Akkoord Amman: concessies PLO iVk Chaos bij kaping in Beiroet Tsjernenko op televisie Tekst openbaar van afspraak met Hoessein Nieuwe leider FDP: liberalen uit 't dal 'IJzeren vuist' van Israël in Z.-Libanon Poolse regering in beraad over prijzen bT» - Belg pleegt zes moorden Rellen bij mars Britse mijnwerkers Trein in brand Zieke partijleider krijgt stembus 'thuis' MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BONN - De Westduitse liberale partij FDP heeft afscheid genomen van haar voorzitter Hans-Dietrich Genscher. Op het partijcongres in Saarbrücken werd minister van economische zaken, Martin Bange- mann (50), met 352 van 394 stem men tot zijn opvolger gekozen. door Hans Amesz In zijn slottoespraak zei Bange- mann dat het weer bergop gaat met de FDP, dat het dal verdwenen is en de bittere tijd van twijfel voor bij. „Dit congres heeft getoond dat wij kunnen vechten en gezamen lijk kunnen overwinnen", aldus AMMAN (DPA/AFP/ANP/AP) - In het akkoord dat Jordanië en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO twee weken geleden in Amman sloten, aanvaardt de PLO VN- resolutie 242, waarin het recht van Israël op een veilig bestaan wordt erkend. Dit blijkt uit Bangemann, dié cerdcThad tcéege"- de tekst van het akkoord die zaterdag in Amman werd bekendgemaakt door het bureau geven dat er nog een „vijf procent van de Jordaanse premier, Ahmed Obeidat. In het „akkoord van Amman" be vestigen Jordanië en de PLO hun verbondenheid aan het principe van de ruil van „gebied voor vre de", „volgens de resoluties van de Verenigde Naties, daarbij inbegre pen de resoluties van de Veilig heidsraad". De tekst van het ak koord gaat niet verder, maar vol gens de Jordaanse minister van in formatie, Leila Sharaf, behoort re solutie 242 tot deze resoluties. Tot dusver was resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de VN voor de PLO niet aanvaardbaar omdat daarin het Palestijnse probleem wordt omschreven als een vluchte lingenprobleem. In de resolutie wordt het recht van Israël op een internationaal geaccepteerd be staan binnen veilige grenzen er kend. In het „project voor gezamenlij ke actie", op 11 februari overeenge komen door de Jordaanse koning Hoessein en PLO-leider Jasser Arafat, heeft de PLO verscheidene belangrijke politieke concessies gedaan, verklaarde de Jordaanse premier Obeidat na publikatie van de overeenkomst. Hij riep de Ver enigde Staten op tot openbare be sprekingen met de PLO en vroeg om een dialoog tussen Amerikaan se vertegenwoordigers en een Jor daans/Palestijns onderhandelings delegatie. BEIROET - Voor de vijfde achter eenvolgende dag heeft het Israë lisch leger gisteren een reeks van dorpen in het nog altijd bezette deel van Zuid-Libanon omsingeld en doorzocht. door Aernout van Lynden Volgens VN-bronnen in het zuiden zouden gisteren in totaal negen dorpen het slachtoffer van het nieuwe Israëlische 'offensief zijn geweest. Sinds begin vorige week zijn als gevolg van de Israëli sche acties zeker vijftien mensen gedood, tientallen huizen door de Israëliërs vernietigd en honderden Libanezen gevangen genomen. De Israëliërs waren vorige week, na hun terugtrekking uit de haven- Buitenland kort stad Sidon en omstreken, begon nen met wat minister Rabin (de fensie) inmiddels heeft omschre ven als de Israëlische 'ijzeren vuist' tegen het voortdurende verzet. De operaties zijn vooral gericht op de dorpen rond de havenstad Tyre, een gebied dat sinds begin vorig jaar het 'hart' van het verzet van de plaatselijke Sji'itische mos lembevolking vormt. Volgens de VN-bronnen in het zuiden zou de grootste operatie gis teren uitgevoerd zijn in het dorpje Bidias, de officiële woonplaats van Daoud Daoud, de leider van de Sji- ietische beweging Amal in Zuid- Libanon. Al ruim een jaar lang pro beren de Israëliërs tevergeefs Da oud te pakken te krijgen. Dat was wederom gisteren het geval, maar de bevolking van het dorp heeft wel moeten toekijken hoe het huis van Daoud met de grond gelijk werd gemaakt door een bulldozer. Bij alle Israëlische acties in de dor pen in de afgelopen twee weken worden nu ook bulldozers ingezet om huizen te vernielen. Een ont wikkeling die door Unifil ernstig bekritiseerd is en volgens de mees- 1T1. 0 te buitenlandse waarnemers in het Vliegramp opanjc gebied slechts zal leiden tot meer Het ongeluk met de Spaanse verzet- Boeing-727 waarbij vorige week dinsdag 148 mensen om het leven kwamen, is naar alle waarschijn- Ui kheid te wij ten geweest aan een weerhouden het huis van Daoud te handgemeen met de Israëliërs ver wikkeld. Ook dit vormt een nieuwe ontwikkeling - de betrekkingen tussen Unifil en de Israëlische be zettingsmacht worden met de dag meer gespannen en sommige hoge officieren van de VN-vredesmacht vrezen dat het in de komende we ken tot meer gewelddadige ge vechten zou kunnen komen. laag hebben gevlogen. Onderzocht wordt nog of de piloot, die als drin ker bekend stond, onder invloed kan zijn geweest. 'Dodelijke' actie In de Nigeriaanse staat Ogun zijn zeker 120 patiënten overleden, ten gevolge van een staking van art sen. De artsen in overheidsdienst begonnen hun staking drie weken geleden. Zij eisen betere facilitei ten in de gezondheidszorg. Links/rechtse ruzie In het centrum van Frankfurt zijn zaterdag linkse en extreem rechtse betogers met eikaars slaags BEIROET (GPD) - Een veilig- geraakt. De politie die de vechten- heidsbeambte van het vliegveld de partyen probeerde te scheiden van Beiroet heeft zaterdag een met behulp van waterkanonnen Boeing 707 gekaapt om verbete- traangas en de wapenstok, werd nng van de arbeidsomstandighe- den af te dwingen. Het drama be- - gon zaterdagmiddag toen vlucht Een andere politieke concessies van de zijde van de PLO is dat zij instemt met de vorming van een „gezamenlijk Jordaans/Palestijnse delegatie" voor vredesbesprekin gen. Daarmee laat Arafat zijn eis vallen dat een onafhankelijke Pale stijnse afvaardiging moet deelne men aan welke onderhandelingen dan ook. Hierbij moet worden aan getekend dat de tekst spreekt van een „gezamenlijk Jordaans/Pale stijnse delegatie, in het kader van een internationale conferentie". Aan de haalbaarheid van een in ternationale conferentie, waaraan de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad (inclusief de Sow- jet-Unie) en de betrokken partijen zouden moeten deelnemen, wordt algemeen getwijfeld omdat de Ver enigde Staten en Israël daar tegen zijn. De VS zijn voorstander van di recte onderhandelingen tussen de betrokken partijen. De Jordaans/Palestijnse over eenkomst geeft aan dat het Pale stijnse volk „zijn recht op zelfbe schikking" zal uitoefenen „in het kader van de toekomstige Arabi sche confederatie tussen de twee Jordaanse en Palestijnse staten". Met andere woorden: de eis van een volledig zelfstandige Palestijn se staat is voorlopig opgegeven. De politieke concessies van de PLO „hebben tot doel te trachten de huidige diplomatieke patstel ling te doorbreken en de Verenig de Staten aan te zetten tot een stap in de richting van een rechtvaardi ge van het Palestijnse vraagstuk", verluidde in dezelfde bronnen. Saoedi-Arabië uitte zaterdag, en kele uren na de publikatie van de inhoud, met een donatie van 110 miljoen gulden aan de PLO zijn stilzwijgende instemming met het Jordaans/Palestijnse akkoord. De Egyptische semi-officiële media riepen gisteren in Cairo op tot we reldwijde steun voor het Jordaans/ Palestijnse verdrag. Syrië heeft het akkoord afgewezen, omdat het 'de Arabische rechten met voeten treedt'. Boesak geschorst JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse predikant ds.Alan Boesak is tijdelijk geschorst door de de Nederduitse gereformeerde sendingkerk vanwege beweringen over een buitenechtelijke verhou ding met de voormalige mede werkster van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, Melanie Scott. Boesak is vice-president van deze Raad van Kerken, tevens voorzit ter van de Wereldraad van Her vormde Kerken en bescherheer van de multi-raciale oppositiebe weging UDF, het Verenigd Demo cratisch Front. Als gevolg van de schorsing is het Boesak niet langer toegestaan te preken, in de eredienst voor te gaan of de sacramenten toe te die nen. De schorsing geldt voorlopig tot 11 maart. Dan zal de zgn. ring- commissie van de Sendingkerk een definitieve beslissing nemen over de toekomst van Boesak. probleem" bestaat. De voorzitter verwees daarmee naar de kiesdrempel, waardoor al leen partijen die rrieer dan vijf pro cent van de stemmen veroveren. zetels krijgen. Bij de komende deelstaatverkiezingen op 10 maart in Berlijn en Saarbrücken zal blij ken in hoeverre de woorden van Bangemann ook door de kiezers worden onderschreven. De meeste Duitse commentato ren zijn overigens van mening dat de FDP na het congres in Saar brücken inderdaad een meer geslo ten en zelfbewuster indruk maakt. Vergeleken met het chaotische congres van Münster vorig jaar verliep Saarbrücken zeer harmo nieus. In zyn afscheidsrede als voorzitter zei minister van buiten landse zaken Genscher zelfs dat hij fouten had gemaakt en het velen niet makkelijk had gemaakt. Onder Bangemann zal de FDP strikt de nadruk blijven leggen op de vrije markteconomie. „Die zul len wij harder, radicaler en realisti scher verdedigen dan onze coalitie partner. Daar is niets onmenselijks of a-sociaals aan. Het gaat om de kern van het liberalisme en die kan niet worden opgegeven". Behalve tegen de sociaal-demo cratische SPD en de vakbonden, die veel te veel invloed aan de over heid willen geven, zet de FDP zich op het gebied van de rechtspolitiek af tegen de CDU/CSU. De gedele geerden wensen geen verscher ping van het demonstratie- en asielrecht. Maar ondanks deze kri tiek legden vrijwel alle sprekers op het congres er de nadruk op dat er voor voortzetting van de huidige CDU/CSU-FDP-regeringscoalitie Peutertje erft besmet fortuin GLASGOW (AP) - Een driejarig jongetje uit Glasgow, Tommy Craven, heeft een fortuin geerfd van een Britse graaf, Thomas Robert Douglas Gra ven, die in 1983 op 26-jarige leeftijd zelfmoord pleegde van wege een oude vloek die op de familie zou rusten. Het kind erft 762.000 pond. Tommy Craven is een onwet tig kind van de graaf, die nooit is getrouwd. De moeder, die tot 1982 met de zevende graaf Cra ven samenwoonde op het land goed Hampstead Hall ten wes ten van Londen, kreeg na een rechtszaak met de moeder van de graaf de voogdij over het kind en woont sindsdien in Glasgow in Schotland. Volgens dorpelingen in de omgeving van het landgoed is de familievloek honderden ja ren geleden geuit nadat een van de voorzaten van de graaf een dorpsmeisje zwanger had ge maakt. Volgens de vloek zullen alle manlijke leden van het ge slacht sterven voordat hun moeder overlijdt. Sinds de ze ventiende eeuw heeft geen van de graven de 60-jarige leeftijd bereikt. WARSCHAU (Rtr.DPA/UPI) - De ring voorgestelde varianten van Poolse regering vergadert vandaag prijsverhogingen die gepaard zou- haar plannen de voedselprij- den gaan met zen te verhogen. De kans is groot rantsoenering, dat die plannen niet doorgaan, nu noemt zorg opheffing van de De vakbonden de levensstan- zowel de officiële als de verboden daard als reden. Zij zeggen verder vakbonden daar bezwaar tegen alleen akkoord te gaan met de op hebben gemaakt. Als de verhoging heffing van de rantsoenering van van de levensmiddelenprijzen kracht wordt, zullen de kosten levensonderhoud met 4,2 procent ting maken stijgen. Minister Stanislaw Ciosek kondigde giste- graanprodukten. Verder moet de regering in juli een precieze schat- de verandering van de kosten van levensonder- vakbondszaken houd, zo staat in de verklaring. De leider van Solidariteit. Lech het speciale kabinetsberaad Walesa, kon zaterdag niet onmid- wilde niet reageren op dellijk zeggen of de staking van 28 februari zal doorgaan onder de nieuwe omstandigheden. Het be stuur van Solidariteit zal volgens Walesa nu zijn nieuwe standpunt moeten bekendmaken, aldus Wale- de uitspraak van de officiële vak centrale, dat de prijsverhogingen geleidelijk moeten worden inge voerd. Ciosek wees er op dat een wijzi ging in de regeringsvoorstellen uit stel met zich meebrengt van het opheffen van de rantsoenering van levensmiddelen als rijst, meel, bo ter. suiker en vlees. In een zaterdagavond gepubli ceerde verklaring heet het dat de officiële vakbonden afwijzend staan tegenover alle door de rege- kogeld. De politie verrichtte 30 restaties, zo deelde een woordvoer der van de politie mee. Gouden vondst Indiase douaniers hebben bij 203 van de Libanese luchtvaart maatschappij MEA klaar stond om naar Londen te vertrekken. De kaping werd direkt opge- merkt. Leden van de veiligheids- toevel 171 kilo goud gevonden met dienst, het Libanese leger en mili- i waarde van meer dan tien mil- tieleden van de sji'ietische bewe- gen een muur werd gegooid. On- de direkteur van de veiligheids- ging Amal bestormden vrijwel on- danks het feit dat de soldaten en dienst en een van de leiders van de middellijk het toestel. veiligheidsbeamten het vliegtuig Druze militie PSP met de kaper. Terwijl de kaper de piloot dwong meerdere malen beschoten moes- Uiteindelijk vloog de Boeing terug naar de startbaan te rijden, konden ten zij toekijken hoe de Boeing on- naar Beiroet, de veiligheidsmannen, de soldaten danks de open deuren en slepende Wat er zich na de landing precies en de militieleden alle passagiers gele noodglijbanen de lucht in- heeft afgespeeld is nog onduide- uit het vliegtuig evacueren via de ging. lijk. Tijdens de onderhandelingen nooduitgang en noodglijbanen. had de PSP al beloofd dat als Has- Zeven mensen raakten hierbij Terwijl de Boeing, met een lek in san zich zou overgeven, hem niets gewond en een zestig-jarige man een benzinetank en verscheidene zou overkomen en hij 'naar huis werd gedood toen hij door de gaten in een vleugel, naar Larnaca gereden' zou worden. Dat laatste luchtdruk van de straalmotoren te- op Cyprus vloog, onderhandelde schijnt ook gebeurd te zijn. PARIJS (AFP/UPI) - Bij een bomaanslag op de Parijse vestiging van het Britse warenhuis Marks Spencer zijn zaterdag een dode en 19 gewonden gevallen.De bom ontplofte bij de achteringang van vlak na de opening van de winkel Werknemers, klanten en voorbijgangers werden daarbij gewond. In een anoniem telefoontje aan het hoofdbureau van politie verklaarde vijf uur na de aanslag iemand die lid zei te zijn van de „Caribische revolutionaire alliantie" (ARC) dat hij de bom had geplaatst. (foto afp> Bangemann: optimisme (foto apj in Bonn geen alternatief bestaat en dat de FDP ook na de Bondsdag verkiezingen van 1987 op samen werking met de christelijke unie blijft aangewezen. OVERUSE (AP) - Een Belg heeft zaterdag zes familieleden ver moord voor hij de hand aan zich zelf sloeg, omdat hij van streek was over de echtscheiding van zijn De 63-jarige man schoot eerst in een café zijn schoondochter en haar moeder dood en is daarna naar huis gegaan waar hij zijn zoon, zijn twee kleinkinderen en zijn vrouw doodschoot. De dader sprong toen in een waterput en verdronk. Zijn zoon Willy (35) lag in schei ding met zijn vrouw Frida. Willy leefde al gescheiden van zijn vrouw. Zij was ingetrokken bij haar moeder, die eigenaresse was van het café de 'IJzer'. De kinderen van Willy en Frida, de 9-jarige Dalli en de 7-jarige Timmy, woonden bij opa, de dader, en oma. LONDEN (AFP/Rtr.) - Duizenden Britse mijnwerkers hebben giste ren een protestmars door Londen gehouden om hun al 11 maanden oude staking kracht bij te zetten. Toen de demonstranten de resi dentie van premier Thatcher in Downing Street naderden braken ongeregeldheden uit, waarbij en kele mensen gewond raakten en meer dan 60 betogers werden gear resteerd. Volgens de Britse mijnwerkers- bond NUM hebben 80.000 mensen aan de demonstratie deelgenomen. Naar schatting van de politie wa ren het er nog geen 15.000. Vakbondsleider Scargill be schuldigde de regering ervan te weigeren met de stakers te onder handelen en verklaarde dat er geen sprake van is dat de bond een ak koord ondertekent dat tot gevolg zou hebben dat de door de Britse nationale kolenraad (NCB) onren dabel geachte mijnen gesloten worden. De NCB heeft stakers een voor schot van 100 pond aangeboden als zij weer aan het werk gaan. ADVERTENTIE De officiële vakbonden hebben niet gezegd wat zij doen, indien de regering de prijsverhogingen toch doorvoert. Het is voor het eerst dat de officiële vakbonden zich uit spreken tegen prijsverhogingen. Het panel van deskundigen dat de regering adviseert inzake prijspoli tiek heeft ook de plannen voor prijsverhoging afgekeurd. Volgens het adviesorgaan moeten de verho gingen over een langere periode worden uitgesmeerd. NEW DELHI (AFP) - Bij een trein- brand bij Calcutta in India zijn za terdag honderd mensen omgeko men. De noodrem in twee wagons bleek buiten werking te zijn ge steld om misbruik te voorkomen. Het is een van de ernstigste trein rampen in India tot dusverre. In heel 1984 kwamen bij een totaal 10.000 treinongelukken in het land 300 mensen om. 25 JAAR VASTENAKTIE 180 miljoen gulden voor kleinschalige projekten van de zwaksten in Afrika. Azie en Latijns Amerika. Blijf helpen a.u.b.l Giro 5850 te Zeist. Banknummer 70.70.70.147 t.g.v. Vastenaktie-Nederland joen gulden, toen ze de haven 1 Bombay afzochten naar andere smokkelwaar. Behalve de goudsta ven haalde de douane nog een pak ket met 1.000 Japanse horloges uit het water ter waarde van meer dan vijftigduizend gulden. .Diepvriestweeling' Een onbekende 29-jarige Austra lische heeft als eerste vrouw ter wereld een tweeling gebaard die MOSKOU (AFP/DPA/UPI/AP) - woonlijk benadert de opkomst de Russische televisie heeft giste- honderd procent. de programmering onderbro- ken voor een reportage van twee ontstaan was uit bevroren em bryo's. De embryo's zijn geïmplan teerd door het Victoria-ziekenhuis in Melbourne, dat ervaring heeft met de invries- de. De eerste diepvries-reageer buisbaby kwam in april 1984 ook in Australië ter wereld. Mafia-moord Gewapende mannen hebben za terdag een van de rijkste Siciliaan- se industriëlen, Roberto Parisi (54) en zijn chauffeur (38) doodgescho ten. De politie vermoedt dat de dubbele moord door de Mafia is ge pleegd. Parisi was directeur van onder meer het bedrijf leem, dat zorgt voor de straatverlichting in Palermo. Er loopt al ongeveer een jaar een onderzoek naar dit bedrijf, omdat het begunstigd zou zijn bij het verwerven van overheidsop drachten. Tsjernenko vulde zijn stembiljet n aan een tafel en was vervolgens minuten waarin een stemmende staande te zien terwijl hij de func- ontdooimetho- partijleider Tsjernenko te zien was. tionarissen van het stembureau be- isar eerste keer in bijna dankte. De hoestende leider sprak twee maanden dat de zieke partij- slechts enkele woorden. Bijna leider in het 'opnebaar' verscheen. In de Sowjet-Unie werden giste- verkiezingen gehouden twee maanden geleden, op 27 de cember, was Tsjernenko ook alleen op de televisie te zien. Dit ter gele de parlementen van de diverse re- genheid van de uitreiking van een publieken en lokale volksvertegen- onderscheiding. Sindsdien heeft woordigingen. Tsjernenko stemde hij als gevolg van zijn ziekte een thuis, omdat hij niet in staat was top gemist van het Warschaupact naar het stembureau te komen, al dus een woordvoerder van het m nisterie van buitenlandse zaken. In elk kiesdistrict wordt over gens slechts één kandidaat gesteld, zodat de uitslag eigenlijk al vast- ontmoeting met premier Andres Papandreou van Grieken land. Tsjernenko's onverwachte optre den was strikt aan banden gelegd; er waren slechts enkele fotografen aanwezig. Dat was anders bij de staat. Niettemin stond gisteren in vermeende tweede man in het alle Sowjet-kranten dezelde op roep: „Allen naar de stembus". Ge- Kermlin, Gorbatsjov, die in gezel schap van zijn familie en tientallen westerse en Russische journalisten zijn stem uitbracht. Onduidelijk bleef gisteren waar Tsjernenko zijn stem uitbracht. Het officiële persbureau TASS be richtte slechts dat 'Konstantin Tsjernenko naar een stemlokaal is gekomen in het Moskouse district Krasnopresnenski.' Op de televi siebeelden was Tsjernenko zittend tussen een paar planten te zien in een onversierd vertrek met slechts een borstbeeld van Lenin. Er gin gen geen andere kiezers in of uit, en geen van de aanwezigen droeg een jas wat er op zou hebben gewe zen dat zij net van buiten waren ge komen. Een Russische journalist merkte op dat wanneer een stemgerechtig de in de Sowet-Unie om de een of andere reden niet in staat is naar een stemlokaal te komen, een stembus naar hem toe kan worden gebracht. Tsjernenko bij zijn privé-stembus.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7