Aanblijven Van Aardenne zeker Acties dreigen bij Akzo Welslagen PTT-spreiding betwijfeld Remmen-Centrum Lubbers ziet geen problemen Snel vrij grensverkeer vijf Europese landen Harde botsing tussen Den Uyl en De Korte Dollar tot rust gekomen Werven krijgen de helft van de gevraagde steun Handjevol topfiguren maakt de dienst uit GRATIS REMINSPEKTIE! *i JAN VAN DEN BROEK i* DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers heeft de „vaste overtuiging" dat het aanvaard baar is om in zijn kabinet door te gaan met minister Van Aardenne. Lubbers zei dit gisteravond tijdens het RSV-debat in antwoord op de beschuldiging van de PvdA dat hij geen heldere positie had ingenomen in de discussies over het functioneren van Van Aardenne. BRUSSEL (GPD) - De drie Bene- lux-landen, Frankrijk en West- Duitsland gaan proberen nog deze zomer de grensformaliteiten voor het personenverkeer af te schaffen. Dan wordt tussen de vijf landen hetzelfde vrije personenverkeer mogelijk als nu in de Benelux het geval is. Dit moet een eerste stap worden op weg naar een volledig vrij ver keer van personen en goederen tussen de vijf landen. Die politieke wil is gisteren uitgesproken op een conferentie in Brussel, waar na mens Nederland werd deelgeno men door staatssecretaris Korte- Van Hemel (justitie). Binnen de Benelux bestaat al ja- Ten een vrij personenverkeer. Bur gers uit België, Nederland en Lu xemburg kunnen zonder persoons- problemen in werkgroepen te gaan bestuderen. Nederland en Frank rijk hechten vooral veel waarde aan de veiligheid: het tegengaan van grensoverschrijdende misdrij ven, drugshandel, terrorisme en il legale immigratie. Nederland en Frankrijk zijn vooral bang dat door een vrij personenverkeer ook de drugshandel in en tussen de vijf landen weliger zal gaan tieren. controle de binnengrenzen van de Benelux passeren. Frankrijk en West-Duitsland werden het medio vorig jaar ook eens over een ver eenvoudiging van de grenscontro le tussen beide landen. Burgers uit Frankrijk en West- Duitsland zullen binnenkort de Frans-Duitse grens vrijwel zonder controle kunnen passeren. Daartoe krijgen zij een groen vignet, dat hen voor de grensbewakers her kenbaar maakt als ingezete van een van de twee landen. De grens controle zal zich dan gaan toespit sen op 'vreemde' passanten. De vijf landen spraken gisteren in Brussel af de met een vrije grensovergang gepaard gaande Volgens mevrouw Korte zal ook een rol kunnen gaan spelen dat Ne derlanders niet verplicht zijn een identiteitsbewijs bij zich te dragen en de burgers van België, Luxem burg, Frankrijk en West-Duitsland wel. Als zonder paspoort de bin nengrenzen van de vijf gepasseerd kunnen worden, zal toch de be hoefte aan een legitimatiebewijs kunnen ontstaan. Lubbers zei geen „fundamentele problemen" te zien in het aanblij ven van Van Aardenne als minis ter, gelet op diens huidige functio neren. Hij zei dat in redelijkheid niet mag worden verwacht dat Van Aardenne nog eens in dezelfde fou ten zal vervallen als in de RSV- zaak. Met deze zelfde minister heb ik in 1982 de moeilijke beslissing genomen de steuncyclus aan RSV te beëindigen is een nieuw beleid voor steun aan bedrijven ontwik keld, aldus Lubbers. De enige vraag die dan wat hem niet zijn taak is maar die van de betreft resteert is of de alle kritiek Tweede Kamer te bepalen of de niet een te zware persoonlijke be- kwestie met de 'blanco cheque' lasting voor Van Aardenne is. Be palend daarvoor is het incasse ringsvermogen de betrokkene die in 1979 niet door Van Aardenne werd ingelicht toen hij in 1979 als lid van het kabinet Van Agt besloot tot de ongelimiteerde steun aan de scheepsnieuwbouwpoot van RSV. Juist daarom hechtte ook Lub- DEN HAAG - Het debat tussen Tweede Kamer en regering over de bevindingen van de RSV-enquête- commissie heeft een stevige aanva ring te zien gegeven tussen PvdA en WD. Oppositieleider Den Uyl hekelde op felle wijze de opvattingen van VVD-woordvoerder De Korte, die oordeelde dat de staat zich niet moet bemoeien met bedrijven en alleen nog bij hoge uitzondering bedrijfssteun moet verstrekken. bedrijfsleven en de geldkraan opendraaide. Volgens de WD- woordvoerder is met name in de ja ren zeventig de invloed van vak bonden en pressiegroepen te groot geweest en is het huidige kabinet het eerste dat die druk weerstaat, nadat het kabinet Van Agt al een poging had gewaagd. Den Uyl noemde het verhaal van De Korte „ontstellend kortzichtig met een gebrek aan feitenkennis". Den Uyl noemde dat de terugkeer Het verlenen van steun aan RSV op een „onvervalste, middeleeuws liberale weg" en zei benieuwd te zijn naar het oordeel van premier Lubbers over de bijdrage van De Korte aan dit debat. Lubberswas, als minister van economische zaken, de voornaam ste architect van de Nota Selectie ve Groei van het kabinet-Den Uyl, grondlegger van het steunbeleid aan individuele bedrijven. Het eco nomisch beleid van het kabinet- Den Uyl was een goed beleid, merkte de PvdA-fractieleider op, maar de lof komt in de eerste plaats toe aan Lubbers. „De Nota Selectieve Groei was een goed stuk werk, dat laat ik niet zo maar door de WD afmaken", zo reageerde hij op de opmerking van De Korte dat juist het 'duidelijk so cialistische' kabinet Den Uyl zich teveel is gaan bemoeien met het Recordjaar "en dat is groot", aldus Lubbers in antwoord op een vraag van PvdA- woordvoerder Meijer. Lubbers ontkende dat hij de laat ste weken geen duidelijk stand punt heeft ingenomen over de po sitie van Van Aardenne. Hij wees bers er veel waarde aan dat Van er nadrukkelijk op dat de de het Aardenne vooruitlopend op de be- handeling van het RSV-rapport in de Kamer opheldering zou geven over het oordeel van de enquête commissie dat hij de Kamer in 1980 had misleid. Toen het CDA in dat eerste debat niet verder wilde gaan dan een voorwaardelijk groen licht voor de minister, betekende dat wel een handicap voor Van Aardenne en het kabinet, aldus Lubbers, die daarom zelf om meer duidelijkheid had gevraagd alvo rens zelf uitspraken te doen. Lubbers wilde ook gisteren geen oordeel geven over de conclusie van de enquêtecommissie dat Van Aardenne in '79 niet door het toen malige kabinet gemachtigd was de blanco chèque aan RSV uit te schrijven. Dat leidde tot een uit voerig debat over de inzage van de ministerraadsnotulen door com missievoorzitter Van Dijk. Lubbers erkende dat dit welis waar niet helemaal naar de letter van de enquêtewet is. Die schrijft immers voor dat de premier desge vraagd een uittreksel moet ver strekken van de feitelijke besluit vorming in de ministerraad. Maar naar de geest was het een juiste op lossing, zo reageerde Lubbers op het verwijt van Dees (WD), die het ontbreken van een officieel stuk "een beetje laf' noemde. Als Lubbers formeel had gehan deld was de enquêtecommissie niets wijzer geworden dan zij al was na inzage van het besluiten- lijstje van de ministerraad, waarop het besluit ontbrak. De premier mag immers op grond van de en quêtewet geen „interpretatie" ge ven van de context waarin even tuele besluiten zijn genomen, al dus de premier. Lubbers was ove rigens geen minister, maar Kamer lid in 1979. De premier verdedigde zijn be sluit om alleen commissievoorzit ter Van Dijk de notulen te laten in zien, en andere commissieleden daarvan uit te sluiten, met een ver wijzing naar de „scheve verhou-, dingen" die dreigden te ontstaan. Lubbers verwees nadrukkelijk naar het lastige parket waarin hij verzeild was geraakt. Van Aarden ne had immers in zijn verhoor een duidelijk standpunt ingenomen. „Van Aardenne was partij, en daar mee het kabinet", aldus de pre- Minister Van Aardenne en premier Lubbers wisselen van gedachte. AMSTERDAM (ANP) - Na de vrije val die de dollar gisteren op de in ternationale valutamarkten maak te was het vandaag heel wat rusti ger rondom de Amerikaanse munt. Op de Amsterdamse wisselmarkt fluctueerde de dollar vanochtend eerst tussen f 3,73 en f 3,77. maar vrij spoedig werden veel zaken af gedaan op rond f 3,75 en dit was slechts een fractie beneden de offi ciële middenkoers van f3,7540 gis teren. Handelaren omschreven de han del als wat drukker dan in de afge lopen dagen. Er waren geen aan wijzingen dat de centrale banken vandaag opnieuw dollars zouden gaan verkopen. Even na half twaalf trok de koers iets aan tot f 3,7550- 3,76. was volgens hem niet per definitie en van meet af aan fout, maar pak te in latere jaren verkeerd uit door het ontbreken van een beleid. De huidige regeringsfracties deinsden volgens Den Uyl terug voor de con sequenties toen dat nodig was. Hij wees het verwijt van de hand als zouden sociaal-democraten maar denken dat er ongelimiteerd miljoenen in een bedrijf gepompt kunnen worden. „Wij zijn de bewa kers van overheidsgelden. We mer ken iedere dag hoe zwaar de margi nale druk op het inkomen van ge wone werknemers is", aldus Den Uyl. Doelend op de sluiting van de mijnen in Limburg wees hij er ver der op dat de zwaarste saneringsin- grepen in de economie zijn ge schiedt onder een socialistische minister van Economische zaken, namelijk Den Uyl zelf. Tenslotte wees Den Uyl De Kor te op de stroom van miljoenen die in 1981, vlak voor de verkiezingen, door het kabinet Van Agt-Van Aar denne naar bedrijven als Fokker, DAF, Océ van der Grinten en Vol vo Car werden toegesluisd bij wij ze van 'verkiezingsstunt'. De Korte reageerde met op te merken dat het allemaal bedrijven betreft die het sindsdien goed hebben gedaan, daarmee ongewild het nut van overheidssteun toegevend. Klompenmakers bevreesd voor tekort aan hout WASSENAAR (ANP) - De Ne derlandse vereniging van Klompenfabrikanten vindt dat de overheid haar in haar voort bestaan bedreigt. In een brief aan minister Braks Gandbouw) schreven de klompenmakers gisteren dat ongewijzigde uit voering van zijn plannen voor de bosbouw tot gevolg heeft dat meer dan de helft van het benodigde hout niet langer be schikbaar zal zijn. Volgens het Meerjarenplan Bosbouw van de minister moet het areaal populieren in het land zestig procent kleiner wor den. Dat plan is op het ogenblik onderwerp van een inspraak procedure. Het parlement moet er zijn mening nog over geven. Populierehout is de grondstof voor klompen. Volgens de klompenmakers ziet het er niet naar uit dat er op tijd nieuwe populierenbossen mogen wor den aangelegd. De klompenfabrikanten vin den dat het ministerie van land bouw bij het maken van de bos- bouwplannen te weinig oog heeft gehad voor haar belan gen. Ze wijst erop dat de klom penindustrie in Nederland al vijfhonderd jaar bestaat. Thans werken er vierhonderd man in de bedrijfstak, die een jaarom zet van vijftig miljoen gulden heeft. Na vastlopen cao-onderhandelingen In de Amsterdamse haven is vo rig jaar een record hoeveelheid goederen overgeslagen. De totale overslag in 1984 steeg ten opzichte van het jaar ervoor met 16 procent tot 27,1 miljoen ton. Het record stond op ruim 24 miljoen ton in 1971. De overslag van goederen is sinds het dieptepunt in 1978, met 17,1 miljoen ton, gestaag toegeno- Failliet Leden van de transportarbei dersbond TWU bij de in financiële moeilijkheden verkerende Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan American World Airways zijn vanochtend in staking gegaan, na dat de bond een voorstel tot loons verhoging van de directie als te laag had afgewezen. De TWU zegt over voldoende steun van andere bonden te beschikken om het me rendeel van de 400 dagelijkse vluchten van Pan Am aan de grond te houden. Zesbaksduwvaart De gemeente Rotterdam zal uit "psychologische overwegingen" geen investeringen doen ten be hoeve van zesbaksduwvaart zolang ook andere beheerders van de vaarweg naar Duitsland daartoe niet overgaan. Dit heeft de raads- /~i 1 1 1 11 1 1* commissie haven van de gemeente Lommissie bezorgd over ge ruige bereidheid tot verhuizen Rotterdam gisteren op advies van havenwethouder Den Dunnen be sloten. Rotterdam vreest onder meer tegenstanders van de zes baksduwvaart daarmee te bruske- ren. Verpleegkundigen De CFO, CNV-bond van ambte naren en trendvolgers, heeft minis ter Rietkerk (binnenlandse zaken) nadrukkelijk gevraagd de zogehe ten in-service-opleidingen voor leerlingverpleegkundigen en -ver zorgenden uit te zonderen bij de uitwerking van het 32-uursbanen- plan ter bestrijding van de jeugd werkloosheid. Uitvoering van het plan geeft jaarlijks duizend nieuwe banen. Banen van slechts 32 uur zouden voor verpleegkundigen om onderwijskundige redenen te ge ring zijn. Beursberichten op pagina 11 ARNHEM (GPD) - De industrie bonden FNV en CNV sluiten acties bij Akzo Nederland (32.000 werk nemers) niet uit nu de cao-onder handelingen gisteren zijn vastgelo pen. Beide bonden kondigden op een persconferentie in Arnhem aan in de komende weken hun achter bannen te zullen raadplegen over de te volgen koers, nu de directie weigert in te gaan op verdere ar beidstijdverkorting van 38 naar 36 uur. Ook werden looneisen tot 10 procent voorspeld wanneer de atv- eisen niet alsnog zullen worden in gewilligd. De onderhandelaars van beide bonden schatten de actiebereid heid onder hun leden groot. "Als de ledenvergadering ons steunt, ziet Akzo ons niet terug aan de on derhandelingstafel. Wij voorzien geen nieuwe besprekingen op kor te termijn. Integendeel, het zal ons niet verbazen wanneer dit uitloopt op Duitse toestanden", aldus Pau line van der Linden van de Indus triebond FNV. Zij noemde de op stelling van Akzo dogmatisch en "Niet passend in de huidige ar beidsverhoudingen". De onderhandelaars van FNV, CNV en Unie BLHP braken giste ren het cao-overleg af nadat zij het niet eens konden worden over de tekst van de in de loop van het overleg door Akzo opgestelde prin cipeverklaring. Daarin verklaart daarna volkomen vastgebeten op Akzo geen concrete toezeggingen te willen doen over de invoering van atv in 1986, alvorens de invloed van de verkorting van de werk week van 40 naar 38 zocht. Van de zijde van de vakbonden klonken gisteren scherpe verwij ten aan het adres van Akzo. "Akzo heeft de wind mee, het eigen ver mogen is gestegen naar 4,5 miljard gulden en de winst in 1984 naar 750 miljoen. Juist zo'n sterk concern moet verantwoordelijkheid durven te nemen en te praten over twee uur atv", aldus Otto Bender van de Unie BLHP, die overigens ver klaarde beslist nog niet zo ver te zijn om over acties te praten. Akzo-directeur drs. J. W. Berg huis verweet op zijn beurt op een door het Arnhemse concern beleg de persconferentie de bonden een halsstarrige houding: "De onder handelingen van de afgelopen maanden zijn gekenmerkt door een starre opstelling van de bon den. Zij brachten een kostbaar ei senpakket in, maar hebben zich de verdere arbeidstijdverkorting per 1 januari 1986". De Akzo-directeur sprak giste ren de hoop uit dat de "bonden en is onder- hun leden na enige bezinning op basis van onze voorstellen verder willen praten". Hij waarschuwde tegelijkertijd voor forse looneisen: "Als het je menens is met de werk gelegenheid, dan kom je nu niet met extreme looneisen", aldus Berghuis, die verder zei niet pessi mistisch te zijn over de kans dat een arbeidsconflict voorkomen zal kunnen worden. Minister De Koning (sociale za ken) zei gisteren dat er "deze week slechte zaken zijn gedaan". Hij "moet er echter niet aan denken" in te grijpen in de cao-onderhande lingen. "De onderhanbdelingen zijn allereerst de verantwoordelijk heid van werkgevers en werkne mers. Maar herverdeling van ar beid is van wezenlijk belang om de werkloosheid terug te dringen. Een van de middelen om dit te be reiken is verkorting van de werk week tot 36 uur". Onderzoek naar bedrijfsleven DEN HAAG (GPD) Minister Van Aardenne (economische zaken) wil de kleine en middelgrote werven in ons land voor dit en volgend jaar totaal f 42,5 miljoen steun verlenen. De werven hadden een bedrag gevraagd dat op het dubbele neerkomt om de buitenlandse concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Binnenkort zal de bewindsman zijn standpunt aan de Tweede Kamer meedelen. Het gaat om 28 werven, die totaal ongeveer 5500 werknemers hebben: van 74 tot ruim 600 per werf. Alle kleinere en middelgrote werven zijn hierbij inbegrepen, evenals de twee samenwerkingsverbanden in het noorden van het land (Nescos en Conoship). Onder deze categorie vallen niet grote werven als Van der Giessen-De Noord en IHC-Holland (combi natie van bedrijven, waaronder werven). De werven hadden de minister enige tijd geleden gevraagd het stelsel steun zoals dat bestond, onveranderd voort te zetten. Onlangs ver scheen het onderzoeksrapport van het bureau McKinsey, waarin werd gesteld dat voor 1984 tot en met 1986 al f250 miljoen steun nodig zou zijn. Zo niet dan zou de werkgelegenheid zeker tot tegen de 4000 arbeidsplaat sen teruglopen. Ook zouden werven het loodje leggen. Totaal telt de Nederlandse scheepsnieuwbouw nu nog 10.000 werkne mers (ooit is dat ruim 30.000 geweest). Gesteund door de vakbonden IOWA - Ongeveer 13.000 Amerikaanse boeren kwamen gisteren bij el- hebben de betrokken werven geopleit voor een soort van overlevings- kaar in het stadion van de universiteit in Iowa om te protesteren tegen het plan, in het kader waarvan ruim f 80 miljoen nodig zou zijn. Men zag tot landbouwbeleid van de regering. Het was de grootste bijeenkomst van dusver de toekomst, door het wat aantrekken van de markt, iets optimis- boeren sinds de recessie in de jaren dertig. (foto afp) tischer dan het McKinsey-onderzoek. DEN HAAG (ANP) - De commissie die namens minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) de sprei ding van de PTT begeleidt, betwij felt ernstig of de PTT wel een le vensvatbaar "besliscentrum" in Groningen kan vestigen, zoals ka binet en Kamer hebben geëist. Vooral de geringe bereidheid van ervaren en leidinggevende functio narissen naar het noorden te ver huizen baart de commissie grote "uitvoerbaar" mee, zolang er geen complicaties in de vorm van wijzi gingen in de taak of structuur van het staatsbedrijf optreden. Uit het commentaar van de begeleidings commissie blijkt dat zij minder vertrouwen stelt in de goede afloop van de operatie dan de PTT zelf. Van de 117 funktionarissen die samen met directeur-generaal C. commissie. Over de kosten van de sprei dingsoperatie merkt de commissie op dat de politiek opnieuw moet kiezen tussen meer geld of minder mensen. Volgens de PTT, die zich nu baseert op de rekenmodellen van het bureau Berenschot, gaat de spreiding ruim twintig miljoen gul den meer kosten dan de 250 mil- Wit het concern vanuit Groningen joen gulden die kabinet en kamer moeten gaan besturen lijkt name- zorgen. Ze is daardoor niet in staat lijk maar 30 procent bereid naar een positief of negatief eindoordeel te geven over het spreidingsplan van de PTT. Dit staat in het commentaar van de commissie op het spreidings plan van de PTT-hoofddirectie. De het noorden af te reizen. Daardoor "rijst de vraag of de organisatie in Groningen wel voldoende kennis, kracht en mate van ingewerktheid heeft om de komende jaren goed functionerend concernbestu- PTT geeft haar plan het predikaat ringscentrum te zijn", aldus de t gedachten hadden. Ruim vijftig miljoen gulden is de PTT kwijt aan wachtgelden voor de 67 topmen sen die hun baas naar nu verwacht wordt niet naar Groningen zullen volgen, zo blijkt uit de cijfers. De reactie van de dienstcommis sie van de PTT was gisteren een kwade: "Wij zijn ten onrechte niet geraadpleegd over het spreidings plan en dat is een flagrante schen ding van het ambtenarenregle ment. Wij zullen dit zeker aanhan ging maken bij de bevoegde in stanties en desnoodsstappen we naar de rechter". Maar de Tweede Kamer was gis teren best te spreken over het spreidingsplan. "Het valt me be paald niet tegen", aldus PvdA- spreidingsdeskunige Van der Doef. "Een redelijk plan", aldus CDA'er Eversdijk en WD'er De Beer sprak van "waardering voor een srieus spreidingsplan". Geen van de drie grote partijen bleek te tillen aan de 20 miljoen gulden die het plan meer kost dan de uitge trokken 250 miljoen gulden. DEN HAAG (GPD) - Evenals in ons land heeft in het buitenland een handjevol topfiguren het in het bedrijfsleven voor 't zeggen. In die bedrijven waar dezelfde top-mana gers door dubbelfuncties de dienst uitmaken, lopen de zaken door gaans beter dan waar die dwarsver bindingen niet bestaan. Dit blijkt uit een onderzoek waaraan weten schappers van verschillende uni versiteiten in binnen- en buiten land ruim zes jaar lang hebben ge werkt. De resultaten werden giste ren in Den Haag bekend gemaakt door prof. dr. Stokman, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen. Zo blijkt dat in ons land slechts 68 personen met dubbelfuncties op het niveau van directeur of com missaris, bijna driekwart van de personele verbindingen tussen de verschillende bedrijven vormen. In België dragen 92 personen met vier of meer functies 81 procent van het netwerk. In Zwitserland leggen 31 netwerkspecialisten niet minder dan 514 verbindingen. De positie van de banken in de netwerken blijkt sterk van land tot land te verschillen, evenals de rol van de publieke sector. Zo domine ren in Oostenrijk de genationali seerde bedrijven, maar in de Ver enigde Staten, net als in ons land, de banken. Het gedane onderzoek is een voortzetting op internatio naal niveau van het geruchtmaken de 'Graven naar macht', dat in 1975 verscheen. Dit onderzoek was het gevolg van de geruchtmakende uitspraak van de toenmalige vak bondsvoorzitter Mertens dat slechts 200 mensen in het bedrijfs leven de touwtjes in handen heb ben. Duitsland, zo toont het onder zoek aan, heeft een hecht netwerk rondom de drie banken, de Deut sche Bank, de Dresdner Bank en de Commerzbank plus de grootste levensverzekeringsmaatschappij Allianz. Er is geen sprake van af zonderlijke invloedssferen van de banken omdat de grote bedrijven meestal directeuren van verschil lende banken in hun raad hebben. Italië kent twee hechte centra, de particuliere sector en de publieke sector, waartussen weinig verbin dingen bestaan. Verder weerspiegelt het netwerk de traditionele regionale sociaal- economische verschillen. Van de onderzochte landen heeft Enge land het dunste netwerk van dub belfuncties. De verklaring hiervoor ligt in de hogere frekwentie waar mee de 'boards of directors' bijeen komen en in het bestaan van een uitgebreid alternatief netwerk van informele ontmoetingen. Slechts weinig dwarsverbindin gen gaan over de landsgrenzen heen. Opmerkelijk is dat groepen van industrieën en banken die na tionaal een centrale positie inne men, nauwelijks deelnemen aan de internationale netwerken. ADVERTENTIE LEIDERDORP - Lijnbaan 9 geopend 8-17.30 uur - zaterdags 8.45-13 uur

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9