Ellende achtervolgt Bhopal Willebrands: verschillen tussen kerken niet toedekken Reportage Miskramen, kwalen en armoede na giframp Markt in zwart geld tiert welig in Peking Free-lance stewardessen KLM voelen zich in de kou gezet DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 PAGINA 17 Parveen Naqvi was drie maanden zwanger toen zij op 3 december van het vorig jaar 'het gas at', zoals ze het zelf uitdrukt. Ze holde die nacht in paniek door de Indiase stad Bhopal om aan de gifgaswolk te ontsnappen. De 25-jarige zwerf ster ligt nu in het ziekenhuis bij te komen van een pijnlijke abortusin greep, die noodzakelijk was gewor den nadat ze ernstige bloedingen had gekregen. De 18-jarige Geeta Bai, uitgemer geld en vijf maanden zwanger, heeft al drie keer bloedingen gehad sinds ze het giftige methyl-isocya- naat inademde. Ze is analfabeet en denkt dat haar maag 'vol zit met gifgas.' Shenaz Raes is acht maanden zwanger. Ze kreeg te vroeg weeën en moest enige tijd kunstmatig beademd worden. Van tijd tot tijd heeft ze nog steeds pijn maar dat gaat weer over en nu hoopt ze maar dat ze geen 'monster' ter wereld zal brengen. door Seema Sirohi/AP Honderden vrouwen in Bhopal kampen met ernstige lichamelijke problemen, variërend van sponta ne miskramen en gedwongen Zwangerschapsonderbreking tot zware bloedingen. Het gifgas dat ontsnapte uit de fabriek van Union Carbide eiste meer dan tweedui zend levens en trof 200.000 ande ren, van wie er 60.000 ernstige kwa len opliepen. Artsen zeggen nog niet te weten wat de gevolgen op de lange termijn zullen zijn. Zwan gere vrouwen, een van de meest kwetsbare risicogroepen, worden angstvallig in de gaten gehouden door hun artsen. In de Sultania Vrouwenkliniek vertelt Shenaz Raes dat de artsen haar in eerste instantie uitgelegd hadden dat haar kind 'het gas gege ten had'. Een röntgenfoto wees la ter uit dat het lichaam van het kind afwijkingen vertoont. 'Nu vertellen de dokters me niks meer. Ik wil geen monster krijgen,' zegt ze, terwijl ze een vale rode de ken om zich heen trekt in de ver vuilde, benauwde abortusafdeling. Miskramen Ongeveer de helft van de 23 pa- tiëten op de afdeling kreeg klach ten na de inademing van het gifgas. Ze klagen over hevige bloedingen, buikpijn, ademgebrek en overda dig zweten. Ze zijn allemaal bang dat hun kinderen geboortegebre ken zullen hebben. Volgens de statistieken van de kliniek hebben zich tussen 3 de cember en 22 januari 109 miskra men voorgedaan en werden 24 kin deren dood geboren. De cijfers ge niet aan hoeveel miskramen spontaan waren en hoeveel er door medisch ingrijpen tot stand kwa- Bij ernstige bloedingen of an dere gevaarlijke symptomen be sluiten de artsen de zwangerschap af te breken in het belang van de Zes artsen verklaren onafhanke lijk van elkaar dat er sinds de gif gasramp gemiddeld vier keer per dag een abortus verricht moet wor den. Verpleegkundigen bevestigen dit cijfer. Directeur Kamla Saxena van de kliniek zegt dat het aantal abortusingrepen niet gestegen is het gaslek. 'Het gas heeft geen speciale uitwerking op zwangere iwen', zegt zij. 'We kunnen de doodgeboren kinderen en miskra men niet toeschrijven aan het gas, zolang niet alle proeven met de foe tussen zijn afgerond.' Een particuliere hulporganisatie, het Burgercomité voor hulpverle ning en revalidatie, stelt echter dat vrouwen in de vruchtbare leeftijd de meest kwetsbare groep overle venden vormen. Het in Bombay gevestigde comité concludeerde in een rapport dat er in de Sulta- niakliniek in de afgelopen zes we ken 150 miskramen en doodgebo ren kinderen geteld waren. Woordvoerder Tapan Bose van BHOPAL De ziekenhuizen in Bhopal kwamen bedden tekort om alle slachtoffers van de grootste giframp uit de geschiedenis op te vangen (EP A-foto boven). De chemische fabriek van de Amerikaanse firma Union Garbide veroorzaakte de ramp het burgercomité zegt dat de kli niek knoeit met cijfers om de ernst van de situatie te verhullen en een nieuwe angstgolf te voorkomen. 'Waarom zouden we die cijfers verborgen houden?' vraagt Saxe na. 'Wij zijn toch niet verantwoor delijk geweest voor de gasramp.' Volgens haar kunnen de miskra men en bloedingen bij zwangere vrouwen evengoed veroorzaakt zijn door 'psychologische trauma's en de inspanningen tijdens het wegvluchten voor de gaswolk'. Kwalen Twee gangbare methoden om ge breken op te sporen bij ongeboren kinderen - een vruchtwaterpunctie of een echoscopie - kunnen niet worden toegepast in de kliniek. Men probeert inmiddels wel de daarvoor benodigde apparatuur te verkrijgen. De artsen van de ziekenhuizen en de eerste-hulpcentra in Bhopal behandelen inmiddels nog steeds zo'n 200 mensen per dag voor an dere kwalen. De meest gangbare klachten zijn geïrriteerde en bran derige ogen, oververmoeidheid, ademnood, braken, hoesten, licht- blindheid en acute buikpijn. In Jai Prakash Nagar, de krotten wijk bij de fabriek van Union Car bide, klagen veel vrouwen over een onregelmatige menstruatie, baar moederinfecties en andere kwalen. Sommige zogende vrouwen produ ceren sinds de ramp niet meer ge noeg moedermelk. Shakuntala Ra- thur, een moeder van drie kinde ren, was negen maanden zwanger toen zij in december wegvluchtte uit haar hut. Drie dagen na de ramp bracht zij een ziekelijke dochter ter wereld. Ze vertelt dat ze melk moest kopen om haar kind te voeden, terwijl ze bij de eerste twee nooit problemen had gehad met de borstvoeding. Ze zegt zich erg slap te voelen. 'Mijn baby zag helemaal groen van het gas. Het duurde drie dagen voor ze haar oogjes kon openen. Ik weet niet of ze het zal overleven'. (foto AP) zegt de tengere mevrouw Rathur. Ze probeert zich onderwijl warm te houden bij een kolenvuur. Een woordvoerder van het Gif- gasbestrijdingsfront, een ander burgerinitiatief, zegt dat de groep op tenminste 12 zogende moeders gestuit is die allemaal te weinig melk produceren. De groep heeft een enquête gehouden onder 600 gezinnen in de drie weken na kerstmis. 'De doktoren trekken zich het lot van deze vrouwen niet aan, maar dit zijn wel ernstige lichamelijke gebreken,' aldus Alok Pratap Singh, een van de leiders van de groep. Sommige vrouwen meld den dat hun menstruatiecyclus ge heel verstoord is en enkelen van hen hebben sinds de ramp al zes bloedingen gehad, aldus Singh. Kamla Rajput, een pas getrouw de 20-jarige vrouw in de Sultania Kliniek, vertelt dat ze bijna perma nent bloedingen heeft gehad sinds ze het gifgas inademde. De artsen wilden haar pas na verscheidene consulten opnemen. 'Ik weet niet wat ik moet doen', zegt zij. 'Zal ik nog kinderen kun nen krijgen? Ik weet wat er ge beurd is in Japan na de atoombom op Hiroshima en Nagasaki. Er wor den tot op de dag van vandaag nog misvormde kinderen geboren'. Schadevergoeding Veel inwoners van Bhopal heb ben van Amerikaanse en Indiase advocaten te horen gekregen dat ze via de rechter schadevergoedingen kunnen eisen. De 'aasgier-advoca ten' zijn vrijwel allemaal weer ver trokken na hun cliënten te hebben geregistreerd. In veel gevallen la ten ze niets meer van zich horen, zeker niet als de zaak uiteindelijk toch niet interessant genoeg blijkt. Ernstig is echter dat de advoca ten in veel gevallen de medische documenten, overlijdenscertifica- ten en doktersverklaringen heb ben meegenomen. De veelal anal fabete cliënten hebben nu de grootste moeite om aan te kunnen tonen dat ze recht hebben op voed- seluitdelingen en, misschien ooit eens, financiële compensatie. Naar schatting dertigduizend overlevenden hebben een contract gesloten met advocaten die kort na de giframp in Bhopal neerstreken, aangelokt door lucratieve percen tages van een eventuele schadever goeding. Naar schatting 45.000 overlevenden hebben zich bij de Indiase overheid gemeld. De mensen die hun papieren zonder een recu te ontvangen aan een advocaat hebben overhandigd,, lopen nu grote kans een eventuele schadevergoeding mis te lopen. Als de overlijdensaktes weg zijn, valt nauwelijks hard te maken dat men ten tijde van de ramp in Bho pal woonde en inderdaad familiele den heeft verloren. Daarbij komt nog dat veel men sen in de administratieve chaos na de ramp niet eens om overlijden saktes hebben gevraagd. Anderen daarentegen probeerden lijken van onbekenden te laten doorgaan voor dode familieleden in de hoop veel geld in de wacht te slepen. Voor het merendeel van de ver armde bevolking uit de omgeving van de rampfabriek zijn de afgelo pen maanden zonder geregelde in komsten voorbij gegaan. De over levenden hebben herhaaldelijk de monstraties gehouden om betere medische voorzieningen en meer geldelijke hulp te eisen van de re gering van de deelstaat waarin Bhopal ligt, Madhya Pradesj. Fraude De deelstaat heeft al meer dan 1 miljoen dollar uitgetrokken voor hulp aan het rampgebied, waaron der uitbetaling van een bedrag van 10.000 rupees (ongeveer 3000) gul den aan families die doden te be treuren hebben. Deze betalingen gaan nog steeds door. Premier Rajiv Gandhi heeft meer dan 1,5 miljoen dollar toege zegd voor steun aan Phopal. Een hooggeplaatste functionaris in de deelstaat, Brahm Swaroop, schat dat tegen het einde van februari in totaal 10 miljoen dollar aan baar geld en materiële hulp in Bhopal zal zijn gepompt. Maar de deelstaatregering, die in toenemende mate wordt gecon fronteerd met nep-claims, heeft een compensatieregeling voor de gewonden opgeschort totdat een huis-aan-huis onderzoek is afge rond. Men verwacht het overzicht in maart rond te hebben. De deelstaat betaalde in eerste instantie 2000 rupees (ruim 600 gul den) aan mensen die ernstig waren aangetast door het gas. 'Onze ijver om hulp te bieden heeft ons in de problemen ge bracht', aldus Swarop. 'Er zijn dui zenden claims binnengekomen, ook van mensen die nooit in Bho pal hebben gewoond. Het is een enorm karwei om de frauduleuze claims te onderscheiden van ech te'. De compensatie-zaken worden nog gecompliceerder doordat ook veel malafide 'advocaten' kort na de ramp naar Bhopal trokken. Veel slachtoffers hebben een contract getekend waarbij ze zich met huid en haar aan hun advocaat, en vaak zelfs aan meerdere advocaten, heb ben uitgeleverd. In sommige geval len is aan de raadsman bijna de helft van een eventuele schadever goeding toegezegd. 'Ze vertelden mij dat ik schade vergoeding zou krijgen en ik heb hen geloofd' aldus Lal, die een zware longaandoening opliep bij de giframp. Kishan Swaroop, een arbeider, weet niet meer hoe vaak hij zijn duimafdruk heeft gezet onder con tracten van advocaten die hem hoop op schadevergoeding gaven. 'Ik wilde geen mogelijkheid voor bij laten gaat', zo licht hij toe. De meeste overlevenden dach ten dat de schadevergoedingen binnen de kortste tijd zouden bin nenkomen en realiseerden zich niet dat dergelijke processen jaren kunnen duren. PEKING - Een jongeman met een zonnebril en een muts van na maakbont leunt tegen een stenen muur, op enkele meters van zijn bananestalletje op een hoek van een straat. Hij staat op de uitkijk naar een nieuwe klant. Fang Li- mang (22) strekt zijn nek en ziet vanuit een straatje in Pekings rus tige diplomatenwijk een buiten landse aan komen lopen. Als de vrouw in de buurt is van zijn stalletje, lopen Fang en zijn maatje naar haar toe. „Bananen", vraagt de laatste, en houdt haar een kam rijpe bananen voor. „Geld wisselen?", zegt Fang met een slinkse blik in de ogen. Deze bana- nentruc, een jaar geleden nog on denkbaar, kan vrijwel geen enkele buitenlander in Peking meer ver mijden. De Chinezen laten zich niet eens afschrikken door een gevangenis straf om aan buitenlandse valuta- certificaten (FEC's) te komen waarvoor stereo-installaties, video recorders, motorfietsen, koelkas ten, auto's, modekleding en andere schaarse consumptiegoederen kunnen worden gekocht. Fang (een schuilnaam), die uit is op een kleurentelevisie, is een van de vele illegale geldwisselaars die sinds de zomer van vorig jaar openlijk op straat zaken doen. Die handelaren worden steeds agressiever naarma te ze aangroeien tot een waar leger. Strategisch opgesteld bij alle grote hotels, toeristische trekpleis ters en in de buurt van woonwij ken voor buitenlanders schromen ze niet deze gevaarlijke handel te doen, waarbij sommigen voor meer dan 1.000 yuan (ruim 1350 gulden) per dag omwisselen. Een forse som geld voor de doorsnee Chinees wiens jaarlijks inkomen eenderde van dat bedrag beloopt. De zwarte markt is zo wijdver spreid dat sommige winkels en res taurants Chinese klanten een ande re prijs berekenen, als ze met FEC's betalen. „Ik geef 1,6 renmin bi voor één FEC-yuan", schreeuwt Fang. Hij biedt renminbi's of de volksmunt van de Chinezen aan, in ruil voor FEC's die alleen aan bui tenlanders worden verstrekt. In een straat om de hoek bij de poort van een park buigt zich een lange jongeman over een stalletje met mandarijnen. „Help me, wissel wat geld", zegt de 21-jarige Mao aan een buitenlandse voorbijgan ger en kijkt hem brutaal aan. Mao verkoopt FEC's aan beroepsgeld wisselaars, die op en neer vliegen naar het 1.300 kilometer zuidelijker gelegen Kanton om consumptie goederen te kopen die via de kapi talistische kolonie Hongkong wor den ingevoerd. „Maak je geen zor gen over de politie, zij zijn mijn maatjes". Taxi-ondernemingen in Peking hebben inmiddels zo'n grote voor raad FEC's dat fabrieken, bedrij ven en allerlei organisaties by hen aankloppen om deviezen in plaats van bij de Chinese centrale bank. Sommige fabrieken hebben zelfs hun eigen fruitstalletjes als dek mantel om aan vreemd geld te ko men waarmee ze importgoederen en -machines kunnen kopen. Westerse diplomaten en zaken lieden hebben zo hun twijfel of de Chinese autoriteiten de illegale geldhandel zullen aanpakken, naar hun zeggen een van de brutaalste vormen van misdaad in China. De officiële autoriteiten in Peking, Kanton en andere belangrijke ste den dulden de zwarte markt omdat de consumptie wordt gestimuleerd en de bevolking daardoor buiten landse goederen kunnen kopen die in de staatswinkels ontbreken. Sommige diplomaten beschou wen de zwarte markt als onderdeel van een golf van economische mis drijven en illegale geldhandel, ont ketend door het vrijlaten van de strenge controle van de staat op de economie, op initiatief van de prag matische leider Deng Xiaoping. „Het vormt een ware politieke be dreiging als de wet zo openlijk wordt ontdoken', aldus de bankier. „Maar ik vertrouw erop dat als de autoriteiten echt willen ze de ille gale geldhandel zullen aanpakken, De free-lance stewardessen en ste wards bij de KLM hebben onlangs een eigen vereniging opgericht. Het zogenaamde stand-by perso neel vindt dat hun belangen in de bond van het cabinepersoneel (VKC) onvoldoende worden behar- tigd. Ruim honderd van de onge veer vijfhonderd free-lancers zijn uit de VKC gestapt en hebben zich georganiseerd in de Vereniging van Free-lance Cabineperosneel, de VFC. Het boterde al lange tijd niet tus sen het stand-by personeel en de VKC. De bond maakt zich alleen sterk voor het personeel in vaste dienst, maar de free-lancers laten ze regelmatig in de kou staan, al dus mr. H. Andersen, secretaris van de VFC. Bij de KLM zijn 1500 stewardessen en 500 pursers in vaste dienst. Er zijn 500 stand-by's. Toen de KLM enkele jaren gele den een aantal stand-by's ontsloeg die kleiner waren dan 1,62 meter, klopten zij tevergeefs aan bij de VKC. De KLM draaide de zaak te rug, toen er met publiciteit werd gedreigd. Het dreigen met maatre gelen ligt echter niet in de aard van de free-lancers die vaak bang zijn hun baan te verliezen. Voor veel van hen is het vliegen een bijbaan. Naast het werk bij de KLM hebben zij een andere vaste baan of studie. Het is overigens een regel van de KLM dat stand-by's wat hun inkomen betreft niet af hankelijk mogen zijn van het con tract met de luchtvaartmaatschap pij. Dat betekent dat zij niet altijd beschikbaar zijn om in te vallen. Zo zijn er vele knelpunten voor de free-lancers. Problemen rond een omscholingscursus eind 1983 was voor hen de druppel die de emmer deed overlopen. Ook de stand-by's moesten zich laten om scholen om op de Airbus A-310 te kunnen werken, maar zij kregen daarvoor niet de normale vergoe ding van 33 gulden per uur. Zij kre gen slechts een kwart van dat be drag. De enige vertegenwoordiger van de free-lancers in de VKC kaartte de zaak weer tevergeefs aan. Daar op besloot zij een aparte vergade ring voor de free-lancers uit te roe pen en verzamelde daartoe, zoals door de bond voorgeschreven. twaalf handtekeningen. Eind no vember zou de vergadering plaast- vinden in het kantoor van de VKC op Schiphol, maar ongeveer 50 free-lancers kwamen voor een dichte deur. Kort daarna kreeg de vertegen woordiger van het stand-by perso neel een brief, waarin stond dat ze een gesprek onder vier ogen met de voorzitter van de VKC had ge weigerd. De vertegenwoordiger werd het lidmaatschap van de VKC ontzegd. Die zaak loopt nu nog steeds, maar voor een aantal free-lancers was op dat moment de maat vol. In januari dit jaar is de Vereniging van Free-lance Cabine personeel opgericht. Voorlopig zal de nieuwe vereni ging nog niet aan de onderhande lingstafel van de KLM zitten. Zij moet eerst bewijzen werkelijk de belangen van het personeel te be hartigen. De VKC is niet erg gelukkig met de gang van zaken. Volgens vice- voorzitter Kostermans worden de belangen van het free-lance perso neel wel degelyk goed behartigd. (GPD) "Het oecumenische gesprek moet religieuze verschillen aan het licht brengen. Het heeft niet tot doel die toe te dekken om maar overeenstemming te berei ken". Kardinaal Willebrands zei dit in Rome op een conferentie van de pauselijke Urbanus-uni- versiteit. Hij sprak daar als hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid onder de chris tenen. De bijeekomst was geor ganiseerd ter herdenking van het concilie van twintig jaar geleden. Willebrands vindt het oecume nische gesprek 'heel moeilijk'. Het eist veel geduld en doorzet tingsvermogen. Theologen die menen dat de afwezigheid van duidelijke verschillen tussen christelijke kerken op zichzelf een basis voor eenheid kan zijn, hebben het, volgens de kardi naal, aan het verkeerde eind. Het aan het licht brengen van ver schillen noemde hij het 'moedige deel van de dialoog'. Na te hebben opgesomd wat in de afgelopen jaren is bereikt met gemeenschappelijke verklarin gen en het ontdekken van nieu we problemen in het gesprek met andere kerken, zei Wille brands dat het principebesluit van de Britse Anglicaanse Kerk om de vrouw tot priester te gaan wijden wel een hinderpaal is maar het gesprek met deze kerk niet zal afbreken. Overal ter wereld zijn de bis schoppenconferenties nu bezig met studie van het document over doop, eucharistie en kerke lijk ambt, opgesteld door een commissie van de Wereldraad van Kerken waarin ook rooms- katholieke theologen meedoen. Kardinaal Willebrands verwacht, dat deze studie binnen een jaar kan worden afgerond. Zalig. De zaligverklaring van pater Titus Brandsma (die in 1942 in het concentratiekamp Dachau overleed) is bepaald'op zondag 3 november. Dat heeft de Konferentie Nederlandse Reli gieuzen in Tilburg bekendge maakt. 'Goede start'. Het comité 'Een goede start voor bisschop Ter Schure' (Eindhoven-Den Bosch) heeft de 'Stichting Pries teropleidingen in het bisdom Den Bosch' opgericht. De stichting gaat financiële steun geven aan priesterstuden ten van door 'Rome' erkende in stellingen - tot nu toe alleen 'Rolduc' in het bisdom Roer mond - en aan diegenen onder hen die in binnen- of buitenland verder willen studeren. Ook wil de stichting meewerken aan het scheppen van een klimaat waar uit priesterroepingen kunnen voortkomen. Kerk. Aartsbisschop Simo- nis van Utrecht geeft geen toe stemming voor de bouw van ap partementen in de buiten ge bruik gestelde rooms-katholieke Sint Eusebiuskerk in Arnhem. Zo'n gebruik zou, naar Simonis vreest, zeer vele parochianen kwetsen en vele jaren lang een bron van ergernis blijven. Dat staat in een brief van de aartsbisschop aan architect E. van Hoogenberk in Brummen. die vorig jaar plannen maakte om in de uit 1864 daterende kerk een groot aantal woonruimten voor een- en tweepersoons huis houdens te bouwen. Het kerkbestuur wil de kerk al leen verkopan als ze wordt ge sloopt om plaats te maken voor woningen, maar de gemeente Arnhem weigerde tot nu toe een sloopvergunning af te geven. Het gemeentebestuur zou het ge bouw willen behouden omdat het gezichtsbepalend is voor dit deel van de stad. Memisa. De stichting 'Memi- sa', 60 jaar geleden opgericht om medische hulp te verlenen aan Nederlandse missionarissen, heeft vorig jaar f. 12 miljoen aan giften ontvangen. Het geld wordt voornamelijk besteed aan ge zondheidszorg in ontwikkelings landen. Dat kan het verstrekken van medicijnen zijn, maar ook het opzetten van acute gezond heidszorg in een heel gebied. Synode. Op donderdag 14 maart zal de hervormde synode een nieuwe voorzitter kiezen. De tegenwoordige praeses, ds. C. B. Roos (Amsterdam), heeft zijn ter mijn erop zitten. Hoenderdaal. Volgende week woensdag, 6 maart, hoopt dr. G. J. Hoenderdaal (Warande 2 Gorssel) 75 jaar te worden. Na predikant te zijn geweest in Bos koop, Waddinxveen, Rotterdam, Arnhem en Amsterdam, werd hij in 1958 benoemd tot hoogleraar aan het Remonstrants Seminarie in Leiden en in 1960 tot hoogle raar in de geschiedenis van het arminianisme en de verhouding van christendom en cultuur aan de Leidse universiteit. In 1978 ging hij met pensioen. Alternatieve diensten. Zon dag zal in het kerkelijke wijkge- bouw Azaleastraat 2 in Den Haag de eerste van een serie 'alterna tieve diensten' worden gehou den voor mensen die zich in een traditionele kerkdienst niet 'thuis' voelen. Het initiatief kwam van de commissie 'Nieu we vieringen', waarvan zowel ou deren als jongeren deel uitma ken. Zij komen uit verscheidene plaatselijke hervormde gemeen ten en gereformeerde kerken. Het is de bedoeling van deze diensten, dat de bezoekers zelf de inhoud ervan mee bepalen. Er wordt gestreefd naar een grote onderlinge betrokkenheid van de deelnemers. Veel aandacht zal worden besteed aan het verband tussen bijbel en maatschappij. De diensten worden 's mid dags gehouden tussen 4 uur en half 7 en komen dus naast de 'ge wone' kerkdiensten. Er zal alle gelegenheid zijn om onder het genot van koffie na te praten. Hervormde Kerk: beroepen te Brakel C. Trouwborst Vlaar- dingen, te Heerewaarden kandi daat M. Visser Amsterdam, voor de streekgemeente Fiveland (Loppersum en omgeving, Gr.) J A. Tielkemeijer Reeuwijk (deel gemeente); aangenomen naar Nijverdal B. van 't Veld Nun- speet. Gereformeerde Kerken: be roepen te Grijpskerk (Gr.) P. K. Pilon Luxemburg. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Hasselt A. den Broeder Bergentheim; be dankt voor Apeldoorn J. Slot man Enschede. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Vlaardin- gen P. Roos Utrecht. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Middelburg A. Bac Bodegraven. Lezing. Morgenavond om 8 uur houdt de heer W. J. Ouwe- neel uit De Bilt in de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden zijn derde lezing in de se rie 'Zoekt Mij en leeft'. Biecht. Het Vaticaan heeft voor de tweede keer binnen kor te tijd de algemene absolutie als vervanging van de persoonlijke biecht afgewezen. Dat gebeurde nu in een artikel van kardinaal Ratzinger. hoofd van de congre gatie voor de geloofsleer, op de voorpagina van het Vaticaanse dagblad 'Osservatore Romano'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17