Jongerenjaar 1985: samen aan de slag? Vergeet het IHK Toneel op Agnes en Visser 't Hooft Jong zijn in... Israël Steun voor predikanten Harder en Rebel inzake abortus 'Falstaff' en 'Turandot' Aankomende verslaggevers opgelet!!! WOENSDAG 27 FEBRUARI 1985 PAGINA 17 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Deze week worden op twee Leid- se scholen toneelprodukties uit gevoerd. De Agnes Scholenge meenschap voert de toneelmani festatie 'Falstaff van William Shakespeare op. Vanavond kun je deze voorstelling al gaan bekij ken; en verder morgenavond, vrijdagavond, zaterdagavond en zondagmiddag en -avond. 'Falstaff wordt geregisseerd door Peter Lintelo, die gek is op Shakespeare. Hij is op 'Falstaff gekomen door een acteur op wiens lijf deze titelrol is geschre ven: Ruud de Kuyper, leraar Ne derlands aan de Agnes. "Ik vond het altijd al een verschrikkelijke leuke figuur, de blauwtjeslopen- de drinkeboer. En, naarmate ik me er verder in verdiepte, kreeg die voor mij ook steeds meer de gestalte van de oudere man, die niet meer in staat is om z'n eroti sche verlangens - hoe zal ik het zeggen - gestalte te geven, om het netjes uit te drukken. En dat wordt dan symbolisch, dan heeft het niks meer met het erotische vlak te maken, het wordt symbo lisch voor het feit, dat ouder wor den op zichzelf 'afzien' is", zegt Lintelo in een interview met het Contactblad. Lintelo is niet alleen als regis seur, maar ook als tekstbewerker bezig geweest. De figuur Falstaff komt in verschillende stukken van Shakespeare voor en uit al die stukken heeft Lintelo bepaal de elementen gehaald. Zelfheeft hij niet het gevoel daardoor erg vrijmoedig met Shakespeare's teksten te zijn omgesprongen. Hij heeft geprobeerd er één stuk van te maken, waarbij twee intri ges naast elkaar komen te staan. Overigens is 'Falstaff geen ge woon toneelstuk; het woord to neelmanifestatie houdt in, dat er meer aan de hand is. Muziek speelt namelijk ook een voorna me rol. Ruud de Kuyper heeft zelf liedjes geschreven en leerlin gen zullen een en ander muzikaal begeleiden. Leerlingen van de Agnes spelen trouwens ook als acteurs mee. Ruud de Kuyper daarover: "Het is heel aantrekke lijk om als docent met leerlingen samen te spelen. Het is een as pect van 'vorming' dat heel an ders plaats vindt dan in de klas. Je bent samen in actieve doe-si- tuaties. Je ziet leerlingen groeien in hun emotionele kunnen en durven. Wat niet het minste is: er wordt heel wat afgelachen". Turandot Op donderdag 28 februari, vrij dag 1 maart en zaterdag 2 maart voeren leerlingen van het 'Visser 't Hooft' het tragikomische stuk Turandot van Carlo Gozzi op. De regie voert leraar Nederlands Jos Nijhof. Turandot is oospronkelijk een sprookje uit de verzameling Dui- zendenééndag en is in de acht tiende eeuw bewerkt door de Ita liaanse toneelschrijver Gozzi. Dit sprookje van de 'boosaardi ge prinses' is bewerkt door de re gisseur en zijn collega Hilda van den Helm. Een oude, uit de jaren dertig stammende, vertaling van de dichter Jan Engelman diende daarbij als uitgangspunt. De oo- spronkelijke tekst onderging echter zulke drastische wijzigin gen, dat bijna van" een nieuwe Turandot kan worden gespro ken. In de nieuwe versie is prinses Turandot niet langer een wrede, niemand ontziende vrouw die bezeten is van een onberedeneer- Het is al weer acht weken jongerenjaar. Nooit van ge hoord? Over de hele wereld proberen jongeren in 1985 aandacht te krijgen voor hun problemen. Jeugdwerloos- heid, discriminatie, oorlogs dreiging en de rechten van jonge mensen, komen uitge breid aan de orde. Jongeren praten zelf over hun proble men en zeggen de regering wat er allemaal beter kan. Ook in Nederland, waar allerlei groeperingen samen in de Natio nale Werkgroep Jongerenjaar zit- de mannenhaat; zij is meer een feministe die haar tijd vooruit is. De prinses is trots op haar zelf standigheid en wil zich niet zon der meer aan de eerste de beste huwelijkskandidaat cadeau laten geven. "Ik ben niet wreed", ver zucht zij, "maar slechts de eerste van mijn eeuw, die recht en vrij heid vraagt voor mij en alle vrou wen". Als de keuze van haar partner door anderen gemaakt dreigt te worden, komt Turandot in opstand en wie zou haar dat verwijten? De voorstellingen van Turan dot op het christelijk lyceum aan de Kagerstraat worden omgeven door allerlei activiteiten in de Chinese sfeer. Het verhaal speelt zich namelijk af in het oude Chi na. De school gaat op alle drie de avonden om zeven uur open en vanaf dat moment zijn er Chine se hapjes, Chinese snuisterijen en Chinese thee verkrijgbaar. De opbrengst van de toneel voorstellingen en de andere acti viteiten, is bestemd voor een pro ject in de Derde Wereld. Het gaat hier om een waterpompproject van Simavi in Tanzania, waar voor ook tijdens andere school avonden geld wordt ingezameld. ten. Samen aan de slag. Het ge denkwaardige jaar was nauwe lijks begonnen, toen enkele we ken geleden een organisatie voor buitenlandse jongeren bedankte voor de werkgroep over discri minatie. Kort daarop volgden hun homofiele leeftijdgenoten. Waarom zo snel al een scheuring binnen de gelederen van enthou siaste jongens en meisjes? door Martin Ruesink "De buitenlandse jongeren hebben zelf helemaal geen in spraak gehad over wat er in het jongerenjaar voor hen wordt ge daan. We kregen zo maar wat voorgeschoteld". Ed Klute van de stichting LSOBA (waarin ver schillende organisaties voor bui tenlanders zitten) legt uit waar om zijn organisatie uit de lande lijke werkgroep is gestapt. "Er worden wel veel dingen voor on ze jongeren georganiseerd, maar dat is allemaal door Nederlan ders geregeld. Wij hadden het maar te slikken. Wij hebben in ja nuari laten weten dat dit niet kan. De rest van de werkgroep heeft toen onze brief gewoon niet serieus genomen. Daarom zijn we weg gegaan". Klute en de zijnen hebben ook Als je jong bent in Israël, leef je met de zekerheid dat je, of je nu een jongen of meisje bent, na je middelbare school in dienst moet. Orit Nevo, 17 jaar en woonachtig in Haifa, vindt dat het haar plicht is haar land te ver dedigen. "De landen rondom Is- -raël hebben er moeite mee, dat joden het recht hebben om een eigen staat te bezitten. Dus is het onze plicht dit land te verdedi gen, niet omdat we het nou zo leuk vinden om te vechten. Ik zelf heb nog nooit een geweer in mijn handen gehad, ik veraf schuw het en ben er bang voor. Maar als ik over anderhalf jaar van school kom en het leger in ga zal ik er toch mee moeten leren omgaan". Orit is op het ogenblik op be zoek in Nederland. Drie weken lang bezoekt zij met een landge noot, de 18-jarige Yuval Gro- nau, Nederlandse scholen. Daar vertellen zij over Israël en hoe de jeugd daar leeft. Gisteren waren zij op de christelijke scholenge meenschap 'Visser 't Hooft' in Leiden en ze gaan nog naar het Christelijk Lyceum in Alphen aan de Rijn. Leerlingen van een 5 vraagtekens gezet bij het soort activiteiten die de Nederlanders in de werkgroep voor de buiten landse jongeren hadden bedacht. "Zo staat er een voetbal-competi tie op stapel. Surinamers, Neder landers, Turken en andere groe pen gaan dan in aparte teams te gen elkaar spelen. Eerst per ge meente, later landelijk. We den ken niet dat je daar de discrimi natie mee oplost. Waar wel wat aan gedaan moet worden, is het tekort aan ruimtes voor buiten landse jongeren. Er zijn veel te weinig plaatsen waar zij activitei ten kunnen houden. Maar daar wordt geen aandacht aan be steed, terwijl de werkgroep wel wil vragen om oefenruimtes voor muziek bandjes". Niet alleen de buitenlandse jongens en meisjes zijn ontevre den. Ook het Landelijk Homofie len jongeren Overleg (LHJO) heeft ajuus gezegd tegen de werkgroep. Albert Dijkstra vindt dat er niet naar het LHJO is ge luisterd. "We besloten in septem ber mee te doen in de werkgroep, omdat er in de brief van de orga nisatie gesproken werd over dis criminatie. Toen we eenmaal in de werkgroep zaten, merkten we dat het alleen ging om buiten landse jongeren. Wij wilden dat ook andere vormen van discrimi natie zouden worden besproken. Homofielen worden bijvoor beeld ook gediscrimineerd. Maar vwo—klas konden gisteren, na dat Orit en Yuval het een en an der hadden verteld, vragen stel len. "Ook politieke", moedigde het tweetal aan. Libanon Maar echte politieke vragen, over de Israëlische inval in Liba non bijvoorbeeld, durfden de leerlingen van het Visser 't Hooft nauwelijks aan. Daarom begon nen Orit en Yuval er maar zelf over: "Het leven was in het noor den van Israël ondragelijk ge worden. Steeds maar weer aan vallen van de PLO vanuit Liba non. We leefden voortdurend in angst. Telkens moesten we wor den geëvacueerd. Haifa ligt in het noorden van Israël, het is de belangrijkste havenstad. We moesten wel iets terugdoen", verdedigt Orit de omstreden be slissing van de toenmalige rege ring. Orit is lid van de 'Vrede nu'-- beweging, een organisatie die zeer veel kritiek heeft op het ne- -derzettingenbeleid van de rege ring-Begin. Begin is nu weg en er is een regering van nationale eenheid. Daarin zitten de Lik- oed partij en de Arbeids party die een wat minder hard handig beleid voorstaat. "Er is ontzettend veel discus sie over die nederzettingen. De Israëlische regering heeft inder tijd op de Westoever van de Jor- daan groepen mensen zich laten vestigen uit het oogpunt van ver dediging. Vanaf die plek konden we de aanvallen van de Palestij- de leiding van de werkgroep wil de het daarover - en over andere vormen - niet hebben. Daarom zijn we opgestapt". Video De homofiele jongeren worden in hun standpunt gesteund door LSOBA. Die organisatie gaat in maart nog eens praten met de voorzitter van de werkgroep, Ad Melkert. Ed Klute verwacht er niet veel van: "Wij zien het ge sprek als een uitwisseling van in formatie, nieuwe samenwerking moeten we maar afwachten". De homofiele jongeren hebben vol gens Albert Dijkstra geen uitno diging voor een gesprek gehad. "Wij vragen nu zelf subsidie aan, waarmee we een video gaan ma ken". Voorzitter Ad Melkert van de nen beter afweren. Maar 'Vrede Nu' vindt, dat we die nederzet tingen nu maar moeten opbre ken en de grond teruggeven aan de Palestijnen". Dat is niet zo eenvoudig: op die plek zijn huizen gebouwd, de grond is geschikt gemaakt voor landbouw, er zijn winkels en al lerlei voorzieningen. Die mensen hebben daar iets opgebouwd. Dat opgeven heeft grote econo mische gevolgen. De bewoners moeten ergens anders heen en dan opnieuw beginnen. Dat is ook gebeurd met nederzettingen in de Negev—woestijn. Een stuk grond is daar aan Egypte terug gegeven. "Maar dat heeft Israëls economie een enorme optater ge geven. Alles wat daar was opge bouwd, al het geld dat daar in was gegaan, zijn we kwijt ge raakt". iNationaie werkgroep Jongeren jaar vindt de kritiek van de twee opgestapte groepen niet terecht. "Er zitten naast LSOBA nog zo'n acht of negen andere organisa ties van buitenlandse jongeren in de werkgroep. Die hebben wel beslist over het programma. Al leen LSOBA was er wat later bij. Ik hoop dat we het weer eens worden na ons gesprek binnen kort". Waarom geen uitnodiging voor een gesprek naar de homo fielejongeren? Melkert: "Ik weet niet wat dan besproken zou moe ten worden. Zij wilden de discri minatie van homofielen ook in het programma opnemen. Dat kan wel, maar in een andere werkgroep. Anders gooi je het hele programma in de war. Zij voelden niets voor onze sugges ties. Dan houdt het op". Yuval en Orit leven anders dan jongeren in Nederland. Zij zijn meer bezig met politiek en oor log. Een broer van Orit is gesneu veld in de Yom Kippoer-oorlog. Wanneer zij in het leger zijn, kan dat hun ook overkomen. Plannen Hopelijk gebeurt dat niet en komt er eindelijks eens vrede in die streek. Dan kunnen Orit en Yuval hun plannen uitvoeren. Want Yuval wil na zijn diensttijd wis- en natuurkunde gaan stu deren. En Orit wil pantomime- speler worden. Nu al zit zij in een mimegroep waarmee ze veel op treedt. Ze is erg geïnteresseerd in literatuur; zij is nu bezig met een scriptie over de toneelspelen van Samuel Beckett. Verder doet ze veel aan yoga. Yuval heeft als hobby's com puters, natuurkundeproeven en reizen. Vaak trekt hij er met een stel vrienden op uit, te voet en slechts met een slaapzak, wat proviand en een kaart van Israël. Dan blijven ze een paar dagen weg, beklimmen bergen en sla pen in de open lucht. Af en toe werkt hij in zijn vakantie op een kiboets, een woon- en werkge meenschap. Daar verdient hij dan wat geld mee. Orit heeft de eerste vijf jaar van haar leven in een kiboets gewoond. Maar dat beviel haar niet zo: "Alles gaat daar gemeenschappelijk. Beslis singen worden door iedereen ge nomen. Je woont en je eet met z'n allen. De kinderen slapen ge zamenlijk in het kinderhuis. Maar ik wilde liever bij m'n ou ders slapen. Toen zijn we maar weggegaan". Israël is een prachtig land. Daar bestaat geen twijfel over en de dia's die Orit en Yuval giste ren lieten zien, gaven een indruk van de verschillende landschap pen: woestijn, maar ook prachti ge bossen met watervallen. En natuurlijk de Dode Zee, die zo zout is, dat je op het water kunt drijven. Maar Israël is ook een zeer be dreigd land. Vandaar dat Orit en Yuval hebben leren leven met de gedachte, dat zij dadelijk, in dienst, best eens in een oorlogs situatie kunnen terechtkomen. Maar verdedigen zullen ze het, want "Israel moet een veilig oord zijn voor alle joden van de we reld". Wie wil Roberto Jacketti and the Scooters interviewen??? Op donderdag 21 maart aj. treden Roberta Jacketti and the Scooters op in de Stadsge hoorzaal in Leiden. Een toe gangskaart voor dit concert kost S ",50 Maar de redahtie van KITS stelt drie vrijkaarten beschik baar voor diegenen die RJ and the S. een interview willen af nemen. Vind je het leuk om dit te doen en denk je dat je dat kunt, schrijf dan voor 6 maart een briefkaart aan het Leidschy Alphens Dagblad, ta.v. Harry Mos, Postbus 54, 2306 AB Leiden. Vermeld er even bij waarom je dat interview wilt aftte- Zes vooraanstaande leden van de Christelijke Gereformeerde Kerken hebben zich gekeerd te gen de aanval van de classis (re gio) Amersfoort van hun kerk op het te vrij geachte standpunt in zake abortus van de Amersfoort- se predikanten T. Harder en Jac. J. Rebel. Beiden behoren tot de ze kerk. De eerste is gemeente predikant in Amersfoort en ook bestuurslid van het protestants- christelijke ziekenhuis 'De Lich tenberg', dr. Rebel is daar zie kenhuispredikant. Harder en Rebel zijn het eens met het standpunt van het zie kenhuis dat abortus is toege staan, als het leven van de vtouw ernstig gevaar loopt of als er sprake is van een ernstige licha melijke of geestelijke nood die het leven van de vrouw wezen lijk bedreigt. Volgens de classis Amersfoort van de Christelijke Gereformeerde Kerken is deze gedragslijn te ruim. Alleen in het eerste geval is abortus toege staan. Tot 6 maart hebben de beide predikanten de tijd om hun standpunt te herzien. Inmiddels dienden Harder en Rebel bij de zelfde classis een protest in tegen dit besluit. Zij blijven bij hun standpunt. Naar hun oordeel komt dat ook overeen met wat de christelijke gereformeerde hoog leraar ethiek, dr. W. H. Velema, in artikelen over abortus provo- catus heeft gezegd. Velema zelf ziet dat anders. Hij betwist op be paalde punten de uitleg die Har der en Rebel aan zijn zienswijze geven. De zes initiatiefnemers die de Amersfoortse predikanten steu nen zijn: professor dr. M. Boer- tien (oud-hoogleraar hebreeuws en aramees, Eefde), dr. ir. T. K. Baaij (Lelystad), ir. P. van den Berg (Santpoort), dr. C. Boertien (commissaris van de koningin in Zeeland), drs. H. van Genderen (arts in Hilversum) en professor dr. A. Ruiter (bioloog, Biltho- ven). Zij vragen in een brief aan le den van de christelijke gerefor meerde studentenbond, 'binnen kerkelijke actie te ondernemen om de mensen attent te maken op wat er aan de hand is'. De brief signaleert 'een voort gaande tendens van onverdraag zaamheid en verabsolutering van eigen standpunten'. Politieke en ethische zaken worden 'verker- kelijkt'. "Bepaalde kerkeraden of commissies verheffen hun standpunt tot dat van de kerkge meenschap. Dan wordt de vrij heid ingeperkt en een binding opgelegd die uitgaat boven de binding aan Schrift en belijde nis. Daar hebben wij ons altijd tegen verzet. En dat willen wij ook nu niet accepteren". Als de classis Amersfoort vol gende maand de beide predikan ten zou schorsen, zullen de zeven initiatiefnemers actie onderne men 'ter bescherming van ds. Harder en ds. Rebel, van het kerkverband en van de vrijheid van kerkelijke samenleving'. (Zaterdag komen wij in de ru briek Geestelijk Leven op deze kwestie terug. Met nog een paar andere zaken die in de kerk van Amersfoort spelen). Bomers: impasse Bisschop Bomers van Haar lem onderschrijft de opvatting van zijn collega's Gijsen en Si- monis dat aan bepaalde kerkle den geen toegang tot de eucha ristie moet worden gegeven. Hij denkt met name aan gescheiden mensen die hertrouwd zijn, aan mensen die samenwonen en aan gehuwde priesters aan wie nog geen dispensatie is verleend. Bomers schrijft dat in 'Samen Kerk', het informatieblad van het Haarlemse bisdom. Hij pleit daar ook voor herstel van de vroegere 'oorbiecht'. In zijn artikel, getiteld 'Verzoe ning en boete', signaleert de bis schop een 'verlies aan zondebe sef in onze tijd'. "Dat verlies is een geniepig proces, een langza me maar niettemin voortgaande uitholling. Het komt in wezen neer op aanpassing aan het den ken en doen van de wereld". De bisschop ziet in dat uithol lingsproces een van de oorzaken van de afstand tussen het 'mo derne levensgevoel' en het 'offi ciële spreken van de Rooms-Ka- tholieke Kerk'. "Om uit deze impasse te ko men, moet de kerk onvoorwaar delijk trouw blijven aan het Woord van God en voor een goe de verkondiging en catechese zorgen. De kerk mag zich daarbij niet laten misleiden door de stemmen van velen, die op grond van de gedragswetenschappen de waarde van bekering en boete ontkennen". Bij de vraag of christenen die niet overeenkomstig het evange lie leven de sacramenten mogen ontvangen zijn, volgens de Haar lemse bisschop, twee principes in het geding: barmhartigheid (de kerk wil niet de dood van de zondaar, maar zijn bekering) en waarheid (de kerk mag niet goed noemen wat niet goed is). "In deze pijnlijke situatie kan de kerk haar kinderen slechts vragen, Gods barmhartigheid langs andere wegen te zoeken dan in de sacramenten, totdat de noodzakelijke voorwaarden zijn vervuld". Titus Brandsma. De kinde ren van de enige volle nicht van de vroegere pater Titus Brands ma overwegen stappen tegen Klaas Beuker en diens conserva tieve 'Titus Brandsma-Stich- ting'. Beuker (een streng-ortho- doxe rooms-katholiek) maakt misbruik van Titus' naam, zeg gen de familieleden. Het zit hen vooral dwars, dat Beuker in zijn optreden de twee officiële Titus Brandsma-comité's - opgericht in verband met de zaligverkla ring - voor de voeten loopt. De nicht van Brandsma is mevrouw T. Hettinga-de Boer en woont in Bolsward. Energie. Het toekomstige energiebeleid van de regering wijkt op hoofdpunten aanzien lijk af van de resultaten van de brede maatschappelijke discus sie. Dit geldt vooral het plan om het aantal kerncentrales uit te breiden. Het bestuur ('moderamen') van de hervormde synode schrijft dat aan het kabinet. Het kabinet heeft het synodebestuur er niet van kunnen overtuigen, "dat in houd en intentie van de maat UABI I schappelijke discussie voldoen de hebben kunnen doorwerken in het standpunt van de rege ring". Het moderamen vraagt dan ook om een afzonderlijke parlementaire behandeling van het eindrapport van deze discus sie. Hervormde Kerk: beroepen te Schiermonnikoog E. J. Struif Zuidhorn; bedankt voor Delft J. den Hoed Sliedrecht. Gereformeerde Kerken: be roepen te Makkum G. de Fockert Den Helder. Gereformeerde Gemeenten} beroepen te Eindhoven A. Bac Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17