Pak slaag voor Lugdunum in de zaal Nijpels blijft Van Aardenne steunen RW biedt DVC goed tegenstand Gromiko op bezoek in Italië Wojtinek wint tweede etappe Ronde Sicilië Sponsor voor KNAU Hans Ree doet niet mee aan zone-toernooi Schaatszege Jan Hoogeveen Spelersbus van Ju glijdt van de dijk Nederlaag Surinaams elftal Smit-Kroes: 'Discussie Hooftprijs ridicuul' Februari staking herdacht PAGINA 10 SPORT DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 MARSALA (Reuter) - De Frans man Bruno Wojtinek, de 22-jarige ploeggenoot van Laurent Fignon, veroverde gisteren de eerste posi tie in het algemeen klassement van de Ronde van Sicilië, omdat hij een valpartij net voor bleef. Wojtinek HOOFDDORP (ANP) - Dankzij de overeenkomst van vier jaar, die de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie gisteren in een hotel op Schiphol heeft getekend met het Amerikaanse bedrijf Converse kan de atletiekunie niet alleen z'n top maar ook de breedte meer moge lijkheden bieden. Door een bruto sponsorbedrag van één miljoen gulden kan de KNAU de komende vier jaar een aantal activiteiten ontwikkelen die door de korting op de subsidies an ders niet uitvoerbaar zouden zijn geweest. Voor het komende sei zoen kan de atletiekunie extra cen trale- en decentrale trainingen ten behoeve van een groep van 130 at leten geven. Het is één van de ze ven activiteiten, die de KNAU gaat ontplooiien. Verder zal extra medi sche begeleiding, zogenaamde blessurestages op het medisch cen trum van de Nederlandse Sportfe deratie op Papendal, waarvan de afgelopen weken de nationale re cordhouder kogelstoten en discus werpen Erik de Bruine al profiteer de, beschikbaar komen. De nationale top zal dankzij de bijdrage van de sponsor meer mo gelijkheden voor trainingsstages in het buitenland krijgen. Voor de aankomende talenten worden de mogelijkheden tot ontwikkeling ook groter. De jeugdatleten krijgen wedstrijdgelegenheid in het bui tenland om zich te kwalificeren voor de Europese jeugdkampioen schappen, die in augustus in Oost- Duitsland worden gehouden. Ook zal de KNAU buitenlandse trainers kunnen uitnodigen voor bijscholing van de eigen trainers. Als eerste komen de Russische ko gelslingeraars Joeri Sedykh en Anatoli Bondartsjoek van 22 tot 29 april naar ons land. In augustus volgt de Westduitse hoogspring- trainer Paul Frommeyer. Met de nieuwe activiteiten is volgens KNAU-voorzitter Wim de Beer, jaarlijks een bedrag van ongeveer anderhalve ton gemoeid. won in de tweede, 170 kilometer lange etappe tussen Partinico en Marsala de eindsprint van de ge lukkigen, die geen last hadden van de botsing. Johan van der Velde, rijdend in de Italiaanse ploeg van Mauro Battaglini, werd vierde. In het algemeen klassement staat hij zevende met zeven seconden ach terstand op de leider. Net als zondag, in de eerste etap pe, kwam een aantal renners op een kilometer voor de finish met elkaar in botsing. Niemand raakte ernstig gewond, hoewel de gevol gen voor enkele toppers minder aangenaam waren. Zo kwamen Francesco Moser en Guiseppe Sa- roni niet verder dan de elfde en vijfentwintigste plaats. In de alge mene rangschikking komt het duo niet eens voor bij de eerste tien. Wojtinek werd overigens pas als winnaar aangewezen nadat de fi- nishfoto had aangetoond, dat hij Patrizio Gambirasio en Mario No- ris was voor gebleven. LEIDEN - Het vrouwenteam van RW speelde een goede volleybal- wedstrijd tegen het in de promo- de been brengen, waardoor de gen VOY. Voor de tweede keer in kon WVC geen ploeg op tieklasse uitkomende team DVC. Na veel spanning ging de te- ging- genstander uit Driebruggen met Het een 2-3 zege naar huis. Eveneens wedstrijd reglementair verloren voor het bekertoernooi moesten de team t de eerste klasse van het rayon Leiden spelende RW i Johan van de Velde. vrouwen van WVC aantreden te- DEN HAAG (ANP) - Om uiteenlo pende redenen hebben Hans Ree, Gert Ligterink en Peter Scheeren afgezien van deelneming aan het zoneschaaktoernooi, dat van 8 tot en met 19 maart in Montpellier wordt gehouden. De Koninklijke Nederlandse Schaak Bond heeft Hans Böhm, Kick Langeweg en Ri- ni Kuijf als vervangers aangewe zen. i grote vorm tegen DVC. De Rijnsburgse forma tie toonde met name in de eerste drie sets aan in aanvallend opzicht veel meer mogelijkheden te heb ben dan de opponent. De eerste set werd door RVV met 15-7 gewon nen en ook de derde eindigde met een dergelijke score. In het tweede bedrijf kwam DVC door wat onge lukkige Rijnsburgse foutjes als overwinnaar uit de bus (13-15). Omdat DVC ook de vierde set nipt pakte (13-15) moest er een vijfde speldeel aan te pas komen om de winnaar aan te wijzen. Hierin bleek duidelijk dat RW niet gewend is aan zo'n extra, in het rayon ongebruikelijke set. De vermoeidheid sloeg toe en DVC, dat in de verdediging veel haalde, profiteerde (10-15). Bij de WVC- vrouwen rommelt het. In de com petitie kon de Warmondse vereni ging al een keer geen team in het veld brengen en ook voor de beker wedstrijd tegen VOY, af te werken in Ouderkerk aan de IJssel, lukte dit niet. Het vrouwenteam van Agon had in Boskoop weinig in te brengen tegen DAC, dat via een 0-3 overwinning (7-15, 14-16 en 8-15) overstapte naar de volgende ronde van het bekertoernooi. Bij de mannen stond de beker wedstrijd Agon-LUSV op het pro gramma. De eerste set werd door de Boskopers met ruim verschil gewonnen en de tweede eisten de Leidenaren, spelend zonder John Groen, duidelijk voor zich op. In de derde vierde de spanning hoog tij. Pas bij een 20-18 score kwam de beslissing. Teleurgesteld door dit verlies legde LUSV, dat geen wis selmogelijkheden had, het hoofd in de schoot: 15-10. Ook voor de competitie (rayon Gouda) werkte Agon een wedstrijd af. De koploper van de eerste klas se verspeelde daarin verrassend een punt aan het veel lager op de ranglijst staande Dosko. In Stol wijk begon Agon goed (4-15), om vervolgens de aanvallers steeds op het vijandelijke blok te zien stui ten: 15-6 en 15-6. Pas in de vierde set, toen Frans Hermans als spel verdeler ging fungeren, lukte het weer: 9-15. LEIDEN Jan Hoogeveen uit Woubrugge heeft op het kunstys van de Leidse ijshal een nationale shorttrack-wedstrijd voor junioren gewonnen. Het IHCL-lid zegevier de op de 500 meter over zijn club genoten Arnold van der Poel en Mark Velzeboer. Door zyn overwinning in Leiden werd Hoogeveen winnaar van het totaalklassement in de competitie van de junioren. Mark Velzebeor en Lard Koeken, beiden Indoor Hardrij Club Leiden, werden twee de en derde. Bij de meisjes ging de zege naar de Rijnsburgse Petra Grimbergen. Zij won de strijd van Priscilla Ernst (DKIJV Delft) en haar club genote Wendy van der Poel. LEIDEN - In de interregionale klasse blijven de zaalvoetballers van Ju/de Singel in de race met dunum, Lisse en Van der Plas) ver- koploper Snoekie, dat met 3-5 ze- loren alle drie. In de hoofdklasse gevierde bij Datarex. Ju rekende in kwam Glasbergen weer een stapje Maasland af met één van de achter- dichter by de titel door in Katwijk volgers, De Maas. In een turbulent moeiteloos over De Hanepoel heen treffen werd het 2-8 voor de Leidse *e lopen (9-5). formatie, die pas zeer laat in de avond de thuisreis kon aanvangen, omdat de spelersbus van de plaat selijke dijk was gegleden en met behulp - De Maas-Ju/de Singel 2-8 Piet sloos zette Ju voor rust op i takelwagen weer een voorsprong door een penalty te benutten. Na de pauze vergrootte Jan van der Reyden de marge alvo rens Hugo Kruithof de thuisploeg terug in de wedstrijd schoot. Ri chard Kleyn en Piet Sloos zetten de Leidse kampioenskandidaat evenwel op een veilige voorsprong, maar dat mocht niet verhinderen dat opeens de vlam in de pan sloeg. Bijna de voltallige thuisploeg kreeg het aan de stok met de Ceverbo-doelman Arie Westdijk in een glanzende vorm stak en dat Wim de Roo bij de stand 2-0 (twee doelpunten van Frans Bouman) een ideale mogelijkheid onbenut liet om de 'aansluitingstreffer' te scoren. De Roo miste een penalty. Toen Frans Sjardijn ook nog eens tegen een straf van minuten opliep, het helemaal gebeurd met het SAN SALVADOR (AFP) - Het voetbalelftal van Suriname verloor in San Salvador met 0-3 (0-1) van El Salvador. De wedstrijd werd gespeeld in de tweede ronde uit de Midden- en Noordamerikaanse zone van de voorronden voor het toernooi om het wereldkam pioenschap 1986. De doelpunten werden gemaakt door Alfaro (25), Huezo (50) en Hernandez (70). Peru won in Santiago een vriendschappelijke voetbalwed strijd tegen Chili met 2-1. Bij de rust stonden de bezoekers nog met 1-0 voor. scheidsrechter die de gasten zou Leids verzet. Daaf Stok (2x), Arie bevoordeelden. Zo'n tien strafmi- nuten voor De Maas waren het ge- Riedijk (2x), Albert Siera (eigen doel) en Frans Bouman (2x) deden volg en Ju kon in één minuut tijd Lugdunum met het schaamrood maar liefst vier keer scoren (Jan van der Reyden, twee keer Ger Nachtegeller en Richard Kleyn) omdat er nog maar twee tegenstan ders op het veld stonden. Uiteinde lijk scoorde Johan v.d. Hoek nog Van der Plas De Rozet volop in de op de kaken huiswaarts keren. De Rozet-Van der Plas 6-2 Na een 3-1 ruststand (tegendoel punt Marco van der Plas) bracht een keer voor De Maas dat een ver diende, maar wel geflatteerde ne derlaag leed. Ceverbo-Lugdunum 9-0 Een uitslag die uiteraard niets aan duidelijkheid te wensen over laat. Lugdunum had de pech dat problemen en toen Peter Taalman voor 3-2 zorgde wankelde de Ro- zenburgse veste. De Katwijkers lie ten evenwel kansen op de gelijk maker liggen en De Rozet kon zich aan de druk ontworstelen. Sterker nog, de thuisclub liep counterend uit naar 6-2. Zwartewolf-Lisse 2-1 Lisse kreeg in dit treffen het loon van de angst. Wim Bouckaert zette de angstig spelende gasten vijf mi nuten na de pauze weliswaar op voorsprong, maar uiteindelijk slechtte de thuisploeg toch de le vende muur van Lisser verdedi gers. Na een kwartier in de tweede helft scoorde Nico van As de ge lijkmaker en de winnende treffer kwam zes minuten voor tijd van de voet van Peter Kooien. Een gelijk spel zou evenwel de juiste veldver- houding hebben weergegeven. Hoofdklasse Glasbergen-De Hanepoel 9-5 De koploper en zekere kampioen in de hoofdklasse hoefde beslist niet tot het uiterste te gaan om De Hanepoel op de knieën te krijgen. Bij de rust prijkte er een 4-1 voor sprong op het scorebord van de Cleyn Duinhal door doelpunten van Martin van der Plas, Peter en ling voegden Huug Aandewiel, Ni co Zwaan, Peter Hogewoning, Martin van der Plas en Jan Hoge woning de score verder op. De laat ste treffer van Jan Hogewoning was volgens coach Nico Glasberen "een regelrechte 'beauty'. De mooi ste die ik van het jaar heb gezien, er zaten wel drie, vier scharen op rij in". De tegentreffers van De Hane poel werden gscoord door Zephrie van Ruiten en John van Klink. Cleyn Duin-Bax 3-8 Hoewel het aantal doelpunten anders doet vermoeden, werd er in Katwijk beslist geen propaganda gemaakt voor het zaalvoetbal. In een matig treffen, dat een rust stand van 0-2 kende, scoorden de zaalvoetbalinternationals van Bax, Hans van Leeuwen en Mario Faber respectievelijk 4x en 2x en namen Jan Homan en Theo van Kampen de overige Bax-treffers voor hun rekening. Jan van Dijk en Adrie Jan Hogewoning en wederom Mar- Nijgh scoorden de eretreffers voor der Plas. Na de doelwisse- de thuisploeg. ALMELO (GPD/ANP) - WD- fractieleider Nijpels blijft achter minister Van Aardenne (economi sche zaken) staan. Hij ontkende gisteren tijdens een werkbezoek in Twente ook stellig dat partijvoor zitter Kamminga en de fractievoor zitter in de Eerste Kamer Zouten dijk vinden dat de bewindsman moet aftreden. Citaten daarover zijn uit hun verband gerukt, zei hij. De liberalen vinden dat Van Aar denne zelf moet besluiten of hij na afloop van het RS V-debat kan aan blijven of niet. Wel is de positie van Van Aardenne verzwakt, gaf Nij pels toe. Kamminga heeft gezegd het niet uit te sluiten dat de positie van de minister veranderd is na afloop van het vandaag begonnen afslui tende RSV-debat. Maar de partij top zal zeker geen druk op Van Aardenne uitoefenen om af te tre den, aldus Kamminga. Hij heeft overigens een spreekbeurt afge zegd om donderdag in de Kamer aanwezig te kunnen zijn. Op de partijbijeenkomst, die be doeld was om de aanhang van de WD een hart onder de riem te ste ken, ging Nijpels verder uiterst kort in op de huidige verdeeldheid in de partij. Hij zei slechts, doelend op de verschillende uitspraken hierover van WD-functionarissen, dat het een goede zaak zou zijn in dien allen in de partij wat terug houdend zouden zijn in het geven van commentaar. Met deze opmer king doelde hij vooral op oud-mi nister Geertsema, die openlijk heeft gepleit voor het aftreden van Van Aardenne en twijfels heeft uit gesproken over het functioneren van Nijpels. Ook minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) riep de partij op eindelijk het verstand te gebrui ken. Discussies zijn nodig, maar de liberale veerkracht moet niet kapot gemaakt worden doordat anderen de verschillen in de partij bena drukken, aldus Smit-Kroes. Hooft-prijs Zowel Nijpels als Smit-Kroes legden opnieuw uit dat de WD vindt dat de schrijver Hugo Brandt Corstius om literaire redenen de P.C. Hooft-prijs best had kunnen krijgen. Smit-Kroes tekende daar bij aan dat ze zich afvraagt of zijn werk inderdaad zover boven dat van anderen uitsteekt dat hij daar voor de staatsprijs verdient. In stemming met de afwijzing van mi nister Brinkman (WVC) is geba seerd op de kwetsende geschriften van de schrijver. Volgens Nijpels gaat het niet aan iemand die een bewindsman omschrijft als Eich- mann en daarmee voor vele Neder landers de gruwelen van de oorlog in hun herinnering roept, een staatsprijs uit te reiken. Smit-Kroes toonde zich boos op premier Lubbers die op een pers conferentie bekend maakte welke WD-ministers met Brinkman hadden ingestemd over het niet toekennen van de P.C. Hooft-prijs. Dat bevordert de samenwerking in de ministerraad niet, zei zij. Minis ter Smit-Kroes vindt dat het ver trouwen weer hertsteld moet wor den door dit soort fouten niet meer te maken. Ze noemde de discussie rond de P. C. Hooft-prijs langza merhand ridicuul worden. AMSTERDAM (ANP) - Vele duizenden mensen hebben gis termiddag deelgenomen aan het jaarlijkse défilé langs het monument De Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam ter nagedachtenis van de februaristaking in 1941 en het verzet tegen het fascis- Namens B en W van Amster dam legden burgemeester Van Thijn en wethouder Heerma als eersten een krans bij het monu ment. Ook oud-burgemeester Polak was aanwezig. Kransen waren er verder namens de ge meenteraad, de stadsdeelra den, het Auschwitz-comité, de Vrouwen van Ravensbrück en vele andere organisaties, instel lingen en particulieren. Tussen het publiek achter de hekken werd een spandoek omhoog gehouden met de tekst: 'C.D.Ausweis: oprotten' als protest tegen de plannen van het CDA een persoonsregi stratie in te stellen. De organi satie van de herdenking ver zocht de demonstranten dit spandoek weg te halen, maar toen zij aan dat verzoek niet voldeden werd verder niet op getreden. ROME - De plaatsing van de eer ste 17 kruisraketten op de Sici- liaanse luchtmachtbasis Comiso bleek geen beletsel voor een offi cieel bezoek van Andrej Gromiko aan Italië. Sinds het laatste bezoek van de Russische minister van bui tenlandse zaken zijn zes jaar verlo pen: de zes van Afghanistan, Po len, de rakettenkwestie en, op het bilaterale plan, de „bezinningspau- ze" over de gasleiding. door Hein ten Kortenaar Gromiko's reis geldt officieel als tegenbezoek voor dat van de toen malige Italiaanse minister van bui tenlandse zaken Emilio Colombo in 1980: in betere tijden was het de bedoeling geweest, deze bezoeken beurtelings ieder jaar te herhalen. Het is in ieder geval het eerste be zoek van Gromiko aan een van de NAVO-landen sinds het begin van de kruisrakettenkwestie, en het is ongetwijfeld niet toevallig, dat hiervoor juist Italië is uitgekozen. In mei van het vorig jaar ver klaarde de premier, Bettino Craxi, in Lissabon: „Het lijkt mij logisch, dat twee partijen die zich aan één tafel scharen in de tussentijd niet doorgaan raketten tegen elkaar op te stellen". Washington haastte zich te ont kennen dat er sprake kon zijn van een tijdelijke bevriezing van het kruisrakettenprogramma, en Italië zelf ontving intussen de eerste ra- kettenzending, maar niettemin blijft de Sowjet-diplomatie Italië beschouwen als een plooibare ge sprekspartner, die kan bijdragen tot de opening van een reële dia loog tussen de twee machtsblok ken, aan de vooravond van de ge spreksronde in Genève. Van belang zijn verder de inten se contacten die Italië de laatste tijd heeft gelegd in het Midden- Oosten, waarvoor de Sowjet-Unie hernieuwde belangstelling toont. Handelsbalans Van Italiaanse zijde is een van de hoofdpunten van de besprekingen het groeiende handelstekort tus sen de beide landen. In 1975 ver toonde de handelsbalans nog een overschot van ruim 90 miljard lire, een jaar later was dit al omgeslagen in een tekort van 321 miljard, en in 1984 bedroeg het tekort al 4300 mil jard lire (8 miljard gulden), ofwel bijna een kwart van het totale han delstekort van Italië. Dit wordt voor ongeveer 90 procent veroor zaakt door energieleveranties. Na de lange bedenkpauze, in 1981 besloten door de regering- Spadolini na de gebeurtenissen in Afghanistan en Polen, onderteken de minister Andreotti in 1984 een „programma van economische en industriële samenwerking op lan ge termijn". Een maand later sloot het Italiaanse staatsenergiebedrijf SN AM een overeenkomst met zijn Sowjet-partner Sojuzgaz Export, voor de leverantie van 110 tot 120 miljard kubieke meter aardgas in 25 jaar (1984-2008), ter waarde van ongeveer 28.000 miljard lire (50 miljard gulden). Van gelijktijdige overeenkomst tussen de ministers van buiten landse handel, die voorzag in een geleidelijke vermindering van het handelstekort, is tot nu toe weinig of niets terechtgekomen. Het valt n, dat de handelskwestie de hoofdpunten van de be slolkoers handel verboden ofloète not geschorst achtergestelde lening Noteringen van dinsdag 26 februari 1985 (tot 12:30 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 17000 167.50 217 00 216.30 211.50 209 00 73.60 72ZO 179.20 178.10 110.50 109.50 16500 184.00 204.50 203.30 271.00 262.50 X 184.50 18000 303.50 300.00 338.00+ 334.80 204 00 203.50 32.50 32.70 102 30 102.50 285 50 270 001 420.20 421.00+ sprekingen tussen Gromiko en de Italiaanse regering zal uitmaken. Behalve de Italiaanse premier Craxi, de minister van buitenland se zaken Andreotti en president Pertini, zal Gromiko ook de paus ontmoeten. Het is niet de eerste keer dat hij met Johannes Paulus II een gesprek heeft: hij ontmoette hem al eerder, in januari 1979, en kele maanden nadat de Pool Karol Wojtyla tot paus was gekozen. Voordien had hij diens voorganger Paulus VI niet minder dan zes keer ontmoet. In de tussenliggende jaren vielen de twee pausbezoeken aan Polen, de interne spanningen tussen kerk en staat in dat land en de aanslag op Johannes Paulus II, waarvan al thans de Italiaanse justitie het Oostblok verdenkt. Het zou inte ressant zijn te vernemen wat de twee staatslieden elkaar te zeggen hebben, maar over het gesprek, dat juist zoals de vorige keer zonder bemiddeling van tolken zal plaats vinden, zullen ook ditmaal geen nadere mededelingen worden ver strekt. In zwijgzaamheid doen Va- ticaan en Kremlin niet voor elkaar onder. 157.00+ 13600 455.00 454,00 cop 10000 00 9800 00 823.00 «00 00 10600.00 2540 00 137.00 B 247.00 237.00+ 15.00 200.00+ beleggingslnst. 16300 160 50 1280 00 1280 00 viking 180 OBLIGATIES staatsleningen nl 12*4 81-91 129.70 129.50 11M? 01-92 11% 82-92 112.70 4 11V4 8: 113.00 113.00 112.20 112.20 109.20 0% 82-89 106 10 4 8% 84II-94 1 02.80 ^4 83-93 100.20 10010 bng bg1lV«6 bg 10*4 8 ebn9%85-92 99 90 103.30 10370 102.50 bmh 7% 85-92 96 00 Mmaw4%85 9350 neb 8% 84-92 102.20 imb7'/4 83-91 97.30 php 8*4 83-93 102.00 102.00 102.00 102.30 102.00 100.30 100.20 wh9%79«7 101.10 101.10 wh 9 76-85 100.00 100.00 wh 9 84-93 100.90 100.90 wuh 8*4 78-87 100 25 100.30 wh 8% 82-89 96.85 98.80 wh 8% 84-92 100.00 L 99 80 parallelmarkt aandelen Indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.a) obl.lnde«/eff.rend.(c.b.a.) Goud en zilver Goud onbewerkt: 35700-30200. Zilver onbewerkt: 670-740. Beursoverzicht Ongeanimeerde beurs De Amsterdamse beurs lag er van ochtend lusteloos bij en in de meeste sectoren gingen de note ringen dan ook naar beneden. Ook de obligatiesector was vandaag weer eens aan de flauwe kant. Koninklijke Olie- kon vanochtend geen kracht ontlenen aan de dol larkoers. Ondanks het feit dat de Amerikaanse munt het recordni veau nog weer wat verbeterde moesten de oliewaarden ruim twee kwartjes Inleveren. Als oorzaak wezen de handelaren de niet zo sterke stemming voor Koninklijke staande houden maar de andere internationale aandelen moesten wat achteruit. Unilever verloor hier bij enkele guldens. De financiële sector gaf vandaag niet zon florissant beeld te zien. NMB verloor bijvoorbeeld f4,50. waaruit blijkt dat de beurs nog niet zo optimistisch is ten aanzien van de morgen door deze bank te pu bliceren voorlopige uitkomsten en het dividendvoorstel over 1984

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10