sa t Rothenburger dankt DDR- ploeggenotes Chaos bij finish marathon Boucher op tweede plan K3 'Zaakwaarnemer' valt door mand Gouden Schaats valt in het water Zwitsers succesvol bij EK-viermansbob Henri Ruitenberg winnaar KNSB-beker Van Benthem niet gedupeerd Ijshockeyers naar Alaska Pronk en Niesten stoppen ermee Zjelezovski supersnel MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 PAGINA 13 het afgelopen (foto ANP) Een vertekend beeld. Niet Geatan Boucher weekeinde bij het V/K-sprint zijn achtervolger Zjeletsovski zegevierde i INZELL (SID) - De wedstrijden de Gouden Schaats in Inzeil zijn allang geen recordjachten er. Zeker niet in het afgelopen weekeinde, waarin de weersom standigheden door stromende regen en windvlagen net zo slecht waren als de toestand van de baan. Bij de mannen domineerde Frits Schalij het zwakke veld dankzij een winnende 1500 meter in 2.02.12, waarmee hij Rolf Falk- Larssen voorbleef. Hij verdrong daarmee de Japanner Toshiaki Imamura, die na de eerste dag de leiding had in het klassement. Met uitzondering van de 500 me ter (Gawenus in 39.17) eindigde alle afstanden in Nederlandse overwinningen. De 19-jarige Henri Kraayenbos won zaterdag de 5000 meter in 7.05.70 vóór Rob Vunderink (7.06.47), terwijl laatstgenoemde de afsluitende afstand op zijn naam bracht. Dat was geen tien kilometer (daar voor waren de omstandigheden te slecht) maar een 3000 meter. Bij de vrouwen gaf de aanwezig heid van de Oostduitse ploeg enig cachet aan de wedstrijden. Sabine Brehm was daarbij ster ker dan haar ploeggenoten Heike Schalling, de Olympische kam pioene op de 3000 meter en twee de bij het wereldkampioenschap Gaby Schoenbrunn en Jacqueli ne Boerner. Marieke Stam legde vóór Coby Borst beslag op de vijfde plaats. prolongatie van zijn titel op het moment dat hij naast Zjelezovski naar de startlijn gleed voor de laat ste 1000 meter. Hij moest de mili taire sportstudent uit Minsk 1,22 seconden achter zich houden, een te grote opgave. Boucher: „Het vo rig jaar zag het er ook slecht voor me uit toen ik Chlebnikov een hal ve seconde voor moest blijven. Daar putte ik moed uit. Ik wist hoe ik van Zjelezovski kon winnen, na 200 en 600 meter moest ik voor hem liggen. Dan moest hij op mij gaan jagen. Maar ik kon hem niet van me los krijgen en in de laatste bocht was het alles of niets en viel ik nog bijna. Heus, zo sterk had ik hem niet verwacht". Hoe hard Zjelezovski rond ging bleek toen naderhand de cijfers werden vergeleken. De Sowjetrij- der had met zijn 1.14,30 het wereld record op laaglandbanen omver gekegeld, een belegen record in middels, want Eric Heiden was daarvan sinds zes jaar de bezitter. De Amerikaan was als tv-commen- tator zelf getuige van een nieuwe afkalving van zijn eens zo trotse rijk, maar zal daarvan geen secon de wakker liggen. In het Heerenveense pretpark sprak Henk Gemser van een per fecte afsluiting van het toernooi. Nog maar net bekomen van de ook door hem bedwongen elf steden zei de bejubelde coach: „Wat een ambiance. Je kunt je het toch niet mooier wensen?" Tegen dat en thousiaste decor kon Gemser slechts lovende woorden vinden voor zijn drietal, hoewel Kuiper te genviel en Vergeer het een beetje liet afweten op de laatste 1000 me ter. Gemser evenwel: „Kuiper werd overdonderd door die massa, waar door zijn 500 m zaterdag beneden de maat bleef. Daarvan heeft hij zich echter prima hersteld. Dat hij als enige sprinter zover achter bleef op Vergeer en Van der Duim ligt in aan de beleidskeus die de KNSB voor dit seizoen heeft ge maakt. Maar als je me vraagt of er materiaal aanwezig is om weer met een afzonderlijke sprintploeg te starten, moet ik daarop het ant woord schuldig blijven". Hein Vergeer vond voor zichzelf het toernooi geslaagd. „Alleen jam mer van die tweede 1000 m. Ik had echt de ambitie om voor Bozjev te eindigen in het klassement, maar in de laatste ronde merkte ik dat het er niet meer in zat en verslapte de concentratie". SANKT MORITZ (Sid) - De Zwit sers hebben de strijd om de Euro pese titel in de viermansbob suc cesvol afgesloten. Silvio Giobellina stuurde zijn slee gisteren op de na- tuurijsbaan van het mondaine win tersport-oord Sankt Moritz naar de zege, waarmee hij zijn Europese ti tel prolongeerde. Hans Hiltebrand stuurde de tweede bob naar de bronzen medaille. Tussen de beide Zwitserse sleeën wrong zich de DDR I van Wolggang Hoppe, die het zilver pakte. Silvio Giobellina, die woensdag zijn 31e verjaardag viert, verdiende de titel. Hij nam met zijn beman ning Stettler, Salzmann en remmer Freiermuth in de eerste manche de leiding en stond die niet meer af. Integendeel, de carrosserie-bou wer uit Leysin vergrootte met elke manche zijn voorsprong. De strijd om het zilver ging tussen de Zwit serland II, de DDR I en heel verras send Italië I. Na de eerste dag lagen de Zwitsers tweede, Italië derde en de DDR vierde. Daar kwam gisteren verandering in. De DDR-piloot stuurde zijn bob Opdfcicllt haarscherp door de derde en vier- de manche en slaagde er zowaar in van de vierde naar de tweede plaats op te rukken. De Zwitser Hiltebrand (40) zakte een plaatsje en Italië viel tot groot verdriet van de supporters net buiten de prij- HEERENVEEN (GPD) Halver wege het vrouwentoernooi bij de WK-sprint kon Christa Rothenbur ger weinig meer gebeuren. Met kop en schouders stak ze boven de rest uit. Eindelijk, voor de eerste maal in haar carrière, lag de we reldtitel sprint voor het grijpen. Maar de enige die nog roet in het eten gooide was de 25-jarige Oost duitse zelf. Ze verknalde de tweede 500 meter omdat ze weer eens niet haar zenuwen in bedwang had. On danks die oude kwaal liep het toch nog goed af omdat Rothenburger zich meer dan voortreffelijk her stelde op de laatste 1000 meter. Ze won drie afstanden en daarmee de wereldtitel, al had het weinig ge scheeld of twee landgenotes had den het voor haar verpest. De Oostduitse trainers Luding en Mund stonden voor een lastig probleem nadat Rothenburger het toernooi had voltooid. Alleen And rea Schone en Angela Stahnke mochten nog in staat worden geacht haar slottijd te overtreffen, waardoor Rothenburger de drie noodzakelijke overwinningen mis te en de verrassend sterke Poolse Erwina Rys de wereldtitel buiten Oost-Duitsland kon houden. De eindstand is: 1. Zwitserland I 4.23.13 (Giobellina. Stettler, Salzmann, Freier muth), 2. DDR I 4.23.76 (Hoppe, Wetzig, Voge, Schauerhammer). 3. Zwitserland II 4 24.04 (Hiltebrand, Muller, Ott, Leu- thold), 4. Italië I 4.24.37, 5. Oostenrijk I 4 24.54, 6. DDR II 4.24.89, 7. Zwitserland III 4.25.60. 8. Verenigde Staten I 4.25.71, 9. Oostenrijk II 4.26.68, 10.DDR III 4.26.69. Voor de race tussen Schone en Stahnke werd daarom druk be raadslaagd. Schone kreeg de op dracht zich in te houden, Stahnke mocht wel voor haar eigen kansen rijden, want zij kon in het eindklas sement de 30-jarige Rys nog achter zich houden. Het Oostduitse plan slaagde perfect. Schone begon niet al te snel en voldeed daarmee aan de instructies, dat ze precies naast Stahnke door de finish ging en slechts tweetiendc seconde langza mer uitkwam dan Rothenburger, was te danken aan een razendsnel le slotronde. Aan het Oostduitse ploegenspel dankte Rothenburger dus haar eer ste wereldkampioenschap, want wanneer Schone meteen voluit had gereden en de 1000 meter had gewonnen, zou de titel bij Stahnke terecht zijn gekomen. Toch bleek achteraf iedereen Rothenburger het kampioenschap het meest te gunnen. Al zo vaak was er in het verleden iets misgegaan in de titel- toernooien, terwijl ze toch als de beste sprintster ter wereld wordt beschouwd. Rothenburger heeft tot dusver als enige vrouw de 500 meter binnen 40 seconden afge raasd en in Sarajewo voldeed ze aan de verwachtingen met een gouden medaille op haar sterkste afstand. De 1000 meter brak haar in het verleden vaak op, maar die heeft de vroegere kunstrijdster nu ook volledig onder de knie. Zonder die vooruitgang zou ze het in Heerqn- veen niet hebben gered, maar haar kunstrijverleden kwam haar even zeer van pas. Toen gisteren haar schaatsen even in elkaar haakten, wist ze dankzij een gave pirouette op de been te blijven. Toch ver prutste ze hiermee haar tweede 500 meter maar door een prima kilo meter en de welwillende steun van Schone kwam alles nog keurig op zijn pootjes terecht. De kleine Nederlandse ploeg, ge vormd door Alie Boorsma en Thea Limbach, voldeed aan de doelstel ling een derde startplaats voor het volgende WK (in Japan) veilig te stellen. Het was echter een dubbel tje op zijn kant, want Limbach ein digde als 20ste, precies op de be slissende plaats. Coach Tjaart Kloosterboer beleefde dan ook spannende momenten langs de baan: „Ik stond met het water in mijn handen. Zaterdagavond dacht ik dat het wel goed zat, maar Thea Limbach had een hele slechte tweede dag. Het ging helemaal niet". De invalster voor de zieke Yvon ne van Gennip was halsoverkop overgekomen uit Inzeil, waar ze de schaatsen had verruild voor haar skilatten. Maar het ging Klooster boer te ver om daaraan de tegen vallende verrichtingen toe te schrijven. „Ze heeft in Inzeil nog wel degelijk geschaatst", wist de coach. Beter was hij te spreken over Alie Boorsma die negende werd en met wie hij lange tijd in onmin leef de. Kloosterboer: „Voor haar doen is de negende plaats erg goed en de samenwerking met haar was hier uitstekend. Na het Nederlands kampioenschap is ze steeds bij de ploeg geweest en we hebben het sindsdien erg goed kunnen vin den". AMSTERDAM (ANP) - Het Neder lands ijshockeyteam zal, als voor bereiding op het toernooi om het wereldkampioenschap voor B-lan den, dat van 22 tot en met 31 maart in het Zwitserse Fribourg wordt gehouden, deelnemen aan het toer nooi in Fairbanks (Alaska). Deelne mende ploegen zijn behalve de ganisator Alaska Goldsprings, Ne derland. Oostenrijk en Noorwegen. Dit toernooi wordt gehouden van 6 tot en met 10 maart. In de Nederlandse selectie ont breken wegens werkzaamheden de Amsterdam-spelers Tjakko de Vos en William Klooster en de Nijme- genaar Michel Moons. ALKMAAR (ANP) - De vlakke ma rathon-competitie van dit schaats seizoen eindigde zaterdag in Alk maar in een chaos, die eerder be schamend dan opwindend was. Toen de winnaar van de KNSB-be ker Henri Ruitenberg, twee ronden voor het einde als achtste afge- sprint was, stroomde het driehon derd man tellende supportersle gioen uit Oldebroek het ijs van De Meent op. Van de drie rijders, die toen nog in de strijd waren, botste de beste schaatser van de avond, Frans Boon, in de laatste passage op een toegesnelde fotograaf. Nies ten stak vervolgens bij de finish van zijn laatste A-wedstrijd als de ogenschijnlijke triomfater de ar men omhoog. De in zijn kielzog volgende Van Wijhe werd alge meen als winnaar beschouwd. Hij immers was het, die met Boon de achtervolgers zeker een keer ge dubbeld had. In de officiële uitslag stelde de jury tenslotte Jan Kooi man als winnaar vast. De nummer vier van de Elfstedentcoht was drie ronden voor het einde als achter blijver aangemerkt en uit de koers gehaald. De negenduizend kijkers, een re cord voor het nu veertien jaar oude marathon-schaatsen, reageerde met boe-geroep en gefluit op het gedrag van de brooddronken sup porters van Henri Ruitenberg, die bepaald tegen zijn zin op het ijs op de schouders werd genomen. Jos Niesten pakte de microfoon van speaker Piet Boogerd en sprak op vermanende toon over de onregel matigheden, waarvoor in 's lands voetbalstadions meters hoge hek ken zijn opgetrokken. Niesten kreeg de steun van zijn Noord-Hol landse publiek. Ruitenberg had in alle consternatie nauwelijks in de gaten gehad dat na hem nog drie rijders moesten afsprinten. De sterkste marathon-schaatser van ALKMAAR (ANP) - Jos Pronk en Jos Niesten, twee Noordhollandse gezichtsbepalers in tien jaar mara thon, trekken zich terug uit de steeds populairder wordende tak van de schaatssport. De derde Noord hollandse troef, Co Giling, staat in twijfel over een nieuw seizoen. Niesten kondigde zijn afscheid een week geleden bij de door hem gewonnen 200-kilome- terrace op de Rotte Meren aan. De Heemskerker wil op zijn top stoppen. Pronk had het na de Elfsteden tocht voor gezien gehouden op het natuurijs. Zaterdag nam de Oostgraftdijker, dit jaar voor de derde keer tweede in de KNSB-competitie, hetzelfde besluit voor de kunstijsmarathon. „Tenminste als ik mezelf in au gustus er toe kan dwingen niet weer te beginnen met de training. Pas dan zal blijken of ik verslaafd ben of niet". De 36-jarige Pronk, die meer tijd aan zijn gezin wil besteden, won in zijn loopbaan 24 KNSB-marathons. Niesten, de 39-jarige tuinder, kwam door het gebrek aan een eindsprint op het kunstijs slechts tot vier overwinningen. dit seizoen had het er maar moei lijk mee. Kritiek van het publiek, voor 97 procent zo gedisciplineerd was als donderdag in de Elf Friesche Ste den, en de rijders was er ook op de wedstrijdleiding. Achterblijvers werden te lang in de koers geduld. De communicatie tussen de scheidsrechters langs de kant en de jury in hun hoge positie verliep gebrekkig, waardooT in de slotfase niemand meer wist wat zijn exacte positie was. Boon en Van Wijhe, donderdag in de Elfstedentocht ge knakt over de streep gekomen, wa ren de opvallendste mannen in de koers. Zij maakten deel uit van een kopgroep van veertien man, onder wie Elfstedenwinnaar Van Ben them, de Noor Tveter en het kern ploeglid Emiel Hopman, die de eerste „lap" voor elkaar kreeg. Daarna ontglipten Van Wijhe, Boon en de twee grote rivalen van dit seizoen, Ruitenberg en Pronk, weer aan het snel dunnende pelo ton. Na die tweede ronde voorsprong bleef de sterke Boon de aanval kie zen. Van Wijhe was de enige, die kon aanklampen, terwijl Niesten en Kooiman ook van groepje naar groepje sprongen. Boon verspeel de naar het leek de winst, toen hij de Elfstedentocht wordt verreden. Het is nog onzeker of hij in gezel schap van zijn vrouw zal deelne men aan de toertocht over vijftig kilometer of dat hij zich in de wed strijd waagt. Het besluit daarover hangt mede af van de omstandigheden in Kuo- pio, de plaats van handeling. Van Benthem blijft enige tijd in het land van de duizend meren om tot rust te komen. In de tussentijd stelt Van Benthems agent Van den Wall Bake, de door Van Benthem ingehuurde agent, een programma op voor de winnaar van de tocht der tochten. Behalve Van Benthem twijfelen nog meer toprijders over deelne ming aan de wedstrijd over twee honderd kilometer in Finland. Tot hen behoren Co Giling eh Jan Kooiman. Henri Ruitenberg, de winnaar van de KNSB-beker, gaat zeker niet. Hij is schaatsmoe. Jos Niesten had reeds eerder besloten niet te boeken. Wel aan de start ko men Wim Westerveld, de winnaar van de Alternatieve Elfstedentocht in 1984, Jan-Roelof Kruithof, acht keer de eerste, en de rest van de ploeg van Evert van Benthem, on der wie Teun Busser, de nummer vijf van afgelopen donderdag in Friesland en Henk Portengen. Henri Ruitenberg: donderdag tweede, zaterdag kampioen (foto ANP) in de slotronde bij de botsing zijn schaats brak, en daarbij 450 gulden schade opliep. Van Wijhe kon het geen zier meer schelen, wie de winst toekwam. De zege had hem overigens alleen aan de kop van het marathon-klassement aller tij den gebracht. Boon was in tranen. Zeker toen de jury tot het opzien barende besluit kwam hem als elf de te klasseren. Jan Klok, de voor zitter van de marathon-commissie, liet na afloop weten weinig ver trouwen te hebben in de uitslag. In de slotbespreking in Alkmaar wer den voor de zoveelste keer in de nog korte historie van de marathon de mogelijkheden nagelopen om de uitslag van de jury eindelijk eens sluitend te krijgen. SINT-JANSKLOOSTER (ANP) - Een telefoontje naar de rijkspolitie van Vollenhove heeft de ware iden titeit onthuld van de tijdelijke zaakwaarnemer van Evert van Benthem, de winnaar van de Elf stedentocht. De man, een fotograaf uit het noorden van het land, had zichzelf uitgegeven als medewer ker van de NOS en zich opgedron gen tijdens de feestelijkheden in de Frieslandhal. De politie waarschuwde onmid dellijk de verzorger en de familie van Van Benthem, die in de studio van de NCRV in Hilversum verble ven. Hij was, in het gezelschap van de bewuste persoon, te gast in „Wissels". In dat programma van Dick Passchier werd de onder val se voorwendselen door Van Ben them ingeschakelde zaakwaarne mer herkend door een kijker. Ook bij Jeen van den Berg, de ploegleider van Van Benthem, was inmiddels argwaan gerezen tegen de man (Diemer Feenstra). „Toen ik hoorde, dat hij een bekende was van de politie, ben ik ogenblikke lijk in de telefoon geklommen. Ik was doodsbenauwd, dat Evert iets had getekend. Gelukkig bleek dat niet het geval te zijn. Hij is door de betrokken persoon zelfs correct behandeld". Inmiddels heeft Van Benthem een beroepskracht in de arm genomen in de persoon van Frank van den Wall Bake van een Hilversums bureau voor communi catie en sponsoradvies, dat ook de zakelijke belangen behartigt van de nationale hockeyteams, tennis speelster Marcella Mesker en plankzeiler Stefan van den Berg. Evert van Benthem vertrekt morgen overigens gewoon naar Finland, waar het komende week einde het jaarlijkse alternatief voor HEERENVEEN (GPD) - Het nu aflopende schaatssei zoen is bij de mannen volledig op een debutantenbal uitge draaid. De dubbelslag van allrounder Hein Vergeer kreeg in het uitbundige Thialf-stadion van Heerenveen een pas send vervolg door de sprinttitel van Igor Zjelezovski, een 21-jarige geweldenaar uit de Sowjet-Unie. Het Fijise antwoord op de Elfstedentocht. Op één van de 'duizend me- ren', te genaamd Hdmeenlinna, zoeken vijftienduizend skiërs naar het juiste spoor dat naar Lahti, 75 kilometer verderop, moet leiden. Deze AP- foto werd gisteren geschoten bij de start van de twaalfde Finse crosscoun try ski-marathon (foto AP) Op zijn eerste WK leverde de boomlange Zjelezovski een formi dabele prestatie, want wie Geatan Boucher kan verslaan moet over uitzonderlijke capaciteiten be schikken. De Canadees wilde het niet ronduit bekennen, maar zijn uitstapje naar het WK van de all- rounders bleek voor hem funest te zijn geweest. De debuterende Zjelezovski en de Canadese favoriet Boucher be heersten het WK met hun mes scherpe gevechten, maar net zo im ponerend was de overweldigende belangstelling voor de sprintspe cialisten, die gewoonlijk een paar duizend kijkers naar hun belang rijkste wedstrijd trekken. Heeren veen brak alle record met 21.000 belangstellenden. Zaterdag waren er 8000, zondag zat het stadion met 13.000 man helemaal vol. Nog in de ban de zo sfeervolle elfsteden werd het ook in Heeren veen een happening, waarvoor ui teraard ook velen op de been wa ren gekomen om Hein Vergeer en thuisrijder Hilbert van derDuin luid toe te juichen. De Nederlandse sterren van deze schaatswinter werden zelfs bij de warming-up en het uitrijden bedolven onder ova ties qn coach Henk Gemser onder ging hetzelfde wanneer hij zich op de inrijbaan liet zien. Gevecht Van het gevecht om de ereplaat sen hielden de Nederlanders zich deze keer afzijdig. De pure specia listen zetten, zoals het eigenlijk ook behoort, de titelstrijd naar hun hand. Desondanks sloegen Ver geer (zevende) en Van der Duim (achtste) beslist geen slecht figuur. De enige sprinter in de oranje- ploeg, Geert Kuiper, reikte met zijn vijftiende positie niet verder dan de middenmoot. Igor Zjelezovski, de nieuwe sprintkoning, wilde eigenlijk hele maal geen sprinter worden. Voet bal en ijshockey vond hij eerst veel leuker. Op aandrang van zijn trai ners probeerde hij zijn mogelijkhe den op de wedstrijdschaatser Zje lezovski: „Ik begon als allrounder. Dat was wel aardig, maar voetbal en ijshockey bleven mijn favoriete sporten. In 1982 onderging ik een medisch onderzoek en daaruit bleek dat ik de meeste aanleg had voor sprinten. De druk op mij werd zo groot dat ik die raad heb opge volgd". De tegenzin van Zjelezovs ki verdween maar langzaam, of schoon hij in maart van 1983 de aandacht op zich vestigde door Eric Heiden het wereldrecord op de 1500 meter afhandig te maken. Die toptijd (1.54,26) werd een jaar later overtroffen door Oleg Bozjev die nog steeds recordhouder is. Onlangs wankelde het record in Davos, waar Zjelezovski in de race, die Vergeer een nationale toptijd opleverde, slechts 0,2 seconde te kort kwam. Wat de 1500 meter betreft vallen Zjelezovski en Boucher dus met el kaar te vergelijken. Ze beschou wen deze afstand als een verlengde sprint, zoals ze ook de duizend me ter zonder in de slotronde te ver slappen de baas zijn. Maar dat Zje lezovski ook zo sterk zou zijn op de 1500 meter, was ook voor Boucher een openbaring. „Ik verwachtte de winst te kunnen pakken op de bei de 500 meters, maar juist aan de prestaties op die afstanden dankt Zjelezovski het kampioenschap", aldus de Canadees. Boucher bestreed dat zijn vorm was aangetast door het WK van de allrounders. „Lichamelijk kon ik het best aan, van vermoeidheid was beslist geen sprake", stelde Boucher, die zich met een nadere verklaring echter zelf tegensprak. „Sinds Davos is mijn techniek iets slechter geworden. Volgens mij is dat het gevolg van de verplaatsin gen na dat trainingskamp. Ik kreeg met wisselend weer en andere ijs- condities te maken. Daar heeft mijn techniek onder geleden". Met andere woorden, zonder de reis naar Hamar, waar hij Canada een extra startbewijs wilde bezorgen voor het WK van 1986, had Bou cher zich niet hoeven blootstellen aan de venijnige Noorse kou en was zijn vorm waarschijnlijk in tact gebleven. Boucher geloofde nog serieus in

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13