Van Aardenne wil fouten niet inzien Ter Hart: dreigen met acties dwaze vertoning Rietkerk wil geen wijziging enquêtewet Unilever wil dit jaar 400 banen schrappen Veel banen weg door lagere melkproduktie Fokker verkoopt twaalf fiiendship-toestellen Europese commissie wil Bonden beslissen zondag hogere landbouwprijzen over doorgaan mijnstaking Ziektegeld kledingbedrijf kan niet worden betaald 'Rapport ABP voor rekening Gruijters' VRIJDAG 1 MAART 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (ANP) - Bü Unile ver in Nederland zullen dit jaar on geveer 400 arbeidsplaatsen worden opgeheven. Dat hebben de vak bonden gisteren te horen gekregen van de directie van Unilever tij dens het periodieke overleg over de werkgelegenheid. Bij dat ba nenverlies is overigens al rekening gehouden met het behoud van naar schatting 280 arbeidsplaatsen dankzij de 1 januari ingevoerde ar beidstijdverkorting (atv) van vijf procent, aldus een medeling van het bedrijf. Het banenverlies is het gevolg van al aangekondigde reorganisa ties bij UT Delfia (mengvoeders), De Betuwe (jam) in Tiel en Lucas DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft gistermiddag Aardenburg (diepvriesprodukten) in de Tweede Kamer ontkend dat zijn industriebeleid zo slecht was dat het het BSV- Hoogeveen. Voorts vloeit het ba- drama heeft veroorzaakt. De minister weigerde tevens in te gaan op de besluitvorming "„dei inkrfmni in het eerste kabinet-Van Agt rond de blanco cheque. Aan het eind van zijn betoog daagden PvdA-woordvoerder Meijer en het PPR-kamerlid Lankhorst Van Aardenne uit nog in te gaan op deze kwesties, maar de minister weigerde dit. koopappaxaat en voortgaande au tomatisering. Het zijn merendeels maatregelen om de concurrentie van de Unilever-bedrijven op peil te houden of te verbeteren, aldus het concern. Vorig jaar schrapte Unilever Ne derland, waar eind 1984 ruim 11.350 mensen werkten, ongeveer 750 banen. Nog los van de 400 banen die Unilever in '85 wil opheffen, wil het bedrijf dit jaar nog eens 385 ba- tocht staan via gedwongen ontslag zal verdwijnen. Volgens een woordvoerder van Unilever is over het aantal gedwongen ontslagen nog geen zinnig woord te zeggen. Het gaat om zeer globale cijfers en bovendien is het overleg met de vakbonden over een aantal zaken nog aan de gang, aldus de Unile- nen overhevelen naar andere be- ver-woordvoerder, drijven die activiteiten van Unile- Vakbondsbestuurder van Dalen ver zullen overnemen. Het gaat zei „de grootst mogelijke moeite" daarbij met name om de al aange- te hebben met het aangekondigde kondigde verkoop van de rederij banenverlies. „Unilever kiest r Norfolk Line aan het Deense i voersconcern Maersk en het over doen van de transportactiviteiten van Unilever-dochter Iglo aan Van Gend Loos. Vakbondsbestuurder C. van Da len van de Industrie- en Voedings bond CNV vreest dat het grootste deel van de 400 banen die op de weer de makkelijkste oplossing om uit de problemen te komen door simpelweg banen te schrap pen. Ik vraag me af of Unilever - dat vorig jaar een forse winst boek te - de zaak niet op een andere ma nier kan aanpakken. Het laatste woord is hier nog niet over gespro ken." Voor de blanco-cheque-affaire ver wees Van Aardenne keer op keer naar hetgeen premier Lubbers woensdagavond over deze kwestie gezegd heeft. Meijer wees Van Aar denne er op dat hij tijdens zijn ge tuigenverhoor door de enquête commissie heeft verklaard dat er naar zijn mening door het kabinet in mei 1979 "impliciet" besloten was de verliezen van RSV op de grote scheepsbouw voor rekening van staat te nemen. Ook toen bleef Van Aardenne weigeren op de zaak in te gaan. De kwestie van de vertrouwensrelatie tussen Van Aardenne en de Kamer is volgens hem afgedaan tijdens het eerste RSV-debat in december, toen de misleiding door Van Aar denne van de Tweede Kamer in april 1980 aan de orde was. Evenmin wilde Van Aardenne ingaan op de kwalificaties van De Vries, die enige weken geleden zei dat Van Aardenne "geen krachtfi guur was, geen visie had" en dat zijn eerste ministersperiode "alles behalve een succésnummer" was. CDA-kamerlid Gerritse kwam Van Aardenne te hulp met de opmer king dat het CDA geen behoefte had aan een reactie van de minister op de genoemde uitlatingen en dat voor het CDA die zaak is afgedaan. toezegging kwam de minister de kamer een stukje tegemoet, want in de schriftelijke antwoorden ter voorbereiding van het debat werd een dergelijke suggestie nog van de hand gewezen. Staatssecretaris Van Eekelen, destijds nauw betrokken bij het RSV-beleid, kreeg gisteren de be scherming van premier Lubbers. "Er is een duidelijke beleidsfout gemaakt, toen Van Eèkelen een voor de marine bedoeld fregat, dat by de werf De Schelde in aanbouw was, aan Griekenland leverde, maar deze fout moet wel in redelijk perspectief worden gezien", aldus Lubbers. RSV liep door de fregat- tenkwestie een verlies van enekele honderden miljoenen op. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) was gisteren niet bereid een voorstel te doen om de grondwet zo te wijzigen dat parlementaire enquêtes voortaan ook door een minderheid van de Kamer kunnen worden ingesteld. Rietkerk denkt dat voor zo'n wetswijziging niet de vereiste tweederde meerderheid in Eerste en Tweede Kamer is te vin den. De minister wees erop dat een voorstel uit de Tweede Kamer om minderheidsenquètes mogelijk te maken twee jaar geleden bij de wij ziging van de Grondwet is ge strand in de Senaat. Een meerder heid van de Tweede Kamer lijkt nog steeds te voelen voor dit idee. Rietkerk zei het echter niet aanne melijk te vinden dat de opvattin gen in de Eerste Kamer zijn gewij zigd. 115 tot duktie zullen teruglopen v 40 procent. Dit betekent lies aan arbeidsplaatsen tussen de 2000 en 4500. Een derde van de arbeidsplaat- sen die zullen verdwijnen, zijn te het Landbouw Econo- vinden in de drie noordelijke pro vincies, omdat daar een derde van nationale melkproduktie DEN HAAG (GPD) - In de ko mende twee jaren zullen tussen de 5000 en 8000 arbeidsplaatsen ver- Van Aardenne verklaarde zich dwijnen door de vermindering van bereid te onderzoeken in hoeverre de melkproduktie. In de directe het mogelijk is een kaderwet te zuivelsector zullen volgens bereke- ontwerpen, waarin de algemene ningen voorwaarden waaraan steunverle- misch Instituut ongeveer 3200 ar- ning aan het bedrijfsleven moet beidsplaatsen verloren gaan. Deze voldoen worden vastgelegd. PvdA- arbeidsplaatsen zijn te vinden op plaatsvindt, leider Den Uyl heeft over deze de boerderijen en de zuivelfabrie- kwestie een motie ingediend en ken. In deze beide sectoren werken ook het kamerlid Schutte (GPV) thans nog 130.000 mensen. heeft daarnaar gevraagd. Van Aar- Een gevoelige klap krijgt ook de ook gekeken naar wat denne zei wel te vrezen dat eender- werkgelegenheid in de bouw en de gelijke kaderwet noodgedwongen installatiebedrijven. Het Land- nogal vaag zal worden. Met deze bouw Economisch Instituut gaat sectoren, zoals de mengvoederin- ervan uit, dat de investeringen dustrie, de kalvermesterij, de han- door de beperking van de melkpro- del en de dienstensector. Premier Lubbers neemt even iets op met de voorzitter van de RSV-enquêtecommissie Van Dijk. Helft hoger personeel werkt aan computer DEN HAAG (GPD) - Van het ho ger personeel werkt een op de twee personen zelf met een personal computer of met een computer- se Stichting voor de Statistiek heeft uitgevoerd. In vergelijking met vorige onderzoeken blijkt de automatisering zover doorgedron gen dat de meerderheid van het ho ger personeel daar ervaring mee heeft. Het zelf werken met de compu ter is het verst doorgedrongen in de sectoren financiën en admini stratie. Daar werkte 62 procent der ondervraagden met een computer. Bij produktie en techniek was het aandeel 57 procent; bij automatise ring zelf was het 95 procent. Juridi sche en maatschappelijke dienst verlening (18 procent) en perso neelszaken (23 procent) blijven achter. By de berekeningen heeft het Landbouw Economisch Instituut gebeurt door het wegvallen van een deel de melkproduktie in andere Kort en zakelijk Koopmans overleden In de Verenigde Staten is dinsdag op 74-jarige leeftyd overleden Tj ai ling C. Koopmans, een winnaar van de nobelprijs voor economie en een gepensioneerd professor van de Yale Universiteit. Koop mans, die overleed in het Yale- New Haven ziekenhuis, werd ge boren in Nederland en studeerde in Leiden. Hij kreeg vermaardheid vanwege zyn bijdrage aan de eco nomische theorie en mathematica. Hij deelde in 1975 de nobelprijs met de Rus Leonid Kantrovich. Beiden werkten onafhankelijk aan de ontwikkeling van econometri sche modellen. Boerenbedrog De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van land bouw heeft proces-verbaal opge maakt tegen een aantal veehouders en zuivelfabrieken die met illegale trucs probeerden onder de super heffing uit te komen, de boete op een te hoge melkproduktie. Het de partement heeft dit gisteren be kendgemaakt. De omvang van de fraude is nog niet precies vastge steld. Volgens het departement is dat een zaak voor Justitie, die in middels is ingeschakeld. Energie Scholen gaan op verspillende wijze om met verwarming en ver lichting. In verhouding tot even grote kantoren en winkels hebben scholen jaarlijks een hoger ver bruik van enkele tientallen miljoe- nen guldens. Dat meldt de Stich ting Voorlichting Energiebespa ring Nederland (SVEN) in Apel doorn. SVEN meent dat het drin gend gewenst is dat scholen tot doelmatige isolatievoorzieningen overgaan. Handelstekort De Verenigde Staten hebben in januari met hun buitenlandse han del een tekort opgelopen van 10,3 miljard dollar, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van handel giste ren bekendgemaakt. Weliswaar be reikte de export van de VS de re- cordwaarde van 19,4 miljard dollar, maar daar stond een invoerwaarde van 29,7 miljard dollar tegenover. Werkloosheid SCHIPHOL (GPD) - De Ameri- kwartaal van dit jaar worden vol- kaanse luchtvaartmaatschappij Air tooid. Door de fusie verwacht Air Wisconsin heeft bij Fokker 12 toe- Wisconsin uit te groeien tot een na stellen-van het type F-27 Mark 500 tionale luchtvaartmaatschappij in besteld. Met de order i van tussen 250 en 300 miljoen gul den gemoeid. Het eerste toestel wordt in juli van dit jaar geleverd. Voor Fokker betekent de order een overbrugging tot de periode waarop het nieuwe toestel voor 50 Dat is gistermiddag bekend ge- passagiers, de Fokker-50, in pro- maakt by de opening van het nieu- ductie wordt genomen. Onlangs we hoofdkantoor van Fokker het Atlas-kantorencentrum sterdam. werden voor de Fokker-50 de Am- ste orders afgesloten met de Au stralische maatschappij Ansett Air Wisconsin voert op dit mo- de Duitse regionale luchtvaart- ment fusiebesprekingen met Mis- maatschappij DTL. De eerste Fok- sissippi Valley Airlines, een maat schappij die al met de F-27 vliegt. ker-50 wordt aan het einde 1986 geleverd. Met de nu afgeslo- De fusie tussen de beide regionale ten order krijgt Fokker langzaam luchtvaartmaatschai tiappyen Verenigde Staten zal in het tweede Amerikaanse markt. r zeker voet aan de grond op de Frankrijk wil gas met ecu's betalen GRONINGEN (ANP) - Frankrijk wil voor het Nederlandse gas in ecu's gaan betalen. Het zou een novum zijn als een afnemer van ons aardgas in eurodaalders be taalt, de alleen op papier be staande Europese rekenheden die worden berekend uit een ge middelde van de Europese valu ta's. Tot dusver wordt betaald in guldens en de muntsoort van de afnemer. De Gasunie bevestigt desge vraagd dat de ecubetaling deel uitmaakt van de besprekingen met de Franse staatsgasmaat- schappy Gaz de France. Verder wordt gesproken over extra le veranties van Nederlands aard gas tot na de eeuwwisseling. Dit als uitvloeisel van het kabinets besluit om meer aardgas voor ex port beschikbaar te stellen. Bo vendien zullen de bestaande con tracten worden herzien waar door de prijs niet uitsluitend ge koppeld wordt aan stookolie, maar ook aan huisbrandolie. De onderhandelingen verkeren in een laatste fase. Overeenkom sten zijn inmiddels getekend met afnemers in Belgie en Duitsland Het gaat hier overigens met de betalingen uit Frankryk om gro te bedragen. Jaarlijks betaalt Frankrijk naar schatting rond de f 3,5 miljard voor het Nederland se aardgas. EINDHOVEN (ANP/GPD) - Voorzitter W. Ter Hart van de FME (metaalwerkgevers) vindt de plan nen van de industriebond FNV voor het organiseren van estafet testakingen een 'dwaze vertoning'. De bond loopt daarmee volgens hem uit de pas met de afspraken, die in 1982 zijn gemaakt in de Stichting van de Arbeid. "We zijn het eens over de verkor ting, maar nog niet over de manier waarop", zo tracht hij de bonden van 'overtrokken reacties' te weer houden. „We zijn nog maar net be zig met van 40 naar 38 uur per week te gaan. Het belangrijkste is dat we daar eerst ervaring mee op doen. De bonden moeten hun kalmte bewaren en met hun leden overleggen", aldus Ter Hart. Hij wijst er op dat in het stich tingsakkoord sprake is van rende mentsherstel en herverdeling van arbeid. Dat laatste houdt volgens Ter Hart niet alleen arbeidstijdver korting voor iedereen in, zoals de bonden het nu doen voorkomen. Die herverdeling heeft bij voor beeld ook nog betrekking op vut, scholingsverlof en jeugdwerkplan- Uitspraken over acties en stakin gen acht Ter Hart dan ook onver antwoordelijk. Daarbij speelt een rol dat het instrument van de esta fette-staking het werkgevers moei lijk maakt juridische stappen te ondernemen, gezien de korte tijd die er bij één bedrijf wordt ge staakt. Ook VNO-voorzitter C. van Lede zei iedere manier van staken gewoon verkeerd te vinden, „hoe je die ook noemt". De onderhande lingstafel blijft volgens hem de plek om tot een oplossing van de problemen te komen. De werkgevers vormen tot nu toe één front. Net als bij de metaal en Hoogovens en Akzo wil ook Philips zich niet vastleggen in een toezegging dat de inmiddels tot stand gebrachte verkorting van de werkweek tot 38 uur in 1986 ge volgd moet zijn door een verdere verkorting tot 36 uur.. Philips meent voorts door haar jeugdplan en door vervroegde uit treding van ouder personeel al een niet onbelangrijke bijdrage te leve ren aan de bestrijding van de werk loosheid. Bij verdere verkorting van de werktijd vreest het concern niet alleen organisatorische pro blemen, maar tevens moeilijkhe den by het aantrekken van nieuwe mensen die de vrijgekomen ar beidstijd moeten opvullen. Philips-onderhandelaar Van de Brand: „De grote werkloosheid zit vooral in de niet- en de laag-opge- leiden, terwijl wij goed-geschoolde mensen nodig hebben". Van den Brand wil eerst de atv-kwestie op gelost hebben vooraleer hij over de rest van de vakbondsverlangens wil onderhandelen. Daar valt ook de aanvulling van het ziektegeld tot het volledige netto-loon onder. Philips heeft de extra kosten van de ziektewetoperatie becijferd op anderhalf procent van het loon en wil dat de werknemers daarvoor een deel van hun loon beschikbaar stellen. Eventuele loonsverhogin gen of eenmalige uitkeringen zijn bij Philips (nog) niet in het vooruit zicht gesteld. DEN HAAG (GPD) - De land- bouwcommissie van het Europees Parlement wil dat de landbouw prijzen met gemiddeld 4,5 procent worden verhoogd. Daarmee zit de- LONDEN (GPD) - Een speciale vergadering van de gedelegeerden van ze commissie op dezelfde lyn als de Britse bond van mijnwerkers (NUM) zal zondag moeten beslissen of de COPA, de Europese boerenor- het nog zin heeft de staking in de kolenmijnen, die nu al bijna een jaar ganisaties. Landbouwcommissaris duurt en langzaam aan het afbrokkelen is, voort te zetten. Frans Andriessen heeft daarente- mogelijkheden die zondag aan de gedelegeerden zal worden voorgelegd bouwcommissie kost de Europese is beëindiging van de staking zonder dat daaraan onderhandelingen met Gemeenschap 2,5 miljard gulden de Nationale Kolenraad (NCB) zyn voorafgegaan. extra. Arthur Scargill, voorzitter van de NUM, zei dat de bond „nooit en te De voorzitter van de commissie, nimmer" een overeenkomst met de NCB zal tekenen die de bond deelge- de Nederlander Teun Tolman, zei noot maakt van de plannen van de NCB om verliesgevende mijnen te in Den Haag dat het voorstel sluiten, het punt waarom de staking is begonnen. Als de gedelegeerden zouden besluiten zonder onderhandelingen weer aan het werk te gaan, hoeft de bond zo'n overeenkomst niet te tekenen. Tegelijk zou dit de facto een eind maken aan de afbrokkeling van de staking, zodat het NUM-bestuur niet voor nog meer gezichtsverlies komt te staan. Scargill zei gisteren na afloop van de bestuursvergadering dat de NUM, hangende die vergadering, kontakt heeft opgenomen met de NCB om te vragen of daar interesse bestond voor hervatting van de onderhandelin gen. Het antwoord van de NCB was „neen", aldus Scargill. De Kolenraad, zo zei de mijnwerkersleider, wil alleen praten als de BLEISWIJK Minister Braks (landbouw) ruikt aan een orchidee op de bond een acht punten tellend document onderschrijft dat tentoonstelling "Holland Orchidee" die hij gistermiddag in de bloemen- op juist het punt van de sluiting veiling in Bleiswijk opende. (fotoANP) bel is. prijzen met gemiddeld 4,5 procent te verhogen, met overgrote meer derheid was aanvaard. Eisso Wol- tjer (PvdA) en lid van de commis sie zei tegen de voorstellen te heb ben gestemd omdat hij meent dat juist een prijsverhoging de natio nale regeringen er toe brengt weer nieuwe steunmaatregelen aan de eigen landbouw te gaan zoeken. „Dan zijn we nog verder af van een Europees landbouwbeleid dan we thans al zyn", zei hy. Tolman zei dat de landbouw- commissie niet alleen heeft geke ken naar de overschotten van melk en graan binnen de EG maar ook naar de inkomens van de boeren en tuinders. „Uit berekeningen is duidelijk geworden dat een kwart van onze Nederlandse boeren en tuinders een inkomen heeft dat be neden het minimum ligt". ZWOLLE (ANP) - De conclusies in het rapport-Gruijters over het Het aantal waoO-ers in ons land Algemeen Burgerlijk Pensioen- zou ongeveer honderdduizend la- fonds, zyn geheel voor de rekening ger liggen als de situatie op de ar- van de opsteller zelf. Dat zei minis- beidsmarkt de afgelopen jaren niet ter Rietkerk (binnenlandse zaken) i zijn verslechterd. Deze om- gisteren tijdens een getuigenver- de bond DEN HAAG (GPD) - De Bedrijfs- m'e. de komende maanden zal dat verliesgevende mijnen niet accepta- verening voor het Kledingbedrijf 16 procent zijn. Verder moet er een kan het ziektegeld niet meer uitbe- oplossing voor de lange termijn ko talen. Zieke werknemers hebben m™- -de afgelopen week tevergeefs om De problemen bu de bedrijfsver- hun geld gevraagd. De vereniging eniging kleding bestaan al langer, heeft een tekort van 4,5 miljoen Tot nu toe werden ze echter opge- gulden. De problemen zijn ont- vangen door het Gemeenschappe- staan doordat het afgelopen jaar lijk AdministratieKantoor (GAK), een te lage premie voor de Ziekte- Daarin werken meerdere bedrijfs- wet is vastgesteld. De Sociale Ver- verenigingen samen. Het komt wel zekeringsraad (SVR) die toezicht vaker voor dat een BV wat krap bij houdt op de uitvoering van de kas zit. Dat wordt meestal opge- Ziektewet, heeft de bedrijfsvereni- vangen door geld te lenen bij een ging gevraagd orde op zaken te vereniging die op dat moment over stellen. wat meer geld beschikt. De proble- Werknemers hoeven overigens men by de BV Kleding waren ech- transacties bij het pensioenfonds, dat het woord 'chanteur' wel ge- Den Haag heeft deze aanvraag ech- niet bang te zyn dat ze hun ziekte- ter zo structureel, dat de andere be- De minister zei gisteren dat het noemd werd in het eindrapport, ter niet in behandeling genomen, geld niet krijgen. Er kan volgens dryfsvereningen daar niet meer zijn zeggen grote aangezien Meyer niet meer in Ne- de SVR hoogstens vertraging in de aan mee wilden werken. 'Chantage' Meijer aan Rietkerk niet bekend derzoek bij het ABP toen hij een Lelystad waar de onwettige trans- door zijn partner, een Haags auto- vermoeden had van onwettige acties verricht zouden zijn. Door- mobielbedrijf. De rechtbank in vang van de zogenoemde „verbor gen werkloosheid" in de arbeids ongeschiktheidsregeling wao is de uitkomst van berekeningen van het Centraal Plan Bureau. Eerdere schattingen kwamen uit op een verborgen werkloosheid in de wao van ruim 220.000. rapport waarmee Gruijters daarna heeft Meyer iTO__ kwam, een strikt vertrouwelijk ka- zakelijke verliezen geleden. Hij wil derland woont, rakter had. Nadat er kamervragen nu zien uit te vinden of Gruijters De rechtbank op dat zijn hoor over de ABP-affaire voor de over waren gesteld is het rapport wel zorgvuldig genoeg heeft ge- faillissement alleen kan worden rechtbank in Zwolle. De zakenman °P verzoek van Rietkerk openbaar handeld in zijn onderzoek, Willem Meijer had een rechtzaak gemaakt, tegen Gruijters aangespannen om dat hij in het rapport een 'chanteur' wordt genoemd. v__ Minister Rietkerk is degene die bruikt tijdens zijn mondelinge Tegen Meijer is inmiddels een sement destijds opdracht gaf tot een on- aangevraagd in het arrondisse- teur voor Willem Meijer was ge- noodzakelijk vond. Volgens Rietkerk heeft Gruijters ment waar Meijer woonde, voordat geheel de vrije hand gekregen om hij het land verliet. Dat was Arn- iegenen te ondervragen die hij hem. De advocaat van het garage- E. Deen, zal het faillis- Meijer nu bij de recht- bedrijf, i overleg met de burgemeester van faillissementsaanvraag ingediend bank in Arnhem aanvragen. betaling ontstaan. Als een bedrijfs- Nu de bedrijfsvereniging maat- vereniging (BV) helemaal niet regelen heeft genomen om uit de meer kan betalen, staat het Rijk problemen te komen, zal het GAK uiteindelijk garant. echter weer geld voorschieten, al- Om uit de problemen te komen, dus woordvoerder Glaudé. Vol- zal de ziektewetpremie voor de pe- gens hem heeft de uitbetaling niet riode van april tot en met juni zeer langer dan een dag of twee stil ge- fors worden verhoogd. Tot nu toe legen. Er zyn wel voorschotten ver- betaalden de 11.000 werknemersin strekt aan mensen die het geld de kledingindustrie 10 procent pre- hard nodig hadden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9