Leiden laat winst nog bijna schieten De beurt weer aan Ron. Trotters speelt voor sinterklaas Spektakelstuk in Vijf Meilial Mazur blijkt weer goud waard Gemengd dubbel voor Vriesekoop en 'Pietje' Bakker Anne Ylieg(t) weg bij Scylla In slag om tweede plaats Frankrijk en Ierland gelijk MAANDAG 4 MAART 1985 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - LUSV heeft zich zaterdagavond goed weten te herstellen van de nederlagenreeks van de afgelopen weken. De terugkeer van Annette Maas- sen alias Annette Mazur inspireerde de studenten- ploeg in de 'topper' tegen runner-up Flash dermate dat al na vijf minuten een 14-4 voorsprong op het scorebord stond. Die marge werd na de rust (28-17) verder uitgebouwd, zonder dat de vier toeschou wers bij dit kwaliteitsarme duel goed basketbal te zien kregen. LUSV won uiteindelijk dankzij de in breng van Connie van Stralen en Annette Maassen met 72-42. LUSV-coach Titus Flapper, die volgens berich ten uit Utrecht volgend seizoen vervangen zou worden door ex-Elmex speler Roland van den Berg, moest zaterdag ongewild een goed bewaard geheim prijsgeven. Om sterspeelster Maassen te behouden is door LUSV de laatste jaren aan de universiteit en de pers steeds een valse naam (Ma zur) doorgegeven. De Leidse basketbalster stu deert al lang niet meer aan de universiteit en is dus eigenlijk niet speelgerechtigd. Concentratie bij Jaap van Spanje in de finalepartij tegen zijn broer Ron. De oudste 'Spanjaard' verloor. strijd tegen Henk van Spanje dui delijk wat anders in zijn ledema ten. De in Leidse dienst spelende Groninger waande zich "een beest" en peuzelde de volslagen ex-titelhouder met huid en haar op. Het opvallende optreden had Vlieg normaliter een plaats in de WK-ploeg opgeleverd, maar met grote tegenzin heeft hij zijn ticket aan coach Bert van der Helm gere- touneerd. "Ik baal daar stevig van, maar ik kan het niet maken om mijn vriendin in de steek te laten bij de bevalling van ons eerste kind. Stom van me, had ik het maar beter moeten uitrekenen", sloeg Vlieg zich voor zijn hoofd. Wie eind maart wel naar het noorden van Europa afreizen zijn Bettine Vriesekoop en Miijam Kloppenburg. Beiden regeren bij de vrouwen met overmacht, al bleek de Lichtenvoordse in de fi nale niet te kunnen tippen aan haar tegenstandster uit de Randstad. Na de gewonnen derde game, koester de Kloppenburg nog hoop, maar Vriesekoop wenste de voor haar gereserveerde negende landstitel niet uit handen te geven. Had ze dat wel gedaan, dan hadden de ly- felijk aanwezige geldschieters hoogstwaarschijnlijk boze blikken naar de Top-12 winnares gericht. Vandaar wellicht dat de Avanti- speelster snel een einde maakte aan het ongelijke gevecht: 21-16, 21-17. 15-21 en 21-11. Ongelijk was de sportieve ruzie tussen Jaap en Ron van Spanje be paald niet. Het broederpaar van De Veluwe wilde het in de sfeerloze Catharijne-hal niet op een ak koordje gooien (door bijvoorbeeld de nog titelloze Jaap het kam pioenschap te gunnen) en ging vol ledig tot de bodem, hoewel de gro te inzet geen hoogwaardige tafel- tennispartij opleverde. Jaap, met 27 jaar de oudste en op papier de minst getalenteerde, bleef lang in het kielzog van zijn drie jaar jonge re broer, maar moest in de vierde game zichtbaar geëmotioneerd ("want ik had kunnen winnen") af haken: 20-22, 21-18, 14-21 en 19-21 (na een 19-14 voorsprong). De teleurstelling van de oudste 'Spanjaard' was begrijpelijk. Via een Nederlands kampioenschap had hij een plaats kunnen claimen in het Oranjeteam van Bert van der Helm, die vandaag de opstelling voor de belangrijke interland tegen Engeland plus de definitieve WK- samenstelling prijsgeeft. Inplaats van Jaap van Spanje zal de bonds coach de jeugdige talenten Eric Noor en Rob Turk toevoegen aan het trio Henk/Ron van Spanje en Bob Potton. De Engelsman liet we gens ziekte zijn gezicht (evenals de wintersport vierende Patrick Swier) niet zien in Utrecht. Potton zal derhalve niet worden opgeroe pen voor het Superliga-duel woensdag aanstaande met Enge land, waarin Bettine Vriesekoop overigens wel acte de presence geeft. Zoals ook in Zweden, waar zij in het nationaal team volgens de verwachtingen zal worden bijge staan door Miijam Kloppenburg, Jantien Jansma en Gerdi Keen. ROB ONDERWATER RIJSWIJK/LEIDEN - Trotters heeft afgehaakt in de strijd om de bezetting van de tweede plaats in de rayoncompetitie. De Leidse basketballers verloren zaterdag avond in Rijswijk het toptreffen met Lokomotief (92-80). Blitz (tweemaal winst) moet nu nog even wachten met het hijsen van de kampioensvlag. De vrouwen- ploeg van Lisse zette haar opmars onverminderd voort. In de eredivi sie verloor MSV ook de eerste wed strijd uit de degradatiecompetitie. Leiden Trotters speelde in de ogen van coach Frank Kales voor 'Sinterklaas' in het duel met Loko motief. Niet minder dan 19 maal overhandigden de Leidenaars de bal onvrijwillig aan Lokomotief, dat de presentjes glimlachend aan pakte. Kales kon na afloop van de wedstrijd geen zondebok aanwij zen, zijn ploeg had collectief ge faald. Collega Hans van Rooijen zag zijn team al aan het einde van de eerste helft op rozen zitten, me de dankzij een goed uitgevoerde zone-verdediging: 56-33. Trotters vocht terug (74-68), maar toen de doorbraak geforceerd moest worden misten achtereen volgens Peter van der Wetering en Boris Monkhorst. Het wakker ge schudde Lokomotief sloeg op nieuw een gat (84-68) en stelde daarmee de zege en de tweede plaats veilig. Blitz maakte tegen Jumpers (58- 106) en Dunckers (68-99) duidelijk dat het niet van plan is het kam pioenschap nog lang uit te stellen. Bij Jumpers speelden de Voor schotenaren een ontspannen wed strijd, met Van Oort (22) als topsco rer. Gisteravond had Blitz het in de inhaalpartij bij Dunckers eigenlijk alleen moeilijk met de arbiters, die een ware regen van fouten op Blitz uitstortten. John Raan (24) en Ton Kallenberg (19) hielden hun ploeg UTRECHT - Anne Vlieg gaat Scylla verlaten. Om "sportieve en financiële redenen" maakt de 28-jari- ge Groninger een eind aan zijn verblijf bij de Leid se tafeltennisclub, waar hij "drie seizoenen met veel plezier heeft gespeeld", aldus de aanstaande vader. "Ik heb het sportief gezien niet meer naar mijn zin bij Scylla. Jongens die nu op mijn niveau hadden moeten zitten, vinden anderen dingen be langrijker. Dat stoort mij, want ik doe er veel voor en verwacht dan anderen dat ook doen". Vlieg verhuist waarschijnlijk naar de club waar zyn broer Jan trainer is: De Veluwe. Bij die vereni ging stapt de gevluchte Roemeen Paul Halden op, die zijn heil gaat zoeken in de Westduitse competi tie. Indien Henk van Spanje in Zweden blijft ("en die kans is uiterst groot") dan zal Vlieg de openge vallen plaats bij De Veluwe innemen. Het Eindho- vense L en T is ook nog in de markt. Vlieg: "De centjes spelen een belangrijke rol, daar maak ik geen geheim van. Mijn vrouw moet haar baan op zeggen vanwege het kind, dan moet ik toch een beetje zekerheid hebben". UTRECHT - Waar bij de vrouwen de heerschappij van Bettine Vriesekoop ge willig werd geaccepteerd, ontketende zich bij de man nen tijdens het NK-tafelten- nis een revolutie. Henk van Spanje, verreweg de meest getalenteerde speler binnen de NTTB en daardoor in Utrecht een eerste plaats toebedacht, vond reeds in de kwartfinales zijn Water loo in Scylla-rebel Anne Vlieg. De in Zweedse dienst spelende international con stateerde daarna tot zijn ge noegen dat de titel in de ge lederen van de Van Spanjes bleef. Na een vinnige broe dertwist, waarbij Jaap het loodje moest leggen, pre senteerde Ron zich voor de tweede keer in zijn loop baan als Nederlands kam pioen. In samenwerking met de kersverse titelhouder greep Henk van Spanje wél de nationale titel in het man- nendubbel, na het Alkmaarse kop pel Van Slobbe/Hijne met veel moeite te hebben teruggewezen. In het vrouwendubbel hadden Mir jam Kloppenburg en Jantien Jans ma alleen in de eerste game tegen stand van Bettine Vriesekoop en Ellen Bakker te duchten. Het Avanti-tweetal legde, na 23-21 set- verlies, het hoofd in de schoot en wezen het ex-vrouwendubbel van Torenstad de weg naar de victorie. Wel zegevierde Vriesekoop met een andere Bakker aan haar zijde. Met Gerard Bakker junior, in Ha- zerswoude voor het gemak Pietje genoemd, greep de pingpongve- dette de titel in het gèmengd-dub- bel. In die strijd moest Henk van Spanje (met Miijam Kloppenburg) de felicitaties overbrengen, in plaats van ze te incasseren. Met die houding had de naar Scandinavië uitgeweken tafeltennisser niet de minste moeite. "Ik wist van tevo ren", ontvouwde de benjamin van de familie, "dat ik het niet zou red den. Ik was, eerlijk gezegd, niet erg gemotiveerd. De titel interesseerde mij gewoon niet. Op nationaal ni veau hoef ik my niet meer te bewij zen". "Daarbij", voerde de onttroonde kampioen als excuus aan, "ben ik volledig opgebrand. Met een gere nommeerde internationale jongen achter de tafel, had ik mij mis schien nog kunnen oppeppen. De tegenstand bij het NK inspireerde my in het geheel niet. Ik voelde vandaag de 150 partijen, die ik dit seizoen al heb gespeeld, in mijn be nen". Anne Vlieg voelde in de wed- LEIDEN - Als het laatste reguliere competitietreffen tussen Elmex Leiden en Nashua Den Bosch, zoals zaterdagavond in de Vijf Meihal afgewerkt, maatgevend is voor het verloop van de play-offs, dan staat basketbal-minnend Nederland nog wat te wachten. Dan zou het zelfs mogelijk zijn dat de kampioensserie van vorig seizoen, die qua kwaliteit en spanning nauwelijks nog te evenaren leek, in die opzichten opnieuw wordt overtrof fen. Er vanuit gaande natuurlijk dat beide kemphanen elkaar in de finale zullen treffen. Daar lykt, na zaterdagavond, overi gens nauwelijks nog twijfel aan. Hoewel binnen een dergelijk sys teem als de play-offs het verras singselement groot moet worden geacht is het haast ondenkbaar dat straks ploegen als Haaksbergen en/ of Amsterdam aan het voorste front zullen strijden. Voor het op voeren van een dergelijk spekta kelstuk, waar de aartsrivalen van oudsher voor de vierde maal dit seizoen zorgdroegen en waardoor dankzij een zwaarbevochten 92-88 zege van Leiden de onderlinge sco re wederom op 2-2 eindigde, ko men de anderen gewoon pure klas se tekort. Missers Daar doet het pak slaag dat Am sterdam een maand geleden Lei den toediende en het slippertje dat Den Bosch in Werkendam maakte niets vanaf. Die nederlagen kun nen gevoeglijk worden onderge bracht in de categorie missers als gevolg van concentratieverlies. Dat geldt trouwens evenzeer voor de extreem hoog uitgevallen ver- liespartijen die Den Bosch, buiten het normale seizoen, tijdens de Kerstdagen tegen Leiden moest in casseren. Als het om het 'echie' gaat, zoals zaterdag met als inzet de eerste plaats op de ranglijst, dan wordt het allemaal anders. Waarvan acte. Want even leek het er ditmaal namelijk op alsof de voor het eerst sinds weken weer op en top gemotiveerde Leidse forma tie opnieuw zou uitpakken met een ongelooflijke zwieper. Waarbij de ploeg in één klap het onderlinge verschil van 17 punten in het voor deel van Den Bosch - en doorslag gevend voor de uiteindelijke bezet ting van de eerste plaats in geval de teams gelijk eindigen - zou wegva gen. Acht minuten voor tijd be droeg het verschil 19 punten (83- 64) in het voordeel van de thuis club. Zeven minuten later leidden de bezoekers met 87-88. Waarmee meteen is aangegeven hoe spannend het er opnieuw aan toeging, hoe goed Leiden zich had opgewerkt uit het diepe dal waarin het de laatste tijd verkeerde en hoe snel in zulk soort wedstrijden een onaantastbaar lijkende voorsprong als sneeuw voor de zon kan ver dwijnen. "Haast, dat was het", ga ven de twee hoofdrolspelers eens gezind als oorzaak aan van het feit dat de ogenschijnlijk gelopen strijd weer eens in een bizarre en turbulente slotfase ontaardde. Bij degene die uiteindelijk won kon er geen lachje vanaf. De verliezer daarentegen straalde. Kanon Dat was dus weer eens Kees Akerboom, het onverslijtbare ka non van Den Bosch, die hoogstper soonlijk met een serie driepunters ingreep nadat de landskampioen in het begin van de tweede helft door Hagens, Lockhart, Kragtwyk, Beek en de weer herstelde Randy Wiel finaal van het veld was ge speeld. Het verschil bij rust (52-44) schoot omhoog via 75-56 naar 83- 64, het moment waarop Leiden zich de nieuwe koploper mocht wanen. Maar daar, op dat breek punt, sloegen de stoppen door. Eerst en in negatieve zin bij de net in het veld gekomen Toon van Helfteren en meteen daarop in po sitief opzicht bij Den Aak die daar voor door Wiel praktisch onzicht baar was gemaakt. Of zich had la ten maken. Want dat weet je bij Akerboom maar nooit. Van Helfteren, de besnorde Delf tenaar die dit seizoen zo vaak zijn waarde had bewezen, leed in die cruciale minuten tot driemaal toe knullig balverlies. "Nee, ik had geen natte handen", was zijn ver weer, "ik wilde gewoon tempo ma ken om die voorsprong verder uit te bouwen. Het is van het grootste belang om eerste te worden vanwe ge het thuisvoordeel in de play offs. Maar in mijn haast raakte ik die bal kwijt. Dom, maar het is niet anders." De goedbedoelde maar mislukte pogingen van Van Helfteren had den grote consequenties. Het tem po en de controle, waarmee Leiden vanaf de tiende minuut (28-28) van de zeer fraaie eerste helft en onder Scores LEIDEN - Hagens 25 (69%, 5 reb.), Lock hart 24 (11), Beek 17 (12), Wiel 14, Kragtwijk 8 (7), Heijdeman 2, Van Helf teren 2, Van Dam 0. Schotpercentage 56, rebounds 37, balverlies 13. DEN BOSCH - Gibson 25, Akerboom 20, Fields 17, Bottse 8, Esveldt en Fran ken 7, Pieterse 4. Schotpercentage 52, rebounds 33, balverlies 13 Vijf fouten: geen Arbiters: Van Renen, Ruessink. Toeschouwers: 1500. leiding van de excellerende Emill Hagens Den Bosch zijn wil opleg de, waren even weg en als geen an der voelde de slimme vos Aker boom aan dat dit een uitgelezen mogelijkheid voor hem was om zijn in Nederland ongeevenaarde klasse weer eens te tonen. Daartoe wendde hij zijn specialiteit, het af standsschot, aan en met vier ko gels op rij bracht hij zijn ploeg te rug in de wedstrijd en Leiden met een in een stress-situatie. Een over moedige poging van hem om met nog 20 seconden te spelen ook de winst nog te pakken werd Aker boom overigens fataal. Topscorer Even daarvoor kreeg Emill Ha gens, die de laatste tijd geen bal meer door de ring kon krijgen maar zich nu tegen een percentage DEN HAAG (ANP) - De Amster dammer Kenneth Leeuwin heeft gisteren bij de strijd om de open Nederlandse karate-kampioen- schappen in Den Haag voor de op vallendste verrichting gezorgd. In de klasse tot 75 kilogram versloeg Leeuwin in de finale de Europees kampioen, de Fin Nurmi. Voor de andere Nederlandse suc cessen zorgden Hüpsel uit Amster dam in de klasse tot 65 kilogram, Cairo (Amsterdam) tot 70 kilo gram, Josepa (Eindhoven) in de ca tegorieën tot 80 kilo en de open klasse. Guusje van Mourik won bij de vrouwen in de gewichtsklasse boven 60 kilogram. De wereldkam pioene uit Utrecht was in de eind strijd tegen de Noorse Gulseth op permachtig. Jerry Beck veert op i Fields deinst terug. van 69% met 25 punten tot topsco rer kroonde, zijn troepen nog net op tijd in het gareel. Hagens, die praktisch de volle veertig minuten moest spelen omdat Jim van Dam bij zijn korte entree voor rust met trillende handjes stond en meteen werd teruggehaald, ging daarbij zelf voorop door driemaal vanaf de vrije worp lijn te scoren. Daarmee bracht hij Leiden 22 seconden voor tijd op 90-88 en was het woord in die zinderende slotfase opnieuw aan Akerboom. Die bedacht zich geen moment en veerde, net over de middenlijn in het bezit van de bal gekomen, direct omhoog voor opnieuw een driepunter. Te haastig op zijn beurt en de bal plofte op de ring om een prooi te worden van de grijpgrage handen van Jerry Beck (12 re bounds). Randy Wiel liet vervol gens tien 'overbodige' seconden wegtikken en zette daarna aan voor het beslissende spurtje en de bevrijdende inlegger waarmee hij Den Bosch er, zij het in tweede in stantie, toch nog onder kreeg. Loopt alles 'normaal' dan gaat de show in april verder. Op weg naar een mooi einde... AD VAN KAAM DUBLIN (Reuter) - Ierland heeft zaterdag in Dublin de kansen in ei gen handen gehouden het vier-lan- den rugby toernooi te winnen. Te gen Frankrijk kwamen de gasthe ren weliswaar niet verder dan een gelijkspel, 15-15, maar met nog twee wedstrijden voor de boeg hebben de Ieren nog steeds goede papieren. Frankrijk heeft door de puntendeling het lot niet meer in eigen hand. Met alleen de wed strijd tegen Wales nog voor de boeg, zijn de Fransen afhankelijk van de resultaten van de andere landen. Ook Wales is nog niet kans loos na de winst, in zijn eerste wed strijd van het toernooi, op het nog puntloze Schotland. Op Murray- field in Edinburgh wonnen de gas ten met 25-21. Grote man in Dublin was zater dag Micheal Kiernan. Hij nam voor Ierland alle punten voor zijn reke ning via vijf strafschoppen. Bij de Fransen was Jean-Patrick Lesca- boura met twee tries en een penal ty eveneens succesvol. Het betere spel van de gasten werd beant woord door keiharde tegenstand van de Ieren. Bij een van de vele vechtpartijen brak Brian Spillane, bezig aan zijn tweede interland, zijn neus en moest het veld verla ten. AMSTERDAM - Niet de gedood verfde favoriet Robert-Jan Anje- ma, maar de 20-jarige Jan van Wij nen greep gisteren in Amsterdam de nationale squash-titel. Van Wij nen versloeg Anjema in de halve finale en zette in de eindstrijd Ray mond Scheffer opzij. Bij de vrou wen klopte Babette Hoogendoorn titelverdedigster Mariette Remijn- se. in de harde strijd op de been, met een 68-99 (34-58) zege tot gevolg. Leiderdorp kan de spelsystemen van OSG onderhand wel dromen. Zaterdagavond ontmoetten beide ploegen elkaar voor de derde maal binnen 14 dagen. Leiderdorp had zijn huiswerk het best gedaan, al duurde het tot ver in de tweede helft alvorens definitief afstand ge nomen werd: 76-54 (40-29). MSV kende nogal wat proble men met hekkesluiter Zoebas (67- 77), dat het in eigen huis altijd lang volhoudt. Lisse leed de eerste nederlaag van 1985 tegen Harlem Lakers dat aan de zegereeks (5) van Lisse hardhandig een einde maakte: 96- 78. In de eerste helft konden de gasten het nog wel bijbenen, maar na de rust (48-44) deed het gemis van de geblesseerde Simon Kooi man zich duidelijk voelen. SDO had het bijzonder moeilijk tegen het IJmuidense Doko. Pas toen topscorer Martin Griekspoor naar de kant verdween kregen de Hillegommers ruimte. Van 64-65 werd het toen toch nog een ruime 80-100 (43-42) zege voor de ploeg van Steve Powell. Grasshoppers behield zijn pro motiekansen door met 91-65 (37-41) te winnen van Charlois, terwijl LUSV verraste met een 63-66 zege op ASV. De regionale jeugd van Leiderdorp bracht BVO de eerste nederlaag toe. Marcel en Erik Huy- bens droegen hun team naar de 51- 45 (28-17) zege. Vrouwen MSV ging voor de derde keer dit seizoen onderuit tegen het bepaald niet sterke BOB: 69-58. De terug keer van coach Peter Vogelaar kon de Noordwijksen niet tot winst brengen. Lisse vergaat het aanmerkelijk beter. De tiende zege op rij bracht de ploeg van Frans Broekhof na de nederlaag van Flash by LUSV al leen op de tweede plaats. Black Eagles werd door Lisse al snel op achterstand gezet (5-16), maar de Brabantse formatie wist nog voor rust te profiteren van de schotloos heid van Lisse (25-21). Bij 42-42 was er nog evenwicht, maar toen kreeg Lisse het op haar heupen en bleef Black Eagles vleugellam: 44- 61. Grasshoppers, dat na de 88-34 bekerwinst op Dunckers verder mag tegen Spakenburg, nam alvast een voorproefje op de halve finale door Spakenburg in de competitie met 71-48 (35-22) af te drogen. Ada Hoek scoorde 17 punten. Sleutels klopte IJmondrollers met 58-36 (34-18). Danny Groene- veld (8) was de opvallendste speler, Maijo Lokker (16) werd topscoor- ster.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15