Duingebied mogelijk in '87 nationaal park 'Twintig' opnieuw in trek Ton Buunk en Ed van Es verruilen AZC voor een nieuwe club Actie 'sport is goed, preventie moet' Adviescommissie ministerie van landbouw stelt onderzoek in Nu ook Engelse atleten naar Alphen DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 i:Ueii»ndUd?i PAGINA 19 wijkse golfclub in het gebied en de waarde van de duinen voor het toerisme in het zeedorp. Dit najaar wil de commissie een bezoek brengen aan het duingebied om alles nog eens met eigen ogen te kunnen aan schouwen. Tijdens dat bezoek zal wederom een informatiebij eenkomst worden gehouden. Een paar dagen voor dat bezoek wordt een informatiekrant ver spreid onder de inwoners van de regio, waarin wordt uitgelegd wat er staat te gebeuren. Advies De discussienota van de com missie wordt toegezonden aan al le belanghebbenden. De op- en aanmerkingen die zij erop heb ben, worden door de commissie verwerkt in een voorlopig ad vies, dat nogmaals zal worden voorgelegd aan de betrokkenen. Als die er wederom hun zegje over hebben gedaan, wordt in de regio een informatie-avond ge houden voor de bevolking en wordt er weer een informatie krant de deur uit gedaan. Daarna brengt de commissie haar advies uit aan de minister. In dit advies worden ook de pro blemen genoemd die zich in het gebied voordoen en mogelijke oplossingen hiervoor. De minis ter kan na dit advies besluiten het gebied aan te wijzen als 'na tionaal park in oprichting'. Tegelijkertijd wordt een over legorgaan in het leven geroepen dat het globale plan dat de com missie heeft gemaakt, verder moet uitwerken. In dit overlegor gaan zullen onder anderen weer de belanghebbenden uit het ge bied zitting nemen. Het overleg orgaan moet een gedetailleerd plan maken voor een goede en gelijkvormige manier van inrich ten en beheren van het 'park'. Als dit plan klaar is kan de mi nister besluiten het terrein aan te wijzen als een nationaal park. ARNHEM (GPD) - De voorzit ter van het Nationaal Instituut voor de Sportgezondheidszorg (NISGZ), 'dr. Wim Mosterd, heeft gisteren krachtig uitge haald naar de steeds vaker ver kondigde opvatting dat spor ters door middel van een soort blessureverzekering zelf moe ten opdraaien voor de kosten van sportletsels. Met name noemde de Amersfoortse car dioloog staatssecretaris Joop van der Reijden (WVC), „Die, als zijn woorden goed zijn over gebracht, op aandringen van kamerleden gezegd zou hebben daar wel voor te voelen", aldus dr. Mosterd. „Juist deze staatssecretaris moet beter weten. Ik noem dit omgekeerde discriminatie. De premies van de sporters zou den niet verhoogd maar ver laagd moeten worden. Hoewel niet alle gezondheidsbevorde rende aspecten van sportbeoe fening wetenschappelijk zijn aangetoond, mag als vast staand worden aangenomen dat regelmatige sportbeoefe ning in elk geval de kans op hart- en vaatziekten verkleint. En dat weet de staatssecretaris ook", klonk het deze week op Papendal, waar hèt NISGZ het startschot loste van de actie 'Sport is goed, preventie moet'. Na de jeugdsport en de do ping is blessurepreventie het derde thema dat het NISGZ ge durende een vol jaar wil uitdra gen, daarmee aantonend te be seffen dat er actie ondernomen moet worden tegen de blessu- regolf in de sport. Naar schat ting zou het aantal blessures per jaar niet ver af liggen van het miljoen. Al die sportletsels doen niets af aan het feit dat sporten goed is, maar dat er daarnaast alles aan gedaan moet worden om de blessures terug te dringen. On derzoek heeft aangetoond dat dit geen vrome wens hoeft te zijn. Bij goede voorlichting en serieus sportgedrag kan het aantal blessures met 60 tot 70 procent worden teruggedron gen. Daarop wil het NISGZ zich dit jaar richten en daarbij fel ten strijde trekken tegen ge luiden als zouden de sporters zelf moeten opdraaien voor de kosten. De kritiek op die opvatting wordt nog versterkt door een recent Westduits onderzoek waarin werd aangetoond dat de kosten van sportletsels maar een fractie zijn van de kosten die het niet-bewegen met zich meebrengen. Kosten die met name door hart- en vaatziekten worden veroorzaakt en die door sportbeoefening terug te dringen zijn. In Amerika is het zelfs al zover dat bij een lichte vorm van te hoge bloeddruk geen medicijnen meer maar een zou tarm dieet in combinatie met li chaamsbeweging wordt voor geschreven. Het NISGZ wil proberen het belang van blessurepreventie te laten doordringen tot de ba sis. Daartoe is een voorlich tingsfilm vervaardigd, ver schijnt er ook een boekwerkje en is flink wat propagandama teriaal beschikbaar. Het blessu re-pre ventiej aar wordt op 28 en 29 november op Papendal be sloten met een congres. door Wim Wegman NOORDWIJK - Het duingebied tussen Noordwijk en De Zilk wordt misschien begin 1987 aangewezen als nationaal park. Of de Noordwijkse duinen inderdaad 'parkgebied' worden, is nog niet zeker. Wel zijn ze enige tijd geleden voorgedragen als 'potentieel nationaal park'. Dat wil echter niet meer en niet minder zeggen dan dat het gebied de moeite waard is om het eventueel als nationaal park te bestempelen. De commissie nationale parken een onafhankelijk orgaan dat het ministerie van landbouw en visserij over deze zaak adviseert gaat het duingebied nu onder zoeken. C.F. Kleisterlee, voorzit ter van de commissie: "Uit die studie kan bijvoorbeeld blijken dat er zoveel moeilijkheden om de hoek komen kijken dat het niet verantwoord is het duinge bied aan te wijzen als nationaal park. Ik hoop echter op een posi tief resultaat". Door natuurgebieden aan te wijzen als nationale parken, wil het rijk de planten en dieren daar beschermen tegen de oprukken de verstedelijking. Zo mogen in deze gebieden geen woonwijken, kassengebieden, vuilstortplaat sen of snelwegen voorkomen. Eventuele landbouwgronden binnen zo'n terrein zullen niet tot het 'parkgebied' worden gere kend. Kleisterlee benadrukt dat een nationaal park niet voor de mens zal worden afgesloten. "Sommi gen zijn bang dat er hoge hekken omheen worden gezet. Dat is on zin". In een nationaal park kan worden gerecreëerd, zy het dat er slechts stille vormen van re creatie als fietsen en wandelen worden toegestaan. De parken krijgen ook een opvoedkundige kant. Zo zullen er bezoekerscen tra worden ingericht waar infor matie is te krijgen over onder meer de planten- en dierensoor- ten die in het gebied voorkomen. Om de natuur in een nationaal park in stand te houden zal het rijk jaarlijks een bijdrage be schikbaar stellen van een paar ton. Hoe hoog die bijdrage uit eindelijk wordt, hangt af de grootte van het natuurterrein en de eventuele moeilijkheden die zich daar voordoen. Het is niet de bedoeling dat de overheid gronden opkoopt voor het nationaal park. Evenmin zal er iets worden veranderd aan be staande bestemmings- of streek plannen. Het rijk wil echter wel met betrokken instanties, eige naren en beheerders afspraken maken om te bewerkstelligen dat de natuur binnen een natio- De commissie nationale parken is begonnen met het onderzoek naar de r Noordwijk en De Zilk een nationaal park te maken. naai park op gelijkvormige wijze wordt beheerd en ingericht. Daarmee wil de overheid voor komen dat de natuur daar op een 'versnipperde' manier wordt 'on derhouden'. Het rijk heeft inmiddels een lijst met 20 natuurgebieden in Nederland die de moeite waard zijn om eventueel als nationaal park te worden aangewezen of al nationaal park zijn. Een dergelij ke potentieel 'park' moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo dient het een gevarieerde hoe veelheid waardevolle planten- en dierensoorten in zich herbergen. Bovendien moet het aaneen gesloten - natuurgebied groter zijn dan tien vierkante kilometer. Op terreinen van een dergelijke grootte kan de natuur beter wor den onderhouden. Daarnaast hebben allerlei schadelijke in vloeden van buiten het gebied, zoals lucht- en waterverontreini ging, minder gevolgen voor het totale 'park'. Openheid Om tot gelijkluidende afspra ken te komen over het beheer en de inrichting van het gebied, worden de belanghebbenden, ei genaren en beheerders vanaf het eerste begin bij de plannenmake rij betrokken. Hun wordt boven dien zoveel mogelijk openheid van zaken gegeven. Voor het duingebied Noord- wijk-De Zilk is gisteren de eerste stap gezet. De commissie natio nale parken heeft tijdens een ge sprek met onder meer het Hoog heemraadschap van Rijnland, Staatsbosbeheer, de gemeente Noordwijk en verschillende eige naren de procedure uiteengezet die moet leiden tot de eventuele aanwijzing van het gebied als na tionaal park. Kleisterlee vertelde na afloop van deze bijeenkomst dat de be langhebbenden en later ook de bevolking hun steentje kunnen blijven bijdragen. Voor 1 juni van dit jaar moeten de belang hebbenden gegevens aandragen over het gebied die samen met informatie van het ministerie van landbouw en visserij in een discussienota worden verwerkt. Tijdens de vergadering heeft de gemeente Noordwijk al gewezen op de belangen van de Noord- ALPHEN AAN DEN RIJN - Wanneer AZC zaterdag z'n tweede play-off-wedstrijd bij HZC/De Robben afwerkt weet aanvoerder Ton Buunk dat hij definitief zijn laatste sei zoen bij de Alphense club speelt. Volgend seizoen zal de Amsterdammer beslist niet meer beschikbaar zijn. "Ik weet zelf nog niet wat ik wil gaan doen, maar ik stop bij AZC. Dat is zeker", zegt hij aan de vooravond van het naderende kampioenschap. al kan De Robben dan in theorie nog een gelijk puntenaantal vero veren, het onderlinge resultaat geeft in dat geval de doorslag. En dat valt dan in het voordeel van AZC uit. Ton Buunk is aan zyn negende en laatste seizoen bezig. Aan het verzoek van de Alphense club om 'straks' beschikbaar voor het team te blijven, zal hij geen gehoor ge ven. "De vraag of ik me beschik baar wil houden, betekent dat ze me bij grote wedstrijden nog graag willen gebruiken. Dan hoef ik be slist niet voor een wedstrijd tegen Rotterdam of zo te komen. Ais ik dan minder ga trainen, wedstrij dritme ga missen, dan pas ik er voor om alleen de zware duels te spelen. Dat wil ik zelf niet meer. Dan kan ik beter ergens anders gaan spelen", aldus Buunk. Onvrede Aan de beslissing van de 300- voudige international met een schitterende staat van dienst ligt ook een gevoel van onvrede ten grondslag. "Dat was vorig jaar met Jan Evert Veer ook al zo. Ed van Es en ik zijn in een bepaald hokje ge zet. Het team is een twee groepen verdeeld. Dat moet een keer fout lopen. Dan kan ik dat maar beter voor zijn door te vertrekken. An ders komt er nog eens een grote ru zie waardoor de zaak uit elkaar klapt. Dat wil ik niet. Maar het klikt niet met de jeugd. Onderling kunnen ze het wel goed met elkaar vinden. Maar als ik ergens sta, wordt er niet eens tegen me ge sproken. Het plezier, zoals dat er vroeger was, is er gewoon niet meer. Ik merk het. Als ik nu moet kiezen tussen mijn werk en trai nen, dan kies ik voor m'n werk. Dat heb ik nog nooit gehad. Ik kon altijd wel wat regelen". Buunk heeft er bij AZC geen zin meer in. "Ik betreur het ten zeer ste, maar het is beter om als goede vrienden uit elkaar te gaan. Ruzie heb ik met niemand. En ik heb toch negen leuke jaren bij AZC achter de rug. Ik kan nu met opge heven hoofd weggaan. En ik denk dat ik overal nog terecht kan. Ik ga nu zoeken naar een mogelijkheid waar ik wèl met plezier kan trai nen. Nee, ik heb nog geen contac ten. VZC? Daar is op dit moment geen sprake van. Ik zit, zeg maar, in een twijfelachtige positie. Ik weet dat ik bij AZC stop. De rest laat ik op mij afkomen". Behalve Ton Buunk ziet AZC ook diens vriend Ed van Es ver trekken. De in Wageningen woonachtige en werkzame Van Es heeft een andere baan aangeno men en ziet de reisafstand naar Al phen daardoor als een onoverko melijk probleem. Hij zal volgend seizoen dichter bij huis gaan spe len, namelijk bij VZC. Tegenover het vertrek van deze twee interna tionals staat voorlopig geen komst van nieuwe spelers. Ron de Vogel: "Er worden geen spelers geronseld. We zien wel wie zich aanmelden. Wel is het zo dat oudere spelers van buitenaf altijd welkom zijn. Maar er achteraan gaan doen we niet. Dat is heel dui delijk gezegd. Ja, er zijn natuurlijk al namen gevallen. Maar dat heb je elk seizoen. Voorlopig is er over nieuwe spelers niets bekend. Mis schien dat daar in de komende vier weken wel verandering in komt. Dat wachten we maar af'. Jeugd De Vogel gaat er vanuit dat AZC het komende jaar nadrukkelijk een beroep zal doen op eigen jeugdspe lers. "Van het hele jeugdplan is dit seizoen eigenlijk niet zoveel te recht gekomen. Met spelers uit ei gen gelederen moet je wel wat aan kracht en routine inboeten. We zul len ons doel dan ook moeten bij stellen. Volgend jaar kun je echt vantevoren niet aan een kampioen schap denken. We zullen moeten vergeten wat er geweest is. Ambi ties hoef je voorlopig niet te koes teren. Om over de Europa Cup maar helemaal niet te spreken. Maar ach, misschien valt het straks wel mee". Volgens De Vogel is het waar schijnlijk dat er voor het nieuwe seizoen opnieuw een teammanager wordt aangesteld. Die moet dan tussen de spelers en trainer Istvan Goór komen te staan. En ook zul len de spelers er rekening mee moeten houden de trainingsinten- siviteit op te voeren. "Dit jaar is er echt niet overdreven hard ge traind. We zullen allemaal een stap je harder moeten lopen". Dat laatste geldt ook voor het be langrijk treffen van zaterdag. De Vogel. "Het zal tegen De Robben nog een flinke dobber worden. Vergeet niet dat we de laatste tijd maar krap van Zijl - zaterdag even buiten beschouwing gelaten - en De Robben gewonnen hebben. We zullen op onze tellen moeten pas sen. Het blyft tenslotte een presti- gezaak, ook al zal De Robben nor maal gesproken de achterstand nooit meer goed kunnen maken. Nu we zover zijn willen we ook on geslagen kampioen worden. Dat zou een mooi afscheid voor Ton en Ed zijn". Hoewel er na zaterdag nog vier wedstrijden van de extra competi tie op het programma staan kan de zevende titel voor AZC al een feit worden. Winst op rivaal De Rob ben is toereikend. De voorsprong op de Hilversumse ploeg wordt A ,fTa,t Nijboer en Cor Vriend voeren hier het veld aan tijdens een eerdere uitgave van de 'Twintig van dan op acht punten gebracht. Ook Alphen'. Ook dit jaar zijn beide toppers van de partij. (archieffoto wim Dijkman) ALPHEN AAN 'DEN RIJN - Op zaterdag 9 maart zal Alphen aan den Rijn weer geheel in het teken staan van de atletiek. Op het programma staat de Twin tig van Alphen', één van de be langrijkste atletiekevenemen- ten in dit land. Het organise rende AAV'36 is er opnieuw in geslaagd vele grote namen te strikken voor deze ope- ningsklassieker. De 'Twintig van Alphen' heeft binnen enkele jaren een enorme faam verworven binnen de Neder landse atletiekwereld. Sinds men de organisatie op professionele wijze is gaan aanpakken, staat het geheel garant voor een waar spek takel. Bij een dergelijke aanpak hoort natuurlijk het aantrekken van toppers. De laatste jaren waren de allergrootsten van de 'weg', van uit zowel Nederland als België, te bewonderen tijdens deze wed strijd. Het verwende publiek zal dan ook enigszins teleurgesteld reageren nu blijkt dat de winnaar van vorig jaar. Martin ten Kate, en Los Angeles-ganger Cor Lam- bregts wegens verplichtingen el ders zullen ontbreken. Ten Kate komt hetzelfde week end in aktie tijdens de wereldkam pioenschappen veldloop (militai ren). Cor Lambregts, dié met 57.40.1 min. het parkoersrekord in handen heeft, moet in Italië spon sorverplichtingen nakomen. De Unitas-atleet moest overigens vo rig jaar, door griep geveld, op het laatste moment ook al afzien van deelname. De sympathieke Belg Armand Parmentier, over wie de laatste tijd de vreemdste geruchten de wereld zyn ingestuurd, zal even eens niet aan de start verschijnen. Ook bij de vrouwen missen we een bekende. De winnares van '84 Carla Beurskens zal, zo het er nu uitziet, niet deelnemen aan de strijd over vijftien kilometer. De inschrijving van ex-winnares Mar- ja Wokke is eveneens nog niet bin nen op het Alphense wedstrijdse cretariaat. AAV'36 heeft er voor gezorgd dat het publiek niet met minder genoe gen hoeft te nemen. Naast mannen als Gerard Nijboer, Cor Vriend, Pe ter Rusman en Rudy Verriet ko men dit jaar een opvallend aantal Engelsen het deelnemersveld ver sterken. Eén van de meest aanspre kende namen van overzee is onge twijfeld John Graham. Graham schreef tijdens het afgelopen sei zoen zowel de Rotterdam-mara thon (2.09.28 uur) als de Schiphol- run op zijn naam. Ook John Boyes mag gerekend worden tot de favo rieten voor de eindoverwinning. In '84 won Boyes de marathon van Glasgow in een tijd van 2.14.54 uur. Mike Bishop en Mike Hunt, met resp. 59.52 min. en 60.32 min. ach ter de naam op de 20 kilometer, zullen zeker hun mannetje staan. Landgenoot Steve Fowler is even eens van de partij. Onze zuiderburen zijn eveneens sterk vertegenwoordigd. De orga nisatie heeft overeenstemming be reikt met o.a. Robert Maus. De nu 33-jarige Belg greep tijdens de vo rige editie net naast de hoofdprijs. Op de laatste meters werd hij toen verslagen door Ten Kate. De orga nisatie is zeer verrast door de be richten over een mogelijk startver bod van een aantal Belgische atle ten. De Belgische atletiekbond wil de eigen grote wedstrijden be schermen door het opleggen van een startverbod. De inschrijving van Robert Maus is reeds in het be zit van AAV'36. Voorlopig rekent de organisatie gewoon op de komst van de andere Belgen, met wie mondelingen afspraken zijn ge maakt. Eén van die atleten is Dirk van Herten. Als beste prestatie heeft Van Herten de overwinning van de Brussel-marathon (1984) met een tijd van 2.18.46 uur op zij naam staan. Tijdens de Belgische mara thonkampioenschappen pakte de ze atleet een tweede plaats. Oudge dienden Luc Wijns en Lucien Rot- tiers, in '84 resp. vierde en veertien de, zullen opnieuw acte de presen ce geven. Verder zal bijna de gehele vader landse A- en B-selektie van de ma rathon aanwezig zijn in Alphen. Lopers als Jaques Valentin, Max van Wersch, John Vermeulen en Kim Reinierse behoren tot de cate gorie outsiders. De gevaarlijkste outsider is misschien wel de plaat selijke favoriet Adri Hartveld. Het verhaal van Hartveld is zo langza merhand bekend. De in Engeland wonende atleet komt ieder jaar over voor een aantal grote wedstrij den. Tijdens bijna iedere wedstrijd weet hij dan voor verrassingen te zorgen. Zijn deelname staat vast nu hem door zijn Alphense vereni ging een vliegticket in het vooruit zicht is gesteld. Bovendien is Hart veld verlost van de spanningen rondom een op handen zijnde va derschap. Een andere jonge vader, tevens klubgenoot, Aart Stigter, behoort samen met de Leid se at leet Theo van de Veer tot de subtop in dit deelnemersveld. Beide atle ten gooiden vorig jaar, als niet se- lektie-kleden, zeer hoge ogen. De verwachtingen omtrent het aantal deelnemers aan de wedstrij den over 20- en 15 kilometer gaan in de richting van de acht- negen honderd, een rekord-aantal. Naast de mannen en vrouwen gaat ook een grote groep van veteranen van start voor een eigen wedstrijd over 15 kilometer. Het spektakel bij de vrouwen lijkt eveneens verzekerd met de deelname van Annie van Stiphout, Trijnie Smeenge, Ann Rindt, Wil- ma Rusman en Eefje van Wissen. Zeer tevreden is de organisatie over het kontrakteren van de Bel gische Magde Ilands. Deze atlete, winnares in '83, werd vorig jaar de dupe van een door haar bond opge legd startverbod. Over de deelname bij de vetera nen is tot op heden weinig bekend. Ongetwijfeld zullen slechts weinig 'oudjes' deze unieke gelegenheid op een aparte veteranen-strijd aan hun neus voorbij laten gaan. Naar alle waarschijnlijkheid zullen o.a. Piet van Alphen en Vic Zonneveld dan ook dit jaar Alphen aandoen. Alle voorzieningen voor een pri ma wedstrijd zijn inmiddels getrof fen. Het uiterst snelle parkoers is gehandhaafd. Een soortgelijke her haling van het roemruchtige 'bie rincident' wordt niet meer ver wacht. Na een aantal gesprekken tussen de organisatie en de Ter Aarse middenstand lijken alle pro blemen uit de weg geruimd. Zo kan de wedstrijd wederom uit groeien tot het belangrijkste spor- tevenment in Alphen en omgeving. De wedstrijd zal aangevangen worden om 14.30 uur met de start van de vrouwen en veteranen. De mannen worden om 15.00 uur weg geschoten vanaf de sportlaan. Het voorprogramma bestaat ook dit jaar weer uit een aantal prestatielo pen, over 3, 6, 12 km. en een halve marathon. De aanvang van deze voor iedereen toegangelijke presta tielopen is om 11.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19