BELGEWOON DE BELASTINGTELEFOON Botsing over bestuur van universiteit 'Politici moeten misbruik tegengaan' 'Waterbodem sterk vervuild' Verbond: vraag naar duizenden volkstuinen Kamer oneens met Deetman Vliegtuig met Claus en Lubbers illegaal op weg Ministerie: er was voor Mike B. wel een cel Smit-Kroes op congres: rijk betaalt GR/MS Voor vragen overeet invullenvan 06-0543 uwaani inkomstenbefasting 1984. 06-0542 1985. OOK GRAM) Voorvragen ~óverde nieuwe tweeverdienersmaatregel en uw loonbelasting Voorzitter stuurgroep over fraude met overheidsgeld: Strijd CDA en WD om zetel in Den Haag DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Ka mer is het oneens met minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) over de benoeming en samenstelling van de colleges van bestuur van universiteiten en hogescho len. PvdA en CDA willen, in tegenstelling tot de bewinds man, dat de invloed van de universiteitsraden bij de be noeming van het bestuurscollege wordt gehandhaafd. Ook worden er vraagtekens gezet bij het plan van Deetman om de rector magnificus van de universiteit een volwaardige plaats te geven in het college van bestuur. PvdA en VVD zijn daar tegen. MAASTRICHT (ANP) - Tegen de directeur van de luchthaven Zuid- Limburg, W. Jense, zal voor de tweede maal proces-verbaal wor den opgemaakt omdat hij toestem ming heeft gegeven voor het ver trek van een vliegtuig vanaf het vliegveld buiten de door de minis ter van verkeer en waterstaat ge stelde openingsuren. Dit hebben woordvoerders van de rijkspolitie dienst luchtvaart en het Openbaar Ministerie in Zuid-Limburg giste ren bevestigd. Op 2 februari gaf Jense toestem ming voor het vertrek van een pri- vévliegtuig met aan boord prins Claus en premier Lubbers. Het ver trek had plaats om twee minuten voor middernacht. Havenmeester B. Wildering had het vliegveld twintig minuten over elf. twintig minuten na de officiële sluitings tijd, gesloten verklaard. De directie luchtvaartterreinen van de Rijksluchtvaartdienst heeft over de handelwijze van Jense aan gifte gedaan bij de rijkspolitie dienst luchtvaart. In overleg met de officier van justitie mr. Van Hil- ten is tot het opmaken van proces verbaal besloten. Op 6 maart dient voor de recht bank in Maastricht in hoger beroep de eerste door het Openbaar Minis terie tegen Jense aangespannen zaak rondom het openstellen van het vliegveld Zuid-Limburg buiten de door de minister vastgestelde tijden. In november besloot de kanton rechter in deze zaak tot ontslag van rechtsvervolging van zowel Jense als van de exploitant van het vlieg veld, de NV Luchthaven Zuid- Limburg, waarbij Jense in dienst is. De officier van justitie ging te gen dit vonnis in hoger beroep. De ze zaak is in ons land de eerste waarbij een gerechtelijke uit spraak wordt gevraagd over de be voegdheden van een havenmeester en van een luchthavendirecteur wat betreft het verlenen van ont heffingen voor vluchten buiten de daarvoor door «de overheid vastge stelde uren. Het vliegveld Zuid- Limburg is geopend van zes uur 's morgens tot elf uur 's avonds. Het Openbaar Ministerie is van mening dat de bevoegdheid tot het geven van een ontheffing alleen hgt bij de havenmeester. Maar de exploitant en directeur Jense zeg gen dat zij in dit soort zaken boven de havenmeester staan en dus diens beslissingen ongedaan kun nen maken. Overigens is ook de havenmeester in dienst van de ex ploitant. De zaak waarvoor Jense op 6 maart voor de rechtbank in Maas tricht moet verschijnen betreft het vertrek om één uur 's nachts in juli 1983 van een Boeing ,707-vracht- vliegtuig geladen met kuikens. Wat betreft het vertrek van prins Claus en premier Lubbers, die in Zuid- Limburg hadden aangezeten aan een diner, waren de autoriteiten op de hoogte van de sluiting van het vliegveld om elf uur. Toen het ge zelschap om twintig minuten over elf nog niet op het vliegveld aanwe zig was, sloot de havenmeester het veld, een beslissing die even later door de directeur ongedaan werd gemaakt. De maximale straf waartoe Jense en de NV Luchthaven Zuid-Lim burg kunnen worden veroordeeld, is duizend gulden boete of vier maanden hechtenis. Politie jaagt op zwangere kangoeroe VROUWENPOLDER (GPD) - Rijkspolitiekorpsen van Kort- gene en Veere zijn gisteren een tijdlang op jacht geweest naar een ontsnapte kangoeroe. Het beest had zich uit de voeten ge maakt toen er een hekje open stond op het terrein van haar ei genaar in Vrouwenpolder. De kangoeroe, die zwanger is, is nog niet opgespoord. Vol gens de eigenaar is het dier moeilijk door vreemden te van gen. Kangoeroes kunnen met hun lange nagels, die aan de achterpoten zitten, lelijke won den veroorzaken. Het type kan goeroe dat nu is ontsnapt, kan een snelheid bereiken van 50 kilometer per uur. Deetman heeft voorgesteld om de huidige colleges van vijf personen, die voor een deel door de universi teitsraad worden benoemd, te ver vangen door colleges van drie per sonen, die dan moeten worden be noemd door de Kroon. Voor de Landelijke Studentenvakbond was dit voorstel aanleiding om gis teren op het Binnenhof te demon streren onder het motto 'De demo cratie wordt ten grave gedragen'. Tussenoplossing Tijdens een artikelsgewijze be handeling van de wet op het we tenschappelijk onderwijs (er werd alleen over details gesproken, de algemene beschouwingen over de wet worden volgende week gehou den) liet minister Deetman giste ren in een uitgebreide commissie vergadering blijken wel iets te voe len voor een tussenoplossing, aan gedragen door de CDA'er Lansink. Die stelt voor om de colleges van bestuur drie, en in bijzondere ge vallen vijf man sterk te maken. De leden van het college zouden dan weliswaar benoemd moeten wor den door de Kroon, maar op voor dracht van de universiteitsraad. Deze gekozen raad verliest daar mee wel zijn benoemingsrecht, maar behoudt zijn' invloed, aldus Lansink. De Kamer wil voorlopig niets re gelen over de controle op de kwali teit van onderwijs en onderzoek van universiteiten en hogescholen. De gedachten gaan uit naar het sa menstellen van commissies, die de controle op zich zouden moeten nemen. In die commissies kunnen eventueel ook buitenlandse geleer den zitting nemen. De vraag is al leen wie die commissies mag in stellen: de centrale overheid of de universiteit zelf, in casu de colleges van bestuur. DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - De afgelopen vrijdag in Amster dam vrijgelaten Mike B. had best in een cel gekund. Een woordvoer ster van het ministerie van justiti- tie verklaarde vanmorgen dat er eind vorige week minstens tien cel len voor verdachten van het kali ber Mike B. beschikbaar waren. B. heeft toegegeven in een Am sterdamse seksclub een man door het hoofd te hebben geschoten. Hij liet zaterdag in een tv-uitzending weten verbaasd te zijn over zijn vrijlating, die hijzelf nietterecht vindt Cellen stonden volgens de Haag se justitiewoordvoerster in elk ge val leeg in Scheveningen, 'ten min ste zeven' en Leeuwarden, drie. De woordvoerster wilde niet ingaan op vragen waarom dit kennelijk niet bekend was bij de officier van justitie in Amsterdam: "Daar zal de minister mogelijk vanmiddag bij de beantwoording van aan hem vanuit de Kamer gestelde vragen op ingaan." Woordvoerder mr. H. Wooldrik van het openbaar ministerie sprak vandaag in een reactie van „een buitengewoon treurige bijkomstig heid" als het waar is dat er wel de gelijk cellen beschikbaar waren voor Mike B. "Wij hebben vrijdag echter enkele keren gebeld met het departement van justitie en te ho ren gekregen dat er slechts drie cellen beschikbaar waren. Die cel len gingen die dag naar nog zwaar dere gevallen dan dat van Mike B", aldus mr. Wooldrik. Hij heeft er niet al te veel te moei te mee, zegt hij, dat Mike B. en zijn raadsman zaterdag naar de televi sie stapten. „Zij proberen kenne lijk een zo gunstig mogelijk kli maat te scheppen voor als straks de zaak voorkomt". ROTTERDAM (ANP) De bodem van Nederlandse havens, rivieren, kanalen en meren is op een aantal plaatsen zo vuil dat het verontreinigde slib op korte termijn moet worden opgeruimd. Het gaat daarbij met name om de Geulhaven in Rotterdam, delen van het Noordzeekanaal, voormalige stortplaatsen in de Hol landse IJssel en enige industriehavens. Dit heeft minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) vanochtend in Rotterdam gezegd op een con gres. Volgens de bewindsvrouw komen de kosten van deze operaties voornamelijk neer op het rijk, omdat het moeilijk is de vervuilers ervoor te laten opdraaien. Volgens Smit-Kroes ligt er op de bodem van de Ne derlandse binnenwateren een forse onbetaalde reke ning. Het woord onderwaterbodem raakt volgens haar de komende jaren net zo ingeburgerd als bijvoorbeeld het woord gifbelt. In wateren als het Hollands Diep en het Haringvliet bezinkt jaarlijks ten minste 10.000 ton aan schadelijke metalen. Een deel daarvan wordt op gebaggerd en geborgen, maar rond de 7.000 ton blijft achter. Daarbij worden de nog schadelijker organo- chloorverbindingen, die soms tientallen malen hogere concentraties bevatten dan normaal in de natuur, nog niet meegerekend. Recente metingen hebben volgens de minister ech ter uitgewezen dat de giftoevoer de laatste jaren meer dan gehalveerd is. Dat is te danken aan de maatrege len in eigen land op het gebied van waterkwaliteitsbe- heersing en sanering van de lozingen in West-Duits- land. De minister heeft 'begrip' voor de pogingen van de gemeente Rotterdam om met de meest vervuilende industrieën langs de Rijn tot individuele sanerings overeenkomsten te komen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Politici zullen de wil moeten tonen om misbruik en oneigenlijk gebruik van overheidsgelden in de hand te houden. Dat zei de voorzitter van de stuurgroep die de afgelopen zes jaar het misbruik en oneigenlijk gebruik van overheidsgelden heeft onderzocht, Van Bijsterveld, giste ren bij de aanbieding van het eind rapport aan staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), minister Korthals Altes (justitie) en staats secretaris Koning (financiën). Van Bijsterveld sprak de vrees uit dat politieke partijen niet be reid zouden zijn de belangrijkste aanbevelingen uit het rapport over te nemen. Hij zei dat de situatie wat betreft controle, uitvoering van wetten en nieuwe wetgeving op het gebied van sociale zeker heid en belastingen op dit moment somber is. Maasr, zei hij, er zijn ook perspectieven als de aanbevelin gen worden uitgevoerd. Gebeurt dat niet, dat is het maken van het rapport 2inloos geweest, aldus Van Bijsterveld. Hij verwachtte vooral moeilijk heden bij het aanpakken van zwartwerk en bijverdiensten op het gebied van de dienstverlening. Hij is bang dat politici daarvoor zullen terugschrikken. Toch zullen zij moeten beslissen of de huidige toestand moet worden gelegali seerd of dat er maatregelen moeten worden genomen om het zwart werken tegen te gaan, zei hij. In het laatste geval moet worden afgewo gen of maatregelen niet meer kos ten dan zij opbrengen, in het eerste geval - legalisering van oneigenlij ke praktijken - zullen bepaalde sec toren van het bedrijfsleven hele maal verdwijnen, aldus Van Bij sterveld. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) vindt het onthutsend dat veel zwartwerkers hun bezigheid zien als een onschuldige overtre ding. Hfj zei gisteren dat de over heid daarom duidelijk zal moeten maken dat fraude met belastingen en premies neerkomt op het beste len van de samenleving. De bewindsman zei verder dat het kabinet nog geen oordeel over de aanbevelingen en conclusies van het rapport heeft. Hij legde er de nadruk op dat het verschijnsel van zwartwerken (waarbij volgens de stuurgroep aan uurloon onge veer een derde van de lonen in het gevestigde bedrijfsleven wordt be taald) en premiefraude niet langer vergoelijkt moet worden. „De sa menleving moet niet verder afglij den in de verkeerde richting," zei hij. De Graaf wees er daarbij op dat in reacties op fraude niet of nauwe lijks wordt gesproken over de one thische kant ervan. „Betrapte frau deurs bleken zich bij ondervraging wel degelijk bewust van het feit dat zij de wet overtraden. Toch vonden zij dat zij niets verwerpe lijks deden, hoogstens iets dat slechts in geringe mate verwerpe lijk was". Ondoorzichtigheid De stuurgroep, die in 1979 werd ingesteld, heeft, zoals wij gisteren al meldden, berekend dat het zwart-geldcircuit de overheid jaar lijks 17 tot 21 miljard aan gederfde inkomsten kost. Vooral onder ont vangers van bijstandsuitkeringen komt veel fraude voor, namelijk bij één op de vijftien. De stuurgroep legt vooral het ac cent op de ondoorzichtigheid van de sociale en fiscale wetgeving waardoor het moeilijk is controle uit te oefenen op mogelijke fraude of oneigenlijk gebruik. In dat ver band is het opmerkelijk dat de overheid per jaar zo'n zes miljard gulden aan inkomsten misloopt doordat vergissingen niet worden gecorrigeerd of wetten verkeerd worden uitgevoerd. Volgens de stuurgroep ontbreekt er vaak een systamtische bestrij ding van misbruik en gaan ambte naren te vaak uit van incidentele ervaringen en van hun eigen 'fee ling'. De controle is ondoelmatig, inzicht ontbreekt en de overheid hanteert bij de bestrijding van fraude en oneigenlijk gebruik niet altijd de regels van behoorlijk be stuur, aldus de stuurgroep. In totaal werden negentien wet ten en regelingen onderzocht waar bij elk van de drie gebieden (belas tingen, sociale wetgeving en subsi dies) ongeveer gelijk waren verte genwoordigd. ADVERTENTIE it.ogd.enst Tijdens de behandeling van nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs demonstreerden zo'n 400 leden van de Landelijke Studenten Vakbond tegen de wet op het Binnenhof. Sommigen van hen brachten een bezoek aan hun 'college-kappers' en werden dus letterlijk gekortwiekt. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - Bij de ge meentebesturen liggen aanvragen voor zo'n 50.000 volkstuinen. Door verdergaande arbeidstijdverkor ting, vervroegde pensionering en blijvende werkloosheid verwacht het Algemeen Verbond van Volks tuinders in Nederland voor de ko mende jaren een tekort van nog eens 40.000 60.000 volkstuinen. Dit blijkt uit een door het ver bond ingesteld onderzoek. De re sultaten van dit onderzoek zullen aan minister Braks (landbouw en vissery) aan de directeur van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten worden aangeboden. Het is gebruikelijk dat de ge meentelijke overheid zich inzet om volkstuincomplexen te realiseren, daarbij geholpen door de volks- tuindersorganisaties. De bezuini gingen op de gemeentelijke finan ciën hebben ook het volkstuinwe zen getroffen, met als gevolg dat nieuw aanbod van volkstuinen van gemeentewege dreigt te stagneren of zo duur zal worden, dat een volkstuin voor veel belangstellen den een financieel onbereikbaar goed dreigt te worden. Het Algemeen Verbond van Volkstuinders heeft nu een aantal mogelijkheden onwikkeld om uit breiding van het aantal volkstui nen gestalte te kunnen geven. „We denken daarbij in de eerste plaats aan de duizenden hectaren grond, die de gemeenten over het gehele land verspreid in bezit hebben en waar voorlopig niets mee gebeurt. Die gronden zijn in de jaren '60 aangekocht om daarop bijvoor beeld industrieplannen te realise ren. Maar dat is er nooit van geko men. De gemeenten lijden boven dien op deze gronden behoorlijk renteverlies", aldus een woord voerder van het verbond. Het verbond meent, dat veel van deze gemeentelijke gronden des noods tijdelijk kunnen worden uit gegeven aan volkstuinders. „We beseffen heel goed dat het op deze gronden niet mogelijk is om een semi-permanent tuinhuis te bou wen. De gronden kunnen in hoofd zaak alleen worden gebruikt als moestuin". ZUID-AFRIKA (ANP) - De univer siteitsraad van de Rijksuniversiteit van Groningen heeft een motie aangenomen waarin bestuurlijke en wetenschappelijke contacten met Zuid-Afrika van universiteit en studenten in het kader van hun studieprogramma als 'uit den boze' worden aangemerkt. Deze contac ten zijn alleen toegestaan als ze de strijd tegen de apartheid steunen. Het verbond zegt dat de grote vraag naar volkstuinen zich niet al leen voordoet in de Randstad, maar over het gehele land ver spreid voorkomt. "We hebben de indruk dat er een zeer grote vraag bestaat in de zuidelijke en oostelij ke provincies van ons land", aldus de woordvoerder. Eis van vijftien jaar voor moord en heroïnehandel AMSTERDAM (ANP) - De procu reur-generaal bij het Gerechtshof in Amsterdam heeft gisetren vijf tien jaar gevangenisstraf geëist te gen de 25-jarige J. van D. uit Am sterdam. Volgens de procureur-ge neraal is Van D. de inspirerende kracht achter de moord op de 36- jarige Adil Gülbay in het Amster damse Bos op 12 februari vorig jaar. De verdachte was verder het medeplegen bij overtreding van de opiumwet ten laste gelegd. Ook voor de andere verdachten in deze zaak vroeg de procureur langduri ge celstraffen. Zo hoorde de 28-jarige A. G. uit Amsterdam twaalf jaar tegen zich eisen. De procureur-generaal om schreef G. als een man die volg zaam de opdracht van inspirator Van D. uitvoerde, maar tegelijker tijd ook zelf de nodige initiatieven ontplooide, zoals verkenning van de plaats van het misdrijf vooraf. Ook G. werd overtreding van de opiumwet verweten. Tegen de derde verdachte, de 36- jarige B. L. werd acht jaar gevange nisstraf geëist. De procureur-gene raal zei L. te beschouwen als de dommekracht achter de moord, die in het belang van de vriend schap met G. en Van D. alles deed wat hem werd gevraagd. L. heeft bekend dat hü de schoten op het slachtoffer heeft afgevuurd. Verdachte Van D. ontkende zijn aandeel in zowel de moord als de heroïnehandel. Hij zei zich te be perken tot auto- en hasjhandel. Hij had de anderen er nooit toe aange zet Gülbay te doden. G. erkende zijn betrokkenheid bij de aankoop van een kilo heroï ne, maar ontkende net als L. de op zet Gülbay van het leven te bero ven. Het zou om een afstraffing in de wereld van de heroïnehandel gaan, waar ook het slachtoffer in verkeerde. Het Hof doet op 11 maart uit spraak. Burgemeester Schols treedt af DEN HAAG (GPD) - Zowel CDA als WD heeft gisteren direct na het bekend worden van het aftre den van de Haagse burgemeester Schols een claim gelegd op diens zetel. De CDA-raadsfractie, het partijbestuur en landelijke CDA- politici herinnerden direct aan de afspraak dat van de vier grote ste den Den Haag voor het CDA is. De WD-raadsleden noemden het in een reactie op Schols' aftreden 'on vermijdelijk' dat Den Haag naar hun partij gaat. Binnenlandspecia list en vice-fractievoorzitter van de liberale fractie in de Tweede Ka mer Evenhuis stelde zich echter voorzichtiger op. Hij wil eerst alles op een rijtje zetten, zei hij gisteren. Binnen een maand komt de Haagse raad bijeen om met de op volgingsprocedure te beginnen. Een vertrouwenscommissie, be staande uit de fractievoorzitters, maakt dan een profielschets en zal later onder strikte geheimhouding sollicitanten ontvangen. Vervol gens wordt in overleg met de com missaris van de koningin Patijn een voordracht gedaan. De minis terraad maakt de uiteindelijke keu- De fracties zijn het over twee za ken eens. De nieuwe burgemeester moet er snel komen, in elk geval ruim vóór de komende raadsver kiezingen in 1986. De nieuwe bur gervader (of -moeder) moet de kans krijgen zich terdege in te werken. Ook over het profiel zijn de par tijen het redelijk eens. "We hebben behoefte aan iemand die in deze slechte economische tijden stevig Burgemeester Schols. (foto anp) leiding kan geven", zegt PvdA- fractievoorzitter Martini. „Iemand die het klappen van de zweep weer kent", aldus WD'er Hubert. Den Haag was inderdaad ge wend aan 'zwaargewichten'. Schols' voorgangers, Kolfschoten en Marijnen, hadden in de landelij ke politiek hun sporen verdiend. Den Haag was dan ook compleet verrast toen in 1975 de volslagen onbekende Schols werd benoemd. De ex-burgemeester van het Limburgse Venray heeft in zijn achtjarige Haagse tijd het voordeel van de twijfel niet uitgebuit. Van meet af aan kreeg hij golven van kritiek over zich heen. Hem werd gebrek aan visie en bestuurskracht verweten en tijdens raadsvergade ringen had hij moeite de orde te handhaven. Na zijn herbenoeming in 1981 sprak de Haagse WD-frac- tie over 'een ramp voor de stad'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5