Fides neemt hindernis in stijl 53M ZKW: titel maar nog geen promotie Coach Jansen en HVS uit elkaar Handbalteam heeft te weinig klasse Interland geschrapt Na moeizame zege promotie naar hoofdklasse Pernix leeft zich uit Dagboek Olympiërs MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 17 Zege Zwitsers in zijspancross APELDOORN (ANP) - De Zwitser Hansi Bachtold heeft met bakke nist Fritz Fuss de internationale zijspancross, die meetelt voor de ISCS-serie, in Apeldoorn gewon nen. Bachtold won op het Order- bos-circuit, dat werd omzoomd door 4500 kijkers, beide manches. In de eindklassering bezette Au gust Muller met passagier Henk van Heek de tweede plaats vóór het duo Mari Bens/Piet van Deute- kom. Bachtold had in beide heats het geluk enigzins aan zijn zijde. In de eerste manche voerde de Brit Ter ry Good het veld geruime tijd aan. Met nog enkele ronden te gaan, sloeg de Brit over de kop en werd met een ernstig lijkende schouder- blessure naar het ziekenhuis ver voerd. In het hospitaal werd een breuk geconstateerd van een ijze ren pin, die het al eerder gekwetste skeletdeel bij elkaar hield. OSLO - (Van een speciale ANP- verslaggever) - De Internationale Handbal Federatie (IHF) heeft een beslissing over eventuele sancties tegen Koeweit uitgesteld. Koeweit weigerde gisteren tijdens het toer nooi om het B-wereldkampioen schap uit te komen tegen Israël. De ploegleiding had vrijdagavond la ten weten dat om politieke rede nen van een handbalontmoeting tussen beide landen geen sprake kon zijn. De Koeweiti toonden zich bereid de organisatoren voor het treffen, dat in Elveshaagen op de agenda stond, schadeloos te stellen. Door dat Koeweit in de voorronden- groep als vierde eindigde, kan het land zich ten hoogste als dertiende klasseren. Vandaag zal Koeweit wel tegen Kongo en woensdag te gen Italië spelen. MOSS (GPD) Hoewel Neder land tegen Polen een heel wat be ter figuur sloeg dan tegen dat ande re Oostblokland DDR bewees ook hier de tweede helft dat er een klas- severschil bestaat tussen de top en de echte B-landen. Nederland ver weerde zich de ene helft manhaftig en had zelfs na tien minuten de lei ding, maar al in de laatste tien mi nuten voor de rust, toen de Polen met mandekking op de beide Ne derlandse zij-opbouwers het spel van de Oranje-mannen volkomen ontregelden, werd duidelijk dat de grens van het Nederlandse kunnen bereikt was. Hoe de Nederlanders zich na de rust nog inspanden, er was geen bijkomen meer aan. De conditie was zoveel minder dan van de fysiek uitermate sterke Po len dat het dweilen was met de kraan open. Wat voor de rust bij een enkeling al merkbaar was, manifesteerde zich steeds duidelijker: de kracht was weg en de geest daarmee leeg. Elf lange minuten zonder goal wa ren het gevolg en in deze fase kwam Polen op 24-15 en daar was het allemaal wel bekeken. Dat Ne derland zich niet gewillig naar een grote nederlaag wilde laten spelen, zoals tegen de DDR, tekende de toch groeiende vorm en de inspan ning werd beloond met de zeer be- hagelijke 23-29 nederlaag. Dat mag de Oranje-ploeg echter niet blind maken voor de over langere perio den vertoonde onmacht en voor het weer de kop opstekende ge brek aan overzicht bij meerdere spelers en het missen van open kansen. Ook de Arnhemmer Henk Groe ner, toch al geen toonbeeld van fy sieke kracht, had het bij zijn her nieuwde inzet moeilijk en behoor de tot diegene die meer dan eens zowel aanvallend als verdedigend voor de grotere kracht van de Po len moesten wijken. Zijn drie goals bij al dit geweld kunnen deson danks zijn zelfvertrouwen verster ken, voor de komende beslissende slag tegen de USA. Over die beslis sende slag sprekende met de assis tent-coach Ton van Linder van het Nederlandse zaalhandbalteam, kij ken naar videobeelden van de wed strijd USA-Israël, is praten over de kansen van Nederland om zich in de B-groep te handhaven. De weg naar die B-status zal naar alle waarschijnlijkheid over de USA, Nederlands tegenstander, na de wedstrijd van vandaag tegen de Polen. Datzelfde Polen waar ook de USA maar met acht goals ver schil van verloor, terwijl de schade tegen de Hongaren zelfs tot zes goals beperkt bleef. Deze resulta ten, afgezet tegen de 25-11 neder laag van het Oranje-team tegen de DDR, geven al aan dat de USA niet langer als een handbaldwerg beke ken kan worden. Via de 27-25 tegen Israël bereikten de Amerikanen dan ook de halfronde waar zij net als Nederland kansloos tegen de DDR verloren, maar waar zij het Bulgarije en ook Nederland knap lastig kunnen maken. Dat is dan ook de conclusie die de videobeel den te zien geven. Amerika is voor een op volle toeren spelend Neder lands team geen onoverkomenlijke hinderpaal. Maar dan ligt de na druk wel op dat op volle toeren spelen. LEIDEN - De laatste hindernis voor de hoofdklasse van de zaalkorfbalcompetitie werd door Fides Pacta moeizaam, geheel in stijl genomen. De ontmoeting met hekkesluiter Sperwers miste dan de allure van een kampioenswed strijd, maar werd wel met de cijfers 10-8 winnend afgeslo ten. LEIDEN - Bevrijd van alle druk kan Pernix wellicht nog een beslissende rol spelen in de titelstrijd. S tanfries werd zaterdag als eerste definitief uitgeschakeld door de Engel-equi pe: 15-9. Zuiderkwartier behaalde door een 3-10 zege op Eureka het kampioenschap in IIC, maar is niettemin nog niet zeker van promotie. De onzekerheid blijft ook bestaan voor derdeklasser KNS. Een wereld van verschil lag er tus sen Stanfries-Pernix en de return. Had het duel in Friesland de kop positie als inzet, nu was het slechts een vierde plaats waarom gestre den werd. Ook het spel van de En- gel-equipe was een Leiden bedui dend beter verzorgd. Vrijuit spelen kon Pernix zich nu volop uitleven in fraaie acties en dito treffers. De Friezen, met drie man die de Elfstedentocht nog in de benen hadden, waren tegen dit aanvalsge- weld volstrekt niet bestand. Met Kees Hortensius en Kees Brokaar, die zes- respectievelijk viermaal scoorden, als gangmakers liep Per nix probleemloos weg naar 10-3. Een terugslag volgde (rust 10-6) en hoewel ook na rust de scherpte niet meer terug kwam was de strijd al gestreden. De einduitslag werd 15-9 en naast Hortensius en Bro kaar scoorden ook Carla Kuipers (2), Carla van Evert, Erica Hardam en Janneke Mulder, die zich kort na rust blesseerde en moest laten vervangen door Caro Verhagen. Vier minuten voor tijd was de voorsprong op Swift(M), die maxi maal vijf punten was geweest, te ruggelopen tot 14-15 en TOP zag zich genoodzaakt het spel te be vriezen. Het was op dit cruciale moment dat Monique Arkink, sinds enige weken in de ploeg voor Karin Baak, haar eerste treffer liet noteren. De druk was weer van de ketel en in de laatste minuten groeide het verschil weer uit tot 14- 19. Na een gelijkopgaande eerste helft (rust 7-7) nam de ploeg van coach Hans Oele, die dinsdag a.s. met het TOP-bestuur over con tractverlenging praat, het initiatief. Stella van der Zaag, goed voor maar liefst treffers en Gerco Lan- gelaan (5) schoten opnieuw met scherp en na 8-8 liep TOP uit naar 8-12. Daarnaast kwamen ook He- leën Simmelink (2), Sjoerd van der Klaauw (2), Egbert Dijkstra en in valler Anne van der Zaag tot sco- Beslissingsduel Door een 3-10 zege op Eureka be haalde Zuiderkwartier het kam pioenschap in IIC. Of deze titel de ploeg van coach Wim Niesing ook toegang verschaft tot eerste klasse is echter nog de vraag. De zeer om slachtige promotie/degradatierege ling schrijft, afhankelijk van het aantal degradanten uit de landelij ke competitie, in ongunstigste ge val namelijk ook nog promotie wedstrijden voor. De wijze waarop de titel in de wacht werd gesleept sprak duide lijk tot de verbeelding. Toch sprak Niesing over "geluk hebben" in de eerst fase van de strijd toen Eureka erg fel van leer trok, doch maar spaarzaam scoorde. Juist dat laat ste ging Zuiderkwartier gemakke lijk af, want na 1-1 werd weggelo pen naar een 1-8 voorsprong bij rust. De tweede helft voegde daar aan weinig toe en alleen de vierde goal van Erik van Lunteren kort na de hervatting van pal onder de korf Zuiderkwartier: kampioen, maar niet zeker van promotie. Staand v.l.n.r. Aldo Spadon, Erik van Lunteren, Dirk Jan de Kreek, Theo van Leeuwen, Wil de Wit, Charles Stijger en verzorger Joop van Ernst. Zittend v.l.n.r. Carla Akse, coach Wim Niesing, Kitty van der Mark, Els van Lunteren, Christa Metselaar en Ineke de Hertog. (foto Holvast) gescoord, verdiende vermelding. Verder scoorden Dirk Jan de Kreek (2), Carla Akse, Christa Met selaar, Wil de Wit en Theo van Leeuwen. Grote man bij Velocitas was dit maal ook figuurlijk Ron Goudsmit, die zesmaal scoorde voor de Lei- derdorpse tweedeklasser. Mede door zijn acties werd Oranje Na ssau na een nerveuze eerste helft (rust 4-4) op afstand gezet, waarna de Vlaardingers alleen door agres sie van zich lieten spreken: 15-10. Evenals Velocitas bracht ook Ons Eiland zich door een 9-9 ge lijkspel tegen het Gorkumse GKV definitief in veiligheid. De ploeg van coach Gé van der Water raakte aanvankelijk ver (3-7) achter en kwam pas in de laatste minuut door de driemaal scorende Rob Hasselbach op gelijke hoogte. Bedolven Al vastgepind op de voorlaatste plaats deerde de 13-11 nederlaag bij KVR De Algemene nauwelijks. Een kwartier na rust (4-5) werden de Leidenaren bedolven onder een lawine van doelpunten, die de sco re van 8-7 naar 12-7 joeg. Marco Mud scoorde viermaal tegen. De titel is Fiks ook dit seizoen ontgaan, ondanks dat tegen ODO(M) de zevende opeenvolgen de overwinning werd geboekt. Met Theo Vreeken (4). Robert van der Kraan (3) en Gwenny de Best (3) in de scorende hoofdrollen wonnen de Oegstgeestenaren met 9-13. Dankzij een simpele 10-4 zege op het degraderende De Voltreffers verzekerde Fluks zich van tenmin ste een promotieduel. Alleen de bij vlagen vallende doelpunten (2-0 in de eerste minuut) gaven het treffen kleur. Ada van der Meulen nam er vier van voor haar rekening. KNS blijft gekweld door degra- datiezorgen. Tot 8-8 kon WION worden gevolgd, maar daarna gaf het zuiverder schot van de Rotter dammers de doorslag. De vijfmaal scorende Peter Zitman bracht de eindstand op 14-13. BRAM VAN GENT Vier minuten voor tijd verdween Fides Pacta-voorzitter Frans de EINDHOVEN (ANP) - Neder lands grootste sportsponsor heeft meer dan normale be langstelling voor de Olympi sche Spelen. Philips heeft dat zondagavond in Eindhoven on derstreept door zijn reünie voor de Olympische deelnemers uit Los Angeles en Serajewo en door de woorden van H.C. van Dijk, hoofddirecteur van het Nederlandse bedrijf. „Wij vin den dat de Spelen van 1992 in Nederland moeten worden ge houden", was de beginsel verklaring van Van Dijk in zijn toespraak tot een driehonderd Olympiërs en andere genodig den. De bijeenkomst werd tevens gebruikt om het Olympisch dagboek te presenteren, een verslag dat voor een belangrijk deel geschreven werd door de Olympische deelnemers, die ook de meerderheid van de fo to's leverden. De aanpak van het boek is daardoor totaal an ders, veel persoonlijker, een som van eigen belevenissen. Elsemieke Hillen van de gou den dames-hockeyploeg ont wikkelde de gedachten en coördineerde. De verhalen zijn lang na de gebeurtenissen in Seréyewo en Los Angeles ge schreven, waardoor een deel van de schrijvers met afstand oordeelde over de ervaringen. Haas in de catacomben van de Vijf- meihal, op weg naar de bloemen. Even tevoren was Fides het spel gaan bevriezen en de 10-8 voor sprong op Sperwers leek een af doende marge. Er veranderde in derdaad niets meer in de score en met het publiek op de banken werd de tijd volgespeeld. Arbiter Molendijk moest de toeschouwers nog de tribune op jagen, zeldzame emotionele momenten in de strijd. "Van een kampioenswedstrijd mag je niets verwachten", veront schuldigde coach Matty Baart na afloop. Het verloop van het seizoen had hem al bij voorbaat in het ge lijk gesteld. Fides kon zich als kop loper fouten permitteren zonder dat hieraan enige consequenties verbonden waren. Hetgeen zater dag ten overvloede werd bewezen door achtervolgers HKC en SDO, die elkaar uitschakelden en Fides verder uit deden lopen. Eén punt was gisteren voldoende voor de ti tel. Na een krap kwartier leek ook niets het kampioenschap meer in de weg te staan. Goals van Dick Onderwater (2), Henny Piket en Robin Sommeling leverden een 4-0 stand op, het zelfvertrouwen leek groot. "Sperwers kwam echter bliksemsnel terug en toen kwam ook de spanning", verwoordde Baart de ommekeer. Moeizaam vocht Fides verder, onder de korf fors afgebroken door het felle Rotterdamse dameskwar- tet en hevig worstelend met zich- De selectie en coach Matty Baart van Fides Pacta kampioenschap. zelf. De voorsprong bleef dankzij goals Henny Piket, Wilma Neute boom en Robin Sommeling wel in tact. Na de rust (7-5) ontbrak bij Fides de scherpte om de stugge Rotte- ramse verdediging open te breken. Dick Onderwater lag aan de ket ting en Nico Pikaar schoot met weinig rendement, ondanks het harde werken van Patricia Gott- Titel Kops bij worstelen SCHAERSBERG (ANP) - De worstelaars Frans Janssen, Bert Kops en Terry Bakker hebben in Schaesberg bij de Nederlandse kampioenschap pen Grieks-Romeins, waarvoor 56 deelnemers zich hadden aangemeld, hun tweede nationale titel behaald. Het drietal bleek eerder al het sterk ste in het vrije stijl worstelen. mer onder de korf. Een strafworp van Dick Onderwater bracht Fides op 8-5 en na vakwisseling zorgde Henny Piket met een schitterende doorbraak voor 9-6. Fouten in de verdediging deden de voorsprong snel slinken en na een kwartier verdween zelfs de ge lijkmaker in de korf. Deze werd achter afgekeurd door de bijzonder duidelijk zijn stempel op de strijd drukkende Molendijk. De tiende treffer van Nico Pikaar kwam als een verlossing en na vakwisseling doofde de strijdlust snel. Het laat ste fluitsignaal voerde de emoties weer tot het kookpunt op. Fides Pacta was na een jaar weer terug in de hoofdklasse. BRAM VAN GENT Scores bij handbal Nederland - Polen 23-29 (11-13). Scheidsrechters: Marin en Serban (Roe); toeschouwers: 250. Strafmi- nuten Nederland: 10; Polen: 6. Doelpuntenmakers Nederland: Wil Jacobs 5 (1 strafworp); Jan Willem Hamers 5; Henk Groener 3 (1 strafworp); Kees Boomhouwer 3; Lambert Schuurs 2; Paul Lou- wers 2; Winy Schmeitz 2; Bert Bouwer 1. Polen: Zbigniew Tluczinski 10 (6 strafworpen); Bogdan Wenta 6; Zbigniew Gawlik 4 (1 strafworp); Maciej Fiedorow 3; Riszard Ante- zak 3; Henryk Mrowiec 2; Zbig niew Plechoc 1. LEIDEN - In de eerste divisie van de zaalhandbalcompetitie ver speelden de vrouwen van Forehol- te gisteren in Voorburg tegen de Hellas-reserves de laatste kans op een kampioenschap. Hellas won met 16-13. In de tweede divisie ver loren de vrouwen van Oase het be langrijke treffen met mededegra datiekandidaat Westlandia, 9-14, en dat betekent voor de ploeg uit Oud- Ade de terugtocht naar de derde divisie. HVS won in de tweede divisie met 15-12 van Vires et Celeritas. Zonder trainer-coach Wim Jansen, die afgelopen dinsdag in overleg met het bestuur van de Stomp- wijkse vereniging een punt zette achter zijn dienstverband. De man nen van Saturnus pakten in Rotter dam de winst tegen Ancora, 19-17, zonder in de problemen te zijn ge weest. In de derde divisie verloren de vrouwen van MMO met 11-15 van kampioenskandidaat Velo en kon Olympia '72 het net niet bol werken tegen Athene, 12-13. "Aanvallend kwam er gewoon niets uit", vond keepster Olga Al- mekinders, "en daarbij kwam dat Elly Hoek en ik allebei met een ge- bleseerde knie rondstrompelden. Ik kon nog redelijk goed bij de bal komen maar het aanspelen van een pass op de breakout ging gewoon niet". Hellas 2 kwam overigens pas na de rust los van Foreholte. Daarvoor tekende Ingrid Hartnack met een onvervalste hattrick. De Hellas- aanhang moest wel een vol kwar tier wachten voor zij met haar uit stekende sprongworp onhoudbaar voor Olga Alemekinders kon toe slaan. De twee schutters van de Voorhoutse elite, Hannie Boskamp en Nel Geerlings, werden met een - sterke en verre uitstap zo goed op gevangen dat zij niet tot een af standschot konden komen. Boven dien had Hellas in Arjan Reinders een sterke keepster die in de eerste helft liefst vijf vrije kansen voor Foreholte om zeep hielp. Maar Foreholte zou Foreholte niet zijn als er niet werd geknokt. Dat knokken maakte het voor Hel las niet gemakkelijk om de marge van drie treffers op rij van Ingrid Hartnack vast te houden. Tot circa drie minuten voor tijd had Fore holte nog kansen om tenminste een puntje uit de Vliegermolen weg te fialen. Ingrid Hartnack, al weer, maakte aan alle onzekerheid een einde, 16-13. Nel Geerlings scoorde zevenmaal, vanaf de zeven meter! Voor Oase is het doek dan toch gevallen. De ploeg miste afstand- schutter Lydia van der Poel maar ook zonder haar had het moeten lukken om Westlandia af te troe ven. De Westlandse vrouwen had den na een nerveus begin van weerszijden de zenuwen echter het eerst onder controle en dat telde direct aan. Met de rust leidde West landia met 6-3. Nog hield Oase de race goed vol. Annette van der Poel verzilverde een breakout en Roos van Leyden faalde niet vanaf de zeven meter, 6-5. Oase had op zijn minst langszij kunnen komen als er wat beheerst zou zijn omgesprongen met de speelster minder situatie bij West landia, twee minuten uitsluiting. Maar dat gebeurde niet. Westlan dia liet even daarna zien hoe het uitspelen van een numerieke min derheid moet gebeuren toen Ella van der Poel voor twee minuten naar de kant moest. Van 7-5 werd het 9-5. Een treffer per minuut. Oa se kon het gat van vier doelpunten niet meer dichten, 14-9. HVS moest het gisteren tegen [Vires in Gouda klaren zonder trai ner-coach Wim Jansen. "Ik heb geen problemen met de meisjes", aldus Wim Jansen, "maar ik ben er niet in geslaagd om in Stompwijk een lid van de familie te worden. Ik ben voor alles een handbalman en ik streef naar prestatie. Wat er inzit wil ik eruit halen. Feestjes en zo is voor mij allemaal prima, maar handbal staat voorop. Nou, dat moest op gegeven moment mis gaan. Ik had voor mezelf al het be sluit genomen om na dit seizoen te stoppen. Het is eerder gebeurd. Jammer, maar zo ligt het". Tegen Vires was het met Marja van der Berg in het doel in plaats van de geblesseerde Lenie van Rijn heel lang een dubieuze zaak. Maar in de slotfase, 12-12, vonden achtereenvolgens Lenie van der Bosch vanaf de cirkel, Anke van der Nouland vanuit de rechterhoek en Ank van der Bosch van afstand het Vires-doel, 15-12. De mannen van Saturnus misten tegen Ancora keeper Ad van Fes- sem en konden Anton Klok met een geblesserde rechterpols alleen als wissel inzetten. Ancora begon furieus en Rob Otten in het Leidse doel kon zijn draai niet aanstonds vinden. Tot 5-5 en 6-6 ging de strijd door Ancora op het scherp van de snede uitgevochten gelijkop. Toen kreeg Rob Otten kijk op de Rotter damse schutters en moest Ancora ervaren dat de Leidenaars indiviu- eel meer in hun tas hebben zitten. Er kwamen weer een paar flitsende breakouts en daartussendoor en kele combinaties van de opbouw met de cirkel (Wim van Leeuwen - Ab Dieben en Wim van Leeuwen- Hans Blansjaar) die voor de Rotter- dammse defensie niet te volgen bleken. De rust ging in met een 11- 9 voorsprong voor Saturnus. Na de hervatting werd het 17-12. Toen had de pot rustig moeten worden uitgespeeld maar te gehaast aan spelen van de cirkel en te gehaast afronden van de aanval bood An cora de kans om toch dichterbij te komen, 19-17. Daar bleef het by. Saturnus heeft met deze winst nog alle kansen om aan de degradatie te ontsnappen. MMO speelde in de derde divisie een goede wedstrijd tegen kam pioenskandidaat Velo. De ploeg uit Rijpwetering kwam zelfs met 5-3 voor. Een nerveus Velo zag geen kans om de ditmaal solide defensie van MMO stuk te spelen. Gaande weg echter kwamen de betere indi viduele kwaliteiten van Velo te voorschijn. Hoger baltempo en zo dra de MMO defensie daar de kans op bood, handig passeren. Met de rust leidde Velo met 8-5. In de tweede helft domineerden de Wateringse vrouwen. Zij wonnen verdiend, 15-11. Helma Volwater scoorde zeven doelpunten. Olym pia 72 miste de boot tegen Athene. Bij de stand 12-12 kregen de Was- senaarse vrouwen met een brea kout de kans om met een kostbare winst uit den Haag te vertrekken. Maar de kans werd niet benut en direct daarop scoorde Athene, 13- 12. Er restte geen tijd meer om nog langszij te komen. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17