Leiderdorp krijgt kinderdagverblijf Is een slagboom ook een kunstwerk? Bedrijfsleven Wassenaar moet 'opstekertje' krijgen Raad zegt uiteindelijk ja' Overuren Sloop huizen Kerklaan uitgesteld Leiderdorp weert apartheidspolitiek voor Elfsteden- kruisjes PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 LEIDERDORP - Mag geld uit de zogeheten 1%-regeling, eigenlijk bedoeld voor de aanschaf van kunst ten behoeve van een nieuw bouwwerk, worden gebruikt voor bijvoorbeeld een slagboom? Over die vraag boog de Leider- dorpse gemeenteraad zich gister avond. Aanleiding daarvoor was het gegeven dat de gemeente 10.000 gulden uit die 'pot' wil be nutten voor de aanschaf van een geluidsinstallatie in de Muzenhof. Eenzelfde idee zit er achter de komst van slagbomen bij het ge meentelijk parkeerterrein. Een en ander wordt ook aange kaart in de discussienota 'kunst en cultuurbeleid'. Een nota, waarin de gemeente alle culturele uitingen op een rijtje heeft gezet en aanbe velingen doet voor een 'echt kunst beleid' in Leiderdorp. Bovendien zal nu via een speciaal 'Cultuur fonds' jaarlijks 140.000 gulden aan kunst- en culturele aktiviteiten worden besteed. Raad Leiderdorp: geld 1%-regeling voor kunst bestemd Over de nota zelf hadden de raadsleden gisteravond niets dan lof. Meermalen werd wethouder Gehner geprezen voor dit lijvige werkstuk. Een werkstuk, waarin verschillende mogelijke kunstui tingen worden opgesomd. Zo staat er een voorstel in om in park De Houtkamp een permanente beel dententoonstelling te houden. "Dat plan trekt ons het meest aan. Slagbomen bij het gemeentehuis hebben niet onze voorkeur", meld de D'66-raadslid Stam. Stuivenberg (WD) oordeelde ook dat die slagbomen "niet direct een voorbeeld van beeldende kunst" vormen. Een geluidsinstal latie voor de Muzenhof evenmin. Het beeldenplan sprak hem meef Schandalig "Eigenlijk is het schandalig dat burgemeester en wethouders den ken dat geld aan andere bestem mingen uit te geven", vond PvdA- raadslid Holierhoek. Allerminst gelukkig was zij ook met het plan netje om via de provincie Zuid- Holland de (bijna) lege 'kunstpot' aan te vullen. "Die subsidie van de provincie is dóar niet voor be doeld", wist Holierhoek, die er dan ook op aandrong de 1%-regeling voor de Muzenhof en het ge meentehuis zo snel mogelijk uit te voeren. Wethouder Gehner zei daaraan te willen werken, als de meerder heid van de raad dat wilde. De beelden in De Houtkamp komen er pas als er een uitgebreid onderzoek naar de (on)mogelijkheden van het plan is gedaan, aldus Gehner. En wat de Muzenhof betreft: "Er moest een aantal korte termijn- voorzieningen worden getroffen. En toen we van de subsidiemoge lijkheden bij de provincie hoorden, zijn we daar op ingesprongen", verdedigde ze zich. CDA-raadslid Den Boeft bleek begrip voor het gemeentelijk di lemma te hebben. "Het kan, denk ik, niet de bedoeling zijn dat het publiek in de Muzenhof in de kou moet luisteren naar een krakende geluidsinstallatie, terwijl er een paar beelden langs de rpuur staan", zo drukte hij het uit. Maar ook het CDA bleek niet wild enthousiast over de aankoop van slagbomen. Het beeldenplan vond in de ogen van deze partij evenmin weinig ge nade: "Dat plan heeft niks met het gemeentehuis te maken. Het geld moet aan kunst in of om dit ge bouw worden besteed", vond Den Boeft. Uiteindelijk vonden de partijen elkaar middels een motie, inge diend door Holierhoek (PvdA) en vervolgens aangepast door wet houder Gehner. Kort en goed: in principe zal die 1%-van de bouw som van zowel de Muzenhof als het gemeentehuis voor beeldende kunst worden bestemd, mits de provincie met een aanvullende subsidie over de brug komt. Doet zij dat niet, dan zal het resterende bedrag uit de post 'onvoorzien' worden gehaald. Alleen het CDA steunde deze motie niet. DINSDAG LEIDERDORP Het kinderdagverblijf in Leiderdorp komt er. De gemeenteraad heeft gisteravond (lees: vannacht) na veel vijven en zessen de knoop doorgehakt. De dagelijkse opvangmogelijkheid voor baby's, peuters en kleuters zal door een nieuw te vormen stich ting worden ondergebracht in 't Startblok. Het zal daarin samengaan met de Stichting Kinderspeelzaal Leiderdorp. Daarmee is een einde gekomen aan de jarenlange strijd voor zo'n op vangmogelijkheid van de Belan gengroep Kinderdagverblijf en aan voorstel. Het tweetal vindt dat de overheid zo'n voorziening niet moet betalen. Diezelfde mening bleef het CDA de urenlange discussies in de gisteravond toegedaan. Woord- raadscommissies. Nog even heel voerder Van der Kwaak: "We wor- kort de slepende voorgeschiede- den geleid in de overtuiging dat nis: in 1983 diende de Belangen- ouders zelf verantwoordelijk zijn groep een plan in voor een kinder- voor de opvang van hun kinderen, dagverblijf. Een opvangmogelijk- Daarmee moet de overheid zich heid, waaraan in Leiderdorp grote niet inlaten". En: "Het jaar 1986 behoefte zou zijn. Dat bleek ook uit wordt voor Leiderdorp financieel een onderzoek, waarvan de resulta- al zo moeilijk.." De andere fracties toonden zich opgelucht. D'66-raadslid Stam bij- In september vorig jaar kwam de voorbeeld zei te hopen dat het kin- CDA-fractie met een 'tegenplan': derdagverblijf nog eens zal moeten geef de huidige kinderspeelzaal worden uitgebreid. Van der Zande meer geld, zodat de zaal tien uur (PPR) besefte dat het voorstel, zo- per dag open kan. Een plan dat de als het gisteravond ter tafel kwam, goedkeuring van de Belangen- een compromis was. "Er is flink groep allerminst kon wegdragen, geknepen in de financiën. Ik heb omdat het geen ruimte bood aan de een beetje het gevoel dat er teveel allerjongsten. is beknibbeld. Ik hoop niet dat dat Uiteindelijk kwam de gemeente gevoel werkelijkheid zal worden", met een 'tussenplan', waarin zowel zo merkte Van der Zande ietwat betrokkenen als burgemeester en dreige wethouders zich konden vinden. Red Na het nodige schaafwerk werd PvdA. "Leiderdorp krijgt dat gisteravond in de gemeente- voorziening bij waaraan grote be- peuterspeelzaalwerk als het kin derdagverblijf onder haar hoede nemen. Dat levert besparingen op, waardoor het nieuwe kinderdag verblijf niet ruim een ton, maar 45.000 gulden meer kost. De nieu we stichting zal in totaal 148.867,- per jaar krijgen. Daarvan is ruim 68.000 gulden bestemd voor het dagverblijf. De gemeente kan, zo blijkt uit allerlei berekeningen, het geld op tafel leggen. Zo komt een deel uit de onroerend-goedbelas- ting die de Meubelboulevard gaat opleveren. En dan zijn er de bijdragen van de (toekomstige) ouders, in totaal ongeveer de helft van de kosten. De bijdrage is afhankelijk van het inkomen. Bij een inkomen van 26.500 gulden is die bijdrage bij voorbeeld honderd gulden per maand. Verdient een ouder echter 72.000 gulden, dan moet er 500 gul den op tafel worden gelegd. Bedenkingen Ook gisteravond bleef een aantal raadsleden bedenkingen tegen de komst van een kinderdagverblijf houden. De WD bijvoorbeeld toonde zich verdeeld. De meerder heid wilde 'ja' zeggen, mits die 45.000 gulden niet wordt over schreden en er een aparte toeslag wordt geheven voor kosten als voe ding en bewassing. Twee leden van deze fractie wa ren en bleven tegen het college- Luchtfoto's ook voor Wassenaarders 'sneer' gaf. "Ik heb de indruk dat deze fractie het verschil tussen een dagverblijf en een speelzaal niet Erezaak voor Van Kempen kent. Maar de opstelling van deze partij zal wel liggen in de traditio nele visie, dat het gezin de hoek steen van de samenleving is, met als enig recht voor de vrouw het aanrecht". Kindermeisje Dodelijk beledigd was de CDA- fractieleider door die "flauwitei ten", die "nimmer een rol hebben gespeeld in de gedachtengang van het CDA". Den Boeft stak vervol gens een uitgebreid betoog af, waarin hij sprak over "de terug keer naar de sfeer van het kinder meisje". Leiderdorp krijgt volgens hem "een collectieve min". Den Boeft vond het opmerkelijk dat er niet of nauwelijks een dis cussie mogelijk was gebleken over de vraag of de overheid een bijdra ge aan zo'n voorziening moet leve ren en zij daartoe wel in staat is. Waarop andere partijen heftig begonnen te roepen dat er wel de gelijk over was nagedacht. De slot vraag van het CDA: hebben WD en PvdA een ruilhandel gepleegd door af te spreken zowel het dag verblijf als het kunstgrasveld er door te slepen, werd door de be trokken partijen genegeerd. Het voorstel om een kinderdag verblijf te stichten werd uiteinde lijk met 11 tegen 7 stemmen aange nomen. Vredeskerk - schrijfavond Amnesty In ternational, 20 uur. Taffehzaal museum van Oudheden - Pa pengracht, lezing dr. P. Stuart 'Aarde werk uit provinciaal-Romeins Neder land'. 20 uur. Augustinus - open week: vanavond de film 'De illusionist' met Freek de Jonge, 20.30 uur. Zaailing - Hooigracht 41, lezing 'Homeo pathie dichtbij', 20 uur. Oud-Katholieke Kerk - Zoeterwoudse- singel, Avondgebed, iedere dinsdag van 19-19.30 uur. Gebouw 5 AZL - recreatiezaal, zesde etage, informatie-avond Diabetes Ver eniging Nederland, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'De Schorpioen' van Ben Verbong, 20 en 22.15 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, film 'La Strada' van Fellini, 20.15 uur. Lak-cinema - films van Joseph Losey: 'The romantic English woman', 20 uur en 'The servant', 22 uur. Zoeterwoude De Eendenkooi - film en dia-avond, ou de films uit het Gemeente-Archief, 20 Wassenaar Tent - Van Z. v. Nyeveltlaan, optreden de dichter Rik van Boeckel, 23 uur, zaal open 21.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 22 tot vr 1 door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 120552. Apotheek Boehn dorp* tel. 894400. LEIDERDORP - De drie pandjes aan de Leiderdorpse Kerklaan zul len voorlopig niet worden ge- Grote vreugde bij de vrouwen van de Belangengroep Kinderdagverblijf gisteravond. Hun "geesteskind" werd der°PhelSerfhim voïrstel orrfop^e aangenomen. Reden om te tracteren op beschuit met muisjes. Solidaire mannen overhandigden de Belangen- piaatg van de voormalige gaarkeu- groep bloemen. (foto Holvast) ken/zondagsschool/stempellokaal nieuwbouw te plegen teruggeno men. Zo snel, mogelijk zal wethou der Meerburg bekijken of de nu aan het licht gekomen feiten vol doende rechtvaardiging bieden om de pandjes te restaureren. De eerste 'slag' dus voor het in derhaast opgericht actiecomité 'Redt de Kerklaan'. Een actiecomi- LEIDERDORP - Instellingen, scholen, verenigingen en dergelij ke uit Leiderdorp worden "drin gend uitgenodigd" geen contacten te onderhouden met Zuidafrikaan- se instellingen en7of personen. Dat wil zeggen: als het om contacten gaat, die kunnen worden uitgelegd als een ondersteuning van het apartheidsregime daar. Heel gime afwijzen en dat deze hogere overheden vinden dat die uit gangspunten en uitspraken op dersUgt het met contacten die juist plaatselijk niveau ondersteuning té dat het doodzonde vindt als de het teken staan van "het proces van bevrijding in Zuid-Afrika" huns inziens karakteristieke pand- WASSENAAR - Het WD-raads- lid Nieuwszwaag wil dat de ge meente Wassenaar luchtfoto's gaat verkopen aan de burger. De foto's van het gemeentelijk grondgebied moeten vervaardigd worden voor werkzaamheden van allerlei amb telijke diensten. Gisteravond werd een voorstel hiertoe in de gemeen teraad behandeld. De kosten zijn ongeveer 75.000 gulden. Het raads lid Nieuwszwaag meent dat er bij de bevolking veel belangstelling is voor dergelijke luchtopname's: "men wil het gebied waar men woont kunnen zien", meent hij. Anticiperend op de door hem ge vraagde en uit het hart gegrepen jaren al kosten-baten analyse - altijd nu weer, vraagt hij om het financiële plaatje die de voor- en nadelen van een voorstel tracht te berekenen en te vergelijken, zag hij reeds een voor deeltje in het verkopen van de fo to's aan de burgerij. Wethouder Cocheret de la Mori- nière van ruimtelijke ordening rea geerde nauwelijks enthousiast, al zei hij geen bezwaar te hebben "Het publiek kan krijgen, als men c len". VOORSCHOTEN - Even Voorschotense Leidseweg af, ligt een prachtig historisch pand. Ach ter de monumentale witte gevel heerst allerminst de rust van een museum of vorstenpaleis. De Ko ninklijke Van Kempen en Begeer in Voorschoten is voor de dertiende keer druk bezig met het maken de kruisjes voor de Elfstedentocht. De fabriek heeft hier een monopolie op, want alleen in Voorschoten lig gen de matrijzen voor het hanger tje. Binnenkort overigens niet meer, want de edelsmeden verhui zen naar Zoetermeer. "Een erezaak", noemt woord- voerdster C. Mastenbroek het werk. Zoals alle andere jaren, maakt de fabriek de eremedaille, die in uiter lijk nog niets is veranderd. Van Kempen en Begeer weet nog niet hoeveel exemplaren er dit keer zul len worden geleverd. "Dat hangt af van het Elfsteden-bestuur", aldus Mastenbroek. "Dat kijkt na of alle stempels op de toerkaart kloppen. Maar we rekenen op zeker 10.000 stuks". Elk jaar als er een Elfstedentocht verdienen. v,..P De PPR had het voortouw tot de jes ^et oude dorpsbeeld Ook wordt men verzocht geen motie genomen. Aanleiding daar- dwjjnen. «f onHom rr,,rMoion tor ho. Êen meerderheid van de raad geld of andere middelen ter be- van was de onlangs gehouden schikking te stellen ten behoeve tieweek tegen apartheid. Holier- van deze contacten binnen de ge meentegrenzen van Leiderdorp. Deze conclusies, vervat in een motie, werden gisteravond onder schreven door de Leiderdorpse ge meenteraad. Alle partijen konden met de motie instemmen. Overwe gingen daarbij waren dat ook de Tweede Kamer en de^egering op diverse manieren het apartheidsre- hoek (PvdA) over het hoe en waar om van de motie: "De betrokken heid van de Leiderdorpse bevol king bij Zuid-Afrika moet worden vastgelegd". Om die reden stelde het PvdA- raadslid ook voor om een straat in het toekomstige Buitenhof-mid den naar vrijheidsstrijder Nelson Mandela te noemen. bleek gisteravond van mening dat "slopen op dit moment niet wijs is", zoals D'66-raadslid Stam het uitdrukte. Eerst dient het betref fende bestemmingsplan Oude Raadhuisbuurt ter visie te worden gelegd. Een voorstel in die richting van raadslid Kruidenier (WD) werd gehonoreerd. Alleen het CDA bleek daar wei nig voor te voelen. avonds en in de weekeinden moe ten worden gewerkt. Dat moeten we deze week. nog besluiten. Mis- -De medaille-pers van Van Kempen en Begeer. Als de vorm van het lijkt te kunnen worden verreden, Elfsteden-kruisje is uitgesneden, wordt hier het reliëf ingeperst, spitsen behalve vele schaatsliefheb- jnzet: Een Elfsteden-kruisje uit 1959, geflankeerd door hangertjes die net bers ook de inkopers van de Voor- U]f de oven komen en nog verder moeten worden bewerkt. (foto's Holvast, schotense züverfabnek hun oren. "Er moet natuurlijk heel wat wor den gepland, zoals de produktie, het inpakken en de inkoop van zil- Die spanning is er de laatste paar keer geweest. Ook i januari en een paar weken geleden. Maar gelukkig is het eindelijk toch doorgegaan". De BcStclliïlQ fabriek kocht onlangs 159 kilo van y het kostbare edelmetaal in. Volgens Mastenbroek moeten er dit jaar meer exemplaren van het traditionele kruisje worden ge maakt dan ooit. Het fraaigevorm- de hangertje vjordt nog bijna hele maal met de hand gemaakt n plekje altijd werkt. "Wij proberen de bestelling wil beta- binnen een maand af te leveren. Om dat te bereiken zal er ook 's Van Kempen en Begeer voegt de daad bij het woord. Dat de fabriek een 'erezaak' op zich heeft geno men, is overal in het oude gebouw te zien. De edelsmeden hebben nau welijks tijd voor een foto. De bestel ling wacht. De handen van de slij pers zijn al bijna verzilverd. En dit, terwijl anderen al bezig zijn met het ontmantelen van enorme installaties. De verhuizing staat voor de deur. Dubbele drukte. Als alle kruisjes geperst, gesne den, geëmailleerd, geslepen gepo lijst en gekeurd zijn, gaan ze in één keer naar Friesland. Daar zorgt het Elfsteden-comité voor de ver zending naar de schaatsers. Een zorg minder voor Van Kempen en Begeer. De fabriek hoeft nu geen te lefoontjes van ongeduldige schaat sers te verwerken. Hoeveel geld met deze massa-opdracht gemoeid gaat, wil Mastenbroek liever niet kwijt. Een vergelijkbaar kruisje ("Deze is natuurlijk niet zo maar te koop"), zou in de winkel al gauw veertig gulden kosten. WASSENAAR - Het Wassenaarse bedrijfsleven moet betere moge lijkheden krijgen om te profiteren van de nieuwe Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing (WSDV). Aldus luidt de mening van de Kamer van Koophandel 's-Gravenhage, die men gisteravond uitsprak ten over staan van de gemeenteraad. "Het is in het belang van de werkgelegen heid in uw gemeente", trachtte de ze instelling de raad te overtuigen. De per 1 januari in werking ge treden WSDV betekent dat de de gemeenten en de provincie de taak van de rijksoverheid op dit gebied voor een belangrijk deel overne men. Om de toegewezen gelden - voor Wassenaar op 352.000 gulden bepaald - te verdelen moeten de ge meenten zelf de inspraak en subsi dieverdeling regelen middels jaar lijkse verordeningen. De gemeen teraad boog zich hier gisteravond over. De gedurende de inspraakronde ingebrachte kritiek van de Kamer van Koophandel werd welwillend ontvangen. Nieuwszwaag (WD) meende dat de bedrijven te be schouwen zijn als een sector die voor subsidiëring in het kader van de nieuwe wet in aanmerking dient te komen. Net als de andere fractie woordvoerders vond ook hij het magertjes dat bedrijven alleen via Botsing in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Een 21-jarige inwoonster van Veenendaal is gis termiddag in Zoeterwoude ge wond geraakt, toen zij op de Dok ter Kortmannstraat met haar auto achterop een andere wagen reed. Volgens de politie wilde de be stuurder van de eerste auto, een 29- jarige Ridderkerker, juist links af slaan naar de provinciale weg 17 toen zijn stilstaande auto van ach teren werd aangereden door de slingerende wagen van de Veenen- daalse. Zij had eerst al een vlucht heuvel geraakt, voor haar voertuig tegen de wagen van de Veenenda- ler tot stilstand kwam. De vrouw is met verwondingen afgevoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. uitzonderingsregelingen een be- van de subsidie", aldus Barrung. roep op subsidie kunnen doen. Tevreden constateerde het Wethouder Barning van finan- PvdA^raadslid Goulooze dat het ciën liet er echter geen twijfel over college van burgemeester en wet- bestaan dat het bedrijfsleven een houders voor het bedrijfsleven met graantje kan meepikken uit de een eigen beleid zal komen. Hij nieuwe subsidieruif die in de pleitte bovendien voor het erken- plaats komt van een aantal oude re- nen van particuliere huiseigenaren gelingen. Hij sprak van "een stuk als groep die voor subsidies in aan- rechtszekerheid" voor het bedrijfs- merking komt. leven en beloofde dat de normen. niet streng zullen worden gehan teerd als bedrijven verzoeken in dienen. Ook het gereserveerde subsidiebedrag zal flexibel worden gehanteerd: "we zullen en kunnen ons niet vastleggen op maximering Uiteindelijk werden de verorde ningen ongewijzigd door de raad aangenomen. Volgend jaar zal er mogelijk rekening worden gehou den met de ingebrachte bezwaren LEIDSCH ïO DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. NABEZORGING ma.-vrij van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 .per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling). taling te worden voldaan. Restitutie mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 l.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2