LEIDSCH DAGBLAD Export behoorlijk gestegen Sji'iten dreigen met geweld tegen Unifil RSV stapt naar Raad van State ESMT CASINO 'De Nachtegaal van Lisse' Werkloosheid in EG breekt record Drie jaar cel voor doodrijden jongens Vooral grote bijdrage van landbouw Colombiaans krediet voor Bouterse Leiise Vlooienmarkt Lisse Scheepswerf wil overheidssteun niet terugbetalen VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw het grootste dagblad voor leiden eh omstreken PoattusSd 2300 AB Leiden Voortel nrv zie colofon MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Rilland overeenkomstig de eis veroordeeld tot drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf en tien jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Op 15 november van het vorig jaar reed de man met zijn auto drie jongetjes van tien en elf jaar aan die per fiets van een voetbaltraining kwamen. Twee van hen werden op slag gedood, het derde kind blijft levenslang zwaar gehandicapt. De man die op de bewuste dag in Antwerpse cafe's behoorlijk wat gedronken had, reed na het ongeluk door, zonder zich om zijn slachtof fers te bekommeren. Tijdens de rechtzitting deden zich emotionele taferelen voor, waarbij de ouders de man de moordenaar van hun kinderen noemden en hem te lijf wilden gaan. HILVERSUM (ANP) - In vergelij king met andere visbestanden in de Noordzee worden bij de vis voor de kust van Zuid-Holland drie tot vier keer zoveel ziektegevallen aangetroffen, aldus E. Stuik van Greenpeace Nederland vanmorgen in een VARA-programma. Green peace baseert zich op gegevens uit een geheim onderzoek van het rijksinstituut voor Visserijonder- zoek in IJmuiden. De Greenpeace-woordvoerder zie dat het instituut vissen heeft ge vonden met tumoren, zweren, bo- tafwijkingen en gaten in de vinnen. Stuik noemde dit onthutsend. De consument hoeft volgens hem niet bang te zijn, omdat de vissers aan- 'Voor kust Zuid- Holland veel meer zieke vis' getaste dieren na de vangst selecte ren en ze in zee teruggooien. De vissers zelf worden er wel de dupe van, omdat de gezonde vangsten verminderen, aldus Stuik. Volgens de directie van het rijks instituut voor Visserijonderzoek is er geen sprake van een geheim rap port. Sinds 1893 onderzoekt een bioloog op kosten van Rijkswater staat de mogelijke relatie tussen het vervuilde zeewater voor de kust van Zuid-Holland en Zeeland en de zich daarin manifesterende visziekten. Het onderzoek zal op 1 mei gereed zijn. Gekeken is in hoofdzaak naar platvissen en bot ten. Volgens adjunct-directeur dr. P. Hagel zal het onderzoek geen klip- en-klare antwoorden opleveren, omdat het slechts anderhalf jaar in beslag heeft genomen. Hij vindt dat drie tot vijf jaar onderzoek pas de gewenste zekerheden kan ge ven over de vraag of vuil zeewater en visziekten met elkaar in ver band staan. Hij wijst erop dat vis sen evenals mensen gevoelig zijn voor seizoensinvloeden. BEIROET (GPD) - De aan Unifil, de VN-vredesmacht in Zuid-Liba- non, deelnemende landen zijn deze week met geweld bedreigd door de extremistische sji'itische bewe ging Hezbollah (Partij van God). De beweging, die nauw aan Iran is verbonden, heeft Unifil ervan be schuldigd met de Israëli's samen te werken in de nieuwe campagne van onderdrukking tegen de sji'iti sche dorpen rond de havenstad Ty- Brandt Corstius: minister heeft oorlog verklaard aan literatuur AMSTERDAM (ANP) - „Een land waar de literatuur van officiële zij de verdacht wordt gemaakt glijdt af naar onvrijheid. De minister van cultuur heeft samengespannen om de oorlog te verklaren aan de litera tuur". Dit heeft de schrijver dr. Hugo Brandt Corstius gisteravond ge zegd bij het in ontvangst nemen van de Busken Huetprijs 1985 in de Koningszaal in Artis in Amster dam. De tweejaarlijkse prijs voor essayistisch werk is hem toege kend door het Amsterdamse Fonds voor de Kunst. Aanleiding hem deze prijs vervroegd toe te kennen was de weigering van het kabinet Brandt Corstius de P.C. Hooftprijs te geven. (Zie ook pagina 5) Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtempera tuur om het vriespunt, middag- temperatuur ongeveer 5 graden. Matige zuidwesten wind. 24 februari 1985 Zon op: 07.37 uur, zon onder: 18.11 uur. Maan op: 09.22 uur, maan onder: 23.23 25 februari 1985 Zon op: 07.34 uur, zon onder: 18.13 ui Maan op: 09.35 uur, maan onder .- re, het gebied waar Unifil werkt. Nederland maakt nog altijd deel uit van de VN-vredesmacht. De bedreiging van Hezbollah is gepubliceerd in een 48 pagina's tel lend pamflet, dat in verkorte versie in de vorm van een dreigbrief is be zorgd bij de de Scandinavische De bedreiging volgt op een hele serie Israëlische acties tegen dor pen waar het verzet van de plaatse lijke bevolking tegen de Israëli sche bezetting is toegenomen. Bij die acties raakten met name Fran se soldaten in letterlijk in een knokpartij met de Israëli's verwik keld, maar de plaatselijke bevol king beschuldigt nu Unifil ervan niet genoeg te doen. Unifil mag echter gezien de status van vredes- leger niet tegen de bezettende Is raëlische macht optreden en kan slechts het vuur openen, wanneer het zelf wordt beschoten. In Beiroet hebben de verschil lende ambassades van de aan Uni fil deelnemende landen contact op genomen met sji'itische leiders in een poging nogmaals hun positie uit te leggen en problemen te voor komen. Het ministerie van defen- Den Haag heeft nog geen PARAMARIBO (AP) - De Suri naamse legerleider Bouterse heefl tijdens zijn bezoek aan Colombia van de regering van dat land een krediet losgekregen van 57 miljoen gulden. De luitenant-kolonel liet dit gisteravond bij terugkeer op de luchthaven Zanderij weten en voegde daaraan toe binnenkort naar Libië te gaan om daar even eens financiële steun te verwerven. Bouterse noemde de steun van Colombia een 'diplomatiek succes' voor zijn land en zei het geld te zul len aanwenden voor de aankoop van medicijnen en auto-onderde len. Kom morgen 24 februari naar de gezellige, verwarmde in de Pieterskerk te Leiden Open van 10.00 tot 17.00 uur De Israëlische premier Peres, heeft de harde aanpak van het Is raëlische leger in Zuid-Libanon gisteren verdedigd en tevens ge zegd dat de troepenterugtrekking uit het gebied ondanks de aanval len niet zal worden versneld. Libanon diende gisteren een scherp protest in bij de VN tegen het zogenoemde agressieve en gro ve optreden van het Israëlische le ger tegen Arabische dorpen in Zuid-Libanon. Volgens de Libane se VN-ambassadeur Rachid Fak- houry zijn bij 20 acties tussen 12 en 21 februari zeker 12 doden geval len. Hij beschuldigde het Israëli sche leger van „razzia's, arrestaties, moorden en repressie". in GOLDEN TULIP HOTEL Dagelijks geopend van 14.00 tot 02.00 uur. Vrijdag en zaterdag: KOUD BUFFET Wij zien uw bezoek gaarne tegemoet. mogelijkheid gebruik zal maken aanleiding van het enquêterapport om het beroep als een bezwaar- RSV, of minister Van Aardenne bij schrift aan te merken. De bezwa- de afgifte van de 'blanco cheque' in ren zullen dan eerst door hem zelf juni 1979 zonder machtiging van omdat minister Van Aardenne de worden getoetst. Indien Van Aar- het kabinet heeft gehandeld, blijft verleende 892 miljoen overheids- denne het bezwaarschrift afwijst of tot het debat met de regering van steun heeft teruggevorderd. De be- het beroep niet als bezwaarschrift komende week nog altijd onbeant- aanmerkt, zal de zaak voor de Raad woord. van State worden behandeld. Een De enquêtecommissie kwam, behandeling die nog wel een jaar met uitzondering van het WD-lid op zich kan laten wachten. Korthals, tot de slotsom dat van Maar volgens de bewindvoerder expliciete noch impliciete machti- is een snelle behandeling van het ging sprake was. Het kabinet beroepschrift belangrijk. Met na- goede afwikkeling DEN HAAG (ANP) - RSV, dat in surséance van betaling verkeert, heeft deze week bij de Raad van State een beroepschrift ingediend windvoerder van het concern, i J. van Wessem, heeft dit gister avond desgevraagd meegedeeld. Minister Van Aardenne heeft in het najaar van 1984 de definitieve steun aan RSV voor een groot aan tal steunoperaties op nul gesteld. De bewindsman had daarvoor, vol gens zijn zeggen, de mogelijkheid Van de huidige surséance. De omdat deze steun eerder op tijdelij ke basis zou zijn verleend. RSV reageerde op de aandeelhouders vergadering toen direct met de me dedeling dat bij de Raad van State beroep zou worden aangetekend, omdat de steun als definitief en niet als tijdelijk beschouwd diende te worden. Bewindvoerder Van Wessem verwacht dat de minister van de rechtszekerheid van de crediteu ren van RSV en van de inmiddels verzelfstandigde voormalige RSV- bedrijven zijn daar mee gediend. Door de claim van het rijk dreigt er niets over te blijven voor de andere crediteuren. Onbeantwoord De politiek beladen vraag naar spreekt het verlossende antwoord niet in het omvangrijke pakket van antwoorden dat het gisteren ter voorbereiding van het RSV-debat aan de Kamer heeft gestuurd. In een summier schema wordt aange geven dat naast regeringsadviseur Molkenboer en andere topfunctio narissen van het ministerie van economische zaken, ook de depar tementen van financiën en sociale zaken zijn geraadpleegd over zo wel de steunoperatie van 1979 als de afwikkeling daarvan in 1980. n\k\ 32 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) De Nederlandse export heeft in 1984 een waarde bereikt van ruim 210 miljard gulden. Dat bete kent een stijging van 14 procent in vergelijking met 1983: toen bedroeg de uitvoerwaarde 184 miljard gulden. Ook de invoer is gestegen: in 1984 van bedroeg ruim 30 miljard. De kocht Nederland voor bijna 200 import van machines en electro- miljard in het buitenland, 15 pro- technisch materieel is gestegen tot cent meer dan het jaar daarvoor. een waarde van 28,4 miljard gul- Dat blijkt uit cijfers die gisteren den. Nederland voert in deze sec- door het Centraal Bureau voor de tor meer in dan het exporteert. Statistiek en het ministerie van economische zaken bekend zijn Een belangrijke post op de in- en gemaakt. exportbalans van ons land wordt Een kwart van de waarde van de gevormd door de personenauto's Nederlandse uitvoer komt voor re- die jaarlijks worden binnenge- kening van de agrarische sector, voerd. De waarde daarvan steeg in De uitvoer van landbouwproduk- 1984 met 11 procent tot 10 miljard ten is vorig jaar, in vergelijking gulden. met 1983, met veertien procent ge- In de sector ijzer en staal werd in stegen en bereikte een waarde van 1984 voor 8,1 miljard gulden geëx- bijna vijftig miljard gulden. In de porteerd, terwijl voor 8,2 miljard chemische sector is de uitvoer met gulden door Nederlandse bedrij- 19 procent gestegen, terwijl aan ven in het buitenland werd ge- machines en electrotechnisch ma- kocht. terieel 17 procent meer over de Duitsland is vorig jaar de belang- erenzen werd afgezet. rijkste handelspartner gebleven. De waarde van de produkten die Bijna dertig procent van de Neder- in Nederland zijn ingevoerd, is landse export was voor dat land vooral gestegen door een grote toe- bestemd. De export naar Duitsland name van de invoer van ruwe aard- steeg vorig jaar met elf procent tot olie: 19 procent. De waarde daar- 62,5 miljard gulden. De export naar Amerika was zelfs 34 procent gro ter, terwijl ook de uitvoer naar het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Italië steeg. De onderkant van Leiden (2): kille plekjes BRUSSEL (ANP) - Het aantal werklozen in de EG-landen (uitge zonderd Griekenland) bedroeg aan het eind van de maand januari 13,6 miljoen mensen. Dat is het groot ste aantal werklozen dat ooit is ge noteerd. Voor de eerste maal was twaalf procent van de Europese be roepsbevolking zonder werk. Deze cijfers zijn gisteren in Brussel door de EG-commissie verstrekt. Door de strenge winter nam het aantal Europese werklozen in ja nuari nog toe met 570.000. De voor het seizoen gecorrigeerde cijfers zijn vooral in bepaalde landen aan zienlijk geklommen. Dat was het geval in de Duitse Bondsrepu bliek, in Denemarken, in Frankriik en in België. Nederland kwam er het gunstigst af. De EG-commissie blijft zich zor gen maken over deze werkloos heidscijfers. Maar optimistisch is de commissie gestemd over de eco nomische groei. Die zal dit jaar naar verwachting iets hoger liggen dan eind vorig jaar nog werd voor speld. De groei wordt nu geraamd op 2,4 procent gemiddeld. Hoewel die voor Nederland slechts 1,8 procent zal zijn. In dit jaar zal volgens de Europese Commissie ook de infla tie weer wat dalen. De lopende re kening van de Europese betalings balans moet, als alle verwachtin gen uitkomen, dit jaar een licht overschot vertonen. De hele krant voor de Van Aardenne: onvolledig. Die afwikkeling bij geheime over eenkomst met RSV, waarover Van Aardenne de Kamer onvolledig heefl ingelicht, was aanleiding voor het oordeel 'onaanvaardbaar' dat de commissie velde. Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. Q Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook bellen (071-144941). Gehandicapten steeds verder in het nauw Al te serieus moet je het niet nemen, maar toch woedt er een heuse onafhankelijkheidsstrijd op Schiermonnikoog, "Wat Castro gelukt is, dat moet hier ook kunnen", zegt Jan Berend Bazuin, ook wel de 'Hekking' van het eiland genoemd. PAGINA 19 PAGINA 17

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1