Cao-overleg in metaal muurvast Laat uw computer ook betalen en incasseren. Rol minister in ABP ingeperkt Rabobank Werkgevers niet naar 36 uur Staatslening brengt 1,25 miljard op Koers van dollar scherp omlaag na hoogtepunt Helft van stakers heeft werk in mijnen hervat Economen wijzen op gevaar loonmatiging De Ondernemersrekening van de Rabobank. WOENSDAG 27 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - In de metaalindustrie - van fietsenmakers tot scheepswer ven - en bij Hoogovens is het cao-overleg gisteren vast gelopen. De werkgevers weige ren in te gaan op de belangrijkste eis van de vakbonden, verdere verkorting van de werkweek van 38 tot 36 uur. Zij zullen zich volgens FME-voor- zitter W.J. ter Hart "nooit vastleg gen op een 36-urige werkweek", voordat het resultaat bekend is van een studie naar de gevolgen van al eerder genomen stappen op het ge bied van korter werken. Voorzitter Kok van de grootste vakcentrale, de FNV, reageerde gisteravond met de werkgevers te waarschu wen voor acties. "Staken is niet een soort liefheb berij, zeker niet in deze tijd. Maar er komt een moment dat vak bondsleden die keuze moeten ma ken als de werkgevers de deur dichthouden voor welk gesprek dan ook", aldus Kok. Behalve in de metaal dreigt deze week ook het overleg bij Akzo (22.000 werkne mers) en Philips, met 70.000 werk nemers de grootste particuliere werkgever, vast te lopen. De metaalnijverheid, die kleine - - bedrijven omvat met in totaal stellen. de organisatie van hun werk", al dus woordvoerder Ter Hart. Ter bevordering van de werkge legenheid zijn de werkgevers in de grootmetaal wel bereid de regeling voor vervroegd uittreden voor 60- tot 62-jarigen te verlengen. Voor zeker 2000 mensen zou dat een baan kunnen opleveren. De werk- geversvoorstellen voorzien ook in het aantrekken van jongeren tot 2 procent van de sterkte. De FME biedt een voorts eenma lige uitkering (zowel in 1985 als in 1986) van 1 procent van het jaarsa laris in bedrijven waarin een netto winst wordt gehaald van meer dan een half procent van de omzet, be halve in bedrijven waar al een winstdelingsregeling bestaat. De grootmetaal is ook bereid tot aan vulling van het ziektegeld tot hon derd procent, mits ook de werkne mers een klein gedeelde van de prijscompensatie ter beschikking weest) van de invoering van de 38- urige werkweek. De Unie verlangt echter wel van de werkgevers een bereidverkla ring om vóór 1986 overleg te ple gen over de „volgende stap van ar beidsduurverkorting" en verpakte in haar voorstel bovendien een door de werkgevers afgewezen loonsverhoging van anderhalf pro cent. Vertegenwoordigers van de bonden lichtten gisteren het vastgelopen cao-overleg toe. Van links r Haas (CNV), Van der Veen (FNV), Rijkse(FNV) en Beching (Unie). AMSTERDAM (ANP) - De 8 pro cent staatslening, waarop gisteren kon worden ingeschreven, heeft f 1250 miljoen opgebracht, zo heeft het ministerie van financiën giste ren meegedeeld. De uitgiftekoers is 98,5 procent, waarmee het effec tief rendement op 8,27 komt. Inschrijvingen tegen een koers hoger dan 98,5 procent zijn ten vol le toegewezen. Van hef bedrag waarop is ingeschreven tegen 98,5 procent is 75 procent toegewezen. Op de inschrijvingen tegen een la gere koers is niets toegewezen. Een woordvoerder van het mi nisterie van financiën sprak van een meevallende opbrengst gezien de recente ontwikkeling van de rentestand. Sinds de lening werd aangekondigd is de rente nogal ge stegen. Op de Amsterdamse effec tenbeurs werd al dagen opgemerkt dat de belangstelling zeer gering was omdat de rente te laag was. Beurshandelaren betwijfelden of de minister f 1 miljard zou kunnen binnenhalen. Voor de onderhandelaars van de www «.w* vakbeweging bieden deze voorstel- werd opgeschort. De grootmetaal |fn ®een mogelijkheden voor ver- scheepswerven, machinefabrie ken) volgde later op de dag. Hoogo vens (17.500 mensen) sloot gister avond voorlopig de rij. Volgens de werkgevers heeft de in januari ingevoerde arbeidstijd verkorting geleid tot problemen. In veel gevallen zou de bedrijfstijd zijn verlengd, waardoor de kosten per uur zijn gestegen. „Na de acht weken waarin we in de metaalin dustrie ervaring hebben kunnen opdoen met de 38-urige werkweek, krijgen we legio ondernemers aan de bel die problemen hebben met Stijging produktie aardolie verwacht DEN HAAG (GPD) - De produk tie van aardolie in ons land zal de komende jaren sterk stijgen: van nog geen 1,3 miljoen ton in 1980, en ruim 3,5 miljoen ton in 1984 naar bijna 5 miljoen ton in 1990. Dit be tekent dat in 1985 een vijfde deel en in 1990 ruim een derde deel van het binnenlands olieverbruik door de eigen produktie kan worden ge dekt. Dit zijn onderzoeksresultaten neergelegd in een doctoraal scrip tie van drs. B. de Leeuw, beleids ambtenaar bij het directoraat-ge neraal voor de energie van het mi nisterie van economische zaken. Volgens drs. De Leeuw kunnen door deze stijging van de aardolie- produktie op de betalingsbalans enkele miljarden guldens worden bespaard. Hij verwacht dat deze besparing, die in 1984 2,5 miljard gulden bedroeg, kan oplopen tot 5 miljard gulden in 1990. der gesprek. Volgens onderhande laar Rijkse (Industriebond FNV) liggen de partijen in de grootme taal "mijlenver uit elkaar". Ook In dustriebondbestuurder Hagen, on derhandelaar in de kleinmetaal, meent dat de werkgevers „uitslui tend oog hebben voor rendements herstel". Het minst tevreden zyn de bonden over Hoogovens. Evenals de bedrijven in de klein metaal is Hoogovens niet bereid geld uit te trekken voor aanvulling van het ziektegeld, terwijl het staalconcern volgens Industrie bondwoordvoerder Peperkamp zelfs niet bereid is 'met de geldbui del te rammelen'. „Uitbetaling van anderhalf procent prijscompensa tie is er niet bij en de eenmalige uitkering die de bond heeft ge vraagd, is afgewezen". De Industriebonden FNV en CNV sluiten niet uit dat het tot ac ties zal komen. Alleen de Unie BLHP (hoger personeel) wil bij het streven naar arbeidstijdverkorting een eindweegs met de werkgevers meegaan. Ze is bereid tot een 'pau ze-jaar' waarin kan worden bestu deerd wat de gevolgen zijn (ge- BRUSSEL (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Denemarken willen per se dat de Nederlandse glastuin ders het geld op tafel brengen dat zij - naar het oordeel van de EG- Commissie in Brussel - sinds 1 ok tober van het vorig jaar te weinig voor hun aardgas hebben betaald. De Britse minister Jopling en zijn Deense collega Kofoedt eisten dat gisteren toen de Nederlandse „aardgaskwestie" ter sprake kwam in de Europese landbouwraad in Brussel. Frans Andriessen, de Europese landbouwcommissaris, zei in de Raad dat de EG-Commissie in de (maandag verschenen) beschik king waarin ze eist dat de prijs van 'Nederlandse glastuinders moeten alsnog bijbetalen' het Nederlandse tuindersgas wordt aangepast, een „terugbeta ling" van het te weinig betaalde niet heeft uitgesloten. Andriessen zei er echter wel bij, dat het opei sen van het te weinig betaalde dan wel gevolgen zou hebben voor de toekomst. Nog nooit, aldus Andriessen, is bij dit soort zaken een terugbeta ling gevraagd van ten onrechte ge geven steun. Als in het Nederland se geval nu plotseling wel zo'n te ruggave wordt geëist, moet men er rekening mee hóuden, dat dit ook zal gebeuren in alle mogelijke toe komstige gevallen. Minister van landbouw Gerrit Braks heeft gisterëh nog verklaard dat de beschikking die de EG- Commissie maandag heeft uitgege ven, zijns inziens forse onduide lijkheden bevat. Braks zei vandaag in Den Haag overleg te zullen ple gen met de betrokkenen, dat wil zeggen met het Landbouwschap en met de Gasunie. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is giste ren, na aanvankelijk opnieuw duurder te zijn geworden, aan het eind van de dag plotseling scherp dan de 3,9080 gulden van maandag. Maar op de valutamarkt in Lon den, die wegens het tijdsverschil later sluit, en ook in New York ging de dollarkoers tegen de avond DEN HAAG (ANP) - De nieuwe opzet voor het ambtenarenpen- sioenfonds ABP waarborgt de on afhankelijkheid beter. De invloed van de politiek wordt sterk ver minderd. Dit gebeurt behalve doordat de rol van de minister van binnenlandse zaken wordt inge perkt, ook doordat de Centrale Be- leggingsraad (CBR) zijn stem in het beleggingsbeleid van het ABP kwijtraakt. Een beleggingscom missie neemt de rol van de raad over. Het bestuur van het ABP be noemt deze beleggingscommissie en niet de minister van financiën zoals bij de CBR. Gisteren werd de blauwdruk van de nieuwe opzet van het ABP offi cieel gepresenteerd. Deze blauw druk is gemaakt door het huidige ABP-bestuur in vervolg op een rapport van de commissie Polak en een kamer-motie. Tijdelijk hoofd directeur drs. Ph. Leenman noem de het een belangrijk pluspunt dat de eindverantwoordelijkheid voor het beleggingsbeleid in dit plan bij het bestuur komt, waardoor de tweedeling in het toezicht hierop verdwijnt. Th. Sonneveld, die na mens de grootste ambtenarenbond Abva/Kabo in de raad van toezicht van het ABP zit, is duidelijk te spreken over het voorstel. Hij vindt het een goed werkbaar com promis. Het voorstel is unaniem ondergschreven door de leden van de raad van toezicht en directie van het ABP. Ook de vertegenwoordi gers van de verschillende ministe ries in de raad hebben zich achter het stuk opgesteld. Sonneveld benadrukte echter dat de leden zich strikt als ABP- bestuurders hebben opgesteld en niet als vertegenwoordigers van de ministers. Hieruit kan dus niet af geleid worden dat de politiek het met de blauwdruk eens is. In de onderhandelingen met onder meer de minister van binnenlandse za ken zullen de zaken uitgevochten moeten worden, aldus Sonneveld. Ook de Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) vindt de blauwdruk een redelijk compromis. In een reactie zegt de omlaag gegaan. Op de wisselmarkt met centen tegelijk omlaag tot 3,87 Amsterdam werd nog een offi- a 3,88 gulden. Particulieren die dollars willen kopen kunnen vandaag nog niet profiteren van de daling, want de banken baseren hun koersen op de officiële middenkoers van de voor gaande dag. Bij aankoop moet nu voor een dollar 3,99 gulden worden betaald en bij verkoop brengt de munteenheid 3,87 gulden op. Paul Volcker, president van het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS, zei gisteren al dat de omvangrijke tekorten op de handelsbalans en de begroting van de Verenigde Staten uiteindelijk zullen leiden tot een verzwakking van de dollar. Als dat eenmaal ge beurt zou de koersdaling wel eens zeer fors kunnen zijn, zo zei hij. Als het begrotingstekort dit jaar niet wordt verminderd zullen op den duur de rentetarieven omhoog gaan en zal de dollarkoers gaan da len, zo verklaarde Volcker. Ver kleining van het tekort zal volgens hem de positie van de dollar aan vankelijk mogelijk iets versterken omdat het vertrouwen in de Ameri kaanse economie zal toenemen, maar op wat langere termijn zal de koers omlaag gaan. centrale dat de blauwdruk een goe de taakverdeling geeft van de bij het ABP betrokken instanties. De gelijke positie van werkgevers en werknemers in de nieuwe opzet van het ABP-bestuur vindt de CMHA niet meer dan normaal in deze tijd. De toekomstige status van het ABP-personeel is nog onduidelijk. Volgens Sonneveld zijn verschil lende oplossingen mogelijk. Het personeel zou bijvoorbeeld de ambtenarenstatus kunnen verlie zen maar wel onder de ambtena- renpensioenen blijven vallen. Een aparte cao voor het ABP-personeel zou dan mogelijk kunnen zijn, al dus Sonneveld. ADVERTENTIE De Zwaluw Het personeel van tricotagefa- briek De Zwaluw in Oss is het er niet mee eens dat de aandelen van dat bedrijf worden overgenomen door de Helmondse textielonder neming Vicuna. De bonden en de bewindvoerder van de in surséan ce van betaling verkerende tricota- gefabriek hadden daar wel mee in gestemd. Welk standpunt de on dernemingsraad inneemt is nog niet duidelijk. Bij De Zwaluw werken 115 mensen. Prikacties In het Britse onderwijs zijn giste ren prikacties begonnen om de re gering te dwingen 12 procent loonsverhoging te geven in plaats van de aangeboden 4 procent. Tienduizenden leerlingen werden naar huis gestuurd. De nationale bond van leraren (NUT) zei dat 4.000 van zijn leden aan 216 scholen voor drie dagen in staking zijn gegaan. Die bond heeft in totaal 232.000 leden. De 127.000 leden tellende Nationale Vereni ging van Schoolmeesters/Bond van Onderwijzeressen NAS/UWT ging landelijk voor een halve dag in staking. Brandstoftoeslag Door de sterke stijging van de prijs van dieselolie heeft de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (KNVTO) haar leden geadviseerd een brandstoftoeslag op de vracht prijs in te voeren. Een woordvoer der van de KNVTO heeft dit giste ren bekendgemaakt. Voor het bin nenlands vervoer bedraagt deze toeslag 2,3 procent en voor het grensoverschrijdend vervoer 2,9 procent, aldus de vereniging. LONDEN (AP) - Volgens de Britse Nationale Kolenraad hebben van ochtend minstens 650 mijnwerkers hun bijna een jaar oude staking te gen de sluiting van verlies gevende mijnen opgegeven. Daarmee zou den bijna 94.000 van de 186.064 le den van de nationale mijnwerkers- bond NUM, dus meer dan de helft, weer aan het werk zijn. De Kolen- raad heeft eerder gezegd de sta king als feitelijk afgelopen te zul len beschouwen als meer dan de helft van de mijnwerkers aan de slag was gegaan. Arthur Scargill, de voorzitter van de mijnwerkersbond NUM, be strijdt de cijfers van de Kolenraad en heeft gisteren gezegd dat er nog 124.000 mijnwerkers staken. Maar in een toespraak in Castleford in Yorkshire zou hij volgens het Brit se binnenlandse persbureau Press Association in bedekte bewoordin gen hebben toegegeven dat zijn bond een nederlaag heeft geleden. "Als de geschiedenis dit geschil zal beoordelen zal er één verzuim in het oog springen: het feit dat de vakbeweging aan de zijlijn bleef staan terwijl deze bond door rege ring, Kolenraad, politie en de pro pagandacampagne van de media gemangeld werd. Al hun divisies zijn tegen de NUM in het spel ge bracht om deze bond te vermorze len", zei hy. De staking werd op 12 maart 1984 uitgeroepen tegen plannen van de directie om 20 verlies ge vende mijnen te sluiten en 20.000 banen te schrappen. De sluitings plannen waren opgesteld in op dracht van de conservatieve rege- ring-Thatcher, teneinde de giganti sche verliezen in de zwaar gesubsi dieerde industrie te verminderen. De NUM verzette zich tegen de sluiting van mijnen om economi sche redenen; mijnen mochten van de bond alleen dicht als zij onveilig waren geworden of de kolenlagen uitgeput waren. De versnelde afbrokkeling van de staking deze week volgde op de mislukking van een poging van het overkoepelende vakverbond TUC om tussen de partijen weer onder handelingen op gang te brengen. De regering liet na deze misluk king weten dat er niet meer ge praat zou worden. De lezers van de liberale krant de Guardian werden vandaag in een advertentie opgeroepen geld over te maken om de gezinnen van sta kende mijnwerkers te ondersteu- DEN HAAG (GPD) De particu liere bestedingen moeten worden verruimd in het belang van het economische herstel. Het rege ringsbeleid is te veel gericht op loonmatiging waardoor onze con currentiepositie verslechtert en de nodige investeringen achterwege blijven. Een lastenverlichting voor de burgers is wenselijk. Wanneer de mensen meer geld hebben te be steden zal ook het vertrouwen in de economie toenemen. Deze les wordt het kabinet-Lub- bers voorgehouden door de econo men prof. dr. drs. A.C.R. Drees- mann (president van het V. en D- concern), de hoogleraar dr. J.J. van Duijn en de president van de Na tionale Investeringsbank dr. A. van der Zwan. In een gisteren verschenen pagi nagroot artikel in NRC Handels blad schrijven de drie dat het ge rechtvaardigd is de beleidsmakers te vragen acht te slaan op de bete kenis van de consumptieve beste dingen in het economisch leven. „Nederland kan niet straffeloos een zo belangrijke groeifactor bui tenspel zetten". Nederland staat volgens de drie economen alleen in de verwaarlo zing van de consumptieve beste dingen. „Het lijdt geen twijfel dat een achterblijven van de consump tie, dat enige jaren terug onont koombaar was wegens de noodza kelijke inkomensmatiging, op dit moment in zijn tegendeel kan gaan verkeren". Dreesmann, Van Duijn en Van der Zwan vinden dat de groei van de consumptie niet uitsluitend moet worden verkregen door de lo nen te verhogen. Ook de manier waarop de mensen hun inkomen verdelen over consumeren en spa ren is van belang. Vast staat, zeg gen ze, dat meer wordt gespaard wanneer het vertrouwen in de toe komst afneemt. Voor het te voeren beleid is het daarom niet alleen be langrijk de mensen meer geld te geven maar ook om een sfeer te scheppen van vertrouwen en ver wachting. De bereidheid om geld uit te geven en te investeren wordt dan automatisch groter. (De Rabobank weet wat ze nog meer met uw diskettes kan doen.) Geautomatiseerd be talingsverkeer maakt een eind aan het tijdrovende invullen van opdracht formulieren. Dankzij uw computer beschikt u over kant-en- klare betalings- of incasso opdrachten op uw eigen diskette*, cassette of tape. Naast tijdsbesparing is extra nauwkeurigheid een pluspunt. De informatie, die uw administratie per opdracht verstrekt, wordt precies zo doorgegeven. Dat is belangrijk voor uw eigen administratie, maar óók voor die van uw afnemers en leveranciers. De Rabobank ver werkt honderden miljoenen betalings- en incasso opdrachten per jaar. Voor u, als onder nemer, betekent dit, dat u kunt profiteren van een enorme know-how op het gebied van betalings verkeer. De Rabobank heeft óók een pasklare op lossing vooru. Ndaar de rekening courant bij de Rabobank is meer dan een betaalrekening We noemen hem: de ondernemersrekening. Een informatieve brochure met de vele moge lijkheden bij de Rabobank ligt voor u klaar. 'Verwerkbaar zijn 8 inch diskettes en binnenkort óók S V* inch diskettes.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9