Mk LedeN MME Jik LedeN 'Hoe ver de democratie moet gaan, weegt zwaar' Telefoons opengebroken de Janeiro Bijna 2500 mensen verkennen het heelal bij de Sterrewacht Nigeriaan bij Leiden in trein beroofd Kabelkrant Merenwijk begonnen Actieweek 'Leiden tegen apartheid' Vidowerkgroep De Vidowerkgroep Leiden orga niseert dinsdag van tien tot twaalf uur een thema-ochtend voor alle vrouwen tussen de 40 en 60 jaar. Veel vrouwen komen voor het feit te staan dat ze een baarmoederopera tie moeten ondergaan. Ze komen dan te zitten met vragen als: 'Is dit de enige oplossing voor mijn klach ten?'; 'Wat gaat er met mij gebeu ren? en 'Wat zijn de gevolgen voor mijn verdere leven?' Betsy van Sta veren van de landelijke werkgroep 'Vrouwen zonder baarmoeder' spreekt hierover in het Vrouwen huis aan de Hooigracht. Massage In de reeks informatie-avonden wordt dinsdag om half negen door het clubhuis Morschwijk aan de Topaaslaan een avond over massa getechnieken gehouden. Ter sprake komen de bindweefselmassage, de reflexzonemassage en de gezichts massage. B. de Blij houdt hierover een inleiding. Vergaderen De afdeling 'Kolping Leiden' be gint dinsdag met een cursus 'Doel matig vergaderen en notuleren'. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Ver der begint er op 26 maart een cur sus 'Leren solliciteren'. Ook hier kan vanaf heden voor worden inge schreven. De cursussen worden ge houden in het gebouw van de Leid- se analistenschool aan de Rijnsbur- gerweg 140. Inschrijving kan ge schieden dagelijks van 17.15 uur tot 18.30 uur via J.H.M. Biesjot tel: 071-411644. Strafmaat De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont vanavond aan de Rapenburg 100 een 'TV-discussie-programma'. On derwerp van het programma is de strafmaat. Daarbij komen vragen aan de orde als 'hoe is het gesteld met de strafmaat in de Nederland se rechtspraak?' en 'kunnen hogere straffen bijdragen tot een vermin dering van de kleinecriminali teit?'. Na afloop van het program ma kunnen belangstellenden hier over praten met een officier van justitie en een jurist. Het program ma begint om 20.00 uur. Sportblessures T. Oosterdijk uit Almere houdt morgenavond in Leiden een lezing over sportblessures. Het program ma is georganiseerd door het sport organisatiebureau Mentink Sport- produkties 2000. De lezing wordt gehouden in het pand aan de Evertsenstraat 99 en begint om 19.30 uur. Homeopathie De arts en homeopaat dr. A. van Beelen geeft donderdag voor oude ren een lezing over homeopathie. De lezing wordt gehouden in het clubgebouw 'Ons Eiland' aan de Kortenaerstraat en begint om 10.00 uur. Belangstellenden kunnen voor verdere informatie bellen naar het dienstencentrum Binnenstad, tel. 071-143503. Tekenfilms In de kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45 in Lei den worden woensdagmiddag te kenfilms gedraaid. Deze filmmid- rit om 14.30 uur. Belang- i kunnen telefonisch kaar- onder telefoonnum mer 071-141141. Vrije School De Vrije School in Leiden houdt woensdag een informatiebijeen komst over het onderwijs op deze school. De bijeenkomst wordt ge houden in de school aan de Obrechtstraat 4. Daar zal onder i lesgeven op de Vrije School aan de orde komen. Leerkrachten zullen aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. De avond begint om 20.15 uur. Vrouwen In het Leidse Volkshuis aan de Middelstegracht 5-7 in Leiden wordt woensdag een filmochtend voor vrouwen gehouden. Op het programma staat de documentaire 'Kiezen.... Hoezo?' over de emanci patiestrijd. De film begint om 10.00 Lesbisch De 'Lesbische Vrouwen Leiden' houden woensdag een lesbische ca fé-avond in de zaal aan de Ceaci- liastraat 18 in Leiden. De avond begint om 20.00 uur. Een week later houden de vrouwen in dezelfde zaal een disco-avond. Deze begint om 21.00 uur. Volleybal De volleybalvereniging Leython begint woensdag 13 maart met re creatie-volleybal in de Stevenshof aan de Antoinette Kleystraat 2. Be langstellenden kunnen daar boven dien oefenen onder leiding van een ervaren trainer. Woensdag 6 maart geeft Leython een open avond voor het recreatie-volleybal. Deze begint om 19.00 uur en duurt tot 20.30 uur. Voor nadere inlichtingen kan Nico Vreeswijk worden gebeld, tel. 071- 414067. LEIDEN - In het afgelopen weekeinde is weer tweemaal het geldkluisje van een telefooncel opengebroken. Uit een cel in de Curagaostraat werd een bedrag van ongeveer honderd gulden meegenomen en uit een telefooncel aan de Lange Mare is een nog onbekend bedrag aan geld ontvreemd. De geldkluisjes zijn vermoedelijk met een koevoet opengebroken. Het is de vijfde en zesde keer, in een paar weken tijd, dat de PTT bij de Leidse politie aangifte heeft gedaan van het openbreken van telefoons in een cel. LEIDEN - Een 32-jarige vrouw uit Lisse is vrijdagavond ernstige ge wond geraakt nadat zij op het Leid se Stationsplein het rode voetgan gerslicht had genegeerd en door een auto werd gegrepen. De vrouw, komend uit het sta tion, stak plotseling de weg over en kwam op de motorkap van- de auto terecht, bestuurd door een 22-jari- ge Voorschotenaar. Zij sloeg met haar hoofd door de voorruit van de auto en moest met hoofdwonden, een kniefractuur en een gebroken kuitbeen naar het Elisabeth Zie kenhuis worden overgebracht. RECTIFICATIE- In de vorige week vrijdag verschenen jubi- leumbijlage is een nare fout geslo pen. Bij de generaties Leidenaars die over hun stad spraken, kwam ook J. Sira aan het woord. Ten on rechte is hij als Joop Siera opge voerd. Zijn naam is Jan Sira. ADVERTENTIE saluda greets ADVERTENTIE LEIDEN - Drommen krioelden gisteren door de gan getjes en op de trapjes van de Leid se Sterrewacht, waar voor de ze vende keer open dagen werden georganiseerd. De wachters bij de poort hadden het eerste uur gister middag al 300 belangstellenden ge turfd en de stroom groeide gestaag De heer Meyvogel van de Sterre wacht kon vanochtend mededelen dat in totaal 2494 mensen de open dagen hebben bezocht Daarvan kwamen er alleen gistermiddag al 800. Gisteravond was het iets min der druk: toen bezochten 400 men sen de Sterrewacht. Vrijdag en za terdag, toen de Sterrewacht ook open stond voor het geïnteresseer de publiek, hadden al een kleine 1200 personen de gang naar de Sterrewacht gemaakt. De oudste bezoekster was een dame van 86 jaar. Het blijft boeien, dat mysterieu ze heelal. En ook al moest de ruim teverkenning gistermiddag vanwe ge de bewolking worden beperkt tot de toren van het stadhuis, het enthousiasme was er niet minder om. Want er bleef nog genoeg be zienswaardigs over in deze op één na oudste nog werkzame Sterre wacht ter wereld. Elk uur werd een film over de succesvolle satelliet IRAS vertoond, evenals een dia klankbeeld. En verder was er de verzameling foto's uit het heelal. Zaterdag hadden de bezoekers overigens meer geluk: toen kon den zonnevlekken worden waarge nomen en 's avonds bij heldere he mel waren de bergen op de maan duidelijk zichtbaar. Gistermiddag gloorde de hoop, toen er wat wind onder de bewol king kwam. "Met een beetje geluk is de lucht vanavond opgeklaard en kunnen we toch de maan laten zien", aldus Meyvogel. Helaas kwam het er niet van. Dat door deze vorm van aan schouwelijk onderwijs mensen de finitief geboeid raken door de astronomie, blijkt uit het feit dat de Leidse Weer- en Sterrekundige Kring inmiddels 200 leden telt. Veel van hen zijn dat geworden na een bezoek tijdens de open dagen. Voor een tientje per jaar wordt de mogelijkheid geboden acht lezin gen te volgen. Ook kan men onder leiding zelf spiegels slijpen in de 'slypkelder' die gisteren ook te be zichtigen viel. Na een opleiding kan de amateur-astroloog vervol gens zelf waarnemingen doen in het heelal. LEIDEN - Een 24-jarige Nigeriaan is zaterdagavond in de trein be roofd van al zijn geld en goederen. De man was in de trein Amster dam-Den Haag in gesprek geraakt met een jongen en een meisje toen hij ter hoogte van het station Lei den opstond om naar het toilet te gaan. Toen hij terug kwam waren de jongen en het meisje in Leiden uitgestapt en was ook zijn bagage verdwenen: een grote reiskoffer met kleding en toiletartikelen, een kleine handkoffer met paspoort en rijbewijs en ruim 2200 Britse pon den, 500 Amerikaanse dollars, 2000 Nigeriaanse niara en een vliegtic ket ter waarde van ruim 2500 niara. De man heeft zich voor de nodige hulp na de beroving in verbinding gesteld met de Nigeriaanse verte genwoordiging in ons land. Voorbereiding fusie woningbouwverenigingen in volle gang De kindertheatergroep Klef voerde gisteren een rollenspel op in theater Imperium, als onderdeel van de manifestatie die de BOA in Leiden houdt. (fot Holvast) college van bestuur van de Leidse Kunene, hoogleraar in de Afri- Universiteit. Voorzitter vanavond kaanse literatuur aan de universi- is prof.dr. D. van Arkel. Ook zal teit van Californië, een lezing over vanavond de film 'Sancties tegen de rol van de literatuur in de vrij- Zuid-Afrika; zin en tegenzin' wor- heidsstrijd. Deze lezing wordt ge- den vertoond. houden in het Academiegebouw, Morgenmiddag houdt prof.dr. M. Rapenburg 73. "LEIDEN - Merenwijk. Hartelijk welkom bij de eerste kabelkrant-uitzending van Omroep Rijnland. Let wel: het gaat de komende weken om een kabelkrant-experiment". Bewoners van de Merenwijk maakten zaterdag door middel van deze tekst kennis met de kabelkrant. (foto Holvast) LEIDEN - Een uur eerder dan ver wacht, ging afgelopen zaterdag voor het eerst de kabelkrant in de Merenwijk 's middags om vijf uur de lucht in. De redactie van de ka belkrant, een activiteit van Om roep Rijnland, heeft voor de Me renwijk gekozen, omdat dit gebied een eigen kabelnet heeft. Dit ka belnet is in beheer van de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM). Er waren nog wel wat kinder ziektes te overwinnen. Zo 'wiste' kabelkrantredacteur Roel Zaad- noordijk op het laatste moment nog een pagina, maar toch konden de kijkers om vijf uur de eerste testpagina zien en vervolgens de berichten die speciaal op de Me renwijk zijn gericht. Het is de bedoeling de kabel krant de komende drie maanden dagelijks van acht tot negen uur 's morgens en van vijf tot acht uur 's avonds uit te zenden. In de weekeinden vallen de ochtenduit zendingen wat later: van elf tot twaalf uur. De redactie van de ka belkrant werkt met negen vrijwilli gers, onder wie Wim van den Eshof als coördinator en Foppe Kooistra aks contactpersoon voor de SKM. De kabelkrant verschijnt op de te levisie in ongeveer dezelfde vorm als het journaal voor doven en slechthorenden, compleet met een pijl die de leessnelheid aangeeft. LEIDEN - Kinderen konden giste ren in 'Imperium' kijken naar de kindertheatergroep Klef en een rollenspel dooi* Faith Simons. De toneelvoorstelling viel in het kader van de actieweek 'Leiden tegen Apartheid', georganiseerd door de Boycot Outspan Actie. Vanmiddag werd in het Anto- niusclubhuis een themamiddag ge houden over 'economische boycot en vakbondsstrijd'. Sprekers wa ren Aaron Themba, hoofd interna tionale zaken van de bevrijdings beweging Sactu; Willy Wagen mans, beleidsmedewerker interna tionale zaken van de FNV en Bart Pronk die eenzelfde functie by het CNV vervult en de historicus Chris Quispel. Brian Isaacs trad op en er was een diaserie te zien met als titel 'Zij hebben ook een thuisland'. Boycot Vanavond is er in het Facilitei tengebouw aan de Cleveringa- plaats 1 een thema-avond over de politieke effecten van de culturele en economische boycot. Dan spre ken Godfrey Motsepe, vertegen woordiger van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging ANC voor de EG, P. van Duin, van de vakgroep sociale en economische geschiede nis van de Leidse Universiteit, Pe ter Sluiter, econoom van de werk groep Europarlementariërs en drs. M. Koornstra, lid van het comité van aanbeveling BOA en van het LEIDEN - De fusiecombina tie van de vijf Leidse woning bouwverenigingen De Goede Woning, Ons Doel, Ons Belang, PCW en De Tuinstad wijk wil het meedenken, meeweten en meebeslissen van de bewoners hoog in het vaandel houden. De voorbereidingen voor de fu sie zijn, in drie werkgroepen, inmiddels in volle gang. door Raymond Peil De streefdatum is 1 januari 1986, "maar de werkgroep die zich onder meer bezig houdt met de bewoner sparticipatie is wat uitgelopen. Tijd is van ondergeschikt belang", geeft W. de Bock, namens de fusie- partners, aan hoeveel waarde aan het democratisch gehalte van de nieuwe vereniging wordt gehecht. "Aan het participatiegebeuren wordt veel waarde gehecht. Hoe ver de democratie van de vereni ging moet gaan, weegt zwaar. We hebben gekozen voor een struc tuur waarin ieders gedachte is te rug te vinden, omdat deze de eerste vijftien jaar het beeld van de ver eniging bepaalt. De voorstellen van de werkgroep omvatten struc turen variërend van meedenken, meeweten en meebeslissen tot een zeer sterke hoofdrol voor het mee beslissen van de bewoners. De ver schillende modellen liggen nu bij de besturen voor een standpuntbe paling. Ik verwacht begin april de reacties", aldus De Bock» die te vens voorzitter van Ons Doel is. Werkgroepen De fusie tussen 'De Vijf is in au gustus vorig jaar op gang geko men, toen de woningbouwvereni gingen een gezamenlijke intentie verklaring uitgaven, waarin zij te kennen gaven in één grote woning bouwvereniging te willen opgaan. Omstreeks september is de fusie commissie onder leiding van de Nationale Woningraad begonnen. Drie werkgroepen zijn in het leven geroepen: voor verenigingszaken, personele en organisatorische as pecten en voor de overdrachtspro- blematiek. In een gesprek met W. de Bock en J. de Geus (voorzitter PCW), waarin de eerstgenoemde voornamelijk aan het woord is, wordt de stand van zaken toege licht. De eerste groep houdt zich bezig met voorstellen voor de bepaling De Bock (l)en De Geus: "Waarborgen voor een organisatie die zeker tien jaar kan functioneren binnen het turbulente volkshuisvestingsgebeuren moeten aanwezig zijn van de structuur van de vereni ging: statuten, huishoudelijk regle ment en dergelijke. De fusiepart ners gaan er van uit dat de bewo ners een duidelijke stem in het ka pittel krijgen en worden, volgens De Bock, vrij nauw betrokken bij de voorbereidingen. De fusiepart ners houden ook nu al hun bewo ners op de hoogte van de ontwik kelingen, terwijl de fusiecommis sie onder meer via de ledenraden over meningen en standpunten van de huurders wordt gëinfor- meerd. Personeel In de intentieverklaring van De Vijf is al de voor één uitleg vatbare uitspraak gedaan dat het huidige personeel van de verenigingen in dienst blijft bij de combinatie en passende functies krijgt aangebo den. De Bock: "Voorlichting naar het personeel en de vakbonden heeft inmiddels plaatsgevonden". Het gaat in totaal om tien mensen: vier huismeesters, drie beleidsme dewerkers en drie part-time admi nistratieve krachten. De groep doet tevens voorstellen voor de personele bezetting van de fusiecombinatie en kijkt naar de toekomstige huisvesting. "Je kan denken aan een centraal punt met subkantoren in de wijken, voor een goed contact met de bewoners. Maar dat is nog in een pril sta dium", licht De Bock dit toe. De derde werkgroep doet, in nauw overleg met de de Centrale boekhouding voor Woningbouw verenigingen (CBW) het meer ad ministratieve werk: complexen worden op een rijtje gezet en beke ken wordt wat juridisch en fiscaal allemaal moet gebeuren. De Bock benadrukt dat het voor bereidende werk goed wordt ge daan en dan best wat langer mag duren. "Het is allemaal van erg groot belang. We willen niet snel een nota droppen waarin open- eind-stukken zitten. De waarbor gen voor een organisatie die zeker tien jaar kan functioneren binnen het turbulente volkshuisvestings gebeuren moeten aanwezig zijn bij de fusie". De financiële vooruitzichten van de fusiecombinatie zijn volgens De Bock goed. "Financieel zal het er gezond uitzien. Er is rekening ge houden met de te verwachten re novatie en groot onderhoudspro- jecten. Die zijn financieel Uitvoer baar, hoewel ik niet zal zeggen zon der moeite". "Wy hebben veel vooroorlogse complexen, die op twee na zijn ge renoveerd. Dat is een voordeel. Van de naoorlogse woningen komt een fors deel voor verbetering in aanmerking. Van Ons Doel alleen al een dikke duizend". Van ruiling met de fusiecombinatie van De Eensgezindheid, Werkmanswonin gen en LWS zal geen sprake zijn, zoals ook in de intentieverklaring duidelijk werd gemaakt. "Iedere corporatie kan toetreden tot de fu siecombinatie, dus uitruil is niet nodig en niet toegestaan", licht De Bock dit toe. Voorbarig De fusiepartners Werkmanswo ningen De Eensgezindheid en LWS - die nu overigens ook met het gesaneerde De Eendracht on derhandelen - schrijven in hun fu sienota dat de eerstkomende jaren hun combinatie de voorkeur moet krijgen bij de toewijzing van nieuwbouw. Dit is noodzakelijk voor de financiële positie van De Drie (dan wel Vier). "Ik vind dat wat voorbarig. Naar mijn mening kan niet één partij zich dat aanmatigen. Het uitgangs punt moet blijven dat nieuwbouw zo veel mogeUjk wordt toegewezen aan de corporatie die in de wijk al woningen bezit. Ik vind het niet juist dat één groep het nieuwbouw- gebeuren naar zich toetrekt. Dat moet binnen de federatie van wo ningbouwverenigingen worden besloten aan hand van de vragen hoeveel nieuwbouw op welke plaats nodig is", aldus De Bock. "Het is voor mij overigens nog de vraag of nieuwbouw financieel wel zo aantrekkelijk is. De behoefte aan nieuwbouw moet zeker eens worden onderzocht. Ik twijfel er aan of er in de toekomst nog wel zoveel animo is voor nieuwbouw". De Drie hebben zich uitgespro ken voor het (gedeeltelijk) in eigen hand houden van de woonruimte verdeling. "Dat heeft bij ons nog niet ter discussie gestaan", zegt De Bock. "Maar het hoort zeker thuis in het takenpakket dat een corpo ratie heeft op het gebied van de volkshuisvesting, met, de eindbe slissing bfj de gemeente, de ge meenteraad". De Bock spreekt zich verder, net als De Drie, uit tegen een gemeen telijke afvaardiging in corporatie. "Ik schaar me achter het stand punt van de staatssecretaris, die er over denkt richtlijnen te geven voor dergelijk dualisme, het met twee petten op zitten. Ik wil het op voorhand niet uitsluiten, maar een beslissende stem zal èen gemeen telijke vertegenwoordiger niet moeten hebben". Over het bestuur van de fusie combinatie zegt hij tot slot dat dit in de overgangsfase van vijf naar één vereniging uit de bestaande besturen wordt geformeerd. "Daarna moet het worden gekozen op kwaliteit". LEIDEN Turen door een telescoop bij de Sterrewacht. Velen maakten afgelopen weekeinde van deze kans gebruik, al vas het niet alle dagen helder weer. (foto Ho,vast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3