Garagehouders in de startblokken AUTO De Haagse Post zit in een schuurtje Citroën maakt goede keus met Visa diesel Drie nieuwe produkten op Autovak uto r_/T\j rv* i llegaar Q Rij-impressie Blik in de weekbladen 985 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 PAGINA 15 Samengesteld door Koos Post Verplichte autokeuring werpt haar schaduw vooruit De garagehouders staan in de startblokken voor de nu toch eindelijk komende autokeuring. Volgens de laatste gegevens is er al voor meer dan 25 miljoen gul den geïnvesteerd in keuringsap- paratuur. Meer dan duizend be drijven zijn al erkend als keu ringsstations. Naar schatting zul len er nog drie- tot vierduizend volgen. Ook de bijbehorende aantallen keurmeesters zijn reeds of worden tijdig gediplo meerd door de VAM in Voor schoten. Als men de kosten van die opleidingen meetelt is er zelfs veertig tot vijftig miljoen gulden in die verplichte keuring gestoken. Wanneer de kogel precies door de kerk zal zijn is nog niet be kend, maar het is heel duidelijk: de garagewereld heeft zich mas saal toegerust voor de conse quenties van de wetgeving. En wie dat nog niet wist, kan het ook nog eens zien op de tentoon- i stelling 'Autovak', die van 25 tot i en met 30 maart in de Amster- damse RAI-hallen zal worden ge houden. Een fiks deel van deze j vakbeurs van garage-uitrusting, gereedschappen, onderdelen en toebehoren voor auto's is op die keuring toegespitst. De tentoon stelling is ook weer groter dan twee jaar geleden. De komende autokeuringen wer- j pen hun schaduwen vooruit. Ir. i W.A. Koumans, lid van de raad j van bestuur van TNO en tevens I voorzitter van de 'Raad voor de periodieke veiligheidskeuringen voertuigen' onderstreepte dat nog eens in zijn inleiding over die komende keuringen tijdens de persbijeenkomst gewijd aan 'Autovak'. Overigens begon ir.Koumans met een zeer persoonlijke op merking. De micro-elektronica heeft ook in de autowereld een onstuimige opmars achter de rug. In het.bijzonder de automa tisering van het diagnoseproces is van belang voor de klant. Te meer, omdat die door de alsmaar langer wordende onderhoudster- mijnen steeds minder in de gara ge komt. Pas na 20.000 km is al geen uitzondering meer. Ir.Koumans vroeg zich af of dat nu echt wel in het belang van de klant was. Het lijkt hem veel ver standiger de auto om de 5.000 of 7.500 km eens op de brug te laten zetten. Uit hoofde van zijn func tie ziet hij veel wagens op de brug staan. Te vaak heeft hij dan mankementjes, roest en andere ongerechtigheden gezien die bij tijdige constatering goedkoop hadden kunnen worden verhol pen. Ir.Koumans verwacht veel van de komende verplichte keurin gen voor personenauto's. Vol gens hem zijn er duidelijke aan wijzingen dat de keuringen bij de bedrijfsvoertuigen tot een be tere onderhoudstoestand heb ben geleid. Steeds minder wa gens worden afgekeurd. Helaas kan een en ander niet met harde cijfers worden bewezen, omdat men destijds vergeten heeft tevo ren een steekproef te nemen naar de toestand van het zware be drijfswagenpark. Dat wordt nu nog steeds be treurd en men heeft er wel voor gewaakt nogmaals zo'n 'fout' te maken. Door de politie zijn dit maal diverse steekproeven op verschillende plaatsen en ver schillende tijdstippen genomen, die bij elkaar een algemene in druk moeten geven van de situa tie van het personenautopark. Binnenkort worden de resulta ten bekendgemaakt. Ir.Koumans liep wat op die be- Het al zestig jaar bestaande Amerikaanse poetsmiddelen- merk Simoniz benut de ko mende Autovak-tentoonstel ling in de RAI om drie nieuwe produkten op de markt te brengen. In de eerste plaats is dat de. velg-reiniger 'Esprée Custom Wheel Cleaner'. Voorts 'Rad- fix', een middel dat het koel systeem beschermt en zo no dig lekken stopt. Ten slotte 'Workmate', een rode smeero lie in een spuitbus om vocht op moeilijk bereikbare plaat sen te verdrijven en een be schermende laag aan te bren gen. Daarmee is het programma van dit oudste merk op het ge bied van auto-onderhouds middelen opgelopen tot maar liefst 45 produkten. De meeste van die produkten zijn in de afgelopen twee jaar van een nieuw jasje voorzien. Simoniz heeft in het verle den de Nederlandse markt wat verwaarloosd. Maar sinds de import anderhalf jaar geleden terecht kwam bij het Alphen- se bedrijf 'Shop Service Cen ter' is het streven erop gericht sterker dan ooit terug te ko kend making vooruit. Hij vertel de dat er in elk geval geen be roepsgroepen en dergelijke wa ren gevonden waarvan de wa gens opvallend goed of slecht waren. Wel is vast komende te staan dat de afkeuringen door de politie - die uit de aard der zaak altijd subjectief moeten zijn vrijwel steeds correct bleken, ook als er absolute normen wer den gehanteerd. In bijna tachtig procent van de gevallen kwam de conclusie op hetzelfde neer. Er werden steekproeven geno men in de autojaargangen van '72 tot '76. De wagens werden daarbij op een twaalftal punten onder de loep genomen. Vaak werden er gebreken geconsta teerd aan parkeerremmen, ban den, lampen (één op de vijf kop lampen verblindt de tegenlig ger!), voetremmen, enfin de be kende zaken. Er werd naarstig gezocht naar verbanden, maar die werden niet gevonden. Dus niet: als het ene stuk is zal het andere ook wel niet deugen. Derhalve moesten alle onderdelen in de steekproef worden gehandhaafd. Wel is gebleken dat jongere au to's (dus van na 1976) over het al gemeen beter waren. Dat zal nie mand verbazen, maar het had ir. Koumans wel verrast te kunnen constateren, dat ook de oudere jaargangen (dus van vóór 1972) beter uit de bus kwamen. Kenne lijk heeft men dan te maken met de echte liefhebbers, die hun karretjes koesteren. In plaats en tijd gespreid werden voor deze steekproeven zo'n 2.000 auto's van de weg gehaald. Voldoende, zegt ir. Koumans, om van een representatieve proef te spreken. Maar wat als men het nu eens niet eens met de politiemensen, die de auto afkeu ren? Tja, dat is jammer, maar ei genlijk is er dan geen bescher ming van de eigenaar. Hij kan nergens in beroep gaan. Zoals men zich wellicht zal her inneren is het de bedoeling dit jaar alleen de auto's van tien jaar en ouder te keuren. Daarna wor den de jongere jaargangen in het systeem ingepast. In 1988 ten slotte moeten alle wagens ouder dan drie jaar periodiek op de testbank. Wordt een auto goedgekeurd - hij voldoet dus aan de veiligheids normen - dan krijgt de eigenaar een vignet op het nummerbord en een keuringsrapport. De keu ring richt zich onder meer op remmen, stuurinrichting, on derstel, carrosserie, wielen, ban den en verlichting. Hoe vaak er verband bestaat tus sen mankementen en verkeers ongelukken is nooit statistisch vastgelegd. Maar iedere garage houder kan vertellen over het achterstallig onderhoud dat moet worden ingehaald bij de bekende vakantiebeurten. En dan is er vaak ook sprake van on veilige elementen. De verplichte periodieke keu ring is geen overbodige luxe en geen zinloze belasting van de au tomobilist. Want al zal de keu ring meestal worden meegeno men met een onderhoudsbeurt, het kan zijn dat men er extra voor naar de garage moet. En dan kost zo'n keuring tussen de vijf en zeven tientjes. Volvo heeft op autotentoonstel lingen in Chicago (VS) en To ronto Canada) een stationwa gen laten zien op basis van de 760-serie. De verkopen van deze vijfdeurs versie van de Volvo 760 beginnen binnenkort op de Amerikaanse markt. Later in het jaar zullen ook andere markten volgen. De prijs van deze ruime stationwagen zal in ons land tussen de 80 en 90 mille komen te liggen. 'Het Autoblad' Het eerste exemplaar van 'Het Autoblad' ziet er goed uit. Het heeft een beetje afvuurver- traging gehad. Het lag in de be doeling dit gratis tijdschrift vóór 1 januari op de toonban ken van de Shell-tankstations te leggen, maar die streefdatum werd niet gehaald. Het kwam later uit. Maar wat kwam, mag er zijn. Om precies te zijn vierenzestig pagina's vulde het journalistie ke quintet Rein Leppink, Jan Smets, Hans Goddijn, Haris Kuipers en Henk Labots. Met tekst en talrijke foto's. Hun bij dragen werden met veel kleur omlijst. Verhalen over droom auto's, nieuwe modellen, auto radio's, vakantiereizen en ook over het het al of niet kopen van een nieuwe auto (met zinnige adviezen) maken het blad leuk Het klinkt zo eenvoudig: een pit tige dieselmotor in een lekker lichte carrosserie. Dat moet goed uitpakken. Maar waar haal je dat als auto bouwer vandaan? De meeste fa brikanten moeten dan leentje buur spelen. Met eigen middelen kunnen ze zoiets niet verwezen lijken. Citroën wèl. Het eigenzinnige Franse merk heeft genoeg lichte carrosserieën in huis: Lelijke Eend, Dyane, Visa. Te kust en te keur dus. Bovendien maakt Citroën al lang onderdeel uit van een con cern, waarin ook Peugeot en Tal bot zijn gehuisvest. En dus kon het merk beschikken over de dieselmotor, die nog niet zo lang geleden met gejuich is begroet in de Peugeot 205. Een krachtbron van welgeteld 1769 kubieke cen timeter inhoud maakte in dat karretje een imponerend debuut. Deze diesel werd in nog lichte re Citroën Visa gehangen. Om het maar meteen te zeggen, het is een bijna ideale combinatie ge worden. Een auto met bijzonder prettige rij-eigenschappen, mo derne techniek, goede prestaties en ook nog aantrekkelijke ver bruikscijfers. Wat kan men nog meer verlangen? Natuurlijk is niets feilloos, ook deze Visa diesel niet. Maar het is wel een leuke en betaalbare die sel. Net nog geen twintig mille. En dat is - met die cilinderin houd volgens de importeur 'de allergoedkoopste aanbieding op de Nederlandse markt'. Natuurlijk kent iedere geïnte resseerde automobilist de Visa al jaren. Een hogelijk gewaardeerd en handig model. Voor de diesel- versies is de uitvoering wat ver eenvoudigd. Zo zijn bijvoorbeeld de 'satellieten' achter het stuur verdwenen. Alle futuristische uitmonsteringen hebben plaats moeten maken voor een strakke, bijna sobere aankleding van het dashboard. Heel gewone 'klok ken'. heel gewone knoppen en hendels. Geen poespas meer. Kennelijk heeft het koperspu- bliek toch niet al te enthousiast gereageerd op die geavanceerde aanduidingen. De stoelen in deze Visa zitten goed, maar nogal diep. Dat komt het overzicht natuurlijk niet ten goede. De besturing is bij lage snelheden aan de zware kant. Dat gevoegd bij een royale draai- cirkel maakt het manoeuvreren wat ongemakkelijk. Een vijfbak is tegenwoordig een normale verschijning in een auto. Daardoor heb ik de neiging bij hogere snelheden naar zo'n vijf te zoeken. In mijn testwagen was dat vergeefse moeite. De bak had niet meer dan vier versnel lingen. Nu kan men voor zeshon derd gulden meer wel een vijfde versnelling erbij kopen, maar als men de overbrengnacverhou dingen bestudeert dan moet men tot de conclusie komen, dat men daarvan niet veel winst kan tel len. De cijfers van de vier en de vijf verschillen niet veel. Trouwens, in de pittige wagen heb ik die vijf nauwelijks gemist. Door het lichte gewicht van de carrosserie (amper 850 kilo) kan de krachtige dieselmotor in het vooronder zijn taak goed aan. Al vanaf het allereerste begin. Dus geen moeizaam op gang komen, geen intensief geschakel, zelfs in de lagere toerentallen levert de krachtbron van zestig paarde- krachten voldoende kracht om vinnig te kunnen wegtrekken. Het blijft zo soepel gaan tot on geveer 120 kilometer per uur. Daarboven wordt het - begrijpe lijk - allemaal minder. Ik had ook niet anders verwacht. Dan gaat ook de tot zover heerlijke rusti ge motor opspelen. Dan worden band- en windgeruis duidelijk hoorbaar. En dat alles doet aan het comfort natuurlijk afbreuk. Maar wie desondanks toch sneller wil kan, tegen de prijs van meer kabaal en meer brand stof, volop aan zijn trekken ko men. Pas in de "buurt van de 150 komt de naald van de snelheids meter tot stilstand. En ik moet zeggen, dat ik dat dik voldoende vind voor zijn lichte en betrekke lijke kleine wagen. Een voortref felijke prestatie, meer hoeft voor mij niet. Natuurlijk is ook de vering van de wagen comfortabel. Wie zou iets anders van Citroën verwach ten? Hij is zelfs aan de weke kant, in de bochten helt de car- onaangenaam sterk Maar zulke oneffenheden neemt men graag voor lief bij de vele goede zaken, die deze hand zame, soepele en redelijk royale (gezien de toch geringe buitenaf metingen) Visa heeft te bieden. Men moet bij het starten even wachten voor het lichtje op het dashboard dooft, maar daarna draait de motor meteen heel glad en levert hij leuke prestaties. Een niet gering pluspunt in de voor bije koude dagen. De prestaties laten zich verge lijken Visa 1100 benzine lang niet slecht dus. Hoewel de dieselolie de laatste tijd snel in prijs is ge stegen blijft er nog altijd een flink verschil met benzine be staan. Bovendien is deze Visa diesel leuk zuinig. Ik kwam uit tussen de 1 op 14V2 tot 16. In de absolute overtuiging dat het op gunstiger trajecten in vriendelij ker weersomstandigheden nog aanzienlijk beter kan. Technische gegevens: motor vier ci linder in lijn, cilinderinhoud 1769 cc, boring en slag 80-88, vermogen 60 pk, compressieverhouding 23:1, brand stof diesel, lengte 3,72 meter, rijklaar gewicht 890 kg, totaal ge wicht 1300 kg, aanhanger ongeremd 445 kg en geremd 750 kg, draaicirkel 10,6 m., topsnelheid 152 km per uur, acceleratie 0-100 km 15,9 sec. en lezenswaardig. Een goed be gin van Het Autoblad, dat wordt uitgegeven door Accres in Naarden. Koopwijzer Nogmaals Henk Labots, want hij heeft ook - in opdracht van de ANWB een 'autowijzer voor aankoop' geschreven. De nu in België wonende, Nederlandse journalist loopt al heel wat ja ren in de autowereld mee. Tal loos zijn zijn vooral technische publikaties, helder van stijl en met enorme kennis van zaken geschreven. Aan zo'n 'gids' kan men zich met een gerust hart toevertrouwen als men over weegt een auto te kopen en men niet al te best de weg weet in het doolhof-achtige autoland. Waarvoor gaat u de auto ge bruiken? Moet het benzine, die sel oflpg worden? Hoeveel gaat zo'n auto nu precies kosten? Wat zijn eigenlijk de meest ver kochte wagens? Deze en talrijke andere vragen borrelen naar boven als men op weg gaat naar een showroom of occasion hal. Dan is het goed te weten wat Henk Labots daarover zegt. Wat een auto per kilometer kan kosten. Wat voor een wagen men nodig heeft om een cara van te trekken. En wat niet al meer. Voor f24,50 koopt men zo'n betrouwbare gids. ANWB- leden betalen minder. Van Van Onder de naam 'Van Van' verzorgt het duo Vincent van Dantzig en Ric van Kempen ei genlijk alles wat er op het ge bied van auto's en publiciteit te verzorgen valt. ledereen kan met zijn wensen, vragen of pro blemen op dit gebied bij het tweetal terecht. Sinds 1982 hebben zij hun grote belangstelling voor en hun journalistieke werk in de autowereld in het algemeen en de autosport in het bijzonder gebundeld. En kortgeleden openden zij een eigen, goed geoutilleerd kantoor aan die In dustrieweg op het industrieter rein van Zoeterwoude. Een bu reau inmiddels met een bezet ting van vijf man en een vaca ture. Beste auto Voor het eerst sinds het grote Westduitse autoblad 'Auto, Mo tor und Sport' - met een oplage van meer dan een half miljoen - zijn kiezers jaarlijks de 'beste auto ter wereld' laat kiezen is een niet-Duitse auto met een eerste prijs in zijn klasse gaan strijken. De Peugeot 205 werd tot de beste kleine auto gekozen met ruim dertig procent van de stemmen. Vóór de Volkswagen Polo, de Ford Fiesta, de Opel Corsa en de Fiat Uno. Wat De Tijd bij het ter perse gaan nog niet kon weten, schreven de kranten gisteren: het weekblad de Haagse Post gaat niet over in han den van het uitgeversconcern VNU. De directie van dit bedrijf, waar tussen twee haakjes ook De Tijd wordt uitgegeven, acht "voor uitzichten op een redelijke exploi tatie van de Haagse Post binnen VNU-verband onvoldoende aan wezig". door Saskia Stoelinga De Haagse Post (HP) verkeert in financiële moeilijkheden. Het blad heeft een schuld van meer dan twee miljoen bij het Bedrijfsfond voor de Pers en er staat ook nog een 'beer' bij de Weekbladpers. De oplage van 28.000 in '75 steeg in '80 naar 50.000, om in de jaren daarna weer te dalen met 20.000 abonnees. Maar, dat is nog niet het ergste. Wat de redacteuren van de HP op dit moment het meest bezig houdt, is de manier waarop zij door de directie van de Weekbladpers, altijd zo geroemd om de idealisti sche instelling, steeds als tweede wiel aan de wagen zijn gezien. Alle aandacht gaat uit naar Vrij Neder land (VN), met zo'n honderduizend abonnees het op een na grootste opinieweekblad van Nederland. Een ex-redacteur van de HP zegt daarover in De Tijd: "HP is altijd bij Vrij Nederland in het schuurtje blijven zitten. De Weekbladpers, of beter: de structuur van de Week bladpers, koos voor VN". Dus trouwe HP-lezers, schaf de ze week De Tijd aan. Uitvoerig gaat men in dit tijdschrift in op de ver ziekte relatie die het blad heeft met haar uitgever en wordt uit de doe ken gedaan hoe de redacteuren van de HP en Vrij Nederland met elkaar omgaan. HP-eindredacteur Ron Kaal vertelt dat als een redac teur van de ene krant in het stam café van de ander komt, men niet bij elkaar gaat staan. Bij de mede werkers van bladen met de lieflijk klinkende namen als 'Libelle' en 'Margriet' gaat het er al niet veel anders toe. Het is maar dat u het weet. Waarheid Uit de dagbladen kunnen we ver nemen dat de eindredacteur er nog steeds van overtuigd is, dat er-toe komstkansen zijn voor de HP. Naar verwachting zal er nu worden aangeklopt bij de uitgeversmaat schappijen Bonaventura en bij de Perscombinatie. Ik zie het al voor me, het laatste nummer van de HP. Het zal ongetwijfeld een artikel be vatten met als titel 'Het nieuwe op heffen'. Niet dat ik erop zit te wachten. De HP mag er wat mij be treft blijven. Opheffing zou de plu riformiteit van de pers niet ten goe de komen. Alhoewel, nieuwe abon nees voor de HP, zoiets betekent weer malaise voor een ander week blad. De groep lezers van opinie bladen groeit niet, maar verschuift alleen. De Groene Amsterdammer meldt dat er voor het 'volksdag blad van Nederland', De Waarheid, ook moeilijke tijden zijn aangebro ken. Hetzelfde probleem als bij de HP. Er is geldgebrek en er zijn te weinig abonnementen (slechts 14000). Daarnaast moet de redactie ook nog eens de zoveelste ideologi sche strijd voeren. Wat moet er worden gemaakt: een krant voor links-Nederland of een CPN-par- tijkrant? De Groene Amsterdammer, die op haar beurt weer op het paard moet worden geholpen door de on langs aangetrokken, o zo geroem de, hoofdredacteur Martin van Amerongen geeft een goed beeld van de problemen waarmee de Waarheid-redactie te kampen heeft. Stadsredacteur Bart Luirink zegt: "Als CPN-standpunten inte ressant zijn - en dat bedoel ik niet badinerend, hoor dan moeten ze zeker in de krant. Ik ben ook niet tegen een bepaalde binding, maar het is levensgevaarlijk om je aan een strategie van een partij te bin den". En dat, terwijl de lezers, het dagelijks bestuur en niet in de laat ste plaats de Tweede Kamerfractie, klagen over te weinig CPN in de krant. De redacteuren zeggen het al: "Je wordt er soms gek van", "Het is allemaal zo zurig" en "Je krijgt nooit eens een kompliment, nooit is er oog voor het goede". Nee, het lachen is de CPN'ers allang ver gaan. Het verschil tussen een par tijblad en een krant zal hen ook wel nooit duidelijk kunnen worden ge maakt. Oeverloos Ondanks de malaise ziet het om slag van de Haagse Post er mooi uit. Het is net alsof de letters aan Emmy Verhey's strijkstok blijven hangen. Ooit behaalde dit blad nog eens een prijs voor de fraaie voor platen van de hand van vormgever Leendert Stofbergen. Nu de in houd, daarmee is het wat minder goed gesteld. Het artikel van Jan Brokken over de dame op de voor kant, violiste Emmy Verhey, gaf hoop. Het verhaal is niet alleen goed geschreven, maar er is ook een juist evenwicht gevonden tus sen feiten, sfeerbeelden en privé- problemen. "Als ik wil kan ik heel goed viool spelen. Dat is nog de enige zekerheid die ik in m'n leven heb", aldus de sympathieke Frie- Wat de laatste tijd ontbreekt in de verhalen van de HP zijn feiten. De geïnterviewden mogen oever loos zwetsen zonder in de rede te worden gevallen door de journalis ten. Neem nu de nieuwe voorzitter van het ICTO (Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwapening), in drie ontmoetingen met Jan Tromp heeft deze blaaskaak bladzijden lang de meest waanzinnige onzin mogen uitkramen zonder dat er één werkelijk kritische vraag is ge steld. Een en ander gaat op deze toon: "De ontwikkeling in Zuid- Afrika is een uiterst belangrijke zaak, maar daar hebben we het nog wel over. Ik had André (Van der Louw, red.) moeten bellen, maar ik zie dat ik dat niet eens meer haal". De twee reislustige dames, Lieve Joris en Carolijn Visser, die veel van hun verhalen publiceren in het NRC Handelsblad, zijn dit keer voor de HP in de weer geweest. Jo ris heeft in eigen land met Tamils gesproken. Geen onaardig verhaal, maar het voegt niets toe aan wat we in de kranten al over deze vluchtelingen hebben gelezen. Ter wijl een weekblad er juist is om meer achtergrondfeiten aan te dra gen, om dieper op de problemen in te gaan. Als zo'n Rob van Nunen van de afdeling Vluchtelingen bij de Vreemdelingendienst in Am sterdam beweert: "Ik ben er heilig van overtuigd dat het gros van die mensen geronseld wordt", dan moet de HP tenminste een poging ondernemen om dit te bewijzen. Dat is niet gebeurd. Tja, en daar slagen de collega's van Vrij Neder land vaak juist wèl in. Flappen Erg jammer overigens dat Vrij Nederland voor de cover van haar boekenbijlage geen auteur met een paar respectabele zeiloren heeft weten te vinden. Nu moet een oli fantje dat niemand kwaad heeft ge daan rondtrompettercn dat Rudie Kagie een artikel heeft geschreven over het fenomeen 'flaptekst'. In een stuk dat meer dan twee pagi na's beslaat, vertelt Kagie ons wat we al wisten: namelijk dat we de wervende tekst op de achterkant van boeken met een flinke korrei zout moeten nemen, dat we niet moeten afgaan op het wervende proza waarmee auteurs door hun uitgevers worden aangeprezen. Hij lardeert een en ander met wat kor te interviewtjes, die soms goed voor een glimlach zijn. Zo consta teert Martin Ros bijvoorbeeld "tot zijn blozende tevredenheid" dat de door hemzelf geconcipieerde lof tuitingen meer dan eens worden overgenomen in de recensies. Maar ach, ook de weekbladen 'flappen' er heel wat uit. De schreeuwende advertenties op dinsdag en woensdag beloven veel. In werkelijkheid valt het vaak bit ter tegen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15