Kans op extra en Ruding moet nog flink wat horden nemen Sex met kinderen meestal schadelijk Verandering in rapport P. C. Hooftprijs onmogelijk Vaticaan maakt einde aan gesprekken Beuker Eén voor Afrika: al 97 miljoen Schorsing chirurg voorlopig ongedaan Jp^WiJLrjT-ifïV-JWE-i ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 UTRECHT (ANP) - Pedofilie en in cest zijn in het algemeen schade lijk voor kinderen. Dat komt voor al doordat de sexualiteit wordt ver mengd met andere zaken: vertrou wen, loyaliteitsconflicten, betalin gen, bedreigingen en een zwijg plicht bijvoorbeeld. Bovendien is er geen sprake van vrijheid door dat het leeftijdsverschil ook een machtsverschil betekent. Prof. dr. F.H.L. Beyaert, direc teur van de psychiatrische obser vatiekliniek het Pieter Baan Cen trum, verklaarde dit gistermiddag voor de rechtbank in Utrecht. Hij was door de officier van justitie, mr. P.M.H. van der Molen, opge roepen als getuige-deskundige Prof. Beyaert P.Baancentrum: DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers sluit niet uit dat het kabinet genoodzaakt zal zijn strafzaken tegen'Bdri?mannènCdië extra bezuinigingen door te voeren. Begin april zal de regering - zo is gisteren besloten - werden verdacht van ontucht met de Tweede Kamer op de hoogte stellen van de mee- en tegenvallers in de eerste maanden kinderen, van dit jaar. Nu al is duidelijk dat in de cijfers 'grote plussen en minnen' voorkomen, aldus premier Lubbers. Een van de verdachten, een 41- jarige inwoner van Utrecht, had namelijk aangevoerd, dat de kinde ren het zelf graag wilden en dat het niet slecht voor hen was. Omdat hij meestal contacten had met jonge ren die van huis waren weggelopen of die uit kindertehuizen kwamen, vervulde hij voor hen een soort va derrol, zo meende zijn advocaat, mr. E. Th Hummels. De man stond terecht voor on tucht met een jongen van veertien jaar en voor het bevorderen van ontucht met minderjarigen. i der Molen stelde dat uit gaan". Het ging niet om kleine kin deren, zei hij, en „binnen het straf bare heeft verdachte toch in zekere zin verantwoord gehandeld": hij hielp de jongeren en hield hen bij voorbeeld van drugs af. Hij bepleit te een psychiatrische behandeling. Tegen een 45-jarige man uit Utrecht eiste de officier zes maan den waarvan vier voorwaardelijk. Hem is ontucht met een 14-jarige jongen ten laste gelegd. Ook deze eis vond mr. Hummels veel te ver gaan: een maand voorwaardelijk de verklaring van de jongeren zelf als stok achter de rug leek hem vol- en die van andere getuigen duide- doende. lijk blijkt, dat de man een bemid delingsbureau had voor homofie len die hem daarvoor betaalden. De Utrechtenaar maakt misbruik van kinderen die behoefte hebben aan genegenheid. In de derde zaak, tegen de 38-ja- rige inwoner van Montfoort, eiste mr. Van der Molen onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling en zes maanden met aftrek. De man heeft jarenlang ontucht gepleegd met De officier eiste twee en een half jonge kinderen, onder wie twee jaar met aftrek. Mr. Hummels vond deze eis „de perken te buiten stiefzoontjes, een stiefdochter, i neefje en een buurjongen. De definitieve nota verschijnt zoals elk jaar kort voor de zomer. Maar het kabinet wil nu al een balans op- Richtlijnen over extra uitkeringen aan minima DEN HAAG (GPD) - Gemeente besturen moeten van het kabinet stoppen met het geven van aanvul lende uitkeringen aan de echte mi nima. Wel kunnen de lagere over heden de echte minima tegemoet komen door bijvoorbeeld kwijt schelding van gemeentelijke belas tingen of de vorming van een steunfonds. Het kabinet schrijft dat in een rondschrijven aan de provincies en de gemeenten. Premier Lubbers zei vrijdag tij dens de wekelijkse persconferen tie dat het inkomensbeleid een taak is van de rijksoverheid. De 'minima-circulaire' bevat geen nieuwe beleidslijnen, maar maakt 'een einde aan onduidelijkheden die in de praktijk gebleken zijn', al dus de premier. De laatste jaren hebben verschil lende gemeentebesturen (die van Muiden) op eigen houtje aanvul lende uitkeringen verstrekt aan echte minima in hun gemeente. In de circuliare geeft het kabinet ook richtlijnen over wat gemeen ten wèl kunnen doen voor de echte maken de n tegenvallers en van de verschuivingen, die sinds september vorig jaar (toen de begroting gepresenteerd werd) zijn opgetreden. Ook indien besloten wordt af te zien van extra bezuini gingen beschikt de Kamer in ieder geval over een compleet overzicht, zei Lubbers. Als belangrijkste onverwachte ontwikkelingen dringen zich op: de hogere gasinkomsten en'een te genvaller voor het rijk doordat de samenvoeging van ww (werkloos heidswet) en wwv (wet werkloos heidsvoorziening) pas op 1 januari 1986 van kracht zal worden. Het gas levert (voorlopig) enkele hon derden miljoenen meer op, vooral door de hoge koers van de dollar, maar ook door het hoge gasver bruik in deze extra-koude winter. De vertraging rond ww en wwv kost het Rijk daarentegen onge veer een miljard gulden. In antwoord op verder vragen ging Lubbers in op de controverse tussen minister Ruding (financiën) en de regeringsfracties over het overheidstekort. De minister-pre sident gaf toe dat in het regeerak koord slechts gesproken wordt over de vermindering van het te kort tot 7,5 procent. Maar hij wees erop dat de samenstelling van dit tekort er anders is gaan uitzien. Het tekort van het Rijk komt veel hoger uit en dat van gemeen ten en provincies lager. Door het hogere tekort van het Rijk moet minister Ruding toch meer geld le nen dan oorspronkelijk verwacht werd. Dat leidt ertoe dat ook de rentelasten sneller stijgen dan de bewindsman verstandig vindt. Volgens Lubbers heeft de minis ter het recht hier de aandacht op te ROTTERDAM - Een aantal bewoners van de Zestienhovensekade in Rotterdam, moet zijn woningen met spoed verlaten. De huizen zijn zo ernstig verzakt dat ze alk moment kunnen instorten. Die verzakking is ontstaan doordat het dijklichaam waaraan de panden liggen, verschuift. (Foto anp» SCHIPHOL (ANP) - Aartsbisschop Eduardo Martinez van het Vati caanse staatssecretariaat heeft de leiders van de congregaties in Ro me dringend verzocht geen onder houd meer toe te staan aan Klaas Beuker. Dat heeft aartsbisschop dr. A.J. Simonis van Utrecht gisteren op Schiphol verklaard bij zijn terug keer uit Rome. Hij verbleef daar twee wek^n om onder meer het be zoek van paus Johannes Paulus II aan Nederland voor te bereiden. Mgr. Simonis verklaarde dins dag voor de KRO-televisie dat hij een einde zou maken aan de „ge makkelijke wijze" waarop Klaas Beuker, oud-kamerlid voor de RKPN, „het Vaticaan in Rome van informatie kan voorzien". Hij noemde het „ongelukkig" dat Beu ker geregeld in Rome contact heeft met de Vaticaanse congregaties om hen te wijzen op de zijns in ziens „treurige toestand" van de katholieke kerk in Nederland. Mgr. Simonis noemde Beuker „niet loyaal". Als hij klachten heeft, moet hij die aan de bisschop- a, zoals in individuele geval- vt len te besluiten tot een verlaging of vestigen. In het kabinet zal dan ge- kwijtschelding van gemeentelijke belastingen (bv. onroerend-goed- belasting, reinigingsrecht en hon denbelasting). Het kabinet staat verder niet af wijzend tegenover de vorming van gemeentelijke steunfondsen waar uit tegemoetkomingen worden verstrekt aan individuele inwo ners. Hierbij dient de gemeente el ke aanvraag apart te te beoordelen. Wanneer daarentegen financiële bijdragen worden uitgedeeld aan groepen minima, treedt er een doorkruising op van het rijksinko- mensbeleid. KORT GEDING TAMILS - De raadslieden van negen van de twaalf Tamils, die afgelopen maan dag vanuit het politiebureau in Haaksbergen de Nederlands-Duit se grens zijn overgezet, hebben gis teren in een kort geding voor de president van de Almelose recht bank van de Nederlandse staat geëist dat de Tamils weer worden toegelaten tot Nederland. discussieerd moeten worden de wijze waarop dit probleem op gelost wordt. Het is volgens hem gebruikelijk dat zich dit soort ont wikkelingen voordoen in de twee de helft van een kabinetsperiode. Milj ardentekort woningbedrij ven UTRECHT (GPD) - De gemeente lijke woningbedrijven verwachten in 1990 edn tekort van anderhalf miljard gulden als de huidige on- derhoudsnorm voor woningen niet wordt verhoogd. Met name de ver- beteringregels voor na-oorlogse woningen dreigt de reserves van de bedrijven uit te putten. Dat blijkt uit een onderzoek van het platform gemeentelijke woningbe drijven van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Het onderzoek is gehouden bij twaalf woningbedrijven die samen zo'n 40 procent van het gemeentelijk wo ningbestand in hun bezit hebben. Toeristen boos op v. d. Broek LUXOR, Egypte (ANP) - Minis ter Van den Broek van buiten landse zaken en zijn gezelschap hebben zich gisteren in Luxor de boosheid van Duitse en Ita liaanse toeristen op de hals ge haald toen de delegatie bij het graf van Toetanchamon voor rang kreeg van Egyptische functionarissen. De Nederland se delegatie bezocht graftom bes en tempels van Egyptische farao's en hun koninginnen op het gebied van het oude Thebe. Luxor, „stad van veel palei zen", dankt zijn naam aan de Arabieren. Toen het Nederlandse gezel schap bij het graf van Toetan chamon langs drommen wach tende Duitse en Italiaanse toe risten werd gevoerd, leverde dit commentaren op van een ondemocratische toestand. Ex-juryvoorzitter dr. Verhoeven: Carnaval: aanrijdingen verdubbeld DEN HAAG (ANP) - De actie Eén voor Afrika heeft tot dusverre ruim 97 miljoen gulden opgebracht. Dit blijkt uit een bestedingsoverzicht dat het bestuur van de stichting Eén voor Afrika gisteren heeft uit gegeven. Het is het eerste in een ADVERTENTIE In het verslag staan gegevens over de projecten die zijn gefinan cierd uit de opbrengst van de in no vember gehouden inzamelingsac tie ter bestrijding van de hongers nood in Afrika. Het bevat verder een lijst met deelnemende organi saties, onder wier verantwoorde lijkheid de betreffende projecten zijn uitgevoerd. Uit de laatste telstand van 1 fe bruari blijkt dat de actie Eén voor Afrika ruim 82 miljoen gulden heeft opgebracht. Daarbij komt nog eens een bedrag van 15 mil joen gulden dat het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking on langs heeft overgemaakt naar de stichting. NIJMEGEN (GPD) - Het aantal aanrijdingen gedurende de carna valsdagen waarbij alcohol in het geding was vertoont een verdubbe ling ten opzichte van de rest van het jaar. Aldus een constatering van de rijkspolitie in het district Nijmegen. In de periode van vrijdag 15 fe bruari vanaf zes uur 's avonds tot en met donderdag 21 februari vijf uur 's avonds deden zich in het dis trict Nijmegen 71 aanrijdingen voor met voornamelijk materiële schade en lichtgewonden. Daarbij moest de politie 41 rijverboden op leggen. In 17 procent was sprake van een alcoholmisdrijf. In die periode reed 21 procent van de automobilisten door na een aanrijding. Mede op basis van deze constateringen heeft de rijkspolitie district Nijmegen besloten tijdens feestdagen en landelijke manifes taties extra prioriteiten te stellen aan alcoholcontrole. DEN HAAG (GPD/ANP/AP) - De jury voor de P.C. Hooftprijs 1984 kan aan zijn rapport niets meer veranderen. De reden daarvoor is dat formeel gesproken de jury niet meer bestaat, omdat hij is terugge treden nadat minister Brinkman had besloten de prijs niet toe te kennen aan de schrijver Hugo Brandt Corstius. Dit heeft de voorzitter van de voormalige jury, dr. C. Verhoeven, gisteren meegedeeld. Volgens hem heeft Ed Nijpels - fractievoorzitter van de WD - met zijn verzoek om een wijziging van het rapport de voormalige jury willen opzadelen met een kwestie waaraan zij nu niets meer kan doen. Onder de ex- juryleden bestaat geen overeen stemming over de noodzaak of wenselijkheid van een verande ring. Zelf was Verhoeven wel be reid een rapport te leveren, waarin een passage over het pausbezoek zou worden weggelaten. Premier Lubbers heeft gisteren verklaard dat het kabinet voorlo pig niet van plan is terug te komen op het besluit om Hugo Brandt Corstius de P.C. Hooftprijs niet toe te kennen. De Partij van de Arbeid wil woensdag tijdens het interpellatie debat met minister Brinkman over de weigering van de prijs ophelde ring over de vraag wie in het kabi net uiteindelijk verantwoordelijk is geweest voor het besluit. Woord voerder Niessen, die het debat heeft aangevraagd, wil dit weten naar aanleiding van tegenstrijdige berichten die hierover de ronde doen. Het PvdA-kamerlid wil ver der van de minister weten waarom hij de toekenning in het kabinet heeft gebracht, wanneer dat is ge beurd en met wie deze kwestie ver der is besproken. Het debat zal, wat de PvdA betreft, uitmonden in een motie waarin wordt aange drongen om de P.C. Hooftprijs als nog aan Brandt Corstius toe te ken- De Vlaamse regering heeft haar minister voor binnenlandse aange legenheden, de socialist Mare Gal- le, ontslagen van zijn mandaat om nog verder deel te nemen aan ver gaderingen van de Nederlandse Taalunie. Dit omdat Galle vorige week kritiek had op de weigering de P.C. Hooftprijs toe te kennen aan Brandt Corstius. Galle be schuldigde Brinkman van censuur en zei niet meer deel te nemen aan vergaderingen van de taalunie die de Nederlandse minister voorzit. pen voorleggen, aldus de aartsbis schop. Mgr. Simonis zei, dat de bis schoppen ongerust waren gewor den over Beukers activiteit in Ro me na een interview met hem in een opinieweekblad, waarin hij uit gebreid inging op zijn veelvuldige bezoeken aan het Vaticaan. De bis schoppen hebben de zaak in de bisschoppenconferentie bespro ken en besloten maatregelen te ne men. De Utrechtse aartsbisschop zei dat Beuker woensdag geen par ticuliere audiëntie bij de paus heeft gehad, maar heeft deelgenomen aan de algemene audiëntie. Beuker heeft goede contacten met een Tsjechoslowaakse bisschop in Ro me die ervoor zorgt dat hij op de eerste rij aan de algemene audiën tie kan deelnemen, aldus mgr. Si monis. - Beuker heeft woensdag gezegd dat hij bij terugkeer in Nederland een gesprek zal aanvragen met de Utrechtse aartsbisschop. Deze zei vrijdag dat dit gesprek wegens de drukte in verband met het bezoek van de paus pas in juni kan plaats hebben. Mgr. Simonis deelde verder mee, dat de paus „vol goede moed" is om naar Nederland te komen. Hij kent de verdeeldheid van de Nederlandse katholieken en ziet het als een uitdaging in zo'n situa tie zijn boodschap te brengen, al dus de aartsbisschop van Utrecht vrijdag bij zijn terugkeer uit Rome. UTRECHT (ANP) - Plastisch chi rurg dr. L. Koens kan, nadat het bestuur van het St. Antoniuszie- kenhuis in Nieuwegein hem een maand geleden schorste, maandag zijn werkzaamheden in het zieken huis weer beginnen. Het Scheids gerecht voor het Nederlandse zie kenhuiswezen, een beroepscollege waar Koens zijn schorsing heeft aangevochten, heeft bepaald dat hij in het ziekenhuis moet worden toegelaten tot het Scheidsgerecht definitief uitspraak doet. Econo misch directeur De Jong van het St. Antoniusziekenhuis liet giste ren weten dat het ziekenhuis de uitspraak loyaal zal naleven. In e Koens kwam begin dit jaar ii spraak toen hij weigerde naa op- eerste reactie op het besluit ziekenhuis te komen Galle: "De regering heeft mij onthoofd, maar ik verlies mijn kop er niet bij." merman te behandelen die bij een bedrijfsongeluk zijn vingers bijna had afgezaagd. EEN VERTROUWD ADRES VONDELLAAN 45, 2332 AA LEIDEN. TELEFOON: 071-769303. FUSTWEG 2, HOEK OUDE WEG, 2031CJ HAARLEM. TELEFOON: 023-3192 88. Alleen bedrijfswagens. RIJNSBURGERWEG 132, 2231 AG RIJNSBURG. TELEFOON01718 - 2 25 00. HOOFDSTRAAT 81, 2171 AS SASSENHEIM. TELEFOON: 02522-19124. GOUWESTRAAT 60A, 2407 BC ALPHEN A/D RIJN. TELEFOON: 01720-75155. BINNENWEG 2-4, 2411 NA BODEGRAVEN. TELEFOON01726 -193 41. Alleen bedrijfswagens. DEN HAAG - Het kabinet-Lub- bers staat de komende weken voor de laatste grote krachtproef van zijn bestaan. Tussen nu en begin juli moeten de ministers overeen stemming bereiken over de begro ting voor 1986. Dat is een verkie zingsjaar en dat gegeven zal in be langrijke mate de inhoud van de begroting bepalen. Het wordt een afweging tussen wat uit verkie zingsoogpunt wenselijk en finan cieel noodzakelijk is. Zoals elk jaar heeft minister Ru ding (financiën) ook dit keer de eerste salvo's gelost in het jaarlijk se gevecht om de centen. Eerst kwam de waarschuwing aan coali- door Louis Burgers tie en kabinet om door te gaan met de terugdringing van het over heidstekort. Daarna volgde de sug gestie dat de laagste uitkeringen best verder omlaag kunnen, omdat velen in die groep een tweede inko men zouden ontvangen. Geen van beide mededelingen werd - om het voorzichtig uit te drukken - enthousiast begroet. Na tuurlijk, het financieringstekort moet omlaag, vinden ook CDA en VVD, en wel naar de afgesproken 7,5 procent van het nationaal inko men. Daarbij zeggen de twee frac ties wel dat ze geen boodschap hebben aan de opvatting van de minister dat niet het tekort van de totale overheid (rijk, provincies en gemeenten) beslissend is. Ruding denkt daar anders over. Hij vindt dat bij het bepalen van het tekort alleen moet worden ge keken naar de schulden die het rijk maakt. Want over die leningen moet hij rente betalen en juist de rentelasten nemen enorm toe. Na 1990 zou de schatkist wel eens meer dan veertig miljard per jaar aan rente moeten betalen als er geen maatregelen genomen wor den, aldus Ruding. Drukmiddel Rudings voorstel om opnieuw fors te korten op de laagste uitke ringen werd vorig jaar oktober al door het CDA afgewezen. Zijn op merkingen zullen dan ook vooral tot doel hebben deze verlaging op nieuw in de discussie te brengen. Hij beschikt daardoor over een drukmiddel om bezuinigingen el ders af te dwingen. Want ook Ru ding zal beseffen dat een nieuwe verlaging van de uitkeringen on uitvoerbaar is in het jaar van de verkiezingen. De minister lijkt ook in een an der opzicht in een vrij moeilijke positie te verkeren. Dat komt door dat premier Lubbers tevens beoogd lijsttrekker is van het CDA. Juist de christen-democraten lij ken weinig te voelen voor ingrij pende nieuwe bezuinigingen. Zelfs fractiespecialist Van Dijk, die tot nu toe het bezuinigingsbeleid loyaal steunde, vindt dat Ruding met zijn suggestie voor een extra bezuiniginsgronde te ver is gegaan. De minister is nog zuiverder in de leer geworden, zei de christen-de mocraat onlangs. De groeiende twijfel binnen het CDA over extra bezuinigingen („Ook economische groei leidt tot een daling van het tekort") zal van invloed zijn op het komende kabi netsberaad. Lubbers moet dan kie zen tussen steun voor zijn minister of voor de fractie. Een besluit om het oordeel van de fractie te volgen betekent echter ook dat de premier onomwonden coalitiegenoot VVD laat vallen. Geen leuk vooruitzicht voor de leider van een team dat nog vier jaar wil regeren. Ambtenaren Ruding heeft tot nu toe in elk ge val duidelijk gemaakt dat hij niet van zins is minder te bezuinigen dan in het regeerakkoord is afge sproken. Jaarlijks zou zeven, mil jard worden omgebogen, verdeeld over begroting (twee miljard), ambtenaren (twee miljard), sociale zekerheid (twee miljard) en volks gezondheid (een miljard). Dat programma is de afgelopen jaren uitgevoerd. Verder heeft het kabinet in drie jaar tijd (er is be gonnen met de begroting van het 'tussenkabinet' Van Agt-Terlouw voor 1983) nog eens twaalf miljard extra bezuinigd. Daarmee komt het totaal op zo'n 33 miljard gul den. Gelukkig voor minister Ruding vloeit een deel van de bezuinigin gen van minimaal zeven miljard voort uit eerdere ombuigingsron den. Zo valt te verwachten dat al leen de posten 'ambtenaren' (goed voor twee miljard) en 'sociale ze kerheid' (eveneens twee miljard) in de komende maanden voor proble men kunnen zorgen. Weinig moeilijkheden zijn te ver wachten bij de bezuinigingen op de verschillende begrotingen. Ook het miljard dat gevonden moet worden in de volksgezondheid vloeit vrijwel geheel voort uit de maatrgelen van de afgelopen jaren. Vooral sociale zekerheid lijkt een probleem te worden. Na een reeks van maatregelen in het recente verleden, waardoor bijvoorbeeld de hogere uitkeringen keer op keer moesten inleveren, lijkt op deze post nog maar weinig te halen. Op de hogere uitkeringen zelfs niets meer, nu deze uitkeringen zijn ver laagd tot zeventig procent van het vroegere loon. Bovendien betekent de medede ling van CDA-fractieleider De Vries dat hij zich zal verzetten te gen nieuwe algemene kortingen op de uitkeringen, dat de mogelijkhe den op dit gebied vrijwel zijn uitge put De Vries, later gesteund door de VVD, suggereerde om de bezui nigingen te zoeken in andere over heidsuitgaven, zoals de huursubsi dies en de studiefinanciering. Kiest het kabinet die weg (door bijvoorbeeld de helft van het ge wenste bedrag uit deze 'over drachtsuitgaven' te halen) dan zou den de ambtenaren wel eens kun nen weigeren een nieuwe bezuini gingsronde voor hun rekening te nemen. Er valt namelijk niet te ver wachten dat zij zullen instemmen met een nieuwe bezuinigingsronde van f 2 miljard als de uitkeringen 'slechts' één miljard hoeven in te leveren. Een oplossing voor dit probleem heeft zich nog niet aan gediend. Derde horde Inmiddels hebben de twee rege ringspartijen een derde horde op geworpen. Onlangs vroegen zij het kabinet in 1986 een deel van de las tenverlichting, die is toegezegd aan het bedrijfsleven, te bestemmen voor de burgers. Zij willen daar mee bereiken dat de koopkracht toeneemt, zodat de Nederlanders weer eens wat meer kunnen beste den. Zo zouden die sectoren van het midden- en kleinbedrijf die tot nu toe weinig hebben kunnen pro fiteren van de lastenverlichting, alsnog geholpen kunnen worden. Dit laatste voorstel zou wel eens het moeilijkste van allemaal kun nen worden. Ruding heeft al bij verscheidene gelegenheden duide lijk gemaakt dat de lastenverlich ting voor het bedrijfsleven (van 1,5 miljard gulden) pas kan worden toegewezen als er overeenstem- mingfis bereikt over de overige be zuinigingen (en daarmee over de terugdringing van het financie ringstekort). Maar CDA en VVD (en steeds meer maatschappelijke organisa ties zoals de vakbonden en de werkgevers) kiezen liever een an dere volgorde. De laatste begroting van het zittende kabinet zal toch ook wat leuke dingen voor de men sen moeten bevatten, vinden zij. En zo verwachten de coalitiepartij en dat het kabinet zal instemmen met een daling van belastingen en premies. Voor Ruding is het zaak aan deze wens tegemoet te komen zonder af te zien van zijn streven het overheidstekort terug te drin gen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5