Terugtocht moet worden versneld Hoezo? Ik!? Oorzaak vliegramp in Spanje nog onduidelijk De drietrapsraket van Walesa Israëlische media over Libanon: Dublin legt beslag op IRA-gelden 'Jodendom, zionisme en racisme hetzelfde Vaticaan oneens met israël MiMlIIC Ja, gewoon om te helpen! WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JERUZALEM (Rtr.) - In Israël is de regering in toenemende mate onder druk komen te staan om de terugtrekking van de militaire troepen uit het zuiden van Libanon te versnel len. De druk vanuit de samenleving viel samen met de begrafenis, gisteren, van de hoog ste officier die tijdens de 32 maanden durende Israëlische bezetting van Zuid-Libanon werd gedood. Minister van defensie Yitzhak Ra bin zei op een vergadering van Amerikaanse joden te vrezen dat shi'itische guerrillastrijders, ge steund door Syrië, door zouden gaan met het plegen van aanvallen op Israël zelfs nadat de laatste Is raëlische soldaat het zuiden van Li banon heeft verlaten. De eerste fase van de militaire te rugtrekking, waarin de troepen het gebied rond de stad Sidon hebben ontruimd, werd zaterdag beëin digd. De regering beraadt zich er nog over wanneer de volgende fase moet worden gestart. De kranten in Israël hebben op hun voorpagina's uitgebreid aan dacht besteed aan de dood, maan dag, van twee officieren door aan vallen van guerrillastrijders. Een van hen, kolonel Avraham Hido, was de verbindingsofficier met het door Israël gesteunde Zuid-Liba- nese leger (SLA).Sinds de invasie in Libanon in juni 1982 hebben 621 Israëlische soldaten het leven ver loren. gisteren, „in het licht van de aan vallen en de afwezigheid van elke mogelijkheid tot een regeling", op geroepen om de terugtrekking te bespoedigen. In een zeldzaam redactioneel commentaar op de voorpagina van de rechtse massakrant „Yedioth Aharonth" werd de regering opge roepen de Israëlische troepen on middellijk uit Zuid-Libanon weg te halen. „Zij (de guerrillastrijders) LONDEN - De Ierse regering heeft gisteren in het grootste ge heim een wet door het parlement gejaagd, die de justitie in staat moet stellen snel beslag te leggen op geld dat op een Ierse bankreke ning staat en dat van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) door Henk Dam De snelle actie van de regering volgde, nadat de Ierse politie er achter was gekomen dat geld af komstig van een ontvoeringszaak, op de bankrekening was terechtge komen. Later werd vastgesteld dat de IRA de rekening gebruikt voor de financiering van terroristische activiteiten. Minister Noonan (justitie) wilde gisteren niet zeggen hoeveel geld er precies op de bankrekening staat, maar het gaat in elk geval om mUjoenen guldens. Noonan zei het zo: „We praten over een getal van zeven cijfers, en daarmee bedoel ik niet het kleinst mogelijke getal van zeven cijfers". Van de IRA is bekend, dat deze organisatie vier bronnen van in komsten heeft: ontvoeringen, ge wapende overvallen, afpersing, en giften van sympathisanten in de Verenigde Staten. Het gaat om bij elkaar grote gedragen. In de laatste dertien jaar werd alleen al in Noord-Ierland voor 40 miljoen gul den bij gewapende overvallen buit gemaakt. De wet waarmee de Ierse rege ring beslag wil leggen op het geld, houdt in dat banken verplicht zijn op verzoek van de regering geld van een bepaalde rekening te stor ten op de rekening van het Ierse gerechtshof. De eigenaars van het geld kunnen dat dan alleen via dat gerechtshof weer terugkrijgen. Gisterochtend zinderde het in de Ierse hoofdstad Dublin van de ge ruchten, toen bekend werd dat de Dail, de Ierse tweede kamer, die dag in een speciale geheime zitting zou worden bijeengeroepen. Pas nadat de Dail de wet had goedge keurd, werd het waarom van de zit ting openbaar gemaakt. De Dail had nog geen 40 minuten nodig om de wet goed te keuren. Gisteravond deed de Senaat (eer ste kamer) hetzelfde, waarna presi dent dr. Patrick Hillery met zijn handtekening de wet bekrachtig de. Dat moest allemaal zo snel om te voorkomen dat de IRA lucht van de zaak zou krijgen en het geld van de rekening zou afhalen. Toetreding van Spanje tot EG wellicht later De minister van communicatie, liggen achter elke hoek i Amnon Rubenstein, van de Shi- nui-partij (een centrumpartij) heeft Rabin en premier Shimon Peres i hin- 'Zionisten wilden De Haan kwijt' JERUZALEM (UPI) - In het eerste commentaar op het geval in meer dan 60 jaar, heeft een voormalig leider van de 'Hagana' - de joodse defensieor ganisatie die tegen het Britse bewind streed - verteld hoe Israëls eerste politieke moord werd gesanctioneerd door Jitzhak Ben Zvi, later de tweede president van de staat Israël. „Zonder Ben Zvi, zou politieke actie niet hebben kunnen plaats heb ben", aldus Avraham Tehomy, nu een 82 jaar oude ingezetene van Hong Kong, in een speciale Israëlische televisiedocumentaire. Tehomy was een afgevaardigde van de Hagana en haar commandant in Jeruzalem op 30 februari 1924, toen de dichter Jacob Israël de Haan, die anti-zionistisch geworden was, door leden van de Hagana werd ver moord. Tehomy's getuigenis is het eerste dat de details bevat over het plan om de Haan uit de weg te ruimen en het eerste dat verband legt tussen de moord en Ben Zvi, toentertijd een vooraanstaand leider van Hagana ("defensie"). GENÈVE (AP) - De commissie De Amerikaanse afgevaardigde mensenrechten van de Verenigde Richard Schifter verklaarde voor Naties heeft gisteren in meerder heid een resolutie goedgekeurd waarin voor het eerst jodendom, zionisme en racisme in een adem worden genoemd. Een zinsnede waarin een veroor deling wordt uitgesproken van 'terroristische acties lestijnse inwoners de stemming dat de uitspraak ten doel had 'de joodse godsdienst door het slijk te halen' en betoogde dat de twee resoluties het vre desproces in het Midden-Oosten in het ergste geval ernstig zouden be lemmeren, en op zijn best gene- Pa- geerd zouden worden, de bezette Voordat de resoluties in stem gebieden worden gepleegd door ming werden gebracht zei Dowek joodse bendes... en andere racisti- dat daarin 'kleine incidenten wor- sche zionisten maakte deel uit van den opgeblazen die de Israëlische twee resoluties die stemming werden gebracht. regering naar beste kunnen tracht te verhelpen,' en dat de commissie derlaag om zoveel mogelijk i ze soldaten te doden als ze maar kunnen, voordat we deze hel heb ben verlaten", aldus het commen taar. Eerder deze week schreef het on afhankelijke dagblad Ha'aretz dat het regeringsplan om de terugtrek king in drie fasen tot de zomer te doen plaatsvinden, te langzaam is. Rabin suggereerde echter dat de terugtrekking van de troepen geen oplossing biedt voor de veilig heidsproblemen van Israël. Hy zei dat zijn land nog nooit eerder met zulke fanatieke vijanden te maken heeft gehad als met de shi'itische moslims. In twee jaar tijd hebben deze moslims vijf zelfmoordaan- vallen door middel van rijdende autobommen op Israëlische solda ten uitgevoerd. In een van de pessimistische pu blieke uitlatingen van een minister van defesie gedurende de afgelo pen jaren zei Rabin dat Israël geen effectief antwoord heeft op de drei ging van de shi'iten. De gedachte dat Israël zijn Palestijnse vijanden in Libanon in „één goede oorlog" zou kunnen vernietigen is een illu sie gebleken. De oorlog heeft ertoe geleid dat Syrië de controle heeft over het politieke lot van Libanon, terwijl Israël er in de Libanese shi 'iten een nieuwe vijand by heeft gekregen. Generaal Ori Orr, de officier die de terugtrekking van de troepen coördineert, zei het nog duidelij ker: „De extremistische vleugel van het shi'itisch terrorisme zal ons komen opzoeken. We zullen in het noorden van Israël gedurende een lange tyd, voorjaren, te maken krijgen met terrorisme". Noordzee wordt steeds vuiler HAMBURG (DPA) - In de Noordzee komen via de rivie ren zoveel verdelgingsmidde len voor insekten en onkruid terecht dat veel zeedieren in steeds grotere mate worden vergiftigd. Vogeleieren langs de kust zijn hier en daar zo door chemicaliën aangetast dat zij voor menselijke consumptie moeten worden verboden. Uit nieuwe onderzoeksgege vens van de diergeneeskundige hogeschool in Hannover en de vogelkenners op het Noordzee- Hulptroepen banen zich een weg door de wrakstukken op zoek r stoffelijke resten van de slachtoffers. BRUSSEL (GPD) - Het is zeer twijfelachtig geworden of Spanje en Portugal nog wel per 1 januari 1986 tot de Europese Gemeen schap kunnen toetreden. Staatsse cretaris Van Eekelen (buitenlandse zaken) zei gisteren in Brussel „voor het eerst pessimistisch te zijn. Ik ben bang dat we 1 januari niet ha len". De bewindslieden van buiten landse zaken van de tien braken gisteravond hun overleg zonder enig resultaat af. Volgende week donderdag wordt opnieuw verga derd. Blijft een akkoord dan op nieuw uit, dan is 1 januari als toe tredingsdatum zo goed als van de baan. De visserij is volgens Van Eeke len het grootste struikelblok. Vijf van de tien EG-landen willen de enorme Spaanse vissersvloot (met 360 schepen meer dan de helft van de totale Westeuropese vloot) zo lang mogelijk uit de EG-visserijwa- teren weren. Vooral Ierland, Dene marken en Groot-Brittannië, maar ook Frankrijk en West-Duitsland vrezen de Spaanse concurrentie. De Spanjaarden hebben zich nu bereid verklaard hun vloot de ko mende zeven jaar in te krimpen tot 260 schepen. Maar zij eisen dat de omvang van de vloot van de andere EG-landen dan minstens gelyk blijft. Maar volgens een OESO-rap- port breiden de tien hun vissers vloten de komende jaren juist uit. Het stagneren van de onderhan delingen over de toetreding dreigt de gemeenschap financieel in gro te problemen te brengen. West- Duitsland heeft de uitbreiding van de geldmiddelen van de EG per 1 januari 1986 gekoppeld aan de toe treding van het Iberisch schierei land. Zonder toetreding geen extra geld. De EG kampt met een tekort van 5,3 miljard gulden. afstand van twee kilome ter, waren bijna onbereikbaar de reddingsploegen 'Het was de eerste keer dat jo- »geen tribunaal moet worden.' dendom, zionisme en racisme op Groot-Brittannië erkende dat de een lijn worden gesteld i offi- resolutie een belangrijke kwestie ciële VN-resolutie,' zei de Israëli- aanroerde, maar stemde toch tegen BILBAO - De definitieve balans van het vliegtuigongeluk dat gis terochtend op een afstand van 30 kilometer van Bilbao plaats had, is 148 slachtoffers. De Boeing-727 van de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia, met 141 passagiers aantroffen, deed meer denken en zeven bemanningsleden aan een horrorfilm. De stoffelijke boord, was op weg van Madrid schotten naar Bilbao en botste bij het inzet ten van de landing tegen een an- tennemast van de Baskische regio- van de stoffelijke resten werd nale televisie. arriveerden. De resten van het het vliegtuig omdat het volgeboekt neergestorte vliegtuig, verspreid Over de oorzaak van de vlieg ramp tast men nog in het duister. Pas gisteravond werd de zgn. zwar- Het panorama dat deze ploegen *e doos aangetroffen. Op het ment van het ongeluk was het zicht op het vliegveld Sondica van Bil- onherkenbaar bao, waar de verongelukte Boeing- minkt, terwyl sommige lijken in de 727 vijf minuten later had moeten hoge pijnbomen hingen. Een deel landen, met vier tot vijf kilometer, sche afgevaardigde Efraim Dowek Hij zei dat de resoluties volgens neer tegen een steile berg wand, explodeerde en vloog direct brand. Geen van de inzittenden christenen, joden als islamieten als heilige stad wordt beschouwd. Een woordvoerder van het Vaticaan bevestigde dat ze van mening verschil den. Peres benadrukte dat er een verschil moet worden gemaakt tussen het overleefde de ramp religieuze en het politieke aspect van de zaak. „De Israëlische regering Hoewel het ongeluk blijft de religieuze rechten, behoeften en verwachtingen van alle volkeren rond half tien gebeur respecteren. Politiek gezien blijft een verenigd Jeruzalem de hoofdstad het geruime tijd voor de reddings van Israël". plogen by de plaats van het onheil omdat hy 'politieker' was dan eer- dere resoluties. De Verenigde Sta- ftWfllucI luCk genomen omdat er een ingebouw- ten, Nederland, Frankrijk en West- döor de paus de meerderheid bestaat die alles Duitsland waren de andere teeen- ci«ac hc* goekeurt wat maar tegen Israël is stemmers. gericht.' De tweede resolutie, die Israëli sche acties in bezet Syrisch gebied veroordeelde als 'onmenselijke be handeling, terreur en praktijken die haaks staan tegenover de men senrechten,' werd met 30 tegen een stem aangenomen, terwijl tien lan den zich van stemming onthielden. j}e enjge tegenstem kwam van de Britse leraren boos Verenigde Staten. van Israël" De leraren in Groot Brit.tannië heb ben aangekondigd in staking te gaan. De actie, zo is besloten, zal volgende week worden gehouden en zal drie dagen duren. Aan de staking zullen naar schatting 4.000 leraren deelnemen. Inzet van de actie is de eis dat de regering meer geld voor het onderwijs beschik baar stelt. Ook willen de leraren meer loon. Test kruisraket De eerste proef waarbij een kruisraket een vrije vlucht maakte is voorspoedig verlopen. De test werd gisteren, ondanks protesten, gehouden boven Canadees grond gebied. Volgens de Canadese rech ter was dat toegestaan. De vlucht duurde bijna vier en een half uur en alles is volgens schema verlo pen. Rode Brigades De Franse politie heeft een in Ita lië tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde terrorist aangehou den. Het is Sergio Tomaghi, die in december vorig jaar, samen met 18 andere leden van de Rode Briga des, door een rechtbank in Milaan schuldig werd bevonden aan in to taal acht moorden. VATICAANSTAD (Rtr./UPI) - De Israëlische premier Shimon Peres en paus Johannes Paulus II zyn het gisteren na een gesprek van bijna drie dOOr kwartier niet eens geworden over de status van Jeruzalem. Peres werd iëntie ontvangen, als eerste Israëlische regeringslei- Gerrit-Jan Hoek Peres sprak met de paus onder meer over Jeruzalem. In zyn optiek is blijft Jeruzalem de hoofdstad van Israël. De paus blijft evenwel voor- stander van een internationale status voor Jeruzalem, die door zowel de berg Oiz! Het vliegtuig stortte ver- De antennemast stond al een jaar op de top van de 1026 meter hoge Na drie jaar van betrekkelijk stil zwijgen staat Lech Walesa, de lei der van de verboden vakbond Soli dariteit, weer in de voorste verzets- linies. Elf maanden internering, na de afkondiging van de staat van be leg, noopten hem tot een beschei den positie. Zijn vrijlating in no vember 1982 leek een signaal dat een nationale verzoening op ter mijn in Polen mogelijk zou zijn. De invloedrijke kerk dwong zijn vrij heid bij de autoriteiten af; Walesa mocht naar huis op voorwaarde dat hy zich koest zou houden. Star Wars De Verenigde Staten gaan vaart zetten achter het zogenoemde Star Wars-onderzoek naar een raketaf weersysteem in de ruimte. In 1987 zal het ruimteveer worden ge bruikt om proeven te nemen met richt- en opsporingsapparatuur. Dat is twee jaar eerder dan in de oorspronkelijke plannen was voor zien. Het ministerie van defensie in Washington bevestigde gisteren geruchten in die richting. Namaak-chirurg In een aantal ziekenhuizen in de regio Parijs heeft een 30-jarige man uit Cameroun die geen enkel arts diploma bezat een kleine twee jaar als chirurg gewerkt. Mathieu Djoue had bij sollicitaties valse di ploma's laten zien, waaronder een waaruit bleek dat hij medicijnen had gestudeerd in Jaoende, de hoofdstad van Kameroen. Daar wist men van niets. door Ton van Brussel Volgende week donderdag zal echter blijken dat Polen sedertdien in feite alleen maar verder van een vergelijk is verwijderd. De onder grondse vakbeweging heeft bij monde van een opvallend boven grondse Walesa voor deze 28ste fe bruari een staking afgekondigd. Dat is niet voor de eerste keer, maar er is een hand vol redenen om aan te nemen dat de actie dit maal niet met een sisser afloopt. Kansloos De Polen hebben de afgelopen jaren de ene na de andere aanslag op hun bestedingspatroon moeten incasseren en hechten geen geloof aan de verbeteringen die de partij hen onophoudelijk voorspiegelt. De aangekondigde staking is bo vendien van een dermate beperkte duur (vijftien minuten) dat elke po ging om het verzet de kop in te drukken, kansloos lijkt. Een derde factor van betekenis is de afloop van het proces in Torun tegen de moordenaars van pater Jerzy Popieluszko. De rechtervleu gel in de partij, die een diepgaand en vermoedelijk belastend onder zoek wist te voorkomen, wordt met deze staking geprovoceerd. Walesa: bovengronds. (foto ap> De voorstanders van de harde lijn moeten met lede ogen aanzien hoe Walesa zich weer langzaam een hoofdrol toeeïgend, de wetten overtreedt en het immer smeulend vuur van ontevredenheid doet op laaien. Een arrestatie is in theorie de enige manier om hem de mond te snoeren, maar in de praktyk weet iedereen dat Walesa in dat ge val de toorts van martelaarschap van Popieluszko zou overnemen en de gevolgen daarvan zijn niet te Vastberaden Walesa beseft dat uiteraard en dat verklaart zijn vastberaden op treden. Hij maakt de autoriteiten die zyn collega's wel, maar hem niet arresteerden, openlyk voor laf aard uit, voorspelt dat de Polen zich nooit bij onderdrukking zul len neerleggen en weet in een her nieuwde poging geschiedenis te schrijven, gesmoorde en versnip perde protesten tot welluidende boodschappen te bundelen. De Poolse economie is ernstig verzwakt en kent inflatiepercenta ges van 150% per jaar, maar de lo nen stijgen niet. De onvrede daar over laat zich aflezen aan de dalen de curve van de arbeidsproduktivi- teit in de industrie, waar het pre miestelsel slechts bij uitzondering wordt gehanteerd. Die onofficiële langzaam-aan-acties brengt de Poolse industrie in een vicieuze cirkel die een zware hypotheek legt op het herstel van de econo mie. De onvrede is onder de indus trie-arbeiders het grootst. Zij wor den met slecht bevoorraade win kels geconfronteerd, moeten voor eerste levensbehoeften veel meer neertellen dan ze gewend zijn en missen de voordelen die de voor het eigen huishouden produceren de boeren wel kennen. Noodverband De doorsnee Pool heeft het nog altijd beter dan zijn lotgenoten in andere Oostblok-landen. Maar wat telt is dat de levensstandaard in het eigen land onmiskenbaar achteruit is gegaan en dat de Poolse regering toegeeft dat het nog wel tot 1990 kan duren voordat het welvaarts peil van 1970 weer is bereikt. De aanstaande toetreding van Polen tot het Internationale Monetaire Fonds wordt in dit verband eerder gezien als een noodverband dat tot nog meer matiging zal leiden, dan als een strohalm die verbeteringen in zicht brengt. Stakingen tegen de aanhouden de prijsverhogingen zijn er in het verleden al geweest, maar leverden niet het resultaat op dat de actielei ding had voorzien. Omdat het om grootschalige acties ging, slaagde de regering erin deze te saboteren door veel arbeiders onder krijgs tucht te plaatsen. Om dat risico uit te sluiten is nu gekozen voor een actie van een kwartier. De steun daarvoor zal achteraf moeilijk te becijferen zijn en dat is precies wat Solidariteit wil, omdat de regering er voorheen herhaaldelijk in is ge slaagd de actiebereidheid als ge ring af te schilderen, daarmee in feite het einde van Solidariteit aan kondigend. loop van de dag hangar, ingericht als rouwkapel, op het vliegveld van Bilbao overge bracht. Onder de slachtoffers bevond zich ook Gregorio Lopez Bravo, een vooraanstaand lid van de le kenorganisatie Opus Dei, die in de Franco-periode achtereenvolgens minister van industrie en buiten landse zaken is geweest. Ook de Boliviaanse minister van arbeid, Gonzalo Guzman, liet bij de vlieg ramp het leven. Bij de verongeluk te passagiers bevond zich één Ne derlander, de heer De Jong. De meeste passagiers waren Spaanse zakenlieden. Sommige politici ontsnapten door puur toeval aan de dood. De woordvoerder van de Baskische Nationalistische Partij in het parle ment, Marcos Vizcaya, stond op de wachtlijst voor de vlucht van Ma drid naar Bilbao, maar moest een later vliegtuig te nemen. Ook de ex-minister van justitie, Fernandez Ordonez, die gisteravond in Bilbao een spreekbeurt zou houden, miste redelijk. In de buurt van de top v speciale de berg Oiz hing echter een dichte mist. Volgens luchtvaartspecialisten had de piloot van het Iberia-toe- stel, die bekend stond als een erva ren vlieger die regelmatig op het als lastig bekend staande Sondica vloog, enkele kilometers ten wes ten van de Oiz-berg moeten aan vliegen. Door de mist is de piloot waarschijnlijk van de normale rou te afgeweken. Met een aanslag wordt geen rekening gehouden. Hoewel de Spaanse autoriteiten volhouden dat de veiligheid in het Spaanse luchtruim niet onder doet voor die in de rest van Europa en Amerika, geeft het aantal ongeluk ken (10 in de laatste 15 jaar) toch zeker te denken. Feit is dat de in stallaties op veel vliegvelden (zoals in Madrid en Barcelona) de laatste twee jaar sterk verbeterd zyn en uitgebreid met moderne radar en ILS-installaties. Maar op andere vliegvelden (zoals Sondica, dat ge kwalificeerd staat in de laagste ca tegorie) laat de apparatuur nog veel te ADVERTENTIE Winst en verlies De actie van volgende week moet bewyzen dat Solidariteit nog steeds een massabeweging is en dat de tien miljoen Polen die zich in 1980 als lid van de bond lieten inschrijven een stem eisen. In het winst-en-verlies-spel waarin rege ring en bevolking blijvend gewik keld zijn, had Solidariteit, na de af loop van het proces in Torun bo vendien nog een punt te scoren. Een complot tegen Popieluszko is niet boven water gekomen. Boven dien eindigde de zitting op de val reep met een scherpe aanval van de autoriteiten tegen 'pro-Solidari- teit-sentimenten' en een 'politieke' kerk. Walesa is tot de slotsom geko men dat hy in een uitgelezen posi tie verkeert om de trom te roeren. Zijn 'drietraps-raket' (tegen prijs verhogingen, vóór een herleving van de Solidariteitsbeginselen en wraak op de procesgang in Torun) moet hem de basis geven om door te gaan. Dat zal partijleider Jaru- zelski, de pragmaticus die tussen links en rechts bedachtzaam in het haalbare zijn heil zoekt, zonder twijfel voor nieuwe, moeilijke keu zes stellen. Meedoen met Moeders voor Moeders? Ja natuurlijk, als het zover is. Want als aanstaande moeder kun je andere vrouwen helpen moe der te worden. Gewoon, door gedurende de eerste 4 maanden van de zwangerschap urine af te staan. Daarin bevindt zich namelijk een hormoon, dat in een aantal gevallen onvruchtbaarheid kan verhelpen. Nou, voor zoiets wil ik dan best dat kleine beetje moeite doen. Het enige dat verwacht wordt is dagelijks de urine opvangen, die vervolgens aan huis wordt opgehaald. Was helpen maar altijd zo eenvoudig! Er is veel urine nodig. Daarom is ook üw hulp méér dan welkom. Voor informatie of aanmelding (liefst direkt als u 2 weken over tijd bent) kunt u bellen: 04120-62101/62295 of de informatrice bij u in de buurt, haar nummer staat in de Gouden Gids onder „Zwangerschap".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7