Blanke Zuidafrikanen aebben 'zwart' bloed DIREKTSERVICE Kwart van scholen kent zelfdodingen 'We zitten tegen het plafond aan' Meeste bijbanen voor WD-kamerlid Van Erp Onderhoudsbeurten Gratis remmentest Auto aankoopkeuring Banden Uitlaten """""OENSDAG 27 FEBRUARI 1985 DEN HAAG (GPD) - Het WD-ka- merlid Van Erp is koploper voor wat betreft het aantal bijbanen. De liberaal heeft er maar liefst dertien. De meeste betaalde nevenfuncties komen echter op naam van zijn CDA-collega Gerritse, die voor zes van zijn twaalf bijbanen salaris krijgt. Bovendien krijgt hij nog Maasglas Tiel en van drukkerij De OHANNESBURG (GPD) - Te- ;en het licht van de op handen ijnde afschaffing van twee van de neest gehate rassenwetten - The nixed marriage act, die het blan- verbiedt om te trouwen met ie- nand van een ander ras en de Im- norality act, die seks tussen ver- ichillende rassen strafbaar stelt - door Ruud de Wit verschijnen er nu in de Zuidafri- ;e pers allerlei verhalen, die de zogenaamde raszuiverheid van de blanke Afrikaner aan de kaak stellen. Het meest recente voorbeeld is het boek 'Groep sonder grense' de Zuidafrikaanse historicus Hans Heese, dat, zonder dat het nog in de boekwinkels te koop is, n grote schok heeft veroor- zaakt onder de conservatieve blan ken in Zuid-Afrika. Heese heeft m een nauwgezette studie gemaakt over de genealogische afkomst yi (stamboom) van vooraanstaande I blanke Zuidafrikaanse families en I is tot de conclusie gekomen dat I meer dan duizend van hen afstam- I melingen zijn van huwelijken en 1 verhoudingen tussen blanke kolo- nisten en zeelieden, en Aziatische De vader van Hans Heese, Jo hannes, had veertien jaar geleden reeds een voor de conservatieve Afrikaner zeer pijnlijk boek ge schreven, getiteld 'Die herkoms van die Afrikaner'. Hierin beweer de hij, dat de Afrikaners voor 7 pro cent gemengd bloed hebben. Het boek van Heese senior werd toen afgedaan als een politieke publika- tie, met als enig doel om het sys teem van de apartheid te ondermij nen. Het nieuwe boek van zijn zoon, die wetenschapper is aan het instituut voor historisch onder zoek aan de universiteit van de West Kaap, zal het de conservatie ve Afrikaner veel minder gemak kelijk maken. De hoofdconclusie is, dat er in Zuid-Afrika geen blan ke elite (het zgn. Herrenvolk) be staat. Kleur Volgens Heere komt er geen 100 procent zuiver arisch bloed in de meeste delen van Zuid-Afrika voor. Tot in de 18e eeuw hebben talrijke blanke kolonisten in de Kaap een verhouding gehad of zijn ze zelfs gehuwd geweest met men sen van een andere kleur. Heese heeft de periode onderzocht van 1652 tot en met 1795, en wel in de Kaap. Hij baseert zijn conclusies (voornamelijk Indische), zwarte of °P onderzoek en bestudering hottentotten-slaven. do°»" en huweluksregisters. als- LEIDEN (GPD) - Op een kwart meisjes van 15 e van de scholen voor voortgezet on- beroepsonderwijs derwijs hebben de afgelopen jaren slachtoffers was leerlingen zichzelf gedood of een poging daartoe gedaan. Leerkrach ten zouden hun leerlingen wel wil- toenemend-schoolverzuim. Verder len helpen, maar herkennen niet viel het ontbreken van agressief op tijd de signalen van scholieren gedrag en geringe contacten met die met plannen tot zelfdoding de andere scholieren en docenten 16 in het lager Bij de meeste r sprake van een sterk verminderd concentratiever mogen, slechtere leerprestaties rondlopen. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakgroep klinische psychologie aan de Leidse universiteit onder schoolleiding en leerkrachten van zo'n 3000 scholen. Het onderzoek bestrijkt de jaren 1977 tot 1982. De onderzoekers willen het onderzoek vervolgen door ook de leerlingen zelf erbij te betrekken. Volgens de Leidse onderzoekers zouden leerkrachten beter ge traind moeten worden in het on derkennen en hanteren van signa len die wijzen op zelfdoding of een op. Bij de meerderheid van de kin deren dat zichzelf doodde, was er sprake van 'uitzichtloosheid, be- staanspaniek, ongelukkig zijn, ge brek aan toekomstperspectief, geï soleerd en eenzaam zijn', aldus de zij gekleurd: "Ik kon er niets mede de documenten van de Ver enigde Oostindische Compagnie. In deze periode kwam het veelvul dig voor, dat immigranten en bur gers officieel in het huwelijk tra den met slaven. Pas na 1795, toen de Engelsen controle kregen over de Kaap, werd de scheiding tussen blanken en kleurlingen sterker. Zelf is Heere een afstammeling van Pieter Meerhoff, een Deen uit Kopenhagen en Eva, een hotten- tot-vrouw, die in 1664 in het huwe lijk traden. Onder de talrijke, nu veelvuldig voorkomende namen, waarvan Heere heeft uitgezocht, dat ze Indisch, zwart of gekleurd bloed hebben, bevinden zich Van der Merwe, Swarts, Hartogh, Bergh, Beyers, Steyn, Pretorius, Basson, Claassen, Ackerman, Grobbelaar, Grobler, Barnard, Be- zuidenhout, Botha, Combrink, Coetsee, Coetzee, Coetzer, Louw, Oberholster, Oudshoorn, Serfon- tein, Treurnicht, Van Niekerk en Wilkes. Hoewel onder deze uitgebreide lijst veel namen voorkomen van vooraanstaande Zuidafrikaners (bijv. staatspresident P. W. Botha en de minister van buitenlandse zaken Roelof Pik Botha, maar ook de leider van de conservatieve par tij, Andries Treurnicht) hoeft dat volgens Heere niet te betekenen, dat deze zelf ook gekleurd bloed hebben. Het kan heel goed zijn, dat ze afstammen van een andere tak van de familie met dezelfde naam. Dreigement Het hele onderwerp, dat Heere nu aan de orde heeft gesteld, kwam in de openbaarheid, toen een lid van het gekleurde parlement, Jac Rabie, de blanke conservatieve partij waarschuwde, dat hij de ge kleurde afkomst van een van de le den van de conservatieve partij zou openbaren, als Treurnicht zou doorgaan met het maken van klei nerende opmerkingen over kleur lingen. Het blijkt nu, dat Rabie zelf een oom heeft, die blank is ver klaard en die voorzitter is van de Transvaalse afdeling van de con servatieve partij. De vrouw van Ra bie is opgevoed door haar blanke grootvader en een half-blanke/half- zwarte (Griqua) oma, nadat haar ei gen moeder was overleden toen ze zelf drie was. Op haar vijfde realiseerde Ange- lique Rabie zich voor het eerst, dat haar grootvader blank was, maar drie bijbanen presentiegeld. Dat Boer. Ook heeft hij zitting in de blijkt uit het jaarlijks overzicht van de nevenfuncties van kamerleden. Gerritse wordt als oud-vak bondsman vaak door werknemers gevraagd zitting te nemen in raden van commissarissen. Zo is hij lid Raad van Advies van de Amro- bank. Broos van Erp (WD) krijgt al leen een vergoeding van Smits Restaurants bv. Zijn onbezoldigde functies hebben onder i de raden van de NS, van het trekking op verschillende besturen papierconcern Parenco, Aegon, het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond op plaatselijk, regionaal en landelijk niveau. De WD'er heeft tien nevenfunc ties, alle onbetaald. De meeste heb ben betrekking op functies binnen de Westeuropese Unie (WEU) en de Raad van Europa. Ook is hij se cretaris-penningmeester van de Nederlandse parlementaire groep Sowjet-joden en lid van het be stuur van de stichting Albert Ein stein Vredesprijs. De lijst wordt bij de PvdA aange voerd door defensiespecialist Har ry van den Bergh. Hij heeft acht onbetaalde en een betaalde functie (adviseur van Belbo Film Produc tions). Zijn onbetaalde functies hebben alles te maken met zijn ka merwerk, zoals voorzitter van de stichting friends of Anatoly Shcha- ransky, vice-voorzitter van de At lantische Commissie en lid van het International Institute for Strate gie Studies. Ook is hij bestuurslid van de stichting Maaschappij en Krijgsmacht en van de stichting Joods maatschappelijk werk. Noteringen van woensdag 27 februari 1985 (tot 12:30 uur) r 98.007 97.70 AANDELEN binnenland doorlopend 167 00 170.80 214.50 214.50 106.80 107 40 390 00 392.00 205 00 206 00 182 50 183.00 155 20 154 40 120 00 120 20 204.10 202.70 264 50X 266.00 336 00 3330( 270 00 1 27000 155 80 154 00 10400 341 00 342 00 415.00 415.00 onderzoekers. Degenen die een poging tot zelf doding deden gaven als aanleiding op: 'moedeloosheid, eenzaamheid, depressie, noodkreet, zich nergens bij voelen'. Bij eenderde van de scholieren had de poging tot zelf- poging daartoe. Dat kan preventief doding vooral te maken met pro blemen thuis, bij 12 procent waren er problemen met vriend of vrien din, bij 7 procent werd verband ge legd met slechte leerresultaten, faalangst of gepest worden door werken. Zelfdoding komt vooral voor on der jongens van 17 en 18 jaar in het middelbaar beroepsonderwijs. Po- w gingen tot zelfdoding doen vooral medeleerlingen veranderen, maar de blanke leden van de familie hadden bepaalde privileges, die wij niet hadden". Pas toen ze 16 jaar werd en een identiteitsbewijs moest halen, werd ze echt geconfronteerd met haar gemengde achtergrond: "De ambtenaar keek me ernstig aan en zei: jij bent werkelijk een heel vreemde combinatie. Hoe moeten we jou nu in godsnaam gaan classi ficeren?". "En ik kreeg uiteindelijk mijn identiteitsbewijs, waarop met grote letters was gestempeld: ge kleurd". koppelpoon 160 00 395.00 L 38501 820.00 818.00 137.00 B 135.00B 176.50 175.5C 239 00+ 241.51 525.00 520.00 242 00 239.00 wyere buitenland asas OBLIGATIES staatsleningen 'nl 12% 81-91 129.50 nl U'/fe81-92 112.50 103.30 103 50 bg 10 80-88 103 20 103.30 bg 9'£ 82-07 109 00 109 30 a/nro 8V< 84 101.40 amro Yh 85 95 00 ar S10'£ 82-87 140 70 aegon 71/j 84 97.20 wuh 8*4 78-87 100 31 parallelmarkt aandelen indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index/eff.rend.(c.b.s.) Goud en zilver Goud onbewerkt: 36020-36520. Zilver onbewerkt: 685-755. Beursoverzicht Ongeanimeerde beurs De Amsterdamse beurs lag er van ochtend lusteloos bijv en in de meeste sectoren gingen de note ringen dan ook naar beneden Ook de obligatiesector was vandaag weer eens aan de flauwe kant. Koninklijke Olie kon vanochtend geen kracht ontlenen aan de dol larkoers. Ondanks het feit dat de Amerikaanse munt het recordni veau nog weer wat verbeterde moesten de oliewaarden ruim twee kwartjes inleveren. Als oorzaak staande houden maar de andere internationale aandelen moesten wat achteruit. Unilever verloor hier bij enkele guldens. Officier Wooldrik over cellentekort ROTTERDAM (GPD) - Het be wust vrij rond laten lopen van zwa re criminelen in afwachting van hun berechting is geen incident, maar een noodgedwongen maatre gel omdat de huizen van bewaring "Ik had de hele dag zelf aan m'n uitlaat liggen prutsen, maar ik kreeg 't niet voor mekaar. Vandaag bij DS geweest en nu weet ik 'tl" Kom even mee kijken, zeiden ze. Hebben ze meteen uitgelegd wat ik verkeerd had gedaan. Kijkdat noem ik nou service! Neem geen risiko en laat op tijd onder houdsbeurten aan uw auto uitvoeren. Goedkoop, maar wèl goed. Bij DS dus. Daar werken louter gediplomeerde monteurs. Ze doen hun werk nauwkeurig en voor een zeer vriendelijke prijs. Een paar voorbeelden: VW1300 cc Kever Fiat 127 en Panda Ford Fiësta/Escort Honda Civic/Accord Mitsubishi div. typen Renault 4, 5,6 VW div. typen Volvo 343 150,- 195,- 225,- 19 Sr 225,- 225,- 225,- 225,- Alles inbegrepen, dus ook het materiaal, zoals bougies, kontaktpunten en filters (exd. olie). Voor een 6 cilinder vanaf 240;- Bij de beurt ontvangt u ook het V.V.N. Veiligheids rapport en bij goedkeuring de voorruitsticker met de krul. DS is een van de weinige garagebedrijven met een supermoderne remmentestbank. U kunt uw remmen gratis door ons laten testen. Veilig heid gaat vóór alles! Tweedehands auto op 't oog? Zorg dat 't geen miskoop wordt. Laat 'm nakijken. DS keert 'm binnenstebuiten voor nog geen acht tientjes. Dan weet je wat je koopt! Kontrole op 30 punten! DS heeft de beste banden voorde laagste prijs. Stuk voor stuk eersteklas staalradiaal. Engratis gemonteerd! Bijvoorbeeld: Vredestein Sprint Tl 145SR1388,- Vredestein extra breed 185/70SR13114,- Michelin MX TL 155SR13 Firestone S211 175SR14 720,- 1 114,- I Firestone extra breed 175/70SR1397,- Let op: per 4 stuks 20r korting op de totaalprijs, geldig voor al onze bandenprijzen! DS heeft ze. Van het kwaliteitsmerk BOSAL. Kompleet gemonteerd. Een kleine greep: Ford Escort 1300 74-80 140,- Datsun 100A-N10 79-80 150,- Volvo 343,1400 cc 78 175,- Binnenrijden zonder afspraak! Klaar terwijl u wacht. HOGE RIJNDIJK 5. LEIDEN. TEU071) 1202L8 n,rMnnn,t Het Motorhuis Geopend maandag t/m vrijdag 8.30-17.30 uur en zaterdag 9.00-14.00 uur. vol zitten. Op sommige dagen kan het gebeuren dat slechts de meest zware misdadigers in afwachting van hun rechtszaak opgenomen worden. De huizen van bewaring zitten boordevol. De doorstroming in de gevangenissen is te gering. Het begrip voorarrest is voor een voudiger rechtszaken al nagenoeg uit de boeken geschrapt. De Amsterdamse officier van justitie Wooldrik heeft die negatie ve ontwikkeling al geruime tijd zien aankomen, maar staat machte loos. Het verlossende woord moet in Den Haag gesproken worden. Meer geld voor de bouw van ge vangenissen en daarmee ook meer personeel voor die gevangenissen. "Misschien dat we dan in een be stek van zeg vijf tot tien jaar uit de ze situatie zijn", aldus Wooldrik. "Het is voor ons een hele gerust stelling dat de krantelezers maar een enkele keer per jaar opge schrikt worden door die berichten over vrijgelaten verdachten zoals afgelopen weekeinde. Want als het er op aankomt kunnen ze die be richten iedere week wel lezen. We zitten echt helemaal tegen het pla fond van de plaatsingsmogelijkhe den voor verdachten in de huizen van bewaring. Vooral iedere maan dag en vrijdag zijn het topdagen om te proberen toch nog zo veel mogelijk verdachten te plaatsen. Voor het publiek zijn wij dan de kop van jut. Dat vind ik overigens niet zo erg. Daar word ik ook voor betaald, denk ik dan. Maar we staan echt machteloos". Categorieën Begin vorig jaar was er, na alle tumult over de vrijlating van een Amsterdamse aanrander, de com missie-Van Randwijck, die zich over het nijpend tekort aan cellen boog. "Die adviezen zagen er toen hoopgegevend uit op papier", merkt Wooldrik op. "Er kwamen richtlijnen voor een volgorde van prioriteiten bij een tekort aan cel len. De A-, B-, en C-categorie. De A-categorie is daarbij de zwaarste. De B- en C-categorie, dat was zeg maar ons wisselgeld. Maar daar ko men we nu niet eens meer aan toe. We moeten nu al de A's met de A's vergelijken". Die A-categorie is volgens de richtlijnen de groep verdachten die terecht moeten staan voor een mis drijf waarvoor maximaal twaalf jaar of meer geëist kan worden. Misdrijven als poging tot moord, of doodslag, of ernstige berovingen op de openbare weg. Een tweede groep die onder de A-categorie valt zijn verdachten in het kader van de opiumwet, waarbij er kans is, dat zij bij vrijlating de benen zullen ne men, dan wel het lopend onder zoek kunnen schaden. Tenslotte is ci een methode van een soort mul- tiple-choice-vraag. Heeft de ver dachte een reeks van minstens vijf feiten op zijn kerfstok en is de schade meer dan een ton? Heeft de verdachte tien keer eerder het mis drijf gepleegd en is er nog sprake van een proeftijd? Of: Is er aanne melijk te maken dat de verdachte bij eventuele vrijlating in plaats van voorarrest de benen zal ne men? Luidt het aantal antwoorden in twee van de drie gevallen beves tigend, dan wordt ook deze ver dachte tot de A-categorie gere kend. Wooldrik Verzucht: "Alleen al voor de organisatie van het vervoer van verdachten van de ene naar de de andere politiecel heeft een ad ministratieve kracht een dagtaak. Voor het onderbrengen in de hui zen van bewaring is het vooral op maandag en vrijdag een topdrukte. Dan moeten we in bijzonder korte tijd zien de verdachten onder te brengen in de huizen van bewa ring. Dat moet voor vijf uur 's mid dags gebeurd zijn. Lukt het niet in Amsterdam, dan proberen we het nog wel in andere plaatsen als Utrecht, Haarlem of Alkmaar, maar zoveel mogelijkheden zijn daar ook niet voor". Wegzenden Bij toerbeurt verzorgt een offi cier van justitie de selectie: "Dat is een ontzettend zware klus. Het af wegen van wie er nu wel of niet ge plaatst moet worden, of voorlopig vrijgelaten moet worden. Gemid deld moeten we er van de vijftig twintig naar huis sturen. Beslist niet de liefste jongens". Een oplossing voor het cellente kort ziet Wooldrik niet een twee drie zitten. De huizen van bewa ring zijn bedoeld om een voorar rest in door te brengen. Maar ze zit ten vol met verdachten die reeds veroordeeld zijn, maar wachten op een plaats in een gevangenis. Die gevangenissen zitten vol. Voor een groot deel met heroïnejongens en omdat ook de uitgedeelde straffen steeds zwaarder worden is de door stroming voortdurend minder. Op langere termijn is de oplos sing gelegen in de bouw van nieu we gevangenissen, meent Wool drik. Daardoor komt er in de hui zen van bewaring wat meer ruimte. En met de bouw van gevangenis sen moet ook het personeel uitge breid worden. Kortom forse inves teringen. Wooldrik: „De politiek wil op korte termijn oplossingen. Dat wordt dan een discussie over met twee man of met een man in een cel. Maar we moeten oppassen dat we niet de kwaliteit van het gevan geniswezen gaan aantasten. Het misbaar dat sommige politici nu maken verbaast me nog steeds. Als de politiek het werkelijk zo belang rijk vindt dat er wat aan gebeurt, dan moeten ze snel handelen. Mis schien dat we dan binnen vijf of tien jaar van het probleem verlost zijn".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19