Handbalteam telt niet langer mee 'Bett ine is m'n grote v( >orl >eel< I' Bedrijf schuldig aan ongeluk op circuit IOC bereid profs te accepteren Maurer verlamd Degradatie naar C-groep Mirjam Is kloppenburg werkt aan toppositie Coe vraagt regering 24 milj loen Haaksbergen stuurt coach weg Zweden eerste in superliga Valken '68 Floreant VRIJDAG 1 MAART 1985 SPORT PAGINA 13 HAARLEM (GPD) Een voor- waardelyke gevangenisstraf van vier maanden en een geldboete van tienduizend gulden. Deze straf eis te de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem, mr. Zand bergen, donderdag aan het einde van een langdurige rechtzitting te gen de bouwer van een ingestort platform op het circuit van Zand- voort Hy acht het constructiebe- BAZEL (SID) - De Zwitsere be roepsrenner Stefan Maurer, die zondag vlak voor de finish van de eerste etappe van de Ronde van Si cilië zwaar ten val kwam, zal moge lijk voor lange tijd verlamd blijven in het onderste deel van het li chaam. De 25-jarige wielrenner uit Schaffhausen, die sinds kort pro fessional is, liep bij de valpartij let sel op aan enkele wervels en aan het ruggemerg. Artsen verklaarden gisteren dat door een ingreep aan de wervelkolom de tweezijdige verlamming niet was opgeheven. Maurer won als amateur in 1983 de Ronde van Oostenrijk en nam vo rig jaar deel aan de Olympische Spelen. Bij het wielerongeluk in Palermo raakte ook de Nederlander Hans Lange rijs gewond. Hij werd even eens met rugletsel in het zieken huis opgenomen. Onderzoek wees uit, dat repatriëring wenselijk was. Langerijs is donderdag op een spe ciaal vacuum-matras van Sicilië overgevlogen naar Schiphol en naar het Dykzigt-ziekenhuis in Rotterdam gebracht drijf uit Voorburg schuldig aan het ongeluk op 26 augustus vorig jaar, waarbij 35 mensen tijdens de Grand Prix gewond raakten, van wie zes ernstig. De metalen loopbrug langs de pitsgalerjj is onoordeelkundig en onzorgvuldig aangebracht, luidt de conclusie van mr. Zandbergen. On derzoek heeft volgens hem uitge wezen dat op het zwaarst belaste punt in de constructie een bout ontbrak en dat zelfs als die bout er had gezeten, de overige bouten niet sterk genoeg zouden zijn ge weest. Het platform is onder grote tijds druk gemaakt. Circuitexploitant Cenav heeft het bedrijf op vrijdag 17 augustus opdracht gegeven voor de bouw, die 20 augustus af gerond moest zijn. De bouwer heeft toegegeven dat de tijd in feite te krap was. Mr. Zandbergen ver wijt het constructiebedrijf de klus toch te hebben uitgevoerd, maar toonde daar tegelijkertijd wel enig begrip voor. „Zo'n opdracht voor een bedrag van 17.000 gulden is voor een kleine zelfstandige na tuurlijk verleidelijk". De officier zei de Cenav ook mo reel verantwoordelijk te stellen voor hetgeen is gebeurd. Hij heeft de Cenav niet gedagvaard, maar zet wel vraagtekens bij de handel wijze van de circuitexploitant, die geen vergunning had aangevraagd voor de bouw. Voor dit feit moet de Cenav zich 19 maart voor de kan tonrechter verantwoorden. De advocaat van de bouwer, mr. K. Aantjes, wees gisteren nog op de consequenties van het ongeluk voor zijn cliënt. „Het vertrouwen in het bedrijf is dusdanig geschaad dat de omzet scherp is gedaald, waardoor mijn cliënt zijn bedrijf zal moeten sluiten. Een stap die hij moet zetten nog vóór de uitspraak van de rechter is gedaan. Een tries te zaak, temeer omdat hier sprake is van een familiebedrijf dat al eni ge generaties bestaat". De rechter doet op 14 maart uit spraak. PALERMO (AFP) - De Franse beroepswielrenner Laurent Fignon heeft de Ronde van Sici lië gewonnen. De winnaar van de Tour de France, behield in de vijfde en laatste etappe zijn eerder veroverde voorsprong van twaalf seconden op de Ita liaan Guiseppe Saronni, zon der veel problemen. De rit van Capo d'Örlando naar Messine over 187 kilometer werd gewon nen door Fignons ploeggenoot Bruno Wojtinek. (Archieffoto) LILLESTRÖM (ANP) - De Nederlandse zaalhandbalploeg heeft in de voorlaatste wed strijd van het toernooi om het wereldkampioenschap voor B-landen het hoofd laten hangen. Twee dagen na de nederlaag tegen de Verenigde Staten, die besliste over een sombere handbaltoekomst, toonde de ploeg van bondscoach Jan Kecskemethy niet de vereiste veerkracht. Hongarije toonde in Lilleström aan in staat te zijn de Nederlandse zaalhandballers zonder enige moeite met zes punten terug te wijzen: 25-19. Halverwege leidde Hongarije met 14-9. De manier, waarop Hongarije orde op zaken zette toen Neder land in het begin van de tweede helft was teruggekrabbeld tot 12- 15, geeft wel weer hoe groot het verschil is tussen een A-land en het C-garnituur, waartoe Nederland zich volgend jaar weer mag reke- se zaalhandbalploeg nog niet te bo- handbal is de Noren in de ander- ven. Binnen de Nederlandse af- halve week, dat het toernooi nu vaardiging gist het. Gesproken duurt nog niet geboden. Ondanks wordt al over het aantrekken van de talloze gesprekken, die op de een stressbestendige begeleider rustdag in het onderkomen van de teneinde de onmiskenbare kwaliti- Nederlanders zijn gevoerd, begon ten van een aantal spelers ook in de ploeg zwak. Al in de opening belangrijke toernooien tot uitdruk- werden twee strafwoipen gemist. king te kunnen brengen. De klap, die de gemankeerde Amerikaanse basketballers dins dag uitdeelden, Ontmoetingen tussen Nederland i Hongarije plegen, als er niets op de~N ede r land - het spel staat, een aantrekkelijk schouwspel te bieden. Confronta ties in het recente Holland-toer- het toernooi van Pees be- Dat zal de Hongaren niet snel over komen. In Peter Kovacs - werk zaam in de Bondsrepubliek, maar als het moet beschikbaar voor de nationale ploeg - beschikt de for matie van dr. Jozsef Varga over een specialist die vrij van zeven meter zelden mist. Gisteren bracht vestigden die traditie. Hoe aardig de aanvoerder van de topscorers- het treffen in Lilleström soms ook was, de Oosteuropeanen trokken altijd aan het langste eind. In de Noorse stad was het vooral aan de Hongaren te danken, dat de 400 belangstellenden waar voor hun dure geld kregen. Echt fraai CALGARY (SID) - Het einde key, voetbal en tennis profs te i de discussie over de amateurbepa- cepteren, mits die niet ouder zijn lingen bij de Olympische Spelen - lijkt in zicht. Tijdens de Spelen van 1988 in Calgary en Seoel zullen on der bepaalde voorwaarden voor het eerst beroepssporters offieëel hun opwachting mogen maken. dan 23 jaar. Het IOC-bestuur zal dit plan in juni in Oost-Berlijn voor leggen aan de algemene ledenver gadering, die een besluit moet ne men. Het bestuur ging daarmee TT - - - zelfs verder dan de aanbeveling die Het uit negen leden bestaand dage- WiUy Daume, voorzitter van het lyks bestuur van het Internatio- Westduitse Olympische comité, naai Olympisch Comité heeft ty- begin februari dens een vergadering in de Cana dese wintersportplaats Calgary be sloten in de toekomst voor ijshoc- i Lausanne deed. De internationale ijshockey-fe- deratie (FIHG) heeft zich in Calga ry, na beraad met Joao Havelange, de voorzitter van de FIFA, voor stander verklaard van een leeftijds grens van 23 jaar voor de Olympi sche profs. De FIHG ging daarvoor uit van spelers tot 22 jaar. De ijs- hockeyfederatie pleitte ook voor toelating van ex-profs, die kunnen aantonen meer dan een jaar niet in de Amerikaanse beroepsliga te zyn uitgekomen. Het IOC is op dit voorstel overigens niet ingegaan. De internationale voetbalbond (FIFA) maakt zich ai geruime tijd sterk voor „Olympia-amateurs" onder 23 jaar, welke ideeën nog on langs hevig werden bekritiseerd door Oost-Duitsland. Bij de Olym pische Spelen van Los Angeles de den al beroepsvoetballers uit lan den als Italië, Frankrijk en West- Duitsland mee. Voorwaarde was daarbij, dat de betrokkenen niet bij een wereldkampioenschap in actie waren gekomen noch bij de kwali ficatiewedstrijden daarvoor waren ingezet. LICHTENVOORDE (GPD) - Vader en dochter Kloppenburg laten zich door de weer spannige pingpongwereld niet van de wijs brengen. Sedert Jan zijn telg Mirjam op vroe ge leeftijd met het tafeltennis liet kennismaken, wordt in de Achterhoek volgens een eigen plan gewerkt. Zowel thuis als in de buurt van de groene tafel is het duo onafschei delijk. Hoewel Mirjam inmiddels op de Europese ranglijst heeft plaatsgenomen en zich heeft genesteld onder de vleugels van bondscoach Vlieg, houden vader en dochter nog steeds enige uren per week vrij om met elkaar te trainen. De familierelatie lijkt vriendschap pelijk en niet kapot te krijgen, maar toch maakt Miijam Kloppen burg haar ouders één verwijt. De familie had niet Lichtenvoorde, maar Hazerswoude als woonplaats moeten verkiezen. Daar, in de resi dentie van Nederlands pingpong- koningin Bettine Vriesekoop, wa ren de talenten van.de 19-jarige scholiere "misschien nog beter tot ontplooiing gekomen". door Rob Onderwater Meer dan eens richt Mirjam Kloppenburg jaloerse blikken in de richting van Bettine Vriese- koop. Ze benijdt haar aanleg, haar beïnvloeden door^'betweters' uit alle faciliteiten zowat om de hoek. Voordat ik met de training kan be ginnen, ben ik heel wat reistijd kwijt". Zeven jaar lang was het dertig ki lometer verderop gelegen Zutphen het sportieve reisdoel van Mirjam Kloppenburg. Door tussenkomst van vader Jan verruilde zij destijds de plaatselijke vereniging in Lich tenvoorde voor het hoger aange schreven Torenstad, waar Wiljo Leermakers het tafeltennis onder- Al snel kreeg het koppel Leerma- kers/Kloppenburg het predikaat 'een paar apart' opgespeld. Wegge stoken in het oosten van het land wensten speelster en trainer met niets en niemand (uitgezonderd Pa uiteraard) te maken te hebben. In Zutphen koesterde Leermakers de diamant. Hij liet zich niet gedrevenheid en ook de het westen ningen, die in het Zuidhollandse eigen wijze dorp voor de Top-12 zijn schaafde op geheel 'zijn' Mirjam. Die zich achter Bettine Vriese- geschapen. "Bettine heeft het in koop inmjddels heeft ontwikkeld Hazerswoude heel wat gemakkelij- de nummer twee van Neder- ker dan ik in Lichtenvoorde", weet iand Maar ae Mirjam Kloppenburg. "Vooropge- op initiatief jaar geleden vader Jan Klop penburg beklonken relatie met - - Leermakers is inmiddels geschie- door die sponsor krijgt aangereikt, denis. jn november knipte de 19- komen haar volledig toe. Bettine is jarige Lichtenvoordse de zo hecht urK en ttooen ae irroo 21EÏ natuurfiik SSTKÏt JfïSSÜSÏÏ twSÏÏ, STfeUSI steld, ze heeft er keihard werkt. De mogelijkheden die zij woont natuurlijk wel in een ta- feltennisgekke omgeving. Zij heeft LONDEN (SID) - Sebastian Coe beeft gisteren 24 miljoen gulden geëist van de Britse re gering. De Olympische kam pioen op de 1500 meter wil dat bedrag beschikbaar krijgen voor de voorbereiding van de Britse sportploegen op de Spe len van 1988 in Seoel en Calga ry. Volgens Coe is die som bard nodig, omdat de Britse sportlieden een achterstand dreigen op te lopen ten opzich te van die uit andere landen. De atleet deed zijn uitspraken als lid van een door de Britse regering ingestelde commis sie. Die heeft de laatste maan den onderzoek gedaan om te zien hoe de Britse sporters zich het beste kunnen voorbe reiden op succesvolle Spelen, stapte tussentijds by Torenstad op. Als gevolg van een gebrouilleer de verhouding met Leermakers prijkt al enkele maanden Gaande ren als plaats van bestemming op het buskaartje. "Ik kon niet meer met die man opschieten", licht zij de overstap naar Odion toe. "Op technisch gebied hadden we nau welijks problemen. Die waren er wel op het persoonlijke vlak. Het boterde al lange tijd niet meer. Ik heb de situatie nog een tijdje aan gekeken, maar op een gegeven mo ment was de maat vol. M'n vader heeft nog geprobeerd om Leerma kers en mij tot elkaar te brengen. Maar ik had er geen zin meer in". Familie Leermakers zelf gelooft echter dat vader Kloppenburg de kwade genius is achter de 'scheiding'. "Mirjam heeft duidelijk gekozen voor de familie", weet de trainer. "Dat is jammer, maar ik kan er ver der niet zo mee zitten. Ik ben wel teleurgesteld in haar houding. Ja renlang heeft Torenstad in het te ken gestaan van Mirjam Kloppen- Mirjam Kloppenburg is bij de Ne derlandse tafeltenniskampioen schappen, die in het komend weekeinde in de Catharijne-hal in Utrecht worden gehouden, achter Bettine Vriesekoop als tweede ge plaatst bij de vrouwen. Marianne van der Vliet (9), Claudia Ver schoor (13) en Ellen Bakker (15) nemen van deze regio deel aan de strijd om het Nederlands kam pioenschap. Bij de mannen voert Henk van Spanje de ranglijst aan. Zijn broer Ron volgt als tweede. Patrick Swier (6), Anne Vlieg (8), Robert de Groot (11) en Rob Turk (13) zijn namens Scylla en Avanti in de Domstad aanwezig. Het koppel Henk van Spanje/ Mirjam Kloppenburg is bij het ge mengd dubbel het te kloppen duo. Als tweede geplaatst zijn Jantien Jansma en Anne Vlieg. Kloppen burg is, met haar ex-clubgenote Jantien Jansma, ook favoriet voor de eindzege bij het vrouwendub- bel. Bij het mannendubbel staat het broederpaar Henk en Ron van Spanje als eerste genoteerd. Op de lijst nemen Anne Vlieg en Patrick n?aar wal Paar S"epjes achter Swier de vierde plaats in, Rob elkaar. Ik heb me daardoor een lan- Turk en Robert de Groot is een ge tyd belazerd gevoeld. En mach- teloos, want alles wat ik had opge- ineens weg. Ik kon Bettine Vriesekoop heeft zich bouwd, ook voor de dubbels laten schrijven. De familie Bakker, Ge- geen internationale toernooien spelen. Daardoor zakte ik op rard'junior'en E*He'ik s"taat de Ha- de internationale lijst. Dat zerswoudse terzijde. velend. Op school ging er ook van alles mis. Ik moest tentamens af zeggen. Door al die narigheid kan ik geen HAVO-examen meer afleg gen. Volgend jaar probeer ik het leek te bewandelen. Een klinkende opnieuw dat heb ik al met de overwinning op de Hongaarse schoolleiding afgesproken Olah (dit jaar tweede bij de Top-12) T u deed haar met süp stygen op de In het sportleven is Mirjam Klop- Europese ranglijst. Echter, een lan- Penburg alvast met een schone lei ge periode van ziekte weerhield begonnen. Ze heeft alle schepen Kloppenburg ervan Vriesekoop in achte( ?lch verbrand, a leen de toe- het kielzog te volgen. ko,m,stïan importantie. De com- petitie-belangen liggen nu by ICwakkpl pn Odion, waar zij in september als rvwdKKeien tweede vrouw van Nederland aan "Het was kwakkelen met mij", de mannenstrijd mag deelnemen, kijkt zy met afschuw terug in het "Het bondsbesluit kwam net op nabije verleden. "Ik kreeg niet een, tijd", zegt Mirjam Kloppenburg onomwonden. "Ik had onder geen beding meer bij de vrouwen willen spelen. De laatste tijd won ik alles op m'n sloffen, dat ging ten koste van myn motivatie". Tegenstand "Daarom ben ik blij met de be slissing van de topsportcommissie de dispensatieregeling te verrui men", is zij opgelucht. "Niet alleen voor mij, maar ook voor die andere meiden. Het komt het spelpeil van de vrouwen alleen maar ten goede, en daar draait het tenslotte om. In de eerste divisie bij de mannen word ik nu elke wedstrijd gecon fronteerd met tegenstand. Dat is goed voor mijn ontwikkeling en het houdt me bovendien wakker. Na die vervelende periode heb ik er weer zin in. Train weer met ple zier, heb bij de club veel vrienden om me heen. Ik kan de wereld Beeldspraak die vooralsnog niet zij de club 2 gelaten". De ontbinding van het sporthu- welijk betekende een dieptepunt in een toch al niet met prestaties gedoteerd seizoen, terwijl ze bij het EK in Moskou nog de juiste weg HAAKSBERGEN (ANP) - De eredivisie basketbalver- zoen ontslagen. Al eerder dit jaar bleek Loonin niet eniging Haaksbergen heeft trainer Al Loonin op non- meer op volledige steun in Haaksbergen te kunnen actief gesteld. Volgens de voorzitter van de Twentse rekenen. Vooral het functioneren van de 38-jarige vereniging, Frans de Lange, was de relatie tussen de New Yorker als coach riep veel onbegrip en weer- Amerikaan en de selectie dusdanig verstoord, dat ver- stand op. De onrust bereikte een paar weken geleden dere samenwerking niet meer mogelijk was. Loonin een voorlopig hoogtepunt toen de spelers vlak voor kwam dit jaar naar Haaksbergen nadat hij enige jaren een wedstrijd de Amerikaan te kennen gaven die in België bij landskampioen Oostende had gewerkt, avond zonder hem te spelen. Daar werd de Amerikaan aan het einde van hpf spj. kan worden geprojecteerd op haar prestatiereeks. In Tsjechoslowa- kije moest onlangs de onbekende Zweedse Svensson worden gefeli citeerd. "Een foutje", legt ze uit, "gewoon, een misstap die iedereen wel eens maakt Iedereen denkt dat die nederlaag te maken heeft met het gemis aan competitie of de verbroken relatie met Leermakers. Nee, niets van dat alles. Integen deel, het gaat steeds beter, de vorm is stijgende. Illusie armer Ook de in de interland tegen Tsjechoslowakije geleden verlies- partij tegen Marie Hrachova laat Mirjam Kloppenburg ogenschijn lijk onberoerd. Haar streven om de top van Europa te bereiken is door de nederlagen en alle beslomme ringen niet aangetast. Ze uit zich anders, maar is "zeker net zo beze ten als Vriesekoop", omschrijft zij haar karakter. In navolging van de Hazerswoudse koestert de tafelten nisster plannen om na haar HAVO- studie van de hobby haar beroep te maken. "'Maar het is zeer de vraag of ik daarvoor wel de klasse heb", heeft ze twijfels. "Voorlopig moet ik eerst mijn school afmaken, daarom wil ik niet te ver vooruitkijken. Op dit ogenblik ben ik over mijn spor tieve prestaties niet ontevreden. Vooral bondscoach Jan Vlieg heeft daarin een grote rol gespeeld. Hij is in die moeilijke periode altijd ach ter mij blijven staan". Evenals vader Jan. lyst zijn toemooitotaal via strafworpen en twee veldtreffers op 52. Aan Nederlandse zijde waren Pa trick van Olphen met vijf doelpun ten en Henk Groener met vier tref fers schotvaardig. Langzamerhand neemt Van Olphen de plaats in van recordinternational Bert Bouwer, die op grond van zijn routine nog deel uit maakt van de Nederlandse ploeg, maar zijn faam in zes wed strijden geen moment waarmaak te. Het is onwaarschijnlijk dat Kecskemethy of de technische lei der die hem opvolgt, nog een be roep op de Sittardiaan zal doen. Of doelman Ron de Jonge, die in de eerste helft van het toernooi we gens een knieblessure moest afha ken zijn internationale loopbaan zal voortzetten, is eveneens twijfel achtig. Net als in eerdere wedstrijden bleek, dat tenminste twee doellie- den van niveau nodig zijn om inter nationaal mee te tellen. Door het wegvallen van De Jonge bleef slechts Jacq. Josten als ervaren kracht over. De derde doelman, Peter Tier, ballenvanger van Aals meer en slechts gewend aan schut ters in de vaderlandse competitie, bleek in Noorwegen nog niet opge wassen tegen het geweld van A-ka liber. Dat het verschil met Hongarije geen dramatische vormen aannam - zoals tijdens de ouverture waarin met 11-25 werd verloren van de DDR - kan worden toegeschreven aan het lage tempo. Met die aanpak ging Hongarije akkoord, omdat het treffen met Nederland voor de Oosteropese formatie van geen en kel belang meer was. Onder leiding van de ruim tweehonderd-voudige international Peter Kovacs wan delden de Hongaren een heel eind Totdat Nederland het vlak na rust waagde het verschil tot drie treffers te reduceren (12-15). In een ommezien kegelden de Hongaren zes keer de bal in het Nederlandse net, terwijl de goedwillende ama teurs van Kecskemethy drie keer iets terug deden. Als het moet zijn de Hongaren twee keer zo sterk als Nederland, hetgeen de internatio nale positie van het Nederlandse handbal nog eens onderstreept. Voor Nederland scoorden: Pa trick van Olphen 5, Henk Groener 4, Wil Jacobs 3, Winny Schmeitz 3 (2 strafworpen), Jan-Willem Ha mers 2, Lambert Schuurs 1, Kees Boomhouwer 1. De doelpunten van Hongarije kwamen op naam van: Peter Kovacs 9 (7 strafwor pen), Mihaly Kovacs 4, Laszlo Ma- rosi 3, Tibor Oross 3, Joszef Vura 2, Gabor Horvath 2, Janos Gyurka 1, Laszlo Polgar 1. Scheidsrechters: Urban/VanderNeste (Bel), toe schouwers: 400. LAMPERTHEIM (SID) - Het tafel- tennisteam van Zweden heeft don derdag voor de derde keer de com petitie in de Europese superliga ge wonnen. Eerder kwamen de Zwe den in 1970 en '75 tot dat succes. De eindoverwinning van de Scan- dinaviërs werd bewerkstelligd door een overwinning van 7-0 op het Westduitse team. In Lamper- theim kregen de Westduitsers van Waldner, Appelgren, Lindh en Lindblad geen enkele kans. ADVERTENTIE Zaterdagmiddag 2 maart 14.30 uur in Sportpark aan de Duif raklaan Aangeboden door: J.S. Lips Assurantiën b.v. "Ons advies kost u niets"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13