FRACTIE 'Overweg Papelaan is absoluut veilig' Spoedig bouw omstreden flat bij Gaarmeesterstraat verschil 'De Spotvogel': toernooi en feest Dodelijk ongeluk 9ongelukkig toeval9 PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 1 1 M. Agenda (Vervolg Vein pagina 1) VOORSCHOTEN - Het treinstel was door het ongeval op de over weg bij de Voorschotense Pape laan zwaar beschadigd. De auto boorde zich tien meter van de kop van de trein in de flank. De remlei ding werd hierdoor zodanig ge raakt dat de trein pas anderhalve kilometer verder tot stilstand kwam. De wrakstukken van de au to zijn over deze afstand meege sleurd. De Voorschotense brandweer heeft de afstand tussen de overweg en de plaats waar de trein uiteinde lijk stopte afgestroopt om alle res- endeTstuittede^ra^w^op^l- Binnen zeven minuten waren gistermorgen zestien Voorschotense brandweerlieden op de plek des onheils. Hier pieren van de inzittenden. Hieruit helpen brandweerlieden bij het verwijderen van de totaal vernielde auto. (foto Holvast) kon de identiteit van de slachtof- MAANDAG Leiden i MSP 200, Evertsenstraat 99, lezing ovei I sport en voeding, 19.30 uur. v Augustinus, Rapenburg 24, 'open huis' jongerenvereniging, met optreder groep 'Clamor' om 22 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Een vlucht regenwulpen', 20 er 22.15 uur. Wassenaar Gemeentehuis, gemeenteraadsvergade- 1 ring, 19.15 uur. Leiderdorp Gemeentehuisgemeenteraadsvergade ring, 20 uur. DINSDAG Leiden 1 Oud-katholieke kerk, Zoeterwoudsesin- gel, kort avondgebed, 19-19.30 uur. Zoeterwoude Eendenkooi, Kooikerspad, film- en diaavond 'Oud Zoeterwoude', 20 uur. Wassenaar JongerensociëteitTent, Van Zuylen van Nijveltstraat, optreden dichter Rick van Boeckel, 23 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 22 tot vr 1 door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 120552. Apotheek Boehmer, Florijn, Leider dorp, tel. 894400. fers worden opgemaakt. Nadat de trein was gestopt lagen er nog res ten van de auto onder. De treinreizigers zijn overgestapt op een uit Leiden aangevoerde trein. Met behulp van dit treinstel is de bij het ongeluk betrokken trein een stukje versleept, zodat de wrakstukken konden worden ver wijderd. De trein kon door de bot sing niet meer op eigen kracht naar Den Haag terugkeren. Een sleper van de Nederlandse Spoorwegen heeft dit karwei geklaard. Om één minuut over tien kwam de melding van het noodlottige on geluk bij de Voorschotense brand weer binnen. Zeven minuten later waren zestien spuitgasten ter plek ke. Het kostte de met twee wagens uitgerukte brandweer een uur om de overweg voor autoverkeer vrij te maken. Daarna was men bezig de resten van de verongelukte auto langs de spoorlijn te verwijderen en het baanvak schoon te spuiten. Om tien voor twaalf waren de brandweerwagens terug in de ka- Veilig LEIDERDORP De Leiderdorp- worden gespeeld. Dit zal of in het se badmintonvereniging Spotvo- tenniscentrum Tembo of in Op gels bestaat tien jaar. Ter ere van Dreef gebeuren. Ook op de andere dit jubileum houdt de club van 22 dagen van het toernooi, behalve op tot en met 28 april een groot bad- 25 april, heeft de vereniging beide minton-toemooi. Ook wordt er zalen tot haar beschikking. Dan feest gevierd. worden kampioenschappen voor Het toernooi zal als klapper wed- veteranen, recreanten en klasse strijden tussen de beste Neder- mentspelers gehouden. De Spotvo- landse badminton-spelers bren- gels hebben enkele zeer succesvol gen. De Spotvogels onderhandelen ie jaren achter de rug. Zowel het nu nog wie er op 27 en 28 april naar eerste al het tweede en derde team Leiderdorp komen om demonstra- promoveerden enkele malen. Het ties te geven en wedstrijden te spe- eerste team speelt nu al in de lan- len. het is ook nog niet bekend delijke derde klasse. Het jubileum waar de topwedstrijden zullen krijgt door deze successen een ex tra feestelijk tintje. De viering van het 10-jarig be staan valt op vrijdag 8 maart. In zaal 'Op Dreef houden de Spotvo gels van half zes tot half negen 's avonds een receptie. De volgende dag viert de jeugd 's middags feest in 'Tembo'. Er zal een film worden gedraaid, de jongens en meisjes mogen bowlen en er is een etentje, 's Avonds zijn de ouderen aan de beurt met een feest in de 'Muzen- hof. Wie zich wil opgeven voor één van de toernooien, kan tot 4 april terecht bij R. van Winkel. (071- 220772) Volgens een woordvoerder van de NS is de overweg bij de Pape laan "absoluut veilig". De ongeval lenstatistieken van de Spoorwegen tonen twee ongelukken op de over gang bij de Papelaan in de afgelo pen tien jaar. Beide ongelukken gebeurden in 1976 en hadden slechts materiële schade als ge volg. De Spoorwegen zien in het tragi sche ongeval van gistermorgen geen aanleiding om maatregelen te nemen bij de Papelaan. Een recent onderzoek van de Rijksverkeersin spectie bevestigt het positieve beeld dat de NS hebben van de overgang bij de Papelaan. Het on geluk van gisteren wijt de woord voerder van de NS aan "het onge lukkige toeval dat de mensen zijn verblind door de laagstaande zon". Ook de gemeente Voorschoten is niet van plan de veiligheid van de overweg aan te kaarten bij de Ne derlandse Spoorwegen. "Er gebeu ren gelukkig niet vaak ongeluk ken. Bovendien heeft dit ongeluk niets te maken met de onderhouds- toestand van de weg of de over gang", aldus de Voorschotense ge meentesecretaris. Tot grote verbazing protesterende omwonenden De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat hebben ze de laatste jaren nu eigenlijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trek ken? Vragen die in deze (weke lijkse) rubriek worden beant woord. Raadsleden doen - per fractie - een boekje open over hun hobby/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet-politiek geïn teresseerde streekbewoner vaak denkt. Want die plaatse lijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. Omdat fractievoorzitter/raadslid J.W. Harting "niet van Russische toestanden" houdt is het voort bestaan van zijn Party Wasse naar op losse schroeven komen te staan. Dat klinkt geheimzinniger dan het is. Harting legt geduldig uit: "U moet weten: ik ben 71. Vol gend jaar, bij de gemeenteraads verkiezingen, ben ik dus 72. Om dan weer vier jaar die kar te gaan trekken...Ik weet het niet. In m'n hart zeg ik: ja. Ik heb er ver schrikkelijk veel plezier in. Ik sjouw nog alles af. Maar ben ik er straks nog fit genoeg voor?" "Ik ben er nog niet uit. Het is een worstelvraagstuk voor me. En een opvolger heb ik nog niet. Ik ken geen enkel lid dat in de raad wil zitten. Dus als er zich niet binnen enkele maanden wat intelligente Wassenaarders bij de partij melden, zié ik het heel somber in. Heel somber". Het verhaal wordt nog somber der als men bedenkt dat de Partij Wassenaar met één man in de raad 'draait', terwyl de 11,8 pro cent van de Wassenaarders die in 1982 op PW stemde eigenlijk recht op ruim twee (zelfs bijna drie) vertegenwoordigers heb ben. Aanvankelijk deelde Hart ing het werk ook met de nestor van de raad, fractiegenoot Lod der. Deze werd, triest genoeg, uitgeschakeld door een hersen bloeding. Vanaf dat moment, ok tober 1983, sleept Harting zich in LEIDERDORP - Nu de Raad van State de Kroon te-advies. Dat kan elk moment bin- het advies heeft gegeven nenkomen, stelt de gemeente, die om de bezwaren van ornwo- niet verwacht dat de Kroon van het nenden ongegrond te ver- ^Touw» ■Gaarmeester- klaren, lijkt niets de bouw flat' heeft een slepende voorge- van 57 appartementen aan schiedenis. Al jaren trachten om- de Leiderdorpse Gaarmees- wonenden de bouw tegen te hou- den. In augustus 1982 verleende terstraat nog in de weg te het provinciebestuur de gemeente kunnen staan. toestemming om 63 appartemen- De Algemene Woningbouwvereni- ten voor één- en tweepersoons- ging Leiderdorp wil volgende huishoudens te bouwen. De om- week vrijdag de eerste paal voor wonenden wendden zich daarop het omstreden complex slaan, te- tot Gedeputeerde Staten. Voor- meer daar met de gemeente over- naamste grief was toen dat burge- eenstemming is bereikt over de meester Van der Have een toezeg verkoop van de benodigde grond, ging zou hebben gedaan, die niet Gedeputeerde Staten, het bestuur door het college van burgemeester van de provincie, heeft inmiddels en wethouders van Leiderdorp ge- ook een 'verklaring van geen be- stand was gedaan. Van der Have zwaar' afgegeven en daardoor kon zou hebben gezegd dat er in plaats de gemeente de bouwvergunning van 63 slechts 55 appartementen afgeven. Tegen dat besluit is geen zouden komen. Andere bezwaren: bezwaar gemaakt, zo meldt de ge- de gemeente had de aangedragen meente. Het enige dat nu nog rest alternatieve plannen genegeerd en de inspraak-mogelijkheden waren minimaal geweest. Volgens de gemeente was het an ders gegaan: weliswaar had men het over een vermindering van het aantal appartementen gehad, maar daaraan was de voorwaarde ver bonden dat de omwonenden dan hun protest zouden staken. Het 'gevecht' kreeg vorig jaar een vervolg, toen de omwonenden de provinciale goedkeuring van het bestemmingsplan bij de Raad van State aanvochten. Men was en bleef tegen zo'n "massief blok" in de straat. Een week later deed men het nog eens dunnetjes over. Toen kwam het protest tegen de provinciale goedkeuring aan de bouw aan de orde. Nu is het wachten op de Kroon- Fractievoorzitter/raadslid J.W. Harting: als hij e Partij Wassenaar op losse schroeven te staan. volgend jaar mee stopt komt het voortbestaan van zijn Geen vervanger Aanvankelijk stak hij nog heel wat energie in het bemachtigen van een plaatsvervanger. Maar het opmerkelijke is: die mag er niet komen. Harting: "Echt, ik heb, samen met een topambte naar, de hele gemeentewet uitge plozen. De kieswet van A tot Z nagelezen. Iederéén wilde dat er een plaatsvervanger zou komen. Maar het is niet mogelijk om ie mand te vervangen, die zelf niet de mogelijkheid heeft om voor het raadslidmaatschap te bedan ken. En helaas heeft Lodder dat niet. Dus moet ik deze raadspe riode tot het eind alleen uitdie- Dientengevolge zit Harting in alle mogelijke raadscommissies. Hij was (als fractievoorzitter) ook lid van de vertrouwenscommis sie voor de nieuwe burgemeester en zetelt ook in het economisch overleg van Wassenaar. Het fre quent vergaderen lijkt de 'bejaar de' jong te houden. Zelf ziet Harting heel wat nadelen aan dat solistisch opereren: "Zelf heb ik 42 jaar in het onderwijs gezeten. Dus op dat gebied hoeft niemand me wat te vertellen. Maar je kunt onmogelyk op ólle terreinen des kundig zijn. By ons was Lodder dé man van ruimtelijke ordening en financiën. Natuurlijk, je kunt er wel in groeien. Daarbij krijg je hier in Wassenaar alle medewer king van deskundige ambtena ren. En, ik moet zeggen: ik als eenling heb een hele fijne ver standhouding met vrijwel alle raadsleden. In het bijzonder met de fractievoorzitters. Ik bedoel: bij alle fracties is de bereidheid tot overleg duidelijk aanwezig. Echt fantastisch". Vriendjespolitiek De vraag rijst of die 'vriendjes politiek' wel helemaal belange loos is. Immers, Harting mag dan maar één stem hebben, die ene stem is maar al te vaak doorslag gevend. De Wassenaarse raad is namelijk ruwweg in twee kam pen verdeeld. Zo kunnen de tien WD-raadsleden die Wassenaar rijk is samen met Harting net een meerderheid vormen. "Het klinkt arrogant om te zeg gen datje een sleutelpositie in de raad inneemt. Maar het is wel Socialist Zelf is Harting socialist in hart en nieren ("Ik heb zelfs nog SDAP gestemd"). Het grappige is dat de stoel die nu leeg is door een echte liberaal werd bekleed. En dat ging nog goed ook tussen die twee. Harting daarover: "Dat is nou het leuke van een plaatselijke partij. Zoiets kón gewoon. Neem van mij aan dat ik er nooit een geheim van heb gemaakt dat ik een PvdA-man ben. Ik had ook net zo goed voor die partij in de raad kunnen zitten.." "Ik wilde dolgraag in de raad, al jaren was dat een hartewens van me. Vroeger kon ik het niet. Ik was hoofd van een school en dan was een raadslidmaatschap verboden. En toen ik met pen sioen was, vroeg toevallig Partij Wassenaar me". Een partij die niet in een hokje kan worden gestopt. PW is niet links, maar evenmin rechts. Maar hoe stemt de enige verte genwoordiger in de raad? "Dat staat nooit vast", lacht hij ge heimzinnig. "Bij elk probleem in de raad liggen de verhoudingen weer anders. Een voorbeeld: bij het aanwijzen van een woonwa genlocatie vormde ik één front met de WD. Maar wat sociale woningbouw betreft: dan trek ik weer één lijn met de PvdA: er moet worden gebouwd in Wasse naar. Ik zou niet anders kunnen. Mijn opstelling is namelijk af hankelijk van wat er in m'n eigen verkiezingsprogramma staat én van het probleem dat op zich dat moment voordoet. Maar ik mag wel stellen dat er zaken zijn die ik niet snel zal loslaten". Christina "Neem nou Christina. Op zich was ik er niet tegen dat zij in de Horsten zou komen te wonen, want ooit heeft er in dat land goed ook al een huis gestaan en ach... Maar ik vond van meet af aan dat zij dezelfde behandeling moest krijgen als een gewone burger. En dat er in de openbaar heid over een wijziging van het bestemmingsplan moest worden gepraat. Men moest er niet stil zwijgend aan voorbij gaan, vond ik". Dat was byna gebeurd: alle an dere partyen wilden de bouw- aanvraag van Christina als een hamerstuk laten passeren. Hart ing stak daar, tot grote woede van de toenmalige burgemeester Staab, een stokje voor. Andere aandachtspunten wor den vlot op tafel gelegd. Het ex- schoolhoofd heeft zijn huiswerk goed gemaakt. Eerst steekt hij van wal over het onderwijs ("want ik blijf een onderwijsman in hart en nieren"). Harting heeft er, zegt hij, met succes voor ge pleit dat bij de plannenmakerij voor de nieuwe basisscholen zo veel mogelijk richtingen in de wijken vertegenwoordigd ble ven, "zodat de Wassenaarders het recht op een vrije schoolkeu ze blijven houden". Dan heeft hij zich gebogen over de beveiliging van de route school-huis. Met succes: er is nu busvervoer. Ook heeft Wassenaar, heel uniek, een eigen schoolbegeleidingsdienst, die goed functioneert. Hartman verlaat dan zijn favoriete onder werp en gaat door met het oude dorpscentrum. "Ik heb ervoor gepleit dat het vernieuwd werd en dat het groen in stand zou worden gehouden. Ook die pun ten zijn redelijk verwezenlijkt", meldt hij. En wat dachten we van zijn hartekreet om meer culture le centra? Toevallig opent Kerke- hout deze week de deuren en wordt het Jeroenhuis ook aange,- pakt, "maar dat is niet alleen de verdienste van mijn partij", haast hij zich te zeggen. Trots Trots is hij op het gegeven dat de Hoge Klei agrarisch gebied blijft. Weer zo'n voorbeeld van de sleutelpositie die hij bekleedt: de PvdA wilde er woningen neerzetten, de WD was tegen. En Harting ook. Dus "komt nie mand er meer op". Die 350 wo ningen in Ter Weer, die komen er wat hem betreft. Datzelfde geldt voor de extra bejaardenwerker en een verpleegtehuis, want het aantal ouderen stijgt in Wasse naar snel tot bijna 6000. Hangij zer vormt voor hem ook de slech te kwaliteit van de kabel-tv. "En dat voor een abonnementsprijs van 20 gulden per maand.. Daar moet echt iets aan veranderen". Werk genoeg aan de winkel. Toch die twijfel of hij moet door gaan. Later in het gesprek zegt hij heel eerlijk bang te zyn om straks op z'n gezicht te gaan. "Stel: ik ga in m'n eentje door, en de partij wordt bij de verkiezin gen weggevaagd. Dan zegt men: zie je wel, hij heeft de zaak ver knald. Dat zou ik als een per soonlijk eerverlies ervaren. Moet ik dat risico nou gaan lopen?" De tijd zal het leren. MIEP HOENSON Mishandeling LEIDEN - Een 19-jarige jongen uit Voorschoten is in de nacht van zaterdag op zondag door vier nog onbekende jongens mishandeld op de Haagweg in Leiden. Waarom de Voorschotenaar klappen kreeg, is niet duidelijk. Zijn vier belagers zijn ontkomen op de fiets. De Voorschotenaar is met een gebro ken neus en een aantal wonden in het gezicht opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis. uitspraak, die elk moment kan af komen. Maar zwart-op-wit is die uitspraak nog niet, stelt woord voerder H. Langendoen van de om wonenden. Hij zegt verrast te zijn door het feit dat men al op die uit spraak vooruitloopt. Langendoen: "Het is toch wel een beetje vrij. In het allerergste geval moet de hele zaak straks weer worden afgebro ken". Toch is de werkgroep, die de zaak namens de omwonenden aan kaartte, niet van plan om die eerste paal ook aan te vechten. "Eventu eel zou je een gerechtelijke uit spraak kunnen uitlokken, maar dat is ook weer zo'n ingreep. Dus wachten wij gewoon de uitspraak maar af'. Foto's De Zoeterwoudse fotoclub 'De Kiekendief laat vanaf aanstaan de donderdag werk van leden zien in de Eendenkooi aan de Rijndijk. Daar zullen ook foto's hangen van fotoclub 'Het Kraaienest' uit Zoe- termeer, alsmede inzendingen van de fotowedstrijd. Die wed strijd heeft 'De Kiekendief geor ganiseerd ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan. Dichter De dichter Kick van Boeckel doet morgenavond het Wasse naarse jongerencentrum Tent aan. Vanaf elf uur zal hij zijn werk voordragen. De zaal aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat is om half tien open. Oud Zoeterwoude Morgen houdt de stichting Oud- Zoeterwoude een film- en dia- avond in de Eendenkooi aan de Rijndijk. Vanaf acht uur 's avonds worden wederom (wegens groot succes herhaald) oude films uit het gemeentearchief gedraaid, uit de jaren '50 tot '60. Bovendien heeft de stichting beslag kunnen leggen op privéfimpjes, waarop ijspret in 1961, een kinderoptocht uit de jaren vijftig en een eerste communiefeest in de Meerburg- kerk centraal staan. Al met al zijn honderden 'Zoeterwoudenaren weer te bewonderen. Iedereen is welkom. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd f 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) taling te worden voldaan. Restitutie mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te HOOFDKANTOOR Witte SingeM, Leiden REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn Vuurbaakplein 11,2221JB Katwijk (01718) 12383 (01720)93961 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen BinVBuitenl./Econ.W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs. Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2