Braks op één lijn met glastuinders Mijnstaking nadert einde Suiker op tweede plan bij CSM Eis EG (hogere gasprijs) afgewezen PTT maakt zich grote zorgen over spreiding ABP-directeur Masson voorlopig vrijgelaten De Merwede mag nieuwe hopperzuiger gaan bouwen De Koning: iedereen is verplicht om te werken Vervoersbond somber over cao in havens Vierhonderd banen op de tocht bij aannemersbedrijf Shell biedt meer voor aandelen van Shell Oil PAGINA 12 ECONOMIE DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 BRUSSEL (GPD) - Minister Gerrit Braks (landbouw) is niet van plan zich neer te leggen bij het standpunt van de Europese Commissie, dat de aardgasprijs voor Neder landse tuinders omhoog moet. Europees landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen eist dat Nederland voor 15 maart maatregelen neemt. Braks zal de komende twee weken in overleg treden met het Land bouwschap en de Gasunie over wat nu te doen staat De voorzitter van het Landbouwschap, Joris Schouten, dreigde gisteren al het besluit van de Europese Commis sie te zullen aanvechten voor het Europese Hof van Justitie in Lu xemburg. Landbouwschap en Gasunie werden het in oktober eens over een prijs van 42,5 cent per kubieke meter, terwijl de 'Europese prijs' op dat moment 46,6 cent was. Die prijs werd per 1 januari verhoogd tot 48 cent, zodat de Nederlandse tuinders 5,5 cent per kubieke me ter minder betalen dan de EG ver antwoord vindt. Op jaarbasis be draagt het voordeel voor de Neder landse tuinbouw ongeveer 100 mil joen gulden. Duitse, Deense, Belgische en En gelse tuinders hebben daartegen fel geprotesteerd. De Europese Commissie is het met hen eens dat hier sprake is van concurrentiever valsing door middel van verboden steunmaatregelen. In haar be schikking wordt zelfs gesproken van 'discriminatie'. Dit hoeft niet te betekenen dat de gasprijs naar 48 cent moet wor den opgetrokken. In Brusselse landbouwkringen wordt aangeno men dat de commissie akkoord zal gaan met een geringere verhoging van de aardgasprijs, bijvoorbeeld naar het niveau van voor 1 oktober, dus 46,6 cent „In elk geval moet de regering het hulpelement aan de gasprijs ontnemen", aldus And riessen. „De 42,5 cent is te laag". Het dagelijks bestuur van de EG is niet onder de indruk van het ver weer van Braks, die meent dat bij een te hoge gasprijs de tuinders wellicht op kolen zullen overscha kelen. Ook de stelling dat de gas prijs voor tuinders voortvloeit uit Kort en zakelijk Union De fietsenfabriek Union (voor heen Unikap) wil de aandelen van nominaal 100 gulden verlagen tot 10 gulden zonder terugbetaling. Op de Amsterdamse effectenbeurs is al een verbod tot handel in de aan delen afgekondigd. Voor het laatst werd voor de stukken f46,50 be taald. De aandeelhouders zullen op 14 maart vergaderen over het voor stel, dat moet leiden tot schuldsa nering. Eind 1983 bedroegen de op gelopen verliezen 12,7 miljoen gul den en was het eigen vermogen bij na 2,6 miljoen negatief. Er staat voor een bedrag van ongeveer 4,2 miljoen aan aandelen uit. Rolls Royce Rolls-Royce heeft vorig jaar een winst behaald van veertien miljoen pond sterling, tegen de huidige koers ongeveer 58 miljoen gulden. In 1983 bedroeg de winst een mil joen pond sterling, 4,15 miljoen gulden. De stijging van de winst is te danken aan de aanpassing van de produktie aan de vraag, zo is in Londen bekendgemnaakt. Het aantal auto's dat Rolls-Royce wist te verkopen verminderde van 2270 tot 2200. De helft van de produktie is het afgelopen jaar afgezet in de Verenigde Staten. De goedkoopste Rolls-Royce kost 58.000 pond ster ling, ongeveer 240.000 gulden. Metaalindustrie De metaalindustrie in ons land heeft zich vorig jaar positief ont wikkeld. De werkloosheid in deze industrietak daalde met bijna 14.000 personeelsleden ofwel met bijna 15 procent. Dit heeft de Ver eniging van Importeurs van machi nes en gereedschappen voor de metaalindustrie Vimag bekendge maakt. De totale orderontvangsten van de Vimagleden aan machines stegen vorig jaar met 50 procent naar 253 miljoen gulden. De order ontvangsten aan gereedschappen stegen met 27 procent tot 116 mil joen gulden. Mendes Gans De meest elitaire bank van Ne derland, Bank Mendes Gans, heeft vorig jaar een nettowinst voor bij zondere baten behaald van 5,1 mil joen tegen 4,6 miljoen in 1983. Per aandeel van 100 gulden bedroeg de nettowinst ruim 229 gulden en dit was 11,8 procent meer dan in 1983. Voorgesteld wordt een dividend van 30 gulden. Vorig jaar werd 28 gulden dividend uitbetaald alsme de een jubileumdividend van 10 gulden wegens het 100-jarige be staan. Mendes Gans is zo ongeveer de enige bank die er geen grote 'stroppenpot' op nahoudt. De klan ten worden met grote zorgvuldig heid uitgekozen. Beursberichten op pagina 10 een privaatrechtelijke overeen komst tussen Gasunie en Land bouwschap is door Andriessen af gewezen. Hij wees er gisteren fijn tjes op dat de Nederlandse Staat 50 procent van de aandelen van de Gasunie bezit en 80 tot 90 procent van de inkomsten ontvangt. De Commissie benadrukt in haar beschikking de belangrijke positie van de Nederlandse tuinbouw, die nu al meer augurken, tomaten, komkommers en snijbloemen pro duceert en exporteert dan alle an dere EG-landen te zamen. Een lage gasprijs zou de Nederlandse tuin bouwers nog eens extra bevoorde len ten opzichte van hun collega's in vooral Engeland, Duitsland, De nemarken en Belgié. In de beschikking behoudt de DEN HAAG - De FIT-directie heeft weliswaar een "uitvoerbaar" plan gemaakt voor de spreiding van de centrale directie naar Gro ningen, maar is tegelijk uitermate bezorgd over de toekomst van het staatsbedrijf. Als de taak of de fUnctie van de PTT door het kabi net wordt aangepast, wordt de spreiding van ongeveer 2200 men sen naar Groningen onmogelijk, zo waarschuwt de PTT-top het kabi net. Morgen zal het spreidingsplan officieel aan minister Smit-Kroes en staatssecretaris Scherpenhui- zen (verkeer en waterstaat) worden aangeboden. Uit het plan blijkt dat de verhui zing meer gaat kosten dan de 250 miljoen gulden die kabinet en Tweede Kamer afspraken. De spreiding komt uit op 240 miljoen gulden. De PTT rekent daarbij nog 24 miljoen gulden als onvoorziene kosten. Vanaf 1990, als de sprei ding klaar kan zijn, moet per jaar 14,3 miljoen gulden extra betaald worden. De vakbonden hebben al het on aanvaardbaar uitgesproken over de spreidingsplannen. Gister avond reageerden ze "verontrust". Het plan werd onuitvoerbaar en onaanvaardbaar genoemd. Ge dacht wordt dat de spreiding uit eindelijk wel een miljard zal gaan kosten. Voor de 264 miljoen gulden die de PTT nodig denkt te hebben, kunnen 2209 functies in Groningen worden gevestigd. Er zijn nu al ruim 800 mensen werkzaam. De concernbesturing, de directeur-ge neraal met drie hoofdirecteuren en hun staven, tellen 117 mensen. Het NIEUWENHAGEN (GPD) - Zon der borgtocht te betalen, maar wel met de verplichting zich dagelijks te melden, is de geschorste direc teur beleggingen van het ABP, mr. drs. Ed Masson, ontslagen uit het Huis van Bewaring. Vanaf 10 mei vorig jaar heeft hij in Maastricht in voorarrest gezeten in afwachting van een proces. Masson wordt er van beschuldigd steekpenningen te hebben aangenomen, valsheid in geschrifte te hebben gepleegd en fraude te hebben begaan. Tien dagen geleden nog ver klaarde de officier van justitie te Maastricht dat het vermoeden be stond, dat Masson, samen met me deverdachte ir. Jac van Zon, twee miljoen gulden aan steek- en ande re penningen zou hebben doorge sluisd naar bankrekeningen op on der andere het Kanaaleiland Jer- sey. Dertien kilo lichter na zijn ruim negen maanden voorarrest in de af zonderingscel van het Huis van Be waring in Maastricht bleek hij gis teren niets van zijn vechtlust te hebben verloren. "Ik zal me blijven verdedigen,want ik ben niet schul dig en heb onschuldig negen maanden in gevangenschap door gebracht. Ik ben van plan daarvoor te zijner tijd een claim tot schade vergoeding in te dienen. De gang van zaken rond het onderzoek en de manier van doen van rechter commissaris en officier van justitie hebben nogal wat twijfels bij mij opgeroepen", zei Masson. Massons advocaat mr. A. Pfeil zei het terecht te vinden dat de voorlopige hechtenis van Masson is opgeheven. Hij kon geen enkele termijn noemen waarbinnen de zaak-Masson nu voor de rechter kan komen. "Misschien nog dit jaar. Maar het kan ook zijn dat de officier van justitie nu alle tijd commissie zich het recht voor de te weinig betaalde gasprijs terug te vorderen, dan wel te korten op landbouwuitkeringen aan Neder land. Braks zei daar niet op te reke nen. „Zoiets is nog nooit gebeurd en zou een ongekend precedent scheppen". Net als Schouten meent hij dat de argumenten van de commissie niet deugen en over weegt de minister naar het Europe se Hof te stappen. Volgens Schouten zal een gemid delde tuinder door een hogere aardgasprijs op jaarbasis 15.000 tot 18.000 gulden aan inkomen kwij traken. „Dat zou geen Nederlander accepteren". De tuinders hebben hun lagere gasprijs vorig jaar juist bevochten omdat zij de verhoogde prijs niet meer konden opbrengen. zal gaan, aldus het plan, om hoog waardige functies. Dertig procent van de mensen behoort tot het ho ger personeel. Bij de PTT wordt gevreesd dat de spreiding gepaard zal gaan met een aanzienlijk verlies van kennis en ervaring. Ook wordt gevreesd dat er kosten optreden die nu nog niet zijn in te schatten. Tijdens de verhuizing zelf zal het bedrijf moei lijk bestuurbaar zijn en de voort gang kan in het gedrang komen. Grootste probleem ziet de PTT- top in de bemoeienis van de rijks overheid met het bedrijf. Momen teel onderzoekt een commissie Steenbergen hoe de toekomst van de PTT kan worden. Bezien wordt hoe de status, de structuur en de organisatie van het PTT-bedrijf er uit moet gaan zien. Gekeken wordt naar financiering, de rol van het parlement en de mogelijke privati sering van de hele PTT of delen er van. Commissaris der Koningin van Groningen, Henk Vonhoff, heeft gisteravond gezegd dat de aanbe velingen van de commissie Steen bergen over de toekomst van de PTT niet meer een middel mogen zijn om de spreiding alsnog weer terug te draaien. Volgens Vonhoff staat de spreiding los van die mo gelijke verandering van de status van de PTT. "Het kan niet zo zijn dat die studie de spreiding alsnog gaat beinvloeden", zo meende Vonhoff. CDA-Kamerlid Huib Eversdijk zei gisteren dat de PTT nu verder voorlopig geen reorganisaties meer mag ondergaan. Hij denkt dat de spreiding in 1990 rond kan zijn. UTRECHT - Bij de opening van de Internationale Bouwbeurs, tot en met 2 maart in de Utrechtse Jaarbeurs, reikte minister Winsemius giste ren zeven internationale architectuurprijzen uit. De heren Matzinger en Frank (links) uit Oostenrijk deelden samen een van de prijzen. (foto ANP) heeft om zijn naspeuringen te doen. Want hij is kennelijk na ne gentien maanden onderzoek nog niet zover dat hij de zaak rond heeft", aldus Pfeil. Wanneer de strafzaak tegen Mas son kan beginnen hangt ook af van de Hoge Raad. Want Masson is bij de Hoge Raad in cassatie gegaan tegen de dagvaarding, die eerder tegen hem werd uitgebracht. Het Hoger Gerechtshof in Den Bosch schrapte trouwens al een van de vier punten van deze dagvaarding. Eind januari besliste de recht bank in Maastricht dat ir. Van Zon, medeverdachte in de ABP-affaire, tegen een borgtocht van 350.000 gulden op vrije voeten gesteld kon worden. Van Zon moet zich weke lijks bij de politie melden. De be handeling van zijn zaak werd door de rechtbank geschorst tot 21 mei. AMSTELVEEN (ANP) - Het aan nemingsconcern Ballast-Nedam heeft Scheepswerf- en Machinefa briek 'De Merwede' te Hardinx- veld-Giessendam opdracht gege ven voor de bouw van een slee phopperzuiger met een capaciteit van circa 10.000 m3 en een draag vermogen van 13.500 ton. Het schip zal tot de grootste hopperzui gers ter wereld behoren. De bouw prijs bedraagt ongeveer f75 mil joen. De bouwtijd is achttien maanden. Dit heeft Ballast-Nedam gisteren bekendgemaakt. De zuiger wordt 130 meter lang en 26 meter breed. Een bijzonder heid is de geringe diepgang van slechts acht meter, waardoor het schip een zeer grote inzetbaarheid krijgt. Verder zal het brandstofver bruik vergelijkenderwijs gering zijn. Na onderhandelingen in bin nen- en buitenland is voor 'De Mer wede' gekozen. Deze keuze werd mede mogelijk gemaakt door AMSTERDAM - Minister Van Aardenne poseerde gisteren vrolijk lachend met twee mannequins na afloop steun van de overheid en door de van een werkbezoek aan een modebeurs MODAM in de RAI in Amsterdam. (toto ANP) korte bouwtijd. EINDHOVEN (GPD) Lang durig werklozen mogen niet passief blij ven, maar moeten al le kans grijpen om aan de slag te komen. In de marge van de CDA-conferentie 'Jeugd en werkloosheid' zei minister De Koning (sociale zaken) gister avond: „In onze sociaal-econo- fnische orde is iedereen ver plicht een op geld waardeerba re bijdrage te leveren". De Koning erkende dat 20 procent van de werklozen niet uit de bakken van de arbeids bureaus komt. Zij zijn een har de kern die al meer dan een jaar, soms meer dan twee jaar werkloos is. Maar, zo consta teerde De Koning, tachtig pro cent blykt na maximaal een halfjaar een baan te hebben ge vonden. „Er is wel degelijk een belangrijke doorstroming". Volgens De Koning zal er alles aan moeten worden gedaan om ook de 20 procent die nu niet aan de bak komt, mee kan lo pen in de doorstroming. „Het is verspilling als mensen dieswil- len en kunnen werken, buiten het arbeidsproces blijven". Door redenerend stelde De Ko ning vast dat mensen die niet willen werken, zonder pardon het recht op een (werkloos- heids)uitkering moet worden ontzegd. Record aantal mijnwerkers weer aan de slag LONDEN (GPD) - Bijna de helft van de Britse mijnwerkers is weer aan het werk nadat gisteren nog eens 3807 mannen besloten hun staking, die nu al bijna een jaar duurt, op te geven. Het was het hoogste aantal dat op één dag de staking opgaf, aldus de Nationale Kolen Raad (NCB). De directie van de kolenindustrie denkt dat de nu bijna een jaar oude staking gauw voorbij zal zijn. door Henk Dam Algemeen was wel verwacht dat gisteren een groot aantal mijnwer kers zou besluiten weer te werken nadat afgelopen week een eind kwam aan alle realistische kansen dat de slepende staking via onder handelingen kan worden opgelost. De terugkeer was echter onver wacht groot en zelfs in regio's waar de mijnwerkers tot dusver als één man achter hun bond hebben ge staan, is de staking nu aan het af brokkelen. Zo gingen in Zuid^Wa- les meer dan 500 man voor het eerst weer aan de slag, en dat bete kende een verdubbeling van het aantal mijnwerkers dat daar nu werkt. Vanuit ook de meest militante regio's wordt de bond van de mijn werkers, de NUM, gevraagd nu maar een eind aan de staking te maken voor de bond definitief uit een valt. Donderdag vergadert het bestuur van de NUM onder leiding van Arthur Scargill hierover. Maar na de geluiden van vorige week, die duidelijk maken dat de NUM onder geen voorwaarde wil toegeven, zelfs niet als dat tot ver vreemding van de rest van de Brit se vakbeweging leidt, is niet erg waarschijnlijk dat de mijnwerkers- bond de staking nu wil opgeven. Scargill, leider van de mijnsta king, benadrukte gisteren dat het grootste deel van de mijnwerkers nog steeds in staking is. Hij her haalde dat de bond zich zou blijven verzetten tegen de sluiting van ver liesgevende mijnen. De NCB wacht intussen op het moment dat meer dan de helft van de mijnwerkers weer werkt, en be schouwt dat als het einde van de staking. Dat moment komt snel na derbij: thans werkt 49 procent van de kompels. Als nog 2000 mijnwer kers de strijd opgeven, is de grens van 50 procent gepasseerd. ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV is uitermate pessi mistisch over de afloop van het overleg met de werkgeversorgani saties in de havens van Amsterdam en Rotterdam over een nieuwe raam-cao. Woordvoerder G. Ros zei giste ren dat de werkgevers blijkens een brief aan de bonden op het stand punt blijven staan dat aanvulling van het ziektegeld tot 100 procent alleen mogelijk is als de werkne mers een deel van die aanvulling zelf uit de prijscompensatie beta len. Ros noemt de inhoud van de brief "uitermate teleurstellend". Volgens hem wensen de werkge- vers ook ten aanzien van de prijs compensatie hun oude stellingen niet te verlaten. Zij menen dat het in de havens geldende automatis me (2 procent loonsverhoging per 2 procent prijsstijging) moet ver dwijnen. „Zoals de zaken er nu- voor staan zie ik weinig ruimte om verder te onderhandelen", aldus Ros. In de brief van de havenwerkge vers wordt niet gesproken over de voorstellen van de Vervoersbond om te komen tot een arbeidstijd verkorting van twee keer 2,5 pro cent. Aanvankelijk zouden enkele eigen voorstellen van de werkge vers en hun reacties op voorstellen van de werknemersvertegenwoor digers besproken worden tijdens cao-overleg afgelopen woensdag. Die bijeenkomst werd echter af gebroken, nadat sympathisanten met de Britse mijnstakers de ver gadering naar het oordeel van de werkgevers verstoorden. Het eerst volgende cao-overleg zal waar schijnlijk op 5 maart plaatsvinden. OSS (ANP) - De vierhonderd ba- dat geval morgen het faillissement nen bij het aannemersbedrijf Van doorzetten. der Heijden bv in Geffen staan op Er zijn al gesprekken gevoerd de tocht, nu de curatoren niet voor met kandidaten die het bedrijf zou- morgen tot overeenstemming lij- den kunnen overnemen. De fiscus ken te kunnen komen met de en de sociale fondsen lijken weinig schuldeisers. Naar men aanneemt geneigd hun vorderingen terug te zal de rechtbank in Den Bosch in schroeven. Bij elkaar bedragen die ongeveer tien miljoen gulden. Concern zoekt groei in biochemie en levensmiddelen AMSTERDAM (ANP/GPD) - Sui ker zal dit jaar voor het eerst in de geschiedenis niet meer de voor naamste bron van inkomsten zijn voor CSM. Van de verwachte om zet van 1,25 miljard gulden komt 600 miljoen voor rekening van sui ker en 650 miljoen van levensmid delen en biochemie. Dat werd gis teren duidelijk tijdens een toelich-- ting door de directeuren H. Bolt en G.M.L. van Loon op het jaarverslag over het boekjaar 1983/84. De Centrale Suiker Maatschap pij heeft de activiteiten de afgelo pen jaren sterk uitgebreid, omdat de suikermarkt vrijwel volledig is afgebakend. Voor wie, zoals CSM, erin zit en de zaak goed voor elkaar heeft valt nog een redelijke marge te behalen, zo meent Van Loon. Groei is in deze sector echter niet te verwachten. Naast de traditionele suikerpro- duktie beschikt CSM nu over een levensmiddelengroep en een bio chemische groep, die melkzuur en derivaten produceert. In deze laat ste groep ziet de directie behoorlij ke groeikansen. Volgens Bolt be draagt de groei op de (betrekkelijk kleine) wereldmarkt ongeveer 4 tot 5 procent per jaar. CSM heeft zich in deze sector in de Verenigde Sta ten begeven door aankoop van het bedrijf Breddo, dat ingrediënten voor de voedingsmiddelenindus trie produceert. Het bedrijf zet 100 miljoen gulden om. Perspectieven ziet CSM ook voor de levensmiddelensector, vooral door het aankopen van bedrijven in binnen- en buitenland. Daarbij viel gisteren de naam van de in moeilijkheden verkerende koek jesfabriek Verkade, al zei Van Loon dat er gedacht wordt aan "kleine stapjes". Ook intern is groei mogelijk omdat er volgens Van Loon een goede toekomst is weggelegd voor merkartikelen als Honig en De Ruijter. Dankzij de spreiding van de acti viteiten heeft de slechte bieten- oogst in het n£(jaar 1983 het resul taat slechts zeer beperkt geschaad, zo zei Van Loon. Zoals het bedriif al eerder heeft bekendgemaakt be droeg de nettowinst 45,2 miljoen gulden en de omzet ruim een mil jard. De broodfabriek Varopa, die ge sloten is omdat hij niet meer renda bel was, heeft het brutoresultaat gedrukt met 200.000 gulden. Pro blemen zijn er met de dochteron derneming Pally Holland. Deze producent van biscuits, jam en ha gel heeft in het boekjaar een be drijfsresultaat behaald van vrijwel nul. Pally maakt vooral huis-en B- merken. De directie onderzoekt wat er gedaan kan worden om Pal ly weer rendabel te krijgen, waar bij „ingrijpende aanpassingen" niet worden uitgesloten. NEW YORK-DEN HAAG (ANP; - De Koninklijke/Shell Groep heeft een schikking weten te treffen met de groep Amerikaan se aandeelhouders die hun aan delen Shell Oil niet tegen de door de groep geboden 58 dollar per stuk wilde afstaan. Overeenge komen is dat Shell nog eens 2 dollar per aandeel betaalt. Ook de aandeelhouders die hun stuk ken al aan Shell verkocht had den krijgen de extra 2 dollar. De schikking komt de Koninklijke/ Shell groep zodoende op rond 200 mihoen dollar te staan (f 768 miljoen). Hiermee lijkt het einde in zicht te komen van een affaire die da teert van begin vorig jaar toen de groep een bod deed op de niet in haar bezit zijnde aandelen Shell Oil, de Amerikaanse tak van Shell. Aanvankelijk bood de groep 55 dollar, maar dit vond geen genade in de ogen van de aandeelhouders zodat het vrij gauw verhoogd werd tot een „ui terste" bod van 58 dollar. On danks wat strubbelingen ging uiteindelijk een groot gedeelte van de aandeelhouders door de knieën. Een groep die 5,4 pro cent van de aandelen in handen houdt verkocht niet. Hiervan stapte een kleine militante groep naar de rechter in Delaware om' de hoogte van het bod aan te vechten. Shell Oil is hier statu tair gevestigd. Tot dusver heeft de rechter in de zaak nog geen uitspraak ge daan. Recent kwam van de advo caten van de dwarsliggende groep de suggestie om tot een ge sprek met de Koninklijke/Shell te komen. Hier rolde de schik king uit van 2 dollar. De formele stukken van de schikking zullen binnenkort aan de rechter ter hand worden ge steld. De rechter zal dan via een hoorzitting bepalen of de schik king redelijk, billijk en voldoen de is. Shell hoopt dat de rechter de hoorzitting eind maart zal la ten plaatsvinden. Daarna kan de schikking in werking treden. Als tegenprestatie voor de ex tra 2 dollar zullen de aandeelhou ders af moeten zien van alle vor deringen ten opzichte van de Ko ninklijke/Shell Groep. Zij die dat niet doen kunnen alsnog eisen dat de waarde van hun aandelen per de fusiedatum door de rech ter worden vastgesteld. Shell denkt dat de afwikkeling van de fusie waardoor zij het vol ledige eigendom krijgt over Shell Oil nog enige maanden op zich zal laten wachten. Tot dus ver kostte de overneming van Shell Oil rond de 5,5 miljard dol lar. Shell had aanvankelijk onge veer tweederde van de aandelen van Shell Oil.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12