5QT verbijsterend 'Nederlaag van 3-0 is normaal' FC Den Bosch klimt op Probleemloze 5-0 zege jeugd Vier spelers maken hun rentree Coach Cyprus: Martin Jol terug bij FC Den Haag Rab: Het is jammer dat ik weg moef Bij de Bijenkorf ben je beter af.0 i WOENSDAG 27 FEBRUARI 1985 Holverda weer op scherp bij Fortuna Elfstedentocht winnaar Evert van Benthem ver trok gisteren sa men met zijn vrouw naar Fin land om deel te nemen aan de al ternatieve Elfste dentocht. Het paar stapte met Atje Keulen-Deel stra (links) het vliegtuig in (foto ANP) (ANP) - FC Den Bosch heeft dins dagavond via een overwinning van 2-0 op PEC Zwolle bezit genomen van de zevende plaats in de eredi visie. De Brabanders, die met veer tien tegendoelpunten de minst ge passeerde verdediging bezitten, hielden voor de tiende keer dit sei zoen hun doel schoon. Dat was tegen PEC Zwolle geen kunst, omdat de Overijsselse ploeg geen moment de bedoeling had het doelsaldo te verbeteren. PEC Zwolle is met hekkesluiter NAC de minst produktieve ploeg in de ere divisie. Piet Schrijvers is met rui me voorsprong de meest gepas seerde doelman. De keeper van de oud-internationals is inmiddels al 45 keer geklopt. Ook in de inhaalwedstrijd tegen FC Den Bosch stelde PEC Zwolle nauwelijks pogingen in het werk om van de voorlaatste plaats af te ZEIST - Het Nederlands elftal verschilt vanavond op vier plaat sen met het team dat in decem ber de laatste kwalificatie-wed strijd tegen Cyprus ternauwer nood met 1-0. De door interim- bondscoach Leo Beenhakker te ruggehaalde Simon Tahamata en Dick Schoenaker, Erwin Koe man en de enige 'buitenlander' Willem Kieft nemen de plaatsen in van het naar de bank gestuur de drietal Peter Houtman, René van der Gijp en Michel Valke plus die van de geblesseerde Ro nald Spelbos. Schoenaker, geselecteerd van- wege zijn vechtersmentaliteit, en Koeman vormen samen het tweemans-middenrif, dat voor- |namelijk door corrector Willy jvan der Kerkhof zal worden on dersteund. Kieft loopt samen met Marco van Basten in de spits. Zij zullen door de flank aanvallers Tahamata (die in no vember 1982 voor het laatst in Oranje speelde) en zijn clubge noot Ruud Gullit (die minder dan zijn 'concurrent' Van der Gijp de neiging heeft naar bin nen te trekken) van munitie moe ten worden voorzien. Achterin fungeren Bennie Wijnstij kers en Peter Boeve als mandekkers. Samen met hun clubgenoot keeper Hans van Breukelen, zullen Ernie Brandts en Willy van der Kerkhof de zaakjes in het centrum van de verdediging dienen te regelen en Van de wisselspelers, waartoe behalve het reeds genoemde drietal ook Adrie van Tiggelen behoort, fungeert Peter Hout man als pinch-hitter. Hij is goed deels hersteld van de enkelbles sure die hij afgelopen zaterdag tegen Quick Boys opliep. Met Tahamata en Schoenaker terug in de selectie, hebben de de drie coaches die Oranje het laat ste jaar onder handen hebben ge had (Rijvers, Michels en nu dus Beenhakker) nu 21 spelers ge bruikt. Opvallend is het aantal wijzigingen in vergelijking met de vorige thuiswedstrijd tegen voetbaldwerg Cyprus. Van de 13 spelers die toen, vier jaar gele den, coach Rob Baan het veld in stuurde, is niemand meer over... De opstelling van vanavond: Van Breukelen; Wijnstekers, Brandts, Boeve; Schoenaker, Van der Kerkhof, Koeman; Gul lit, Van Basten, Kieft, Tahamata. AMSTERDAM (GPD) Het nationale voetbalteam van Cyprus gaat niet naar de eindronde van het wereldkam pioenschap, dat is de enige zekerheid halverwege de kwa lificatieserie in groep vijf. Met nog drie uitwedstrijden kan de ploeg van het verdeelde eiland niettemin een belangrij ke rol spelen. Het doelsaldo zou namelijk weieens van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. Wat dat kan bete kenen herinnert Nederland zich al te goed. Vanavond Cyprus-Nederland, 3 april Hongarije-Cyprus en op de dag dat Nederland in Boedapest te gen Hongarije voetbalt ontmoet Oostenrijk de Zuideuropeanen. Ze verkeren in dezelfde positie als Spanje eind '83. Een voordeel voor de Oostenrijkers. „Reken daar maar niet op", zegt Panicos Iaco- vou, de dit seizoen debuterende coach van het nationale team van Cyprus. „Het is echt onmogelijk dat we het cadeau geven. Mijn voetballers gaat het om het spel letje, die houden zich met dergelij ke zaken niet bezig". Woorden die zijn collega uit Mal ta destijds ook sprak voor de con frontatie met Spanje en Nederland. „Is Oostenrijk uitgeschakeld dan maken ze tegen ons misschien niet meer dan twee goals. Staat er voor hun nog veel op het spel en moeten zij bijvoorbeeld tien doelpunten maken dan zal de inzet veel groter zijn. Ze zullen het proberen, maar wij zullen het niet toestaan. Na tuurlijk kan zo'n hoge score voor komen, maar dan wel eens in de duizend jaar", zegt Iacovou. Een dergelijk v/onder overkwam Cyprus in 1983. Wereldkampioen Italië kwam naar het verdeelde ei land en de André van der Louw van de voetbalbond daar, Michala- kis Kyprianou, loofde een premie van 1000 Cypriotische ponden, zo'n 6000 gulden, per man uit als niet verloren werd. De kas van de bond was na afloop leeg, 1-1. Iaco vou: „Italië was de slechtste ploeg die we de laatste jaren op ons ei land gehad hebben. De voorzitter heeft zijn les wel geleerd, je zult hem niet horen zeggen: 5000 pond voor een overwinning op Neder land. Sinds de partij tegen Italië worden de premies achteraf vast gesteld". Gelukspel tegen de wereldkam pioen in Nicosia, de kleine neder laag in de uitwedstrijd en het gelij ke spel vorig jaar in Athene tegen Griekenland zeggen niets over de kracht van zijn elftal vindt Iaco vou. „De Italianen deden er niets aan, ze geloofden het wel en de Grieken waren helemaal niet gein- teresseerd. We zijn sterker dan Lu xemburg en Malta. Tegen Neder land kunnen we niet op. Een ne derlaag met drie doelpunten ver schil is normaal, met meer is een schande". De tien treffers die Johan Cruijff nodig acht om kans op kwalificatie te behouden ziet de voormalige trainer van het jeugdelftal niet zit ten. „Als Ajax met 8-2 kan winnen van Feyenoord dan kan Nederland ook met 10-0 van Cyprus winnen, maar een normale uitslag is dat niet. De kleine landen zijn dichter bij gekomen omdat de coaches het steeds meer gezocht hebben in har de werkers en lopers en veel min der in technici. Heeft Cruijff ons ei genlijk wel eens zien spelen?". "En heeft Beenhakker ons op Cyprus zien spelen, vraagt Iacovou zich af als hij hoort dat de tijdelijke opvolger van Rinus Michels de Cy prioten negatief voetbal verwijt. „We zijn amateurs, technisch, tak- tisch komen we tekort. Mijn spe lers hebben minder kracht, snel heid en ervaring dan de Neder landse profs. Dat alles in ogen schouw nemend zal Nederland va ker aan de bal zijn dan wij. Hebben zij de bal dan moeten wij verdedi gen. Tegen Luxemburg hadden wij de bal voor 80 procent in ons bezit, dan vallen we aan". Iacovou liet in december tegen Oranje drie spitsen opdraven en doet dat ook nu. „Hebben we de bal dan komen we eruit", belooft de coach die de in de Griekse com petitie bij Olympiakos als voor- stopper spelende Papadopoulos en de motor van de ploeg John Yan- goudakis moet missen wegens blessures. Acht spelers die in de cember tegen Nederland voetbal den keren terug. Van zijn keeper kent hij alleen zijn achternaam: Constantinou. De enige speler in de selectie van Iacovou die geld voor zijn voetbal- prestatie krijgt is Kouis. Hy speelt in Griekenland bij Appollon, vorig seizoen nog de club van René van der Kerkhof en Bert Theunissen. De overigen zijn amateur en heb ben voor de trip naar ons land ver lof moeten nemen. „Beroepsvoet bal is geld en dat hebben de vereni gingen op Cyprus niet", zegt Iaco vou, „ze krijgen steun van bedrij ven, zaken die het geld liever in een club stoppen dan het naar de belasting te brengen". Edwin Bakker neemt het op tegen twee jonge Cyprioten. Tekenend voor het verloop van de wedstrijd komen de Zuideuropeanen niet aan de bal. (foto ANP) Jong Cyprus krijgt geen kans LEEUWARDEN (GPD) - Door met 5-0 te winnen van Jong Cyprus bleef Jong Oranje gisteravond on geslagen in de kwalificatiestrijd voor het Europees kampioen schap. Bijzonder verheffend was het gebeuren in Leeuwarden niet voor de 3000 toeschouwers, ook al omdat Cyprus zich tamelijk voor spelbaar beperkte tot verdedigen en geen enkele uitgespeelde kans wist af te dwingen. Vooral voor rust gebeurde er weinig en hadden de tribuneklan ten voor het zelfde geld naar Cam- buur kunnen zitten staren. Alleen voorstopper Edwin Godee en bij vlagen Mario Been ontworstelden zich soms aan de kleurloosheid. Na rust slaagde ook rechtsachter And ré van Benthem daarin door als enige regelmatig de achterlijn te halen. Na ruim een half uur nam Jong Oranje de leiding door Mario Been, DEN HAAG (GPD) - Martin Jol keert terug bij FC door FC Den Haag aan Bayern Muenchen werd ver- Den Haag. Nadat eerdere pogingen om hem te strik- kocht en daarna uitkwam voor FC Twente en West ken door een gebrek aan financiën waren mislukt, was Bromwich Albion, zondag thuis tegen Telstar al zijn manager Don McKay van Coventry City gisteren plot- rentree maakt. Volgens voorzitter Dé Stoop is het geld seling bereid om hem de rest van het seizoen aan de dat met de (tijdelijke) overgang van Jol is gemoeid, Haagse eerste divisieclub uit te lenen. recente acties van Haagse supporters, enkele bedrij- Het is de bedoeling dat Jol (28), die acht jaar geleden ven en de club van Honderd op tafel gekomen. die een strafschop benutte. De fa lende Robin Schmidt had die „ver diend", toen hij gelanceerd werd door Pieter Bijl en vervolgens aan getikt werd door Cyprus-aanvoer- der Socratous (1—0). Pas na de her vatting bereikte Jong Oranje twin tig minuten lang een acceptabel ni- De steeds chaotischer spelende Cyprioten werden toen ook vlot opgerold. Uit een pass van Godee schoot Mario Been al in de 47e mi nuut via doelman Antonis Cleftis raak (2-0). Vijf minuten later had John Bosman succes, toen zijn in zet via verdediger Stylianou in het doel caramboleerde. Na voorbereidend werk van Been en Boerebach maakte Bos man er in de 65e minuut 4-0 van, waarna de Oranje-jeugd zich ver loor in solistische acties, die vruch teloos bleken. Pas negen minuten voor het einde kon Edwin Bakker, daartoe in staat gesteld door Rob de Wit en Been, de eindstand op 5-0 bepalen. Bondscoach Jan Rab was er re delijk tevreden mee: „We staan in onze groep nog altijd een punt voor op Hongarije. Je weet, dat het te gen zo'n verdedigende tegenstan der als Cyprus lastig wordt, maar onze aanval bracht iets minder agressie dan verwacht. De score had iets royaler mogen uitvallen". Karakteristiek Jong Oranje - Jong Cyprus 5-0 (1- 0). 32. Been 1-0 (strafschop) 47. Been 2-0, 52. Bosman 3-0, 65. Bosman 4-0, 80. Bakker 5-0. Scheidsrechter: Sö- rensen. Toeschouwers: 4000. Jong Oranje: Snelders (FC Twen te); Van Benthem (FC Twente), Go dee (FC Utrecht), Rutjes (Excelsior) en Trost (Roda JC); Boerebach (Go Ahead Eagles), Been (Feyenoord) en Bijl (Heerenveen); Schmidt (Sparta - De Wit Ajax), Bosman (Ajax) en Bakker (Willem 2) Nederland 4 3 1 0 7 (9-1 Hongarije 3 2 0 1 4 (5-2 Oostenrijk 3 0 2 1 2 (1-3 Cyprus 4 0 13 1 (3-12) komen. Tot achttien minuten voor het einde verkeerden de bezoekers in de waan met dit ultra-defensief spelletje een gelijkspel weg te kun nen slepen uit De Vliert. Die ilussie werd aan flarden ge schoten door Hans Gillhaus. Deze 21-jarige aanvaller heeft pas sinds kort een plaats in de aanvalslinie van FC Den Bosch veroverd. Gis teravond had hij de voorkeur ge kregen boven Roger Schouwenaar die pas in de laatste twintig minu ten als vervanger van Kaiser in ac tie mocht komen. Gillhaus opende de score in de 72ste minuut na een voorzet van Van der Horst. Elf mi nuten later stelde FC Den Bosch de zege veilig, opnieuw door Gill haus. ditmaal nadat Van der Lin den zich door de Zwolse linies had geworsteld. Fortuna Voor Fortuna Sittard komen de wedstrijden tegen Everton in het kader van de strijd om de Europa cup 2, angstvallig dichtbij. En nu LEEUWARDEN (ANP) - Het einde van de wedstrijd Jong Oranje - Jong Cyprus betekende eveneens het einde van de part-timebaan van bondstrainer Jan Rab. Volgens contractuele afspraken heeft hij af scheid genomen van Jong Oranje, net op het moment dat Nederlands hoop voor de voetbaltoekomst een eenheid vormt. Zijn assistent Dick Advocaat krijgt de komende maan den gezelschap van Ger Blok. Rab blijft aan de KNVB verbonden als docent bij de trainersopleiding. Hij leert aankomende oefenmeesters hoe ze vanaf de bank kunnen in grijpen, zonder dat hij zelf nog als verantwoordelijke man op de bank plaats neemt. Ook zijn contract bij zaterdag-eei steklasser Baren- drecht loopt dit seizoen af. Wat hij volgend seizoen gaat doen, is nog in Nederland de voetbalvelden ein delijk weer redelijk bespeelbaar zijn, zit de ziekenboeg bij de Lim burgers ineens vol. Gisteravond, bij het vriendschappelijke duel te gen RKC in Waalwijk, kon oefen- meester Bert Jacobs niet beschik ken over Dekker, Suvrijn, Houtac- kers (allen griep). Boessen, Eleveld en Van Well (geblesseerd). Toch won de eredivisieclub met 2-0. Het was een hele opsteker voor Jacobs dat Holverda met twee doelpunten bewees weer op scherp te staan, nadat de spits wekenlang wegens een knieblessure niet in actie was gekomen. Beide treffers vielen in de tweede helft. Toen pas toonden de Fortunezen. met Thijssen als uitblinker, het klasseverschil aan. RKC bood goed partij maar creëer de zich nauwelijks doelrijpe kan- Voorstopper Koevermans kwam op slag van rust onzacht in aanra king met RKC'er Das. Jacobs stuurde hem voorzichtigheidshal ve niet meer het veld op. Overigens verwacht de oefenmeester tegen Everton wel weer het sterkst mo gelijke team op te kunnen stellen. De laatste aanwinst, John Taihut- tu, hoort daar niet bij. Hij is nog niet speelgerechtigd voor Europa cupwedstrijden. Bayern München behield gis teravond met een 2-1 zege op Ür- dingen de eerste plaats in de Bun- desliga. De verguisde spits Dieter Hoeness, die pas na rust (1-1) werd ingezet, scoorde in de 70ste minuut het winnende doelpunt. niet bekend. „Ik heb nog geen nieuwe club", zei Rab, napratend over de winst van 5-0 en blikkend in de toe komst. „Natuurlijk is het geen pretje bij Jong Oranje te moeten vertrekken, maar dat is nu eenmaal het KNVB-beleid. Nee, ik weiger te zeggen „Jan is gefrustreerd". Dat klinkt alsof ik een ernstige afwij king heb en dat is absoluut niet het geval. Ik leg me neer bij de politiek die de bestuurders van de KNVB voeren". Rab is persoonlijk verantwoor delijk voor het succes van Jong Oranje. Hij gaf een vast groep spe lers het vertrouwen, dokterde al lerlei tactieken uit en liet zich niet afleiden door de diverse trainer sperikelen binnen de voetbalbond. „De grootste kracht van het elftal is de collectiviteit", wist Rab, die zich tevreden toonde over de rol verdeling tussen Godee en Been. „Zelfs Been, toch een jongen die in de hoogste groep kan thuis horen, heeft zich aan de groep aangepast. Dat is tekenend voor de sfeer die in ons team heerst. Nogmaals, het is jammer dat ik weg moet, maar ik ben blij dat ik het zo ver heb ge bracht". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog Ipoggenpohl] KlOLPPkeukens 1 Industrieweg 14 De Grote Polder I Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-89 92 06 Varadi mag niet naar Feyenoord ROTTERDAM (GPD) - Het ministerie van sociale zaken heeft ook in tweede instantie geweigerd een werkvergun ning af te geven voor Bela Va radi. De Hongaarse oud-inter national mag definitief niet uit komen voor Feyenoord, dat bij monde van voorzitter Gerard Kerkum had aangedrongen op een herziening van het stand punt. Het bestuur van de Rot terdamse club legt zich nu bij het besluit neer en zal niet meer in hoger beroep gaan. Feye noord zal zich ook niet verder oriënteren op de internationale spelersmarkt. „Er zijn verder geen voetballers van het for maat Varadi te vinden die voor ons betaalbaar zijn", aldus be stuurslid Van der Laan. DEZE EN TWEE ANDERE MODELLEN DAMES BROGUES, JONG EN SPORTIEF, IN LEER, IN WIT, ROOD, BLAUW, ZWART EN LICHT BRUIN. MATEN 3641 VOOR DE VERBIJSTERENDE PRIJS VAN 79 -

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13