LEIDSCH DAGBLAD Verkeerschaos in mist Z48 Overheidstekort naar 9,4 procent gedaald ers Bij de weinig voor Groningen ammo Burgemeester Boskoop voor gesloten deuren Zeker drie doden, tientallen kettingbotsingen en talrijke files CELLENTEKORT Dollar flink ingezakt WD: geen 'solotoer' Van Aardenne VARKENS LAPJES WOENSDAG 27 FEBRUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37639 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posttus 54 2300 *8 Leiden VoorM.nrs. zie colofon (Van een onzer verslaggevers) BOSKOOP De Boskoopse burgemeester J.H. Reinders is gister avond de toegang tot de veiling in zijn plaats ontzegd. In de beurs hal Florida vergaderden de kwekers, leden van de Coöperatieve Veiling Boskoop, over de grote financiële problemen van de vei ling. Alleen leden van de coöperatie en de plaatselijke pers moch ten naar binnen. De burgemeester en de grotere dagbladen werden buiten de deur gehouden. De botte weigering schoot burgemeester Reinders, die in het verleden nogal eens het verwijt kreeg te weinig belangstelling voor de kwekers te tonen, in het verkeerde keelgat. Hij verliet boos het veilinggebouw. DEN HAAG (GPD) - In ons land zijn medicijnen vaak veel duurder dan in België, Frankrijk, Engeland, Italië en Ierland. Alleen in West- Duitsland moet nog meer worden betaald. Dat blijkt uit een onder zoek dat de Consumentenbond sa men met buitenlandse zusterorga nisaties uitvoerde. Er moet meer controle op de prijzen worden uit geoefend, meent de bond. In zeven Europese landen wer den verschillende medicijnen ge kocht als pijnstillers, antibiotica, zenuwmiddelen, hartmiddelen, ge neesmiddelen tegen hoge bloed druk en maag- en darmmiddelen. Niet alleen blijken grote prijsver schillen te bestaan, maar verschil len ook de waarschuwingen op de bijsluiters. Een aantal geneesmiddelen is in Nederland zelfs buitensporig duur. Zo is het middel Indocid (tegen reuma) hier bijna zeven keer zo duur als in Italië. Aspro 500 (pijn stiller) kost bijna twee keer zoveel als in Frankrijk, Inderal (onder meer bloeddrukverlager) kost in Italië ongeveer een vierde van wat men in ons land betaalt. Van de vijf groepen medicij nen die de Consumentenbond heeft onderzocht, komt Nederland twee keer als duurste van de zeven1 landen uit; drie keer als het op één na duurste. De Consumentenbond vindt dan ook dat het ministerie van economische zaken de prijzen beter moet controleren. (Van onze verslaggevers) LEIDEN - Vanmiddag rond twee uur bestond nog altijd geen duidelijk overzicht van de gevolgen die de tiental len kettingbotsingen hebben gehad die 's ochtends als gevolg van dichte mist plaats hadden. In ieder geval kwamen bij Beuningen, Baarle-Nasau en Ruurlo drie personen om het leven. Gorkum deden zich twee ketting botsingen voor waarbij vier ge wonden vielen. Een automobilist moest uit zijn wrak worden ge zaagd en is er ernstig aan toe. Rond Amsterdam deden zich eveneens zware kettingbotsingen voor. Op de rijksweg A-9 tussen Alkmaar en de Velsertunnel raak ten zo'n twintig auto's betrokken in een kettingbotsing. Zes inzitten den werden gewond, geen van hen ernstig. Een verwrongen wrak op een oplegger, diverse beschadigde auto's vanochtend als gevolg van de dichte mist op de rijksweg tussen Leiden e i de chaos die vormde de post inkomstenbelas ting. In totaal werd vorig jaar 834 miljoen gulden minder geind. De grootste meevaller deed zich voor bij de lagere overheden, die 0,9 procent minder leenden dan werd joen), net als het niet doorgaan v 'Aanrander met de hond' gaat cel in AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft vandaag de 29-jarige 'aanrander met de hond' uit de hoofdstad wegens zes aanrandingen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 maanden en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Rond de aanrander ontstond be gin vorig jaar grote onrust omdat hij wegens gebrek aan celruimte uit voorarrest werd vrijgelaten. Vooral zijn slachtoffers en diverse vrouwenorganisaties protesteer- concludeert "uit'degegevens dat den daar hevig tegen.vorig jaar op de rijksbegroting 0,2 miljard meer is uitgegeven dan in september verwacht werd. De be lastingen bleven vooral in de laat ste periode van vorig jaar fors ach ter bij de ramingen (f 1,1 miljard) maar de overige ontvangsten kwa men 1,7 miljard hoger uit. Van de voorgenomen bezuini gingen van 10,6 miljard werd uit- DEN HAAG (GPD) - Het financieringstekort van de over heid is vorig jaar gedaald tot 9,4 procent van het nationaal inkomen. Vorig jaar september werd nog uitgegaan van een tekort van 10,5 procent. en de begroting 123 miljoen min der dan was afgesproken. Ook bruarinota. Een grote tegenvaller Volksgezondheid bezuinigde 290 miljoen te weinig. Daarnaast leid den de beperking van de korting op minimumloon en uitkeringen (geen 3,5 procent maar 3 procent) tot lagere bezuinigingen (360 mil- Vermoedelijk zijn ook bij het Belgische plaatsje St. Job in het Goor slachtoffers gevallen. Daar reden zeker tweehonderd perso nen- en vrachtwagen op elkaar. Tientallen auto's brandden volle dig uit. De chaos was ter plaatse dermate groot dat er nauwelijks hulp kon worden geboden. Ambulances en brandweerwagens konden slechts met grote moeite de rampplaats bereiken. Het verkeer op de snelweg Bre- da-Antwerpen was vanmiddag nog steeds voor alle verkeer afgesloten. Volgens de eerste berichten raak ten tientallen mensen gewond, on der wie twaalf ernstig. Elders in het land liepen veel honderden auto's bij kettingsbot singen aanzienlijke schade op en ontstonden files met een totale lengte van meer dan honderd kilo meter De chaotische situatie op de Nederlandse autosnelwegen werd veroorzaakt door de zeer dichte mist die het zicht op vele plaatsen beperkte tot minder dan 50 meter. Een zeer groot aantal aanrijdin gen deed zich voor op de rijksweg A-44 tussen Haarlemmermeer en Wassenaar. De chaos was zo groot dat een rijbaan in de richting Den Haag moest worden afgesloten. Rond half elf had men de autow rakken aan de kant zodat de auto snelweg weer berijdbaar was. Tussen Nieuw-Vennep en Oegst- geest waren volgens de rijkspolitie ongeveer honderd auto's bij diver se botsingen betrokken. Hoewel de blikschade aanzienlijk was vielen er geen gewonden. Rond tien uur werd er druk 'getakeld' om de ge strande voertuigen af te voeren. Op het 'Leidse gedeelte' van de A-44 deden zich in totaal zes ket tingsbotsingen voor waarbij ruim 50 auto's waren betrokken. De bot singen ontstonden bij de oprit aan de Plesmanlaan en ter hoogte van de Stevenshof. Ook daar vielen geen gewonden. Ter hoogte van de Maaldrift Wassenaar botsten gen tien auto's op elkaar. De scha de bleef tot het materieel beperkt. Ook het verkeer tussen Den Haag en Rotterdam is vanmorgen lange tijd in beide richtingen ge stremd geweest als gevolg van aan rijdingen. De autosnelweg Poot van Metz in Eindhoven werd van ochtend in beide richtingen afge sloten na een serie kettingbotsin gen. Bij die botsingen waren ten minste dertig auto's betrokken. Er zouden verschillende gewonden zijn gevallen. Verzetsmensen willen be handelingsmethode-Bas- tiaans veilig stellen. PAGINA 5 De Israëlische premier Pe res had in het geheim een ontmoeting met een afge zant van de Egyptische pre sident Moebarak. PAGINA 7 Cao-overleg over verdere arbeidstijdverkorting in de metaal vastgelopen. PAGINA 9 De coach van Cyprus zou een 3-0 nederlaag tegen het oranjeteam vanavond in het stadion van Ajax - 'heel normaal' vinden. PAGINA 13 Jongerenjaar 1985: 'Samen aan de slag? Vergeet het'. PAGINA 17 Crimineel Nederland krijgt een nieuwe groep bij: de 'supercategorie. Dat zijn, al thans volgens de lezing van minister Korthals Altes (justitie), de zwaarste misdadigers die op geen enkele cle mentie hoeven te rekenen. Zij blijven in hun cel en worden niet, zoals on langs Mike B., naar huis gestuurd we gens plaatsgebrek. Korthals Altes moest gisteren in de Tweede Kamer erkennen dat deze hernieuwde categorie-indeling nau welijks zoden aan de dijk zet, maar hij beloofde dat een min of meer blijven de oplossing voor het cellenprobleem er zit aan te komen. Er zullen vroeger gesloten inrichtingen worden gereno veerd en er zal op wat langere termijn nieuwbouw worden gepleegd waar door het aantal cellen drastisch kan worden uitgebreid. Het lijkt allemaal heel mooi, maar het is de vraag of de goede voorne mens van de bewindsman wel zo ef fectief zullen zijn. Met het bouwen van meer cellen wordt ongetwijfeld een deel van het penitentie-probleem opgelost. Maar uit de gebeurtenissen van de afgelopen dagen, of beter: maanden, blijkt dat er meer aan de hand is dan alleen een eenvoudig ge brek aan cellen. Het is in elk geval wel duidelijk dat er iets moet gebeuren. Na alle tumult over de voortijdige vrijlating van de zogenoemde 'aanrander met de hond' in Amsterdam, kwam het vorige week tot een absoluut dieptepunt toen de verdachte van een ernstig misdrijf (vrijheidsberoving, poging tot moord) voor de televisie moest vra gen of hij alsjeblieft een cel kon krij gen. De man - hierboven al aange duid met Mike B. - was, nadat hij be gin deze maand iemand door het hoofd had geschoten, voortijdig op vrije voeten gesteld wegens een ge brek aan celruimte. Rechters, officieren van justitie en misschien ook de verantwoordelijke bewindslieden moeten de tv-uitzen- ding met een gevoel van plaatsver vangende schaamte hebben beke ken. De vaak misplaatste reputatie die ons land heeft als een soort para dijs voor misdadigers, werd er onom stotelijk door bevestigd en zelfs tot karikatuur verheven. Enkele dagen na de uitzending werd het nog erger toen het ministerie van justitie liet we ten dat de vrijlating van Mike B. niet nodig was geweest: er waren cellen prprp DEN HAAG - De bereidheid on der PTT'ers om naar Groningen te verhuizen is zeer gering. Verwacht wordt dat van de directiemedewer kers zelfs nog geen derde in het noorden wil werken. Omdat er in dat geval maar 35 directiefunctio narissen naar Groningen gaan, moet de PTT 71,8 miljoen gulden uitgeven aan wachtgeld voor ach terblijvers en de opleiding van nieuwe mensen. Dat is bijna een beide nchtin- derde van de kosten van de totale spreiding: 270 miljoen. rDe PTT-top in Groningen moet Op de rijksweg A-4 tussen Schip- uiteindelijk gaan bestaan uit 117 listisch te denken dat de zo met het Haagse circuit verbonden tops het bedrijf ii Wat kan er van gebeurtenissen als deze worden geleerd? Niet alleen dat er meer cellen moeten komen, hoe noodzakelijk dat in een aantal geval len ook mag zijn. Er zal ook moeten worden gekeken naar de strafrechts pleging en het vervolgingsbeleid, die onlosmakelijk zijn verbonden met de voorzieningen die op penitentiair ge bied worden getroffen. Korthals Altes zei het zelf al: de cri minaliteit is explosief gestegen en de straffen zijn langer geworden. Daaruit zou kunnen worden opgemaakt dat de toegenomen criminaliteit niet di rect iets te maken heeft met de straf maat die in ons land wordt toegepast. Met andere woorden: het is niet aan getoond dat langere straffen de crimi- verwacht. Het ministerie van financiën Twaalf jaar voor moord op kind (3) ROTTERDAM (ANP) - De recht- bank heeft vandaag een 38-jarige Rotterdammer veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar en onvoorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering voor eindelijk 1,2 miljard niet gereali seerd: sociale zaken f 609 miljoen minder, arbeidsvoorwaarden col lectieve sector 155 miljoen minder de moord op zijn overbuurmeisje, de 3-jarige Shirley Deurloo. Ook achtte de rechtbank de ontucht be wezen met een jongetje van vier jaar één dag voor de moord op Shirley. Tijdens het onderzoek bekende de man nog vele andere gevallen van ontuchtige handelingen met minderjarigen. De eis was 18 jaar en tbr. de schoolgeldheffing (78 miljoen). De daling van het tekort kwam voor een groot deel voor rekening van meevallers, die zich sinds sep tember voordeden bij de WIR-uit- gaven (504 miljoen lager dan ver wacht), de gasopbrengsten (135 miljoen), vennootschapsbelasting (400 miljoen), hogere opbrengsten woningwet-leningen (708 miljoen), lagere wsw-uitkeringen (225 mil joen), wet werkloosheidsvoorzie ning (f 358 miljoen), lagere uitke ringen voor de exportkredietverze kering (171 miljoen) en de her structurering van de staalindustrie (93 miljoen) en minder snelle beta lingen door het rijk (92 miljoen). Nieuw-Vennep botsten 40 auto's op elkaar. Ook hier was geen sprake van gewonden. Bij het verkeersplein Deil bij mensen, die ook nog eens de nodi ge extra kosten zullen moeten ma ken vanwege de frequente bezoe ken aan Den Haag. "Het is niet rea- AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar heeft van daag op de Amsterdamse wisselmarkt een forse val gemaakt. Even na elf uur stortte zich plotseling een lawine van verkopen over de markt uit, wat zich even na het middaguur nog eens herhaalde. In de paniek die daarop ontstond zakte de prijs met twintig cent tot 3,73 gulden. De stormvloed van dollarverkopen volgde op berichten dat de West- duitse centrale bank 50 tot 100 miljoen dollars zou hebben verkocht. Volgens een valutahandelaar boden veel mensen ijlings dollars aan uit angst dat de koersdaling nog verder doorzet. Er was daarbij sprake van vrij veel aanbod, maar de handel nam er nauwelijks door toe. Ook in Frankfort was sprake van ware afbraakprijzen. De dollar zak te daar naar een dieptepunt van DM 3,31 ofwel ruim 13 pfennig beneden het hoogste punt van gisteren. Overigens was de dollar bij sterk wisselende koersen in het Verre Oosten flink in herstel. Groningen kan besturen", aldus het vandaag officieel aan minister Smit-Kroes overhandigde sprei dingsplan van de PTT. Voor de andere diensten van de PTT wordt in dit plan gerekend op een volgbereidheid van 45 procent. De promotiekansen voor mensen die naar Groningen gaan worden hoog ingeschat. Maar uitzicht op nieuw werk voor hun partners en huisgenoten in Groningen is "vrij wel nihil". Geprobeerd zal worden voor hen werk te vindbn binnen de PTT zelf. Korter werken AKZO ARNHEM - Bij de cao-onderhan delingen heeft het AKZO-concern (23.000 werknemers) zich in princi pe bereid verklaard tot verder gaande arbeidstijdverkorting in 1986. Wel is daaraan een aantal voorwaarden verbonden. De bon den willen bij AKZO volgend jaar tot een 36-urige werkweek komen en gaan het aanbod met de leden bespreken. alleen vanuit naliteit doen verminderen, net zomin als het omgekeerde het geval zou zijn. Daarom zou de rechterlijke macht zich misschien eens wat meer moe ten bezighouden met de maatschap pelijke betekenis van de strafmaat en dus met de kwaliteit ervan. Wellicht leidt dat in bepaalde gevallen tot de conclusie dat een celstraf in combina tie met een andersoortige straf, of een kortere straf beter is dan eenza me opsluiting voor een lange reeks van jaren. Het zou in elk geval de si tuatie in de huizen van bewaring en in de gevangenissen ten goede kunnen komen. De hele krant voor de Droog Droog weer en af en toe zon. In de nacht en ochtend kans op mist. Mini mumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur van 3 graden in het Waddengebied tot 7 graden in het zuiden van het land. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 28 februari 1985 Zon op: 07.28 uur, zon onder: 18.18 uur. Maan op: 10.37 uur, maan onder: 02.59 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het is ondenkbaar dat minister Van Aar denne in de RSV-affaire „op de so lotoer" bezig is geweest. WD- woordvoerder De Korte zei dit van morgen bij de voortzetting van het' RSV-debat. Volgens De Korte werden alle grote steunoperaties in de fïnan- cieel-economische driehoek van de ministerraad voorbereid. De brief van 1 juni 1979 (de zogenoemde blanco chèque) waarin de minister het afdekken van de verliezen van de RSV-nieuwbouw toezegde, kan Waterstanden Katwijk: hoogwater dan ook moeilijk eigenmachtig ge- >8.28 en 21.09 uur, laag water 04.00 en schreven zijn geweest. De brief 16.35 uur. moet zeker de opvattingen in de volg van de 1 juni-brief. Met die brief werd volgens De Korte nu Hij wees er nog eens op dat de juist de RSV-problematiek losge- oud-ministers Van Agt, Wiegel en koppeld van een Andriessen dit in schriftelijke reac- zetten staatswerf ties hebben onderschreven. „De grensd bedrag, tekst werd daarenboven op ambte- De Korte betoogde voorts dat het lijk niveau voorbereid. En de brief huidige kabinet voor het eerst werd mede namens sociale zaken sinds de zestiger jaren het geweld aan de Tweede Kamer verzonden", van de pressie- en belangengroe- aldus De Korte. De brief moet vol- pen-democratie weerstaat. „Groe- gens hem dan ook gedragen zijn pen die vroeger altijd wel gedeelte- door de ministerraad. „Dat kan lijk hun zin kregen op het Binnen- niet anders". hof vertrekken nu overrichter za- De WD-woordvoerder noemde ke. En dat gaat van au", aldus de het merkwaardig dat de RSV-en- quêtecommissie spreekt van onbe perkte verliesfinanciering als ge- CNV over meepraten"" MAGERE DEVLEESCHMEESTERS PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID Ja. ik neem een proelabonnemeot met 50% korting. Voor slechts 9.80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ir de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1