Lammerts winnaar mistig criterium Huijbregts wil andere opzet Jos Smits weer trefzeker De Danaïden in veiligheid Havelange: 'Spelen '92 gaan naar Barcelona' Langere winterstop in voetbalcompetitie Leiden kanshebber bij NK short track DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 DONDE Iisse alsnog de boot in: 3-8 LEIDEN - In de Interregionale klasse van het zaalvoetbal raakte Lisse in de strijd om de degrada tie verder achterop bij Lugdu- num door de 8-3 nederlaag tegen Ceverbo. Silva Boys verloor met 3-5 van Grovo. In de Hoofdklasse Noordwijk en Bahlmann. De Noord wijkers versloegen SRV Boys met 7-4 en de Alphenaren bleven ROAC met 7-3 de baas. Ménken versloeg THB Boys met 6-4. Ceverbo - Lisse 8-3 Hoewel Lisse bijna vier maan den kon bogen op een 0-1 voor sprong tegen de nummer drie van de ranglyst, ging de tegen degradatie vechtende ploeg als nog ruim de boot in. Wat was het geval Destijds werd dit duel na zes minuten en bij de stand 0-1 in het voordeel van Lisse gestaakt. Omdat buurtbewoners van sporthal Wielwijk in Dordrecht hun ongenoegen over een optre den van Ceverbo met het gooien van rotte eieren kenbaar maakte zag de arbiter al vrij vlot in dat een normaal verloop van de wed strijd onmogelijk was. Gisteren, in tweede instantie, ging het allemaal wel volgens het boekje, inclusief het scorever loop. Binnen een mum van tijd zette het veel sterkere Ceverbo, dat maandag ook al met 9-0 van Lisses concurrent Lugdunum won, orde op zaken. Bij 8-3 was het pleit beslist. Over twee we ken treffen de teams elkaar weer. Hoofdklasse drukte Noordwijk het bezoeken de SRV Boys vaster op de laatste plaats. Bij rust en dankzij twee fraaie treffers van Smits en één van Gert Jan Bakker kende de thuisclub reeds een comfortabe le 3-0 voorsprong. Nochalance aan Noordwijkse zijde zorgde er daarna voor dat SRV Boys in de tweede rond gang lange tijd uitzicht behield op ee goed resultaat. Laurens en Theo van der Voort zorgden voor aansluiting, zoals Chris van Damme dat deed toen Bosma de stand naar 4-2 had getild. En nog, na 5-3 door Smits, kwam de Lis- ser ploeg dankzij Mart Meyland terug tot 5-4. Dat bleek de laatste stuiptrekking. Smits en Bosma tilden de score naar 7-4 waarop de Boys het hoofd in de schoot legden. Bahlmann - ROAC 7-3 Een bijna identiek scorever loop als in het duel hierboven. Bahlmann nam voor de pauze een 2-0 voorsprong, liep uit naar 3-0, maar voelde bij 4-3 de hete adem van ROAC toch weer in de nek. Een tempoversnelling en doelpunten van topscorer Kees van Vliet zorgden tenslotte toch nog voor een uitslag met vier goals verschil. Van Vliet (4), Ton van der Loon en Frank Bakker scoorden voor de Alphense ploeg. Ruud Weenink (2) en Pe ter van der Star voor ROAC. Menken - THB Boys 6-4 Door de nederlaag tegen Men ken ligt het degradatiespook ook voor de Boys uit de THB-hal nog op de loer. De thuisploeg kwam in deze ingelaste wedstrijd niet in de problemen. Na een vlotte start behielden de Noordwijkers tot aan het eind toe een voor sprong van twee goals. Voor Menken scoorden Ruud Alkema de en Peter Ruygrok tweemaal. Ben van der Zalm en Jos Alders maakten het sextet vol. Fred Muller was aan THB-zijde pro- duktief. Hij nam drie doelpunten voor rekening. De vierde treffer kwam op naam van Gert Jan van der Valk. DORDRECHT/LEIDEN - In de direkte confrontatie met De Zwervers verzekerde De Danaï den zich gisteravond van conti nuering van het eersteklasser- schap. De ploeg van coach Hans van Huis won het cruciale degra datieduel met 6-9. De junioren van Fides Pacta plaatsten zich voor het Nederlands kampioen schap zaalkorfbal voor afdelings kampioenen door een 1-3 zege op stadgenoot Pernix. "Het is eigenlijk allemaal vrij soepel verlopen", vatte coach Hans van Huis na afloop van het duel tegen De Zwervers nog eens opgelucht samen. "Je gaat na tuurlijk 'lekker' een wedstrijd in als je weet dat een gelijkspel ge noeg is. We hebben daarom ook tactisch gespeeld, veel nadruk gelegd op de verdediging en in het aanvalsvak lang rondge speeld om de bal vast te hou den". Maar ook in aanvallend op zicht verliep alles naar wens, met name in de periode rond de rust. In de laatste acht minuten voor rust schoten Leon Brouwers (4) en Eric Kromhout (2) De Danaï den naar een comfortable 2-5 voorsprong, een marge die na de hervatting tot 2-7 uitgroeide. De bijna traditionele terugval bracht De Zwervers nog wel dichtbij. "We waren bang voor elk schot", aldus Van Huis. "Ik heb toen midden in de wedstrijd maar op balbezit laten spelen. Want het hoefde niet mooi te zijn, als we maar zouden winnen". Annemarie van Dijk bracht als aanvoerster persoonlijk bij 5-7 de beslissing tot stand door de acht ste goal te laten aantekenen. Eric Peters zorgde twee minuten voor tijd voor de 6-9 eindstand. Anticlimax Het beslissingsduel tussen de juniorenploegen van Fides Pacta en Pernix beloofde een ware tita nenstrijd te worden, gezien de overmacht waarmee beide acht tallen het kampioenschap be haalden. Maar alle hoge ver wachtingen ten spijt, de zenu Ronde van Achterhoek ingekort 'S-HEERENBERG (GPD) Een paar dagen voor de Omloop Het Volk is klassieker- koning Jan Raas nog lang niet in goeden doen. De nationale kampioen voelt zich in de eerste maand van het seizoen snel moe en vertelde gisteren na afloop van de door Johan Lammerts gewonnen Ronde van de Achterhoek, een wedstrijd die door de hardnekkige mist werd teruggebracht tot een veredeld criterium, dat hij de komende tien dagen nog onder doktersbehandeling staat. Raas vermoedt dat er iets met zijn hem zaterdag moet afschrijven bloed niet in orde is. Hij kreeg voor een favoriete rol in de eerste daarvoor begin deze week tablet- grote wedstrijd van het jaar. „Ik ten en moet zich volgende week ben gewoon nog niet in orde", ver vlak voor de Tirreno-Adriatico nog telde Raas die na een valpartij in de een keer melden bij zijn huisarts Ronde van de Middellandse Zee voor een nieuw onderzoek. Onder- (vorige week) ook weer klaagt over tussen vreest de Zeeuw dat men <*e p«n in de rug. „Maar dat is het Nederlandse jeugd komt kracht tekort tegen DDR HOORN (ANP) - Het Nederlands voetbalelftal onder zestien jaar heeft gistermiddag in Hoorn de vriendschappelijke wedstrijd tegen hun Oost- duitse leeftijdgenoten met 1-2 verloren. In de eerste helft werd niet ge scoord. De DDR, fysiek veel sterker, nam vier minuten na rust de leiding door een treffer van Mauksch. Zes minuten later verhoogde Köller de voor sprong tot 2-0. Voor Nederland, dat al sinds half december niet meer in actie is geweest en veel wedstrijdritme tekort kwam, scoorde Dick Koster tegen. Hij werkte een hoekschop van Ajacied Markus achter de Oostduit- se doelman Saager. De wedstrijd in Hoorn trok 1500 toeschouwers, onder wie de Oostenrijkse bondscoach Eisner, die behalve voor Nederland-Cy- prus ook belangstelling had voor de Oostduitse jeugdselectie. De DDR is tegenstander van Oostenrijk in de kwalificatiegroep voor de strijd om het Europees kampioenschap, dat met Pinksteren in Boedapest wordt afge werkt. Nederland treedt op 13 maart voor de eerste poulewedstrijd in Middelburg aan tegen België, waarna in Bologne-sur-Mer Frankrijk volgt als tegenstander. ergste niet. Met die rugpijn heb ik al lang leren leven. Ik vind het veel erger dat ik al drie weken aan het fietsen ben en dat ik er nog geen enkele keer in geslaagd ben voor aan te eindigen. Onder deze om standigheden heb ik in de Omloop Het Volk weinig te verwachten. Ik ga er alleen naar toe om de ploeg te helpen en om zelf nog wat kilome ters maken". De Ronde van de Achterhoek was voor de Nederlandse en Belgi sche ploegen bedoeld als warming- up voor de Omloop Het Volk, maar van de geplande route (een stukje over Duits grondgebied en door een deel van de Achterhoek) kwam niets terecht. De rijkspolitie vond het vanwege de dichte mist te ge vaarlijk om de wedstrijd in de ge plande vorm te laten verrijden. De start werd eerst een half uur uitge steld, maar toen er geen verbete ring kwam in de weerssituatie, be sloten de organisatoren er een cri terium van te maken op een afge sloten parkoers binnen de be bouwde kom. Johan Lammerts is blij met zijn overwinning. Achter hem ziet Vanderaerden i heeft. dat sprinten geen z Op het rondje van veertien kilo meter moesten de renners dertien keer de Peeskesberg en de Paas- Opstellingen- berg beklimmen- En °P .^at Par" Nederland: Van der Niet (Quick Boys): Den Turk (Ajax), Ouwendijk (Sparta), koers kon Jan Raas tot zijn eigen Nieuwland (Dinteloord) en Nijssink (DOS'37); Loonstra (Hector) vervangen door verbazing verrassend lang mee. Sonsbeek (SV Litha), De Bruin (Sparta) en Koster (Hoogezand); Alma (FVC), De Door zijn toedoen kwam er een Jong (Enschedese Boys) en Markus (Ajax). kopgroep van negen renners tot stand, waarin Raas zijn ploeggeno ten Ad Wijnands en Joop Zoete- je melk terugvond. De ploeg-Post was vooraan vertegenwoordigd door Eric Vanderaerden en Johan Lammerts. Jan Raas viel echter door een lekke band veertig kilometer voor het einde terug in het peloton. „Verdomme', brieste de Zeeuw, „nu zat ik er een keertje bij en dan gebeurt dit weer. Ik had de laatste veertig kilometer voor mezelf eens voluit willen gaan. Dan had ik nu tenminste precies geweten hoeveel ik op dit moment nog te kort kom". Maar niet alleen Jan Raas heeft op dit moment een achterstand op de mannen van Peter Post. Ook Ad Wijnands en Joop Zoetemelk („Ik ben altijd vroeg in vorm en boven dien hoef ik er in de klassiekers nog niet zo direct te zijn") kwamen in de laatste fase van de wedstrijd te kort. Ze moesten toen een groep- vijf renners laten lopen. Wij nands: „Ik zat er in de laatste twin tig kilometer flink door, maar ik geloof niet dat dat consequenties heeft voor zaterdag, omdat je dan toch weer met een heel andere in stelling rijdt". Aan een juiste instelling ontbrak het gisteren bij Eric Vanderaerden in elk geval niet. De Belgische kampioen, dië*hl twee etappes won in de Ronde van de Middellandse Zee, reed zo overtuigend dat hij za terdag wel tot de kanshebbers mag worden gerekend. Alleen reed Vanderaerden niet door toen hij zag dat zijn ploeggenoot Johan Lammerts het karwei zelf kon af maken. „Logisch", zei Vanderaer den. „Ik ga vlak voor de finish geen renner uit mijn eigen ploeg voorbij rijden". Over zijn huidige vorm is Vande raerden erg te spreken. „Vorig jaar om deze tijd moest ik door al dat gedoe rond mijn licentie nog in topvorm komen. Nu ben ik dat al. Ik vind het wel jammer dat de wed strijd met 25 kilometer is ingekort, want die extra kilometers heb je aan het begin van het seizoen hard nodig. Maar het doet niets af aan mijn kansen voor zaterdag. Zoals het nu gaat, zullen ze me in voorlo pig in alle grote wedstrijden voor- Die hoopt leeft ook bij Johan Lammerts, die naar aanleiding van zijn prestatie van gisteren in de ko mende wedstrijden op een be schermde positie rekent. „Ik ver wacht dat de renners die vandaag goed hebben gereden, in de Om loop Het Volk ook hoge ogen gaan gooien. Daarom wil ik voor zater dag met Post nog eens praten over mijn rol in die wedstrijd". wen bleken dermate prominent aanwezig, dat van juniorenkorf bal op topniveau geen moment sprake kon zijn. Spanning was er zeker ook in de score. Fides combineerde ge makkelijker en prijsschutter Jan Willem Meijer kon dankzij het werk van Marieke Borger onder de korf vele malen aanleggen. Het duurde echter tot de zesde minuut na rust (0-1) eer hij de korf voor de tweede maal had ge vonden. Nauwelijks twee minu ten nadat Pernix via Eddy Onink op 1-2 was gekomen, besliste Mieke Selier het duel. Ze maakte zich met fraaie schijnbeweging los van Hanneke Vromans en scoorde beheerst 1-3. Door deze overwinning plaatse het achttal van coach Cees Som- meling, dat in twee voorgaande gelegenheden buiten de prijzen was gevallen, zich voor het NK dat op 9 maart a.s. in Schiedam wordt gehouden. Tevens zal de Fides jeugd nu volgend seizoen mogen uikomen in de districts competitie. PARIJS (SID) - Joao Havelange, de Braziliaanse voorzitter van de Federatie van Internationale Voet bal Associaties (FIFA), is ervan overtuigd dat de organisatie van de Olympische Spelen van 1992 aan Barcelona zal worden toegewezen. Dat zei hij in een interview met het Franse sportblad l'Equipe. „De Spelen van 1992 zullen in Barcelo na plaatshebben", zo zei hij, „Daar ben ik honderd procent zeker van". Ook Amsterdam en Parijs zijn, met nog vijf plaatsen, kandi daat voor de organisatie van deze Zomerspelen. Havelange kwam tot zijn „ont hulling" in een gesprek over de landen, waar in 1994 en 1998 de eindrondes om de wereldtitel voet bal worden gehouden. Allereerst liet hij weten, dat zijn vaderland Brazilië sterk geïnteresseerd is in het gastheerschap van de titelstrijd in 1994: Tot zijn Franse ondervra gers zei Havelange vervolgens: „Waarom proberenjullie in Frank rijk niet de eindronde voor 1998 binnen te halen? Dat is veel inte ressanter dan de kandidaatstelling Van Parijs voor de Spelen van 1992. Want voor mij staat het helemaal vast dat die aan Barcelona worden toegewezen". ZEIST (GPD) - Jan Huybregts pleit voor een grondige hervor ming van de voetbalcompetitie. Naar verluidt is de competitielei der al met de leden van het sectie- bestuur van de KNVB overeen ge komen de competitie voortaan van eind juli tot half december te laten duren en half februari weer te laten hervatten. De huidige 'ijstijd', die nu einde lijk achter de rug lijkt, heeft de voetbalbestuurders aan het den ken gezet. Dat is gebruikelijk als de winter langer dan een week aan houdt, maar nu lijkt het niet bij dis cussies over een langere winter stop te blijven. Intern schijnt het sectiebestuur zelfs al te hebben be sloten tot een langere winterstop. „Gebleken is", zo heeft 16 jaar praktijk Huijbregts geleerd, „dat januari en februari als regel de slechtste voetbalmaanden zijn. Daarom zouden wij die winterstop ook al het volgende seizoen willen invoereh. Een handicap is alleen dat de competitie pas begint in het weekeinde van 16/17 augustus". Naar Frans voorbeeld voelt de competitieleider daarbij veel voor een serie midweekse wedstrijden in augustus op de dinsdag- en de vrijdagavond, een nog braaklig gend terrein in ons land. „Daar- door zou het mogelijk zijn", sust Huijbregts maar meteen de angst bij de clubs, „om de competitie toch eind mei te laten eindigen". Zelf zou hij echter liever zien dat er tot eind juni wordt doorgevoet bald. „Mei en juni blijven tenslotte de meest ideale voetbalmaanden, maar doordat er ook nog zoiets be staat als een Europees- en wereld kampioenschap zitten daar nogal wat haken en ogen aan. Nog mooi er zou het zijn als de eredivisie niet uit 18 maar uit 16 clubs zou be staan. Dat zou het mij een stuk ge makkelijker maken, maar ook dat is een utopie". Gezinspatroon Een extra handicap voor de com petitieleider vormen bovendien de stokoude afspraken met de Stich- DEN HAAG - Op de binnenbaan van het schaatscentrum De Uithof in Den Haag worden zaterdag en zondag de open Nederlandse kam pioenschappen short track gehou den. De mannen rijden om de ploegtitel en de vrouwen om het individuele kampioenschap. Er nemen rijders en rijdsters deel uit Italië, Frankrijk, België, Oostenrijk, Duitsland, Engeland, Schotland en Nederland, terwijl ook het nationale team van Austra lië aan de start verschijnt. In de ploeg van Australië is de nummer vijf van het wereldkampioenschap van vorig jaar, Danny Kah, opge nomen. De ploeg van DKIJV uit Delft verdedigt haar vorig jaar gewon nen titel. Menno, Boelsma, Jaco Mos, Ger Boelsma en Hans Jansen moeten om deze titel te prolonge ren waarschijnlijk een harde strijd leveren. Een van de tegenstanders met kans op de titel is de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL). De Leidenaars verschijnen aan de start met onder andere Nederlands kampioen Charles Veldhoven en Peter van der Velde. Zaterdag beginnen de wedstrij den om 14.00 en zondag om 10.00 uur. ting Nationale Sporttotalisator, waardoor het Huijbregts niet is toegestaan het programma in zijn geheel een weekeinde op te schui ven. „En dat betekent weer dat het uit- en thuisritme in de knel komt en clubs soms twee of drie keer achter elkaar op eigen veld moeten spelen. Ook dat is natuurlijk niet bevorderlijk voor de publieke be langstelling". Vandaar Ook dat het sectiebestuur binnenkort met de SNS om tafel gaat zitten om aan die traditie een einde te maken, waardoor het in de naaste toe komst ook mogelijk zal zijn een volledig competitieprogramma af te werken op de vrijdagavond. „In het gezinspatroon", meent Huij bregts, „lijkt die avond me ook meer geschikt voor een bezoek aan een voetbalwedstrijd dan de zater dagavond. Als er tenminste geen koopavond wordt gehouden". Maar ook dat experiment verbiedt nu nog de overeenkomst met de sporttotalisator. Als geen ander weet Huijbregts echter dat er meer zal moeten ge beuren om de kwijnende belang stelling voor het nationale voetbal- produkt weer wat op te krikken. Het experiment in Engeland, waar een gewonnen wedstrijd wordt ge honoreerd met drie punten, be schouwt Huijbregts niet als het ei van Columbus, „ofschoon de sta tistieken daar uitwijzen dat het in Engeland kennelijk wel werkt. Maar meer dan twee punten voor een wedstrijd zien wij niet zitten". Meer heil ziet de competitieleider in een vergroting van het span ningsveld, die de verveling in de eredivisie moet indammen. „Daar om hebben wy by de UEFA ook opnieuw aangedrongen op de in voering van een na-competitie in de eredivisie, waarvan de winnaar mag deelnemen aan de Europa Cup 3. De beslissing valt begin maart, en de kans is erg groot dat het nu wel wordt toegestaan". Complicatie Gedwongen door de recessie in de publieke belangstelling stuiten vernieuwingen ook niet meer met een op onwil binnen de voetbal bond. Om die reden worden nieuwkomers als RBC, RKC en nu Emmen ook wat vlotter toegelaten tot het betaalde voetbal. Toch schrikt Huijbregts al bij voorbaat bij een aantal van 20 eerste divisie clubs. „In de praktijk betekent dat 38 speeldagen, en dan ook nog by voorkeur op de zaterdag of de zon dag. Maar als er dan een midweek- se wedstrijd wordt vastgesteld, verwachten ze van my wel dat het zo dicht mogelijk bij huis is omdat spelers anders te veel uren werk- verlet hebben. Voor een competi tieleider is het echter uitgesloten dat hij met al die wensen rekening kan houden. Die wedstrijden kan ik niet uit de hoge hoed toveren. Maat dat maakt het allemaal wel uiterst ingewikkeld". De winter is voor de samenstel ler van het spoorboekje ook al lang niet meer de enige spelbreker. „De complicaties", zegt de duivelskun stenaar in Zeist, „zijn zo langza merhand niet meer te overzien. Ik moet met steeds meer mensen en wensen rekening houden. Maar", zo beklaagt hy zich, „een competi tie is niet van elastiek"."Doordat de vorst ook nog eens vijf speeldagen verjoeg is de rek eruit. „Toch ver langen de clubs in de eredivisie wel van mij dat de competitie op 2 juni afloopt. Ik zou niet weten hoe ik dat voor elkaar moet krijgen". Een blik op het competitieroos- ter heeft Huijbregts geleerd dat er dit seizoen geen zondag- en woens dagavond meer vrij is, zodat er niets anders op zit dan op andere midweekse avonden in te halen. "En dat", zo weet de competitielei der al by voorbaat, "zal op grote weerstanden stuiten van de eerste divisieclubs. Maar ook het meren deel van de eredivisieclubs zal daar niet blij mee zijn. Als de clubs ech ter vasthouden aan de door FC Twente en PSV geëiste competi tiestop op 2 juni blijft er niets an ders over". Vriesekoop stijgt met stip DEN HAAG (SID/ANP) - Bettine Vriesekoop, de winnares van de Top Twaalf, bezet op de wereld ranglijst van 1985 de zevende posi tie. De Nederlandse tafeltennis- kampioene is met die klassering de beste Europese speelster op de ranglijst van de internationale fe deratie, de ITTF. In 1984 bezette Vriesekoop nog de dertiende plaats op de ranglijst. domineerd door Chinezen. Bij de vrouwen zijn de eerste vyf plaatsen voor Chinese speelsters, met we reldkampioene Zhao Yenhua voor op. Bij de open Franse titelstrijd verloor de sterkste Chinese van Vriesekoop. By de mannen bezet ten Chinese tafeltennissers de po sities in de top-drie. Andrzej Grub- ba, de Poolse dubbelspelpartner van Vriesekoop, is als beste Euro peaan als vierde gerangschikt. We reldkampioen Cai Zhenhua uit China is afgezakt naar de vijfde plaats. Voorronde WK Griekenland-Albanië 2-0 (2-0) 9. Sarva- kos 1-0, 37. Antoniou 2-0. Scheidsrech ter: Tzontchev (Bul), toeschouwers 25.000. Stand in groep 1: Topscorers Polen België Griekenland Albanië 110 3 (5-3) 1113 (3-3) 1113 (3-3) 112 3 (5-7) Noord-Ierland-Engeland 0-1 (0-0). 76. Hateley 0-1. Scheidsrechter: Roth (BRD), toeschouwers 28.000. Stand: groep 3 1. Engeland 3 3 0 2. Noord-Ierland 4 2 0 3. Finland 4 2 0 4. Roemenië 10 0 6 (14- 0) 4 (5-5) 4(4-8) 0(2-3) 5. Turkije 2 0 0 2 0 1-10) Nederland—Cyprus (3-1). 8. Marangos 0- 1, 12. Erwin Koeman 1-1, 28. Kieft 2-1, 31. Schoenaker 3-1, 59. Kieft 4-1, 64. Ni kos Pantziaras 5-1 (eigen doel), 65. Van Basten 6-1, 79. Schoenaker 7-1. Scheidsrechter: Krchak (Tsj); toeschou wers: 22.000. Gele kaart: Kouis. Stand in groep 5: 1. Hongarije 3 3 0 0 6 (7- 3) 2. Oostenrijk 3 2 0 1 4 (4- 4)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14