LeceN Ab. LeceN 'Het Leidsch Dagblad is een monumentaal instituut' Ak Ak AK Geen bezwaar B en W tegen restaurant aan Hooigracht LONDON ROMA P. C. Hooftprijs rode draad in feestrede burgemeester Goekoop bij jubileumviering Bewerking 'Turandot' inconsequent Buurtcomité kan nog in de Pancrat blijven LSb uit universiteitsraad VRIJDAG 1 MAART 1985 LEIDEN - De schrijver P.C. Hooft en de naar hem vernoemde prijs. Het waren twee regelmatig terug kerende thema's in de speech van burgemeester Goekoop gistermid dag in de Pieterskerk. Hij sprak er ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Leidsch Dagblad en onder zijn gehoor bevond zich minister Brinkman van WVC. Van daar dus Hooft en de sinds vorige maand dankzij de bewindsman zo omstreden prijs. Goekoop begon met een citaat: "De admiraals aan wal getreden, namen hun gang, gevolgd door scheeps- en stadsvolk, recht naar de kerk, om eenstemmig de Here te danken voor zovele en verschei- denen blijkbare gunsten, de een na de ander hun als toegeteld tot vol trekking van de verlossing van de stad. Daar smolten de gemoederen in hun eigen vrijheid en was de be wogenheid zo geweldig dat de har ten van vrolijkheid, de ogen van tranen overliepen en de sleur van de zang der psalmen deden hape ren. Weldra maakte de vroedschap een besluit om ieder jaar die dag met bidden en loven, benevens ommegang in het geweer, ter on- sterfelelijke nagedachtenis te vie ren". Vrijheid De kerk was de Pieterskerk, de datum 3 oktober 1574 en de schrij ver, inderdaad, P.C. Hooft. Wat Hooft niet vermeldt, maar Goe koop in dat verband in herinnering riep, was de leuze waarmee het stadsbestuur het beleg doorstond: om der wille van de vrijheid. Goe koop: "Vrijheid van godsdienst, vrijheid van samenkomst, vrijheid van meningsuiting en dus ook persvrijheid". Goekoop wilde als vertegen woordiger van de lokale overheid één ding voor ogen houden: "Over heid en pers zijn natuurlijk eikaars tegenpolen". De overheid en haar dienaren zijn "tegelijkertijd klant en toeleverancier van de krant, on derwerp en lijdend voorwerp, lezer en soms schrijver, citeren en wor den geciteerd, betalen en worden soms betaald gezet". Het is daarom, aldus Goekoop, onverstandig van de overheid een oordeel te geven over pers en jour nalistiek. Goekoop: "En zo staan pers en kunst toch nog op één lijn". Was het toeval of keek Goekoop bewust bij die woorden in de rich ting van de minister? Mening en feiten Individuen staat het natuurlijk vrij om een oordeel te geven en daar waagde Goekoop zich ook aan: mening en feiten moeten zo veel mogelijk gescheiden blyven. "Hoe minder nieuws en commen taar vermengd worden des te liever is het mij". Terugbladerend in het LD zag hij dat er eigenlijk weinig veranderd is. "Op 23 maart 1885 meldt de krant dat Rusland Afgha nistan binnenrukt". Nog iets verder terugbladerend: "Precies honderd jaar geleden hield professor Nicolaas Beets in de overvolle Stadsgehoorzaal een lezing over de smaak in de letter kunde. Volgens dezé krant trekt spreker vooral in het laatste deel van zijn rede te velde tegen den wansmaak, welke tegenwoordig in de literatuur in bijzondere mate heerscht". Was het gezichtsbedrog of knikte Brinkman inderdaad instemmend bij die woorden? Met de minister was Goekoop in elk geval blij dat Leiden nog altijd tevee regionale kranten kent. "het is goed dat er veelal een verslagleg ging van verschillende kleur voor handen is". Over het Leidsch Dag blad: "De dagelijkse krant is vluch tig als het nieuws. Het Leidsch Dagblad als instituut is even mo numentaal als het hoofdgebouw waarin het gevestigd is". Goekoop besloot met te zeggen dat het geen toeval kon zijn dat het jubileum werd gevierd in de Pie terskerk, "in het jaar dat de Paus Nederland bezoekt". Precies de zelfde en zo gewraakte zin waar mee de P.C. Hooft-jury haar rap port beëindigde waarin zij schrij ver H. Brandt Corstius voordroeg éls winnaar. Zo kreeg Brinkman daags na het kamerdebat de affaire toch nog een keer op zijn brood. Van een WD-er nog wel. in het tegenovergestelde om slaat. Blijkens hun toelichting hebben de beide bewerkers daar van een 'feministe avant-la-let- tre' willen maken, maar bij Gozzi was zij dat juist al: hij verklaart haar houding immers uit haar af keer van de meester-slavin ver houding die zo lang kenmerkend was voor het Oosterse huwelyk. Door deze Turandot nu te veran deren in een moderne, westers denkende feministe, wordt ener zijds juist een van de fundamen ten onder de plot vandaan ge haald en ontstaat anderzijds een onverklaarbare discrepantie: de ze prinses laat aan de lopende band hoofden rollen, maar deinst 'Turandot' van Carlo Gozzi. Verta ling: Jan Engelman. Bewerking: Hil da van der Helm en Jos Nijhof. Ge speeld door de Toneelgroep Visser 't Hooft onder regie van Jos Nijhof. Ge zien op het Chr. Lyceum Dr. W.A. LEIDEN - Sinds het oude Perzi sche sprookje over de wrede prinses Turandot in de 17de eeuw in de Europese letterkunde doordrong, heeft het vooral op toneelschrijvers en componisten een fascinatie uitgeoefend, die tot op de huidige dag voortduurt. De bekendste versies werden die van de Venetiaanse toneelschrij ver Gozzi (later weer door Schil ler bewerkt voor het Duitse to neel) en van de operacomponis ten Puccini en Busoni. (De Tu- randot-muziek van Weber was overigens bedoeld als toneelmu ziek bij de Schiller-versie.) Centraal in al die bewerkingen staan de befaamde raadselscène en de ommezwaai van Turandot, die van een met sadistische wreedheid bezielde prinses door een confrontatie met 'de liefde' plotseling verandert in een van tederheid en warmte vervulde jonge vrouw. Voor de uitvoerin gen door de Toneelgroep Visser 't Hooft maakten twee leraren op basis van een voor moderne oren onaanvaardbare vertaling van Jan Engelman een nieuwe be werking, waarbij echter nogal in de opzet van Gozzi werd ingegre pen. Het stuk werd drastisch in gekort waarbij verschillende per sonages sneuvelden en voor he dendaagse toeschouwers onbe grijpelijke toespelingen (het der de raadsel) werden vervangen. (Helaas ging men daarbij niet zo ver om ook af te zien van geda teerde, on-Italiaanse versvoeten, waardoor sommige teksten de indruk gaven van Vondeliaanse alexandrijnen in een bewerking van Kees Stip.) HufTBelangrijkste ingreep be trof echter het karakter van prin ses Turandot. Bij Gozzi is zij een raadselachtige ijsklomp met een diep ingewortelde mannenhaat, die door de liefde van prins Kalaf (foto Holvast) dan opeens terug voor een paar eenvoudige martelingen en an dere vormen van hardheid in de omgang met haar medemensen. De bewust aangebrachte lichte toets in de voorstelling, de kleu rige aankleding en de inventieve decors maakten echter, dat deze inconsequentheid door een groot deel van het enthousiast reage rende publiek niet als zodanig er varen werd. Wel vroeg ik mij weer eens af welk wijdverbreid misverstand er toe geleid heeft dat de naam Turandot (bij Gozzi: Turandotte) bij ons meestal uit gesproken wordt als een naam van Franse oorsprong. PAUL KORENHOF Een toast op het 125-jarige Leidsch Dagblad. Van links Brinkman, minister Brinkman, burgemeester Goekoop, mevr t rechts LD-commissaris De Koster, mevrouw i Goekoop en LD-directeur Koopman, (foto Holvast) LEIDEN - Het buurtcomité Pan- cras-Oost kan nog even in de Pan crat blijven zitten. PvdA-wethou- der Bordewijk laat in de tussentijd uitzoeken of de gemeente het buurtcomité aan huisvesting moet helpen tot het Mostertcomplex klaar is, waar omstreeks november een nieuw onderkomen beschik baar moet komen voor Pancras- Oost. Het buurtcomité is in problemen gekomen doordat de Stichting Welzijn de huur van het huidige onderkomen, een houten noodge bouw op het Ir. Driessenplein, heeft opgezegd. De technisch be woners adviseurs verhuizen van hier naar de Stichting Welzijn, aan de Breestraat, terwijl de particulie re woningverbeteraars die er ook zaten, ambtenaren van de gemeen telijke afdeling volkshuisvesting, in het Stadsbouwhuis worden on dergebracht. Volgens een lid van het buurtco mité, gisteravond aanwezig bij de vergadering van de raadscommis sie financiën, is opdracht gegeven om De Pancrat te verkopen. In een gesprek met de Stichting Welzijn zou echter zijn afgesproken dat Pancras-Oost mag blijven zitten tot een andere oplossing is gevonden. PPR-raadslid Van Lint drong er greets gisteravond bij wethouder Borde wijk op aan dat deze een ander on derkomen voor Pancras-Oost gaat zoeken. "In een raadsbesluit is vastgelegd dat het wijkcomité ge bruik mag maken van De Pancrat. Het college en de raad moeten daarom nu een andere oplossing zoeken". Bordewijk hield de boot een beetje af. Hij wilde eerst eens laten uitzoeken of Van Lints redenering klopte. Maandag, voor de vergade ring van de gemeenteraad, komt de raadscomisssie bijeen om vast te stellen of de gemeente Pancras- Oost tijdelijk aan andere huisves ting moet helpen en zo ja, hoe. Belgische prijs voor prof. J. van Rood BRUSSEL (AP) - De internationa le jury van de belangrijkste weten- schapsprijs in Belgie, de Artois Baillet Latourprijs, heeft de prijs van 5 miljoen franken (280.000 gul den) toegekend aan professor J. van Rood van de Rijksuniversiteit van Leiden. Van Rood krijgt de prijs voor zijn werk over compatibiliteit van weefsel bij transplantaties. Dit werk is vooral van belang geweest voor beenmergtransplantaties wat de behandeling van leukemie aan zienlijk verbeterd heeft. De prijs zal in mei worden uitge reikt in het Brusselse Paleis van Academies. Kopstoot tegen ruit LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar is gisteravond aangehouden, nadat hij een kopstoot tegen een etalage ruit in de Rijnstraat had gegeven. De ruit werd vernield, maar zijn hoofd werd ook beschadigd. Alvo rens door de politie te worden mee genomen, moest de man zich in het Academisch Ziekenhuis laten be handelen. LEIDEN - De vestiging van een koffieshop en restaurant aan de Hooigracht 72 stuit bij de gemeen te op weinig bezwaren als de om vang van deze uitspanning beperkt blijft. De bezwaren van de wijkver- eniging Pancrat-West worden vol gens burgemeester en wethouders op deze manier ondervangen. B en W zijn daarom akkoord met de ves tiging van de horeca-gelegenheid in dit pand. De wijkvereniging had bezwaar gemaakt tegen de vestiging van de koffieshop omdat zij bang zijn voor overlast. Bovendien zou uitbrei ding van de horeca-activiteiten tot drie panden, die met Hooigracht 72 in verbinding staan, aan de Sint Pancrassteeg in strijd zijn met het bestemmingsplan. Dit laatste zijn B en W met de wijkvereniging eens. Daarom is de exploitanten, de gebroeders Pas- ma, van de koffieshop/restaurant te verstaan gegeven dat de horeca- activiteiten beperkt moeten blij ven tot het pand Hooigracht 72, maximaal 150 vierkante meter. Het college verwacht verder niet al te veel overlast van de uitspanning, althans niet meer dan vroeger toen er in het pand een fitnesscentrum en een sauna waren gevestigd. Van de ondernemers wordt wel geeïst dat zij de eetzaal van hun koffieshop/restaurant isoleren om geluidoverlast te voorkomen. Voorts komen de broers niet in LEIDEN De Leidse Studentenbond (LSb) doet niet mee aan de verkie zingen voor de universiteitsraad die in mei zullen worden gehouden. Dit heeft de algemene ledenvergadering van de bond vorige week besloten. Het universitaire weekblad 'Mare' meldt dat de LSb denkt meer in vloed te kunnen uitoefenen op het beleid van het college van bestuur en de landelijke politiek door zich te concentreren op acties buiten de uni versiteitsraad om. De twee LSb-leden in de universiteitsraad, H. Bot en D. van den Dries- sche, hebben dit voorstel, dat was gekoppeld aan een discussiestuk dat zij voor de ledenvergadering hadden geschreven, in stemming gebracht. In het discussiestuk stellen zij dat het rendement van het raadswerk voor de LSb bijzonder laag is. "De manier waarop het college met de universiteitsraad omgaat, maakt dat werk voor ons zinloos". aanmerking voor een vergunning voor de verlenging van het slui tingsuur tot één uur door de week en twee uur in het weekeinde. B en W stellen voor een verkla ring van geen bezwaar, die nodig is voor het verstrekken van de bouw vergunning, bij het provinciebe stuur aan te vragen. De raadscom missie voor ruimtelijke ordening spreekt zich hierover uit op woens dag 6 maart. ADVERTENTIE saluta Yoga Kunt u dat, wat die de foto doen? Wij niet. We heb ben wel pogingen ondernomen, maar moesten uit de knoop wor den gehaald door een toevallige passant die meende dat wij het paargedrag van een kreeft aan het imiteren waren. Maar wij beoefenen dan ook geen yoga, zoals het tweetal op de foto. Peter Ditmar en Zita Poot heten ze en ze lessen op het Yoga Gezondheidscentrum aan de Hogewoerd 175. Vijf jaar bestond dat centrum op 19 februari en dat wordt op 3 maart gevierd van drie tot zes uur 's middags. Alle leerlingen en oud-leerlingen worden uitge nodigd om langs te komen. Mel- lie Uyldert die vijf jaar geleden het centrum opende, zal het woord voeren over het levensrit me van mens en natuur. Ongetwijfeld zal haar verhaal te maken hebben met gezond heid, want daar heeft yoga im mers ook alles mee te maken. Hé, wacht eens even.... Mellie Uyl dert? Is dat niet de vrouw die nog niet zo lang geleden in het nieuws kwam omdat iemand had ontdekt dat mevrouw er zeer du bieuze opvattingen op nahield over het Germaanse ras en aan verwante zaken? Ditmar: "Ze is een goede vrien din van ons. En ach, iedereen die wat te vertellen heeft, krijgt wel kritiek. Volgens mij was er eer der sprake van een communica tiestoornis. Ik bedoel, ik heb nog nooit gemerkt dat ze bijvoor beeld racistische meningen heeft". Terug naar de gezondheid dan maar, want dat moet het zijn als we Ditmar en Poot mogen gelo ven: "De lessen zijn er op gericht de zelfwerkzaamheid op het ge bied van de algehele gezondheid te stimuleren, oefeningen te le ren om het lichaam los te maken wat voor diepe ontspanning van belang is, daarnaast doen we ademtechnieken voor een goede en rustige ademhaling. Concen tratieoefeningen zorgen er voor om meer aandacht te hebben bij datgene waar men mee bezig is. dus om meer bewust te zijn in het hier en nu". Het zal allemaal wel, maar het opheffen van één been is voor ons in het hier en nu een zeer pijnlijke bezigheid geworden na dat we, zoals gezegd, gelijk een ooievaar ook zo mooi op één been wilden staan. Play-Back (4) Zeer overtuigend twee Leidse nachtegalen, de ge broeders Van der Hulst, een tijd je geleden de voorronden van de Play-Backshow van de KRO. U weet wel, dat programma van Henny - big smile - Huisman. De andere Leidse kandidaten lieten zich ook niet onbetuigd, maar eerlijk is eerlijk: zoals Frans en Willem een imitatie gaven van The Everly Brothers, dat was grote klasse. Dus wij afgelopen dinsdag avond vol verwachting naar de televisie gekeken. Hoe zouden Frans en Willem het er af bren gen voor de camera's? Helaas, de gebroeders Van der Hulst zaten niet in het programma. Teleurge steld de televisie het raam uitge smeten en theaterburo Heijne- kamp maar eens gebeld. Wat is er gebeurd? Mevrouw Heijnekamp kan ons niet uit de brand helpen en haar man is niet thuis, maar waarom bellen we één van de zangers niet even op? "Ja, ik weet ook niet hoe het zit", zegt mevrouw Van der Hulst, de vrouw van Frans. "Die opnamen zullen ongetwijfeld nog gemaakt worden, maar ik heb begrepen dat die mensen Peter Ditmar en Zita Poot vinden been op te tillen. van de KRO binnen drie weken iets van zich zouden laten horen en dat is niet gebeurd. Maar ik denk dat Frans het fijne er wel van weet". Frans: "O, die opnamen zullen nog wel even op zich laten wach ten. Ik denk namelijk dat de KRO een aantal programma's op band heeft staan en dat zou bete kenen dat wij pas over een maand of twee de studio's in moeten. Zeker weten doe ik het natuurlijk niet". Maar ze hebben niets van zich laten horen binnen drie weken?! "Nee, dat heeft mijn vrouw verkeerd begrepen. Na dat optre den in het Anthonius Clubhuis kwam er iemand naar ons toe die het helemaal niet moeilijk om één (foto pr) zei: willen jullie geen plaatje ma ken. Iemand van Cat Music was het, geloof ik. En die man zei dat- ie binnen drie weken wat van zich zou laten horen. Heeft-ie dus niet gedaan". Zo, het grote succes lonkt dus al, zij het in het vage? "Nou ja, het grote succes...het is natuurlijk leuk als er iemand naar je toe komt die een plaatje wil maken. Maar we stellen ons overigens wel voorzichtig op hoor, mijn broer en ik. We zeg gen maar zo: eerst die opnamen maar even afwachten, niet met een alles gaan aflopen. Dat is niet goed. Nee, zenuwachtig zijn we niet voor dat televisie-optreden. Die man van de KRO zei nog: er moeten wel hele goeie tegenkan didaten komen om jullie te ver slaan. Leuk toch?" Verder nog leuke reacties ge had? "Nou, ik ben concierge op een school, dus je begrijpt het wel. Gisteren heb ik nog gezongen toen er een secretaresse afscheid nam. Kijk, populair was ik bij wijze van spreken al lang bij de leerlingen, maar nu kan ik na tuurlijk helemaal niet meer stuk". P.C. Geraedts (2) In het eerste stukje over Ge raedts werd het al voorspeld: de liberale opvolger van Schoute zal de eventuele naweeën op zijn bordje aantreffen. Bij nader in zien nogal onsmakelijke beeld spraak eigenlijk, maar gelukkig is het ook niet meer dan dat. De naweeën betreffen een beeld van. de Leidse. beeldhouwer Pieter Geraedts. Schoute, morgen burgemees ter, vandaag nóg wethouder, moet zich een paar weken gele den minister hebben gevoeld toen hij een veto (gesteund door de rest van B W) uitsprak over de aankoop van dat bewuste beeld. Net Brinkman dus. Voor de P.C. Hooft-jury moeten we in dit geval de 1% commissie lezen. De leden daarvan hadden posi tief over Geraedts' werkstuk geadviseerd. Vraag was of die commissie ook woedend knuppels in hoen derhokken zou gooien. Maar dat valt mee. Deze week is er over legd en de tactiek lijkt nu vooral afwachten. Commissielid Koos van de Water: "We hebben het er uitgebreid over gehad en er is ze* ker nog geen punt achter gezet". Precies: afwachten. Van de Water: "Kijk, Schoute gaat nu weg en die was er toch persoonlijk bij betrokken. For meel wordt er door ons nog niets ondernomen. We wachten af wie de opvolger wordt, dat zal nog wel even duren. De nieuwe wet houder zullen we waarschijnlijk voorstellen om eens in het atelier van Geraedts te gaan kijken. Mo gelijk dat er toch nog iets aange kocht kan worden. Iets anders, ja vanzelf. Er is in principe nog geld voor". Zo lang hoeft de commissie overigens niet af te wachten: Kuijers is de opvolger en hy wordt maandag al geïnstalleerd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3