'Oosterschelde' onder 8 miljard ZON, ZEE. STRAND EN VLIEGTUIGEN IN DE AANBIEDING. Afgedankte varkens in loods gedumpt 430.- 495.- 455.- 402.- 750.- 595.- 650.- 640.- Smit-Kroes na onderzoek commissie: Subsidie klinieken voor reageerbuisbevruchting Bedrijven tegen meer inspraak voor huurder Verkeersraad: herexamen loodvrije benzine bij zware overtredingen VRIJDAG 1 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) verwacht dat de totale kosten van de Oosterscheldewerken, waarvan de stormvloedkering haar voltooiing na dert, uiteindelijk onder de acht miljard gulden zullen uitkomen. Vorig jaar augustus liet zij de Tweede Kamer nog weten rekening te houden met een bedrag van ruim acht miljard. AMSTERDAM (ANP) - "Deze ver dachte heeft misbruik gemaakt van het vertrouwen in de medische stand om ontucht te kunnen ple gen met vrouwen en meisjes". Dit stelde de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, G. de Vries, gisteren in haar requisitoir tegen een 27-jarige man uit Zaan dam. Zij eiste een gevangenisstraf van acht maanden en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering. De man heeft bekend vanaf be- Acht maanden geëist tegen pseudo-arts De man placht de op te bellen en te vragen of zy on langs onder behandeling van het ertoe over zich uit te kleden en te laten "onderzoeken". Een echtpaar dat hem vertelde dat het geen kin deren kon krijgen kreeg hij zelfs zover dat zy in zijn bijzijn seksuele gemeenschap hadden om te kijken "of ze het wel goed deden". In het geval van minderjarige meisjes gaf hij zich vaak uit voor schoolarts. De pseudo-arts werd in november vorig jaar aangehouden nadat een vrouw argwaan had gekregen en de politie inschakelde. Hy verklaarde tot zijn daden ge- gin 1983 tot oktober 1984 ontucht AMC waren geweest. Als die vraag komen te zyn omdat hij seksuele te hebben gepleegd met ongeveer bevestigend werd beantwoord pro- problemen heeft met zyn gepleegd met ongeveer - twintig vrouwen en meisjes. Hij beerde hy een afspraak te maken won hun vertrouwen door zich uit voor een "controle", wat vaak luk te geven als schoolarts of controle- te- arts van het Academisch Medisch Hij stelde de argeloze vrouwen Centrum (AMC) in de hoofdstad. dan intieme vragen en haalde hen Uit het pscychiatrisch rapport blijkt dat de man behandeld moet worden omdat de kans op herha ling anders groot is. Uitspraak 14 maart. De minister nam gisteren in Den Haag het eindrapport van de com missie in ontvangst die in haar op dracht heeft onderzocht hoe de nog te maken kosten voor het Oos- terscheldeproject zoveel mogelijk binnen de perken kunnen worden gehouden. In het rapport schrijft de com missie dat over de laatste helft van het vorig jaar „nu voor het eerst in lange reeks van jaren geen finan cieringstekort te melden is." Dat geeft reden tot vreugde, maar ge waakt moet worden voor al te groot optimisme, zei commissie voorzitter dr. L.J.C.M. Ie Blanc, lid van de raad van bestuur van het bankbedrijf Van Lanschot; het risi co van tegenvallers blijft bestaan. De minister meende niettemin dat voor de tweede keer de vlag kon worden uitgehangen. De twee de keer, omdat bij eerste rapporta ge van de commissie ook geen fi nancieringstekort viel te melden. Volgens Le Blanc was er toen ech ter sprake van een andere situatie, omdat toen bezuinigingsmaatrege len nodig waren om dat te berei ken. Dit keer was er minder 'pijn' mee gemoeid, aldus Le Blanc. Veiligheid ligheid tegen de zee - in 1986 vol- tooid zal zijn". Ook de commissie verwacht dat de stormvloedkering omstreeks oktober volgend jaar bedrijfsklaar is. Volgens de commissie verdient het sterke aanbeveling alle reste rende werkzaamheden in één eind- bestek onder te brengen in plaats van de verschillende onderdelen apart te benaderen. Met de aanne mer - de combinatie Dosbouw - wordt nog onderhandeld over een dergelijke overeenkomst. De ver wachting is dat die onderhandelin gen komend voorjaar kunnen wor den afgehandeld. „Een financieel en verantwoorde en vlotte eind spurt komt hiermee in zicht", schrijft de commissie in haar rap port. Smit-Kroes wilde niet nader in gaan op de vraag of de kosten van het Oosterscheldeproject niet aan zienlijk lager waren uitgevallen als zo'n manier van werken - dus met één eindbestek - van meet af aan was gevolgd. Zij noemde de zoge noemde raamcontracten, waarbij ken, levensgevaarlijk, maar vond het niet zinvol daar verder over te discussiëren. Wel zei zij op grond van het verleden dat politieke be sluitvorming „minder op emotie en meer op feitelijke inhoud dient te geschieden". AMSTELVEEN (ANP) - Een overgrote meerderheid van de Zieken fondsraad steunt een advies aan staatssecretaris Van der Heijden (WVC) om gedurende een periode van drie jaar subsidie te verlenen aan klinie ken die ivf (in vitro fertilisatie of reageerbuisbevruchting) uitvoeren. Ook de vertegenwoordigers van de werkgevers en van het CNV, die zich vori ge maand nog tegen de subsidie uitspraken, verklaarden zich gisteren vóór. Alleen de ziekenfondsen namen een afwijkend standpunt in. Ziekenhuizen die subsidie krijgen zullen volgens de raad moeten vol doen aan bepaalde voorwaarden, waaronder het ter beschikking stellen van gegevens. Mede aan de hand daarvan zal over drie jaar kunnen wor den besloten of de behandeling een 'gewone' ziekenfondsverstrekking KnqtpnnvPrcrhriiHincr moet worden. De Ziekenfondsraad wil in driejaar mogelijkheden creëren ^UkienoverscnriJ Cling voor jaarlijks in totaal 2000 tot 2500 behandelingen voor 800 tot 1000 Met Le Blanc is constateerde de bewindsvrouw dat, in vergelijking met soortgelijke projecten, de kos- tenoverschrijding nog meevalt. Le Blanc verwees hier naar de kosten- overschrijding van 70 procent bij de aanleg van de stormvloedkering in de Thames. Voor de Ooster scheldewerken ging men uit van 5 miijard gulden. Dat wordt dus vol gens de minister nog geen drie mil jard meer. De commissie wijst in haar eind rapport overigens op het gevaar dat personeel van Rijkswaterstaat - nu de voltooiing van de Ooster- blijvende zaak. We hebben dus scheldewerken nadert - elders geen zin om de verhuurder naar de werk zoekt en vindt. Dit brengt kostenverhogingen met zich AMSTERDAM Het kantoor van de gemeentelijke sociale dienst in Amsterdam is gisteren korte tijd bezet geen vast bedrag'wordt'afgespro- geweest door een aantal jongeren. Zij demonstreerden tegen de korting op de sociale uitkeringen. (foto anp) Verschillende raadsleden legden er de nadruk op, dat subsidiëring niet automatisch betekent dat de behandeling later in het ziekenfondspakket wordt opgenomen. Er zal eerst een analyse van de kosten en de resultaten moeten worden gemaakt. DEN HAAG (ANP) - Pensioen fondsen, hypotheekbanken, pro jectontwikkelaars, het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) en ook het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten zyn tegen pijpen van de huurder te laten dan- Ir W. Koning (projectontwikke- laarsrwees erop dat beleggingsin- omdat externe krachten zullen moeten worden gehuurd. Boos op de bus NIJMEGEN (GPD) - Een 25- jarige Nijmegenaar heeft in de nacht van woensdag op don derdag een autobus gekaapt bij het NS-station in Nijmegen. De lege bus en 'chauffeur' werden later 25 kilometer van Nijme gen onbeschadigd aangetroffen door de rijkspolitie. Als motief voor zijn daad gaf de man op dat hij boos was op de bu schauffeurs omdat niemand hem van Nijmegen naar Arn hem had willen rijden. De streekbus stond met tien passagiers bij het station te wachten. De chauffeur was even uitgestapt. De buskaper stapte in, gelastte de passagiers uit te stappen en reed weg. Toen hij buiten de stad proble men kreeg, zette hij de bus aan de kant. Zo werd hij aangetrof fen door een patrouille van de rijkspolitie. Oplichter O. opnieuw van verduistering geld verdacht HEEMSTEDE (ANP) - De poliüe van Heemstede heeft gisteren de meesteroplichter O. voor verhoor opgepakt. De man is aangehouden omdat hij inkomsten zou hebben verzwegen tegenover zijn curator - O. is failliet - en omdat hij ervan wordt verdacht geld van een ex- vriendin te hebben verduisterd. Dit heeft de officier van justitie in Haarlem, A. van de Perk, gisteren meegedeeld. O. heeft volgens Van de Perk in zijn woning in Heemstede enige tijd samengewoond met een vrien din. Die heeft hem 110.000 gulden gegeven om daar "iets mee te doen". De politie zoekt nu uit waar dat geld is gebleven. Het is wel voor een deel in overleg met de vrouw belegd, aldus de officier. Zij had zich er ook over beklaagd dat O. nog wat spullen van haar in huis had, maar die heeft hij inmiddels teruggeven. De officier van justitie toonde zich verbaasd dat de vrouw ver trouwen in O. had gesteld, on danks diens verleden. Ook officier van justitie J. de Bruin in Amster dam, met wie justitie in Haarlem nauw samenwerkt vanwege zyn eerdere bemoeienissen met O., ver klaarde niet te begrijpen dat men sen er weer intrappen. O. is on langs op vrije voeten gekomen na een gevangenisstraf van vier jaar uitgezeten te hebben wegens zijn oplichtingspraktyken. Overleg over lagere accijns meer inspraak voor de woonconsu- stellingen zich nog terughouden- ment bij het bepalen van zijn/haar der zullen opstellen bij de bouw en eigen woonomstandigheden. Zij verhuur van nieuwe woningen als lieten dit gisteren onverbloemd de bewoners meer zeggenschap blijken tijdens een vergadering krygen. „Het zal een belemmering van de Raad voor de Volkshuisves ting (RAVO). Het VNO en de vertegenwoordi gers van de Raad voor Onroerende Zaken, die genoemde instellingen en branches overkoepelt, namen stelling tegen het standpunt van de meerderheid in de RAVO dat de positie van huurders ten opzichte DEN HAAG (GPD) - Automobi listen die zich schuldig maken aan een aantal gevaarlijke verkeers overtredingen dienen een zwaar herexamen af te leggen. Voor de beginnende automobilist wordt een voorlopig rijbewijs aanbevo len, een ervaren automobilist moet elke vijf jaar een herhalingscursus volgen onder leiding van een er kend instructeur. Dit staat in een advies van de raad voor de verkeersveiligheid dat vandaag is aangeboden aan staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat). De raad concludeert verder dat het met de kwaliteit van de autorij scholen in Nederland schrikba rend slecht is gesteld. Daarom wordt er bij de staatssecretaris op aangedrongen om verplicht een, landelijke regeling voor de erken ning van goede autorijscholen in te voeren met een streng toezicht op DEN HAAG (GPD) - Minister Winsemius (milieubeheer) wil dat de kwaliteit. de accyns op loodvrije benzine zo De minister van justitie wordt ver omlaag gaat, dat deze even gevraagd te bekijken of de wettelij- duur wordt als superbenzine of ke mogelijkheden van inbeslagna- zelfs iets goedkoper. De bewinds- me van het voertuig en invordering man is in onderhandeling met mi- van het rijbewijs niet intensiever nister Ruding (financiën) over een kunnen worden toegepast. bedrag van 200 miljoen gulden dat De raad voor de verkeersveilig- met de accynsverlaging gemoeid heid pleit verder voor de komst is. van zogenaamde jeugdverkeers- clubs. Via deze clubs moeten ou- Winsemius wil met de prijsverla ders en later de leraren actief wor- g">g het gebruik van loodvrije ben den ingeschakeld om het kind ver- 21ne bevorderen. Dat is een belang- keers-bewust te maken. Het lesma- r«k onderdeel van de groots opge- teriaal op de lagere school is drin- «tte publiciteitscampagne die zyn gend aan modernisering toe, aldus ministerie deze week is begonnen de raa(j tegen de zure regen. In alle dagbla- De invoering van een voorlopig den verschenen paginagrote adver- rübewijs is nodig omdat uit statis- tenties die zullen worden gevolgd tieken, aldus de raad, blijkt dat rij- door uitzendingen van Postbus 51 bewijsbezitters de eerste zeven jaar °P televisie en een landelijke afii- een verhoogd risico lopen om bij cheactie. Volgens woordvoerder P. een ongeluk betrokken te geraken. Knoers van het ministerie is het De eerste twee jaar daarvan is het aantal aanvragen naar de folder risico het grootst. over zure reSen 'overstelpend'. i verhuurders moet worden beterd. Minister Brinkman (WVC) had de RAVO, een advieslichaam van de regering, vorig jaar om een ad vies gevraagd over zijn plannen om het democratisch functioneren van maatschappelijke instellingen in een wet vast te leggen. De meer derheid van de RAVO, zo bleek twee weken geleden al, is daarte gen omdat de plannen voor het wetsontwerp van Brinkman vol gens haar niets positiefs toevoegen aan de bestaande regels. Die meerderheid bestaat in hoofdzaak uit de woningbouwver enigingen en de huurdersorganisa ties. Zij vindt dat uitbreiding van democratische rechten van huur ders sneller, makkelijker en beter kan dan via een wet. Volgens VNO-woord voerder J.W. Droste leeft er onder huurders nauwelijks behoefte aan meer zeg genschap over de omstandigheden waaronder zij wonen. Hij zei giste ren bovendien dat er in zijn kring ergernis heerst over het dwingend opleggen van extra regels. Drs A.B. de Stigter van de Raad investeringen in de woningbouw zijn", zei hij. A F. Thomsen van het Neder lands Verbond van Huurders hield de RAVO ten slotte voor dat pen-! sioenfondsen het geld van hun deelnemers gebruiken voor wo ningbouw en -verhuur. Dat legt die beleggers volgens hem de sociale DEN HAAG (GPD) - „Ik^vloek taak op hun huurders recht te ge Gesol met zieke beesten voor slacht 'landelijk probleem' op inspraak. Tien jaar voor dood meisje (6) DEN BOSCH (ANP) - De recht- Geen incident, niks daarvan, nooit, maar gisteren kon ik mezelf telt D.T. van Oers, de directeur niet meer bedwingen. In grote plassen bloed lagen stervende var kens en zelfs een biggende zeug. Boven die zieke beesten hingen hun reeds geslachte soortgeno ten" Willem le Clercq, inspecteur van de Dierenbescherming, werd in dit vreselijk decor deze week voor de zoveelste keer geconfronteerd met afschuwelijke dierenleed in het Haagse slachthuis, waar wekelijks vele duizenden varkens en runde- i vanuit het gehele land worden bank in Den Bosch heeft een Am- aangevoerd. Tegen de directie van sterdammer en diens ex-vrouw het Haagse slachthuis is inmiddels beiden veroordeeld tot een gevan- Proces-verbaal opgemaakt wegens genisstraf van tien jaar. De twee dierenmishandeling. reSS'fi hef^vriert^^-clemï die vorig jaar augustus dood in een „et w'arln al Mar hu?s 5b^kSSHSU? ^anban^nleewagenSrtVoTe- ^en^èekreeen De mnpHpr v^m veer *estiS zeu6en arriveerde. On- meXefeht.ée^dVoerdadCht VhT bm^ ingesproken. De officier ue ougier van ue naao dfn{5^^^ voor Onroerende Zaken verwoord- van één jaar. Tegen de Amsterdam- n^ uTde mAtwaeen elk.enerd van iwaaii en tien jaar. worden verlost". de landelijke inspectiedienst de Dierenbescherming. „Voorheen lagen de wrakke zeugen uren lang letterlijk in de goot, vaak bovenop elkaar". De directeur van de Residentie Slachthuis bv., H. Oosterloo, voelt zich niet alleen verantwoordelijk voor de misstanden die in zijn abattoir plaatsvinden. Volgens hem is er sprake van een landelijk probleem. Hij vindt dat het minis terie van landbouw en visserij eem wettelijke regeling moet maken die bepaalt dat zieke zeugen zo snel mogelijk in het dichtstbijzijn de (nood)slachthuis moeten wor den 'geholpen'. „Nu probeert de Dierenbescher- ming mij voor haar karretje te specialiseerd spannen door de rechter een uit- mMjSm spraak te ontlokken over het trans port van zieke varkens. Ik kan die ren niet weigeren wanneer ze hier worden gebracht", aldus Ooster- vanuit de vrachtwagens in de goot gekieperd. het slachten van zeugen. De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond heeft wel iswaar een regel uitgevaardigd dat chauffeurs van veewagens geen zieke varkens mogen meenemen; loo. w maar in de praktijk, zo weet Van ,r - Oers, zyn ze bereid om voor een Dierenbeschermer Van Oers zegt 'fooitje' toch wrakke zeugen te ver- De directeur het Haagse de de weerzin tegen een wettelyk vastgelegd huurdersrecht aldus: „De leegstand van woningen is een beesten tussen de gezonde op slachthuis erkent dat de situatie transport zetten naar de vier grote waarin de dierenbeschermers de slachthuizen in het land: Den varkens aantroffen, geen frisse Haag, Emmen, Son en Nymegen. aangelegenheid was. „Het is na tuurlijk een vreselijk gezicht. Maar Het slachthuis in Den Haag i vergeet niet, die beesten kunnen normaal al geen vyf centimeter lo pen. Voortdurend hebben ze vast gezeten aan een leren band en moesten zo veel en zo vaak moge lijk biggen werpen. Hun spieren zijn niet geoefend, met gevolg dat ze al direct gebroken poten hebben en door hun kruis heenzakken. Ze zijn dan blij wanneer ze, eenmaal hier aangekomen, kunnen gaan lig gen. Wanneer ze tot rust zijn geko men, beginnen de dieren te urine ren, en ja, dat ziet dat er niet be paald leuk uit". Het Haagse slachthuis dreigde ficier onlangs zyn speciale 'EG-stempel' (voor de export) kwijt te raken wanneer de wrakke zeugen nog langer zouden worden geslacht in de hal waarin ook de gezonde die ren aan hun eind komen. Er wordt nu ijlings gewerkt aan de afwer king van een loods voor het slach ten van wrakke zeugen. In die loods in aanbouw werden dinsdag de achttien zieke varkens aange troffen. Waarom ze 's avonds niet direct werden afgeschoten?. Directeur Oosterloo: „Omdat er geen slach ters waren. Je kunt een dood var ken niet pas de volgende morgen gaan slachten. Wanneer je het dier toch afmaakt, is het de andere mor gen alleen nog maar geschikt voor een destructiebedrijf. En dat levert de boer geen cent op". Veelal bly- ken de wrakke zeugen niet ge schikt voor menselyke concump- tie omdat de boer ze met medicy- nen heeft volgestopt. Aan de hand van de oornummers van de in Den Haag aangetroffen zieke varkens hoopt de Dierenbe scherming de eigenaar-boeren op te sporen. „Die kunnen ook alle maal op een proces-verbaal reke nen", zegt de directeur van de lan delijke inspectie van de Dierenbe scherming. „Ik heb daarover al overleg gevoerd met de Haagse of- justitie". Campingvluchten per Martinair-charter vanaf eind maait/begin april: Alicante vanaf f 420.- Malaga vanaff 450.- Ibiza vanaff 420.- Mallorca vanaff 402.- Athene vanaff 530.- Korfoe vanaff 530.- Kos vanaff 600.- Kreta vanaff 560.- Rhodos vanaf f580.- Costa Blanca. Vacanza Benidorm. 2- en 3-kamer appartementen in rustige wijk. 750 meter van het strand. Bij vertrek op: 3/4,6/4,10/4 en 13/4: Per persoon 8 dagen vanaf Costa del Sol. Las Palmeras Sol Fuengirola. Uitstekende appartementen midden in het centrum op 200 meter van het strand. Bij vertrek op 4/4,6/4,11/4 en 13/4: Per persoon 8 dagen vanaf Ibiza. Lido Llobet Es Vive. Leuke appartementen op de grens van Es Vive en Figueretas. Winkels, bars en restau rants in de directe omgeving. Bij vertrek op 7/4 en 14/4: Per persoon 8 dagen vanaf Mallorca. Coral y Flor Santa Ponsa. Nieuw, rustig gelegen appartementengebouw direct aan de baai van Santa Ponsa. Bij vertrek op 31/3,7/4 en 14/4: Per persoon 8 dagen vanaf Kreta. Hotel Aphrodite Beach. Levendig hotel, 20 km ten oosten van Heraklion, gelegen aan een baai met klein zandstrand. Bij vertrek op 2/4,9/4 en 16/4: Per persoon 8 dagen Rhodos. Hotel Cairo Palace. Gunstig gelegen stadshotel, midden in een winkelstraat, dichtbij de Mandraki-haven. Logies/ontbijt. Bij vertrek op 2/4,9/4 en 16/4: Per persoon 8 dagen Korfoe. Pension Dimitris Moraitika. Vriendelijk pension met 8 kamers in het centrum van Moraitika. Bij vertrek op 1/4,8/4 en 15/4 Per persoon 8 dagen Athene. Hotel Rondo -Voula. Eenvoudig hotel op 200 meter van het strand, 15 kilometer van Athene. Bij vertrek op 29/3,5/4 en 12/4: Per persoon 8 dagen Bovenstaande speciale aanbiedingen gelden alleen voor ANWB-leden. U kunt boeken bij alle ANWB-kantoren en de ANVR-reisbureaus. waar u tevens nog meer aan biedingen vindt. Daarnaast heeft de ANWB nog veel meer goedkope vliegreizen naar Spanje en Griekenland. Alle informatie vindt u in de ANWB brochure Vliegreizen Spanje/Griekenland, voor 1 gulden verkrijgbaar bij de ANWB- V kantoren en ANVR-reisbureaus. Ai IffffQ Prijswijzigingen voorbehouden. W WW v DE ANWB VLIEGT NOOiï BOVEN JE BUDGET NAAR SPANJE OF GRIEKENLAND.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5