Tegenvaller voor Leidse woningbouw 'Er wordt vaak te duur gerenoveerd' actief in vrije tijd CDA vreest grote drukte op Vlietweg Elckerlyc schaakt schooltitel Met evenveel geld minder huizen Lezers schrijven Renovatie Advies Groep blijft alert DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 LEIDEN - De gemeente Leiden kan dit jaar waarschijnlijk minder woningen bouwen dan waarop was gerekend om dat het rijk voor de bouw van grote woningen niet meer geld wil uitgeven dan voor de bouw van kleine woningen. - Wethouder Tesselaar Met het rijk zijn, twee jaar geleden, afspraken gemaakt over een vast budget voor de woningbouw in de gemeente Leiden. Vorig jaar kwam de gemeente met dat bedrag toe omdat in de nieuwbouw veel klei ne woningen (voor één- en twee persoonshuishoudens) voorkwa men. De belangstelling voor kleine woningen is de laatste jaren even wel snel afgenomen zodat dit jaar meer grotere woningen in plaats van kleine worden gebouwd. Ook het rijk dwingt de gemeenten tot de bouw van minder kleintjes. In het budget voor de gemeente Leiden, en voor nog een viertal an dere gemeenten in de provincie Zuid-Holland, is daarmee evenwel geen rekening gehouden. De ge meente krijgt per woning gemid deld hetzelfde bedrag als vorig jaar maar kan van dat gelijke budget niet evenveel woningen bouwen als in 1984 omdat de prijs van meer grote woningen nu eenmaal hoger ligt dan van kleine woningen. "Das sen de gemiddelde bouwkosten van een woning vorig jaar en dit jaar is een gat ontstaan van onge veer 13.000 gulden per woning. Groot probleem Wethouder Tesselaar zei gister- Door verkeer naar Vlietlanden LEIDEN - Het CDA vraagt zich in een brief aan het Leidse gemeente bestuur af hoe het komt dat 'De Vlietlanden' een recreatieve be stemming hebben gekregen zon der dat er tegelijkertijd goede ver- keersvoorzieningen zijn getroffen. Medio december 1984 heeft het lid van de Gedeputeerde Stoten, J. Borgman, door het plaatsen van een botenhelling de derde fase van de ontwikkeling van het recreatie gebied 'De Vlietlanden' in gang ge zet. Het CDA zegt dit toe te juichen, Burgerlijke Stand brand zv. J.J.M. de Jong en A.M. Schut te; Ritesh Druh zv. C. Ramdas en D. Bharatsingh; Johanna Miranda dv. A. Star en C. van Andel; Maarten zv. M.A. Mulder en A.A. Stapel; Laura dv. M.A. Mulder en A.A. Stapel; Zafer zv. M. Ca- kiroglu en M. Aksu; Joyce dv. J. Ver baan en P. van Leeuwen; Leonore dv. P.C.J. Kaart en Y.E. Kramer; Iris dv. J.G.M. Wijnands en M.T. Arendse; Wil- helmina Arina dv. S. Zwaan en W.A. Lindhout; Bartholomeus Cornells Pau- lus Maria zv. P.A.T.M. Petrus en M.J.H.E. Hansen; Silvana dv. A. Koster; Frank zv. J.G.H. -Bosman en M.J.A. Heemskerk; Charlene Wilhelmina dv. A. de Jeu en J. Pariama; Vincent zv. P.P.M. Koop en F. Zadeh Salamat; Os car Benjamin zv. T.L.J. Zitman en Y.M. de Graaf; Boy zv. J.H. Brussee en I.P.C. de Mol; Marie-Louise Lisette dv. A.J. te Velthuis en L.J. Martijn; Alida dv. L.C. van der Marei en J. Berkhey; Jan Je roen zv. D.C. Zandbergen en P.G. de Best; Marloes Annelies Willemen dv. P.A.M. Janssen en A.P.M. Beckers; Ikrame dv. M. Skakni en Y. Salhi; Arris Floris zv. A.F. de Best en L. Kromhout; Gwen Joanna dv. R.A. Rotteveel en J. Kohier; Sandra dv. H.J.A.M. van Leij- den en M. Mast; Roderik Jelle Jan zv. J.H. Rath en Y.A. Gertenaar; Suzanne Evelien dv. M. Brok en M.E. Stam; Pie- ter Arie zv. P. Toet en C.W. van Duyn; Gerrit zv. W. de Mol en M. van Duyn; Marjolein Leonie dv. L.F.H. van Loon en A.M.C. van der Ham; Helena Maria dv G.T.A. van Kampen en A.M.W. van Elk; Johanna Gerardina Gemma dv. J. Hoek en A.E. Brussee; Linda Theresia Theodora dv. A.J. Cuvelier en T.C.M. van den Berg; Jelmer zv. W. Spoelstra en E.J. de Korte; Thomas Lennart zv. V.F. Thunnissen en R.A. Paulus; Gerald Justin Martin zv. G.M. Woerlee en M. Mukhopadhaya; Richard Antonie Jaco bus zv. I. den Os en G.M. Brandt; Oscar Julius zv. J.T. Marmelstein en C.E.A. de Koning; Bianca Cornelia Martina dv. H.J. van der Ham en A.H. de Wit; Aad zv. A. Koudijs en M.A.C. Aandewiel; Isi- dorus Cornelis Willem zv. A.I. Wierds- ma en M M. Bos; Thijs Michiel zv. J.H. van den Heuvel en G.H. Visser; Daniël Alexander zv. R.A. van Dijk en G.A. Guijt; Leonoor Charlotte Marije dv. L. Jonker en M.T.B. de Rijk; Lieke dv. H.J.M. Floor en M.C.C. Koster; Maritdv. P.J.M. Paulides en E. Vijfvinkel; Selma dv. H.I. Tas en F. U?ar; Dzi Tsiu zv. W.P. Wu en K.H. Fu; Izmaray Arian Nagyalay zv. N. Arsala en A. van Mourik; Gehuwd: M. Stap en N. van de Bos; J.J. Schuitmaker en C.M. Theuling; J.A.M. Meesterburrie en B.A. Roete- rink; M. Ouazza en T. Roos. Overleden: G.G.C. de Wolf man (1982); M.C. de Kruijff vrl. (1895); W. Schuurman man (1927); M. van Zuilen vrl. (1917); J.C. Hilekes vrl. echtg. van H P. Pikaar (1915); O.K. Lie man (1913); L.J. de Jong vrl. (1921); G. van Duiven voorde vrl. echtg. van B. Hoek (1919); J E. Hagen man (1985); A.J. van der Wel man (1963); C A. Kleiweg man (1925); J. den Os man (1925); M. den Os man (1899); G. Velthuizen vrl. (1920); J.H. Ligtvoet man (1911); M. Zandbergen vrl. echtg. van G.C.A. Kasteel (1923); Y. De- mirbag man (1934); JJ. Korbee vrl. echtg. van H.P. van den Abeele (1929): maar constateert ook dat er één groot bezwaar aan de werkwijze van het provinciebestuur kleeft: tot op heden worden er geen voor zieningen voor de ontsluiting van dit gebied getroffen. "Door het ontbreken van toe gangswegen ging en zal circa vijf tig procent van de bezoekers over de Vlietweg gaan". Dit betekent, aldus het CDA, dat op dagen met mooi weer in de zomer vele hon derden zo niet duizenden auto's van de Vlietweg gebruik zullen maken. "En de weg is naast be stemmingsverkeer uitsluitend ge schikt voor fietsers". Heeft het gemeentebestuur ac ties ondernomen voor een tijdige ontsluiting van het recreatiege bied, wil het CDA wéten. En: treft het gemeentebestuur schuld aan het feit dat een dergelijke ontslui ting nog niet is aangelegd? Voorts schrijft het CDA: "De geplande ontsluiting gaat ten koste van een aantal volkstuinen in de Oostvliet- polder. In een perspublicatie is sprake van een alternatieve ont sluiting van dit gebied. Is het colle ge bekend met de mogelijke wijzi ging van de plannen van GS? Zo ja, is het college bereid zijn invloed aan te wenden om deze mogelijk veel sneller te realiseren ontslui ting tot stand te brengen?" avond, in een vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting, de kwestie een groot pro bleem te vinden. De budgetge meenten in Zuid-Holland zullen, volgens de wethouder, de koppen bij elkaar steken om te trachten uit de problemen te geraken. De staatssecretaris van volkshuisves ting, Brokx, heeft evenwel al laten weten geen extra geld ter beschik king te zullen stellen, hetgeen bete kent dat de gemeenten zullen moe ten schrappen in hun woning bouwplannen. Minnebroersgracht Een direct gevolg voor Leiden is dat een plan voor de bouw van wo ningen in de omgeving Minne broersgracht op dit moment klaar ligt, maar dat men toch niet daad werkelijk met de bouw kan begin nen. Hetzelfde probleem steekt volgens Tesselaar de kop op bij de renovatie van woningen. De wet houder zei vooralsnog geen oplos sing te weten voor het probleem. Forse diefstal op bouwplaats LEIDEN - Onbekenden hebben voor ongeveer 18.000 gulden aan stellingmaterialen gestolen op de hoek Oosterkerkstraat/Waard- gracht, waar de Hillegomse firma Veenman en Vink 25 studenten flats bouwt. In totaal werden 1350 koppelingen, 80 voetplaten en 700 meter pijp, per stuk niet langer dan twee meter, ontvreemd. De dieven hebben de bouwhek- ken om de plaats weggehaald en zijn vermoedelijk met een bestel wagen naar het materiaal gereden. Ter plaatse werd de zaak ingela den. Omwonenden hebben, on danks het lawaai dat deze actie moet hebben gemaakt, niets ge hoord. Van de daders ontbreekt elk spoor. Het vijftal van de 'Elckerlyc' uit Leiderdorp (met hun trotse coach Sjoerd van Ketel), dat gistermiddag de schoolschaaktitel van Leiden en Omstreken veroverde. Van links naar rechts met tussen haakjes hun resultaten: Tom Boers (6V2 punten uit 10 partijen); Joost Erades (6'/2 uit 10); Imola Verro (5 uit 10); eerste bordspeler en topscorer Tycho de Waard met de trofee 8 uit 10); Jorrit Schreuder V/2 uit 10). (foto Holvast) LEIDEN- Het team van de Elcker- lyc-school in Leiderdorp heeft de schaaktitel voor teams van bassi- scholen in de streek gewonnen. Met een dankbare buiging naar de hulpvaardige 'tovenaarsleerlingen' van de Petrusschool uit Leiden na men de vijf slimme schaakmees tertjes gistermiddag het applaus, de titel van de Leidse Schaakbond en de daaraan verbonden uitnodi ging voor de strijd om de landelij ke schoolschaakkampioenschap- pen in ontvangst. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst in de kanti ne van de Leidse Louise de Colig- ny-scholengemeenschap. Ronald Righart van Gelder, de derde bordspeler van het eerste vijftal van de 'Zijlwijk', dat voor de zoveelste keer met een tweede plaats genoegen moest nemen, werd met 9V2 punt uit 10 partijen onbetwistbaar de ongekroonde ko ning van het onderbondstoernooi. Met het puntentotaal dat hij een maand geleden in het gevecht om de hoogste eer van de stad Leiden behaalde, betekent dit voor hem een fabelachtige score van 16 uit 1. Die score zou hem eigenlijk de titel 'grootmeester van de Leidse Schaakbond in de klasse tot 13 jaar' moeten opleveren. Al in de eerste ronde van de hal ve finales kreeg de Petrusschool een lesje van de Elckerlyc: vertoon je kunsten nooit te vlug, want ze mislukken dan bijna altijd (éVfe-Vfe). De Leidse pupillen toonden zich dankbare leerlingen, want in de beide resterende halve finale-par tijen reikten zij hoger dan hun Lei- derdorpse meesters. De Elckerlyc moest aan het tweede vijftal van de 'Zijlwijk' zelfs een gelijkspel (2V2- 2V2) toestaan, maar desondanks plaatste de Leiderdorpse school zich voor de eindstrijd met even veel punten (IOV2) als het eerste team van de 'Zijlwijk', dat in de an dere halve-finale-groep drie zeges boekte. De St-Jozefschool uit Lisse maakte het kwartet finalisten com pleet. Omdat het onderlinge resultaat, in de halve finales behaald, in de eindstrijd doortelde, begonnen de Elckerlyc en de Zijlwijk elk met een overwinning aan de laatste ac te. De hoofdrol daarin was echter voor de Petrusschool weggelegd. Met een uitstekend uitgevoerde verdwijntruc deed dit team de illu sies van het huizenhoog favoriete eerste vijftal van de Zijlwijk in rook opgaan: 3-2. Een alles-of- niets-poging in de slotronde tegen de Elckerlyc leverde de Zijlwijk niet meer dan een gelijkspel op. Derhalve prolongeerde de Elcker lyc de titel, terwijl de Zijlwijk zelfs de tweede plaats nog had kunnen ontgaan, als de Petrusschool tegen de 'St-Jozefde kampioen van Lis- se, niet de les van de eerste halve finaleronde even was vergeten. De hegomonie van de school teams uit Leiderdorp en Leiden is nog steeds groot, hoewel de kam pioen van Lisse ditmaal als derde eindigde tegen een vijfde plaats in de vorige aflevering. De Sweelinck uit Alphen-a/d Rijn reikte teleur stellend niet verder dan een zeven de plaats, want de troostfinale om de vijfde stek werd een prooi voor het tweede team van de Zijlwijk. De eindstand met tussen haakjes de scores uit de halve finales: 1 en kampioen Elckerlyc/Leider- dorp 11 punten uit 15 partijen (IOV2 uit 15); 2 Zijlwijk I/Leiden 8 (lOVfe); 3 St-Jozef/Lisse 5V2 (8) en 4 Petrus- school/Leiden 5Vz (9). Vocht (1) Als bewoner van een ééngezinswo ning in de Merenwijk, voel ik mij gesterkt door het artikel in het Leidsch Dagblad van 19-2-85 om trent vochtoverlast. In dit artikel worden rapporten aangehaald van de Nationale Woningraad en het bureau Venema uit Voorschoten, waaruit blijkt, dat 98% van alle vochtproblemen in Nederlandse woningen zijn te wijten aan bouw- fouten. Dit artikel was een welkome aan vulling op een artikel van 5-2-85 in het Leidsch Dagblad, waarin dhr. de Lange de vochtproblemen in zijn huurwoning aan de kaak stel de. Evenals dhr. de Lange heb ik, ën met mij vele andere buurtbewo ners, die ook dezelfde vochtproble men hebben,, regelmatig hun be klag gedaan over deze problemen bij de eigenaren/beheerders van onze huurwoningen, (sinds 1983 de Protestants Christelijke Woning bouwvereniging). Door alle eigenaren/beheerders is altijd ontkend, dat de overlast te wijten zou kunnen zijn aan bouw- fouten. In 1984 nog, werd door de P.C.W. middels een rondschrijven aan de buurtbewoners geweten aan een gebrek aan ventilatie door de bewoners. De P.C.W. zou er m.i. goed aan doen, kennis te nemen van de rap porten van de NWR en het bureau Venema. Het door de bestuursse- cretoresse mw. Smits-Clifford aan gehaalde "grondig" onderzoek, zou dan wellicht heel wat sneller kunnen verlopen dan nu het geval is en de benodigde reparaties zou den spoedig een aanvang kunnen vinden. Overigens zou het de gespannen; situatie tussen de P.C.W. en de buurtbewoners ten goede komen, indien wat uitvoeriger informatie omtrent het onderzoek werd ver strekt, en brieven van buurtbewo ners op gepaste wijze werden beantwoord. Kennelijk vindt het bestuur van de P.C.W. de op han den zijnde fusie met enkele andere woningbouwverenigingen belang rijker dan de belangen van hun huurders. PH. Kromhout Snippenhoek 1 Leiden Vocht (2) Ik wil graag reageren op het artikel 'Bouwfouten in flats Merenwijk'. Als oud-timmerman heb ik er al meer op gewezen: de oorzaak ligt aan onvoldoende vakbekwame uit voerders en vooral aan bekwame opzichters. Ze zitten achter hun bureautje leiding te geven, maar hebben geen praktijkervaring. Je moet zelf als timmerman de prak tijkervaring op doen. Ik heb zelf gewerkt aan de bouw van het lab 10 aan de Wassenaarse- weg. Daar liepen drie opzichters plus een hoofdopzichter. Knoeien was daar niet bij, maar ja, dat was rijksbouw. Ik heb dertig jaar gele- den gewerkt aan de torenflats aan de Nieuwe Vaart. Nooit van klach ten gehoord. Solide bouw, ook geen zogenaamde betonrot. Nog maals: geschoolde opzichters en ook vakbekwame arbeiders. W. Bodrij Langegracht 176 Leiden LEIDEN - "Voortdurend aan de bel hangen', dat is eigenlijk de lijfspTeuk van de Leidse Renovatie Advies Groep. In een gesprekje met J. Kooien en H. Zandvliet van deze groep blijkt dat nog steeds nodig te zijn, als het om misstanden op het gebied van volkshuisves ting gaat. Dat zijn vooral onrechtmatigheden bij renovatie of wanklanken in het democra tisch functioneren van woningbouwcorporaties. H. Zandvliet is geen onbekende op het gebied van de volkshuisvesting in Leiden. Hij maakte enige tijd deel uit van de raad van commissa rissen van de woningbouwvereni ging De Eensgezindheid, hij zit in de Adviesraad voor de Volkhuis vesting Leiden en, net als Kooien, in het Leids Woonlastenkomitee. Kooien is tevens lid van de leden raad van de woningbouwvereni ging De Eendracht. Door hun activiteiten als Reno vatie Advies Groep zijn Zandvliet en Kooien al ettelijke keren gestuit op bestuurders van woningbouw verenigingen die op eigen houtje schipperen, zonder de bewoners té horen. "Ik heb het in De Kooi mee gemaakt dat er een enquête werd gehouden onder bewoners om de meningen over de renovatie te pei len. Dat was op 1 november. Toen was 95 procent tegen. Maar de sub sidieaanvraag was in oktober al verstuurd", illustreert Kooien dit. Bij een renovatie aan de Lage Morsweg e.o. is vrijwel hetzelfde door Raymond Peil gebeurd. "De enquête is toen naar het ministerie gestuurd met als ge volg dat de renovatievergunning werd geweigerd", vervolgt Kooien. "Maar de bewoners worden zo toch gewoon belazerd door de heren be stuurders". Controle Voldoende controle op renova ties wordt daardoor ook moeilijk. Zandvliet: "In de Zeeheldenbuurt is in 1972 schilderwerk aan kozij nen en ramen voor bijna negen ton uitbesteed. Nu staan ze alweer te rotten. Tien procent moest al wor den vernieuwd", schetst hij een voorbeeld. De twee vinden dat woning bouwverenigingen ook te vaak werken met een vast bedrijf. Als verschillende bedrijven kunnen in schrijven op de klus dan kun je als vereniging bij de aanbesteding wellicht wat goedkoper uit zijn. "En de huurders dus ook. Want die moeten er uiteindelijk ook aan meebetalen". "Er wordt wel over geklaagd, maar dat blijft onbegonnen werk. Men klaagt wel, maar zodra het hard moet worden gespeeld zijn de klachten gauw over", weet Zand vliet. Kooien wijst op de vochtpro blemen die in tal van Leidse wo ningen aan het daglicht komen. "Daarop hadden wij al eens geat tendeerd", stelt hij vast. Minder huur "Maar ik zit nog te wachten op de bestuurders die tegen de bewoners zeggen 'dit is de aangewezen weg om het op te lossen' of 'je kan min der huur betalen' of 'we gaan voor zieningen treffen', neemt Zand vliet het weer over. "Bestuurders voldoen zo niet aan de eisen die je aan hen kan stellen: je moet pal staan voor de belangen van je le den". Bingo-dansant Majorettevereniging 'The little Stars' organiseert morgenavond een bingo-dansant in buurtcen trum 'Op eigen wieken', Valken pad 2 (Merenwijk). Ook treedt de zanger Wil Jones op. Het festijn begint om acht uur, maar de zaal is al om zeven uur open. Inlichtingen: 143188 of 123657. BOA De Boycot Outspan Actie orga niseert vrijdagavond in dt Stadsgehoorzaal een culturele avond met Zuidafrikaanse mu ziek en poëzie. Medewerkenden. Mazisi, Kunene, Brian Isaacs, Jan Boelens, Vemie February, het koor 'Vlaardingen tegen Apartheid' met Leslie Wijberg, Zapata en Zimba. De avond wordt gepresenteerd door Boude- wijn Büch en begint om acht uur. Op zondag 3 maart wordt in de Hooglandsekerk een themadienst gehouden met dr. L.R. Ntoane als vogrganger. Het koor 'Vlaardin gen tegen Apartheid' verzorgt zang en muziek. Aanvang: 11.45 's Middags is in het kinderthea ter Imperium een voorstelling door kindertheatergroep Klef en een rollenspel Faith Simons. Aanvang: 14.00 uur. Boogie/break Op zaterdagmiddag 2 maart wordt in scholieren- en jongeren centrum 't Breehuys een electric boogie/break dance-soos gehou den. Van twee tot vier uur kan er volop gedanst worden. 's Avonds wordt er van acht tot twaalf uur heavy metal en har- drock-muziek gedraaid. Op dinsdag 5 maart is er 1 denavond van half acht tot elf uur. De avond staat in het teken 'expressie'. Zaailing In restaurant 'De Zaailing' treedt zaterdagavond het trio Maico Collens metfolkmusic voor gitaar, viool, slagwerk en zang op. Kunst op school Op de Rudolf Steinerschool -an de César Franckstraat is za terdag en zondag een tentoonstel ling te zien van etsen van Sipke Huismans. De school is geopend van een tot vijf uur 's middags. Vrijdagavond 1 maart houdt Huismans een voordracht onder de titel 'Over Vaslav Nijinsky'. Aanvang 20.15 uur. Esther van Stralen zal deze avond muzikaal omlijsten met stukken voor viool Strawinsky, Cooke en Roy. 'De Ratel' Werkgemeenschap 'de Ratel' organiseert zondagochtend in de meaoschool aan het Lammen- schanspark een bijeenkomst, waar J.A. van der Hoek zal spre ken over het onderwerp 'Polders en molens'. De lezing zal worden opgeluisterd met dia's. De zaal is om tien uur open, de lezing be gint om half elf precies. De Renovatie Advies Groep, met H. Zandvliet (l) en J. Koole (tweede van rechts), vorig jaar november gefoto grafeerd, toen zij de felbegeerde renovatiefilm in handen had weten te krijgen. (foto Holvast) "Wij zijn niet anti-renovatie, maar er wordt vaak te veel of te duur gerenoveerd. De Stichting Welzijn Leiden zou wat meer te gengas kunnen geven. De SWL probeert te vaak een renovatie toch te laten doorgaan, ook als een dui delijke meerderheid van de bewo ners tegen is. Mensen worden zo weinig voorgelicht". Fusie "Je ziet dat ook bij de fusie. De Leidse Woningstichting heeft 5000 woningen maar de bewoners heb ben weinig in te brengen. Er zijn wel bewonerscommissies, maar hebben jurisch gezien veel te wei nig te zeggen. Er is maar een heel kleine groep die over de fusie be slist". "De idealisten die je bij de kleine sportverenigingen ziet, vind je niet bij de besturen van de woning bouwverenigingen", vervolgt Koo ien weer. "Bovendien zijn de le denraden vaak meelopers. De be sturen eri de ledenraden proberen het te veel zo te houden. Ze zouden wat meer kunnen stimuleren dat meer en andere bewoners worden betrokken bij het besturen van de vereniging". De adviesgroep signaleert ook een manco in het besturen van de woningbouwverenigingen. "De be sturen zijn vaak onvoldoende des kundig. Het werkelijke bestuur is als gevolg daarvan verlegd naar de Centrale Boekhouding voor Wo ningbouwverenigingen (CBW). Op de cijfers wordt beslist". Kooien: "De CBW zit als een poliep op de woningbouwbusiness" "Zij strooien cijfers in het rond die door niemand worden begre pen. De CBW is eigenlijk een incas sobureau, maar is hoe langer hoe meer een beleidsbepalend bureau geworden. Zij zijn niet bouwtech nisch onderlegd, maar maken bij voorbeeld wel een saneringsplan voor De Eendracht. Op grond daar van moesten mensen bij De Een dracht worden ontslagen". Mensen die in contact willen ko men met de Renovatie Advies Groep kunnen bellen met J. Koo ien, telefoon 221748.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4