Politie gaat fietsers strenger aanpakken 'Vergelijking politie korpsen deugt niet' 'Centrumfunctie Leidse binnenstad onderbelicht' Te weinig werklozen voor bouw nieuw politiebureau Belofte aan raadsleden IBB-Kondor naar Schuttersveld Vredesdag universiteit over wapenbeheersing DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 LEIDEN LEIDEN - De gegevens die het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) publiceert in de vergelijken de onderzoeken van de verschil lende gemeentelijke politiekorp sen deugen niet. Het is daarom niet terecht om te constateren dat de Leidse politie in verhouding tot an dere korpsen weinig misdrijven oplost. De korpsleiding van de Leidse politie kwam gisteravond, tijdens de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke aangelegenheden, tot dit verweer toen PvdA-raadslid Van der Pluijm haar met deze cij fers confronteerde. Uit een onder zoek van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) blijkt namelijk dat de Leidse politie in 1983 21 procent van het aantal ge melde misdrijven heeft opgehel derd en daarmee in vergelijking met andere gemeenten met meer dan 100.000 inwoners slecht scoort. Politiecommissaris Mostert wees op verschillen tussen de gegevens Commissarissen verdedigen Leiden die het CBS voor de VNG heeft verzameld en de gegevens die de Leidse politie zelf in haar jaarver slagen publiceert. "Bij ons wordt van januari tot januari geregi streerd, bij het CBS van december tot december", verklaarde hij dit en de verschillen in de voor Lei den slecht uitpakkende - oplos- percentages. Van der Pluym wilde dit van hem aannemen maar maak te zich desondanks, samen met Geelkerken (CDA), zorgen over de uiteenlopende oplospercentages. Volgens commissaris Van Voor den zijn de verschillende registra tiemethodes hiervan eveneens een Oorzaak. "Als iemand veertig in braken heeft gepleegd, maar de of ficier van justitie legt die persoon er drie ten laste dan kun je er drie of veertig als opgelost beschou wen. In sommige gemeenten is een mutatie in een dagrapport al een kennisgeving van een misdrijf, in andere pas als er proces-verbaal wordt opgemaakt". Mostert voegde hieraan toe dat het mogelijk is om de recherche te versterken met mensen uit geüni formeerde dienst, zodat een korps meer misdrijven oplost. "Maar op de langere termijn pluk je daar toch de wrange vruchten van", zo maakte hij duidelijk dat Leiden niet voor deze weg kiest. "Ik vind die cijfers verder niet zo interes sant", merkte hij verder op. "Tenzij het gaat om plaatsen waar men is begonnen met wijkgericht werken. Dan zie dat het oplossingspercen tage terugvalt", bereidde hij de commissieleden en passant voor op minder opgeloste misdrijven in de toekomst. De discussie leverde echter niets meer op dan de constatering dat de commissieleden vonden dat de Leidse politie er slecht afkwam in het onderzoek. Daar tegenover staat dat de korpsleiding dit ont kent. Reactie stichting op economisch beleidsplan: LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad vindt dat de centrum functie van de Leidse binnenstad onvoldoende aan bod komt in het economisch beleidsplan van het college van B en W, ook al is zij het eens met de in de nota genoemde doelstellingen. De stichting, belangenbehartiger van de economische sector in de binnenstad, schrijft dit in een reac tie op het beleidsplan. De stichting juicht het toe dat de gemeente er naar streeft bedrijven aan te trek ken in de periferie van Leiden (zo als de Leeuwenhoek), omdat een dergelijke ontwikkeling ook een versterking van het centrum kan betekenen. De onderlinge verhou dingen dienen daarbij wel in het oog te worden gehouden: het cen trum is het 'visitekaartje' van Lei- Nieuwe folder over stadhuis LEIDEN - De Direktie Voorlich ting van de gemeente heeft een fol der uitgegeven over het Leidse stadhuis. Een directe aanleiding tot deze uitgave was er niet; wel is het zo dat regelmatig mensen zich bij de balie van voorlichting mel den met het verzoek om informatie over het stadhuis. Veel meer dan een A-4 velletje hadden de voor lichtingsambtenaren dan niet aan te bieden; aan die situatie is nu dus een einde gekomen. Met enige vertraging overigens, want het was de bedoeling dat de folder op de nieuwjaarsreceptie van B en W, begin januari, zou wor den uitgedeeld. Dat is niet gelukt; de folder is pas onlangs in een op lage van 10.000 stuks verschenen. Vierentwintig pagina's (formaat 20 x 20 cm) met tekst en veel foto's geven een overzichtelijk beeld van heden en verleden van het stad huis, dat in verschillende perioden werd gebouwd. In de brochure gaat voorlichtster Janneke van Haastrecht uitgebreid in op de lange geschiedenis van het stadhuis, met uiteraard als 'hoogte punt' de beruchte brand van 12 fe bruari 1929. Foto's van deze brand, met tot ijspegels bevroren bluswa ter, zullen zonder twijfel bij oudere Leidenaars de herinnering oproe pen aan deze verwoesting, die werd gevolgd door een periode van herbouw. Verder ook aandacht in de kleur rijke folder voor de diverse vormen van kunst die in en om het stad huis een plaats hebben gekregen, de 53 meter hoge toren, het caril lon, het interieur en de hedendaag se functie van het stadhuis, waar verdeeld over vijf verdiepingen on geveer 300 ambtenaren werken. De folder is, in principe gratis, verkrijgbaar bij de Direktie Voor lichting. LEIDEN De Leidse politie gaat bij tijd en wijle wat strenger letten op fietsers die zonder licht rijden of een rood verkeerslicht negeren. Tevens zullen fout geparkeerde auto's op koopavonden vaker worden weggesleept. In het weekeinde zal de sleepwagen af en toe ook wat vaker door de stad rijden. De politietop, de commissarissen Van Voorden en Mostert en burge meester Goekoop hebben deze be loftes gisteravond gedaan aan de raadscommissie voor algemeen be stuurlijke aangelegenheden. PvdA-lid Van der Pluijm had hierom gevraagd naar aanleiding van het jaarverslag van de politie over 1984, waarin wordt gemeld meldt dat het aantal verkeersdo den in vergelijking met 1983 is ge stegen van vijf naar negen. "Ik con stateer steeds meer overtredingen, maar wat doet de politie er aan?", vroeg Van der Pluijm zich hardop af. "Op de Willem de Zwijgerlaan rijdt de schooljeugd en masse door het rode licht, maar ik zie er nooit vendien op het door haar goedge keurde sleutelplan, waarin is geko zen voor meer wijkgericht werken en meer toezicht in de stad tijdens de nachtelijke uren. "Op een gege ven moment is het trommeltje met agenten leeg", hield hij de commis sie de beperkte hoeveelheid man kracht van de politie voor. Zonnevylle vond dat echter ant woorden waar hij niet veel aan had. "Een of twee keer per jaar op een kruispunt staan kan de planning van de politie niet in de war stu ren", reageerde hij. Al met al reden voor burgemeester Goekoop om de politiekopstukken met milde aandrang te bewegen tot het inwil ligen van de wensen van de com missieleden. Met het uitbreiden van de weg- sleepregeling hadden de politie mensen beduidend minder moeite. Op de klacht van Van der Pluijm, dat er in de Nieuwstraat afgelopen zondag geen doorkomen aan was vanwege fout geparkeerde auto's, werd gemeld dat vanaf maart de sleepauto op koopavonden paraat staat in de buurt van het politiebu reau aan de Langebrug. Langduri ge wachttijden in geval van weg slepen kunnen dan worden verme den. Mostert zegde toe dat af en toe een avond in het weekeinde daar wel 'in kan worden geschoven'. den "waarop wij allen zuinig die nen te zijn". Er zal voor moeten worden gewaakt, schrijft de stich ting, dat de periferie de functie van het centrum als koopgebied over neemt. Dat is weliswaar evenmin de doelstelling van de gemeente, maar de stichting meent dat B en W het voornamelijk bij woorden la ten als zij zeggen dat de regionale functie van het centrum behouden moet blijven. Met andere woorden: aan een goede bereikbaarheid en parkeervoorzieningen wordt daad werkelijk niets gedaan, vindt de stichting. Warenhuizen De gemeente is niet consequent, aldus de stichting, hetgeen zij vindt blijken uit het feit dat het streven naar concentratie van de winkels in het centrum blijkbaar weer tot het verleden behoort. In het economisch beleidsplan wordt weliswaar opgemerkt dat door de komende verhuizing van C&A van de Breestraat naar de Haarlemmer straat de grote warenhuizen straks in een straal van 150 meter rond de Hoogstraat zijn gevestigd, daar staat tegenover dat in de toekom stige parkeergarage op de hoek van de Korevaarstraat en het Le vendaal ook weer winkels zullen komen. "Het centrum vervaagt en verbrokkelt", constateert de stich ting, ten gevolge van deze ontwik keling. Volgens de Stichting Leidse Bin nenstad gaat het er bij de concen tratie niet zozeer om het aantal winkels in het kerngebied te ver kleinen, maar om verbetering van de kwaliteit. Als de kern zou moe ten worden verschoven, zou dat in de richting van het station, Schut tersveld en Steenstraat moeten zijn, zo heeft de stichting in eerde re commentaren al opgemerkt. De nu in gang gezette ontwikkeling maakt echter een opschuiving in beide richtingen mogelijk. De stadhuistoren. Een van de foto's LEIDEN Het bouwbedrijf IBB-Kondor gaat zich waarschijnlijk vestigen in het nog te verwezenlijken kantorencentrum op het Schuttersveld in Leiden. R. J. Couton, bedrijfsleider van IBB-Kondor houdt het er op dat nu voor 90 procent zeker is dat het bedrijf naar het kantorencentrum verhuist. Het kantoor van IBB- Kondor is nu nog gevestigd aan de Hoge Morsweg. Welk kantorencomplex op het Schuttersveld het bouwbedrijf eventueel zal betrekken, is nog niet dui delijk. Couton verwacht dat binnen een halfjaar een beslissing wordt genomen of en waar IBB-Kondor zich in het kantorencentrum zal vestigen. IBB-Kondor had aanvankelijk ook het plan te ver huizen naar een door het bedrijf zelf gebouwd kan toorcomplex aan de Plesmanlaan. Dit plan is echter van de baan. Het gebouw aan de Plesmanlaan is vol gens Couton inmiddels helemaal bezet. Belachelijk Van der Pluijm drong aan op meer gerichte acties van de politie, te meer omdat hij zichzelf wel bela chelijk voelt als hij als enige fietser voor een rood licht staat te wach ten. WD-er Zonnevylle en CDA- raadslid Geelkerken vielen hun so cialistische collega bij. Met name het fietsen zonder licht en de bromfietsers op fietspaden zouden geregeld strenger moeten worden aangepakt. De beide politiecommissarissen voelden daar aanvankelijk niet veel voor. "Er zijn tientallen plaat sen waar fietsers door rood rijden. We kunnen niet overal een paar agenten neerzetten. Het lijkt wat negatief om het hoofd zo in de schoot te leggen, maar toch. Bo vendien moet ook worden beke ken of de verkeerslichten goed functioneren", aldus Van Voorden. Mostert wees de commissie bo- LEIDEN - Het inschakelen van zeventig procent langdurige werk lozen bij de bouw van het nieuwe politiebureau aan de Langegracht lukt niet. Op sommige punten, vooral voor de bediening van tech nische installaties, is het zelfs on haalbaar vertelde politiecomissaris Mostert gisteravond in de raads commissie voor bestuurlijke aan gelegenheden. Het ministerie van sociale zaken heeft - in het kader van werkver- ruimende maatregelen - geld be schikbaar gesteld voor de bouw van het politiebureau, onder de voorwaarde dat zeventig procent van het ingeschakelde personeel uit langdurig werklozen bestaat. Het arbeidsbureau zou, volgens af spraak, de selectie van de werklo zen verzorgen, maar heeft voor sommige vakgebieden onvoldoen de mensen in de bestanden. Vol gens Mostert ziet het er echter niet naar uit dat dit gevolgen zal heb ben voor de subsidie van het mi nisterie. Achterstand De bouw van het nieuwe com plex is door de langdurige vorst ongeveer twee maanden achter op schema. Burgemeester Goekoop meldde echter dat volgens de aan nemer de achterstand bij de bouw- vakantie is ingelopen. Verder ver klapte hij dat de eerste steen, om streeks april/mei, in drie delen zal worden gelegd. De hoofdofficier van justitie van het arrondissement Den Haag, commisssaris Van Voorden en Goekoop zelf, de hoogste gemeen telijke baas van de politie, comple teren deze driehoek. Op deze ma nier symboliseert de driedelige steen het overleg dat geregeld tus sen deze drie mensen, en de door hen vertegenwoordigde instanties, plaats heeft. LEIDEN - Als thema van de uni versitaire vredesdag aan de Leidse universiteit is dit jaar gekozen voor 'Wetenschap en Wapenbeheer sing'. Het doel van deze dag, die op 1 maart wordt gehouden in het LAK-theater aan de Cleveringa- plaats, is meer inzicht te verkrijgen in de wapenbeheersingsproblema- tiek en de betrokkenheid van de wetenschap. Op de vredesdag zal door weten schappers en politici worden uit eengezet hoe de wetenschap de wapenbeheersingsonderhandelin- gen heeft bëinvloed, beïnvloedt en kan beïnvloeden en in hoeverre wetenschap en politiek met elkaar ADVERTENTIE Eenvurehouten stelling als: ALLES- BEWAAR-KAST zijn verweven op het terrein bewapening en ontwapening. Op vrijdag 1 maart zullen '5 gens een polemoloog, een jurist en een medicus een le zing houden over de betrokken heid van hun vakgebied bij wapen beheersing. 's Middags wordt van uit politiek oogpunt belicht hoe het komt dat de wapenbeheer- singsonderhandelingen moeizaam verlopen en veelal weinig effect sorteren. Drie kamerleden van de PvdA, het CDA en de WD zulen de politieke visies van hun partijen verwoorden. Aan het eind van de middag wordt een forum gehouden onder voorzitterschap van drs. R. Kouij zer, voorzitter van de universiteits raad, waarbij wetenschappers en politici de gelegenheid wordt ge boden met elkaar in discussie te te reageren op opmerkin gen van de aanwezigen. t/m 2 maart Vraag de ideeënfolder en prijslijst gratis! Lelden - Herenstraat 39, Telefoon 071 -12 11 41 Zelfde straf drugshandel in koffieshop DEN HAAG, LEIDEN - Het Haagse gerechtshof heeft gisteren drie inwoners van Venray veroor deeld tot 20 weken gevangenisstraf waarvan 14 voorwaardelijk voor het verhandelen van 1950 gram hennep in een Leidse koffieshop in oktober 1983. Tegen de drie was twee weken geleden dezelfde straf geëist als waartoe ze in eerste in stantie waren veroordeeld: acht maanden cel waarvan vijf voor waardelijk. Het drietal had op 25 oktober 1983 net de hennep voor 5000 gul den aan de eigenaar van koffieshop High Times aan de Beschuitsteeg verkocht, toen de politie er een in val deed. De koper van de soft drug is eveneens in hoger beroep gegaan, maar zijn zaak moet nog voorkomen. Koks Alle koks van bejaarden-, ver pleeg- en ziekenhuizen werden aangeschreven. Of ze niet langs wilden komen, want het werd toch tijd dat Leiden en omstre ken ook een afdeling van de NVK rijk werd. En kijk eens aan: er verschenen zowaar tachtig mensen. De organisatoren van de bij eenkomst moeten op die dag in 1975 verheugd om zich heen heb ben gekeken. Tachtig mensen, wie had dat verwacht. Aan het einde van de avond hadden ze echter minder reden tot een vreugdepolka, want slechts twin tig mensen hadden zich opgege ven voor de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Voedings- en Keukendeskundi gen, een vereniging die zich be zighoudt met voorlichting op keukengebied. Dit jaar bestaat die afdeling, zoals een snelle rekensom leert, tien jaar. En dat wordt gevierd. Maar valt er wel wat te vieren, want een vereniging die bijna geen leden heeft, hoeft de vlag toch niet uit te hangen? Je gaat toch niet te koop lopen met je fa len? Kok Knotter, één van de men sen die aan de wieg stond van de Leidse afdeling: "Nou, wij heb ben dat eerste aantal, twintig le den, nooit beschouwd als echt weinig. Het was een begin en te genwoordig hebben we al zo'n vijftig leden, met andere woor den: er zit schot in. Ik heb het gevoel dat we langzaam aan het groeien zijn". Toch moeten er veel koks in deze regio zijn die geen lid van de NVK zijn. "Inderdaad", 1 aamt broeder Terwindt, ook tief in de Leidse afdeling, v hij verzucht: "Waren ze maar al lemaal lid, want we zouden best wat meer leden wilden hebben. Aan de andere kant: vrijheid, blijheid. Wie niet wil, wil niet". En daar is geen speld tussen te krijgen. Toch wil de NVK dit jubileum jaar proberen om het ledental omhoog te krikken. De receptie op 5 maart in verpleeghuis Ley- thenrode in Leiderdorp zal daar mede toe moeten dienen. Of het lukt? Knotter: "Wie weet. Wat ik al hoopvol vind, is het feit dat de NVK tegenwoordig ook een jeugdafdeling heeft. En boven dien: de regels om toegelaten te worden zijn verruimd. Dat biedt dus perspectieven volgens mij". Kok Knotter, actief lid van de Nederlandse Vereniging van Voedings- en Keukendeskundigen: "We zijn langzaam aan het groeien". (foto Holvast) Zweven (1) In de wereld van die zweefvliegtuigjes bouwen, kun je nog echte fanatiekelingen tegenkomen. Lieden die met hart en ziel voor hun hobby le ven. J.L. Velmans, vroeger voor zitter van de Leidse Luchtvaart- club, tegenwoordig gewoon lid, zei ooit eens tegen ons: "Je hebt in onze vereniging natuurlijk ook een aantal fanatici. Dat zijn mensen die niet getrouwd zijn, geen verkering hebben en al hun geld uitgeven aan het vliegen. Zo gegrepen ben ik niet door m'n hobby hoor". Inderdaad, maar niet onver meld mag blijven dat ook bij hem thuis de vliegtuigjes aan het plafond hingen, zodat de bezoe ker gelijk -wist dat-ie van doen had met een echte liefhebber. Hoe vervelend moet het voor deze mensen niet zijn dat ze in Leiden maar geen stukje grond kunnen vinden waar ze hun hob by kunnen uitoefenen. Tot nu toe zwalkte de vereniging steeds van het ene weiland naar het an dere, bij wijze van spreken. Tel kens zaten ze als het ware aan de grond. Maar nu lijkt er zowaar veran dering in die situatie te zijn geko men, of is er weer sprake van een noodgreep? De secretaris van de Lucht vaartclub, Ton Modderman: "We mogen nu dus vliegen op een stuk weiland bij de Vlietweg, het is op de grens van Voorschoten en Leiden. Van de eigenaar, een boer, mogen we daar vliegen. Al leen zijn er wel een aantal beper kingen: doordeweeks mogen er alleen geluidloze vliegtuigjes worden opgelaten, zwevers dus. En in het weekeinde is het toege staan dat er vliegtuigjes met mo toren de lucht ingaan, zij het dat het aantal tot twee beperkt moet blijven". Zweven (2) "De gemeente Leiden. We heb ben dus contact opgenomen met iemand van milieuzaken, nou, die man is met geluidsappara tuur langs geweest en heeft ge zegd: het is in orde, maar dan moeten jullie wel rekening hou den met dit en met dat. De ge meente probeert ons echt te hel pen hoor, maar ze moeten zich ook aan de voorschriften hou den". "Op het terrein heb ik verder niks aan te merken, zij het dat we altijd even moeten kijken waar de koeien lopen. Op dat stuk mo gen we dan weer niet vliegen. En met hooien moeten we ook reke ning houden". Het is weer behelpen, dus? "Nou ja, we zijn blij, echt blij, met deze grond, want we kunnen nu immers onze hobby uitoefe nen, maar in zekere zin is het wel weer behelpen ja. Want kijk, wat wij eigenlijk willen is een terrein helemaal voor ons". En na deze mededeling krijgt Modderman een visioen: "En op die grond zou dan ook een keet of zo moeten staan, een huisje waarin je kunt schuilen als het weer slecht is. Een clubhuis zo gezegd". Maar lang blijft hij niet zwe ven, alras bereikt hij weer de grond: "Maar ja, we hebben het al vaker gezegd: in Leiden is het moeilijk te vinden, zo'n stukje grond".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3