Geheim gesprek Israël/Egypte 'Nog jaren verwijderd van Star Wars' Afgezant Moebarak bij Peres Noorse 'spion' wijst beschuldigingen af Drieduizend jaar oude sarcofaag opgegraven Mengele zou in drugs handelen 'Bouterse welkom in Nederland' DIRK VAN DEN BROEK DAS VAN DER HEUDEN DIGROS en DIRKSON WOENSDAG 27 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVTV (GPD/Rtr.UPI)) Een Egyptische gezant heeft afgelopen nacht in Jeruzalem urenlang met premier Shimon Peres van Israël gesproken over het recente vredesplan van de Egyptische president Moebarak. De ontmoeting heeft in het geheim plaats gehad, aldus vanmorgen de Jerusalem Post. WASHINGTON - In de Verenigde Staten wordt tegenwoordig meer honger geleden dan in de voorbije tien tot vijftien jaar en dit ver schijnsel heeft epidemische pro porties aangenomen. Dit zegt een nieuwe studie van de faculteit voor door Henk Kolb openbare gezondheid van de Har vard Universiteit, waarin de Ame rikaanse regering de schuld wordt aangewreven voor het feit dat naar teurs willen meer voedselbonnen 20 miljoen Amerikanen lijden honger In een rapport van 147 pagina's beticht een werkgroep van 22 art sen, geestelijke leiders en deskun digen uit de sector van de volksge zondheid, de regering van een ge brek aan politieke wil om voldoen de geld voor voedselprogramma's beschikbaar te stellen. De rappor- jaarden: sectoren van het rege ringsbudget waarin Reagan diep wil snijden. De honger in Amerika zou kun nen worden uitgeroeid met het geld dat wij uitgeven aan twee met kernenergie aangedreven vlieg dekschepen, zegt dé studie. Het Poolse vakbond Solidariteit heeft Congres heeft in 1983 voor die de voor morgen aangekondigde vaartuigen 6.8 miljard dollar be- landelijke werkonderbreking van schikbaar gesteld. 'Wij kunnen niet een kwartier afgelast. Lech Wales Solidariteit: actie afgelast WARSCHAU (AP) - De verboden staande houden dat wij de midde len niet hebben om een eind te ma ken aan de honger, als talrijke an dere geïndustrialiseerde landen dat wel hebben gedaan. Het is nu tijd om de meelevende platitudes en politieke retoriek over welk gisteren dat de voorgenomen actie de regering had gedwongen van prijsverhogingen voor levens middelen af te zien. Maandag maakte de Poolse overheid bekend dat de aangekondigde prijsverho gingen die per 1 maart zouden wor- schatting meer dan 20 miljoen Amerikanen niet voldoende te eten hebben. voor minder bedeelden, betere schoolmaaltijden en onder andere een maaltijdprogramma voor be- De krant putte uit bronnen rond de Vragen over de identiteit van de Israëlische premier. Verder Egyptenaar en op welke manier hij Radio Monte Carlo, die vanuit Kai- ongezien naar Israël kon komen, uitzendt, bevestiging van bleven onbeantwoord. woordvoerders geheime reis naar Israël hebben gekregen. Peres zou samen met een aantal van zijn ministers met de gezant in zijn ambtswoning hebben gespro ken. Het onderhoud zou gister avond even na acht uur zijn begon nen en tot diep in de nacht hebben geduurd. Woordvoerders van de premier in Jeruzalem wilden vanmorgen geen enkel commentaar geven. Volgens politieke waarnemers zou de gezant Moebaraks adviseur dr. Osama al-Baz zijn geweest. De ze politieke adviseur stond aan de wieg van het Akkoord van Amman tussen Arafat en koning Hoessein van Jordanië. Maandag waren er in Kairo berichten opgedoken dat Al- Baz om die reden geweigerd zou hebben het plan van zijn president in Israel te verdedigen. Israël reageerde gisteren 'voor- Moebarak voor directe besprekin gen met een gezamenlijke Jor daans/Palestijnse delegatie. Na een ontmoeting, vorige week, tussen premier Peres en een Egyptische afgezant in Boekarest, bracht de Is raëlische minister van energieza ken, Moshe Shahal, gisteren een bezoek aan Kairo. „Het feit dat er intensievere contacten zijn is een positief teken. Het proces ver schuift zich van de media naar di plomatiek niveau", zo verklaarde Peres' woordvoerder. Shahal, die een ontmoeting had met de Egyptische minister OSLO (UPI) - De van spionage be schuldigde Noorse diplomaat Arne Treholt heeft gisteren ontkend zich met spionageactiviteiten te hebben bezig gehouden. Zijn contacten met Sowjet-diplomaten bestem pelde hij als „politieke gesprek ken". Treholt zei zich te beschou wen als „bruggebouwer" tussen Oost en West. Het was de tweede dag van het proces tegen de 42-jarige Treholt, een voormalig Noors onderminis ter en hoofd van de afdeling voor lichting van het ministerie van bui tenlandse zaken in Oslo. De diplo maat zei dat het „in deze ingewik kelde en gevaarlijke wereld beter is te praten dan te vechten". Vol gens het openbaar ministerie heeft hij in tien jaar 120 contacten gehad met agenten van de KGB, de gehei me dienst van de Sowjet-Unie. Treholt sprak tegen dat hij zove le malen in contact met de KGB is geweest. Gezien zijn volle agenda zichtig positief op het voorstel van oliezaken, Abdel-Hadi Kandil, liet weten dat Egypte bereid is Israël dit jaar dezelfde hoeveelheid ruwe olie te leveren als de afgelopen zes jaar. Ook de voorwaarden voor le vering worden niet veranderd, al dus Shahal. Volgens betrouwbare bronnen gaat het om een oliele verantie van 450 tot 500 miljoen dollar. Shahal is de eerste minister in het kabinet van Peres, die in Kairo is geweest. Volgens Shahal zijn de betrekkingen tussen de joodse staat en Egypte „goed, maar kun- beter". Egyptische functio- liefhebbend volk wij zijn, terzijde den ingevoerd, niet door zullen te stellen,' waarschuwt het rapport, gaan. In een gezamenlijke verklaring riepen Walesa en de ondergrondse leider Bujak de Poolse bevolking op andere vormen van protest te zoeken tegen het economische be leid van de regering. Het tweetal zegt niet om welke acties het gaat, maar waarschuwt wel dat de aan hangers van Solidariteit klaar moe ten blijven staan voor eventuele nieuwe protesten. was dat onmogelijk, verklaarde hij. De Noorse diplomaat zette uiteen dat hij de contacten niet uit de weg narissen onderstreepten dat de is gegaan omdat hij de deling van derzijdse bezoeken niet beteken Europa na de Tweede Wereldoor- dat Egypte zijn voorwaarden vc log nooit heeft geaccepteerd. „Ik verbetering van de banden heeft wens contacten te hebben in beide afgezwakt. Egypte blijft bij zeyn ei- werelden. Volgens mij is het nood- terugtrekking van de Israë- Weer Israëlische actie in Libanon Duitsland-politiek Voor de eerste maal sinds sep- nisstraf worden veroordeeld i tember zullen de Bondsrepubliek neer hij schuldig wordt bevonden. zakelijk met allerlei mensen te pra- liërs uit Zuid-Libanon, vooruit ten ongeacht welk bewind zij ver- gang bij het oplossen van het Pale- tegenwoordigen. Ik vond het be- stijnse probleem en bij het grens- langrijk als ik als een bruggebou- geschil in Taba. wer zou kunnen fungeren". Tijdens zijn voorarrest heeft Tre holt brieven verstuurd waarin hij verklaarde „ongebruikelijke diplo matie" te hebben toegepast tenein de een beter begrip in Moskou te verkrijgen voor Noorse belangen. De officier van justitie, Lasse Qvig- stad, zei tijdens de openingszitting dat Treholt thans verklaringen in trekt die hij in een eerder stadium tegenover de politie heeft afgelegd. Volgens Qvigstad had Treholt aanvankelijk toegegeven dat hij door Russische agenten in een huis te Moskou was onthaald op een „orgie" waarna hij met foto's van die bijeenkomst was gechanteerd. In de aanklacht wordt de diplo maat voorts beschuldigd van het verschaffen van geheime inlichtin gen aan Irak. De gegevens zou hij hebben verzameld tijdens zijn werk als diplomaat bij de Noorse VN-missie in New York. Treholt kan tot 20 jaar gevange- Handel in curiosa fascisten MADRID (GPD) - De autobus sen, waarmee ex-overste van de Guardia Civil Tejero zijn man schappen op 23 februari 1981 naar het Spaanse parlement transporteerde bij het begin van de militaire coup, blijken een gewild object voor verza melaars te zijn met heimwee naar het zwarte verleden. Enige tijd geleden kocht Alberto Royuela, voormalig voorman van de Garde van Franco, drie stuks van de echtgenote Tejero voor het zeker niet misselijke bedrag van 60.000 gulden. Gis teren gingen nog eens drie au tobussen van de rebelse Guar dia Civil onder de veilingha mer. Een andere notoire fascist, Mariano Sanchez Covisa, leider van de Guerilleros van Christus Koning, sleepte een exemplaar in de wacht voor 8500 gulden. KAIRO - Egyptische archeologen hebben een massieve, drieduizend jaar oude, stenen sarcofaag opge graven. Het is de grootste sarco faag van een eerste minister uit de Egyptische oudheid die ooit is ge vonden. De sarcofaag, die 24 ton weegt en van roze graniet is, werd drie weken geleden ontdekt bij Sakkara in de omgeving van Kairo. 'Het is een unieke sarcofaag. Sar cofagen van zo'n grootte werden slechts gebruikt voor farao's. Deze is nog groter dan die van Toet- anch-amon,' aldus de archeoloog Tawfik, die het vermoeden heeft dat het gaat om de lijkkist van Nephrenbet, eerste minister onder farao Ramses II, die rond 1300 v. Chr. heerste. Volgens velen was het tijdens de heerschappij van Ramses II dat Mozes de joden over de Rode Zee uit Egypte wegvoer- WASHINGTON (GPD) - De Duit se oorlogsmisdadiger dr. Joseph Mengele, die in het vernietigings kamp Auschwitz selecties voor de gaskamers verrichtte en medische experimenten uitvoerde op joodse slachtoffers heeft zich in Paraguay bezig gehouden met de handel in verdovende middelen. De Ameri kaanse inlichtingendienst CIA is daarvan al meer dan tien jaar op de hoogte, zo blijkt uit ten dele gecen sureerde documenten waarop twee Nephrendet, eerste Amerikaanse senatoren de hand (foto AP) hebben gelegd. De documenten geven geen uit sluitsel over de vraag of Mengele na de Duitse capitulatie aan Ameri kaanse krijgsgevangenschap is ontsnapt, zoals verklaringen van twee voormalige militaire bewa kers suggereren. Het Amerikaanse ministerie van justitie is daarna kort geleden een onderzoek begon nen. De senatoren zullen aandrin gen op meer informatie. Vredesgebaar sandinisten Duitsland en de DDR geringsniveau met elkaar in con tact treden. In maart vertrekt de zal uit veiligheidsoverwegingen Westduitse minister van economi sche zaken, Martin Bangemann, naar de DDR, waar hij onder meer een onderhoud zal hebben met de Oostduitse partijleider Erich Ho- necker. Actie Greenpeace Leden van de milieubeweging Greenpeace hebben bij Nantes het vertrek verhinderd van een tanker met de giftige stoffen tetraethyl- lood en tetramethyl-lood. Actie voerders uit zes landen voeren met rubberboten naar de tanker, de „Essi Flora" en ketenden zich aan het schip vast. De milieubeweging wil met deze actie de Franse rege ring ertoe brengen zich niet langer te verzetten tegen de verplichte in voer van loodvrije benzine in de EG-landen, zo deelde Greenpeace mee. Nieuw Caledonië Tienduizenden tegenstanders van de onafhankelijkheid van het Franse overzeese gebiedsdeel Nieuw Caledonië hebben in de hoofdstad Nouméa op vreedzame wijze deelgenomen aan een 'mars voor de vrijheid'. Jacques Lafleur, de conservatieve afgevaardigde van Nieuw Caledonië in de Franse Nationale Assemblee, drong aan op een onmiddellijk referendum over de onafhankelijkheidskwes- BEIROET (Rtr.) - De Israëlische strijdkrachten, die het sji'itische verzet in Zuid-Libanon de laatste tijd hard aanpakken, zijn gisteren weer een Zuidlibanees dorp bin nengevallen en hebben daar twee honderd personen opgepakt. In het gebied rond de kuststad Tirus kondigden de Israëliërs een avond klok af. Met ruim twintig pantserwagens en acht andere voertuigen viel het Israëlische leger het sji'itische dorp Srifa binnen dat ruim tien ki- MANAGUA (AP) - De regering van lometer ten oosten van Tirus ligt. Nicaragua heeft vannacht aange- De Israëlische minister Rabin (de- kondigd nieuwe 'vredesvoorstel- fensie) liet weten dat de afgelopen len' te zullen doen voor Midden- week in Zuid-Libanon 15 vermeen- Amerika, klaarblijkelijk in een po- de guerrillastrijders zijn gedood, 22 ging het overleg met de Verenigde zijn gewond en 19 „oproerkraai- Staten weer op gang te brengen. van defensie wilde niet zeggen wat ers" zijn het zuiden van het land De aankondiging werd op een de 'initiatieven' zullen inhouden, uitgezet. Hij zei dat de Israëlische bijeenkomst van de militie gedaan In Managua werd gespeculeerd soldaten niet langer als schietschijf door minister van defensie Hum- dat Ortega de voorstellen zou ont- wensen te dienen en stelde nog berto Ortega. Hij zei dat de voor- vouwen tijdens een gesprek met meer harde maatregelen tegen sji'i- stellen 'over enkele uren' zou wor- een groep Amerikaanse bisschop- tische guerrillastrijders in het den gedaan door zijn broer, presi- pen. De president had maandag vooruitzicht. dent Daniel Ortega. De minister avond ook een onderhoud met de Bewapeningsdeskundige Paul Nitze spreekt Congres toe Dee sarcofaag is overigens leeg. Grafrovers uit de oudheid hadden een gat in het graniet gemaakt om de schatten te verwijderen die bij de mummie moeten hebben gele gen. Ook de mummie was weg. Tawfik zegt zeer onder de indruk te zijn van de rijke en unieke ver sieringen aan de buitenkant, die meestal slechts bij houten kisten werden aangebracht. Naast afbeel dingen van goden ge rituelen, was 'in prachtige kleu ren' ook de dode man geportret teerd. 'De ogen waren zelfs opge maakt met kohl,' aldus Tawfik. 'Ik werk nu 30 jaar als archeoloog, maar ik heb nog nooit zoiets moois gezien.' Weer geweld in Zimbabwe De sarcofaag zal uiteindelijk ten toon worden gesteld in het mu seum van oudheden van de univer siteit in Kairo. Het proces zal ongeveer vijf weken duren. Een deel van de zittingen bisschoppen, die, in de woorden van aartsbisschop John O'Conner van New York, naar Nicaragua zijn gekomen om 'te luisteren en te le ren'. Volgens O'Conner heeft Ortega maandag de wens uitgesproken dat oplossingen kunnen worden gevonden voor de problemen tus sen de Nicaraguaanse rooms ka tholieke kerk en de sandinistische regering, alsook voor de proble men tussen de sandinisten en de Verenigde Staten. JOHANNESBURG (GPD) Vijf godsdiensti- leden van de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad, de UANC, zijn zondag in het plaatsje Hwange doodgeschoten door huurlingen, die handelden in opdracht van de regerende ZANU-partij van presi dent Robert Mugabe. Dit is giste ren op een persconferentie be kendgemaakt door de UANC-lei- der, bisschop Abel Moezorewa. Volgens de bisschop had de politie de daders geidentificeerd als aan hangers van de ZANU-PF (Zim babwe National Union-Patriotic Front). De beweringen van Moezorewa vallen samen met berichten van een BBC-televisieteam, dat zegt, dat de meeste moorden in Zimbab we op dit moment worden begaan door aanhangers van de ZANU. In hetzelfde televisie-programma dis- tancieerde president Moegabe zich echter van deze bewering en zei, dat de moorden worden begaan door zgn. dissidenten, die via het buurland Botswana Zimbabwe binnenkomen. ADVERTENTIE WASHINGTON (GPD/UPI/AP) - Nog tientallen jaren van onderzoek en onderhandeling zijn nodig voor dat eventueel van offensieve naar defensieve systemen ter voorko ming van kernoorlog kan worden omgeschakeld: dit heeft Paul Nit ze, voormalig Amerikaans onder handelaar in Genéve en tegen woordig speciaal adviseur van mi nister van buitenlandse zaken George Shultz, gisteren in het Con gres verklaard. Hij onderstreepte tegenover de belangrijke senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen bovendien dat de ontwikkeling van een verdediging in de ruimte (beter bekend als het 'Starwars'- programma) niet betekent dat het ook zal worden gebruikt. Cambodja Totdat een defensiesysteem kan worden ontwikkeld moeten de VS, aldus Nitze, blijven vertrouwen op de nucleaire vergelding om een Russische aanval tijdens de over gangsperiode af te schrikken. Maar zei hij, 'wij zullen aandringen op radicale vermindering in het aantal en de kracht van strategische en middenafstandswapens' tijdens de onderhandelingen met de Sowjet- Unie, die op 12 maart in Genéve opnieuw zullen beginnen. Nitze stelde aan een in de ruimte op te stellen defensiesysteem de eis dat het tegen aanvallen bestand moet zijn, omdat het anders een aantrekkelijk doelwit voor een zo genaamde 'eerste aanval' zou wor den. Bovendien moet het kunnen Journalisten vermoord worden vervaardigd tegen lagere Het voormalige Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Siha nouk heeft een voorstel gedaan tot het houden van een internationale conferentie ter oplossing van de Cambodjaanse kwestie waaraan China en de Sowjet-Unie zouden moeten deelnemen. Sihanouk is leider van een uit drie verzetsbe wegingen bestaande coalitie die door de Verenigde Naties wordt er kend en die strijdt tegen de aanwe zigheid van een Vietnamese troe penmacht van ca. 160.000 man in Cambodja. Paul Nitze: MX-raket nodig (foto AP) tijdens een overgangsperiode van wellicht tientallen jaren defensieve systemen zouden beproeven en op stellen, terwijl zij hun kernarsena len voor lange en kortere afstand verminderen. Nitze ondersteunde de verdere produktie van de nieu we strategische MX-raket, met zijn tien kernkoppen om de nucleaire afschrikking in die tijd overeind te houden. Ook minister van buitenlandse zaken Shultz en zijn ambtgenoot van defensie Weinberger hebben gisteren in de Senaat gepleit voor verdere aanmaak van MX-raket- ten. Zij verklaarden dat het wapen niet alleen maar een gegeven is dat bij de onderhandelingen met de Russen kan worden ingezet. In de Senaat en in het Huis van Af gevaardigden is het verzet tegen voortgaande produktie van dit wa pen gegroeid. Moskou Moskou heeft gisteren opnieuw opgeroepen tot een totaal verbod op kernwapenproeven. Dit om een „bevorderlijke sfeer" te scheppen voor het nieuwe wapenoverleg met de VS, aldus de Prawda. De VS zijn van oordeel dat nale ving van een verbod op onder grondse kernproeven van minder dan 150 kiloton moeilijk te contro leren zou zijn. De Sowjet-Unie voerde in de afgelopen jaren twee maal zoveel van deze proeven uit, alle kennelijk onder de in 1974 overeengekomen grens van 150 ki loton. Volgens de Prawda zijn de VS echter tegen een totaal verbod op proeven daar zij menen dat dit „een ernstige hinderpaal zou zijn voor de uitvoering van het pro gramma dat is gericht op verdere versterking van het Amerikaanse kernwapenarsenaal". De Russische minister van bui tenlandse zaken Andrei Gromiko heeft er gisteren bij Italië, waar hij op bezoek is, op aangedrongen zijn stem te verheffen tegen militarise ring van de ruimte. Na een drie uur durend gesprek met zijn Italiaanse ambtgenoot Andreotti zei Gromiko: 'Wij maken er geen geheim van dat we ook Ita lië gaarne zouden zien onder de landen die hun stem verheffen te gen een dreigende ruimtebewape ning.' Vorig jaar zijn tenminste zes Thaise journalisten vermoord om dat ze de onwettige activiteiten van Thaise provinciale bestuursfunc- tionarissen aan het licht hadden gebracht. Vijf andere verslagge vers zouden om andere redenen zijn omgebracht. In 1983 werden 21 journalisten vermoord. kosten dan de Russen zouden i ten maken voor de aanbouw van zoveel nieuwe raketten, dat zij de capaciteit van de defensie in de ruimte zouden kunnen overtreffen. „Als de nieuwe technologie niet aan deze maatstaven zou beant woorden zullen wij die niet gebrui ken", zei Nitze. Hij voorzag dat de supermachten DEN HAAG (GPD/ANP) - Surna me's sterke man, bevelhebber Desi Bouterse, is welkom in Nederland wanneer hij hier zou willen toelich ten welke stappen Suriname denkt te nemen om de democratie en de rechtsstaat te herstellen. Dat verklaarde de woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken gisteren desgevraagd naar aanleiding van het verschijnen van een VN-rapport over standrechte lijke executies, waarin ook de moord op 15 Surinamers in decem ber 1982 wordt behandeld. Die ge beurtenis was aanleiding tot het stopzetten van de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Suriname. „Bouterse zal niets in de weg worden gelegd, wanneer hij naar Nederland zou willen komen. Wij willen Suriname niet isoleren", al dus de woordvoerder. Uit zijn woorden bleek verder dat het niet onmogelijk wordt geacht dat mi nister Van den Broek in Brasilia een ontmoeting heeft met Bouter- Beide heren zijn 14 maart in de Braziliaanse hoofdstad om de inau guratie van de nieuwe burger-pre sident Tancredo de Neves bij te wonen. Er zijn geen voorbereidin gen getroffen voor een gesprek Bouterse-Van den Broek, maar, al dus de woordvoerder, „de minister zal Bouterse niet ontlopen". De Surinaamse legerleider Desi Bouterse, die maandag in een toe spraak uitriep dat Nederland „kan barsten" met zijn geld, heeft niet bedoeld dat Paramaribo afziet van de afspraken die gemaakt zijn in het ontwikkelingsverdrag met Ne derland, zo zei hij gisteren op een persconferentie in de Surinaamse hoofdstad. Met zijn uitspraak wil de Bouterse zeggen dat Suriname niet zal blijven bedelen om het Ne- derlande geld. Wel zal Paramaribo stappen blijven ondernemen voor hervatting van de „herstelbetalin gen", aldus Bouterse. EN MAAK KANS OP EEN VOLLEDIG VERZORGDE VAKANTIE REIS zoals: 8 DAAGSE VLIEGREIS NAAR BRAVAPARK (Spanje) voor 2 pers. VOLLEDIG VERZORGD 8-DAAGSE TOURINGCAR RE IS NAAR LUXEMBURG voor 2 pers. VOLPENSION 8-DAAGSE RIJNCRUISE met M.S. Prinses Juliana, voor 2 pers. VOLLEDIG VERZORGD 25 TROOSTPRIJZEN in de vorm van 6 verzilverde gebakvorkjes van de KONINKLIJKE BEGEER. Haal uw C RA TIS deelname formulier in een van de supermarkten van: en plak 5 streepjeskodes van NUT ROM A- of ELCEMEL produkten op dit formulier. U mag zo vaak meedoen a/s u wilt. Inleveren vóór 31 maart 1985 in een van van onze supermarkten. Prijswinnaars krijgen persoonlijk bericht. met LLMJIUMWU en NtlTRICIS. naar het zonnige zuiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7