VDT moet nieuwe financier zoeken Laat uw computer ook betalen en incasseren. ADM failliet verklaard Rabobank S MIP ziet af van deelname Injectiespuit in spinazie en maden in de haring Shell 'Salarisachterstand van ambtenaren dramatisch' De Na Koppeling stroomnetten voor import uit Frankrijk De Ondernemersrekening van de Rabobank. WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De Maatschappij voor Industriële Projecten (MIP) ziet af van deelname in Van Doorne's Transmissie in Tilburg. Volgens de MIP was het de maat schappij niet mogelijk medewerking te krijgen van alle betrokken partijen die in VDT geïnteresseerd zijn. De MIP heeft op verzoek van de aandeelhouders van het in moei lijkheden verkerende VDT een on derzoek ingesteld naar de moge lijkheden om in het bedrijf deel te nemen. De maatschappij maakte gisteren bekend geen gezonde uit gangspositie voor het bedrijf in Til burg te zien. Volgens de maat- Staatslening tegen 8 pet DEN HAAG (ANP) - De Neder landse staat heeft een nieuwe staatslening uitgeschreven. Dins dag 26 februari kan worden inge schreven op de 8 procent staatsle ning 1985 per 1991/95. De lening wordt uitgegeven volgens het ten dersysteem wat inhoudt dat de uit- giftekoers en het leningsbedrag pas na de inschrijving worden vastgesteld. De lening wordt afgelost in vijf jaarlijkse termijnen vanaf 1 april 1991. Vervroegde aflossing is niet toegestaan, De storting op de le ning vindt plaats op 1 april, zo heeft het ministerie van financien laten weten. Het is de derde lening voor de dekking van het financieringste kort van het lopende jaar. De voor gaande leningen brachten 6,5 mil jard gulden op. Het rentepercenta ge van de nieuwe lening is met 8 procent een half procent hoger dan de twee voorgaande leningen. Dollarkoers gestegen tot 3,75 gulden AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is giste ren verder gestegen. Op de wissel markt in Amsterdam werd een offi ciële koers vastgesteld van 3,7500 gulden, bijna vier cent meer dan de 3,7120 gulden van maandag. Na de „fixing" was er een verdere stij ging, maar bij het slot van de han del lag de koers weer op omstreeks 3,75 gulden. De banken vragen vandaag 3,81 gulden voor een dol lar en betalen er by aankoop 3,69 gulden voor. Ook op de andere Europese valu tamarkten won de dollar weer flink terrein. De verkoop van omstreeks vijftig miljoen dollar door de Bun desbank aan het begin van de dag kon niet verhinderen dat de koers van de dollar ten opzichte van de mark in Frankfort steeg tot onge veer 3,3110 mark bij het slot van de handel. De dollarkoers bereikte re cordniveaus tegenover de lire en de Franse frank en het hoogste ni veau in tien jaar ten opzichte van de Zwitserse frank. Kort en zakelijk Corruptie De Indiase regering stelt een on derzoek in naar vermeende corrup tie in de auto-industrie. Het onder zoek heeft betrekking op de In diaas-Japanse Maruti fabriek, die niet aan de vraag kon voldoen en een zwarte markt creëerde. Voer tuigen die 18.000 gulden kosten, werden voor ongeveer 25.000 gul den van de hand gedaan. Functio narissen van de Marutifabriek zou den steekpenningen hebben aan genomen om vrienden, kennissen en goed betalende dealers van wa gens te voorzien. Macintosh De winst over 1984 is voor het kledingconcern Macintosh geko men op 32,7 miljoen gulden, ofwel 43 procent hoger dan de 22,8 mil joen gulden over 1983. De omzet steeg met 19,3 procent van 527,5 miljoen naar 629,8 mihoen gulden, zo blijkt uit een mededeling van de raad van bestuur gisteren. Produktie Het volume van de Nederlandse industriële produktie in 1984 is met zes procent toegenomen ten opzichte van 1983. De groei van het produktievolume in de industrie (gemeten als mutatie ten opzichte van de voorgaande maand) was in de eerste helft van 1984 sterker dan in de tweede helft. Dit blijkt uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek die voor seizoen invloeden zyn gecorrigeerd. Beursberichten op pagina 11 schappij is de situatie zodanig dat het transmissiebedrijf geen kans krijgt een blijvende plaats op de markt te veroveren. Vooral het ge brek aan medewerking van alle be trokkenen heeft de MIP doen af zien van een zakelijk belang in VDT. Minister Van Aardenne (econo mische zaken) heeft via zijn woord-, voerder laten weten de beslissing van de MIP te betreuren, temeer daar de huidige aandeelhouders Volvo en Fiat bereid waren verder te onderhandelen. De MIP heeft ten aanzien van de balanssanering zodanige eisen gesteld dat die niet in overeenstemming te brengen waren met die van de andere aan deelhouders, aldus de woordvoer der, dit terwijl zowel de staat als Volvo en Fiat bereid waren een bij drage aan een nieuwe opzet te leve- Er zal nu worden geprobeerd snel mogelijk een nieuwe gegad de te vinden. Er bestaan wel ge dachten in welke richting moet worden gezocht, maar verder wilde de woordvoerder hierover geen mededelingen doen. Minister Van Aardenne zou de Tweede Kamer vandaag per brief over de zaak in lichten. De Unie BLHP ziet het besluit van de MIP om af te zien van de overname van aandelen VDT als "een complete verrassing". "Erg jammer", aldus bestuurder F. Bee- repoot, die niet gelooft dat het weg vallen van de MIP voor het bedrijf consequenties zal hebben. Het is Beerepoot niet bekend welke andere potentiële aandeel houders in de markt zijn. Als mo gelijke reden dat de MIP heeft af gehaakt, noemt de bestuurder on voldoende zekerheden die tegen over een kapitaalinjectie van de MIP zouden staan. Volgens een woordvoerder van VDT is er door het besluit van de MIP "gelet op de financiële positie van het bedrijf, niets gewijzigd". Er is volledig vertrouwen in de hui dige aandeelhouders (Volvo, Fiat, Fig en DSM). Die zullen de toege zegde financiering nakomen, aldus VDT. Ook de woordvoerder van econo mische zaken verwacht geen ern stige gevolgen op korte termijn. Wel is het volgens hem zaak zo spoedig mogelijk overeenstem ming te bereiken met een nieuwe aandeelhouder. Of dat een binnen lands of buitenlands bedrijf zal zijn kon de woordvoerder niet zeggen. Rob Philip (van links i Reactie bonden teleurgesteld AMSTERDAM (ANP) - De ADM- werf in Amsterdam is gisteren door de faillissementskamer van de hoofdstad failliet verklaard. De beslissing was op verzoek i gegadig- Eerder heeft minister Van Aarden- betrokkenen al twee maal twee zich uitgesproken voor een Ne derlands bedrijf,-maar "die moge lijkheden moeten er wel zijn" al dus de woordvoerder. De MIP had belangstelling voor de aandelen die de staat indertijd heeft overgenomen van het Ameri kaanse bedryf Borg Warner, voor de aandelen van de Fig en voor een derde van de aandelen van Volvo. Het bedrijf zou dan 49,5 procent van de aandelen van VDT hebben verkregen. De aandelen van de staat blijven voorlopig gestald bij DSM, zo deelde de woordvoerder ken uitgesteld. De werf, die 860 werknemers telt, verkeert sinds begin januari in surséance van be taling. De vakbonden hadden opnieuw om een week uitstel gevraagd, vooral om een "aanvalsplan" te kunnen uitwerken voor voortzet ting van de reparatiewerf in afge slankte vorm. De bewindvoerder en de rechtercommissaris vroegen de rechtbank echter om het faillis sement nu wel uit te spreken. GijsHoning van de Industrie bond FNV betoogde voor de recht bank dat uitstel behalve voor het "aanvalsplan" ook nodig zou zijn op meer emotionele gronden. Zo heeft het woord faillissement vol gens hem een negatieve klank, waardoor derden zoals reders nog meer afstand gaan nemen dan nu al het geval is. Honing zei verder te vrezen dat door een faillissement de afhande ling van de zaak en de voorberei dingen voor een nieuwe, afge slankte werf, die volgens het rap port van de commissie van drie "wijze mannen" levensvatbaar zou zyn, minder snel zal verlopen. De positie van de schuldeisers van ADM zou door het uitstel van een week volgens hem niet wezenlijk veranderen. Eén van de drie wijze HAARLEM (GPD) - De Keu ringsdienst van Waren heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar 124 partijen eetwaren afge keurd en uit de handel genomen. Er zijn 177 processen-verbaal op gemaakt. Die hadden onder an dere betrekking op onhygiëni sche bedrijfskeukens. Keur meesters vonden ook een injec tiespuit in een pak diepvriesspi nazie en glasscherven in eetwa ren. En ze troffen een balpenstift aan in een kadetje, schimmel en loog in pils, maden in haring en beestjes in meel. Onafgedekte eetwaren, het zonder vergunning pellen van garnalen, verkoop van ongekoel- de vis op het strand, slechte on- gediertebestrijding, bacteriologi sche afwijkingen bij voedsel en asbest vlamvérdelers leidden eveneens tot bekeuringen. Dat blijkt uit het verslag van de dienst over de laatste vier maan den van 1984. In totaal werden meer dan vijfduizend monsters in het laboratorium onderzocht en het gewicht van 3228 broden gecontroleerd. Een boete ging ook naar een horeca-ondernemer die in onge- i glazen met voedselresten ijscoupes maakte. Een snackbar waar geen zeep aanwe zig was, met vuil gereedschap en zonder bedrijfskleding nam ook een bekeuring in ontvangst. prof. ir. S. Hengst, viel Honing in zoverre bij dat ook naar zijn me ning een lange periode tussen het ter ziele gaan van de oude werf en de start van de nieuwe negatieve invloed op de startpositie zou heb ben. "Ik weet alleen niet of uitstel van het faillissement met een week een bijdrage kan leveren om dat te voorkomen". Ook bewindvoerder mr. D. Gros heide was niet voor nieuw uitstel, zo liet hij bij monde van een plaats vervanger weten. Grosheide zelf is op dit moment in Peru waar hij sa men met twee vertegenwoordigers van HSA gesprekken voert over de komst van de kruiser Almirante Grau naar Amsterdam. Zoals be kend zal de renovatie daarvan in een aparte BV worden uitgevoerd. De woordvoerder van Grosheide zei verder dat in de loop van deze week de ontslagvergunningen voor het ADM-personeel verwacht worden en dat de opzegtermijn bij surséance langer is dan by een fail lissement. Naar zijn mening zal het faillissement vermoedelijk geen in vloed hebben op de Peru-order. "De scheepswereld en de overhe den weten allang dat er bij ADM niet meer gewerkt wordt en dat de werf feitelijk al failliet is", aldus de plaatsvervangend bewindvoerder. Ook de rechter-commissaris was het daarmee eens. VNNederlandse bedrijven geven militaire steun aan Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - Er komen 169 Nederlandse bedrijven voor op een Verenigde Naties(VN)-lyst van on dernemingen die, volgens de op steller, door hun investeringen of steun aan het racistische bewind de mensenrechten in Zuid-Afrika ongunstig beïnvloeden. Vier Ne derlandse bedrijven, Eurometal, Philips Gloeilampenfabrieken NV, Space Capital International en Van Ommeren, worden genoemd in verband met militaire steun. De lijst is opgesteld door Ahmad Khalifa, de speciale rapporteur van de subcommissie voor voorko ming van discriminatie en bescher ming van minderheden van de Commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties, die momenteel in Genève vergadert. Nederland, aldus de Nederlandse vertegenwoordiger in de Commis sie, professor Kooijmans, is het niet eens met de rapporteur, dat het handhaven van betrekkingen met Zuid-Afrika op zich al de men senrechtensituatie nadelig beïn vloedt. Philips heeft filialen en geasso cieerde ondernemingen in Zuid- Afrika, die onder andere telecom- municatie-apparatuur vervaardi gen „waarvan een deel wordt gele verd aan het Zuidafrikaanse leger en de politie. Philips houdt zich be zig met activiteiten van militaire aard in Zuid-Afrika, vooral door „Télécommunication Radio-élec- trique et Téléphonique" en zyn dochter „Omera-Segid" uit Frank rijk, en „Pye" uit Australië", aldus het rapport. De Nederlands-Engelse „Royal Dutch Shell Group" is, volgens het rapport, „de derde grootste buiten landse oliemaatschappij in Zuid- Afrika". Shell heeft de afgelopen jaren zijn belangen uitgebreid tot de steenkoolwinning. De groep heeft een aantal dochteronderne mingen en geassocieerde bedrij ven in Zuid-Afrika en Namibië, al dus het rapport. De lijst van Nederlandse bedrij ven vermeldt zowel „ABN" als „Al gemene Bank Nederland", zowel „Amro Bank NV" als „Amsterdam Rotterdam NV", „Berkei's Patent" en „Maatschappij Van Berkei's Pa tent NV" en „Grasso" en Grassos Koninklijke Machinefabrieken". ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - „De salari sachterstand van ambtenaren ten opzichte van particuliere werkne mers neemt steeds dramatischer vormen aan. De zuigkracht van het bedrijfsleven op goed personeel zal daardoor nog sterker voelbaar wor den. Het wordt de hoogste tijd dat het kabinet beseft dat drastische maatregelen nodig zijn om te voor komen dat de kwaliteit van het ambtelijk apparaat vpor de komen de jaren onherstelbaar wordt be schadigd". Deze waarschuwing liet secreta ris G. van Dalen van de Centrale van Middelbare en Hogere Ambte naren gisteren horen in een be stuursvergadering, waar recente cijfers van het CBS werden be sproken. Daaruit blijkt dat de ge middelde bruto cao-lonen van het overheidspersoneel tussen 1976 en 1985 met 25 procent zijn gestegen en die in het particuliere bedrijfsle ven met 47 procent. Het CBS signaleert ook de oplo pende verschillen in de onderlinge beloningen tussen de lagere, mid delbare en hogere ambtenaren: het middelbare personeel bleef in die periode 13 procent achter bij de in komensontwikkeling van het lager personeel en het hoger personeel zelfs 27 procent. Van Dalen attendeerde erop dat het in de CBS-tabellen gaat om zo geheten regelingslonen, gemiddel de bruto afspraken in collectieve arbeidsovereenkomsten, waarbij in het bedrijfsleven vaak in gunsti ge zin voor de werknemers wordt afgeweken. Bij de overheid komen dergelijke extraatjes nagenoeg niet Uit de CBS-berekeningen blijkt ook, zo stelde de CMHA-secretaris, dat tussen 1972 en 1976 nauwelijks dergelijke beloningsverschillen optraden: toen werkte het zoge noemde trendbeleid uitstekend. Vanaf 1976 kwam het op de tocht te staan, onder meer door de kor tingen volgens de bezuinigings operatie „Bestek '81", het niet doorgaan van de prijscompensatie in 1982 en 1983 en de korting met 3 procent van januari 1984. Volgens de CBS-tabellen staat het beloningsgemiddelde voor het particulier bedrijf op 231 punten, tegen 157 in 1976 en 100 in 1972. Voor de overheid totaal komen achtereenvolgens 195, 155 en 100 uit de bus; lager overheidsperso neel scoort achtereenvolgens 205, 160 en 100; middelbaar 193, 154 en 100 en hoger 183, 150 en 100. (De Rabobank weet wat ze nog meer met uw diskettes kan doen.) 'e Rabobank ver werkt honderden miljoenen betalings- en incasso opdrachten per jaar. Voor u, als onder nemer, betekent dit, dat u kunt profiteren van een enorme know-how op het gebied van betalings verkeer. De Rabobank heeft óók een pasklare oplossing voor u. eigen diskette*, cassette of tape. J aast tijdsbesparing is extra nauwkeurigheid een pluspunt. De informatie, die uw administratie per opdracht verstrekt, wordt precies zo doorgegeven. Dat is belangrijk voor uw eigen administratie, maar óók voor die van uw afnemers en leveranciers. De rekening-courant bij de Rabobank is meer dan een betaalrekening. We noemen hem: de ondernemersrekening. Een informatieve brochure met de vele moge lij kheden bij de Rabobank ligt voor u klaar. Mi ARNHEM (ANP) - De Nederlandse en Belgische stroomproducenten hebben plannen voor de aanleg van een nieuwe koppelverbinding tussen de elektriciteitsnetten van beide landen. De koppeling, die ruim 23,3 miljoen gulden gaat kos ten, is ondermeer nodig om voor ons land de import van Franse stroom mogelijk te maken. België wilde bovendien al langer een ver sterking van internationale koppe lingen. Dit blykt uit een voorstel van de directie van de Samenwer kende Elektriciteits Produktiebe- drjjven (SEP) aan de aandeelhou ders van de SEP. Deze organisatie sloot vorig jaar een contract met Frankrijk voor de levering gedurende vijf jaar van stroom uit de Franse kolencentra les. De leveringen zullen jaarlijks ongeveer 2,5 procent van de totale Nederlandse vraag uitmaken. Het gaat volgens de SEP om relatief goedkope stroom uit kolencentra les, die momenteel stil staan omdat Frankrijk de eigen elektriciteitsbe hoefte vooral dekt met kernenergie en waterkracht. België stelde aan de doorvoer van Franse stroom naar Nederland echter de voorwaarde, dat serieus zou worden gekeken naar een kop pelverbinding tussen Kreekrak (Nederland) en Zandvliet (België). Volgens de SEP is een dergelijke verbinding haalbaar en zelfs inte ressant, omdat België na de aanleg ervan geen „doorvoerkosten" in re kening zal brengen. Aan de nieuwe verbinding zal Frankrijk ongeveer 7,5 miljoen gul den bijdragen. De Belgische stroomproducenten betalen, even als de SEP, een bedrag van 7,5 tot acht miljoen. De investering voor de SEP zal voor het overgrote deel worden terugverdiend door het wegvallen van de transportvergoe ding aan België. lisschien ervaart u al de voordelen van een ge automatiseerde debiteuren-, crediteuren-, of salaris administratie. Dan is geautomati seerd betalings- en incasso verkeer voor u een logische volgende stap. Geautomatiseerd be talingsverkeer maakt een eind aan het tijdrovende invullen van opdracht formulieren. Dankzij uw computer beschikt u dan over kant en-klare betalings- of incasso-opdrachten op uw •Verwerkbaar zijn 8 inch diskettes en binnenkort óók 5 inch diskettes.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9