Egypte lanceert vredesvoorstel rrrnm i Anzus-pact is praktisch dood LL Bouterse kraakt beleid Nederland Elsevier Peres reageert positief Poolse regering ziet af van snelle prijsstijging voedsel IMU ALTE KOOP ELFSTEDENTOCHT COMPLEET IN BEELD DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV (GPD/AFP/Rtr) President Moebarak van Egypte heeft een nieuw vredes voorstel voor het Midden-Oosten gelanceerd. Het staatshoofd stelt voor dat Israël, Jorda nië en vertegenwoordigers van de Palestijnen in de VS aan de onderhandelingstafel dat veel onderdelen van de spiona- komen zitten Verder heeft Moebarak aangekon digd dat hij vermoedelijk morgen al de hoge regeringsfunctionaris Hossam el Basj als speciale gezant naar Jeruzalem zal sturen om het plan nader uiteen te zetten. Het is voor de eerste keer dat 22 doden bij mijnexplosie in Frankrijk FORBACH (AP) - Bij een krachti ge explosie in de Simon kolenmijn bij Forbach in Lotharingen zijn gisteren volgens de mijndirectie 22 mijnwerkers om het leven geko men en 103 gewonden gevallen. Het was de ernstigste mijnramp in Frankrijk sinds 1974 toen 42 mensen omkwamen in een mijn in het Bassin de Lievin in de kolen velden van Pas de Calais. Twee jaar later kwamen 16 mijnwerkers om in de Voutersmijn, evenals de Simon onder beheer van Houille- res du Bassin de Lorraine. Bedrijfswoordvoerders zeiden dat de gewonden naar ziekenhui zen in de buurt werden overge bracht, waar zij voornamelijk wer den behandeld voor de inademing van gassen. Een enkeling was in shock geraakt of had gebroken le dematen. 'Wij hebben het sterke Moebarak een persoonlijk initiatief neemt de betrokken partijen bij el kaar te brengen. Opmerkelijk bij het voorstel is, dat ook de presi dent nu laat blijken niets te voelen voor een internationale conferentie over vrede in deze regio. Tegen toe zicht van de Verenigde Staten bij de besprekingen heeft Moebarak geen bezwaar. Maar hij vindt ook dat Egypte over de schouders van de onderhandelaars moet kunnen meekijken. Onduidelijk is nog of er op basis van het Egyptisch-Israë- lisch vredesverdrag (de Camp Da- vid-akkoorden) zal worden onder handeld. De stap van Moebarak is des te opmerkelijk, omdat veertien dagen geleden koning Hoessein van Jor danië en PLO-leider Jasser Arafat in Aman overeen kwamen op basis van een aantal punten gezamenlijk stappen tot vrede in het Midden- Oosten te ondernemen. Maar het akkoord wijkt nogal af van wat Moebarak nu voor ogen staat. Zo willen Hoessein en Arafat onder meer de Sowjet-Unie bij vredeson derhandelingen betrekken. Overi gens heeft koning Hoessein van Jordanië gisteravond positief ge reageerd op het initiatief van Moe barak. Hij noemde het plan „een juiste richting naar vrede". Was het nieuwe vredesvoorstel voor de Israëli's een complete ver rassing, voor de premier een speciale boodschap hebben ge kregen. En dat kan niet anders dan het concept van Moebaraks vre desinitiatief zijn geweest. De Egyptische president zou Is raël tegemoet zijn gekomen door in zijn plan ruimte te laten de Palestijnen bij vredesbespre kingen zullen vertegenwoordigen. Volgens Moebarak kunnen notabe le Palestijnen van de westelijke Jordaanoever als onderhandelaars naar voren worden geschoven en geen PLO-ers die direct wat te ma ken hebben met de gewapende strijd tegen Israël. Want door de partijen heen in Jeruzalem is elke PLO-er die „terroristische acties" op zijn geweten heeft, als vertegen woordiger van het Palestijnse volk onaanvaardbaar. Doordat premier Peres van Is raël blijkbaar op de hoogte was van Moebaraks vredesinitiatief kon hij vanavond voor de televisie een po litiek afgewogen commentaar ge ven. „Dat ook de president de noodzaak van een internationale conferentie niet inziet, is een be langrijk geschenk voor Israël", zei de premier. „Maar zijn voorstel moet nog op alle punten in het ka binet doorgesproken worden. Ik ben bereid goed te luisteren naar de reacties van Jordanië op dit plan". Peres onderstreepte nog eens dat het voor Israël onmogelijk blijft di rect met de PLO over vrede te OSLO (AP) - De hoofdofficier van justititie Lars Qvigstad heeft in het gisteren begonnen proces tegen de Noorse diplomaat Arne Treholt be toogd dat deze door een combina tie van drank en seksuele chantage is aangezet tot spionage voor de Sowjet-Unie. Het was ook Qvigstad een raad sel hoe Treholt acht jaar lang met zijn activiteiten heeft kunnen door gaan en dat in 1982 al niet was inge grepen toen de Noorse regering het vermoeden had dat Treholt die toen raadsman was van de Noorse VN-delegatie, spioneerde en de Amerikaanse federale politie FBI verzocht hem in de gaten te hou den. Volgens de uitgebreide aan klacht tegen de 42-jarige Treholt heeft deze een grote schat aan mili taire en politieke geheimen betref fende de NAVO en het Noorse de fensiebeleid doorgespeeld naar de Sowjet-Unie. Qvigstad verklaarde gezaak nog steeds geheim zijn daarom niet in een openbaar pro- de orde kunnen komen. De Noorse diplomaat verdacht van spionage voor de Russen officier maakte gewag van de ge bruikelijke ingrediënten van het spionagebedrijf: geheime ontmoe tingen in Wenen, Helsinki, New York en Oslo en geheime bood schappen achtergelaten in toilet ten, openbare bibliotheken en uit laatpijpen van auto's. Qvigstad zei dat Treholt, toen hij op 20 januari vorig jaar werd gear resteerd, in zijn woning 6000 pagi na's van 832 geklassificeerde docu menten had liggen. President van de rechtbank Astri Sverdrup Ryn- ning had bij de opening van het proces een half uur nodig om de 15 pagina's omvattende aanklacht voor te lezen. Treholt stond daarna op en ontkende alle punten die hem ten laste waren gelegd. Hij zei land, Simon Peres, was dat het derhandelen. „Kun je over vrede niet. Volgens de Israëlische televi- spreken met Palestijnen die blij- pas bekendgemaakt dat verkondigen dat Israël moet ^^!Tr^e<ien i °m een tijdens diens bezoek, vorige week worden vernietigd? We blijven dat munaocovn aan president Ceausescu van Roe- weigeren". menië, Peres in Boekarest heeft ge sproken met de door Moebarak af- mijngasexplosie,' methaangas ge mengd met lucht, aldus een woord voerder. De ontploffing in de mijn deed zich om 7.30 uur voor op een diepte van 1.050 meter. Op het tijdstip van de explosie bevonden zich 923 mannen in de mijn. De gehele och tend waren vijf reddingsploegen van tien man bezig om zich een doorgang te verschaffen naar de plaats van de ramp. Hun werk zaamheden werden ernstig be moeilijkt door dikke stof- en rook wolken. gezonden diplomaat Mohammad lem af te vaardigen Egyptische ge-. i de Israëlische premier hem luisteren", aldus Peres. nooit informatie te hebben doorge speeld die de veiligheid van zijn land in gevaar had kunnen bren gen. 'Ik kan daarom geen schuld bekennen op de 8 punten van de aanklacht,' zei Treholt. Volgens de officier heeft de KGB-agent Titov het eerste con tact gelegd met Treholt ter vervan ging van een andere informatie bron binnen het Noorse ministerie van buitenlandse zaken. Dat was in 1975 toen Treholt aan het begin stond van een loopbaan als diplo maat in de functie van medewer ker bij de zeerechtbesprekingen in Moskou. Met grote hoeveelheden kaviaar en wodka werd Treholt over de streep getrokken. Enkele compromitterende foto's van Tre holt op een wild feest in Moskou r hu door de KGB was uit genodigd deden de rest. In de jaren daarna had Treholt regelmatig contact met Titov in openbare gelegenheden in Oslo waarbij hij kopieen van geheime documenten overdroeg. Toen Tre holt als raadsman werd toege voegd aan de Noorse VN-delegatie kreeg hij een nieuwe contactman, die hij eveneens zonder al te veel waakzaamheid in restaurants en hotels gegevens verstrekte. In die tijd kreeg de Noorse veiligheids dienst argwaan en verzocht de FBI om de diplomaat in de gaten te houden. Van eind 1982, toen hij werd overgeplaatst naar het nationale defensie college waar hij toegang had tot een schat van militaire in formatie, tot eind 1983 kon hij pas goed zijn slag gaan. Vooral in deze positie heeft hij volgens de aan klacht veel schade kunnen aan richten. De officier noemt het be sluit om Treholt kennelijk zonder 'screening' tot dit college toe te la ten een ambtelijke blunder van de eerste orde. PARAMARIBO (GPD) - De Suri naamse legerleider Desi Bouterse heeft gisteren in een toespraak ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag van de revolutie fel uitgehaald naar Nederland. Bouterse ver klaarde dat Suriname recht heeft zo zei Mijnals onder meer. Onder de buitenlandse gasten was ambas sadeur Van Houten, die minister van den Broek vertegenwoordig- Maar premier Udenhout ,^e °ntwitóelingshulp uit Ne- klaarde tegenover een verslagge- derland. Hij beschuldigde de Ne- derlandse regering ervan „haar in ternationale verplichtingen en in ternationaal verdrag op zeer grove wijze te hebben geschonden". Ne derland heeft de mond vol over de mensenrechten, maar het recht van het Surinaamse volk wordt Brazilië met voeten getreden, aldus Bouter se in zijn felle toespraak. 1 f J WARSCHAU (AP) - De Poolse re- persbureau PAP zou de regering gering ziet af van de voorgenomen de voorstellen 'binnen enkele da- verhoging van de voedselprijzen gen' in detail bekendmaken, nadat en heeft gezegd dat de prijsstijgin- de betrokken ministers de oor- on:An gen geleidelijk zullen worden inge- spronkelijke voorstellen hadden opiuii voerd in combinatie met een prijs- omgewerkt om tegemoet te komen Polen heeft gisteren de Amen- compensatie voor de lagere inko- aan de 'economische noodzaak' en kaanse militaire attaché, kolonel mens. de 'behoeften van de maatschap- Frederick Myers, en zijn vrouw uit- De leider van de verboden vak- PÜ\ die tot uiting zijn gekomen in gewezen, omdat zij foto's zouden bond Solidariteit, Lech Walesa, die de kritiek van de officiële vakbon- hebben genomen van militaire in- de Poolse arbeiders had opgeroe- den. stallaties. De autoriteiten zeiden pen tot een 15 minuten durende De officiële bonden hebben za- dat het incident was uitgelokt met staking op donderdag uit protest terdag een verklaring uitgegeven het doel de Pools-Amerikaanse be- tegen de prijsstijgingen, zei dat hij met bezwaren tegen de recht trekkingen te verslechteren. In nog geen commentaar had op de streekse verhogingen en tegen de Washington zei de woordvoerder nieuwe plannen van de regering. opheffing van sommige vormen van het ministerie van buitenland- De Poolse minsterraad heeft van rantsoenering, omdat dat'van- se zaken dat de Amerikaanse rege- twee dagen lang gesproken over de uiteen maatschappelijk standpunt ring een scherp protest bij Polen voedselprijzen, nadat de officiële gevaarlijk' zou zijn. De bonden aanbevolen om de aangekondigde verhoging van de huur en van ko len, gas en elektriciteit te vermin deren, aldus PAP. De regering voegde hieraan toe dat de AOW en de WAO volgende maand zullen worden opgetrokken tot minimaal 7.000 zlotys (200 gul den) per maand, en dat nog meer maatregelen zullen worden geno men om de lagere inkomens te be schermen. PARAMARIBO - Surinames eer ste hoogste onderscheiding, het Grootkruis in de Ereorde van de Ster van de Revolutie, ging naar Bouterse. De versierselen werden hem gisteren tijdens een plechtig heid in het presidentieel paleis om hangen door staf-chef Graanoogst. Eerder op de ochtend had Bouterse een krans gelegd (zie foto AFP) bij het Monument van de Revolutie, de plek waar de revolutie vijfjaar ge leden wortel had geschoten. De Surinaamse militaire mach thebbers hebben met een parade in Paramaribo, waarbij vooral de door Brazilië geleverde tanks, jeeps en ander modern wapentuig de aandacht trokken, het feit her dacht dat zij vijf jaar geleden via een revolutie aan de macht kwa men. Er waren echter geen hoge buitenlandse gasten, wel diploma tieke vertegenwoordigers uit o.a. Vietnam, Libië, Iran, Noord-Korea, Sowjet-Unie en Quba. Opvallend was dat legerleider Desi Bouterse zelf niet aanwezig op de parade, die werd afgeno men door de chef-staf van de Suri naamse strijdkrachten, kapitein Iwan Graanoogst en door luitenant Goree, lid van de militaire raad Een reden van zijn afwezigheid werd niet gegeven. Van een uitbundig feest me was geen sprake. De men op ingetogen wijze deel aan de festiviteiten die in verschillende de len van de stad waren georgani seerd. Al dagen tevoren werd het volk via radio en televisie opgeroe pen om mee te doen aan de feesten. Luitenant Chas Mijnals van de fractie van de Revolutionaire lei ding haalde tijdens een toespraak in de Nationale Assemblee, fel uit naar Nederland. „Wij veroordelen met klem de bemoeienissen van hen die onze herstelbetalingen met drogreden achterhouden, terwijl ze voor het gemak vergeten wat hun wandaden zijn tegens ons volk en tegen het volk van Indonesië. Wij accepteren geen gemoraliseer van hen die elk recht hiertoe missen. Wij eisen teruggave van herstelbe talingen onder onze voorwaarden", de Nederlandse televisie dat ontwikkelingshulp uit Neder land niet meer nodig is. Hij zegt meer waarde te hechten aan de hulp van bevriende naties. Landen die tot dusver financiële steun heb ben toegezegd zijn Colombia en binnenkort wellicht ook Libië. Deze week vertrekt Bouterse naar Libië om met Gad dafi te praten over een lening van honderd miljoen dollar. Bolivia, waar Bouterse vorige week op be zoek was, zou een lening van 15 miljoen dollar hebben toegezegd. Udenhout zei dat veel van de zor gen van de Surinaamse regering niet worden weggenomen door de Nederlandse hulp. „Men beseft de beperktheid van die hulp. Het zal over een jaar of zeven toch eens op raken, al zou die hulp nu worden gegeven. De steun die wij krijgen van bevriende naties en de vorm waarin zij wordt geboden, is voor ons van veel meer betekenis, mate rieel en geestelijk, dan de hulp zo als Suriname die van Nederland zou kunnen krijgen", aldus pre mier Wim Udenhout. Het verrassende nieuws dat door oud-ambassadeur Henk Herren- berg via de tv werd bekendge maakt, was de bespreking die Bou terse zaterdag had met voormalige leiders van politieke partijen. On der hen was ex-premier Henk Ar- ron, die door Bouterse werd afge zet en Jaggernath Lachmon, leider van de Hindoestaanse Partij, VHP. Het is voor het eerst dat beiden weer in het openaar verschenen na de militaire staatsgreep in 1980. De gesprekken die Bouterse met hen voerde spitste zich toe op de zoge naamde eenheidsgedachte in Suri- vakbonden alle drie de voorstellen vonden bovendien dat de voorge- hadden verworpen die de regering stelde prijscompensatie te laag vorige maand had voorgelegd. De was- regering was van plan verschillen- De regering heeft de ministers ye-josienruKse minister van de verhogingen door te voeren en opdracht gegeven gedetailleerde volkshuisvesting, Karl Sekarnna, een eind te maken aan de rantSoe- voorstellen uit te werken om 'de nering voor sommige levensmid- prijsverhogingen en de beperking delen. van de rantsoenering over een lan- Volgens het officiële Poolse gere tijd te spreiden.' Verder werd ngetekena Schandaal De Oostenrijkse minister heeft zijn ontslag ingediend. Tege lijkertijd heeft hij ontslag genomen als voorzitter van de invloedrijke metaal vakbond. Sekanina wordt ervan beschuldigd 400.000 schil ling (ongeveer 65.000 gulden) uit de kas van de vakbond te hebben op genomen. Hij zou er een aantal per soonlijke bezittingen mee hebben gefinancierd, zoals een to, een villa in Wenen tenhuis. ADVERTENTIE Mengele Een groep onbekenden heeft een miljoen dollar uitgeloofd voor de uitlevering naar Israël of West- Duitsland en berechting van Jozef Mengele. Een woordvoerder van het Simon Wiesenthal-centrum in Los Angeles, waar de melding is binnengekomen, wilde niet de na- men noemen van degenen die de beloning in het vooruitzicht heb ben gesteld. Meisjes De Indiase premier Rajiv Gandhi heeft aangekondigd dat meisjes in de toekomst tot en met de middel bare school gratis onderwijs kun nen volgen. De maatregel maakt deel uit van Gandhi's nieuwe na tionale programma voor vrouwen. Tijdens een verkiezingsbijeen komst in de deelstaat Bihar zei Gandhi dat zijn regering zich zal inzetten om de positie van de vrou wen in de samenleving te verbete- Kruisraket Een ongeladen Amerikaanse kruisraket heeft gisteren een ge slaagde proefvlucht boven Canada gemaakt, de tweede keer dat een dergelijke vlucht boven Canadees grondgebied werd uitgevoerd. De eerste proefvlucht van vorige week dinsdag leidde tot allerlei protesten, waaronder een poging om het geleidingssysteem van de raket van slag te brengen met ba- lonnen en visnetten. 26 PAG. KLEURENBIJLAGE De Nieuwzeelandse premier Da vid Lange is gisteren in Los An geles aangekomen om te praten met ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. Gespreksonder werp: De weigering van de so ciaal-democratische regering van Nieuw-Zeeland om schepen met kernwapens of met kernaan drijving tot de havens van het land toe te laten. door Leo Maat Met haar anti-nucleaire beleid heeft de regering-Lange zich de woede van de VS op de hals ge haald. Uit boosheid hebben de Amerikanen de afgelopen weken alle medewerking aan militaire oefeningen in de Stille Oceaan, die gezamenlijk met de geallieer de legers van Australië en Nieuw-Zeeland zouden worden gehouden, ingetrokken. Daar mee werd de militaire samen werking, die gebaseerd is op het in september 1951 gesloten AN- ZUS-verdrag, in feite geheel ge torpedeerd. Op papier bestaat het ANZUS- pact nog (moet zelfs bestaan, want ontbinding is formeel aan een termijn van twaalf maanden gebonden), maar in de praktijk is het een dode letter geworden. Lange is nu in de VS om nog eens uit te leggen dat zijn anti- nucleaire beleid beslist geen an ti-Amerikaans beleid is en dat Nieuw-Zeeland zeker niet streeft naar de status van ongebonden natie. Conventionele Amerikaan se oorlogsschepen blijven wel kom in de Nieuwzeelandse ha vens, aldus de premier. Het probleem is echter dat de VS weigeren om hun bondge noot te laten weten of een schip kernwapens aan boord heeft of niet. Daarom mag geen enkel Amerikaans oorlogschip de ha vens binnenlopen. Maar zelfs al zou de VS opening van zaken ge ven, dan nog zou naar schatting Shultz: Nieuw-Zeeland is nog wel een vriend, maar geen bond genoot. (foto AP) tachtig procent van de Ameri kaanse vloot Nieuw-Zeeland moeten mijden. Vrede Volgens de VS kan de Ameri kaanse marine "niet de nodige schepen in het gebied van de Stille Oceaan laten patrouilleren om daar de vrede te handhaven", zoals onderminister Paul Wolfo- witz vorige week verklaarde. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft gezegd dat Nieuw-Zeeland niet langer een bondgenoot is, maar wel een vriend blijft. Shultz waarschuw de leden van het Amerikaanse Congres voor al te drieste maat regelen tegen de eigenzinnige bondgenoot. Er waren in kringen van het Congres stemmen opgegaan om behalve militaire sancties, ook economische strafmaatregelen tegen Nieuw-Zeeland te nemen. Geopperd werd om de invoer van lamsvlees en wol uit Nieuw- Zeeland te bemoeilijken en om Amerikaanse botervoorraden op de wereldmarkt te dumpen. De maatregelen zouden Nieuw-Zee land zeer zwaar treffen, want het land is sterk afhankelijk van de export, met name naar de VS, van deze produkten. De Amerikaanse regering heeft tot nu toe deze maatregelen als te drastisch van de hand ge wezen, maar verklaarde wel dat ze voortaan geen goed woordje meer voor Nieuw-Zeeland bij het Congres zou doen als het ging om het verlenen van voorkeurs rechten bij de import van Nieuw zeelandse produkten. Tot de militaire strafmaatrege len behoren het afzeggen van vlootoefeningen, militaire confe renties, het afzeggen van een be zoek van Nieuwzeelandse parle mentariërs aan de commandant van de Amerikaanse marine op Honolulu en wellicht het onthou den van militaire spionage-gege- vens, waaronder door middel, van satellieten verkregen infor matie. Premier David Lange, de voor malige advocaat die in de jaren zestig een visum voor de VS werd geweigerd vanwege zijn vooraanstaande rol in de protest beweging tegen de oorlog in Vietnam, zal in de VS niet meer kunnen doen dan zijn standpunt uitleggen en erop wijzen dat de Nieuwzeelandse kiezer acht maanden geleden (bij de parle mentsverkiezingen) duidelijk heeft gemaakt het volledig met dit beleid eens te zun. Door de Amerikanen is tot nu toe geen enkel teken van begrip getoond. Men vindt en zegt bot weg dat Nieuw-Zeeland niet be reid is zijn vrijheid te verdedi gen. De kans op een akkoord lijkt daardoor zeer gering. In de Amerikaanse pers is al geopperd, dat de VS het ANZUS-verdrag gewoon sluimerend zullen laten voortbestaan in afwachting van de volgende verkiezingen in Nieuw-Zeeland. ADVERTENTIE Vijf jaar Parel pockets. En dat vieren wc met de Jubileum Parel- pocket. Vijf verhalen en novellen van Catherine Cookson, 1 Iammond Innes, 1 leinz G. Konsalik,Johannes Alario Simmel en Trevanian. Nu ver krijgbaar bij de boek- n m* handel voor slechts 1 Met de mogelijkheid om nog een Parel Pocket naar keuze aan te schaffen voor f 5,- in plaats van f9.90!

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7