LEIDSCH DAGBLAD Milj oenensucces Philips in China m ml Mijnstaking voorbij Bankoverval in Rijnsburg vandaag w Doorbraak met laser-techniek Kind gered uit vuurzee Luchtvaartpolitie vangt meer cocaïne 03 Morgen definitief besluit mï data voor uw Schadereparatiesaan alle merken AUTOSCHADEHUIS Een verrassing voor oplettende abonnees! ZATERDAG 2 MAART 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37642 Directeur: G. Koopman mnfEÜïS!. Sta^R.o:toTto HET grootste dagblad voor leiden en omstreken Voor Wjvs. zie ooioton Beheerder neergeslagen, getuige in arm geschoten (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Bij een gewapen de overval op een filiaal van de Rabobank op het terrein van de veiling Flora in Rijnsburg zijn gisteren de 48-jarige bankbeheer- der D. Leeuwenburg en een 21-ja- rige inwoner uit Valkenburg ge wond geraakt. De twee overval lers wisten met een tot nu toe nog onbekend bedrag aan geld te ont komen. De overval had omstreeks kwart over twee gistermiddag plaats. De beheerder, een inwoner van Rijnsburg, werd daarbij neer geslagen. Buiten ontstond een schietpartij waarbij de Valken burger, getuige van de overval, een schotwond in de onderarm opliep. De twee slachtoffers werden overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Leiden. De Rijnsburgse bankbeheerder mocht na behandeling huiswaarts keren. Hoewel ernstig gewond, verkeerde de Valkenburger vol gens de politie gisteravond niet in levensgevaar. De politie sloot gis termiddag direct na de overval het Floraterrein voor enige tijd hermetisch af. De daders waren toen echter vermoedelijk reeds ontkomen in een vluchtwagen. De politie zoekt nog naar getuigen. 32 PAGINA'S Politiemensen en belanghebbenden in gesprek voor de overvallen Rabo bank in Rijnsburg. (foto Holvast) EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft met het bestuur van de Chinese stad Chenzhen contract afgesloten ter waarde van 375 mihoen gulden voor de levering van beeldplaat spelers en apparatuur, om in China zelf de beeldplaatspelers te assembleren. Jamie Peterson kijkt in vertwijfeling omhoog naar de vlammenzee. Haar vierjarige zoon zou worden gered. iroto ap> LEXINGTON (AP) - Terwijl zyn ouders al in veiligheid waren, zat een kleuter gisteren door brand ingesloten in zijn kamer in een flat in de Amerikaanse stad Lexington. De 4-jarige Matthew Peterson kon uitein delijk door de brandweer uit zijn benarde positie worden gered. Hij werd met ernstige brandwonden opgenomen in het ziekenhuis. Ook zijn 3-jarige broertje Daniel en vader Scott Peterson moesten wor den opgenomen, met minder ernstige brandwonden. Mevrouw Jamie Peterson had eerst haar zoontje Daniel uit het raam gegooid, naar haar man, en sprong vervolgens zelf van tweehoog naar beneden. Zij kwam met de (zichtbare) schrik vrij. Brandweerlieden troffen Matthew ten slotte in zijn kamer, onder het bed aan. Hij had over het grootste deel van zijn lichaam brandwonden opgelopen. De brand was waarschijnlijk in een kast in zyn kamer begon nen- (foto AP) PvdA favoriet bij jongeren HILVERSUM (ANP) - De PvdA is favoriet bij jongeren van 16 en 17 jaar. 40 Procent heeft een voorkeur voor de so ciaal-democraten. De WD is tweede met 28 procent en het CDA derde met 20 procent. Dit blijkt uit een tweejaarlijkse en quête van het bureau Interview onder 501 16- en 17-jarigen. De uitslag is vanmiddag bekend gemaakt VARA-radioprogram- ma 'In de Rooie Haan'. In 1983 scoorde de WD nog het hoogst met 37 procent, ge volgd door PvdA (29 procent) en CDA (14 procent). De Cen trumpartij, die twee jaar gele den nog 4 procent van de stem men kreeg, hoeft nu nergens op te rekenen. D'66 gaat van 5 naar 2 procent, de CPN van 2 naar 1, de PPR van 1 naar 0, de PSP van 8 naar 6, het GPV blijft met 1 procent gelijk, het SGP stijgt van 0 naar 1 en de RPF, die tij dens de vorige enquête nog niet bestond, krijgt geen stem men. Vijftien procent van de on dervraagde jongeren heeft to taal geen belangstelling voor politiek. Twee jaar geleden was dat nog 22 procent. SCHIPHOL (GPD) - De rijkspoli tie en de douane hebben vorig jaar recordvangsten van cocaïne, heroï ne en hasj gedaan op Schiphol. Vooral de hoeveelheid cocaïne steeg spectaculair, met 167 procent tot 85 kilo. De heroïnevangsten na men met 68 procent toe tot een to taal van ruim 80 kilo en aan ma rihuana en hasjiesj werd meer dan 2500 kilo aangetroffen. In totaal werden 319 smokkelaars van ver dovende middelen op Schiphol gearresteerd. Volgens de politie is moeilijk te zeggen of er minder verdovende middelen ons land binnen komen doordat er nu meer vangsten zijn gedaan. Het totaal aantal misdrij ven waarmee de politie op de luchthaven werd geconfronteerd nam met 16,4 procent toe. Vernie ling staat als eerste op de 'top-5' van misdrijven, gevolgd door dief stallen van auto's, diefstal uit ge parkeerde auto's, vals geld, verdo vende middelen en zakkenrollerij. Enige tijd regen In de nacht en ochtend enige tijd re gen. In de middag van het westen uit enkele opklaringen. Minimumtempe ratuur ongeveer 4 graden, middagtem- peratuur omstreeks 8 graden. Matige zuidwestelijke wind. De vooruitzichten van maandag tot en met donderdag: eerst nog af en toe regen. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer vijf graden. Minimum temperatuur na maandag rond het vriespunt. 3 februari 1985 Zon op: 07.22 uur, zon onder: 18.23 uur. Maan op: 13.15 uur, maan onder: Bij de zakkenrollers deden zich ook gevallen voor die meer weg hadden van overvallen. Vier maal werden er mensen bedreigd met honkbalknuppels en messen.Het aantal vuurwapens en andere wa pens die mensen mee willen ne men aan boord van vliegtuigen, was vorig jaar schrikbarend hoog. In totaal werden er, op met name de uitgaande vluchten, 1225 wa pens in beslag genomen die vallen onder de vuurwapenwet. Hieron der zitten ook bijvoorbeeld har poengeweren. Aan steekwapens werden vijfduizend messen, stilet to's, valmessen, krissen en sabels in beslag genomen. ivv■vviiin vanmiddag na 17.00 uur DE NIEUWE WOONINFO IS UIT! Neem mee uit de wooninto- box naast de huizenetalage 4 bij ons kantoor of bel even. Van Beukering Makelaardij Zonnebloem 72 Leiden 071-214521 UdNVM liaif 19 Bijna akkoord grafische cao UTRECHT (ANP) - Werkgevers en vakbonden in de grafische indus trie hebben goede hoop dat er vol gende week een akkoord kan wor- .den bereikt over een nieuwe cao, waarin invoering van een 36-urige werkweek wordt geregeld. Dit hebben woordvoerders van beide partijen laten weten, nadat men het gisteren nog niet volledig eens was geworden. Donderdag wordt er weer gepraat. Na zeventien praten noemde mr.J. Dienske, secretaris van de grafisch werkgevers, het overleg vannacht 'moeizaam', maar de par tijen waren volgens hem op de hoofdpunten elkaar wel dicht ge naderd. De werkgevers zyn bereid om in 1986 een 36-urige werkweek in te voeren, maar voor de kleine grafische ondernemingen (20 pro cent van de 50.000 werknemers in de grafische sector) zou dit twee jaar later moeten geschieden. De bonden willen een snellere invoe ring. Over de financiering - inleve ring van de prijscompensatie in 1985 en 1986 - is men het wel glo baal eens geworden. Een lid van de Chinese delegatie zei dat Chenzhen gekozen heeft voor het Philips systeem laser-vi- sion, omdat het Eindhovense con cern de meest geavanceerde tech nologie op de markt brengt. Ook speelt een rol dat de Chinese over heid na de verbetering van de be trekkingen tussen China en Neder land alles in het werk stelt om de handelscontacten te verstevigen. Een deel van het raamcontract behelst de levering van apparatuur die China in staat moet stellen om vanaf eind 1985 zelf beeldplaatspe lers te assembleren. Het gaat om zogenaamde consumentenspelers die alleen voor afspeeldoeleinden gebruikt kunnen worden. Philips zorgt ook voor de begeleiding van het assemblageproces. In de eerst komende drie jaar zullen onderdelen voor 200.000 spelers naar die assemblagefabriek in Chenzhen worden verstuurd. Tijdens de opbouwperiode van de assemblagefabriek zal de stad tweemaal 10.000 beeldplaatspelers van Philips afnemen, waarmee een bedrag is gemoeid van 34 mijjoen gulden. In de loop van dit jaar wor den opnieuw gesprekken gevoerd over de levering van nog eens an derhalf miljoen beeldplaten. Het contract is gisteren in Eind hoven getekend in aanwezigheid van Philips' president W. Dekker en vice-president C. van der Klugt. In december van het vorig jaar be stelde de stad Chenzhen al voor 50 miljoen gulden aan beeldplaatspe lers en beeldplaten. Volgens Van der Klugt is de order het absolute hoogtepunt op het gebied van la ser-vision. „We hebben altijd groot vertrou wen gehad in de laser-vision tech niek. Nu begint onze strategische beslissing om geduld te hebben zich in snel tempo te rechtvaardi gen. We denken in China nog veel meer beeldplaatspelers te kunnen afzetten, terwyl de Westerse markt ook snel zal groeien, mede dankzij een kostprijsverlaging die nu mo gelijk wordt". Volgens Li Ding, loco-burge meester van Chenzhen en een van de mede-ondertekenaars van het contract, gaat de laser-vision in China een grote toekomst tege moet. Zeker nu Philips bereid is ook technologie te exporteren. De stad heeft ongeveer 350.000 inwo ners en geldt in de Volksrepubliek China als een modelstad, die jaar lijks zelfstandig maximaal 50 mil joen Amerikaanse dollars mag be steden aan het kopen van Westerse technologie. Philips heeft de laatste jaren steeds voor zo'n 200 miljoen gul den per jaar aan contracten afge sloten in de Volksrepubliek China. Dat heeft er toe geleid dat de on derneming onlangs heeft besloten een eigen kantoor in Peking op te richten. Dit jaar zal Philips een om zet van drie- tot vierhonderd gul den halen in China. Het conci acht op termijn een omzet van een miljard gulden mogelijk Hans van Dam: 'Ik vocht tegen windmolens' Voormalig solo-wedstrijdzeiler Gerard Dijkstra werkt sinds twee jaar als technisch adviseur bij een werf op Oost-Java. Zeilen doet hij bijna alleen nog maar in een primitieve houten prauw, eigenlijk meer een uitgeholde boomstam. Over het hoe en an deze ommekeer 1 reportage PAGINA 19 Gokverslaving is in feite niet te genezen T""~' LONDEN (GPD/AFP/UPI/ Rtr) De staking van de Britse mijnwerkers loopt op zijn laatste benen. Drie af delingen van de mijnwer- kersbond NUM hebben zich gisteren uitgesproken voor hervatting van het werk zonder verder onder handelingen met de Natio nale Kolenraad. Onder deze afdelingen bevindt zich het district Zuid-Wales, het bastion van de staking. Afgezien van Yorkshire en Kent hebben alle regio's nu laten weten de staking te willen beëindigen. Morgen komen de 140 gedele geerden van de NUM in Londen bijeen voor een definitief besluit, maar bijna niemand twijfelt eraan «dat het besluit is om weer aan het werk te gaan. Er is evenwel nog een struikelblok: een groot aantal afdelingen vindt, dat de Kolenraad de ruim 600 mijnwerkers die de af gelopen maanden zijn ontslagen omdat zy zich aan vandalisme of geweld schuldig hebben gemaakt, weer in dienst moet nemen voor definitief het werk weer hervat wordt. De belangrijke regio's zuid-Wa- les en Schotland hebben zo'n alge mene amnestie als absolute voor waarde gesteld. Maar zelfs als de Nationale Kolenraad daartoe niet bereid zou zijn, dan nog is het de vraag of dat de definitieve ineen storting van de staking tegenge- houdt. Gisteren meldden zich opnieuw 1500 moegestreden en financieel uitgemergelde mijnwerkers voor de eerste keer bij hun werk aan. Al leen al deze week hebben 9330 mijnwerkers hun staking gestaakt. Meer dan 52 procent van hen werkt Bezoek morgen de Mobiel en Hobbymarkt De grootste en meest biedende Groenoordhallen Lelden van 10.00 tot 16.30 uur PINOCCHIO Noordeinde 55 - Leiden Tel. 071-149960 Geopend van 17.00-24.00 uur Pasqualino (met zijn nieuwe pizza', uit originele houtoven, Uniek in Leiden Patriyk (met zijn nieuwe vlees t visspecialiteiten) data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 nr.ÏK| Stankoverlast Gasprijs tuinder voor EG-rechter DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal de aardgasprijs voor de Neder landse tuinders niet verhogen, zo als de Europese Commissie wil. Nederland gaat in beroep tegen een beschikking van de Europese Commissie waarin staat dat de huidige prijs te laag is en concur rentievervalsend zou werken. Dit heeft premier Lubbers gister avond bekend gemaakt in zijn we kelijks tv-gesprek. DODE BIJ BRAND - De 36-jarige B.H. Joswig uit Weiden (Duits land) is zaterdagochtend vroeg bij een brand in Amsterdam om het le ven gekomen. Eén andere bewoner van het huis moest in het zieken huis worden opgenomen met lich te brandwonden. De brand is waar schijnlijk ontstaan doordat Joswig in zijn bed lag te roken. Hij werd in de keuken dood aangetroffen, ver moedelijk gestikt in de rook. Rooseveltstraat 61. Leiden 071-764800 12.22 u a 20.16 u 4 februari 1985 Zou op: 07.20 uur. zon onder: 18.25 uur. Maan op: 14.36 uur, maan onder: 06.41 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.58 en 13.34 uur, laagwater 08.49 en Z Leiden Krefeldlaan 7 luxe villa 355.000,- k.k j Leiden Hoge Rijndijk 128 hoekherenhuis 255.000,- k.k Leiden Vliervlinder 6 bungalow 239.000,- k.k Leiden Mey van Streelkerkstr. 53 herenhuis 237.500,- k.k 1 Leiden Korvetwal 5 tussenwoning 159.000,- k.k K Leiderdorp Boekweitkamp 37 eengezinswoning 179.000,- k.k 2 Leiderdorp Anna van Burenstraat 6 tussenwoning 159.000,- k.k Oegstgeest Regentesselaan 18 hoekherenhuis 125.000,- k.k] Maak et en alspraak voor een vrijblijvend financie ringzvoorstelj S Zaterdags geopend van 10.00 uur tot 14.00 ROTTERDAM (ANP) - Bij het los sen van een chemicaliëntanker in de Rotterdamse haven is de giftige stof styreen ontsnapt. Hierdoor on tstaat er nu stankoverlast voor Rot terdam en aanliggende gemeenten. Styreen is behalve een stinken de, bijtende stof ook een explosie ve stof en het blijft drijven. Vol gens de Rotterdamse politie is het explosiegevaar inmiddels gewe ken maar wel is er een stankgolf ontstaan omdat de wind zuid-west is en dus precies het land in. a.pietersa ALUMINIUM PUIEN tel. 071-890387 Heeft u die extra dikke krant van gisteren nog niet helemaal uit? Heeft u die krant met onze jubileumbijlage nog ergens liggen? Dan heeft u een kans om 25,- te winnen! In een beperkt aantal kranten hebben wij namelijk 'per ongeluk expres' pal bovenop elkaar tweemaal een foto geplaatst over precies hetzelfde onder werp. Als u die 'fout' op een van de 72 pagina's van uw krant van 1 maart aantreft, bent u in de prijzen gevallen! Dan kunt u uw jubileumprijs van 25,- komen ophalen aan een van de kantoren van het Leidsch Dagblad of aan een kantoor van de Leidse Spaarbanken. Een kleine tip: U zit goed als u iets leest over 'Twee handen op één buik'. Neemt u de originele pagina even mee als bewijsstuk? In ruil daarvoor krijgt u dan 25,- Als u dus die 72 pagina's van onze feestkrant van 1 maart nog eens extra doorneemt, deelt u wellicht extra in de feeststemming van uw jubilerende krant, het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1