Persoonsbewij s stuit op verzet Kleui;- vergroting van3£* nü voor Juweliers makkelijke prooi voor oplichter 13x18 cm. Zeker 20 miljoen schade door brand Dixons Ontvoerder Heineken toch niet uitgeleverd PvdA en WD wijzen CDA-plan af Zenuwarts gaf junkies klakkeloos medicijnen WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 VOORDELIG BIJZETTEN ADVERTENTIE 17s maakt uw foto dubbeltjes goedkoper! Verder vindt Nieuwenhoven het 'i dere Nederlander een kaart op zak af als te geven. „We hebben toch alle- voorstel maal al een naam?", zei ze. Wel meent zij dat de Kamer binnenkort over de invoering DEN HAAG (GPD) De PvdA en de VVD wijzen het CD A-voorstel voor de invoering van een verplicht persoonsbewijs voor alle Nederlanders van de hand. Woordvoerders van beide partijen zeiden gisteren vooral bang te zijn voor een aantasting van de persoon lijke levenssfeer bij het invoeren van zo'n identificatiebewijs. De twee fracties herinner den daarbij aan het verplichte 'Personalausweis' in de Tweede Wereldoorlog. Het voorstel van het CDA blijkt uit een voorlopige versie van het nieu we verkiezingsprogramma, waar over in de partij nog moet worden gediscussieerd. Het Eerste-Kamer- lid mevrouw mr. J. Leyten-De Wijckerslooth de Weerdesteyn heeft de invoering van een identi teitskaart om de afschaffing van de persoonscontroles aan de grenzen in de Europese Gemeenschap makkelijker te maken. Ook wordt het werk van politie en Openbaar Ministerie volgens haar eenvoudi ger als iedere Nederlander een identiteitskaart op zak heeft. Zij wijst er verder op dat voor vreem delingen al een dergelijke identifi catieplicht al geldt, zodat het voor stel de gelijke behandeling van Ne derlanders en buitenlandse werk nemers zou bevorderen. Het PvdA-kamerlid Van Nieu wenhoven toonde zich gisteren vooral bevreesd voor de invoering van het herleidbare persoonsnum mer dat op het identificatiebewijs wordt afgedrukt. Dat kan beteke nen dat over enige tijd de persoon lijke omstandigheden van iedere Nederlander in de computers van de overheid zijn opgeslagen. In Zweden is dat al het geval, zegt zij. Van noot CDA niet uit de weg te willen gaan, maar hij wijst elke suggestie de WD een dergelijk het eigen verkiezings programma kunnen opnemen. In zijn opmerkelijk terughou dend commentaar liet De Grave zal moeten praten weten ook voordelen te zien in de verband met de komende auto- invoering van een verplicht per- de bevolkingsad- soonsbewijs. Net als Strikte regels ministraties. In elk geval mag de Leyten noemt hij de verbeterde persoonlijke levenssfeer ook daar- mogelijkheden om de criminaliteit door niet worden aangetast. te bestrijden en om vreemdelingen te 'onderzoeken'. Ook de liberalise ring van het Europese grensver keer (de noodzaak om persoons- Met vrijwel dezelfde argumenten controles aan de grens te vermin- wijst WD-woordvoerder De Gra- deren) ziet hij als een positief punt. ve het CDA-voorstel van de hand. Ook hij is bang voor een terugkeer van de Personalausweis die de Duitsers invoerden om de bewe gingen van iedere Nederlander te kunnen nagaan. Daarmee is vol gens hem het grootste gevaar al aangegeven. De Grave meent verder dat even tuele invoering gebonden zal moe ten worden aan strikte regels om misbruik te voorkomen en ook om te verhinderen dat de levenssfeer wordt ie persoonlijke aangetast. Hij Drie jaar voor neerschieten van politieman ARNHEM (ANP) - De Arnhemse rechtbank heeft gisteren een 30-ja- rige Zaltbommelaar veroordeeld discussie met coaliüege- lot drie i^céi wegens pogtag tot moord op een politieman. Hij schoot de agent neer b(j een inval in een een woonwagenkamp. De rechtbank achtte poging tot moord bewezen omdat de verdach te bewust een vuurwapen heeft ge kocht en dat heeft gebruikt. De of ficier van justitie had zes jaar cel geëist voor de moordpoging en en kele gevallen van flessetrekkerij. PARIJS (ANP) - De 27-jarige in Parijs gevangen zittende ontvoerder Alfred Heineken wordt (nog) niet uitgeleverd. Het Franse ministerie van Eerdere veroordelingen hebben justitie maakte dat gisteren bekend. De ontvoerder is gisteren in beroep weinig uitgehaald, gegaan bij de Franse Raad van State, waartoe hy tot maart de tijd had. hij de Aanvankelijk zou hij morgen op het vliegtuig naar Nederland worden gezet waar hij vervolgd zou worden voor de ontvoering. Deze verdachte wordt beschouwd als het brein achter de ontvoering van Heineken. Een andere, 26-jarige ontvoerder heeft al eerder een beroep op Deze werd wakker en vuurde de Raad van State daar gedaan en blijft daar tot de uitspraak. der te kijken in de richting van de De 27-jarige verdachte stond op het punt Nederland te worden uitgele- deur. Hij verklaarde te hebben ge- verd. Premier Fabius en minister Badinter (justitie) hadden daarvoor al schoten uit angst voor een zwager, op 19 december getekend. De verdachte had evenwel tot half maart de die hem al jaren met de dood zou tijd om een uiterst appèl aan te tekenen bij de Franse Raad van State. Dat bedreigen. "Toen die ochtend de is, aldus het Franse ministerie van justitie, pas gisteren gebeurd. Een ruiten eruit vlogen dacht ik onmid- beroep bij de Raad van State houdt volgens de Franse wet niet automa- dellijk dat het die maniak was", al- tisch in, dat degene die beroep aantekent ook in Frankrijk blijft tot er een dus de Zaltbommelaar. Hij zei het i motiveerde Het arrestatieteam drong op 20 november in alle vroegte de woon wagen van de verdachte binnen. uitspraak i r sedert een paar jaar is dat wel de gewoonte. ADVERTENTIE BIJZET-OF NACHTKASTJE Van blank hout. Handig in elk interieur 50x48cm en 30cm diep Vooreen absolute stuntprijs onv! Leiden, Breestraat 142 -144. Tel. 071 -13 3511 19'Vestigingen door geheel Nederland AoenWtyfc.jSïI wapen te hebben weggegooid toen hij zag dat het politiemensen wa- 'Gevaar loert in Amsterdam' PARIJS (DPA/AP) - Amsterdam behoort met Frankfurt, Kopenha gen en Parijs voor verzekeraars de gevaarlijkste steden in de wereld. Tokio, Chicago en München beho ren tot de wereldsteden met de laagste criminaliteit. Volgens een gisteren gpubliceerd verslag van Franse verzekeraars worden in Amsterdam, Frankfurt, Kopenha gen en Parijs jaarlijks meer één op de zeven mensen het slachtoffer van een misdaad of vergrijp. In To kio, Chicago en München geldt dit voor respectievelijk een op de vijf tig, zestien en veertien mensen. In een landenvergelijking komt Canada er het slechtste af: één op de acht inwoners is jaarlijks slacht offer van criminaliteit, tegen een op de veertien in West-Duitsland, zestien in Frankrijk, vijftig in Italië en een op de zeventig in Japan. DEN HAAG (ANP) - Een Haagse zenuwarts heeft in het begin van de jaren tachtig aan enige honder den drugsverslaafden ongecontro leerd methadon en andere genees middelen, zoals kalmerings- en slaapmiddelen voorgeschreven. Verschillende patiënten moesten met acute medicijnvergiftiging worden opgenomen in het zieken huis en vermoedelijk zijn twee van hen overleden. Het Medisch Tucht college heeft de arts daarvoor een half jaar geschorst. De uitspraak van het college is inmiddels al een jaar oud, maar is nu pas gepubliceerd in de Staat courant. De klacht tegen de zenuw arts was ingediend door de inspec teurs van de volksgezondheid, van de geestelijke volksgezondheid en van de geneesmiddelen. Volgens de inspectie ging de arts ondanks waarschuwingen door met het te gelijk met methadon voorschrijven van grote hoeveelheden andere ge neesmiddelen. Dat gebeurde zon der lichamelijk onderzoek of zelfs controle van de urine. Wie beweer de zijn recept te zijn kwijtgeraakt, kreeg zonder meer een nieuw mee. De administratie van de arts klopte ook niet (maar hij had in ie der geval honderden verslaafden als patiënt), hij overlegde niet met verwijzende artsen en hij trok zich niets aan van de 'methadonbrief uit 1981 van het Staatstoezicht over de ambulante behandeling van verslaafden. Omdat de arts zich niet aan de afspraken hield, vroeg de inspectie in oktober 1982 alle apothekers in de regio geen geneesmiddelen meer af te geven op diens recepten. De zenuwarts ging daartegen te vergeefs in beroep bij de Raad van State en de president van de recht bank. Tijdens de zitting van het tucht college zei de arts geen bezwaar te zien in het gecombineerd voor schrijven van grote hoeveelheden medicijnen. Volgens hem was het aan de eigen verantwoordelijkheid van de patiënt om geen overdosis te gebruiken. Verslaafden die be weerden dat ze een recept hadden verloren, verdienden naar zijn me ning het voordeel van de twijfel en lichamelijk onderzoek noemde hij niet nodig. Het tuchtcollege vond het ge drag van de zenuwarts 'uiterst laakbaar'. Hij heeft in ernstige ma te het vertrouwen in de stand der geneeskundigen ondermijnd, aan patiënten ernstige schade berok kend en blijk gegeven van grove onkunde, zo oordeelde het college. GIETEN (GPD) - Een felle brand heeft gistermiddag binnen twee uur het distributiecentrum van Spar-Noord in Gieten (Drenthe) in de as gelegd. De schade wordt ge schat op 20 tot 30 miljoen gulden. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het vuur ging gepaard met een enorme rookontwikkeling en een onop houdelijk knallen van gasflessen en spuitbussen. De brand werd tegen drie uur ontdekt. Het vuur ontstond in een gedeelte waar men bezig was met bouw- en laswerkzaamheden. Toen het personeel terugkwam van de theepauze bleek het in brand te staan. Eerst probeerden ze nog het vuur zelf te doven, maar dat bleek onbegonnen werk. Ook het zestig man tellende brandweer- team uit vijf omliggende dorpen kon niets uitrichten. Een aanpa lend benzinestation, enkele nabij gelegen woningen, kantoren en een gasstation werden uit voorzorg natgehouden. Volgens adjunct-di recteur Per Ykema van het distri butiecentrum kon het vuur zo snel om zich heen grijpen omdat er veel brandbaar materiaal was opgesla gen. Vanuit Gieten worden 150 Spar- winkels en 60 Kemborch-slijterijen in de drie noordelijke provincies bevoorraad. Andere centra moeten die taak nu voorlopig waarnemen. Het hoog oplaaiende vuur trok zeer veel belangstelling. De enigen die profiteerden van de brand waren enkele tientallen meeuwen. Zij na men de kans waar, nu alle sloten en plassen met een dikke ijslaag zijn bedekt, zich eens flink schoon te wassen in een sloofje waardoor het bluswater werd afgevoerd. De brandweer is de hele nacht bezig geweest met het nablussen. In het Zeeuwsvlaamse IJzendij- ke heeft brand gisteren een land- bouwschuur verwoest. In de schuur lagen ongeveer 300 ton aardappelen opgeslagen en 6 ton stro. Een gestalde tractor en stro persmachine gingen eveneens ver loren. De schade bedraagt zo'n 500.000 gulden. Rond half vijf werd de brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, ondekt. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. De eigenaar, die de brand zelf ontdekte, slaagde erin een ezel en een geit op tijd uit de schuur te ha len. De brandweerkorpsen van IJ- zendijke en Biervliet bestreden het vuur met groot materieel. O den funderingen verstevigd en sanering van krijgen bewoners die willen ver- O huizen de kosten daarvan vergoed Merwedepolder b« het b^aar- 1 dencentrum twee proefontgravin- li gen plaatsvinden om vast te stellen moet goedkoop hoe dit gebi*d gesaneerd moet O JL worden. De bestemming van de verontreinigde grond is nog niet Een belangrijk verschil tussen de bekend, omdat de provincie nog plannen is, dat in de GS-visie de niet beschikt over een tijdelijke op- Merwedepolder deels bewoon slag/verwerkingsplaats. De Dordt- blijft. GS hebben hun plannen wel se raad praat in april over de moge iets gewijzigd. Zo worden de be- lijke vestiging van zo'n provinciale staande drinkwaterleiding vervan- opslagplaats in de Krabbepolder in gen door koperen leidingen, wor- Dordrecht. 'Clubkleuren' van Z.-Holland maken plaats voor een nieuwe vlag (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland krijgt een nieuwe vlag: een klimmende rode leeuw in een geel vlak. Het wachten is nog op een positief advies van de Hoge Raad van Adel, maar dan kan de vlag worden uitgestoken De huidige provinciale vlag - geel rood-geel in horizontale banen - voldoet niet. In plaats van de pro vinciale tweekleur zien de meeste mensen er volgens gedeputeerde Hekkelman er de kleuren van een of andere voetbalclub in. Hoewel ze de naam ervan niet kennen. Daarom heeft de provincie beslo ten de uit 1948 daterende vlag, waarvoor de vlag van de graven van Holland destijds model stond, te vervangen. De rode leeuw in een geel veld is ooit gebruikt als her kenningsteken van het gewest Hol land. Enorme rookwolken stijgen op uit het distributiecentrum bij Gieten. De felle brand legde het centrum geheel in de as en zorgde voor een schade van twintig tot dertig mil joen gulden (foto anp) Schrik door schaatsers en schapen UTRECHT (ANP) - Dat vorst en krokusvakantie ook hun schaduwzijden hebben, erva ren NS-treinmachinisten sinds het begin van deze week. Jeug dige schaatsers die van ijsbaan willen verwisselen, schromen niet om daartoe veelvuldig de spoorbaan over te steken. Zij zijn zich kennelijk niet bewust van het feit dat ook treinen van die baan gebruik maken en dat machinisten flink schrikken van deze ongebruikelijke pas santen, zei gisteren een woord voerder van de NS. Hij wees er ook op dat schapen die bij temperaturen boven nul door een slootje van de spoor baan worden gescheiden, nu hun kans schoon zien om over het ijs naar de spoorbaan te lo pen. Tot nu toe hebben schaat sers noch schapen voor onge lukken gezorgd, maar NS vindt het nu wel tijd zich met een waarschuwend woord tot schaatsers en schapenhouders te richten, aldus de woordvoer der. DEN HAAG (ANP) - Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland heb ben het saneringsplan voor de ern stige verontreinigde woonwijk Merwedepolder in Dordrecht defi nitief vastgesteld. Het plan gaat tussen de 86 en 109 miljoen gulden kosten, waarvan 30 tot 40 miljoen bestemd is voor de verwerking van de grond. Duurdere saneringsplannen van klein links en de bewonersvereni ging zijn door GS in navolging van een meerderheid van Provinciale Staten definitief afgewezen. Deze plannen zouden respectievelijk 269 en 247 miljoen gulden gaan kosten. Onzorgvuldige chirurg beboet met 10.000 ZWOLLE (ANP) - Het tuchtcollege in Zwolle heeft een chirurg een boete van 10.000 gulden opgelegd omdat hij een patiënte in 1979 on voldoende heeft geïnformeerd over de risico's van een schildklier- operatie en bij de operatie onzorg vuldig heeft gewerkt. De stemban den van de patiënte raakten als ge volg van de ingreep verlamd. De chirurg erkende dat hij de vrouw onvoldoende had geïnfor meerd, maar ze was volgens hem zo nerveus was over de ingreep, dat ze niet in staat was om te oorde len over de noodzaak van de opera tie en de mogelijke gevolgen ervan. Het tuchtcollege overwoog, dat inderdaad niet iedere patiënt in staat is bepaalde gegevens te be grijpen. Intelligentie en emoties spelen daarbij een belangrijke rol. Naarmate die gegevens belangrij ker zijn moet de arts meer moeite doen om de patiënt gerust te stel len en zo goed mogelijk te informe ren. In dit geval is dat niet gebeurd, aldus het college. De klacht over het onzorgvuldig handelen achtte het college even eens gegrond. Bij de operatie had de chirurg verzuimd eerst de zenu wen naar de stembanden 'op te zoeken'. Volgens het college kun nen alleen chirurgen die veel erva ring met dit soort operaties heb ben, zich dat veroorloven. Deze chirurg had die ervaring niet. Een stembandverlamming is een zeer ernstige en voor de hand lig gende complicatie, aldus het colle ge. Ten slotte vond het college mèt de patiënte, dat de chirurg haar ook onvoldoende nazorg heeft ver leend. Het heeft er begrip voor, dat zij zich in de steek gelaten voelde en 'op onverschillige wijze beje gend'. Bij een kort geding tussen het betrokken ziekenhuis, het Nieuwe Spittaal in Warnsveld, en de pa tiënte bleek vorig jaar oktober dat zij van de verzekeringsmaatschap pij van het ziekenhuis 125.000 gul den uitgekeerd heeft gekregen: 70.000 aan inkomstenderving, 50.000 smartegeld en 5.000 gulden als vergoeding voor algemene kos ten. Na een operatie in Leiden, in 1981, heeft ze haar stem gedeelte lijk teruggekregen. PLEIDOOI VOOR VRIJLATING DISSIDENTE AMSTERDAM (ANP) - Juweliers, en diamantairs die te veel vertrou wen op telefonische overboekin gen van geld zijn een makkelijke prooi voor oplichters. Dat conclu deerde advocaat Kraal gisteren in zijn pleidooi voor een 31-jarige Amsterdammer. Die stond terecht op verdenking van oplichting van drie hoofdstedelijke juweliers voor in totaal bijna zes ton en hoorde 'daarvoor drie jaar cel eisen. De man 'kocht' goud en sieraden bij de juweliers en kreeg die spul len mee nadat het geld hiervoor te lefonisch op rekening van de juwe liers was overgemaakt. Die telefo nische storting was nep, maar de juweliers trapten erin en gaven zonder problemen de spullen mee. "Hun verstand stond op nul, want natuurlijk hadden zij bij de banken moeten verifiëren of de betaling wel in orde was", aldus Kraal. DEN HAAG (ANP) Zes vrouwelijke Tweede-Kamerleden hebben gistermiddag op de Russische ambassade in De Amsterdammer is in het verle- Den Haag een petitie overhandigd om te bewerkstelligen dat Natalya Michailowna Lazarewa wordt vrijgela- den diverse malen veroordeeld ten. Zij werd in juni 1982 in Leningrad veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens anti-Sowjet agitatie en voor oplichting, waarbij hij deze -propaganda. V.l.n.r. de kamerleden Brouwer (CPN), Groenman (D'66), Herfkens (PvdA), Wessel-Tuinslra 'telefoontruc' gebruikte. Officier (D'66), Dales (PvdA) en Kraaijeveld-Wouters (CDA). (foto anp» van justitie Koers achtte bewezen dat hij vorig jaar de juweliers Van Moppes Diamantair en Drijfhout en Zn. in Amsterdam een diamant van 68.000 gulden en 10 kilo goud ter waarde van ruim vier ton op een slinkse manier afhandig had gemaakt. Bovendieh had hij gepro beerd Holshuysen Stoeltie op te lichten voor twee horloges van ruim 75.000 gulden. Deze juwelier echter kreeg argwaan, belde de po litie en deze hield de verdachte aan toen hy de horloges kwam halen. Kennis In alle gevallen bezocht de ver dachte de juweliers en kreeg de ge kochte spullen zelf of via een ander een dag later, wanneer bij de juwe lier een telefoontje was binnenge komen dat de bank betaald had. Later bleken dat neptelefoontjes te zijn geweest. Volgens de Amster dammer was dat niet zijn schuld. Hij zou met een vage kennis uit de gokwereld, die hem tonnen ver schuldigd was, hebben afgespro ken dat die kennis het geld via zijn bank zou overmaken om op die manier zijn schulden te voldoen. Hijzelf had er niets mee te maken dat deze kennis, van wie hij alleen wist dat deze Leo heet, zijn ver plichtingen niet was nagekomen, aldus de verdachte. De diamant en het goud ver kocht de Amsterdammer weer door. Op de vraag van rechtbank president Slagter waarom hij geld nodig hkd zei de verdachte plech tig: "Om fiscaal-technische rede nen". "Doet u nu maar gewoon mijnheer. U leeft van duizend gul den van de sociale dienst per maand en daarmee kun je geen met diamanten bezette horloges betalen", zei Slagter. daarop. De advocaat vroeg om vrij spraak. Volgens hem was het dui delijk dat de juweliers de spullen hadden gegeven na de bewuste neptelefoontjes. De verdachte heeft volgens Kraal niet gebeld en wie het wel was doet voor de ver dachte niet ter zake. Hem echter kan niets ten laste gelegd worden, aldus Kraal. De rechtbank doet op 5 maart uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5