Elfstedentocht trok 8 miljoen tv-kijkers ANP-verslaggever mag Suriname niet in Record Nederlandse televisie Hulp voor artsen met psychische problemen Schepper van "Evita" komt met dodenmis Bioscoopbonc Willy Alberti gecremeerd draagt geen geld meer bij aan films m&n mm w- ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 PO/ST PAGINA 10 Aflevering 118 Stil, er gebeurde iets met het schip! Wat was dat? Kon een schip ook een rilling krijgen, zoals wy dat soms hebben? Dat het je ineens koud over de rug loopt? Er veranderde iets en ik hoorde ook een geluid. Onze boot botste tegen de wal. Het leek er op, dat de schuit uit zijn vaste positie was los geraakt, en nu weer terugkwam in zijn oude evenwicht. Even was er het gevoel dat hij doorsloeg naar de andere kant. Je kon het hier, in deze donkere kajuit, zelfs zien. De mannen, die aan de overkant lagen waren gerezen en daarna weer ge daald. En de lantaarn, die zo wei nig licht gaf, slingerde. Even zus, dan weer zo. En dan hoor ik buiten ineens dat geluid. Neen, er werd niets over het dek gesleept. Het was de wind! De wind was opgestoken! Einde lijk! Terwijl ik mijn benen uit de krib stak en naar mijn broek zocht die daar ergens moest hangen, zag ik de gedaanten rondom mij ook in beweging komen. Overal kwamen voeten buiten bed en op de vloer. Sommige mannen namen niet eens de moeite hun broek aan te trek ken, ze holden zo in hun onder broek naar de trap van de kajuit. Er klonken kreten! De mannen storm den naar boven, naar het dek, en op hetzelfde moment dat zij de deurtjes openden, vloog een golf wind het vooronder in. De lantaarn kreeg als het ware een zet en de kleren die overal hingen waaiden op in de plotselinge windvlaag. De wind! Je hoorde het zwiepen van touwen, het geruk aan de an kers. Dit was geen rilling meer, het schip kreeg een duw en schokte te rug als tegenbeweging. De wind was los! En het was méér dan een vlaag. In lange, gierende geluiden huilde de wind over het dek! Ik trok mijn broek aan en ging zo vlug als ik kon naar boven. Daar stonden we aan dek, bij de reling, en keken in de donkere nacht. Gro te wolkgevaarten waartussen het maanlicht schuil ging, vlogen langs de hemel. Dat was de maan die voor de springvloed moest zor gen, de maan waarop we gisteren onze hoop hadden gevestigd. Ineens veegde een gierende stormvlaag over onze hoofden. We grepen de reling of hielden ons vast aan elkaar, en menigeen slaak te een kreet. Daar was de storm, hij joeg vanuit de verte over de dijk en dan over het water, dat nu niet meer stil kon liggen, maar opge jaagd werd, golf over golf. DE MISDAAD BIJ DE Feuilleton Daar stond Pietersen op het dek, met het hoofd hoog in de storm wind en wat hij riep konden we niet verstaan. Over onze hoofden heen stoven blaren van de bomen langs de dijk het water in. Het dek werd schoon geblazen en Pietersen schreeuwde. Nu verstonden we hem. "Alles klaar maken. Bij de touwen wezen. Spaden gereed houden. Straks komen de beve len". Natuurlijk, dit moest iets beteke nen en elke stormvlaag bezegelde het. Een verandering. Maar welke verandering? Aanval? Doorbraak? Bevrijding? Het schip bewoog, het lag te rij den op zijn touwen. Ook tussen wal en schip ging het water nu te keer. Moesten er zeilen gehesen worden? Nog niet, nog niet. We moesten ons eerst aankleden, het kon een drukke nacht worden. Eindelijk! Het werd een geloop en gedraaf. En ondertussen schudde en trok het schip aan zijn touwen en stei gerde het op en neer, met golfbe wegingen van voor tot achter. Als de storm nu maar zou aanhouden! De storm mocht niet meer gaan lig gen! Maar dat gebeurde gelukkig niet, het werd juist erger. Harde rukwinden woeien van over het land tussen de masten en touwen en rukten er aan. De stormvlagen leken elkaar voort te stuwen, je moest je schrap zetten om niet om- vèr te gaan. Er zijn geen woorden voor, zo op gewekt en blij als ik me voelde. Het was alsof de wind alle muizenissen uit mijn hoofd veijaagd had. Ver andering, storm. Nu ging het ko men, nu zou het komen. En dan keek ik naar de grote, zware zeelui op ons schip, die op een kluitje bij elkaar stonden en redeneerden en met de handen gebaarden. En Pie tersen stond midden tussen hen in, en ik hoorde wat ze zeiden, ik hoor de waarover ze het hadden. De wind zat in de verkeerde hoek. Dit was een noord-wester! Wat betekende dat dan? We had den toch op verandering van het weer gewacht, nu al weken? Dit was toch het einde van het kalme zomerweer? Nu stak toch de herfst zijn kop op en zouden er meer stor men komen? Dat kon toch niet ver keerd zijn? Maar de schippers schudden de kop. Storm uit het noord-westen. Dat betekende, dat het water zou worden opgejaagd naar het zuid oosten, terug naar de gaten in de dük, terug naar IJssel en Maas! u door Stougie land er komt o Dat 2 maal, 1 Maar kapitein Pietersen hief de arm op en maakte een bezwerend gebaar. Dit duurt niet lang. De wind zal omslaan. Door het westen zal hij doorslaan naar de zuidhoek. De wind komt altijd door het noor den, en gaat dan over het westen naar het zuiden. Hij moet alleen sterk blfiven. Morgen overdag kan hij al draaien en dan is het zo ge beurd. Dan komt de verschrikkelij ke zuidwester storm, die zo ge vreesd is bij zeelieden en polderbe stuurders. De zuidwester storm, die al dat naar het zuiden verjaagde zeewater weer de rivierarmen zal binnenjagen. Het water zal snel op komen, tot grote hoogte, en zal de dijken bedreigen. En het is nog al tijd springvloed. De maan en de zon staan tegenover elkaar en de gewone vloed verandert in een springvloed, omdat het water om hoog wordt getrokken. De zuid wester zal dan de grote watermas sa's naar binnen jagen over Schie- Delfland en Rijnland. Dan nze kans. ei onze schipper niet alle ge zeiden tegen elkaar ter wijl de nacht verliep en elke wind stoot ons het bewijs leverde, dat al les al aan het gebeuren was. Maar dat dachten we vooral ook uit on geduld, we konden bijna niet lan ger meer wachten. Pas tegen de morgen kwamen er bevelen van admiraal Boisot. De kapiteins hadden die meegebracht. De taken waren verdeeld. En de wind, de stormwind, draai de. Hij joeg nu recht vanuit het Westen en rukte aan alles waar hij houvast aan kon krijgen. HU ver minderde niet, integendeel, hij nam nog in kracht toe. Een onver gelijkelijk gevoel van vreugde overweldigde mij. Zouden ze het in Leiden gemerkt hebben? Zouden ze elkaar nu op de windwijzers wij zen, dat die begonnen te slingeren en te draaien? Of zouden ze van honger en ellende zo afgestompt zijn, dat ze met de koppen gebogen worstelden tegen de wind en er niet aan zouden denken dat die zelfde stormwind misschien de redding zou brengen? In mijn verbeelding zag ik de straten vol vuil en ratten, de kinde ren krioelen op de belten, de men sen zwak en beverig langs de straat zwalken, moedeloos en zonder hoop, terwijl boven op de toren het bewijs te zien was, dat de wind de goede kant uit draaide, naar het westen en zuid-westen. AMSTERDAM (ANP) - Van alle Nederlanders van 16 jaar en ouder heeft tachtig procent ofwel acht miljoen mensen de rechtstreekse televisie-uitzending van de elfstedentocht donderdag geheel of gedeeltelijk bekeken. Dit is een record in de geschiedenis van de Nederlandse televisie Dit concludeert het Instituut voor Telefonisch Marktonderzoek BV (ITM) in Amsterdam uit een telefo nische enquête die donderdag avond is gehouden onder 263 men sen. De gemiddelde waardering voor het programma uitgedrukt in w schoolcijfer is 8,4, volgens ITM mensen keken of luisterden thuis. de hoogste ooit gegeven aan een tv- programma. Veel mensen stonden blijkens het onderzoek vroeg op om de start van de wedstrijd te zien. Van de ondervraagden heeft zestien pro cent daarnaar gekeken, wat lande lijk neerkomt op ongeveer 1,5 mil joen mensen. De aankomst van de wedstrijdrijders is gezien door 59 procent van de ondervraagden, UTRECHT (ANP) - Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst heeft het ini tiatief genomen voor hulpverle ning aan artsen met psychische problemen, neiging tot zelfmoord en/of verslaving aan alcohol en drugs. De afgelopen jaren is uit ver schillende publikaties gebleken, dat deze problemen zich bij artsen NEW YORK (RTR) - Andrew voordoen en dat het isolement wat voor alle kijkers neerkomt op Op het werk keek tussen elf en één circa zes miljoen mensen. uur, waarin ook de aankomst viel, Behalve de televisie scoorde ook slechts zes procent. Gemiddeld de radio hoog. De elfstedentocht hebben de Nederlanders volgens werd via dit medium door 68 pro- het ITM vyf uur naar de uitzending cent van de ondervraagden geheel gekeken. Tien uur of meer hield of gedeeltelijk gevolgd. De meeste dertien procent van de kijkers het vol. personen gevraagd op te treden als "luisteraar" en "eerste opvanger" voor artsen en hun gezinsleden en zonodig zorgen voor verdere door verwijzing. De KNMG wijst ook op een andere mogelijkheid: aanslui ting bij een al bestaande zelfhulp groep van artsen met problemen. Lloyd Webber, de zeer succesvolle Britse componist i cals "Evita", "Cats" AMSTERDAM (ANP) - Onder de klanken van onder meer een eigen lied, in het Italiaans ge zongen, is gistermiddag in het crematorium Westgaarde in Amsterdam, afscheid genomen van Willy Alberti. De aula was gevuld met familie en vrienden en kennissen uit de amuse ments- en de sportwereld. Ve len moesten de rouwplechtig- heid in aangrenzende ont vangstruimten via luidsprekers volgen. Onder de aanwezige artiesten bevonden zich André Hazes, Lee Towers, Piet Bambergen, Jan Blaaser, Rudi Carrell, Ton van Duynhoven, Jeroen Krab bé, Wim lbo, Mies Bouwman, Fred Oster, Tonny Eyck en de zangeressen Tante Leen en Zwarte Riek. Jaap van Praag, oud-voorzit ter van Ajax, sprak enkele woorden. Ook Johan Cruyff was aanwezig. Willy Alberti was een fervent aanhanger van Ajax. De wielersport genoot ook zijn belangstelling. Uit die wereld was onder anderen Pe ter Post aanwezig. Wethouder Jan van Schaefer van Amster dam was er namens de gemeen te. Carel Verbrugge, zoals Willy Alberti eigenlijk heette, over leed afgelopen maandag op 58- jarige leeftijd aan een beroerte. Enige tijd geleden moest hij vrij kort achter elkaar twee operaties ondergaan. i. de de arts dan terecht kan ko men een extra probleem vormt. De "Jesus medische verzorging van artsen Christ, Superstar", heeft iets totaal schiet vaak tekort: veel artsenge- anders geschreven, een Requiem. De dodenmis van 55 minuten eigen huisarts duur is geschreven op de traditio- Het bestuur nele Latijnse tekst zinnen hebben bij voorbeeld geen de KNMG zegt met nadruk, dat zijn initiatief voor katholieke liturgie en zij beleeft de hulpverlening geen verband haar wereldpremière_mo£gen in de houdt met een groeiend probleem episcopale kerk New York. „Dit is geen werk bestemd i of „een anderszins zorgwekkende situatie". Er zijn geen aanwijzin gen voor een toenemening Broadway", zei Lloyd Webber, psychische stoornissen of versla- „Het is niet bestemd voor het thea- ving onder artsen. ter. Het bestuur heeft tien contact- AMSTERDAM (ANP) - De Neder- maal een aangelegenheid van het landse Bioscoopbond heeft beslo-' ministerie van 'welzijn, volksge- ten haar bijdrage van 2,5 tot 3 ton zondheid en cultuur. Dit departe- per jaar aan het Produktiefonds ment nam toch al het grootste deel voor Nederlandse Films stop te van jaarlijks te besteden 6,5 mil- zetten. Deze maatregel is een ge- j°en gulden voor zijn rekening. De volg van de slechte gang van zaken Bioscoopbond verliest door haar in de bioscoopwereld, die via lager besluit het benoemingsrecht voor wordende contributies ook de bestuurders van het fonds, aldus J. bond treft. van Taalingen. Hij is directeur van de bond en secretaris van het Het Produktiefonds is nu hele- fonds. Regering weigert visum te verstrekken (Wordt vervolgd) Leiden LUXOR (121239): The karate kid', da. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.30,19.00 en 21.15 uur. al. LIDO 1 (124130): The terminator', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 16 jr. LIDO 2: 'Amadeus', da. 20.00 uur, zo. ook 14.30, al. LIDO 3: 'Under the volcano', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, al. LIDO 4: 'Bachelor party', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 16 jr. STUDIO (133210): 'Falling in love', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, al. TRIANON (123875): 'Commando', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30,19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX (125414): "Wild pussycats', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: 'De erotische kijk doos', vr. en za. 23.30 uur, 18 jr. Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO: 'De prooi', dag. 18.45 en 21.15 uur, za. t/m woe. ook 14.00 uur, al. Nachtvoorstelling: 'China love', za. 24.00 uur, 18 jr. EURO: 'Nina mission', dag. 18.45 en Bioscopen i. t/m ook 13.45 i Nachtvoorstelling: 'Nipja mission', za. 24.00 uur, 18 jr. EURO: 'Top secret', dag. 18.00 en 21.00 uur, za. 19.00 en 21.30 uur, al. Nachtvoorstelling: 'Love dreams', za. 24.00 uur, 16 jr. Kindermatinee: 'Pietje Bell, de Rot terdamse straatjongen', do. t/m zo. 14.00 uur, al. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Cremlins', do., vr., za., zo., woe. 14.45,19.0014.45 uur, ma. en di. 19.00 en 21.15 uur. CITY 2: 'Tiger Joe', zie tijden als in City 1, 16 jr. CITY 3: The hit', zie tyden als in City 16 ji n red', dag. 18.30 EURO: The v en 21.00 uur, al. 'Ghostbusters', za. t/m wot al. Nachtvoorstelling: The red', za. 24.00 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: 'Snee de zeven dwergen', za. t/m Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Wargames', do. t/m 15.45 uur, woe. 15.45 uur, al. 'Night warriors', do. t/m zo. 19.00 u 16 ir. c# 4: 'Once upon a time in Ameri- dag. 19.30 en zo.-middag om 13.30 12 jr. al. Noordwijk (voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'Ghanedi Heat', zo. 20.15 uur, di. 19.00 uur. 'Platvoet aan de Nijl', vr. 14.30 uur, zo. 15.00 uur, ma. 19.00 uur. 'Summercamp Girls', ma. en di. 21.15 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa beth Ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur, met uitzondering van: Afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Kinderafdeling: vah 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabeth Ziekenhuis: Volwassenen: dagelijks v 11.15-12.00 uur, van 14.00-14.45 uur en van 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot), i 1 15.00-16.00 u 118.30-19.30 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 14.00- kunde 18.00-19.00 afdeling Verlos- Prematurenafdeling: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hier voor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: 's avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 18.30 uur. 23 februari 1985 Honderd jaar geleden stond in de krant: - In een der cellen van de staatsgevangenis te Lissa (thans het Joegoslavische eiland Vis voor de Dalmatische kust, Red.) bevindt zich de moordenaar Bi- niarcz, die den 20sten Januari jl. door de jury ter dood werd ver oordeeld. De ambtenaar van het openbaar ministerie, Götze, had bepaald dat de misdadiger, in afwachting van de beslissing des keizers (d.i. Frans Jozef; Dalma- tië was destijds kroonland van de Oostenrijks-Hongaarse mo narchie, Red.), dag en nacht door oppassers bewaakt zouden wor den, om elke poging tot ontvluch ting of tot zelfmoord onmogelijk te maken. Enkele nachten gele den kwam Biniarcz met een zij ner bewakers, een tuchthuisboef die nog drie jaren straftijd voor zich had, overeen om den ande ren bewaker die zijne plannen zou verhinderen, te vermoorden, en daarna gezamenlijk de vlucht te nemen. Het slachtoffer was reeds door de beide schurken ge bonden en in dekens gerold, en juist wilden zij hem een prop in den mond steken, toen het geroep om hulp van den ongelukkige den nachtwaker opmerkzaam maakte, dat er in de cel iets bij zonders moest voorvallen. Hij maakte alarm en de toeleg werd gelukkig nog bijtijds verijdeld. - (Adv.) Een algemeen als goed erkend middel bij Hoest en Ver koudheid, zijn de Oplossende en Verzachtende Salmiak Pastilles van Kraepelien Holm, Apothe kers te Zeist, in fleschjes ad 20 cents verkrijgbaar bij Apothe kers en Drogisten. Vijftig jaar geleden: De beroemde Australische vlieger Sir Charles Kingsford Smith voorziet op het oogenblik in zijn levensonderhoud door van tijd tot tijd in verschillende Australische steden met belang stellenden tegen betaling van 10 shillings een vlucht met zijn be roemde machine, de "Southern Cross", te maken. "Men moet toch iets doen voor den kost", ant woordde hij op een vraag van een journalist. Maar hij voegde eraan toe: "Ik geloof, dat het af wisselender is een auto-taxi te be sturen". DEN HAAG (ANP) - De Surinaam se regering weigert een verslagge ver van het Algemeen Nederlands Persbureau ANP een journalisten visum te verstrekken. Dit heeft de ambassadeur van de republiek Su riname in Nederland, H. Heidweil- ler, gistermiddag officieel aan het ANP meegedeeld. Volgens de am bassadeur heeft de ANP-verslagge- ver, die speciaal met de Surinaam se berichtgeving is belast, zich in het verleden ten aanzien van de verslaggeving over Suriname niet objectief opgesteld. 'Formeel' Het ANP had reeds begin de cember 1984 een visum voor een van zijn verslaggevers aange vraagd om verslag te kunnen doen van de installatie van de nieuwe re gering Udenhout in Paramaribo. Nadat deze visumaanvraag niet tij dig was gehonoreerd werd het ver zoek gehandhaafd met het oog op de vijfde verjaardag van de Suri naamse revolutie op maandag 25 februari. Gistermiddag stelde am bassadeur Heidweiller hoofdredac teur-directeur H.A. Lichtenveldt van het ANP op de hoogte van de visumweigering. Hij spfak van „een formele mededeling van mijn regering". De hoofdredacteur-directeur van het ANP, H.A. Lichtenveldt, zegt desgevraagd met verbazing kennis te hebben genomen van de visum- weigering door de Surinaamse re gering. Volgens Lichtenveldt is er „geen sprake van" dat de ANP-be- richtgeving over Suriname niet ob jectief zou zijn geweest of dat de speciale verslaggever voor Surina me zich niet objectief zou hebben opgesteld. Hij betreurt het dat dé Surinaamse ambassadeur geen concrete voorbeelden beschikbaar had om de weigering te staven. Protest Lichtenveldt wijst het verwijt van de autoriteiten in Paramaribo volledig van de hand en kondigde aan dat de directie van het Alge meen Nederlands Persbureau for meel protest zal aantekenen bij de Surinaamse regering tegen de vi sumweigering. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft gisteren een protesttelegram gezonden naar de Surinaamse ambassade in Den Haag in verband met de weigering van de Surinaamse regering een verslaggever van het ANP een journalistenvisum te verstrekken. Dit heeft de NVJ meegedeeld. Het NVJ-bestuur vraagt in het telegram ambassadeur H. Heidwei- ler dringend de regering in Para maribo te bewegen alsnog een vi sum aan de journalist te verstrek ken. De Surinaamse ambassadeur wordt tevens verzocht zijn rege ring in kennis te stellen van de ont stemming van het NVJ-bestuur over de visumweigering. Volgens het bestuur van de jour- nalistenbond moeten de gronden waarop tot weigering is besloten, worden beschouwd als een aantas ting van de persvrijheid, zo staat in het telegram. r~vjKT2& u&eup ifeiijp paai? cwee ecw y ibpkiok gej ouee /waawppk), .lAeeno kënfë-waiïsr?hgr"a ate. eem schapim/ IfeM'-l Nier PLU-yB^-fggUé. HIHAUL. zémioicwww opsjeiwmsm imoamm. II^lmêwetjb mm AAMtflECÈM £KI ZEIF5 M'fO HOE WIPJE T \UET207 J

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10