LEIDSCH DAGBLAD Felle uithaal naar Lubbers Petaio: zigeuners bij grens geweerd Bedreigde pabo's kunnen blijven als 'lesplaatsen' Cabaretier Eric Herfst overleden Hoge dollar koers jaagt prijzen op PvdA: "Van Aardenne verdedigen of wegsturen" SURINAME mo,eten °nd®rz°eke"of e'.a| dan NIET MEER BIJ LOBITH Zia ontbindt kabinet DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37638 Directeur: G. Koofman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar «d hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posftus 54 2300 AB Leiden Voor tef.rvs. z» colofon AMSTERDAM (GPD) - In zyn woning in Amsterdam-Buitenvel- dert is de cabaretier-tekstschrijver producer Eric Herfst overleden. Hij is 47 jaar geworden. Eric Herfst de echtgenoot van de musical ster, actrice en cabaretière Jasperi- na de Jong - was al enige tijd ziek. Hij is vorige week donderdag al ge storven, maar dat is zorgvuldig ge heim gehouden. In kleine kring heeft de crematie vanochtend plaats gehad in Amsterdam. Jasperina de Jong had haar ma nager eerder al laten mededelen dat ze ziek was. Sinds eind vorige week waren haar voorstellingen Eric Herfst. (foto Kippa» van het toneelstuk 'Bij gebrek aan bewijs' afgelast. Donderdagavond treedt ze voor het eerst weer op in Alkmaar. Jasperina heeft haar man gerui me tijd* zelf thuis verzorgd. Eric Herfst, oprichter van het Lurelei- cabaret, was de inspirerende fi guur achter de carrière van zijn vrouw. Ze trouwden in 1961 en hadden een zoon, Pelle. ENSCHEDE (GPD) - De hoge dol larkoers veroorzaakt in ons land steeds meer prijsstijgingen. Zo wordt de benzine morgen opnieuw duurder. Bij Esso gaat super 2,4 cent per liter in prijs omhoog, nor male benzine 2,8 cent, mix (voor brommers) 2 cent en dieselolie 1,2 cent. De verhogingen bij Shell lo pen gelijk, behalve voor normale benzine, die 3 cent duurder wordt. Aangenomen wordt dat ook an dere olieconcerns dit voorbeeld zullen volgen. Omdat een groot aantal andere produkten op de we reldmarkt in dollars wordt bere kend verwacht men nog meer prijsstijgingen. Gedacht wordt aan onder meer margarine, slaolie, sau zen, koffie en thee. Ook de stroom- prijs gaat mogelijk omhoog. Benzine weer duurder Wordt er rekening gehouden met de duurdere dollar dan zullen vol gens het Centraal Plan Bureau de prijzen dit jaar 2 procent stijgen. In het najaar werd nog uitgegaan van 1,5 procent voor 1985. Een en ander De tekorten van zowel rijk als provincie en gemeenten zullen dit jaar enkele tienden van procenten lager uitvallen dan afgelopen jaar was geraamd. Het CPB becijfert dat het overheidstekort gunstig wordt beïnvloed door de dure dol lar. Dat komt vooral door de hoge re aardgasbaten. Gisteren werd de dollar in Am sterdam ruim 7 cent duurder. Van ochtend opende de dollar op de wisselmarkt iets lager op ƒ3.91. Rond half elf was de koers al weer aangetrokken en werd er gehan deld op ruim 3.925. De banken re kenden vandaag 4 cent meer. Een dollar kostte daar 3,94. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers had 'zijn' minister Van Aardenne (economische zaken) moeten verdedigen of hij had hem moeten wegsturen. Dat heeft PvdA- woordvoerder Meijer vanmiddag gezegd in een felle uit haal naar de premier tijdens het derde RSV-debat. "Te gen Van Aardenne is geen motie van wantrouwen aange nomen, maar het vertrouwen dat nodig is om als minis ter te kunnen functioneren ontbreekt", aldus Meijer. Volgens de PvdA moet Lubbers daarom nu alsnog een keus maken: het CDA een vertrouwensvotum vragen voor Van Aardenne óf de WD duidelijk maken dat er een andere liberaal in het kabinet moet komen. Evenals in de vorige twee RSV- debatten staat Van Aardenne's po sitie opnieuw onder zware druk vanwege zijn misleiding van de Kamer, het op eigen houtje een blanco cheque uitschrijven en van wege de conclusie van de enquête commissie dat het beleid van de minister eindigde in chaos. Meijer benadrukte vandaag dat het vorige RSV-debat werd besloten met de onderschrijving van de belangrijk ste conclusies van de enquêtecom missie RSV, inclusief het harde oordeel over Van Aardenne. tiek van de enquêtecommissie op de rol van deze minister wordt door het CDA gedeeld, maar de christen-democraten willen daar aan niet de conclusie verbinden dat Van Aardenne moet aftreden. De WD zal pas woensdagoch tend aan het woord komen. Ook PvdA-fractievoorzitter Den Uyl spreekt dan. Hij zal zich in eerste instantie beperken tot de steunver lening aan bedrijven in de toe komst. De socialist heeft zich pas op het allerlaatste moment op de sprekerslijst laten plaatsen om zo doende zeker te kunnen zijn, dat hij woensdag van de kant van de Kamer het laatste woord heeft. Afstandelijk DEN HAAG (GPD/ANP) - Een groep van ongeveer tweehonderd buitenlandse zigeuners is de afgelopen nacht bij verschillende grensovergangen de toe gang tot Nederland gewei gerd. Dat heeft zigeunerkoning Koko Petaio vanochtend meegedeeld op het Internationaal Zigeuner Tribu naal dat in het Congresgebouw in Den Haag wordt gehouden. De zi geuners, van wie een deel op het congres een getuigenverklaring zou afleggen, zijn tegengehouden aan de grensposten bij Breda, Eindhoven en Maastricht. De buitenlandse zigeuners zijn afkomstig uit België, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Zweden, Spaiye, Oostenrijk en Joegoslavië. Zij zouden vandaag op het tribu naal verklaringen afleggen over de omstandigheden waaronder zij in West-Europa leven. Twee zigeu- Twee doden bij brand in hotel ners, afkomstig uit Frankrijk, wis ten het Congresgebouw wel te be reiken doordat zij per vliegtuig reisden. Volgens Petaio heeft hij gister- HEERLEN (GPD/ANP) - Een enorme brand heeft gisteravond voor miljoenen guldens schade aangericht in het Heerlense winkel centrum 't Loon. Tien van de dertig winkels brandden uit. De 70 bewo ners van een twaalf verdiepingen hoog, gedeeltelijk bewoond, flatge bouw boven het centrum moesten in allerijl worden geëvacueerd. Eén bewoner liep een rookvergif tiging op en moest naar het Heer lense ziekenhuis worden overge bracht. Op enkele verdiepingen avond en vannacht contact gezocht van de flat ontstond brand door wordt gezet, omdat zijn tijd geko- met het ministerie van justitie, een vonkenregen die langs het ge- maai daar was vanochtend nog bouw streek. niets bekend van de weigering van De brand moet omstreeks halj douanebeambten om de zigeuners tien zijn ontstaan in een van de toe te laten. winkels nabij de centrale hal van Van geen van de grensovergangen het grote winkelcentrum. Door het is bericht ontvangen over enig pro- ontploffen van enkele flessen pro bleem, ook niet van de drie ge- paangas greep het vuur snel om noemde, waar overigens geen zich heen. Het winkelcentrum, dat Meijer had geen goed woord over voor de afstandelijkheid waarmee Lubbers tot nu toe op de kritiek op Van Aardenne heeft gereageerd. De premier liet "de geleidelijke sloop van de minister" toe en schiep daarmee de mogelijkheid "voor een macaber machtsspel waarbij de minister niet wordt ver dedigd en van niemand nog een volledig vertrouwensvotum krijgt". Ook de WD werd door Meijer verzocht zich nogmaals op de posi tie van Van Aardenne te bezinnen. Meijer: "De rij mensen in WD- kring, die het aanblijven nister als groeit. Het wordt koud nister heen. Het wachten «j, moment dat hij door zijn eigen po- areigd, kunnen als lesplaats litieke familie op een ijsschots in stand worden gehouden DEN HAAG (ANP) - Peda gogische academies voor het basisonderwijs (pa- Htblf™Hgn e[7aalT bo's)s die door fusieplannen nrn; „p ™et rnet sluiting worden be- Met een heuse militaire pa- rade, met krachtige toe- spraken en ten overstaan van een zeer kritische buitenwacht hebben de Surinaamse machtheb bers het feit herdacht dat vijf jaar ge leden hun revolutie begon. Wat aanvankelijk een uit de hand gelopen opstand van een handjevol sergeanten leek te zijn, wordt in Para maribo thans afgeschilderd als een authentieke revolutie, die de laatste jaren grondig heeft afgerekend met het verrotte en corrupte politieke be stel van de oude orde. Maar met de moordpartij in Fort Zeelandia In de cember 1982 hebben Bouterse en de zijnen hun ware aard laten zien. Eenmaal aan de macht bleken zij bereid én in staat om zonder mede dogen en definitief af te rekenen met hun politieke tegenstanders. Alle mooie verhalen over de revolutie en de belangen van het volk werden eenvoudig gesmoord in het bloed van de critici die waagden op te komen voor het behoud van mensenrechten en democratie. Het politieke lot van Suriname ligt, voorlopig nog, in handen van een mi litaire dictator, die intussen alles in het werk stelt om het isolement te doorbreken waarin zijn bewind zich bevindt. Na de decembermoorden in '82 heeft de Nederlandse regering de ontwikkelingshulp opgeschort, waar door Suriname economisch voor de afgrond komt te staan. Op grond van het verdrag dat bij de onafhankelijk heid werd gesloten, roepen Bouterse en premier Udenhout nu om het hardst dat Nederland zijn verplichtin gen niet nakomt. Nederland, de kolo nisator en uitbuiter door de eeuwen heen, neemt Suriname opnieuw in een wurggreep, terwijl Suriname recht heeft op herstelbetalingen, zo luidt dan de redenering. De stap van Nederland, ongetwij feld voortgekomen uit grote bezorgd heid, heeft de relatie tussen Neder land en Suriname in een impasse ge leid. Bouterse is niet van plan op te stappen en hij wil het verleden maar liever laten rusten. Vanuit Den Haag wordt als het wa re gesmeekt om signalen dat de Suri naamse machthebbers een begin wil len maken met het herstel van de mensenrechten en democratische verhoudingen. Maar de relatie tussen beide landen is de laatste jaren zoda nig bekoeld, dat die signalen blijkbaar niet kunnen worden gegeven of niet kunnen overkomen. Bouterse en Udenhout verliezen zich liever in reto-, riek en trekken vergelijkingen met an dere landen waaraan Nederland wel hulp blijft geven. Blijkbaar moet Suri name in hun ogen extra worden ge straft voor een fout, waaraan zij zelf overigens liever niet meer worden herinnerd. Intussen blijft het stuw meer gevuld met 1,6 miljard aan on gebruikte guldens. Premier Udenhout relativeerde de omvang van deze hulp trouwens te recht, door er op te wijzen, dat ook al dat geld na acht of negen jaar op zou zijn. Daarna moet Suriname op eigen kracht verder. Daartoe is het nodig scheepse fusie-operatie in het ho- dat het land zich weet te bevrijden uit ger beroepsonderwijs onvoldoen- zijn isolement en aansluiting zoekt in de spreiding van de onderwijzers- de regio Landen als Brazilië, Guya- President Moebarak van Egypte lanceert nieuw vredesinitiatief. PAGINA 7 Tweede Kamer niet eens met minister Deetman over benoeming en samen stelling van de universi taire colleges van bestuur. PAGINA 5 Ook minister Braks verzet zich tegen de hogere gas- prijs voor tuinders. PAGINA 12 Leo Beenhakker mist emo tie en bezieling in de oran jeselectie. PAGINA 9 'Kinderfysiotherapie moet op een hoger niveau wor den gebracht'. PAGINA 11 opleidingen ontstaat. Met na, en Colombia liggen dan meer RUINEN (ANP) - Twee van Ruinen zijn vannacht door hotelbrand in het Duitse Braunsla- ge (Kreis Goslar) door rookvergifti ging om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 21-jarige Eve lien Brand en de 25-jarige F. van Zegeren. Ze waren vorige week voor een wintersportvakantie naar Braunslage vertrokken. Rustig weer enkele mistbanken. Minimumtempe ratuur om het vriespunt. Middagtem- peratuur rond 7 graden. Zwakke tot matige wind, veranderlijk van rich ting. 27 februari 1985 Zon op: 07.30 uur, zon onder: 18.16 uur. Maan op: 10.10 uur, maan onder: 01.46 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.38 en 20.01 uur, laagwater 03.19 en Nederlands- Duitse handel vorig jaar op recordhoogte DEN HAAG (ANP) - De Neder lands-Duitse handel heeft vorig jaar een recordhoogte van 105 mil jard gulden bereikt. Nederland voerde elf miljard mark meer uit naar de Bondsrepubliek, dan het vanuit West-Duitsland invoerde. Een verdere groei van de handel is dit jaar te verwachten, als het con juncturele herstel op eigen kracht kan worden uitgebouwd en daar door minder aandrijvingskracht uit Noord-Amerika nodig heeft. Dat zei voorzitter dr. W. von Ilse- mann van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel vandaag in Den Haag, waar hij de ontwikke lingen van de onderlinge economi sche betrekkingen van beide lan den schetste. Dr. Von Ilsemann waarschuwde1 wel voor de hoge stand van de dol lar, die thans verslavend werkt, zo dat na de te verwachten daling sterke ontwenningsverschijnselen zijn te vrezen. Von Ilseman waar schuwde ook voor een verkeerde tariefpolitiek en het terzijde schui ven van flexibeler arbeidstijden. Daardoor zou de voortgang teniet kunnen worden gedaan. net werd gerenoveerd, is eigendom van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Politiemensen gingen direct naar binnen om de bewoners uit het flatgebouw te halen. De meesten sDr^ken" Konden nog normaal via trappen waarneia mag spreKen, en lift naar beneden komen. Enke len zochten een goed heenkomen op het dak van de winkels en werden daar vanaf gehaald met een lad derwagen en een hoogwerker van de brandweer. De flatbewoners, meest oudere mensen, werden over gebracht naar het ABP-kantoor een opvangcentrum werd Ruimte D'66-woordvoerder Nypels deed eveneens een beroep op kabinet en WD om Van Aardenne de ruimte te geven alsnog zelf op te stappen. Met de misleiding van het parle ment in 1980 heeft Van Aardenne "de wortels van de parlementaire democratie geraakt", meent Ny pels. De door hem geschonden re gel dat een minister niet de on- niet slechts om morele redenen. Van ___r Aardenne had de eer aan zichzelf ten^ wel moeten houden en meteen blikatie van het eindrapport parlementaire enquêtecommissie voorkomen dat RSV weg moeten gaan, vond de democraat. CDA-woordvoerder Gerritse zal vanavond in grote lijnen de uit- Ze worden dan onderdeel van een instelling voor hoger beroepson derwijs die ten minste 600 studen ten moet hebben. Voorwaarde is wel dat zo'n pabo samen met de hoofdvestiging ten minste 150 pa bo-studenten moet hebben. Dit blijkt uit een voorlopige be leidsnotitie van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) over de positie van de pabo's die hij naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Instellingen voor hoger beroepsonderwijs die er een pabo lesplaats op willen nahouden confessionele kring was hierover voor de hand dan Noord-Korea, Viet- grote onrust ontstaan, omdat er in de oorspronkelijke plannen een groot aantal pabo's van protes tants-christelijke en katholieke sig natuur zou verdwijnen. De minis ter wijst er wel op dat er in totaal niet meer dan 66 zelfstandige pa- nam of Libië. Maar voor de in het nauw gedreven Bouterse is elke dol lar er een, of die nu uit Colombia komt of uit Libië. Om de voortdurende impasse te doorbreken zou Nederland serieus pabo-lesplaatsen mogen komen. niet via de kanalen der geheime di plomatie, een opening kan worden Zelfstandige pabo's moeten ten 9evonden. Niet om Bouterse en de minste 250 studenten tellen, de op- totin 'engte van jaren in het leiding als studierichting van een z«*del te houden, maar om het Suri- hbo-school ten minste 150 studen- neamse volk toch enig perspectief te ten, aldus de notitie. bieden in een thans nog uitzichtloze situatie. leiding beschikken. Deetman wil met zijn plannen bij de groot- DEN HAAG (GPD) De Rijn blijkt al twee maanden lang niet meer bij Lobith ons land binnen te komen. Door samenvoeging van een aantal onderwijzersop- gemeenten, waaronder Lobith, is per 1 januari jl. een nieuwe gemeente ontstaan waarvan de naam nog op geen kaart en in geen atlas voorkomt: Rijnwaarden. Dat de Rijn bij Lobith ons land binnenkomt, zoals vroeger op school geleerd, zal dus moeten veranderen in: de Rijn komt bij Rijn waarden in ons land. gericht. Pas x zekerheid dat alle bewoners i later bestond de gangspunten van zijn partij in eer- Dolfijnen uit 'ligheid. 'warem ln totaal warenYÓo de christen-democraten mag de he- O l brandweerlieden tot vanochtend *e Y, j n worden afge- J/ lOIj.Cl.cl vrnen in de weer (fotoANPi wenteld op de rug van één man, na- meiijk Van Aardenne. De forse kri- overgevl()gen De hele krant voor de dere debatten herhalen. Volgens ISLAMABAD (AP/AFP/UPI) - De Pakistaanse dictator Zia ul-Haq heeft vandaag het kabinet ontbon den nadat vier van zijn ministers bij de verkiezingen voor de Natio nale Assemblee waren verslagen. Bij ongeregeldheden rond de ver kiezingen van gisteren zijn zes mensen om het leven gekomen en veertig gewond. De eerste nog onvolledige uitsla gen zfjn voor het militaire regime als een tegenvaller worden be schouwd. Oppositieleiders noem den de verkiezingen een scherts vertoning, omdat de meeste poli tieke activiteiten verboden zijn. Voorafgaand aan de verkiezingen SCHIPHOL (GPD) - Een Boeing- 747 van KLM die vanmorgen op Schiphol landde, had behalve pas sagiers ook vijf dolfijnen en twee zijn volgens de autoriteiten 369 walrussen aan boord. De dieren, af- personen in hechtenis genomen; komstig uit een Dolfinarium in de oppositie spreekt van meer dan Florida werden uit Atlanta overge- tweeduizend. vlogen voor het Dolfinarium in Harderwijk. De grootste verrassing was de Het transport duurde ongeveer nederlaag van minister van defen- negen uur. De dolfijnen werden sie Talpur, die het onderspit delfde vervoerd in grote bakken met wa tegen een provinciale politicus. De ter in het vrachtgedeelte van het verkiezingscommissie maakte vliegtuig. Met behulp van water- melding van een opkomst onder de pompen werden de dolfijnen nat 35 miljoen stemgerechtigden die gehouden. uitgaat boven de 40 procent waar- De dieren die met elkaar zo'n op Zia had gehoopt. De oppositie vierduizend kilo wegen arriveer- had tot een boycot opgeroepen. De den om kwart over zes op de lucht- politieke partijen werden in Pakis- havens en werden vervolgens met tan verboden nadat Zia in juli 1977 twee vrachtwagens naar Harder- premier Bhutto afzette. wijk gebracht. Ja. ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ir de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. In plaats van de bon op te sturen, kunt l bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1