'Ik heb nog steeds veel van een kind in me' contact lenzen. Dramatisch dagje in het leven van Annie Lennox Eric Herfst: kundig cabaret-vernieuwer Gouden Beer voor 'Wetherby' en Oostduitse film POPAGENDA 19. OENSDAG 27 FEBRUARI 1985 RADIO-TV-KUNST een aat\ n hoofd gezich tioa bij na Bakke\ 1(1) Shout - Tears for Fears 12,5( 2(2) Easy lover - P. Bailey P. van u Collins 3(9) This is not America - David Bowie 4 4) Do what you do Jer- end, et maine JcLckson ^re 5 7) Loverboy - Billy Ocean boe op Prei t 1952 jk pe: oemdi dt d> irijve e her legem ■n uit| a Is de '.n za ndérs gewei Log- opfj sfulj I 'De s de t de ont: iets,' e dê 6(8) Susudio Phil Collins 7 (3) One night in Bangkok - Murray Head 8(6) I want to know what love is Foreigner 9 (13) Just another night - Mick Jagger 10 (10) Let it all blow - Dazz Band 11 5) Solid - Ashford Simp son 12 (17) Ik meen't - André Ha zes 13 (16) Watching you - Shaka- tak 14 (12) Jungle love - The Time 15 (20) Sharp dressed man - ZZ Top 16 (22) Treat her like a lady - Temptations 17 (15) SOS fire in the sky - Deodato 18 (31) Nightshift - Commodo- 19 (11) Gimme all you lovin ZZ Top 20 (33) Let's go crazy - Prince The Revolution 21 (21) 't Grote reklamelied - Frank Peters Sterren team 22 (14) I should have known bet ter -Jim Diamond 23 (24) This is my night - Cha- ka Khan 24 (18) Brinkman minister Brinkman Vader Abraham 25 Love and pride - King 26 (28) The boys of summer - Don Henley 27 (37) Save a prayer - Duran Duran 28 (26) I know his so wéel - B. Dickson E. Paige 29 (30) Am I losing you forever - Mai Tai 30 (32) Yaki Taki Oowah - Gi- gantjes 31 (39) You're my heart you're my soul - Modern Tal king 32 Material girl - Madon na 33 (19) I would die 4u - Prince 34 (27) No mercy - Stranglers 35 (25) Rock 'n' roll - Status Quo 36 Let's talk about me - The Alan Parsons 37 (36) Het feest kan beg innen - De Deurzakkers 38 Slippery people - Tal king Heads 39 Since yesterda Strawberry Swit 40 You're my inspiration Chicago AMSTERDAM (GPD) - Een wat droge, terughoudende man, Eric Herfst. Een beetje laconiek, leek het wel, met zijn scherpe, snijden de stem. Maar soms bijna uitbun- dig-komisch in de benadering van mensen en situaties. Maar vooral: een doordacht, kundig en integer theater-maker, die in 25 jaar tijd uitgroeide van verfrissend klein cabaretier tot producent en regis seur van het grote werk voor televi sie en musical. Weinig mensen we ten nog dat de vorige week gestor ven Eric Herfst (47) een enorm be langrijk cabaret-vernieuwer is ge weest. Hij was het die het wat ingedom melde, Nederlandse amusement een peppende injectie toediende als oprichter van de groep Lurelei. Dat was in 1958. Het werd de toonaangevende club van de jaren '60 met kritische nummers over religie en konings huis. Zaken, die in die tijd amper of niet bespreekbaar waren op een podium en in een enkele stad zelfs leidden tot een speelverbod- Met Ben Rowold (het vorig jaar vrijwel vergeten overleden) was Eric Herfst de stuwende kracht en organisator. De tekstschrijver Guus Vleugel kreeg van hem zijn kans. Dat leidde tot (GPD) - „Nee, kom maar niet mee in de behandelkamer. Ik vind het vervelend als ik daar met mijn tong uit mijn mond zit en jij moet toekijken" Annie Lennox heeft zojuist de befaamde Parijse keelarts Chevalier uitgelegd hoe lang ze het beroep van zangeres pro fessioneel heeft uitgeoefend en wat haar klachten zijn. Cheva lier zingt zelf (klassiek), spreekt met de nodige moeite een mondje Engels en maakt voor het eerst kennis met de wereldvermaarde Schotse zan geres van The Eurythmics. Twee heel verschillende werel den ontmoeten elkaar op dat moment. Chevalier hoort met stijgende verbazing toe welke eisen het vak stelt aan het fy sieke uithoudingsvermogen van Annie Lennox en neemt haar mee naar de behandelka mer. Annie luistert op haar beurt met ontzag naar Cheva lier's vakkennis. Vijf minuten later komen ze terug uit de be handelkamer. De diagnose van de keelarts: twee beginnende poliepen. door John Oomkes Annie Lennox en Dave Stewart (The Eurythmics) Die conclusie stuurt de planning The Eurythmics voor de rest die is" opgetuigd "met filmaffiches van dit jaar in de war. Annie Len nox zal opnieuw moeten leren gen en haar stembanden op de juis- momentuTtziet als Marilyn Monroe, Elvis Presley en Humphrey Bogart, maar er geen gewone pla te manier moeten leren gebruiken. tenstudio. Er is geen mengtafel Daarna staat haar een chirurgische voor de gebruikelijke 24 sporen, ingreep te wachten en zal het nog wel veel effectapparatuur. Achter vyf maanden kosten voordat ze in de knoppen marcheert Dave Ste- het openbaar zal kunnen optreden. wart rond, een rustige, zelfverze- Een wereldtournee waarbij het kerde dertiger, die een van de ne- nieuwe repertoire voor het eerst te gen nieuwe songs laat horen. Ball horen zou zijn geweest, is daarmee and Chain heeft alle kenmerken definitief van de baan. Dat is zake- die de muziek van The Eurythmics Ujk gezien een ramp, en in artistiek zo perfect maakt: opzicht een tegenvaller. The Eu- de sound, een rythmics - naast Annie Lennox gedistingeer- afgerond liedje onderhuidse lading die bestaande uit Dave Stewart - heb- vaak het tegenovergestelde effect ben namelijk de afgelopen twee bewerkstelligt als de melodie doet maanden in volledige afzondering vermoeden, in een Parijse oefenruimte gewerkt aan de opnamen van een vierde In een aansluitende kille ruimte studioalbum. Begin april zal Be zet Annie Lennox de lamellen op Yourself Tonight worden uitge bracht. Negen nieuwe songs - doodeenvoudig op acht sporen- huiskamerapparatuur opgenomen - vormen een nieuw bewijs van de klasse van The Eurythmics. We zullen ze voorlopig alleen door middel van vinyl en videoclip leren kennen. Er zijn meer straten in Parijs die Rue de Bagnolet heten, zegt de ta xichauffeur eerder op de dag. Om kiertje. „Het is heel bijzonder ter de rug". (foto GPD) stress van de wereld der limousi nes graag uit de weg". „Wat wij doen is bijzonder van zichzelf en we willen dus niets te maken hebben met het selectieve, chique en elitaire wereldje waarin de meeste topartiesten terecht ko men. Onze tweede elpee, Sweet Dreams, werd in 1982 gewoon ge maakt op een acht sporen-mengta- fel en een Revox-bandrecorder en dat had een zeer bevredigend re sultaat. En dan bedoel ik niet fi nancieel maar artistiek. Als je alle eisen ingewilligd kunt krijgen neem je je volgende plaat mis schien wel op Montserrat (een lu xueus eilandje in het Caraibisch gebied) op", zegt Annie met een hese stem. „We werken liever in een intiem kringetje, gericht op het werken zelf. Dat blijkt te werken, ook al heb je nog zoveel stress ach- een andere stad aan het werk te kunnen gaan. We hebben in Noord-Londen een kerk omge bouwd tot een eigen studio, De specifieke schoonheid van het Euxythmics-materiaal laat zich moeilijk in woorden vangen. Len nox verstaat als weinig andere dit is een andere stad, een inspire- tekstdichters namelijk de kunst rende omgeving die een andere creativiteit bij je oproept. We wil den niet de fout maken om in een dure, grote studio te werken, maar lokatie waar bijna geen faci- eenvoudig lijkend liedje een handomdraai te veranderen in een doortrapte song. Achter een schijnwereld van klatergoud gaan bij haar soms donkere, decadente vergissingen te voorkomen moet niet die faciliteiten die de meeste r het nummer van het arrondis- topgroepen tegenwoordig schijnen liteiten voorhanden zijn. Zeker processen schuil. Annie: „Mmm. - Het is moeilijk iets te zeggen zon der dat het als een stom cliché sement worden geïnformeerd. Te te moeten verlangen. bestemder plaatse aangekomen eigen spullen meegebracht. vrees ik het ergste. Op het opgege- We werken zo omdat we geen on- huisnummer bevindt zich een derdeel willen zijn van een glim- importfirma mende, glamoureuze wereld met Chinese snuisterijtjes, twee groeze- bijbehorende dito produkten. We lige woningen waarin pied-noirs willen graag werken zoals je thuis onderdak hebben gevonden en een in de huiskamer werkt. We gaan de Na langdurige ziekte overleden reeks satirische topnummers waar in series heilige huisjes omver ge kegeld werden. Lurelei hield tien jaar stand. Be kende mensen zoals Sylvia de Leur, Frans Halsema (eerst alleen als pianist), Leen Jongewaard, Kees van Kooten, Adèle Bloemen- daal, John Lanting, Marjan Berk, Gerard Cox, Annemarie Oster Erics leidde voor Jasperina de Jong tot haar eerste grote solo-show van 1970 en 1972. Nadat ze door tragi sche omstandigheden met Vleugel hadden gebroken, heeft Eric Herfst de artistieke wegen voor Jasperina gebaand. Hij koos haar nieuwe lijfsauteurs Lennaert Nijgh en Ivo de Wijs en was haar artistie ke geweten. Musicals als 'De Stunt', 'Sweet Jasperina de Jong Charity', 'De Engel van Amster dam' en vrij recent 'Fien' zouden zlJden van de Atlantische Oceaan Maar Lurelei was niet slechts be palend voor carrières. De naam kreeg historische betekenis door dat er een nieuw soort cabaret voor een nieuw publiek gevestigd werd. De samenwerking met Vleugel ondenkbaar zijn geweest zonder de drijvende kracht van Eric Herfst. Het massa-publiek dat die produk- ties kwam bekijken, heeft schünlük nooit beseft dat Jasjxai- op platvloerse zaken: het einde de jarenlange liefdesrelatie tussen i haar mensen konden schitte ren doordat hij dingen bedacht, produceerde, schreef en regisseer de. Wat Eric en Jasperina niet gelukt is: de vestiging van een eigen musi cal-theater in Amsterdam. Met hun tweeën slaagden ze er niet in om de konkelende politiek aan hun kant te krijgen. op het podium 'Tussen Lurelei-cabaret-klok terug leed echter niet onder de ziekte die wringen zich al openbaarde. Er lag een ba- nuftige c s-idee van zijn hand klaar voor de sten op de - volgende grote musical: 'Tilt'. Die kon eenvoudig produktie is al een keer uitgesteld. Voorgoed, zoals nu vaststaat. klinkt. Wat ik nastreef bij het schrijven van teksten is te probe ren dat zoveel mogelijk te omzeilen zonder in geforceerde taal te ver vallen. Dat wordt nog moeilijker als je weet dat ik geen beschrijven de teksten wil neerpennen - het zijn geen liedjes die over de levens omstandigheden van andere men sen handelen. Het zijn geen songs met politieke onderwerpen of waarin ik mijn ziel zonder terug- houdenheid blootleg". „Veel mensen doen dat - en ik bewonder dat van anderen, zolang ze daarin smaakvol te werk gaan. Mijn teksten zou je een soort uittre dingen uit mezelf kunnen noemen. Dat zijn ze nog niet op het moment dat ik ze schrijf, maar als je achter om kijkt dan moet ik constateren dat ze veelal over mij gaan. Niet rechtstreeks, maar indirect, als het ware via een achterdeurtje. Het is moeilijk voor mij om over iets an ders te schrijven dan emoties of di lemma's, want dat zijn de zaken die me het meest na staan. Dat is mijn genre". Succes Vorig jaar om deze tijd maakten Dave Stewart en Annie Lennox een vermoeiende wereldtournee. De stress was compleet. De muziek van The Eurythmics kon aan beide hadden we het niet gedaan. Nie mand spant zich maandenlang en serieus in om een soundtrack te schrijven om later tot de ontdek king te komen dat er al één be stond. Toen we klaar waren, kre gen we eenvoudig van de regisseur te horen: oh, ja, dat is waar ook. Bij de perspresentatie zullen we he laas moeten afzien van jullie film muziek. We werden krankzinnig, we voelden ons absoluut voor idioot staan. Wat gebeurt hier?, vroeg ik aan de regisseur. En hij zei: we willen jullie muziek niet. Even later bleek dat de muziekflar- den die voorkwamen op de filmrol len die ons waren toegezonden met ruwe opnamen uit de filmproduk- tie al elementen waren uit een an dere soundtrack. We hadden die flarden aanvankelijk opgevat als een indicatie, een aanwijzing voor het soort werk dat van ons werd verlangd. Dat bleken ze dus al die tijd al in gedachten te hebben als uiteindelijke soundtrack". Gedeprimeerd Lennox verkrampt helemaal on der de duffelse mantel, werpt 'm van haar af. Ze vertelt van haar ver moeden dat ze gewoon gebruikt zijn als publiciteitsmiddel („1984 heeft het produktiebudget ver overschreden. Elke publiciteit is in zo'n geval lonend. Ik vond de film overigens deprimerend. De beel den waren zo opgelegd en zo wei nig subtiel dat je onmiddellijk je polsen zou willen doorsnijden"). Lopend naar de studioruimte ver telt ze dat ze altijd weer bezig ge houden wordt door menselijke tra giek. „Dat wat mensen motiveert. Hun overeenkomsten en tegenstel lingen, hun aantrekkingskracht - kortom die krachten die maken dat denk ik: God, klinkt dat niet te overdreven. Legt muziek zo lang zamerhand niet teveel beslag op mijn persoonlijk leven? Ben ik niet te gefixeerd op mijn teksljes? Maar je wordt nu eenmaal geobsedeerd door je bezigheden, niet? Mensen zoeken het in seks, in drugs, in geld, in kleren, in anderen. Ik vraag me af, waar die speurtocht eigenlijk toe leidt. We zoeken ei genlijk naar verstrooiing, naar mo gelijkheden om aan vastgeroeste gewoonten te ontsnappen. Soms is die speurtocht een zoeken naar je zelf, soms naar een mogelijkheid om aan jezelf te ontsnappen". Annie weet zich na een carrière die haar in acht jaar uit betrekkelij ke anonimiteit naar wereldbekend heid heeft geleid langzamerhand wat zekerder van haar zelf. „Ik heb ik ben nu dertig een wat hel derder beeld van mezelf. Ik bedoel dat niet pretentieus, begrijp me niet verkeerd. Want op bepaalde terreinen ben ik net zo mistig als vroeger, of misschien wel meer. Maar op andere terreinen is het duidelijker dan voorheen. Ik heb gekozen voor dit vak. Ik hou ervan om mensen bezig te houden, te en tertainen, een performer te zijn. Hopelijk schrijf ik over zaken die anderen roert. „Ik vind The Cocteau Twins ge weldig. Ze zijn zo roerend dat ik de hele dag kan janken. Op mijn leef tijd heb je de dingen wat meer le ren analyseren, wat meer in hun verband leren zien. Je kan er af en toe afstand van nemen en om jezelf lachen. Ik zou willen dat ik het soort kinderlijke naiviteit dat The Gocteau Twins zo puur maakt, kan behouden. Ik denk dat dat nog steeds zo is. Een deel van mijn ka rakter heeft nog steeds geen laagje vernis gekregen. Gedeeltelijk ben ik nog steeds niet cynisch. Daar houd ik van. Ik heb nog steeds veel van een kind in me". rekenen op een optimale erken ning en een ongelofelijk succes. De belangstelling van de media voor het duo concentreerde zich al snel Lennox en Stewart, het feit dat dat geen eind betekende voor hurt ar tistieke samenwerking, Annie's onverwachte huwelijk met een Duitse aanhanger van de Hare- krishna-beweging, haar zeldzame zwijgen. Die geluidstilte had een praktische oorzaak, zo bleek later. - De eisen die het dynamisch zeer Samen met Jasperina kwam Eric gevarieerde materiaal aan haar Herfst in 1980 by verrassing terug stembanden stelde, bleken zwaar. Tina Turner en Lionel Richie LOS ANGELES (UPI) - Tina Tur ner heeft gisteren een Grammy ge kregen in de categorie 'vrouwelijke roek-zanger' voor haar nummer 'Better be good to me'. Onderschei dingen van de Amerikaanse pla tenindustrie gingen verder naar Bruce Springsteen ('Dancing in the dark') in de categorie 'manne lijke roek-zanger' en naar Prince and the Revolution ('Purple rain') in de categorie 'roek-groep'. Cyndi Lauper kreeg een Gram my als beste nieuwe artiest. Een aantal andere ontvangers van de in totaal 67 Grammys: Emmylou Harris ('In my dreams') als 'vrouwelijke country- zanger' Steve Goodman ('City of New Orleans' door Willie Nelson) in de categorie 'beste lied in de country- stijl' Joe Williams ('Nothing but the blues') in de categorie 'jazz voca list' Wynton Marsalis ('Hot house flo wers') in de categorie 'jazz instru menteel solist' Pointer Sisters ('Jump (for my love)') in de categorie 'pop duo' Ray Parker jr. ('Ghostbusters') in de categorie 'pop instrumentaal performance' John Williams ('Olympic fanfare and theme') en Randy Newman ('The natural') samen in de catego rie 'instrumentele compositie'. In de categorie klassieke muziek werden onderscheiden: Beste al bum - 'Amadeus' van Neville Mari ner en de Academy of St.Martin-in- the-Fields, het Ambrosian Opera Chorus en de Choristers of West minster Abbey; Opera - 'Bizet: Car men' van Lorin Maazel, Orchestre National de France en de Choeurs et Maltrise de Radio France; Klas siek orkest - 'Prokojiev: Symfonie no. 5 in B, Op. 100' van Leonard Slatkin en de St. Louis Symphony; Koren - 'Brahms: A German Re quiem' van Margaret Hills en het Chicago Symphony Orchestra Chorus; Nieuw klassiek - 'Anthony and Cleopathra' van de componist Samuel Barber; Klassieke produ cer van het jaar - Steven Epstein. het programma Het duo kwam de periode niet z„.. winter Alsof de der kleerscheuren door. Een ver zoek om de muziek te schrijven bij Romantiek Annie moet er vandoor; ze heeft een afspraak die de dag een dras tisch andere lading zal geven. In de taxi op weg naar de keelarts de vraag ik haar waarom ze in songs haar afhankelijkheid van de liefde etaleert. Annie: „Ik denk dat hete roseksuele vrouwen zich incom pleet voelen zonder een man. Mis schien is dat voor heteroseksuele mannen wel precies vice versa. Ik weet het niet precies. Maar in de gesprekken die ik met myn vrien dinnen daarover heb, lijkt het er sterk op dat de meeste vrouwen zo'n figuur nodig hebben. Ik ben eigenlijk niet sentimenteel inge steld, ik hou niet van sentimentali teit, maar ik ben wel erg roman tisch. En ddn niet in de sfeer van bloemen, parfums of chocolade- ....maar het laat zich vertalen als een hunkering naar liefde die zo'n pijn doet dat je het gevoel hebt dat er voortdurend iemand op je tenen staat. Liefde met een kronkel". WEST-BERLIJN (AFP) - Op het 35ste filmfestival van West-Berlyn zijn dinsdag de films 'Wetherby' van de Brit David Hare en 'Die Frau und der Fremde' van de Oost duitser Rainer Simon beide onder scheiden met de Gouden Beer. De speciale juryprijs, een Zilveren Beer, ging naar de Hongaarse film 'Szirmok, Viragok, Koszruk' ('Bloesem, Bloemen, Kransen') van Laszlo Lugossy. Aan het einde van het festival waarvoor 25 speelfilms en 16 korte films uit 19 landen waren inge schreven, werden behalve de Gou den Beer zes Zilveren Beren en drie eervolle vermeldingen toege kend. Lugossy verrastte de 'Berli- nale' met zijn thema: een film over mislukte dromen van de revolutie, verstoorde illusies en de dwang tot compromis. Voor de beste regie kreeg de Amerikaan Robert Benton ('Kra mer vs Kramer') een Zilveren Beer voor zijn film 'Places in the Heart' over de strijd voor het bestaan van een weduwe van een boer met twee kinderen in de jaren dertig. Een Zilveren Beer voor de beste in dividuele prestatie ging naar de Sovjetregisseur Tolomusch Okejev voor de artistieke kwaliteit van zijn film 'Potomok Belogo Barsa' ('de Afstammeling van de Sneeuwlui paard') over Kirgizische bergstam- Als beste actrice werd Jo Kenne dy onderscheiden met een Zilve ren Beer voor haar rol in de film 'Wrong World' van de Australische regisseur Ian Pringle, die zich af speelt rond de drugshandel. Dezé onderscheiding bij de mannelijke rollen ging naar de Spanjaard Fer nando Fernan Gomez voor zijn ver tolking in 'Stico' van Jaime de Ar mman, een pessimistische kome die over afhankelijkheden en twij felachtige vrijheden in de moderne maatschappij. Als 'film met een buitengewone fantasie' kreeg de Zweeds-Noorse Astrid Lindgren-verfilming 'Ronja, Rovardotter' (Ronja, de Rovers dochter') van Tage Danielsson een Zilveren Beer. De bekroonde 'Wetherby' had een troef in de persoon van Vanes sa Redgrave, maar de film op zich hoewel die zeer goed in elkaar zit, blijft zeer conventioneel. Het ver haal gaat over een lerares die zich haar grote jeugdliefde herinnert wanneer een jongeman om ondui delijke redenen voor haar ogen zelfmoord pleegt. Een verrassing was 'Die Frau und der Fremde' waarin wordt ver haald hoe een Duitse soldaat in de Eerste Wereldoorlog verliefd wordt op de vrouw van zijn mede gevangene die hij via diens verha len over haar leert kennen. Aan het eind van de oorlog gaat hij haar op zoeken en wendt voor haar man te zijn die als vermist te boek staat. Deze indringende en aangrijpende film, zonder hoogdravendheid, toont de ontreddering in het ver woeste en geruineerde Duitsland van 1918. The Times zijn afkomstig uit Engeland en maken pop die nadrukkelijk verwijst naar de Modgroepen als de Kinks en de Who en naar de Mer- seybeat. Muziek die nadrukkelijk verwijst naar de (tweede helft van de) jaren zestig, de lange, hete zomer, minirokken, Carnaby Street en Piccadilly Circus en die wel 'Thamesbeat' wordt genoemd. Ze spelen vrijdagavond in het Leids Vrijetijds Centrum, één van de twee kansen om hen in ons land te zien. Het voorprogramma wordt verzorgd door Pseiko Lüde die Astro's, psychobllly uit West-Duitsland. Crims of Nature is de naam van een garagerock-groep uit Groningen, die eerder in het Leids Vrijetijds Centrum speelde in de halve finale van de Grote Prjs van Nederland. Zij vervangen daar zaterdag de eer der aangekondigde Alien Sex Fiend, die haar Nederlandse toernee heeft afgezegd. zet, verschenen ze onder meer als Michael Radford's verfilming Beatrix en Claus in een balkon-scè- de George Orwell-klassieker 1984 ne- - was daarom een welkome aflei- Het was voor het laatst dat Eric ding. Het betekende dat Lennox Herfst zelf speelde. Zijn creativiteit haar gemoed niet hoefde uit te ADVERTENTIE andermaal met tegelijk natuurlijke tek- n te komen. Ze filmverhaal vol- Eric Herfst met zijn echtgenote Jasperina de Jong Met een verwongen gezicht ver- Jasperina de Jong gaat zonder teit Annie Lennox het verhaal dat Eric verder. Het volgend seizoen merkwaardige gelijkenis vertoont doet ze weer een solo-programma. met de manipulaties waarover Or- Vanuit de schrijnende zekerheid weli schrijft. „We accepteerden de van het onontkoombare cliché, de aanbieding van ganser harte. Als theaterwet die zegt dat de show al tijd doorgaat. Heemstede - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58; Sassenheim - Hoofdstraat 253; Viaardingen - Hoogstraat 209; SOEUR DES POÈTES - Marianne Oswald, pseudoniem van Marian ne Colin, de chansonnière, diseuse, comédienne en schrijfster die als 'soeur des poètes' bevriend was met Albert Camus en André Gide, is op 84-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Parijs overleden. Gedurende 33 jaar heeft Marian ne Oswald in Parijs gewoond in de zelfde hotelkamer, waarvan de mu ren waren behangen met het werk van haar vrienden (een gouache van de Vlaminck en een werk van Léger) en brieven van Camus en Cocteau.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23