Kamer steunt weigering pnjs Eén organisatie voor zigeuners Actie voor boycot van kwikbatterijen dem meubelfobriek Brinkman: geen zedemeester Voortzetting therapie Bastiaans onduidelijk Rechter: relatie twee werknemers is storend DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP/GPD) - Een meerderheid van de Kamer is het eens met de weigering van minister Brinkman (WVC) om de schrijver Hugo Brandt Corstius de P.C. Hooftprijs toe te kennen. De bewindsman kan rekenen op de onvoorwaardelijke steun van zijn eigen partij, het CDA. Ook de WD vindt dat de prijs niet kan worden uitgereikt, maar dit op grond van bepaalde passages in het rapport van de jury van de P.C. Hooftprijs. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens het door de PvdA aangevraagde debat over de zaak Brandt Corstius. De PvdA diende een motie in om de minister te dwingen de prijs alsnog aan Brandt Corstius toe te kennen. Waarschijnlijk zal de motie het niet halen omdat regeringspartijen CDA en WD de bewindsman niet willen laten vallen. De opwinding over de P. C. Hooftprijs zal ook niet leiden tot veranderingen in het systeem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks grote druk uit de Tweede Kamer wil staatssecretaris Van der Reijden (WVC) zich nog niet vastleggen op het al of niet voortzetten van de be handeling van oorlogsslachtoffers door prof. Bastiaans in de Jelgers- makliniek te Oegstgeest. Met name CDA, PvdA en WD willen dat Bastiaans na zijn pensionering per 1 juni met zijn therapie kan door gaan. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van de vaste kamer commissie voor welzijn en cultuur. Eergisteren had een delegatie van 22 verzetsorganisaties ook al hier op aangedrongen tijdens een hoor zitting. Het kamerlid Worrel (PvdA) gaat nu de overige fracties polsen of zij steun willen verlenen aan een mo tie voor het veiligstellen van de be handelingsmethode van Bastiaans. Van der Reijden zei gisteren eerst het rapport te willen afwach ten van een projectgroep die hem moet adviseren over de voortzet ting van de behandeling van oor logsslachtoffers na de pensioenda tum van Bastiaans. De project groep moet in maart met haar rap port komen. Het enige wat de staatssecretaris wilde toezeggen was dat de zorg voor de patiënten van Bastiaans de grootste aan dacht zal krijgen. Van der Reijden zei overigens dat het aftreden van Bastiaans als hoogleraar niet hoeft te betekenen dat hij ophoudt met de behandeling van psychische stoornissen van oorlogsslachtof fers. „De eerste Juni is slechts de datum waarop hij met emeritaat gaat, het is geen overlijdensbe richt". zei hij. De staatssecretaris ziet voor de voortzetting van het werk van de hoogleraar een reële mogelijkheid via een nog op te richten stichting, zoals de voormalige verzetsstrij ders dinsdag in het vooruitzicht hebben gesteld. Het aanblijven van de hoogleraar is overigens een zaak voor de minister van onderwjs en wetenschappen Deetman en niet voor Van der Reijden. De staatsse- 'Voorstellen Moebarak geen bijdrage tot vredesproces' DEN HAAG (ANP) - De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir vindt de voorstellen van de Egyptische president Moebarak voor een regeling van het conflict in het Midden-Oosten geen bijdra ge aan het vredesproces. Hij ver klaarde dit gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag. Sha mir is in Nederland in het kader van een rondreis langs een aantal Europese landen. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken stelde dat de voor stellen van Moebarak Israël uitslui ten van direct overleg met Arabi sche landen. Slechts rechtstreekse contacten tussen Israël en Arabi sche landen kunnen een oplossing bieden. Shamir verklaarde dat Is raël ook bereid is Arabische Pale- stijnen bij deze rechtstreekse ge sprekken te betrekken zolang ze geen lid zijn van de Palestijnse Be- vrijdings Organisatie PLO. Over het eigenlijke doel van zyn rondreis, de garantie dat de export van zuidvruchten van Israël naar de EG niet achteruit zal gaan door toetreding van Spanje en Portugal tot de EG, toonde Shamir zich opti mistisch. Na gesprekken in Frankrijk, de Bondsrepubliek en Nederland hoopt hij op snelle definitieve re sultaten. De Israëlische minister verklaarde niet gesproken te heb ben over de invulling van details of over een nieuw verdrag tussen de EG en Israël. Vaststelling van de garantie is een taak van de Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, die echter zijn in structies van de nationale regerin gen van de lidstaten krijgt, aldus Shamir. cretaris zei ook weinig te kunnen veranderen aan de datum van pen sionering van Bastiaans. Hij stelde voor dat Deetman voortaan bij de besprekingen over dit onderwerp aanwezig zal ziin. De kamerleden Worrell, Lucas- sen (WD) en Kraaijeveld-Wouters (CDA) verklaarden dat de patiën ten van Bastiaans niet de dupe mo gen worden van een wetenschap pelijk meningsverschil. Het is be kend dat het huidige hoofd van de Jelgersmakliniek, professor Rooy- mans, geen aanhanger is van de be handelingsmethode van professor Bastiaans. En het is in het bijzon der die behandelingsmethode waarvan de oorlogsslachtoffers willen dat die behouden blijft. Overigens heeft de gemeente Leiden de staatssecretaris inmid dels verzocht om de villa te slopen op het terrein van de Jelgersmakli niek waarin Bastiaans zijn patiën ten behandelt. Van der Reijden moet hiervoor geld beschikbaar stellen, maar hij zei daartoe voorlo pig niet bereid te zijn. GRONINGEN (ANP) - De presi dent van de Groninger rechtbank mr. G. Overdiep, is van mening dat een liefdesrelatie tussen een secre taresse en een oudere man in het zelfde bedrijf zo storend is voor de arbeidssfeer, dat het bedrijf de vrouw terecht op non-actief heeft geplaatst. Dat blijkt uit een uit spraak in een kort geding deze week dat was aangespannen door de 22-jarige secretaresse van de handelsonderneming Seatrade Groningen bv. De vrouw die eind december als gevolg van deze affaire door haar werkgever op non-actief werd ge steld, wilde met het kort geding be reiken dat ze weer op haar werk wordt toegelaten. De vrouw werkt sinds 1982 als secretaresse bij het bedrijf. In het jaar daarop bloeide er een relatie op tussen haar en een twintig jaar oudere gehuwde inspecteur die op dezelfde afdeling werkte. Na echt scheiding van de man zijn de twee Vrouw terecht op non-actief gesteld gaan samenwonen. Volgens de vrouw en haar vriend kreeg zij van de directie signalen dat hun relatie niet op prijs werd gesteld, met na me vanwege het leeftijdsverschil tussen hen beiden. Volgens de twee hebben zij op geen enkele manier hun relatie in het bedrijf 'zichtbaar' gemaakt, en bestond die mogelijkheid ook nau welijks omdat de man in de buiten dienst werkt en per maand slechts enkele dagen op kantoor is. Niette min werd de secretaresse in de cember vorig jaar ontslag aangebo den met een afkoopsom van drie maanden salaris. Toen zij dit wei gerde werd zij door haar werkge ver met behoud van salaris op non- actief gesteld. Als enige werknemers van het bedrijf ontvingen de vrouw en haar vriend in die zelfde maand tevens geen dertiende maandsalaris, zoals ze eerdere jaren altijd hadden ont- waarop staatsprijzen voor kunst worden toegekend. De WD deed daartoe gisteren een voorstel, maar kreeg daarvoor geen steun van het CDA en de PvdA. Het debat in de Kamer was aan gespannen door PvdA-kamerlid Niessen. Hij wees op de 'lange libe rale traditie' in Nederland waarin het praktijk is dat de minister bij prijzen het oordeel van de onafhan kelijke jury volgt. Hij hekelde Brinkmans opvatting dat de minis ter zo'n juryrapport nog eens 'staatkundig-ethisch' moet toetsen. Niessen, tijdens het debat op het spreekgestoelte geflankeerd door het verzamelde werk van Hugo Brandt Corstius, vroeg zich af waar Brinkman het recht vandaan haalt om als 'hulprechter' te opereren voor gevallen waarin mensen die zich door de auteur gekwetst me nen te voelen, naar de rechter (had den) kunnen stappen. In het debat, waarin verscheide ne sprekers citeerden uit het werk van Brandt Corstius dan wel een van diens pseudoniemen, verze kerde Brinkman dat welk besluit hij ook had genomen, het een stroom van kritiek had uitgelokt. „Daarom heb ik mij voor de defini tieve beslissing breed georiën teerd". Hij stelde dat wanneer het juryrapport alleen betrekking zou hebben gehad op de boekwerken van Brandt Corstius en niet op diens columnistische activiteiten „er wellicht een andere afweging, plaats zou hebben gehad". Brinkman verzekerde de Kamer dat hij noch het kabinet de zeden meester wil uithangen. Het gaat het kabinet om de vraag of grieven de taal waardoor bepaalde mensen zich tot in het diepst van hun ziel gekrenkt voelen, van overheidswe ge moet worden beloond met een staatsprijs, aldus de minister. Test: kennis verkeersregels bedroevend RIJSWIJK (ANP) - De kennis van de verkeersregels van de doorsnee Nederlander is verontrustend. Op de meest elementaire vragen over dage lijks voorkomende verkeerssi tuaties moeten ze te vaak het goede antwoord schuldig blij ven. Dit concludeert het Cen traal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) na een theorie test onder 2657 bezoekers van de onlangs gehouden Auto-Rai in Amsterdam. De „kandidaten" moesten 25 vragen beantwoorden volgens het nieuwe audiovisuele sys teem dat wordt toegepast bij het theorie-examen. Bij 21 goe de antwoorden was men „ge slaagd". Slechts 11,8 procent bleek aan deze eisen te vol doen. Slechts drie mensen had den alle vragen goed. Vooral jongeren tot 17 jaar kennen de verkeersregels slecht. Van hen haalde maar 5,1 procent een voldoende. Vol gens het CBR hangt dat samen met het (nagenoeg) ontbreken van verkeersonderwijs en toe latingseisen voor deelname aan het verkeer. Mensen met een rijbewijs de den het in de CBR-test relatief nog het best. Ruim 15 procent scoorde een voldoende. Het CBR noemt de uitslag van de test „schokkend". Dat de ken nis niet best was, vermoedden we wel, maar deze resultaten hadden we niet verwacht, aldus de organisatoren van de test. WACHTKAMER - De koninklijke wachtkamer in het stationsgebouw in Baarn wordt dit jaar openge steld voor inwoners van deze ge meente. De Oranjes hebben hier toestemming voor gegeven bij wij ze van veijaardagscadeau aan de De Israëlische minister van buitenlandse zaken en vice-premier Sjamir plaatselijke VW, die 60 jaar be- (midden) legde gistermiddag samen met de ambassadeur van zijn land in staat. Er zijn nog drie dergelijke Den Haag (links) een krans in de hal van het Tweede-Kamergebouw bij wachtkamers in ons land. De overi- het boek met namen van slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Rechts ge twee zijn in Den Haag op Hol- naast Sjamir de voorzitter van de kamercommissie voor buitenlandse lands Spoor en in Amsterdam Cen- zaken, Ter Beek (PvdA). (foto gpd) traal. Natuur en Milieu en Konsumenten Kontact zijn gisteren de actie 'Stop kwikstroom' begonnen die moet leiden tot een consumentenboycot van kwikhoudende batterijen. Het kwik in deze stroomcellen is scha delijk voor het milieu. Volgens de organisaties zijn goede en econo mische alternatieven voorhanden. Het gaat in de actie om de zoge naamde kwikknoopjes, vooral ge bruikt in gehoorapparaten en fo totoestellen, en om alkaline hou dende batterijen die zich onder- Extra vak bij eindexamen mag meetellen DEN HAAG (ANP) - Eindexamen kandidaten in het lager beroepson derwijs (lbo), het middelbaar en hoger algemeen voortgezet onder wijs (mavo/havo) en in het voorbe reidend wetenschappelijk onder wijs (vwo) mogen examen doen in een extra vak. Als de kandidaat dat wil, telt het vak mee bij het bepa len van de examenuitslag. Dit heeft staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) de scholen gisteren in een circulaire laten weten. De uitslag wordt bepaald aan de hand van de eindcijfers van alle vakken waarin examen is afgelegd. Maar de leerling kan één vak (in het vwo eventueel meer vakken) kiezen dat buiten beschouwing blijft. Voorwaarde is wel dat met de overgebleven vakken het voor geschreven eindexamen kan wor den gedaan. Het diploma zal de vakken ver melden die voor de uitslag bepa lend zijn geweest. tot 3 miljoen van deze kwikhou dende batterijen worden verkocht. Doordat de meeste daarvan na ge bruik tussen het huisvuil belan den, komt er per jaar tussen de 10.000 en 20.000 kilo kwik in het milieu. Kwik is een 'zwarte-lijst- stofDat houdt in dat uit het oog punt van volksgezondheid moet worden voorkomen dat kwik in het milieu terechtkomt. De drie groe peringen zijn onder meer tot de ac tie overgegaan omdat batterij-inza melingen te weinig opleveren. De organisaties zeggen dat de zink-luchtbatterij een uitstekende vervanger is voor het kwikknoop je. In plaats van de alkaline hou dende batterij wordt een gewone zink-bruinsteen-batterij geadvi seerd of de oplaadbare nikkel-cad miumbatterij. De zink-bruinsteen batterijen gaan weliswaar niet zo lang mee, maar zijn wel economi scher, zo is uit onderzoeken van Konsumenten Kontakt gebleken. Aan minister Winsemius is ge vraagd om de alkaline-batterijen te verbieden. Voor bepaalde toepas singen zou ontheffing verleend kunnen worden met een statie geldsysteem, aldus de organisaties. De actie 'Stop kwikstroom' roept ook speciaal op om geen batterijen te kopen van Duracell en Union Carbide. Directe aanleiding hier voor is de weigering van deze be drijven om de afzet van de kwikk noopjes in Nederland te beëindi gen. De houding van Union Carbi de, dat het merk Ucar op de markt brengt, en van Duracell is er de oorzaak van dat het overleg tussen het ministerie van milieubeheer, producenten, importeurs en de de taillisten in gehoorapparaten om gezamenlijk een oplossing te vin den voor de probleembatterijen op niets is uitgelopen. Gisteren is ook een briefkaartcampagne tegen Du racell en Union Carbide begonnen. Een 'gifkikker' toont op het Binnenhof een protestbriefkaart bij een emmer met lege kwikbatterijen van de firma's Duracell en Union Carbi de. Met deze actie willen de Vereniging Milieudefensie, de Stichting Na- tuure en Mileu en Konsumenten Kontakt de twee bedrijven dwingen mi lieu-vriendelijker produkten te maken. «foto anp> DEN HAAG (GPD) - De Vereni- scheiden door hun langere levens- ging Milieudefensie, de stichting duur. Geschat wordt dat jaarlijks 2 vangen. Als reden hiervoor werd volgens de vrouw en haar vriend door de directie opgegeven dat het eerst maar eens afgelopen moest zijn tussen hen beiden. De directie van het bedrijf stelt dat het personeel zich ergerde aan de verhouding van de twee en dat dit leidde tot allerlei 'niet nader omschreven voorvallen'. Daarop werd besloten in te grijpen in een 'inmiddels onhoudbaar geworden situatie', aldus de directie. Op het werk van de betrokkenen viel vol gens de leiding van het bedrijf niets aan te merken. De vrouw en haar vriend zijn ver bluft over het vonnis van de Gro ninger rechtbankpresident en gaan in hoger beroep. De man: „Het lijkt wel een uitspraak uit 1885. Ik denk dat wij als twee volwassen mensen zelf wel kunnen bepalen wat we wel en niet doen, ik heb er eigen lijk geen woorden voor". De direc tie van het bedrijf weigert ieder commentaar. Onderzoek naar levering van grondstoffen voor gifgas ARNHEM (ANP) - Rechercheurs van de Economische Controle Dienst (ECD) hebben dinsdag een inval gedaan bij de in Arnhem ge vestigde chemische handelsonder neming Melchemie Holland BV in verband met de mogelijke levering van gifgascomponenten aan Irak. De administratie van het bedrijf werd in beslag genomen. Dit heeft de Arnhemse officier van justitie mr. P. Tideman gisteren bevestigd. De Arnhemse onderneming zou als tussenstation hebben gefungeerd bij de doorverkoop van grondstof fen voor gifgas, dat tijdens de golf oorlog tussen Iran en Irak is ge bruikt. Mr. Tideman wilde gisteravond verder geen commentaar geven. Hij bevestigde wel dat de ECD al enige tijd werkt aan een onderzoek naar de mogelijke doorverkoop van gifgascomponenten door Mel chemie in Arnhem. De onderne ming zou daarmee het uitvoerbe- sluit strategische goederen hebben overtreden, dat onder meer de ex port van chemicaliën voor de ver vaardiging van gifgassen verbiedt. Tideman wilde ook niet zeggen wanneer Melchemie chemicaliën aan Irak zou hebben geleverd, hoe lang die leveranties hebben ge duurd, om welke stoffen het daar bij ging en waar ze vandaan kwa men. Bij Melchemie was gisteren niemand voor commentaar bereik baar. Nijmegenaren willen meer veiligheid op straat NIJMEGEN (ANP) - Meer dan de helft van de Nijmeegse bevolking durft 's avonds niet in het stads centrum te komen uit angst voor beroving of agressie. Een vijfde deel van de Nijmegenaren acht de kans groot tot zeer groot zelf het slachtoffer te worden van misdrij ven als beroving, inbraak, aanran ding, verkrachting, bedreiging of geweld. Dat blijkt uit gisteren gepresen teerde resultaten van een onder zoek van het sociologisch instituut van de katholieke universiteit in Nijmegen. De onderzoekers hiel den eerder deze maand een telefo nische enquête onder meer dan 350 inwoners van de stad. Het gaat vol gens het instituut om een represen tatief onderzoek. Bijna tachtig procent van de on dervraagden bleek ooit zelf het slachtoffer te zijn geweest van een misdrijf. Diefstal van brommer of fiets kwamen het meeste voor. Bij na 75 procent van de Nijmegena ren vindt dat de politie vooral moet letten op de veiligheid van de bur gers op straat. Prioriteit dient volgens de mees te Nijmegenaren gegeven te wor den aan voorkoming en bestrijding van onder meer mishandeling, be dreiging, handtastelijkheden, ver krachting, beroving en zakkenrol lerij. Zigeuners willen erkenning rechten en cultuur ADVERTENTIE oom^s^OESson. cretonnes* DEN HAAG (ANP) - Op het inter nationaal zigeuner tribunaal dat zi geuners de afgelopen dagen in Den Haag hebben gehouden, is gisteren lijk volgens eigen cultuur en vol gens Nederlands recht, en nadat er kinderen waren geboren, de niet uit Nederland stammende vrou- triekampen en hun kinderen lij den. Van „Wiedergutmachung" is nog niets terechtgekomen door dat de zigeuners niet goed waren georganiseerd, in tegenstelling tot derschap verdwijnt. Het wordt dan ook niet uitgesloten geacht dat zi geunerleiders die tot op heden de belangen behartigden, geen plaats meer hebben in de nieuwe organi- het leven te roepen. De Vereniging Rom en het Internationaal Zigeu ner Comité, die de bijeenkomst hadden georganiseerd, zullen pro beren over twee maanden met een opzet voor de nieuwe instelling te komen. Op de bijeenkomst kwam de jury aan de hand van getuigenverkla ringen tot de conclusie dat in bin nen- en buitenland de rechten van zigeuners niet worden erkend en geen rekening wordt gehouden niveau op te komen De Nederlandse zigeuners ver klaarden zich solidair met de onge veer honderd Poolse zigeuners die in de Bijlmermeer in Amsterdam in flats huizen of zich verborgen houden. Worden ze dakloos, dan nemen ze hun toevlucht tot een van de kerken in de hoofdstad die al eerder hun deuren voor verdre venen openden. De Nederlandse regering zal worden verzocht op internationaal met hun eigen cultuur. Vooral de zigeuners uit het bui tenland met name uit Joegoslavië, die sinds 1977 in ons land verblij ven klaagden. Het is voorgekomen dat zes jaar of langer na een huwe- zenlijking van de rechten van zi geuners. Met name willen de zigeu ners bereiken, dat de Duitse Bondsrepubliek het onrecht goed maakt waaronder de tienduizend overlevenden van de concentra- onder anderen joden, aldus het satie. Toen het congres hiertoe be- congres. sloot was zigeunervoorman Petaio niet meer aanwezig. Vastgelegd werd dat men zal proberen oud zeer tussen groepen en of families uit de weg te ruimen. De Poolse zigeuners die naar Ne derland zijn gevlucht, willen poli tiek asiel in ons land, maar de Am sterdamse politie werkt dit volgens hen tegen. Ook werd geklaagd dat het verkregen recht op bijstand niet kan worden verwezenlijkt om dat de gemeentelijke sociale dienst de aanvragen niet kan verwerken. Gevolg is dat na drie maanden ver wijdering uit ons land kan volgen omdat de vluchtelingen niet in de kosten van hun bestaan kunnen voorzien. In ons land zijn ongeveer twee duizend zigeuners. De Nederland se zijn te verdelen in drie families, de Pataio's en Westhiners die sa men rond 250 personen omvatten, en de Sinti's, die naar schatting duizend koppen tellen en deels lijdzamer tegenover het overheids beleid staan. De overigen zijn de meer dan 700 Joegoslaven die voornamelijk in Nieuwegein wo nen, en de Poolse vluchtelingen in Amsterdam. Gevolg van het besluit één orga nisatie in het leven te roepen die als gesprekspartner van de over heid optreedt, is dat autoritair lei- bezoek een toonzaal of bel eerst 03450-17484 voor gratis dokumentatie levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5