Excercities met gebalde vuisten Boekenweek in het goud PODIUMBUK Vals Bloed in het LAK Van Bommel-Van Damprijs DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 KUNST PAGINA 17 Redactie Pleter C. Rosier LEIDEN Een blijspel met de. Mounties, Japans Noh-theater en Goethes 'Egmond' staan voor de ze week vermeld op de agenda van de Leidse Schouwburg. Voor literair toneel, twee Japanse een akters en een nieuwe danspro- duktie van 'Vals Bloed' kan men terecht in het LAK-theater. Voorts wordt op vrijdagavond a.s. in de Waag de eerste voorron de van het Leidse Cabaretfesti val gehouden. En in Imperiums Microtheater paradeert zowel op vrijdag- als zaterdagavond 'De Leidse Meid'. Mounties Wie zich doorgaans een bult lacht om de Mounties zal zeker de voorstelling van 'Er is er een ja rig' morgenavond in de Leidse Schouwburg niet graag willen missen. Piet Bambergen en René van Voor en spelen samen een centrale rol in deze klucht van Mare Camoletti, auteur van het bekende blijspel 'Boeing Boeing'. De twee komieken worden in dit stuk bijgestaan door Sylvia de leur, Diana Dobbelman en Guik- je Roethof. De 'doldwaze' kome die gaat over een man en een vrouw, die, eenmaal in de herfst van hun huwelijk beland, los van elkaar menen zich nog één keer in een amoureus avontuur te moeten storten. De kiem voor een reeks van misverstanden is daar mee gelegd. Misverstanden, die de handen op de dijen moeten doen kletsen. Kita Kai Van tegengestelde aard is de voorstelling die op vrijdagavond in de schouwburg is te zien: The Noh-dances of Kita Kai. Schoonheid, bereikt door een tot het uiterste doorgevoerde (lichaams)beheersing, staat hier voorop. De Noh-dans wordt ge kenmerkt door de grote mate van zekerheid van alle gebaren, zo wel die van het hoofd als die van armen en benen. Het gaat eerder om de perfectie van de beweging dan om de gecompliceerdheid er r waarop de dan LEIDEN - "Waar ons nieuwe stuk over gaat? Nou, over man nen natuurlijk. Die houden ons voortdurend bezig. Dat is toch het enige onderwerp dat van be lang is"? Dat zeiden de vier vrouwen van Vals Bloed in augustus van het vorig jaar, toen van hun nieu we produktie nog niet veel meer dan het onderwerp bekend was. De eeuwige jachtvelden, daar ligt hun passie. Waar mannen op rokken jagen en vrouwen hun netten spannen. In hun eerste produktie 'Usher' was dat nog enigszins bedekt: een danspaar met de mannelijke rol in traves tie schuifelde tussen stoelen. 'She said' liet minder te raden over. In met gebaren onder steunde monologen haalden de vier danseressen herinneringen op aan hun geliefde. Zelfs de lengte van zijn geslacht werd ge meld. Weliswaar in het Engels, maar toch. Vals Bloed ging met een groep van tientalle nfiguran- ten een strijd aan om de aan dacht van het publiek. De nieuwe produktie is als een vervolg daarop te beschouwen. In 'Dagger of charm' zijn de man nen lijfelijk aanwezig. Voor ieder één, anders zou er maar ruzie van komen: vijf in getal, want Truus Bronkhorst, Patrice Kennedy, Helga Langen en Margie Smit hebben voor de gelegenheid An gela Linssen bij de groep ge haald. Die mannen zijn afkom stig van uiteenlopende gezel schappen als Stichting Danspro- duktie, mimegroep Thermiek en theater Oud West. Een vrouwen collectief dat vijf mannen in dienst neemt: dat is nog steeds tamelijk ongebruikelijk in het theater. Die mannen openen de voor stelling. Ze stappen-over het po Er is één mannelijke uitzonde ring: componist Harry de Wit, die zoals altijd wanneer hjj musi ceert dominant aanwezig is. Hij is als een trommelslager die de strijdende partijen opzweept, maar er voor waakt zelf klappen te ontvangen. Zjjn inbreng is deels live, dat is het deel waarin hij de titel, 'Dagger of charm', let terlijk opvat en muziek maakt met behulp van elektronica en acht messen, die hij met de vin gertoppen bespeelt. De klanken die dat oplevert zijn wat mij be treft al te ongestructureerd en soms ook a-ritmisch. De op band opgenomen composities harmo niëren heel wat beter. 'Dagger of charm' is zo reso luut en uitgesproken als je op grond van vorige produkties van Vals Bloed mocht verwachten. Opgekropte sexuele energie, die zich in agressie ontlaadt. Het is een gedanst tijdsbeeld, wat zich ook weerspiegelt in de mate van vrijheid binnen de choreografie; mannen en vrouwen treden als groep op, maar blijven als indivi du herkenbaar. De vrouwen pro nonceren zich duidelijk, de man nen hebben zichtbaar meer moeite hun speelruimte in te vul len. Vals Bloed heeft zich in korte tijd een eigen plaats veroverd met dans die een sterke hang naar het theatrale heeft. Een aanpak die duidelijk aanslaat, want de voorstellingen van 'Dag ger of Charm' in Amsterdam wa ren binnen de kortste keren uit verkocht. Als de Amsterdamse 'Stopera' in gebruik is genomen, wil Rudi van Dantzig daar een gezamenlijke produktie van Vals Bloed en Nationale Ballet opzet ten. ARIEJAN KORTEWEG Guikje Roethof, René van Vooren, Diana Dobbelman, Piet Bam bergen en Sylvia de Leur (v.l.n.r.) in 'Er is er een jarig'. (foto pr> ser zijn lichaam beweegt heeft tot doel zijn gemoedstoestand uit te drukken waarin hij verkeert. Me vrouw dr. E.G. de Poorter, weten schappelijk medewerkster van het centrum voor Japanologie en Koreanistiek van de Leidse Uni versiteit, schrijft in het program maboekje dat het Noh-theater als essentieel element van de tradi tionele Japanse cultuur nog steeds springlevend is. Ontstaan als een simpel volksvermaak in de veertiende eeuw en vervolgens 'geperfectioneerd om te worden tot het theater van de feodale eli te, is Noh nu het theater bij uit stek van de moderne Japanner die zich bewust is van zijn eigen cultuur. De Noh-spelen worden voor het grootste deel gezongen door een aantal solisten en een koor met begeleiding van een or kestje (een fluit, twee handtrom mels en soms een trommel met stokjes). De climax van het stuk is steds de slotdans van de be langrijkste solist. De thema's van de meeste spelen zijn ontleend aan de Japanse klassieke letter kunde. De taal is zeer poëtisch, het verhaal is echter niet belang rijk. Het is slechts de aanleiding om mooie zang en dans op te voe ren. De Noh-kunst streeft niet naar een realistische uitbeelding. In de eerste plaats tracht zij schoonheid te scheppen op het po dium door lyrisch taalgebruik, elegante, haast symbolische ge baren, zang en muziek, prachtige kostuums en vooral de dans. Een groot aantal spelen voert de toe schouwer in een wereld waar le venden en doden (in het stuk Fu- na Benkei de geest van een krij ger), mensen en bovennatuurlij ke wezens (in Tsuchigumo een reuzenspin) met elkaar in con tact komen. Alle rollen worden vertolkt door mannen. Voor vele rollen (o.m. vrouwenrollen) zijn ze gemaskerd. De stukken wer den alle geschreven voor 1500. De Noh-spelen worden nog steeds op gevoerd volgens eeuwenoude tra dities door vijf Noh-scholen die een monopolie hebben. De Kita Kai, die naar Leiden komt, is de kleinste van deze vijf scholen. De twee hier op te voeren stukken, Funa Benkei en Tsuchigumo, be horen volgens mevrouw De Poor ter tot de meest spectaculaire van het repertoire van Kita Kai. Het programmaboekje bevat een ver taling van de Japanse tekst, zo dat men de voorstelling letterlijk kan volgens. Daarom zal het zaallicht tijdens de voorstelling gedempt blijven branden. Egmond Het voorspel van de Tachtigja rige Oorlog is voor Goethe aanlei- ding geweest tot het schrijven van zijn 'Egmond'. Met deze klas sieker komt de toneelgroep 'Thea ter' zaterdagavond naar het theater aan de Oude Vest. Tot de opvoerenden behoren Margreet Blanken, Peter Bolhuis, Arthur Boni, Huib Broos, Eric van der Donk en Bea Meulman. De rol van Egmond wordt gespeeld door Helmert Woudenberg. Regisseur is Gees Linnebank, volgens wie het stuk gaat over 'mensen vech tend tegen hun lot, tegen de onaf wendbaarheid van de qeschiede- Helmert Woudenberg (links) en Gees Linnebank (rechts) in 'Eg mond' (toto Wouter vin Heusden) nis'. Goethe toont Graaf Egmond als de politicus die moet schippe ren met de machthebbers, heel menselijk als iemand die naar liefde hunkert. Maar ook ziet de toeschouwer hem als een opportu nist die manipuleert met de volksgunst. Goethes 'Egmond' on derging bij 'Theater' een bewer king. Het stuk is op onderdelen geactualiseerd, ontdaan van zijn naieviteit en scherper gesneden. Leidenaar Burkhardt Söll com poneerde voor deze produktie muziek, waardoor de klankkleur van Goethes taal nog meer tot de verbeelding moet spreken. Gees Linnebank over de keuze van het stuk: 'De tekst bleek op onze tijd te slaan. Het gaat over vrijheids bewegingen, terwijl nu in de machtspolitiek nog steeds dezelf de dingen gebeuren. Voor Spanje in het stuk kun je de Verenigde Staten invullen of Rusland. Daaraan gekoppeld is het gege ven van de godsdienstoorlog. Denk maar aan de beroering die het Mohammedanisme in de we reld teweegbrengt en aan Ier land. Met een godsdienstoorlog heeft altijd een economische kracht te maken, mensen die hon ger lijden, in een onderdrukte po sitie verkeren. Ga je je in de ge schiedenis verdiepen, dan gaan je ogen open voor wat je in de krant van vandaag leest'. De 'Sturm und Drang'-elementen van Goethe zijn in de 'Egmond' van 'Theater' achterwege gela ten. Voor het grote romantische gebaar stelde Linnebank een ei gentijdse spelinterpretatie in de plaats. Hij vond passende feite lijkheden in het heden, gebruikte krantenberichten. 'Goethe had het over dezelfde onderwerpen, alleen moet je die in deze tijd snijdender brengen. Ik had een gevoel van: waar hij een voorzet geeft, moet ik zien te scoren. Din gen op een voetstuk zetten of ze muzikaal omlijsten'. Dwaallicht De toneelgroep 'Het Volk' treedt morgenavond met 'Dwaal licht' naar de novelle van Els- schot, in het LAK-theater aan. De avond wordt georganiseerd in samenwerking met de Literaire Workshop. Laarmans is in deze produktie een benepen huisvader met een saaie baan verlangend naar avontuur. Hij komt drie matrozen tegen die hem de weg vragen naar een meisje die zij ooit hebben ontmoet en van wie zij het adres kregen. Na een ver geefse zoektocht met veel ontmoe tingen zit er voor Laarmans niets anders op dan weer naar huis te rug te keren. De gespletenheid van Laarmans wordt uitgebeeld door hem over twee rollen te ver delen. De twee Laarmarsen spe len om beurten ook alle andere personages. Noh-eenacters De nieuwe toneelproduktie van het Leids Theater bestaat uit twee moderne Japanse Noh-spe len van de schrijver Yukio Mishi- ma, te weten 'Lady Aoi' en 'De verruilde waaiers'. In beide stuk ken is gebruik gemaakt van de reeds eeuwenlang bestaande tra Scène uit de Noh-dances of Kita Kai, de kleinste van de vijf Noh- scholen (foto PR) dities in het Japanse toneelspel, maar door deze juist op plaatsen te veranderen is hier en daar een geheel ander effect ontstaan, al dus een toelichting op het pro gramma. De traditionele afloop van het Noh-spel staat hierdoor niet meer van te voren vast; er ontstaat een 'wonderlijke menge ling van droom en werkelijk heid', hetgeen vooral tot uitdruk king zou komen in de eenacter 'Lady Aoi'. Volgens Mishima heb ben de Noh-drama's slechts waarde voor zover zij spreken van menselijke tragedies die zich, hoewel onder andere om standigheden, altijd weer zullen herhalen. Het Leids Theater speelt beide eenacters donder dagavond in het LAK. Vals Bloed De dansgroep 'Vals Bloed' staat vrijdag- en zaterdag avond in het LAK met haar nieuwste produktie 'Dagger of Charm'. Deze produktie bor duurt voort op het thema van een vorige ('She Said'), waarin vier vrouwen hun verlangen naar en liefde voor mannen vorm gaven. Waren de mannen toen slechts in hun gedachten aanwezig, nu staan zij dan 'echt' op het po dium. Elders op deze pagina meer over deze dansproduktie. Speelgoed Lucas Goudzwaard hoopt op zondagmiddag de kinderen in het LAK-theater te vermaken met 'De doos met speelgoed'. Geïnspi reerd door 'La boite a joujoux' van Debussy en de daarbij ge maakte tekeningen van André Hellé maakte Lucas Goud zwaard een spel met grote houten poppen voor kleine kinderen. Een eenvoudig, charmant verhaal, verbeeld cloor poppen op een po dium, begeleid door muziek van o.a. Carl Orff en Nino Rota. Voor kinderen van vier tot acht jaar. Leidse Meid In Imperiums Micro-theater aan de Oude Vest kan men vrij dag- en zaterdagavond 'De Leid se Meid' gaan zien, een door Bart Vieveen geregisseerde Imperium- produktie naar Heijermans be kende 'komedie van haat in twee bedrijven'. Deze bijzondere Heij- ermans-bewerking ging in het af gelopen weekeinde met succes in première en kreeg ook lovende re- Cabaretfesti val Tot slot van dit theaterover zicht iwgmaals aandacht voor het Leids Cabaretfestival, waar van de eerste ronde donderdag avond a.s. wordt gehouden in de Waag. Aan deze voorronde ne men deel de groep Kleinfoutje uit Noordwijk (bestaande uit Jan Brandsma, René Meer en Pieter de Jong), Dave Marsh (een in Amsterdam terecht gekomen En gelsman) en Cabaret van Gils uit Leiden (bestaande uit Godfried en Radboud Engberse en Ivo Wil denberg). dium met fiere gebaren, die door de fatterige pakjes worden gere lativeerd: een mengeling van lef en lulligheid. Ze kijken speurend om zich heen, denken steeds wat te zien, maar nee. Geisha's Ook de vrouwen komen ge groepeerd op, gekleed in maag delijk witte, losse gewaden, vaag op het oude Egypte geïnspireerd. AJs geisha's trippelen ze over de dansvloer, op het ritme van hun eigen, zoete gehum. Ze maken tuttige, 'vrouwelijke' gebaartjes en kijken de mannen niet aan. Die uiten hun verveling met een heel repertoire aan op en om stoelen uitgevoerde houdingen. Ze worden hinderlijk, gaan ka baal maken, dat ze op onver wachte wijze aan draagbare ra dio's ontlokken. Zelfs als de vrouwen zich van een laag kle ding ontdoen, keuren de mannen hen geen blik waardig. Die plaat sen hun stoelen vlak voor het pu bliek en lonken naar de aanwezi ge meisjes. Daarna gaan ze een walsje oefenen, met zichzelf als partner. Voor de vrouwen is de boot dan goed aan. De verleidelijke maniertjes worden vergeten; stampvoetend imiteren ze dat dansje en dringen zich letterlijk Helga Langen, Margie Smit, Truus Bronkhorst en Angela Linssen in 'Dagger of Charm'. (foto Ben van Duin) aan de mannen op, als kinderen hebben gehad. Ze trekken naald- gend tegelijk, en koersen in ge- die al de hele middag geen ijsje hakken aan, verleidelijk en drei- sloten linie op de mannen af. Uit de spanning tussen beide sexen ontstaat een dans, die nog het meest van krijgshandelingen weg heeft: excercities met gebal de vuisten. Een gecoördineerde actie van de vrouwen brengt de mannen op de knieën. Als die kruipend een veilig heenkomen zoeken, kijken de vrouwen hen minachtend na. Een teken des tijds natuurlijk, dat einde. Want de tijd dat de mannen met hun knuppels de strijd op de jachtvelden beheer sten, is voorbij. De rollen zijn, zo niet omgedraaid, dan toch aan zienlijk genuanceerd. Maar voor die nuance ben je bij Vals Bloed aan het verkeerde adres, daar zjjn het de types niet naar. Geen greintje tederheid, ook niet tus sen de mannen en vrouwen on derling. Hun opvatting is agres sief, op het militante af. Zij zijn de baas, de mannen moeten zich gedeisd houden. Ook 'Dagger of charm' is een strijd om aandacht. Dit keer zijn het niet dansers en figuranten die naar de gunsten van het pu bliek dingen, maar vrouwen, die zich aan de mannen opdringen. Blijken die de vrouwen geen blik waardig te keuren, dan tekenen ze daarmee hun eigen doodsvon nis. Ze worden aan hun lot over gelaten, gedoemd tot creperen aan het eigen narcisme. AMSTERDAM (ANP) - De sterke daling van de verkoop van boeken in de periode 1982-1983 is vorig jaar tot staan gekomen. De markt is nu stabiel op ruim 31 miljoen ver kochte boeken met een totale waarde van bijna 610 miljoen gul den. 15 miljoen meer dan in 1983. Dit blijkt uit de cijfers gisteren die in de RAI in Amsterdam be kend werden gemaakt op een bij eenkomst naar aanleiding van de vijftigste Boekenweek van 20 tot en met 30 maart. Omdat het aantal verkochte boeken vrijwel gelijk bleef, is de stijging van de omzet geheel toe te schrijven aan de ho gere prijs. De gemiddelde prijs van een boek steeg van 18,55 gulden in 1983 tot 19,30 in 1984. Literatuur wordt goed verkocht en dan vooral de vertaalde buiten landse literatuur. Het aandeel daar van steeg na een terugval in 1983 van 31 naar 39 procent. Literatuur in vreemde talen werd duidelijk minder verkocht. Het marktaan deel van de boekhandels daalde van 55 naar 50 procent terwijl de boekenclubs hun aandeel zagen stijgen van 21 naar 23 procent. Vooral de duurdere boeken wor den bij de boekhandel gekocht. Uit de cijfers blijkt verder dat 29 procent van de Nederlandse huis-' houdens geregeld een boek koopt, terwijl 39 procent dat nauwelijks of nooit doet. In de grote steden werd vorig jaar gemiddeld 148 gulden per huishouden aan boeken be steed, 31 gulden meer dan het lan delijk gemiddelde. Goud De Boekenweek staat dit jaar wegens de vijftigse veijaardag ge heel in het teken van het goud en heeft dan ook als thema de Gouden Boekenweek. Deze kleur is te zien op de affiches, zal veelvuldig te be wonderen zijn op het Boekenbal, dat op 19 maart in Theater Carré gehouden wordt, en zal ook de bo ventoon krijgen in de etalages van de boekhandels. Het traditionele boekenweekgeschenk is dit maal „Somberman's Actie" van Remco Campert. Er komt ook een herinnerings- uitgave, getiteld ,De vijftig Boe kenweekgeschenken 1932-1985', samengesteld door Kees de Bak ker en Herman Arnolds. Het bevat allerlei bijzonderheden over de verschillende boekenweken en het geeft van jaar tot jaar een chronolo gisch tijdsbeeld. Aan 27 schrijvers, samenstellers en producenten is gevraagd een herinnering aan het totstandkomen van het geschenk op schrift te stellen. Het boek, dat is gemaakt in samenwerking met de Organisatie van Fabrikanten van Grafische Eindproducten, is vanaf 20 maart in de boekhandel te krijgen en kost 12,50 gulden. Boekenpas De Stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB) heeft verder het initiatief genomen voor een tijdschrift over boeken genaamd .Boekenpas'. Het zal vier maal per jaar verschijnen en gratis worden toegestuurd aan in boeken geïnteresseerde mensen. Er is nu een .nulnummer' versche nen en aan de hand van de resulta ten daarvan zal in september het eerste nummer worden samenge steld. Dat en het tweede zullen ver schijnen in een oplage van 350.000 exemplaren. De CPNB verwacht uiteindelijk een bestand van tus sen de 200.000 en 250.000 adressen te kunnen opbouwen. Remco Campert met het door hem geschreven boekenweekgeschenk. (foto GPD) Cj VOORSCHOTEN (ANP) - De beeldende kunstennaar Toon Teeken (40) uit Maastricht is de Van Bommel-Van Damprijs van 2.500 gulden toege kend. Dit heeft de gelijknamige stichting in Voorschoten gisteren bekend gemaakt. Het is een tweejaarlijkse prijs voor een Nederlandse kunstenaar. De prijs wordt 21 april in het Museum Van Bommel-Van Dam in Venlo uitge reikt, waar dan een tentoonstelling wordt geopend van werk van Teeken en van de vier voorgaande winnaars van de prijs: Pierre Wehrens, Maas tricht, Ronald Tolman, Beuningen, Jan van der Pol, Amsterdam en Piet Dieleman, Arnemuiden. De stichting is van mening, dat het werk van Teeken kwaliteit en zeg gingskracht heeft en verdere verwachtingen voor de toekomst wekt. De tentoonstelling in Venlo duurt tot 28 mei. Dichtersavond met Bibikov LEIDEN - In de serie dichtersavonden treedt vanavond in Scarabee de Amsterdammer Bibikov op. Bibikov noemt zich zelf actievoerder, aan dachttrekker, verbaal analyticus, beroepsonrustzaaier, hekelaar, ordever stoorder, performer en presidentskandidaat. Zijn optreden begint om tien uur en Veronica zal er radio-opnamen van maken. PROTEST - Een groep vrouwen heeft gisteravond by de schouwburg in Middelburg geprotesteerd tegen het optreden van John Lantings Theater Van de Lach. De vrouwen gingen niet in op de uitnodiging van John Lanting en de directeur van het Zeeuws theaterbureau Uit in Zeeland, Jan de la Mar, om de voorstelling van de klucht 'Hoe versier ik een stuk?' gratis bij te wonen. De vrouwen zouden zich dan een eigen oordeel kun nen vormen over de al of niet seksistische inhoud van het theaterstuk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17