Eureka: het geheim van de koperpoets Gemeenten in streek willen overleg over industrieterreinen 'Nauwelijks tijd gehad om afscheid te nemen' Leimuidens bedrijf viert dubbel jubileum Met Leiden en Rijnstreek-dorpen Tegenvaller na werk aan waterleiding in Rijnsburg Alphen heeft verbod tot dragen van hoofddoekjes ingetrokken Golfbanen in recreatiegebied Ontslagen directeur Locht van Zeehospitium VRIJDAG 1 MAART 1985 •l-HI'H-H'Hi'lüll- PAGINA 19 LEIMUIDEN - "Wie poetst er vandaag de dag nog? Dat is toch uit de tijd. Als je al je meubelen poetst met een harde was, voel je dat 's avonds wel in je polsen. Dus zijn we vloeibare was gaan ma ken". door Henny van Egmond D. J. Wassenaar is procuratiehou der van de chemische fabriek Eu reka bv in Leimuiden, die vandaag 75 jaar bestaat. Behalve poetsmid delen produceert en distribueert Eureka ook kaarsen en aanverwan te artikelen. Er wordt overigens al leen aan middenstanders verkocht, niet aan particulieren. In totaal staan er meer dan tweeduizend ar tikelen in de showroom aan het Noordeinde. "En om te bewijzen dat we springlevend zijn, gaan we dit jaar in de cosmetica. Het zijn onze eigen recepturen, maar voor lopig wordt het nog elders gepro duceerd". Het begon allemaal op 1 maart 1910. In Amsterdam begon Th. Ot- tevanger, de vader van de huidige eigenaar, een eigen fabriekje. Otte- vanger - van origine een Leimuide- naar - kwam uit een familie, die be kend stond om hun uitvindingen. Een van de uitvindingen is bij re genachtige weer nog steeds veel vuldig te zien: de openspringende paraplu, weet Wassenaar. Dat sys teem vond een broer van Ottevan- ger uit Maar ook Th. Ottevanger had Succes. Wassenaar: "Hij maakte een koperpoets dat geen witte na den naliet na het poetsen. En dat gebeurt nog steeds niet. Vandaag de dag is dat nog ons belangrijkste produkt". De Klok Ottevanger noemde zijn bedrijf Eureka (Grieks voor 'ik heb het ge vonden') en verkocht zijn produk- ten onder de handelsnaam ERK. Maar veel bekender werd de naam 'De Klok', afgeleid van het etiket op de artikelen. Want daarop staat een klok afgebeeld die zes uur aan wijst: het tijdstip waarop Ottevan ger het patent van zijn uitvinding in handen kreeg en met de produk- tie kon beginnen. Wassenaar, die de dagelijkse lei ding in handen heeft, omdat de 78- jarige zoon van de grondlegger al geruime tijd ziek is, beklemtoont dat de metaalpoets van Eureka nog steeds een uniek produkt is. "Bras- so (een gigant in de poetswereld- red.) heeft al een paar keer gepro beerd onze koperpoets na te ma ken. Het gaat om het rode pigment in de poets. Meer vertel ik niet". Even later schetst Wassenaar het procédé opnieuw. Metaalpoets is normaliter crèmekleurig. "Dat is bij ons ook het geval als we het ma ken. En dan komt het geheim van de smid. Alles draait om de juiste temperatuur waarbij olie en water worden samengevoegd. Dat is de grote truc. Ze niet alleen bij elkaar brengen, maar er ook voor zorgen Procuratiehouder Wassenaar bij de blikken lederwas. "Wie poetst er vandaag de dag nog?" (foto wim Dijkman) dat het een jaar later nog een hech te substantie vormt". Vader Ottevanger ging enthou siast aan de slag en het bleek dat hij een goudmijn had aangeboord. In de eerste jaren maakte hij de poets zelf 's nachts en ging hij over dag de boer op om het te verkopen. In de jaren '30 ging de fabriek zich richten op drogisterijen en dat ge beurt nu nog steeds. "Toen ont stond ook de echte drogistenwas", vertelt de procuratiehouder. En zo verliep de handel voorspoedig. De was en poets-middelen zijn er nu in vele variaties, maar nog steeds al leen maar verkrijgbaar bij de dro gist. Op 1 maart 1935 nam de huidige eigenaar, eveneens Th. Ottevanger geheten, de zaak over. Hij heeft vandaag dan ook een - vijftigjarig - jubileum te vieren, al wordt dat overschaduwd door zijn ziekte. Brand Hij verplaatste de fabriek van Amsterdam naar het Leimuidense Noordeinde. "Hier zou een gasfa briek in komen, maar toen brak de oorlog uit. Ottevanger kocht het toen en betrok zelf de woning die voor de directeur van de gasfa briek was gebouwd. Vlak voor de verhuizing vloog overigens de fa briek in Amsterdam in brand", al dus Wassenaar. In de oorlog draaide de fabriek gewoon door, al waren verschillen de grondstoffen schaars. Na de oorlog breidde de fabriek flink uit en dat gebeurde aan het eind van de jaren '70 opnieuw. Ook het as sortiment werd groter en steeds vernieuwd. "Sommige produkten raken altijd uit. Dan ga je nieuwe zoeken", zegt Wassenaar. Alleen de poetsmiddelen bleven bestaan. De huidige directeur deed, even als zijn vader, ook een uitvinding. Hij creëerde in de jaren '60 de blok- kaars, een kaars die zeer lang brandde en als kenmerk had dat de buitenste wanden bleven staan. "Je krijgt dan een soort lampje", zegt Wassenaar rnet een blokkaars in z'n handen. Want ook deze vin ding wordt nog steeds verkocht. De kaarsen werden steeds be langrijker voor Eureka. Het bedrijf is nu uitgegroeid tot het grootste kaarsencentrum voor Nederland, weet Wassenaar. Eureka heeft het grootste assortiment van alle groothandels. Behalve van Gouda en Bolsius worden ook kaarsen verkocht van Duitse firma's. De prijzen variëren van een kwartje tot pakweg zeshonderd gulden per kaars. De laatste is dan een ge beeldhouwde kaars uit Duitsland die in het verleden vaak werd weg gegeven als relatiegeschenk. Nu ligt deze handel een beetje op z'n gat Mooier Eureka heeft behalve de blok kaars ook andere kaarsen zelf ge maakt. Het bedrijf stortte zich als een van de eersten op de stripfigu ren in kaarsvet gegoten. Een nieuw produkt wordt verder de aloude ossegalzeep, vooral be doeld om vetvlekken uit kleren te halen. "Sanders (de vroeger zo be kende Leidse zeepfabriek-red.) maakt ossegalzeep van echte osse- gal. Maar die wordt ingevroren. En dan verliest de ossegal een deel van z'n werking. Wij gaan de osse gal rechtstreeks vanuit het slacht huis verwerken. Je kunt het ook geen dag laten staan, want dan stink je weg". Angst om het op te nemen tegen de veel grotere zeepfabriek heeft Wassenaar niet. De ossegalzeep van Eureka wordt goedkoper en beter, weet hij. "Sanders heeft mis schien wel vier directeuren met vier mercedessen, die de zaak geld kosten. Ik rij in m'n eigen autootje. Bovendien zijn onze overheadkos ten (gebouwen, personeel enz.- red.) veel lager. Dus zijn wij goed koper". Óp dit moment werken er vijf tien mensen bij Eureka. Voorlopig wordt het personeelsbestand nog niet uitgebreid. Dat gaat wel ge beuren als de produkten aanslaan. Maar dan niet op grote schaal. "Je bent klein, maar het voordeel is", vertelt Wassenaar, "datje dan veel sneller ergens kan induiken. Je bent veel flexibeler. Het moet daar om ook geen groot bedrijf worden. Ik wil het overzicht behouden". DUIN- EN BOLLEN STREEK - De gemeenten in de duin- en bollenstreek willen met Leiden en dor pen uit de Rijnstreek gaan overleggen over de indus trieterreinen. Het streven is te komen tot afspraken over welke gronden wel of niet en in welk tempo ze moeten worden uitgegeven voor be drijfsvestigingen. De gemeenten die samenwerken ip het Samenwerkingsorgaan Bollen streek hopen zo. meer ruimte voor industrie in de wacht te kunnen slepen. Maar met name de gemeen te Leiden is volgens bestuurder H.A. Smith niet erg toeschietelijk. De sleutelstad eist een grote rol voor zichzelf op waar het het aan trekken van bedrijven betreft. Een rol die wordt gesteund door het provinciaal beleid. Het enige tijd geleden door het bureau Frons verrichte onderzoek heeft angetoond dat met name de industriegebieden in de rijksstraat weggemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim aantrekkelijk zijn voor bepaalde bedrijven. Dat van wege de nabije aanwezigheid en de goede verbiningen met de nationa le luchthaven Schiphol. Die ge meenten zijn dan ook volop aan het werven en dat lukt op dit mo ment redelijk goed. Op langere termijn evenwel zou het wel eens kunnen zijn dat de in- dustriegrond op is. En de provincie ziet het niet zo zitten om in de over wegend agrarische duin- en bollen streek veel meer terreinen vol te zetten met industrieën. De voor keur gaat uit naar terreinen bij de grote steden, in dit geval Leiden. En dat zit de straatweggemeenten niet erg lekker. Overtuigen Er is het Samenwerking Bollenstreek dan ook legen om de bestuurders van de provincie ervan te overtuigen dat er meer bedrijven moeten komen in de regio. "Om ook in de toe komst werk te kunnen bieden aan mensen die in de duin- en bollen streek wonen", aldus Smith die na mens het SOB met andere gemeen ten gaat overleggen over de invul ling van bedrijventerreinen. De bestuurder van het SOB heeft de indruk dat de gemeenten Lisse, Hillegom en Sassenheim niet erg tekeer zijn gegaan bij de provincie tegen het feit dat op langere ter mijn geen industrieterreinen meer mogen komen in die plaatsen. Dat in tegenstelling tot het bestuur van het regionale samenwerkingsor gaan dat met het rapport Frons in de hand hamert op meer industrie. "De indruk bestaat bij de provincie dat het verlangen om meer bedrij ven meer een politieke slogan is en dat in de praktijk dat verlangen niet is te verwezenlijken", aldus Smith die er bij die gemeenten op aandrong nog eens flink aan de bel te trekken bij de provincie. Smith betreurt de zienswijze van de provincie. Hij heeft eigenlijk niet veel vertrouwen in het overleg met andere gemeenten over bedrij venterreinen. Van tal van kanten werden daarbij tijdens de in het raadhuis van Lisse gehouden ver gadering van het algemeen bestuur van het SOB ook vraagtekens ge plaatst. "Hoe kan naleving van af spraken worden afgedwongen?". Volgens mr. J. Knapp, die namens de gemeente Noordwijkerhout in het SOB zit, knaagt de provincie aan de autonomie van de gemeen te. Hij vindt het een vreemde zaak dat bedrijven straks mogelijk wor den gedwongen naar andere plaat sen te gaan terwijl ze zich liever in de duin- en bollenstreek willen vestigen. Ondanks die vraagtekens wil Smith toch deelnemen aan over leg. Wellicht dat toch afspraken kunnen worden gemaakt die gun stig zijn voor de duin- en bollen streek. De provincie kan de vesti ging van meer bedrijven op lange re termijn tegenhouden. Zij kan bijvoorbeeld goedkeuring onthou den aan bestemmingsplannen RIJNSBURG - De gemeente Rijnsburg moet ongeveer 100.000 gulden meer betalen voor werk zaamheden aan het waterleiding net die vorig jaar zijn uitgevoerd. De gemeenteraad heeft dit geld gisteren beschikbaar gesteld. De extra kosten worden veroor zaakt doordat per ongeluk was ver geten een bedrag opzij te leggen voor de opslag van materialen en goederen, en voor het weghalen en afvoeren van grote brokken puin die tijdens graafwerkzaamheden werden aangetroffen. De merkwaardigste oorzaak van de kostenoverschrijding was ech ter dat waterleidingen anders ble ken te lopen dan op de kaart was aangegeven. Daardoor was veel ex tra zoek- en graafwerk nodig. De raadsleden E. Bubbers (CDA) en A. Renooy (WD) drongen er bij het college op aan dat de waterlei dingen beter in kaart te brengen. Wethouder K. Brul beloofde dat dit zal gebeuren. J. de Mooij (PvdA) noemde het 'beschamend' dat de extra kosten voor werkzaamheden die vorig jaar al zijn voltooid, pas nu boven water komen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gemeentebestuur van Alphen en het rooms-katho- liek schoolbestuur hebben het verbod voor Marok kaanse meisjes om een hoofddoekje te dragen, in getrokken. De Marokkaan se kinderen zullen wel ver plicht worden alle lessen te volgen, zoals biologie en gymnastiek. Nadat B en W, optredend als schoolbestuur voor het openbaar onderwijs, met het katholiek on derwijs de afspraak hadden ge maakt het dragen van een hoofd doekje in de klas door Marokkaan se en Turkse meisjes te verbieden, stak een storm van protest op. Ver schillende organisaties schreven boze brieven naar het Alphens ge meentebestuur, tientallen kranten schreven erover en zelfs de televi sie besteedde er aandacht aan. In de Tweede Kamer werden schrifte lijke vragen gesteld. Wethouder H.W. den Duijn van onderwijs legde uit, dat het niet al leen om de hoofddoekjes ging, maar dat Marokkaanse meisjes van hun ouders ook geen biologie-, zwem- en gymnastieklessen moch ten volgen. Ook werd van Marok kaanse zijde kritiek geuit op de kleding van sommige leerkrach ten. Den Duijn schreef de zich ver hardende opstelling van de Marok kanen toe aan de komst van een nieuwe iman in Alphen, een islami tische voorganger. Hij was bang, dat een normaal verloop van de les sen in het gedrang zou komen en vreesde ook, dat de Marokkaanse meisjes geïsoleerd zouden raken van de Nederlandse kinderen. Na overleg met de raadscommis sie voor onderwijs hebben B en W besloten, het hoofddoekjesverbod in te trekken. Als de Marokkaanse gemeenschap toch haar kinderen niet aan bepaalde lessen wil laten deelnemen, dan zal daarvoor aan B en W toestemming moeten worden gevraagd. SOB-bestuurder H.A. Smith: "Ook in toekomst werk bieden in duin- en bollenstreek", (archieffoto) waarin bepaalde gebieden als zo danig worden aangewezen. Actu eel is nu ook het op stapel staande streekplan waarin voor de regio tal van belemmeringen staan voor het werven van meer bedrijven. Al eer der veroordeelde gedeputeerde drs. J. Borgman van de provincie Zuid-Holland het overdreven wer vingsbeleid van de straatwegge meenten die, hun dorpen in inter nationale folders aanDriizen. Indien het overleg met de ge meenten rondom Leiden wel enig resultaat te zien geeft, moeten de gemeenten in de duin- en bollen streek onderling weer uitmaken wie het eerst aan bod komt bij de uitgifte van bedrijfsgrond. Daar over is voorlopig het laatste woord nog niet gesproken. Beurs Amsterdam Noteringen van vrijdag 1 maart 1985 (tot 12:30 uur) AANDELEN ,H°° binnenland doorlopend N>9 hoogovonsc 264.00 172.50 299 50 67.90 75*0 138.70 ALPHEN AAN DEN RIJN - In het recreactiegebied Zegersloot in Alphen aan den Rijn zullen zo goed als zeker golfbanen worden aange legd. De Alphense gemeenteraad gaf gisteravond haar goedkeuring aan drie collegevoorstellen die de aanleg van golfbanen mogelijk ma ken. De raad stemde in met het voor stel om de bestemming voor het gedeelte van Zegersloot dat ten zuiden van de Zeeerbaan liet. te veranderen van passieve in actieve recreatie. Voorts gaf de raad zijn goedkeuring aan het beschikbaar stellen van een krediet van een kleine 3,5 miljoen gulden (waarvan rijk en provincie 2,3 miljoen voor hun rekening nemen). De raad stemde ten slotte unaniem voor de aankoop van twee stukken grond met een totale oppervlakte van 38 hectare. Hiermee is een bedrag van 2,1 miljoen gulden gemoeid. 279.00 140.50 "raüo8 181.00*" KATWIJK - "Het heeft mij buitengewoon overdon derd". Dat zegt geneeskun dig directeur H. Locht in een reactie op het besluit van het bestuur van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk om hem, evenals verpleegkundig directeur M.H. Rijken, met ingang van vandaag te ontslaan. "Ik vind het vooral voor de bewoners van het hospi tium erg. Ik heb nauwelijks de tijd gehad om afscheid te nemen". Locht werd woensdagavond laat op de hoogte gebracht van zijn ont slag. Het personeel van het Zee hospitium hoorde het bericht eerst vanmorgen. Het onslag volgt na een uitspraak van het Scheidsge recht van Nederlands ziekenhuis wezen. Het bestuur van het Zee hospitium had by deze instantie de onwerkbare situatie in het revali datiecentrum aangekaart, nadat het scheidsgerecht in eerdere in stantie een schorsing van Locht en Ryken ongedaan had gemaakt na een juridische vormfout. Locht zegt dat Rijken en hijzelf op grond van de uitspraak van het scheidsgerecht het Zeehospitium laten. Hij baseert die stelling op het feit dat de twee directieleden vijf jaar lang hun salaris behouden. "Het scheidsgerecht moet gecon cludeerd hebben dat er een on overbrugbare kloof is ontstaan tus sen directie en bestuur waarna het tot deze uitspraak is gekomen", veronderstelt Locht Werksfeer Een verschil van inzicht over het te voeren beleid binnen het Zee hospitium heeft uiteindelijk tot de problemen, die zich over lange pe riode hebben uitgestrekt, geleid. Locht, die altijd heeft gezegd 'zijn hart te hebben verpand' aan het Zeehospitium, betreurt het ontslag in hoge mate. "Het doetje best wel wat", erkent hij. Lange tijd heeft de directeur gehoopt dat het ge schil alsnog zou worden bijgelegd. "Ik heb de vergelijking al eerder getrokken: in elk huwelijk gebeurt wel eens iets". Het bestuur, van morgen niet voor commentaar be reikbaar, heeft daar nooit in ge loofd. Ook de ondernemingsraad heeft steeds op ontslag van het tweetal aangedrongen vanwege de slechte werksfeer en de verstoorde ver houdingen. Onlangs nog deed de OR in een brief aan Locht en Ry- ken in bedekte termen het verzoek op te stappen. Uit de woorden van OR-verte- genwoordiger G. Swarts blijkt ech ter dat nog lang niet alle proble men uit de wereld zyn nu het ont slag een feit is. Volgens hem zullen de gesprekken die nu met het be stuur moeten worden gevoerd van erg groot belang zijn. De wijze waarop de reorganiatie van het Zeehospitium wordt ingevuld en het herstellen van de troebele ver houdingen zullen daarin een essen tiële onderdelen zyn, zo blijkt uit zyn woorden. "Ik hoop en reken op een goede afloop", aldus Swarts. 212.00 215.00+ 415.00 102.50 383.00X 106*0+ gel delft c gero c giessen holland sea hunt.dougl hontdoug tob-kondor 290.00 291.00 460,00 190*0 120000 L - 135.00 B 135*08 1700.00 1690.00 151*0 151*0 sarakreek schuppen 104.50 474.00 166.00 210*0 476.00 47.00+ 130*0 202*0 buitenland asas be! south boeing westmgh 3080 30.50 beleggingsinst. 331.00 86 20 177.20 vtk.ng 42 50 OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-91 130.80 (a 82-92 113.00 113.10 £82-92 109.80 110.00 £82-89 106.40 106.60 B2I-89 10470 104.90 •83-90 106.80 107.10 3-93 104 10 104.50 184-94 103.20 103 50 83-94 102.20 102.40 118.20 10350 103.20 10340 nl8V4 84-94 101.00 7% 62-93 98.50 n!7'£ 85-95 bng bg1lV4 82-07 amro 10% 82a 110.00 amro 1082-89 103.80 amro 91/4 83a 101.50 amro 8% 84 10180 amro 8V« 83a 98.50 ar s10'£ 82-87 amros7Vfe84 bmh9Vz 83-93 cc r abo 7% 84 kbb a 83-33 Mmaw41£85 140.70 104.00 nib 8% 841-99 r*bo8'£ 83-98 r*bo7'£ 84-99 nwb 8% 84-03 10260 rabh 8% 84 rabh 8V4 77 rabo 8 8+93 rabo7'£ 84-93 bib hyp.b wuh 12 80-88 wuh 9'£ 79-87 101.80 100.20 101.30 101*0 wuh 8'£ 82-89 wuh 8'£ 84-92 wuh 8 84-93 he^beheer wuift 2800.00 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) Algemeen 198.8 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Bankleningen 8.28 Pandbrieven 8*8 Goud en zilver Goud onbewerkt: 34950- 35450 Zilver onbewerkt: 655-725. Beursoverzlcht Vriendelijke beurs Na enkele minder goede dagen heeft de Amsterdamse effecten beurs vanochtend een aardig her stel te zien gegeven. De Ameri kaanse markt sloot gisteravond ho ger af en bovendien lijkt de dollar tot rust te zijn gekomen en dat zorgde er voor dat er weer vraag aan de markt kwam. Amerikaanse vraag stuwde de no tering van KLM en Philips op waar door winsten van meer dan gulden werden geboekt. Vanuit de Bonds republiek kwam er vraag opzetten naar chemiewaarden en daardoor kon ook Akzo ongeveer een gulden aan het vorige slot toevoegen. Uni lever, Hoogovens en Koninklijke Olie bleven dicht bij het vorige slot hangen. De banken lagen er licht verdeeld bij maar bij de assuradeurs drong Aegon zich met een winst van meer dan vier gulden luidruchtig op de voorgrond. Amev ging even eens vooruit maar Nationale Ne derlanden stond, als gevolg van een wat negatief artikel in één der financiële weekbladen, wat onder druk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19