'Het LD is het eerste waar we naar grijpen' DE KRANT IN HET BUITENLAND VRIJDAG 1 MAART 1985 JUBILEUMNUMMER LEIDSCH DAGBLAD Elke dinsdagochtend stuurt de heer Van den Heuvel uit Warmond de krant naar Vancouver Island. Lei os Mevrouw Wessels uit Leiden naast haar dochter uit Gran Canaria: hele feuilleton uitge knipt. <foto Holvast) CH muiK.iiHM» ii*' door Conny Smits Het verschijningsgebied van deze krant houdt niet op bij Hillegom of Waddinxveen. Vaak leggen LD-artikelen - al of niet uitgeknipt - aanzienlijk grotere afstanden af alvorens ze de lezers bereiken. Die lezers zijn over het algemeen vrienden of familieleden van abonnees, die ver weg van het vroegere thuisfront nog zeer geïnteresseerd zijn in het wel en wee van stad, streek en land. Voor deze speciale gelegenheid is het woord nu eens aan de 'achterhoede' van ons abonneebestand. Wanneer mevrouw Bark"èen uitstapje wil maken in de omgeving, steekt ze steevast een brief bij zich van haar echtgenoot waarin hij haar toestemming geeft om moederziel alleen op pad te gaan. En wil ze een ritje maken met de auto, dan moet er een chauffeur opdraven. Ook al bezit ze al jaren een rijbewijs en is ze heus niet te beroerd om zelf achter het stuur te kruipen. Maar een vrouw als bestuurder: dat mag waar zij woont eenvoudig niet. Saoedie-Arabiè anno 1985. Sinds mevrouw Bark en haar man, die voor zijn werk al naar verschillende landen werd uitgezonden, er wonen, is ze flink in haar bewegingsvrijheid beknot. De gebruiken zijn er zo anders, dat zelfs het kopen van een ijsje al de nodige aanpassing vergt. Een ijswinkel mag ze alleen via de 'ladies entry' betreden en bij het verlaten dient ze weer van de 'ladies exit' gebruik te maken. Ellenlange verhalen kan ze erover vertellen aan haar schoonvader in Leiderdorp met wie ze regelmatig correspondeert. Toen ze nog in Hongkong en Korea woonde, stuurde schoonvader Bark ook wel een Leidsch Dagblad of Vrij Nederland op. Zodat ze op de hoogte bleef van de gebeurtenissen in Nederland en speciaal in deze regio. Maar dat is er nu niet meer bij. "Die kranten komen in Saoedie-Arabië verknipt aan", zegt de heer Bark. "De advertenties voor drank en andere 'onverkwikkelijke' zaken worden er zorgvuldig uitgeknipt of doorgekrast met een dikke viltstift. Dat heeft dus geen zin meer". Om zijn woorden kracht bij te zetten laat hij een uit Arabië meegebrachte agenda zien. Op de pagina's met landkaarten is het vergeefs zoeken naar het land Israël. Dat bestaat niet volgens de Saoedi's en is dus met blauwe inkt onzichtbaar gemaakt. Van A tot Z Toch wordt het Leidsch Dagblad van de heer Bark na lezing niet zonder meer bij het oud papier gegooid. In Chicago namelijk woont zijn dochter, die ook belang stelt in het nieuws uit deze contreien. Zij vertrok ongeveer tien jaar geleden uit Nederland "om eens iets van de wereld te gaan zien", en besloot haar werk als verpleegster voortaan in Amerika te doen. Inmiddels is ze er getrouwd en heeft vier kinderen. "Maar de Leidse regio ligt me nog steeds na aan het hart", verzekert mevrouw Vassilos-Bark vanuit Chicago. "Alles wat ik erover kan lezen, wordt door mij van A tot Z doorgenomen. Want de Amerikaanse kranten hebben heel weinig buitenlands nieuws, over Nederland valt er bijna helemaal niets in te lezen. Het mag wel heel schokkend zijn, zoals jaren geleden die treinkaping door Molukkers, willen de Amerikanen het belangrijk vinden". Het Leidsch Dagblad wordt door haar dan ook van voor- tot achterpagina uitgeplozen. Berichten over de nieuwbouw van het AZL hebben haar bijzondere belangstelling, want in dat ziekenhuis heeft ze ruim vijfjaar gewerkt. Maar ook de overlij dens- en geboorteberichten worden doorgevlooid en zelfs de huizenadvertenties. "Zo kom ik dan te weten dat vroegere vrienden en kennissen gaan verhuizen". Dat heeft wel iets met heimwee te maken, denkt ze. "Want er zijn natuurlijk altijd dingen die je mist. Bijvoorbeeld de Nederlandse gezelligheid, het vlak op elkaar wonen. Hier moetje al snel drie kwartier met de auto over de snelweg om je vrienden te bezoeken. In Nederland stapte ik op de fiets en ging éven hierheen, éven daarheen". Bij de Hollandse clubs, die elke grote stad in de Verenigde Staten wel heeft, ontmoet mevrouw Vassilos nog regelmatig andere Nederlanders. "We vieren samen typisch Hollandse feesten zoals Koninginnedag en Sinterklaas. En via een Hollandse winkel in Michigan bestel ik altijd Nederlandse kaas. Maar weetje wat ik hier nog steeds mis? Van die lekkere pure chocoladerepen met hazelnoot en chocoladehagelslag. Die nemen we elk jaar mee uit Nederland". 'Leiuh' Voor Wilma Wesselius, hostess in Gran Canaria, is er van dit alles geen sprake. Sinterklaas bij mevrouw Vassi los-Bark (rechts) in Chicago: het blijft je vaderland. Aan Hollandse produkten is in haar woonplaats, die nogal toeristisch is ingesteld, geen gebrek. "Dropjes en zelfs zuurkool in blik kun je hier gewoon krijgen". En Nederlanders hoeft ze niet op te zoeken, want die komen elke week met vliegtuigladingen tegelijk bij haar aan. "Allemaal in een goede bui, want het is voor hen immers vakantie". Toch is Wilma's speciale belangstelling nog steeds gewekt wanneer ze onder het reisgezelschap iemand treft die blijkens het taalgebruik onmiskenbaar uit 'Leiuh' moet komen. Dan is ze er direct op gebrand het laatste nieuws uit de regio te horen. "Want ook al zou ik vanwege het prima klimaat hier en de aardige mensen voorlopig niet meer terug willen, Nederland blijft toch je vaderland". Vandaar is het ook te verklaren dat ze elk jaar op vakantie in Nederland is te vinden en haar moeder regelmatig knipsels uit het Leidsch Dagblad naar haar opstuurt. Moeder Wesselius knipt élke week dié berichten uit de krant waarvan ze denkt dat ze haar dochter wel zullen interesseren. Daar horen ook de berichten over het inmiddels voormalige Legermuseum bij dat tegenover het ouderlijk huis staat. En ^tuurlijk over de nieuwbouw van het AZL die ernaast verrijdt. "In de politiek ben ik niet geïnteresseerd", zegt Wilma. "Dat raakt jé niet in het buitenland. Maar wel die plaatselijke stukjes over zaken die ik nog herken. Het meest indrukwekkende vond ik tot nu toe het demonteren van die bom aan de Morsweg. Daar liep ik vroeger altijd langs op weg naar school". Binnenkort heeft mevrouw Wesselius nog een verrassing voor haar dochter in petto. Dan is het feuilleton 'De misdaad bij de Hogewoerdspoort' ten einde en ze heeft alle afleveringen bewaard. "Dit krijgt Wilma in zijn geheel opgestuurd". Dit alles kan echter niet voorkomen dat dochter Wesselius telkens weer voor verrassingen komt te staan wanneer ze op vakantie in Nederland is. "De binnenstad van Leiden is elke keer weer verschrikkelijk veranderd. Dan mag je die straat weer niet in, dan word je weer langs die weg omgeleid. En neem die nieuwe busbaan bij het station. Gisteren dacht ik dat ik in de verkeerde bus was gestapt, zo anders reed hij ineens". Postpakketje De heer Van den Heuvel uit Warmond stuurt geen knipsels, maar elke week de hele zaterdag- en maandageditie van het Leidsch Dagblad naar Canada. Daar, om precies te zijn op Vancouver Island, woont zijn neef Theo Milikan. En ook die heeft nog steeds belangstelling voor Leiden en omgeving, ook al heeft hij inmiddels de helft van zijn leven in Canada liggen. Daar zette hij een bloeiende fotostudio op poten, en daar groeiden zijn twee kinderen op. "Canada is een prachtig land", vindt de heer Van den Heuvel, die sinds zijn pensionering in 1966 al driemaal de lange vliegreis naar zijn neef Theo ondernam. "Vancouver Island is alleen al zo groot als Nederland, met prachtig natuurschoon, een sterke bebossing en rivieren die wemelen van de zalm en forel. Ter illustratie laat hij de vakantiekiekjes uit Canada zien. En inderdaad: daar staat de familie, breed grijnzend, ieder met twee kingsize zalmen als trofeeën in de handen. Het was in 1966 dat Van den Heuvel begon met het versturen van het Leidsch Dagblad. Sindsdien maakt hij steevast elke dinsdagochtend met het postpakketje zijn gang naar het postkantoor. Pas na een week of vijf vallen de kranten daarna op de deurmat bij de Miükans. Ze hebben dan een tocht achter de rug van een week per boot naar Halifax, dan vier dagen met de trein naar Vancouver en vandaar uit moeten ze nog per ferry (veerboot) naar Vancouver Island. "Dat het zo lang duurt, maakt eigenlijk niets uit", zegt Van den Heuvel. "Want oude berichten zijn voor hen evengoed nieuws. Ze zeggen altijd: het eerste dat we bij de post grijpen, dat is het Leidsch Dagblad". ASC Vanuit Canada bevestigt de heer Milikan die bewering van harte. "Ik ben geboren en getogen in Oegstgeest en ik werkte vijftien jaar bij de Rotogravure in Leiden. Met zo'n achtergrond ebt de belangstelling voor de regio niet snel weg". Naast het plaatselijk nieuws slaat Milikan bovendien graag de sportpagina's op. Want hij voetbalde vijftien jaar bij ASC in Oegstgeest en naar die club gaat zijn hart nog steeds uit. "Het gaat niet zo goed met ze hè, vorig jaar gedegradeerd". Ondanks zijn betrokkenheid bij Leiden en omgeving is Milikan toch blij dat hij 31 jaar geleden de knoop doorhakte en naar Canada emigreerde. Jacques Verduin (midden) in Hong Kong: tuk op nieuws uit Noordwijk. "Er was grote woningnood, you know, en we moesten hier inwonen bij mijn ouders. Dat was niet bepaald ideaal. Bovendien woonden de ouders van mijn vrouw al in Canada, dus van heimwee hebben we nooit last gekregen. Al was het in het begin natuurlijk wel eens moeilijk, we moesten hard aanpakken. Maar ja, dat moet tenslotte iedereen". Tijdens vakanties in Nederland raken de Milikans er steeds weer van overtuigd dat zij er destijds goed aan hebben gedaan de grote oversteek te maken. "Nederland is niet erg ten goede veranderd. De gezelligheid die we van vroeger kenden, bestaat nu niet meer. En Nederland is zo vuil geworden. Bovendien heb ik gehoord dat je in Leiden na tien uur 's avonds de straat niet meer over kunt. Of is dat misschien wat overdreven?" Bij hem op Vancouver Island ademen de mensen tenminste nog frisse lucht in, pocht Milikan. "En we leven in grote vrijheid. De Amerikanen zeggen wel: bij ons is alles groter, en daar hebben ze ook gelijk in. Neem alleen maar boodschappen doen. Een Nederlander gaat elke dag naar de kruidenier, de bakker en de slager. Wij slaan levensmiddelen in voor een hele week". Haring Jacques Verduin uit Hongkong is ook blij dat hij de kans heeft gepakt om naar het buitenland te vertrekken. Zijn baan in de horeca greep hij aan om iets van de wereld te zien. En zo verruilde hij zijn woonplaats Noord wij kerhout achtereenvolgens voor Zwitserland, Frankrijk, Manilla en Hongkong. "De enige manier om door hard werken vooruit te komen in mijn vak", vindt Verduin. "In Nederland bracht ik al mijn geld naar de belastingen, hier kun je met hard werken iets bereiken". Toch bewaart ook hij nog wel goede herinneringen aan de regio en daarom heeft hij zijn zus in Voorschoten gevraagd af en toe een Leidsch Dagblad naar Hongkong te sturen. "Om het plaatselijk nieuws een beetje te kunnen bijhouden en nog eens wat te lezen over de zaken waar ik vroeger heb gewerkt in Noordwijk en Lisserbroek. Het landelijk nieuws volg ik niet meer, nee. Vroeger was ik altijd wel aardig op de hoogte, maar nu weet ik bij wijze van spreken niet eens wie in Nederland premier is. En laatst was hier de minister van buitenlandse zaken. Hoe heet hij ook weer, De Boer, Boersma...? O ja, Van den Broek." Omdat hij in een hotel werkt, ontmoet Verduin nog regelmatig Nederlanders. Daarom heeft hij ook weinig behoefte om regelmatig de Nederlandse club te bezoeken die ook in Hongkong een vestiging heeft. "Alleen met typisch Hollandse feestdagen is het wel leuk om weer eens onder Hollanders te verkeren. Laatst met drie oktober nog. Toen hadden we hier zoute haring, jenever en Heineken bier. Wat wil je nog meer?" meen Dagblad maar die zou ik toch niet in de plaats willen hebben voor het LD. Dan ben je je nieuws over stad en regio kwijt. Landelijke kranten zijn zo onper soonlijk. Niet alles interesseert me. Financiële zaken, beursberichten en der gelijke sla ik meestal over, maar voor het ove rige lees ik de krant van voren naar achteren". Jan van Wezel, be stuurslid en elftalbege leider van de Leidse voetbalvereniging Roodenburg: "Als geboren Leide- naar heb ik het gevoel dat het LD echt 'mijn' krant is. De informatie over mensen die je kent of gebouwen waar je wat van weet is heel her kenbaar. Ik sla de krant geen dag over. Zelfs na een vakantie worden al le opgespaarde exem plaren doorgenomen. Er gaat er niet ééntje zo maar weg. Ik zou wel graag wat gerichter nieuws willen lezen over' de regio. Ik heb het idee dat nieuws uit plaatsen buiten Lei den nogal eens afhanke lijk is van het toeval. Wat van mij aanmerke lijk minder of zelfs hele maal zou mogen ver dwijnen is het radio- en tv-nieuws. Dat lees ik wel in een omroepblad. Het sportgebeuren is goed vertegenwoordigd in de krant, zeker qua voetbal. Ik kan me voor stellen dat mensen die niet veel om voetbal ge ven zich wel eens wat achtergesteld voelen. Maar die hebben met de voetballoze weekeinden van de afgelopen maan den hun hart kunnen ophalen. Ronduit storend vind ik taalfouten. Volgens mij een kwestie van ge makzucht en bovendien een slecht voorbeeld voor jongeren. Het lijkt wel of het met die fouten de laatste tijd weer er ger wordt. Het valt me op dat artikelen die veel taalfouten bevatten vaak ook inhoudelijk erg pover zijn". Har Meijer, huisarts te Leiden: "Het LD beoordeel ik positief. De columns vind ik erg leuk, zeker die van Ruud Paauw. De activiteiten uit de sportwereld staan be hoorlijk in de krant, al zou tennis iets meer aan bod mogen komen. Poli tiek gesproken vind ik de krant iets te links en te weinig "kritisch ten opzichte van de plaatse lijke politici. Al dat ge zeur over de gemeente raad. Ik lees te veel de tails die niet ter zake doen. Toch heb ik mezelf erop betrapt dat ik de krant de laatste jaren- steeds intensiever ben gaan lezen. Vocal de zaterdagkrant, zie ik naar vit. Daar staan vaak hele goeie stukken in". P.A.Plezier, Haar lemmerweg 15, Leiden: "Ik heb geen aanmer kingen, ik vind het LD een prima krant. Ik lees op m'n werk wel eens andere bladen als De Telegraaf en het Alge- LEZERS OVER DE KRANT

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 35