'Het moet wel uit de mensen zelf komen' 'Computer verbetert kwaliteit arbeid' Suriname viert feest in armoe Bisschoppen Engeland en Wales: huisvesting onvoldoende Interview Vereniging vecht al tien jaar voor behoud kleine kernen Groningse econoom onderzoekt nieuwe technologie PAGINA 4 MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 Slrffl SOEST - Soms lijkt de verdwijning van de kleine dorpen in Nederland nog slechts een kwestie van tijd. De jongeren trekken weg omdat ze er geen wo ning kunnen vinden, hun werk elders is en het laatst overgebleven schooltje met sluiting wordt be dreigd. De vergrijzing slaat toe en uiteindelijk blijft slechts een schim over van de eens bloeien de gemeenschap. door Sjaak Smakman Maar dat hóeft niet, zegt stafme dewerker Henk van Paassen van de Landelijke vereniging van kleine Kernen (LVKK) met grote stelligheid. Opgericht door een Betuwse dorpspastoor viert de vereniging dit jaar het tienjarig bestaan en de club zet zich met hart en ziel in voor die kleine kern 'waar de mensen elkaar nog kennen'. Maar niet zozeer de LVKK als wel de bewoners be slissen over het voortbestaan van hun dorp, benadrukt Van Paas sen verschillende keren in het gesprek: zij moeten voor hun be langen opkomen, de nodige ini tiatieven nemen 'en in elk geval niet gezapig gaan zitten wachten tot het tij keert'. Kernen met minder dan pak weg vierduizend inwoners zijn er heel wat in Nederland: al dan niet als onderdeel van een grote re gemeente zijn er zo'n driedui zend. Daar wonen dus, rekent Van Paassen even voor, tussen de twee en tweeënhalf miljoen mensen. De Rijnstreek kent bij na alleen maar kleine kernen, maar ook de Bollenstreek heeft ze met De Zilk en de gemeente Valkenburg. Dorpen die, zoals de LVKK het mooi formuleert, 'een gemeenschap vormen van mensen met een bepaalde onder linge verbondenheid en betrok kenheid'. Maar die kernen balanceren vaak op de rand van de afgrond. Essentiële voorzieningen als woonruimte, werkgelegenheid, onderwijs, winkels en openbaar vervoer zijn vaak mondjesmaat aanwezig. En valt er één daarvan weg, dan komt zo'n gemeen schap in een bijna onstuitbare neerwaartse spiraal. Het klassie ke voorbeeld: stagnerende wo ningbouw. De jongeren trekken noodgedwongen weg, het dorp vergrijst. Het dorpsschooltje - vaak ook het enige verenigings gebouw - moet uiteindelijk slui ten. De kruidenier geeft de pijp aan Maarten bij gebrek aan klan ten en al snel wordt het dorp on leefbaar. De kleine kern heeft boven dien de wind niet mee. De trek naar het platteland uit de jaren zeventig is over en om de steden leefbaar te houden doet het rijk er alles aan om de mensen daar weer naar toe te krijgen. De grote steden krijgen voorrang bij de woningbouw, zoals vele platte landsgemeenten tot hun schade hebben ondervonden in de afge lopen drie, vier jaar. Vecht de LWK niet tegen windmolens? Nee, vindt Van Paassen, zelf so- ciaal-geograaf: "Veel geografen en sociologen hebben er al voor gewaarschuwd dat die hoop op een snel herstel van de stad niet terecht is. Bovendien gaat het in de kleine kern om zo'n groot aan- n, dat je niet künt zeg- vert. Het zou ook niet gering pleiten om twee miljoen mensen zo maar in de kou te zet- .Subsidie Bovendien vindt de vereniging met haar onophoudelijke plei dooien - zoals onlangs nog bij de kamercommissie voor binnen landse zaken - langzamerhand meer gehoor 'al weten we ons na tuurlijk nog lang niet in veilige haven'. Want goede wil is één ding, zegt Van Paassen, het door breken van de verkokering in Den Haag is heel wat moeilijker. Van een kleine-kèrnenbeleid is geen sprake. Een voorbeeld: Welzijn geeft subsidie voor spe ciale regionale projecten, maar Onderwijs wil kleine scholen sluiten, van Verkeer en Water staat mogen onrendabele buslij nen verdwijnen en bij volkshuis vesting valt bijna geen huis los te peuteren. "Een beleid met oogkleppen op". Een lichtpuntje: de vereniging heeft een actieplan ingediend bij WVC dat 2,5 miljoen per jaar kost en Brinkman heeft één miljoen toegezegd. Bovendien wil hij proberen de rest via zijn collega's van VROM, onderwijs en weten schappen, economische zaken, binnenlandse zaken,en verkeer en waterstaat de rest bij elkaar te sprokkelen. Lukt dat, dan is in elk geval een stapje gezet op weg naar een integraal beleid, denkt Van Paassen. In dat verband mist hij nog het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid: juist het werken met be houd van uitkering biedt veel mogelijkheden. Want, zegt hij, de dorpsbewo ners moeten niet met de armen over elkaar gaan zitten wachten op overheidsgeld om het dorp overeind te houden. "We willen niet dorpen niet alleen maar via subsidies in stand houden. Be woners moeten zelf aan het werk, zelf initiatieven nemen. Voor een belangrijk deel is dat vrijwilligerswerk. De laatste win kel van het dorp hoef je niet per se via een subsidie tebëhouden, maar dat kan ook Jooor hem te combineren met ^en postkan toor. Of je kunt hem voor een deel door vrijwilligers beman nen. Of je kunt denken aan een combinatie van een café, een winkel en een dorpshuis. Zo kun je multifunctionele voorzienin gen maken die rendabel zijn en niet afhankelijk van subsidies. Want het is - zeker in deze tijd - te gevaarlijk om daarop te varen". Herindeling De problematiek van de ge meentelijke herindeling, die in de Rijnstreek langzamerhand zijn beslag begint te krijgen, is voor de vereniging min of meer een zijpad, vertelt Van Paassen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de landelijke stichting tot be houd van kleine gemeenten - waarmee de LVKK overigens wel samenwerkt - is de vereni- ging er geen uitgesproken tegen stander van 'en kan het zelfs ge woon nodig zijn'. "Voorwaarde is wel dat er perspectief is: het dorp of de gemeenschap moet als zo danig kunnen blijven functione ren en niet de eigen identiteit kwijt raken", stelt Van Paassen. Aan inwonertallen hangt hij zich dan ook niet op: "Sommige ge meenten van 5000 inwoners functioneren heel goed en er zijn gemeenten van 15.000 inwoners waar het bestuur helemaal niet functioneert". Feit is wel, be aamt hij, dat kleine gemeenten vaak te weinig ambtenaren heb ben om de circulairestroom van het rijk bij te benen. Bovendien zijn kwalitatief goede ambtena ren na een paar jaar vertrokken naar grote(re) gemeenten omdat ze daar meer kunnen verdienen en promotiekansen hebben. Feit is ook dat ambtenaren en ge meentebestuurders in kleine ge meenten vaak een onevenredig grote macht hebben: wie ruzie met ze heeft krijgt vrijwel niets gedaan. 'Actie De bevolking zelf maakt zich meestal niet druk over herinde ling. Vaak blijken het vooral de gemeentebesturen en ambtena ren te zijn die te hoop lopen te gen herindeling, zo heeft Van Paassen gemerkt. Informatiema teriaal van de LVKK - zoals bij voorbeeld het onlangs versche nen boekje over werkgelegen heid in kleine kernen - blijkt bij- vaak direct op het spel maar ook is het 'ontzettend moei lijk de bevolking ervan te door dringen dat herindeling nadelig voor hen kan uitpakken'. Voor het rijksbeleid heeft hij weinig goede woorden over: dat blinkt uit door willekeur. Hele streken worden heringedeeld zonder dat eerst wordt onder zocht welke gemeenten goed en slecht functioneren. Ook de mi nisteriële normen van 10.000 in woners en minimaal 25 ambtena ren zijn willekeurig, vindt Van Paassen, en worden ook wille keurig gehanteerd. Bij de vrijwel afgeronde herindeling van de Al- blasserwaard/Vijfherenlanden in Zuid-Holland haalt bijna geen gemeente die 10.000-norm. Ook bij een herindeling in Noord- Holland kwamen veel gemeen ten van tussen de 6000 en 8000 s uit de bus. Toch nog perspectief voor de kleine kern dus? Alleszins. "En dat geldt met name voor dorpen waar een vertegenwoordiging in de vorm van een dorpsraad of be langenvereniging is^Er zijn mo gelijkheden genoeg om een dorp in stand te houden. En wij willen de bewoners daarin op alle ma nieren steunen. Maar het met wel uit de mensen zelf komen. Doen die niets, dan heeft het geen zin om aan die leefbaarheid te werken. Dan heeft zo'n gemeen schap geen kans meer. Al zullen wij natuurlijk de laatsten zijn om dat toe te geven". GRONINGEN (ANP) - De opko mende informatietechnologie (de invoering van computers, robots en dergelijke) biedt het westerse bedrijfsleven unieke kansen de or ganisatiestructuur van onderne mingen te veranderen, de kwaliteit van de arbeid te verbeteren en de afstand tussen de top van een on derneming en de mensen op de werkvloer te verkleinen. De werk loosheid die de nieuwe technologie veroorzaakt kan worden opgevan gen door in de komende vijftien jaar de arbeidstijd met een kwart te bekorten. Dit concludeert de Groningse econoom en socioloog dr. T. Hup- pes in zijn rapport 'Een nieuw am bachtelijk elan, arbeid en manage ment op het breukvlak van twee tijdperken?'. Huppes, die is ver bonden aan de economische facul teit van de rijksuniversiteit van Groningen, heeft het onderzoek verricht gemaakt in opdracht van het ministerie van economische za ken. Volgens de econoom is het nood- leven zich in de concurrentieslag met (vooral) oost-Aziatische lan den niet alleen technologisch blijft vernieuwen, maar ook in sociaal opzicht. Daarbij moet het westen zich niet laten leiden door het 'Ja panse' voorbeeld. Japan heeft een heel andere, groepsgerichte cul tuur van waaruit de industrie is op gebouwd. De westerse cultuur is daarentegen sterk individualis tisch gericht, wat volgens de we tenschapper in het bedrijfsleven tot uiting komt in een toenemende behoefte aan zelfontplooiing en zelfstandigheid op de werkvloer, en aan een minder strakke opbouw van de leiding. Werkgelegenheid Dat de nieuwe informatietechno logie verlies van werkgelegenheid met zich meebrengt is volgens Huppes niet zo bijzonder. Dat was ook het geval met de mechanise ring en automatisering van de ar beid. Die werden opgevangen door de werktijden te verkorten, en die lijn moet worden doorgetrokken in het huidige informatietijdperk. Al leen moet deze lijn nu versneld worden doorgetrokken, aldus Huppes. De nieuwe technologie biedt ook geweldige mogelijkheden om de prouktie zelf te vereenvoudigen en meer tegemoet te komen aan indi viduele wensen van consumenten. Dit in tegenstelling tot de tijd waarin robots hun entree in de be drijven maakten en het juist sterk om massaproduktie ging. Het bij zondere van de huidige situatie is in de visie van Huppes dat de infor matietechnologie het mogelijk maakt de industriële aanpak om te buigen tot een meer ambachtelij ke, zowel in de echte industrie als in de dienstverleningssector. Volgens het rapport is een meer traditionele vernieuwing volgens het industriemodel de verkeerde weg. Wat in de afgelopen honderd jaar voor de groei en bloei van de economie nog wel goed was, zoals schaalvergroting enen massapro duktie, is dat nu niet meer. De verschuiving van het industrië le naar het ambachtelijke is reeds - zij het nog aarzelend - op verschei dene plaatsen zichtbaar. Voorbeel den daarvan zijn volgens het on derzoek een flexibele produktie- automatisering, kantoorautomati sering en het gebruik van compu ternetwerken. De Groninger econoom-socio- loog concludeert optimistisch dat het informatietijdperk de moge lijkheid biedt om het technisch mogelijke te laten samenvallen met het sociaal wenselijke en het economisch noodzakelijke. "Vijf jaar revolutie, Suriname voorwaarts, wij zijn baas in eigen land". Dat zijn de optimistische spreuken op de aanplakbiljetten op de overheidsgebouwen in Para maribo. Suriname gedenkt van daag de dag dat 16 sergeanten op 25 februari 1980 via een staatsgreep de macht overnamen. Bij de feeste lijkheden zyn vertegenwoordigers uit Guyana, Nicaragua, El Salva dor, Ghana en enkele Caribische eilanden, Jamaica, Antigua en Do minica. De militaire bestuurders hebben de bevolking opgeroepen aan de festiviteiten mee te doen of zij willen of niet. Zij zullen alles doen om de indruk te wekken dat het regime van Bouterse onder het volk populair is. De ambtenaren hebben al dagen te horen gekregen .dat zij zullen worden gestraft wan neer zij weigeren aan het bevrij dingsfeest mee te doen. "Voor de bevolking is er brood en spelen", zo legde een behulpza me Surinamer me uit. Vooral spe len. Er zijn allerlei sportwedstrij den, een wandelmars en een wed strijd van revolutionaire liedjestek sten. Maar bevelhebber Bouterse zelf lijkt nog niet zo zeker van het brood voor de bevolking. "We zul len samen pinaren (armoe lijden)", zo riep hij de juichende mensen toe op zijn rondreis door het land. Er is sprake van verpaupering. De levensstandaard gaat geleide lijk aan achteruit. Radhakishun, vertegenwoordiger van de werkge versorganisatie, zegt dat Suriname hulp nodig heeft uit het buiten land. Anders is een totale instor ting van de economie onvermijde lijk. Daarbij gaat het niet in de eer ste plaats om geld. Er is geen eco nomisch beleid. Deskundigen zijn door de militairen weggestuurd. Het ambtenarenapparaat is uit zijn voegen gegroeid. En er bestaat geen controle op de militairen. De afgelopen jaren zijn er in Pa ramaribo steeds meer bedrijven gesloten. De handelaren kunnen eenvoudig niet aan deviezen ko men om goederen te importeren. Zodra de voorraad definitief op is, is sluiting onvermijdelijk. Alleen als je goede contacten hebt bij de militairen blijkt het toch mogelijk de invoerbeperkingen te omzeilen. En zo komen er op onbegrijpelijke wijze toch weer allerlei luxe artike len als stereo-apparatuur en whis ky het land binnen. Er is een tekort aan medicijnen, suiker, autoban den en bouwmaterialen. Bauxiet Ook in de bauxietindustrie, de voornaamste bron van deviezen, gaat het slecht. De directie van Bil- liton en Suralco hebben gewaar schuwd dat de kostprijs voor alui naarde ver boven de verkoopprijs op de wereldmarkt ligt. Van de cao-onderhandelingen in maart zal afhangen of de Suralco open blijft. Dan is er het probleem van de Nederlandse ontwikkelingshulp. Die is opgeschort zolang de rechts zekerheid en de democratie in het land niet zijn gewaarborgd. De ge heime diplomatie om de hulp te hervatten verkeert in een impasse. Volgens de overeenkomst die in 1975 bij de onafhankelijkheid werd gesloten heeft Suriname nog 1,6 miljard gulden tegoed. Premier Ar- ron weigerde destijds de clausule waarin de hulp afhankelijk gesteld werd van de mensenrechtensitua tie te ondertekenen. Formeel heeft de Nederlandse regering dus geen been om op te staan, zo is de algemene opvatting. Opschorting van de hulp was meer een emotionele reactie op de de cembermoorden in 1982. Toch lijkt een meerderheid in Paramaribo achter het Nederlandse beleid te staan. Er bestaat immers geen garantie dat het geld op de juiste plaats terechtkomt. De corruptie onder de militairen, zo zegt men, is nog erger dan bij de oude politici van vóór de staatsgreep. "Onze regeerders zijn bandieten, ze horen thuis achter de tralies", zo verklaarde een vooraanstaand geestelijk leider. Maar bevelhebber Bouterse vindt dat de Nederlandse hulp geen politiek wapen mag zijn. "Het is de Nederlandse regering niet gelukt om ons op de knieën te krijgen", zo verklaarde hij vol trots. De Nederlandse ontwikke lingshulp noemt hij consequent "herstelbetalingen voor het kolo niale verleden, waar Suriname zon der meer recht op heeft". Volgens Bouterse maakt de Ne derlandse pers met zijn negatieve berichtgeving over Suriname een soepeler houding van het Neder landse parlement onmogelijk. Ook critici van het Bouterse-bewind vallen hem daarin bij. Zij hebben bezwaar tegen de paternalistische houding van de Nederlandse rege ring.* Onderdrukking De economische problemen wor den urgenter, ook al omdat de mili tairen de uitgaven niet aanpassen aan de verminderde deviezenin- komsten. Vorig jaar was er een be grotingstekort van 200 miljoen gul den. Er bestaat nog steeds een gi gantisch ambtenarenapparaat, dat zwaar op de begroting drukt. De uitgaven voor militaire doeleinden zijn de laatste jaren tienmaal zo groot geworden. Van. 9 miljoen naar 80 miljoen voor het leger. De militaire onderdrukking neemt daarmee toe. Zij vormen een staat binnen de staat. In totaal dienen er ongeveer 5000 mensen in het leger, dat wil zeg gen: aan militairen en militaire po litie. Als je van school komt heb je weinig kans op een baan. De enige mogelijkheid is vaak de militaire politie. Dit legertje van onervaren jonge mensen is zwaargewapend en wordt overal ingezet. De disci pline is ver te zoeken. Zij handelen vaak uit willekeur en volledig op eigen gezag. Bij de Frans-Guyane- se grens bijvoorbeeld nemen ze goederen af waarvoor al invoer rechten betaald zijn. Ook bij de actie "Schoon schip", waarbij plusminus 3000 illegale Guyanezen de grens zijn overgezet, heeft de militaire politie zich mis- dragen. „Door de onmenselijke be handeling zijn negen Guyanezen omgekomen", zo verklaarde pater Mulder van het Comité van Christelijke Kerken. "Driehonderd mensen moesten soms twee nachten doorbrengen in een loods zonder voedsel en sanitaire voor zieningen". De militaire politie heeft vrouwen verkracht, één pas geboren baby werd zó slecht ver zorgd dat hij is omgekomen, ter wijl de moeder kort na de bevalling overleed. De behandeling van de Guyane zen is voor veel Surinamers een aanwijzing dat er nog weinig is ver anderd sinds de decembermoor den van twee jaar geleden. Bouter se heeft precies een jaar geleden openbaar verklaard dat zich nooit meer een herhaling mag voordoen. Bij andere gelegenheden heeft hij echter gezegd dat hij "opnieuw tot dergelijke acties dit nodig is". 1 overgaan als Voor de Surinaamse burger be staat er geen rechtszekerheid. Vier advocaten zijn op 8 december 1982 doodgeschoten. Degenen die nu nog als advocaat werken, weigeren meestal een zaak tegen de militai ren aan te nemen. Zij zouden daar door zelf in gevaar komen. Steeds vaker wordt bij een rechtszaak afgeweken van de nor male rechtsgang van omgekeerde bewijslast. De verdachte wordt op gepakt en moet dan zelf bewijzen dat hij onschuldig is. In vrijwel alle groeperingen van de samenleving heerst daarom pessimisme over de toekomst van Suriname. (GPD) Het woningbestand in Enge land en Wales is onvoldoende om de bevolking menswaardig te huisvesten tegen redelijke kosten. Dat staat in een van daag verschenen rapport vein de commissie 'sociale vraag stukken' van de rooms-katho- lieke bisschoppenconferentie in dat land. De bisschoppen signaleren dat de toestand snel erger wordt. Het argument dat er niet ge noeg geld is vinden zij een schijnredenering. Er worden wél aanzienlijke belastingvoor delen gegeven aan kopers van vrije-sector-woningen en wo ningwetwoningen. "Als de overheid haar beleid niet gron dig wijzigt, wordt de woning voorziening voor mensen en groepen in achterstandsituaties tragisch en zelfs hopeloos, voorspellen de bisschoppen. Zuid-Afrika. De Zuidafri- kaanse Raad van Kerken heeft geprotesteerd tegen de arresta tie van leidende figuren uit de oppositiebeweging 'Verenigd Democratisch Front'. In een door secretaris-gene raal dominee Beyers Naudé on dertekende verklaring staat, dat deze arrestatie de nu al aan zienlijke spanningen in het land nog zal verhevigen. De raad dringt er bij de regering op aan, die spanningen uit de weg te ruimen in plaats van voor aanstaande burgers in hechte nis te nemen, die de spreekbuis zijn van hoop en wanhoop van het volk. Brazilië. Brazilië is de vijf de wereldproducent van gra nen en toch zullen er dit jaar ruim 300.000 baby's van honger sterven. Zo staat in de Vasten brief van de Braziliaanse bis schoppen te lezen. Bijna 10 procent van het aan tal baby's overlijdt binnen 1 jaar. Daarnaast krijgt 53 pro cent niet voldoende voedsel, met als gevolg weinig weer stand tegen ziekten, hersenlet sel en risico voor geestelijke af wijkingen. Van de 130 miljoen Brazilianen moeten 86 miljoen leven van minder dan 2200 ca lorieën per dag, de minimum norm van de Wereldvoedselor ganisatie. Oorzaak is onder andere, dat het land eten produceert voor export naar goedgevoede lan den en niet voor de Brazilianen zelf. Bovendien is 850 miljoen hectare van het land geschikt voor landbouw, terwijl maar 95 miljoen daarvoor wordt ge bruikt. De Braziliaanse Vasten actie is dit jaar gericht op klein schalige projekten in het ver pauperde noordoosten van het Overleden. In Geldrop is, 84 jaar oud, dr. E. L. Smelik overleden. Van 1949 tot aan zijn pensionering in 1967 was hij hoogleraar ethiek vanwege de Hervormde Kerk aan de theolo gische faculteit van de Univer siteit van Amsterdam. In het Liedboek voor de Kerken staan verscheidene gezangen van zijn hand. Eenheid vertaagd. De 'lan delijke vergadering' van de Ne derlands Gereformeerde Ker ken, die zaterdag in Enschede bijeen was, besloot de gesprek ken met de Christelijke Gere formeerde Kerken vooral op plaatselijk niveau te bevorde ren. Landelijk wil de samen werking tussen deze twee ker ken nog niet vlotten, zo bleek uit de verslaggeving. De twee kerken praten sinds 1970 met elkaar over mogelijke eenwording. Maar de verschil len in prediking en kerkorde blokkeren dat proces. (De Christelijke Gereformeerde Kerken zijn ontstaan uit de Af scheiding van 1834, de Neder lands Gereformeerde Kerken zijn een afsplitsing uit de jaren 60 van de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt). Wel wordt hier en daar kanselruil toege past. In een drietal plaatsen, waaronder Almere, bestaat een fusie tussen de twee kerken. Hervormde Kerk: beroe pen te Oosterwolde (Fr.) E. J. Struif Zuidhorn; aangenomen naar Rijssen J. C. Schuurman Zalk. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Zwart sluis-I Jsselmuiden C. de Putter Oegstgeest-Lisse. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Al melo P. C. de Lange Noordse Schut; bedankt voor Doornspijk M. van der Sluys Kerkwerve. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Katwijk aan Zee E. Venema Middelburg; aange nomen naar Groningen D. Hak kenberg Lisse. Doopsgezinde Broeder schap: aangenomen naar Aals meer G. Hoekema Sneek. Baptistengemeenten: beroe pen te Ede J. Bouritius Hooge-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4