Ons Belang: conflict met huurders door afkoopsom oplossen Uitstrijkjes zijn nu inzet hoger beroep Rond flats bij Willem de Zwijgerlaan Buurtcomité moet Pancrat uit Agnes maakt Shakespeare weer spannend Inspraak toch mogelijk rond gemeentegarantie GOLF s///pM 18.955 kamsteeg DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 LEIDEN LEIDEN - Het bestuur van de woningbouwvereniging Ons Belang zal de bewoners van de flats bij de Willem de Zwijgerlaan (Pieter Bothstraat, J.P Coenhof en Van Riebeeck- hof) een voorstel doen om uit het huurconflict te geraken dat is gerezen na de renovatie van de 243 woningen. De woningbouwvereniging wil een einde maken aan het conflict door de bewoners een bijdrage ineens te geven. Aan de hogere huur valt volgens voorzit ter Van Heyningen van Ons Belang niet te tornen. Het conflict tussen de bewoners en de huisbaas, Ons Belang, sleept al geruime tijd. Het gaat over de huurprijs van de flats na renovatie. De bewoners is steeds voorgehou den dat na de opknapbeurt van de woningen een huurverhoging zou volgen van 48,50 gulden. Toen de bewoners eenmaal akkoord waren gegaan met de renovatie bleek de huurverhoging veel forser uit te Spookrit eindigt tegen lichtmast LEIDEN - Een dronken, 36-jarige Leidse vrouw heeft vannacht om streeks tien voor drie een spook- ritje beëindigd tegen een licht mast. Zij reed op de verkeerde rij baan van de Zwartemeerlaan. Toen er een tegenligger aan kwam week de Leidse uit en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De vrouw bleef ongedeerd, de auto werd to: taal vernield. Uit de blaastest en daarop volgende bloedproef bleek dat de vrouw onder invloed van al cohol de auto bestuurde. vallen: van 78 tot 120 gulden per te verwachten dat het compromis Laboratorium wil onderzoek terug maand. De bewoners stuur van de woningbouwvereni- door de bewoners zal worden geac- door het be- cepteerd. l. Het PSP-raadslid De la Mar uitte ging te zijn misleid en hebben gisteravond, in de raadscommissie steeds geweigerd de extra huurver- voor volkshuisvesting, zijn onge- hoging te betalen. Over de kwestie noegen over het feit dat de kwestie werden zelfs vragen gesteld in de zich zo lang voortsleept. Hij Tweede Kamer. De staatssecretaris r ook op dat bewoners gevolge de huurprijs niet op e ger bedrag vaststellen. Het bestuur _i volkshuisvesting, Brokx, heeft gerenoveerde woningen last heb- evenwel geantwoord niet over de ben van vocht en schimmel in hun mogelijkheden te beschikken om huizen en dat daaraan nog steeds de in de procedure gemaakte fou- ^eis is gedaan. Een aantal bewo- ten terug te draaien en wildienten- ners heeft inmiddels te kampen la" met gezondheidsproblemen, aldus De la Mar. ng Wethouder Tesselaar zei dat het heeft nu besloten de bewoners die vocht in de woningen "een afschu- door de gang van zaken zijn gedu- welijk probleem is waarvoor moei- peerd volgende week voor te stel- lijk een oplossing te vinden is". De len om ter genoegdoening een bij- wethouder wees er op dat een over- drage ineens uit te keren (afkom- leg tot stand is gekomen tussen de stig uit de algemene bedrijfsreser- gemeente, de woningbouwvereni- ve van de woningbouwvereniging), ging en een bewonerscomité. Datt In die optie zal de hogere huur ge- overleg heeft geleid tot een voorlo-' handhaaft blijven om dat daaraan, pig onderzoek naar de oorzaak van gezien de opstelling van het minis- de problemen door de Stichting terie, niet te tornen valt. Voorzitter Bouwcentrum. Voorzitter Van Van Heyningen van de woning- Heyningen van Ons Belang deelt bouwvereniging wil niet ingaan op desgevraagd mee dat verder onder details van het voorstel omdat de zoek zal plaatsvinden om een op- bewoners nog moeten worden lossing voor het vochtprobleem te geïnformeerd. Hij zegt te hopen en vinden. Rekeninstituut houdt open huis LEIDEN - In het Centraal Rekeninstituut (CRI) van de Leidse teit zullen woensdag 6 maart rondleidingen en demonstraties worden gegeven. Het Rekeninstituut maakt becijferingen ten behoeve van onder wijs, onderzoek, beheer en bestuur. Het instituut is gevestigd aan de Wassenaarseweg 80. Voorafgaand aan de rondleiding zal een uiteenzet ting worden gegeven over het werk van het CRI. Opgeven voor deze open dag kan tot en met dinsdag 5 maart (tel. 148333, tst. 3133/3665). LEIDEN - De patholoog-anatoom van het Leids cytologisch laborato rium, dr. M. E. Boon, gaat in hoger beroep om te bereiken dat dit labo ratorium het onderzoek naar baar moederhalskanker van een aantal huisartsen uit Leiden en omgeving kan voortzetten. Het gaat in het to taal om 12.000 uitstrijkjes per jaar, een kwart van de omzet van het Leids laboratorium. Twee weken geleden verloor me vrouw Boon het door haar aange spannen kort geding tegen de Stichting Centraal Artsenlaborato rium voor Leiden en omstreken (SCAL). Dit laboratorium verbrak begin dit jaar na veertien jaar de banden met het cytologisch labora torium omdat er voor het onder zoek naar baarmoederhalskanker (uitstrijkjes) een te hoge prijs zou worden gerekend. De controle van de uitstrijkjes van de artsen uit Leiden en omgeving worden nu bij een laboratorium in Delft verricht. Mevrouw Boon gaat in hoger be roep omdat volgens haar tijdens het kort geding zoveel belastende feiten naar voren zijn, dat deze stap haar gerechtvaardigd lijkt. "Ik heb Nog geen nieuwe huisvesting voor Pancras-oost' LEIDEN - Het buurtcomité Pan- cras-oost komt binnenkort op straat te staan omdat de Stichting Welzijn bij de gemeente de huur heeft opgezegd van het huidige on derkomen aan het Ir. Driessen- plein. Het buurtcomité is momenteel gevestigd in een houten noodge bouw (de Pancrat), dat de Stich ting Welzijn huurt van de gemeen te. Daarin zijn ook het Instituut Technisch Bewonersadviseurs en ambtenaren die particulieren hel pen bij het verbeteren van hun wo ning, gevestigd. Voor hen is elders huisvesting gevonden. Het buurt comité komt volgens het PSP- raadslid De la Mar evenwel op straat te staan, omdat pas in no vember nieuwe huisvesting be schikbaar komt in het voormalige Mostertcomplex aan de Uiterste gracht. Wethouder Tesselaar zei gister avond er niets aan te kunnen doen omdat de huur van de Pancrat door de Stichting Welzijn is opge zegd. Het zoeken naar een eventue le oplossing schoof de wethouder op het bord van zijn college Borde- wijk. "Die heeft het beheer van ge meentelijke gebouwen in zijn por tefeuille", aldus Tesselaar. De la Mar zei de kwestie vanavond in de commissie financiën, die door wet houder Bordewijk wordt voorgeze ten, opnieuw aan de orde te zullen stellen. 'FalstafT door docenten en leerlingen van de Ag- nesscholengemeenschap. Bewerking en regie: Pe ter 1 intelo. Gezien op 27 februari in de aula van de school. Aldaar nog te zien vanavond en 1, 2 en 3 maart. LEIDEN - In dit speciaal voor de Agnes- scholengemeenschap samengestelde toneel stuk rond Sir John Falstaff heeft Peter Linte- lo een theatrale manier gevonden om voor leerlingen (en zeker niet alleen voor hen) Shakespeare weer spannend te maken. Daar toe wordt met name in de vormgeving bij zonder mooi en groots uitgepakt. In de aula van de schooi heeft men eigen lijk met vrij eenvoudige middelen vier tot vijf (niet-gelijkvloerse) speelvlakken ontworpen; alleen dat al maakt deze produktie tot een kijkspel, waarin steeds weer ergens anders iets plaats heeft. Daarnaast dwingt de over zichtelijke enscenering van zo vele spelers bewondering af. Lintelo schuwt het grootse gebaar niet, maar weet dat dan ook wel effi ciënt toe te passen. Zoals de titel al aangeeft, staat een van Sha- Rob!HGuIe^tm'^rtmnDamaT R""d KuVper en de teerlingen dej^bewerld^ Robert Giesberts en Robert van Dam. „olvast, delen van .Henry IV' als uit 'De vrolijke vrouwtjes van Windsor' heeft Lintelo scenes genomen en daarvan één stuk gemaakt. Dat levert niet echt een nieuwe visie op deze in wezen trieste 'drinkeboer', hoewel het terug grijpen op Falstaff-scenes uit 'Henry IV' re sulteert in een wat minder eenzijdige bena dering van deze figuur. Deze bewerking biedt echter twee andere belangrijke voordelen. De combinatie van beide stukken biedt de mogelijkheid tot het creëren van een paar schitterende scenes: de strijd op het slagveld wordt hier als sport wedstrijd volstrekt belachelijk gemaakt, en de kroning van Henry IV en Henry V leveren mooie beelden op. Laatstgenoemde distan tieert zich aan het slot van de oude Falstaff, met wie hij in vroeger dagen een wild leven heeft gedeeld. Lintelo wil daarmee het tragi sche aspect van het Falstaff-personage bena drukken. Bovendien staat de intrige uit 'De vrolijke vrouwtjes' garant voor puur toneel- plezier, wanneer namelijk Falstaff als ouwe snoeper door Mrs. Ford en Mrs. Page tot drie maal toe in de maling wordt genomen. Een tweede voordeel van deze bewerking is, dat een centrale figuur als Falstaff een ver bindend element vormt, zodat de verschil lende scenes niet te zeer op zich komen te staan. Dat gevaar zou hier niet denkbeeldig zijn, omdat Lintelo nogal wat speelstijlen door elkaar gehusseld heeft. De Falstaff-fi- guur werkt als leidraad, waardoor de samen hangende betekenis van de uiteenlopende scenes niet verloren gaat. Er wordt in de aan kleding van het geheel nogal eens een beroep op de fantasie van de toeschouwer gedaan. Dat een produktie als deze binnen het ka der van 'schooltoneel' (het Agnes heeft hier in de loop van de tijd een naam opgebouwd) realiseerbaar is gebleken, is een grote presta tie. Het moet dus zeer zeker voor de vele me- despelende leerlingen een leerzame ervaring, en misschien zelfs wel eerste kennismaking, met het verschijnsel theater geweest zijn. Is het derhalve 'drempelverlagend', zoals Lintelo en zijn hoofdrolspeler Ruud de Kuy- per in een interview zeggen te hopen? Een tegenvraag: waarom zou het drempelverla gend moeten zijn? Je kunt toch ook proberen drempelvrees voor het theater te overwinnen door er over heen te stappen; een produktie als deze Falstaff biedt daartoe een uitsteken de gelegenheid. Trouwens, waarom moet in het geval van 'Kunst' altijd de drempel zich aanpassen? WIJNAND ZEILSTRA mij indertijd gehouden aan de lan delijke tarieven. Het SCAL wilde toen onder de prijs gaan zitten. Het cytologisch laboratorium werd in het najaar van 1984 door de Neder landse Patholoog-Anatomen Ver eniging dringend verzocht de offi ciële prijzen te berekenen. Alle an dere Nederlandse patholoog-ana tomen, ook die van het laborato rium in Delft, rekenen de hogere (officiële) tarieven". "Daarna kreeg ik van de landelij ke vereniging een bericht (21 ja nuari 1985) dat er op onjuiste wijze druk op mij was uitgeoefend. De hogere prijzen hoefde ik nog niet te berekenen, omdat ik nog geen goedkeurende beschikking had. Op dit moment wordt daaraan ge werkt en is een aanvraag inge diend. Ik heb nu alle prijzen terug gedraaid en zit weer op het tarief van 1984, maar een detail in deze is dat het laboratorium in Delft wel een beschikking heeft, dus die moeten die hoge prijzen bereke- "Op het moment dat ik nog in onderhandeling was met de SCAL, vorig jaar december, om binnen de mogelijkheden van de wet tot een tariefafspraak te komen, trof ons het bericht van laboratoriumwisse ling". Schadelijn De patholoog-anatoom Boon heeft alle huisartsen in Leiden en omgeving gisteren per brief op de hoogte gesteld van de gang van za ken. "Ik vind dat mijn plicht. Ik heb hier in Leiden een archief, waarin al de gegevens van hun pa tiënten liggen. Het Delftse labora torium beschikt daar vanzelfspre kend niet over. Dat is schadelijk voor de patiëntenzorg. Er is op de ze manier geen enkele vergelijk mogelijk. Veranderingen die optre den in uitstrijkjes kunnen op deze manier niet degelijk worden ge controleerd". "De SCAL heeft buiten mij om de huisartsen benaderd voor Delft. Artsen met wie ik veertien jaar heb samengewerkt. Zij hebben het recht'om zelf een keus te maken bij wie ze de gemaakte uitstrijkjes la ten controleren". Afscheid hoogleraar LEIDEN - Prof. dr. J. Terpstra neemt vrijdag afscheid als hoogle raar inwendige ziekten. Zij doet dat met een afscheidscollege over de geschiedenis van het onderzoek en de behandeling van diabetes. In 1971 werd prof. Terpstra benoemd tot lector in de inwendige genees kunde, in 1980 werd dit omgezet in een hoogleraarschap. Zij is boven dien mede-oprichtster van de Ne derlandse vereniging voor diabe tes-onderzoek. PUNKFILMS. In het LVC, Bree- straat 66, wordt zaterdagavond een aantal (video)films vertoond, die gewijd zijn aan de beginperiode van de punk. Te zien zijn: The Jam, j The Sex Pistols, The Buzzcocks 999, XTC, The Ramones, Iggy Pop enz. Aanvang: negen uur. LEIDEN - Belanghebbenden krij gen de gelegenheid om hun zegje te doen over de wijziging van de voorwaarden voor het verlenen van gemeentegarantie. Wethouder Tesselaar heeft dit toegezegd op aandringen van CDA-raadslid Geelkerken. Burgemeester en wethouders hadden aanvankelijk op de vragen van Geelkerken geantwoord in spraak niet strikt noodzakelijk te vinden, omdat alleen een steeds wisselende groep mensen, die van plan is een huis te kopen, er belang bij heeft. Over het ontbreken van inspraak hierop zijn geen klachten ingediend, lieten B en W voorts we ten. Geelkerken had zich echter ge stoord aan het ontbreken van de inspraakmogelijkheden, omdat wijziging of aanvulling van de voorwaarden voor het verstrekken van gemeentegarantie 'voor toe komstige aanvragers en vele ande re direct betrokkenen van groot belang zijn'. Gisteravond bleek dat hij nu toch zijn zin krijgt. ADVERTENTIE Golf Alpine 18.600 1punchliners 250 2. grille, 4 koplampen halogeen licht 350 3. lichtmetalen sportvelgen met aero-caps 4. brede banden 175/70 SRI 3 1.400 5. spoiler achter 250 6. hoofdsteunen 250 Oegstgeest Leiderdorp Katwijk Voorschoten Lisse Hillegom Bakken (1) Op het parkeerterrein van de Groenoordhallen roken we de bakkerslucht al. Niet de lucht die een bakker verspreidt, om mis verstanden te voorkomen, want elke bakker ruikt natuurlijk weer anders. Nee, de lucht die je in een bakkerij ruikt. De lu9ht van warm brood in de ochtend, een geur die je doet beseffen dat het leven toch niet voor niets wordt geleefd. De bakkersmanifestatie wordt niet elk jaar gehouden, maar dit jaar is het wéér zover. Gisteren werd de expositie geopend; ook vandaag kan men in de Groenoordhallen terecht (tot acht uur) om het kadetje te betas ten. De manifestatie is overigens niet alleen een expositie, er was tevens een wedstrijd aan verbon den: de zogenaamde Westneder landse kampioenschappen. Naast ons in het restaurant zat een jurylid. Diep in de nacht had hij zijn keurend oog over het brood laten gaan. Het brood moest 's nachts, voor aanvang van de expositie, worden ge keurd, want keur je het 's och tends, dan is het brood immers niet meer in topconditie. En, zo vroegen we aan het jury lid, kon hij nog brood zien? "Ja hoor, het is natuurlijk ver moeiend werk, je moet je aan dacht er goed bijhouden, maar het is ook leuk werk. En ik moet zeggen: de kwaliteit was over het algemeen goed". Waarna hij een hap nam van het koekje dat de koffiedame hem even daarvoor had gegeven. In het restaurant hield één van de organisatoren, Den Duik, een toespraak. Hij prees de wed strijdcommissie en vertelde ver volgens dat er sprake was van een primeur voor Nederland. "Vroeger kon je alleen zien wie er eerste, tweede en derde waren geworden. Vanaf nu werken we met een computer en dat bete kent dat iedereen kan zien hoe hij is beoordeeld. De punten staan precies vermeld en de lij sten liggen op de tafels". "Dit is een belangrijke ver nieuwing. Als je niet zo'n goed resultaat hebt behaald, dan weet je dat snel en kun je bij jezelf te rade gaan. Hoe moet ik het opvij zelen?" Bakken (2) Na Den Duik kreeg Fr. Out het woord. Hij schijnt de grijze emi nentie in de bakkerswereld te zijn. En hoe noemt een grijze eminentie een brood? Juist, in navolging van de priester/politi cus Schaepman zegt hij: "O brood, gij koningsdochter der aarde". Mooi nietwaar? Wij ho ren onszelf nog niet zeggen dat we een hele koningsdochter heb ben verslonden, maar dat doet aan de schoonheid van deze ty pering niets af. In zijn hand had Out een grote sleutel van brood. O jee, Leiden Sleutelstad, hadden de bakkers gedacht en ja hoor: meteen een sleutel in de oven. Maar waarom heet Leiden sleutelstad, vroeg Out zich af. Waarna hij een ver haal vertelde dat veel Leidenaars waarschijnlijk niet eens kennen. "Ik heb dus eens even in de en cyclopedie gekeken en daar las ik dat Petrus de schutspatroon is van deze stad. Nu wordt Petrus op schilderijen vaak afgebeeld met de sleutelen des hemels. Vandaar". Met andere woorden: er bestaat een directe verbinding van Leiden naar de hemel. Out had ook nog wat geld te verdelen, zo bleek. Eén van de gelukkigen was een zuster die in Brood in de Groenoordhallen. De koningsdochter der aarde. Soms met een pantervelletje. Kenia missiewerk doet en waar schijnlijk een groot afnemer is. Ze was oprecht blij met de enve loppe. "En ik heb nog nooit tus sen zoveel bakkers gestaan", sprak ze verrukt. Tijd om maar eens over de ten toonstelling te lopen. Wat een va riatie! We zagen zelfs broodsoor ten waarvan we niet eens wisten dat ze bestonden. Bij een lange tafel troffen we een echte ken ner. "Al meer dan vijftig jaar bakker", introduceerde hij zich zelf. Over het brood dat hij bekeek had hij een genadeloos oordeel: "Dit is dus Duits brood, dat u dat ook even weet. Nou moet u eens goed naar deze lijntjes en vlek ken kijken.... die kloppen dus he lemaal niet. Zo moet een Duits brood er uit zien, zoals die daar. Ziet u 'm. Een prachtige korst. Een soort pantervelletje". Een brood met een pantervelletje. Een bakker die poëzie maakt. Wat wil een mens nou nog meer? Bobby (4) 'Haar honden zijn haar alles. Deze eigenaresse ken ik heel goed. Het is een kwetsbaar vrouwtje. Bobby is geen blaffer. Geef haar haar Bobby terug en laat haar gelukkig zijn'. Een paar zinnen uit een ano nieme brief binnengekomen op een artikel in deze rubriek van vorige week. Daarin de geschie denis van het hondje Bobby. Hondje Bobby zou zo te keer zijn gegaan dat de buren in de Suma- trastraat er schande van spraken en zelfs de hulp van de rechter in riepen. De Haagse rechtbank be paalde in kort geding dat Bobby de deur uit moest en het hondje werd verbannen naar Zoeter- woude. Dierenars Muurling en de Die renbescherming sprongen in de bres voor Bobby en zijn bazin. De Dierenbescherming is zelfs op zoek naar andere woonruimte voor de vrouw en haar drie hon den, eventueel via een ruil. "We hebben al heel veel reac ties gehad", zegt vertegenwoor diger Schouten van de Leidse af deling van de Dierenbescher ming. "Daar waren tien aanbie dingen bij voor een woningruil, maar die heeft de vrouw allemaal afgewezen". Deze week is er ech ter ook nog een gesprek met de gemeente over vervangende woonruimte. "Dat verloopt dus allemaal heel positief', meent Schouten. Hij heeft ook al gesprekken ge voerd met de tegenpartij, de bu ren dus, en die zijn volgens hem ook al een stuk begripvoller. Over het hoger beroep dat te gen de uitspraak van de recht bank is ingediend, kan hij nog niet zoveel zeggen. De Dierenbe scherming wil dat de 'unieke' uitspraak ongedaan wordt ge maakt. "Maar dat kan zeker nog wel een week of vier duren", al dus Schouten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3