Leiden door diep dal S Q T Leiderdorp herboren LZ brengt zich in veiligheid Vlotte stoelgang Nu weer nederlaag in Weert Drie spelers rayon bij jeugdselectie Degradatie voor MSV Promotie Merenwiek 5 MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 15 BLOOMINGTON - De man hiernaast op de (APjfoto is geen obscure bokspromotor die zijn zin niet krijgt, maar wel degelijk Bobbie Knight, de coach van het Amerikaan se basketbalteam dat op de Olympische Spelen in Los An geles goud veroverde. Knight, in het dagelijks leven coach van de universiteit van Indiana en berucht vanwege zijn opvliegende aard, maak te het zaterdag tijdens een wedstrijd tegen Purdue weer eens te bont. Na een zijns in ziens foutieve beslissing van de arbiter smeet hij zijn stoel het veld in. Dat, en de drie technische fouten van daar voor, was reden voor de offi- cals om Knight uit de zaal te verwijderen. Indiana verloor met 72-63. WEERT - In Amerika heet het een 'slump', in Nederland ga je door een diep dal, maar welke benaming je ook geeft aan dergelijke terugval in de prestaties; voor een coach komt zoiets meestal precies op het verkeerde moment. Zo ook in het geval van Ruud Harrewijn. Die, uitgerekend een paar weken voor het begin van de play-offs basketbal, zich momenteel zorgen maakt hoe hij met zijn ploeg Elmex Leiden uit de malaise ge raakt. Voorlopig lijkt het einde van de na righeid nog niet in zicht. Zaterdag avond tenminste trok de koploper van de eredivsie de neergaande lijn van de laatste weken verder door met een 75-73 nederlaag in Weert. Na het pak rammel dat de Leide- naars van Amsterdam kregen en de benauwde ontsnapping in Den Helder een nieuwe deceptie tegen een ploeg die voordien als een zacht eitje werd geklutst (96-76), gebakken (96-79) en verorberd (108-76). Opmerkelijk genoeg, en hoe te genstrijdig dat juist nu ook moge klinken, is Harrewijns' hoop om tijdig de opwaartse lijn weer te pakken te krijgen gericht op het toptreffen met aartsrivaal Den Bosch, aanstaande zaterdag in de Scores LEIDEN - Beek 31 (15), Kragtwijk 14 (7), Lockhart 12 (4), Hagens 8, Van Dam 6, Heijdeman 2, Van Helfteren 0. Schot percentage 46, rebounds 34, balverlies 10. WEERT - Braddock 26 (90%), Blair 20, Zwiers 12, Griekspoor 9, Van Kem pen 2. Schotpercentage 58, rebounds 26, balverlies 10. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN In de vrouwen eerste divi sie ging koploopster LUSV bij OSG in de verlenging onderuit (66- 64). Lisse maakte tegen Arnhemia Eagles geen misstap en won de ne gende wedstrijd op rij (68-53). Bij de mannen toonde Leiden Trotters in de de rayoncompetitie de stij gende vorm door een knappe zege op AMVJ, terwijl Leiderdorp zijn opmars voortzette met een verras sende overwinning bij BVO in Al phen (60-61). LUSV zal na de derde nederlaag in vier weken tijd snel orde op za ken moeten stellen. Coach Titus Flapper hoopt dat Annette Mazur zaterdag tegen Flash de ploeg voor het eerst in maanden weer com pleet maakt: "Dit weekeinde was het laatste van onze vormcrisis". OSG had in Utrecht het betere van het spel en wist al voor rust afstand te nemen (24-16 en 32-30). LUSV, dat 26 vrije worpen opbenut liet, vertrowude te veel op Connie van Stralen (28 punten) en was daar door kwestbaar. In de slotfase bracht een press de Leidsen op 59- 59, maar OSG hield ook in de ver lenging stand: 66-64. was er nog altijd geen veilige mar ge: 30-29. Lisse toonde na rust ach ter Maijo Fijma (18) uit kampioens hout gesneden te zijn en verschalk te de Arnhemse vrouwen door ge- Leiderdorp had tegen BVO een goed tegengif tegen het spel van center Jeroen van Leeuwen. Daan van Egmond (16) gaf zijn tegenstre ver geen meter ruimte en zette de controleerd aanvalsspel, van 58-51 herboren Van Cleef-brigade al bij werd het 68-53. Grasshoppers won zonder pro blemen van de reserves van Rotter- rust op winst (25-31). BVO ver kreeg vooral dankzij het zwoegen Arno Filippo (22) vlak voor tijd dam-Zuid: 97-60 (43-28). Ada Hoek toch weer aansluiting (55-55), i (29) en Anja Aandewiel (20) waren de politie agent faalde in de slotse- Lisse had in de eerste helft bij zonder veel moeite met het taaie Arnhemia Eagles, dat zelfs een kleine voorsprong wist te nemen (5-9). Marieke Strobbe zette de thuisploeg op het goede spoor (23- 17), maar halverwege de wedstrijd lijn te missen. de.topscoorsters. Mannen Trotters kwam tegen het wispel turige AMVJ Rotterdam in de eer ste helft in moeilijkheden door een slecht sluitende verdediging. De snel aangebrande Rotterdammers deden zichzelf na rust (33-41) de das om door de aandacht te con centreren op het wankele arbitrale duo Witvoet/Van de Broek. Trot- ters-coach Frank Kales deed ook nog een duit in het zakje en geprik keld door zijn vocale geweld kwa men de Leidenaars in de slotfase langszij: 67-67. Erik Paul van Wee- ren (26) en Boris Monkhorst verze gelden de winst (77-73) nadat Er- Douwes eerst nog de spanning conden tot tweemaal toe onder de Leiderdorpse basket: 60-61. Voor BVO betekende de nederlaag dat het voorlopig moet afhaken in de strijd om de tweede plaats. Leider dorp is duidelijk weer op de weg terug. MSV zag zich op de ranglijst ge passeerd door Leiderdorp. De Noordwijkers werden overklast door Lokomotief, dat aanstaande zaterdag met Trotters in de slag gaat om de begeerde tweede Blitz hoefde zich tegen hekke- sluiter Zoebas niets aan te trekken van de gevechten in de achterhoe de. De Voorschotenaren consoli deerden hun koppositie met een 116-74 zege. Lisse walste over Blue Stars, ooit een gerenommeerde eredivisie- ploeg en meervoudig landskam pioen: 109-57 (56-30). Evert (34) en Hans (32) Luyk werd weinig in de weg gelegd. SDO leed in de tweede klasse een onverwachte nederlaag tegen een andere voormalige eredivisie club, Amstelveen. Frank Wessels miste twee vrije worpen, die de Hillegommers de winst hadden kunnen brengen: 71-72 (37-26). Hillegom bezorgde het Volen- damse Docos zijn eerste thuisne derlaag (65-71, 30-31) en noteerde Frank Duivenvoorde (24) ander maal als topscorer. Grasshoppers omzeilde in Soest Toeschouwers 400. Vijf Meihal. "Want ik denk", sprak de Haarlemmer in zijn nabeschou wing, "dat het een kwestie van mo tivatie is. Op gegeven moment, als je alles zo'n beetje op je sloffen hebt gewonnen, verslapt onvermij delijk de concentratie. Zijn sommi gen niet meer vooruit te branden." Identiek De Leidse voorman wees daarbij nog eens op het vorige seizoen toen zich een identieke situatie voor deed, zij het in een eerder stadium van de competitie. "Dat is eigenlijk het enige wat me zorgen baart. Het tijdstip. Toen zaten we in januari muurvast. Nu een maand later. Maar daarom nog niet direct pa niek. Destijds kwamen we er door heen en dat moet nu ook lukken. Een goed resultaat tegen Den Bosch kan wonderen doen. Voor plaats. MSV had geen antwoord op het altijd lastige Red Stars met e de snelheid van de door Ton Pauli- des en Constant Scholten (28) ge leide Rijswijkers. Pas toen Loko motief na rust (29-41) wat gas terug ging nemen wist MSV met Goos- 72-85 (30-45) overwinning. Ben de Jong (22) en Dries Geitema (20) hadden een belangrijke aandeel in die winst. Minder goed verging het LUSV, dat na de 56-63 (32-23) ne- opvoerde door vanaf de vrije worp del sen (18) en De Haas (17) door mid- derlaag tegen Midland kansloos is LEIDEN - De basketballers Marcel Huybens (Leiderdorp), Frans Beij (Elmex) en Marlon Dorsiel (BVO) zijn overgeble ven na de eerste selectieronde van het Nederlands junioren team. Het drietal maakte deel uit van een groep van 18 spelers waarmee bondscoach Luuk Lubeek de komende weken aan de slag gaat. Eerste eindsta tion is het internationale Albert Schweizertoemooi in het West- duitse Mannheim in april. Voor die tijd moeten nog zes spelers afvallen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De waterpolocompetitie is al lang en breed beslist, maar aanstaand landskampioen AZC/Alphen en De Zijl/LGB wensten zich er zaterdag avond bij de première van de nacompetetitie niet met een Jantje van Leiden van af te maken. Omdat er tussen de ploegen een nimmer tanende rivaliteit bestaat, ontrolde zich in het Alphense zwembad De Thermen een aantrek kelijke partij, waarin AZC terecht met 12-6 zegevierde, maar De Zijl/LGB zich ondanks de nederlaag eindelijk eens van zijn goede zijde liet zien. De ZijlLGB drie goals. Na de play-offs In het water althans, want op het droge liepen de Leidse hoofden rood aan. Weer wees de beschuldi gende vinger in de richting van de arbiters, die bij De Zijl/LGB dit jaar blijkbaar geen goed kunnen doen. Het moet gezegd, de tonen van leidsman Haagberg waren za terdagavond bij vlagen afgrijselijk vals. De Leidse opwinding was dus te begrijpen, maar het gedrag van Alex van Belkum was in de derde periode uiterst onverstandig, ook al werd zijn diskwalificerende der de fout niet terecht gegeven. Door de benen van fluitist Haag man nat te spatten, tastte de oudste van het familietrio de toch slechte reputatie van De Zijl/LGB nog meer aan. Het lijkt erop dat de be levenissen in Veenendaal, die twee strafpunten en een forse rekening tot gevolg hadden, de Leidse ploeg niet veel wijzer hebben gemaakt. Het feit dat het met de arbitrage in Nederland niet best is gesteld, is nog geen reden zich te misdragen in het zwembad. Onlangs zaten de zaterdagavond kibbelende partijen nog met elkaar aan tafel. Op initiatief van de KNZB kwamen spelers en trainers van de ereklassers plus de scheids rechters in Arnhem bijeen met als doel de vertroebelde relatie via een positief gesprek aan te sterken. Hoewel iedereen beterschap be loofde, maken de gebeurtenissen van zaterdagavond duidelijk dat er nog lang geen vriendschap is ge sloten. Zowel de arbiters Bookel- man en Haagberg als de spelers toonden weinig respect voor el kaar. Incident Het daaruit voortspruitende inci dent in de derde periode wierp een smet op de toch goede wedstrijd, waarin AZC "eindelijk na lange tijd weer eens tot de bodem moest gaan", constateerde topscorer Ewoud van Winsen. "Dit is ook weer eens aardig. We winnen veel partijen op onze sloffen. Dat gaat natuurlijk snel vervelen. Ik was blij met de oppositie van De Zijl". De dienstplichtige international had aan de vooravond van het sei zoen meer van de Leidse tegen stander verwacht. "Ik zag ze echt als een concurrent, maar door al die akkefietjes zijn ze ver terugge vallen. En omdat HZC in een op bouwfase verkeert, is AZC veel te sterk voor deze competitie". De concentratie heeft er evenwel niet onder geleden. "Je zou een slecht sportman zijn als je je er ge makkelijk van zou afmaken", weet Van Winsen., "Natuurlijk, ik heb wel eens momenten waarin ik denk 'wat heeft dat harde trainen allemaal voor zin'. We winnen alles gemakkelijk. Maar bij AZC peppen AZC/Alphen-De Zijl/LGB 12-6 (3-1, 3-3, 2-0, 4-2). Scores AZC: Ewoud van Winsen (5), Remco Pielstroom (2), Ton Buunk<(3), Eric Noordegraaf en Ed van Es. Straf fen: 4. De Zijl/LGB: Stan van Belkum (2), Ronald Hermsen (2), Alex van Belkum en Edwin Redegeld. Straffen: 7. we elkaar op. De een geeft de ander op z'n donder. Zo blijft iedereen wakker". Een bittere noodzaak, want de opzet van de nacompetitie is om in slaap te vallen. Het is al vaker ge zegd en geschreven, de Nederland se aanpak van het seizoensverleng stuk is van spanning ontbloot. De toeschouwers krijgen nu elke week een duel voorgeschoteld dat in feite nergens om gaat omdat AZC vrijwel al verzekerd is van de titel nu de puntentelling van de competitie geldig blijft. "Het is niks", oordeelt Van Winsen, "beter zou zijn het basketbalsysteem te introduceren. De nummer een te gen de nummer vier, de nummer twee tegen drie en dan een finale. Dat lijkt me beter voor de span ning". Die zich volgend jaar wellicht in ruimere mate zal openbaren, nu AZC twee belangrijke steunpilaren verliest. Ton Buunk heeft aange kondigd te stoppen aan het eind van het seizoen, terwijl Ed van Es voor VZC zal gaan spelen. Volgens Van Winsen blijft Buunk 'stand- by' in geval van nood, maar er cir culeren ook geruchten als zou de Oranje-aanvoerder volgend sei zoen actief zijn in Veenendaal. De Amsterdammer zelf hult zich om trent een eventuele verhuizing in stilzwijgen. Talentvol Wat wel vaststaat is dat de Al phense formatie komend seizoen aan kwaliteit moet inboeten. Hoe wel de Hongaarse coach Goór ook straks beschikt over een talentvol le ploeg, zal een 'zeker' kampioen schap niet meer worden opgeraapt. Dat kan wel indien getalenteerde spelers zich als lid van AZC aan melden. Diverse malen bereikte Stan van Belkum een Alphense 'uitnodi ging', "maar de sfeer daar staat mij niet aan", liet de Leidse internatio nal zich altijd ontvallen. De kans op een overstap van Nederlands meest begaafde waterpoloèr naar de Rijnstreek lijkt daardoor uitge sloten. Wellicht dat een andere Lei- denaar, LZ-speler Wilco van der Zeeuw, wel de oversteek waagt, in zijn kielzog gevolgd door Hilver summer Johan Aantjes. De uitgeworpen 'visjes' hebben duidelijk tot doel een 'school' ster ke spelers in de Alphense vijver te vergaren. Het eenzijdige karakter van de competitie verveelt AZC in elk geval niet. ROB ONDERWATER die wedstrijd hoef ik in elk geval niemand op te peppen". Dat was zaterdagavond in de fraaie Weertse sporthal Boshoven wel anders. Daar schreeuwde Har rewijn zijn stem schor in een po ging zijn mannen in het gareel te krijgen. Iets waar hij pas een paar minuten na de pauze in slaagde. Te laat dus, want Weert, reeds uitge schakeld voor de play-offs en daar om onbevangen ballend, liet zich dit unieke buitenkansje niet ont gaan. In de zoemer voorkwam ab- solute uitblinker Jim Braddock een verlenging. Met een parmantig sprongschotje schotelde hij de uit zinnige supporters een ietwat ver laat carnavals-toetje voor. "Daar had ik niet van durven dromen", voegde de vroegere spel verdeler van North Carolina en oud-kampioen van Amerika zijn oude schoolmaat Randy Wiel toe. "Ik dacht vooraf dat we geen schijn van kans hadden. Maar Lei den liet vanavond alles toe. Daar hebben we goed van geprofiteerd". Perfect Dat kon hij wel stellen, ja. Het gold voor Weert in het algemeen, maar voor Braddock zelf in het bij zonder. De balvaardige dribbelaar mocht met medewerking van Lei den werken aan een bijna perfecte wedstrijd die hij bekroonde met 26 punten tegen het onwaarschijnlijk hoge percentage van 90. Dat de 1.90 meter lange spelmaker de helft van dat aantal direkt onder het bord scoorde geeft meteen ant woord op de vraag waarom Harre- wijn na afloop wat schor becom mentarieerde. Maar niet alleen Braddock profi teerde van de halve slaaptoestand waarin Leiden tot halverwege de tweede helft in verkeerde. Ook het kanon Blair zag zijn kans schoon en met hem Zwiers en Van Essen die onder de borden ongekend veel ruimte kregen toebedeeld (Leiden bracht Beek na twee pakte voor rust twee aanvallende rebounds). Zelfs Ene Griekspoor, die ondanks zijn 2.10 meter lange gestalte tegen Leiden nog nimmer een deuk in een pakje roomboter kon schoppen, ontpopte zich dit maal als een nuttige en waardevol le kracht. Met als gevolg dat Weert na een bliksemstart (13-2) gedurende een groot deel van de speeltijd steeds kon bogen op een voorsprong van een punt of tien. Zelfs toen Renzo Zwiers vijf minuten voor rust (39- 30) tijdelijk het veld uitmoest met een oogblessure overzag het futlo ze Leiden de mogelijkheden tot in lopen. Pas na een paar hartige woorden van Harrewijn in de kleedkamer ontwaakte de ploeg enigzins. En werd het karwei wat serieuzer aangepakt. Houding Met name door Jerry Beck op wiens professionele houding niets valt af te dingen. Hij werkte zich opnieuw in het zweet, haalde vijf tien rebounds omlaag en scoorde 31 punten. Dankzij hem en mede dankzij een fellere aanpak in een door Leiden zelden gespeelde zone kropen de bezoekers dichterbij en bij 54-55 leek de ontsnappingsrou te te zijn gevonden. Het bleek uiteindelijk toch een doodlopende weg. Want met het lek wat de lange mensen betreft bijna boven deed zich vanaf dat moment het gemis aan koelbloedi ge afmakers nadrukkelijk gelden. Randy Wiel zat met een spierbles sure noodgedwongen op de bank en Hans Heijdeman liep letterlijk ziek in het veld. De hulptroepen op dit onderdeel schoten slechts pud dingen. Voorbeelden Hagens: vijf po gingen nul raak. Van Dam: drie po gingen nul raak. Van Helfteren: twee pogingen nul raak en Lock hart negen pogingen vier raak. Daar win je de oorlog niet mee en aldus geschiedde. Weliswaar de twintig seconden voor tijd nog op 73-73, maar het laatste woord was toch aan Jim Braddock. Tegen Wiel: "Zo'n slump is verve lend. Dat tast je zelfvertrouwen aan. Tenminste, als je niet op past".... AD VAN KAAM HOOFDDORP - Voor MSV heeft de deze week beginnende degradatie competitie geen nut meer. De Noordwijkse eredivisie debutant werd za terdagavond door Hoofddorp definitief uit de hoogste vrouwenafdeling gestoten: 77-60. De 18de nederlaag van MSV betekende dat de achter stand op Hoofddorp en Voorburg inmiddels is opgelopen tot twaalf pun ten en dat verschil kan MSV, dat in de nu beëindigde normale competitie geen enkele wedstrijd won, in de resterende zes duels niet meer over bruggen. Wanneer Peter Vogelaar het roer weer overneemt van interim-coach Rob Mooten, die vooraf tegen Hoofddorp op winst had gerekend, rest MSV nog maar één doel: een keer winnen. De kansen daarop lijken ech ter miniem, want de Noordwijkse ploeg ontbreekt het ook in het gezel schap van staartploegen aan lengte en routine. De confrontaties met BOB, dat acht punten voorstaat, zijn de laatste strohalm waaraan MSV zich nu nog vasthoudt. LEIDEN - LZ'86 heeft de eerste wedstrijd in de degradatiepoule van de hoofdklasse winnend afge sloten. De Leidenaars die na deze overwinning theoretisch niet meer kunnen degraderen waren voor ZPB uit Barendrecht met 14—11 te sterk. Vivax leverde in de tweede klasse een goede prestatie af. Het hoger geklasseerde EZPC werd met 9-5 verslagen. Ook de beide derde klassers kwamen tot winst. DKD won in Rotterdam met 4-9 van SVH en Katwijk nam de beide punten mee uit Zoetermeer waar WVZ met 8-11 werd verslagen. LZ'86 had meer moeite met ZPB dan vooraf werd verwacht. De Ba- rendrechters die nog in een hevig gevecht zijn gewikkeld met het Y om de promotie/degradatiewed strijden te ontlopen, hielden de Leidenaars goed bij. Coach Hans Parrel, die zijn wisselspelers wat meer speeltijd gaf dan normaal, zag dat zijn ploeg in de tweede pe riode wel een 5-2 voorsprong op bouwde maar nog in dezelfde fase wist ZPB goed terug te komen tot 5—5. De ploegen hielden elkaar tot in de vierde periode goed in even wicht. Toen ZPB middels Verveer in deze laatste zeven minuten zelfs een 8-9 voorsprong bemachtigde leek er een verrassende uitslag in de lucht te hangen. LEIDEN - BC Merenwiek is bij de Zuidhollandse kampioen schappen op de tweede plaats geëindigd. Gisteren verloor de Leidse badmintonploeg in de fi nale van de vierkamp om de titel van BC Meteoor uit Hellevoets- sluis met 5-0. Merenwiek komt door deze prestatie in aanmer king voor promotie naar de lan delijke vierde klasse. In het eer ste duel uit de titelstrijd won het team bestaande uit John van Eijk, Jan Willem de Vreeze, Mo nique Vleers en Elly Tuythof van het Haagse STC. In Vlaardingen werd het 5-3 voor de Leidenaars, die Ron Guerin en Marieke Kersten moesten missen. Bram Segijn van BC Leiden ontpopte zich dit weekeinde als de meest succesvolle Leidenaar op het badminton-toernooi van SIO in Leidschendam. Met Rick Pielaat van Vlietwijk zegevierde hij in het dubbelspel over Peter Rüpp en Erik Diets (15-9 en 15- 10). Ook in het gemengd dubbel boekte Segijn winst. Met Astrid van Driel aan zijn zijde zegevier de de Leidenaar in de finale over Miranda Tjan en Rick Versteeg (15-11, 9-15, 15-4). In het enkelspel won Cor van Duyn (Vlietwijk) in de finale met 15-5 en 15-12 van Leon Verheul. Bij de veteranen verloor het duo Henk Hebenaar (Vlietwijk)/ Max van Balgooy (Gamepoint) in de finale dubbelspel van Jan van Vught en Wim Overmans (15-7 en 18-15 na verlenging). Net op tijd echter werd LZ wak ker. Wilco v.d. Zeeuw en Ruud Muusse namen de ploeg op sleep touw en toen bleek al ras dat de Leidse ploeg duidelijk de betere was. Goede, snel uitgevoerde breaks zetten de ZPB defensie op het verkeerde been en al snel was er een kloof van 2 goals (11-9) die de Barendrechters niet meer kon den overbruggen. Eindstand 14-11. Doelpunten LZ'86: Wilco v.d. Zeeuw 7, Ruud Muusse 3, Frans v.d. Brink 2, Jan de Graaf en Hugo Bregman. Vivax is duidelijk m vorm. Nadat de Oegstgeestenaren afgelopen week het reserveteam van AZC met 11-4 uit de beker kegelde, bleek men zaterdag duidelijk te sterk voor het op de 3de plaats bi vakkerende EZPC. De ploeg uit Eist had van het beginsignaal af geen-enkele kans tegen het ontke tende Vivax. Via 2-0 stond er hal verwege al een veilige 4-1 voor sprong op het scorebord. De Oegst geestenaren verslapte niet en fi nishte tenslotte op 9-5. Goals: D. Langerhorst 2, H. Trijsburg 2, B.v.d. Bosch, M. Rompes, R. Wormgoor, J. Frauenfelder en Je roen Piasmeier. Katwijk speelt zich zo langza merhand uit de gevarenzone. In Zoetermeer leverde de Katwijkers een prima prestatie af door met 8-11 te winnen van WVZ. De felle pressing verdediging gecombi neerd met een snelle break ston den borg voor de Katwijkse pun ten. Tot en met de 3de periode bleef het spannend (6-7) maar in de latste periode sloeg Katwijk on verbiddelijk toe. Topscorers: P. v.d. Putte en A. Guyt 3x. DKD versloeg SVH met 9-4. De Leiderdorpers benutte de man meer situatie zes maal. Door deze zege is DKD geklommen naar de derde plats. Topscorer werd Frank Dreef met 2 treffers. DIRK KLOOS

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15