Centraal Wonen laat woningen bouwen op terrein postkantoor BAANVAK Studentenhuisvesting eist ontruiming pand Cortona wil nieuw 'straatverbod' man Uniek project aan Gerestraat Illegale banden in videotheken gevonden Politie lost 25 inbraken op PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 LEIDEN - Op 1 maart zal wethouder Tesselaar van volkshuisvesting het officiële start sein geven voor een, voor Leiden, uniek project. Aan de Gerestraat, op het terrein van het voormalige hoofdpostkantoor, zal die dag de eerste paal worden geslagen voor het eerste Leidse Centraal Wonen project. Dat wil zeggen: een woongebouw bestaande uit 37 woningwetwonin gen, met gemeenschappelijk ruim ten en voorzieningen, waarvan de bewoners hebben gekozen voor een meer ongedwongen contact met de buren en gezamenlijke acti viteiten onder het motto 'samen doen wat samen kan'. Volgens de Vereniging Centraal Wonen Leiden en omgeving is er een toenemend aantal mensen dat af wil van de in de volkshuisves ting zo gebruikelijke hokjesgeest die de mensen opdeelt in gezinnen, alleenstaanden, ouderen, jongeren en studenten. Steeds meer mensen kiezen er voor in groepsverband met elkaar samen te wonen, on geacht leeftijd, inkomen, levens overtuiging, afkomst of samenle vingsvorm. In projecten van Cen traal Wonen is dat mogelijk. Het is een woonvorm waarbij een groep huishoudens, variërend van één, twee tot meer personen naast hun privé woongedeelten een aantal centrale ruimten en voorzieningen gemeenschappelijk gebruiken en beheren (bijvoorbeeld voor samen koken, wassen of voor een kinde ropvang). Argwanend Sinds 1977 is in Nederland een twintigtal Centraal Wonen projec ten in gebruik genomen. In de Leidse volkshuisvestingspraktijk komen woongroepen en andere al ternatieve woonvormen nog niet zo lang voor. De bestrijders van de hokjesgeest werden in Leiden, door ambtenaren en bestuurders, lange tijd argwanend bekeken en als een ongéwenst buitenbeentje beschouwd. Dat in Leiden eindelijk een Cen traal Wonen project van de grond komt is vooral de verdienste van de Vereniging Centraal Wonen Lei den en omgeving. Deze vereniging werd in 1982 opgericht met de be doeling de Leidse regio, de politiek en volkshuisvestingsambtenaren, rijp te maken voor een Centraal Wonen-project in Leiden. Dat is haar betrekkelijk snel gelukt. In september 1983 kreeg de Ver eniging Centraal Wonen van de ge meente de plaats aan de Gerestraat aangeboden. Dat is de plek waar tot voor kort het PTT-hoofdpost- kantoor stond. Architect van het bouwplan werd Guus Canoy (van het bureau Eijkelenboom, Gerritse en Middelhoek) die in Rotterdam al een soortgelijk project had ge realiseerd. De architect heeft een L-vormig bouwblok ontworpen van hoofdza kelijk drie bouwlagen hoog. De lange zijde van het complex komt te liggen aan de Gortestraat, de korte zijde aan de Gerestraat. De gemeenschappelijke tuin ligt langs de 4e Binnenvestgracht. Aan de Gerestraat ontstaat, tus sen het Centraal Wonen complex en de nieuwbouw die is gepland aan de overzijde (op het vroegere parkeerterrein), een pleintje dat autovrij zal blijven. Rondom het complex is ruimte gemaakt voor ruim zestig parkeerplaatsen. Gemeenschappelijk Het bouwplan omvat 37 woon eenheden, in grootte variërend van éénpersoonseenheden tot woon ruimten voor woongroepen van vijf a zes personen. De woningen en gemeenschappelijke ruimten zijn gegroepeerd rondom een vier tal trappenhuizen met een transpa rante glazen omhulsel dat het ui terlijk van het woongebouw aan de straatzijde markeert. Aan de tuin- zijde wordt het beeld vooral be paald door de gemeenschappelijke woonruimten met hun serre-achti- Kort geding tegen krakers ge uitbouwen en buitentrappen. De gemeenschappelijke voorzie ningen zijn gelijkmatig over het woongebouw verdeeld en bestaan uit een centrale hal en ontmoe tingsruimte, gemeenschappelijke kook- en eetruimten, een tweetal dakterrassen, wasruimten, sanitair en (fietsen)bergingen. Een binnen- corridor op de eerste verdieping zorgt ervoor dat alle woningen en gemeenschappelijke voorzienin gen ook binnendoor bereikbaar zijn. De woongroep heeft zelfgeko zen voor centrale blokverwarming en centrale bemetering, wat voor deel oplevert in de kosten van vast recht en bemetering. Het is de be doeling dat de nieuwbouw wordt opgetrokken uit een lichte steen soort. Taboe V olkshuisvestingsambtenaar Veldhuyzen van Zanten geeft toe dat het groepswonen bij de ge meente een enorm taboe was en dat de wethouder van volkshuis vesting, Tesselaar, er aanvankelijk zeer sceptisch tegenover stond. "Maar, men denkt daar nu anders over. De vereniging Centraal Wo nen heeft een heel positieve indruk gemaakt en de voorbereiding van het project is goed verlopen". "Je moet niet vergeten", zegt Veldhuyzen van Zanten, "dat het groepswonen voor de gemeente, en ook voor de Leidse Woning stichting (LWS) die de woningen gaat beheren, iets heel nieuws is. Als ik na ga wanneer de vereniging in Leiden begonnen is, dan moet ik concluderen dat dit Centraal Wo nen project, dank zij de inzet van een heleboel mensen, toch heel snel tot stand gekomen". De komende tijd zal Centraal Wonen' samen met de gemeente en de Leidse Woningstichting nog na dere afspraken moeten maken over de beheersvorm. Dat wil zeg gen: ovër de verantwoordelijkheid voor en onderhoud van de gemeen schappelijke ruimten, de huurcon tracten en de woningtoewijzing. Het zal duidelijk zijn dat de Cen- LEIDEN - Het kort geding dat de Stichting Cortona gisteren bij de Haagse rechtbank had aangespan nen tegen de ex-vriend van een van de bewoonsters is gisteren door de president van de rechtbank, mr. Wijnholt, twee weken aangehou den. Hij wacht op een onderhoud van de officier van justitie met de Leidse politie, waartoe hij een ver zoek bij het Openbaar Ministerie zal indienen. De ex-vriend was al eerder een verbod opgelegd om in de buurt te komen. Maar in januari begon hij opnieuw te posten bij het huis van de Stichting Cortona, waar zijn ex- vriendin verblijft. Soms was hij al leen, andere keren nam hij vrien den mee en bedreigde dan niet al leen de ex-vriendin, maar ook me de-bewoonsters en medewerkers. De advocate van de Stichting Cortona, mr. M. Vosman, eiste gis teren in kort geding dat de man op nieuw een straatverbod zou wor den opgelegd. Bovendien pleitte zij voor de mogelijkheid, dat de medewerkers van Cortona bij over treding van een eventueel straat verbod zonder tussenkomst van een deurwaarder de hulp van de politie kunnen inroepen. "Hoewel de medewerking van de Leidse po litie altijd goed is, wil de politie niet zonder tussenkomst van een deurwaarder, die immers overtre ding van het straatverbod moet vaststellen, tussenbeide komen", aldus mr. Vosman. De raadsman van de gedaagde gaf als verweer dat het de man er alleen om te doen is zijn kind te zien. Dat is geboren, terwijl de man een straf uitzat. "Als hij zijn kind, al is het maar één keer, mag zien, zal het uit zijn met het posten en bedreigen". traal Wonen-gedachte nogal eens botst met de bestaande regelingen op volkshuisvestingsgebied (zoals de toewijzingsnormen). Om geen extra belemmeringen op te werpen heeft de gemeente de bestaande re gelingen voor de toewijzing van woningen evenwel soepel gehan teerd. Zwartehandspoort Eind vorige maand zijn overi gens nog twee projecten, waarbij de Vereniging Centraal Wonen be trokken is, begonnen. Dat zijn de verbouwing van het voormalige kantoorpand van de firma Boot aan de Sumatrastraat tot een woongroepwoning en het in ere herstellen van de vroegere Zwarte handspoort (tussen Middelste gracht en Uiterstegracht) door de Stichting Het Kleine Leidse Woon huis. Dit laatste project omvat de restauratie van zes kleine wonin gen en de nieuwbouw van zes pandjes rond een hof dat vele jaren afgesloten is geweest. Ook aan de ze projecten is ruim twee jaar in tensieve voorbereiding vooraf ge gaan. Centraal Wonen vraagt in alle gevallen een actieve betrokken heid van de toekomstige bewoners bij het bouwproces. Als alles volgens plan verloopt zullen de drie projecten tegen het eind van dit jaar klaar zijn en zal vanaf dat moment ook in Leiden de mogelijkheid bestaan om in een woongemeenschap te wonen, bui ten het tradionele leefpatroon om, tussen het gezin en alleen wonen in. Dat de belangstelling voor deze alternatieve woonvorm groot is blykt wel uit het feit dat er inmid dels, vooral voor de kleinere wo ningen, lange wachtlijsten zijn. LEIDEN - De opsporingsdienst van de Buma/Stemra heeft gisteren in samenwerking met de Leidse politie bij een inval in twee videotheken 650 illegale videobanden in beslag genomen. Gistermiddag omstreeks drie uur werd een inval gedaan bij een videotheek aan de Doezastraat. Daar werden 400 illegale banden in beslag genomen. Vervolgens werden bij een winkel aan het Levendaal 250 banden meegenomen. De totale verkoop waarde van de banden bedraagt 30.000 gulden. Ze werden meegenomen naar het politiebureau, waar agenten de buit toonden. (foto Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - De Stich ting Leidse Studenten Huisvesting (SLSH) eist in een kort geding dat de krakers van de panden Rapen burg 33/Doelengracht 4a tot ontrui ming overgaan. De uitspraak in het kort geding dat gisteren diende, is volgende week. Aanvankelijk had de stichting een compromis gesloten met de groep van ongeveer veertig kra kers, die zich in kerstnacht vorig jaar, toegang tot het pand hadden verschaft. In januari gaf de SLSH de krakers toestemming in het ach terste gedeelte van het gebouw (het voormalig onderkomen van de universitaire vakgroep tropische geneeskunde) te blijven wonen, totdat het moet worden verbouwd voor huisvesting van studenten. Volgens adjunct-directeur Hübben kregen de krakers daarna echter onderling onenigheid. De ene groep wilde alleen wonen in het pand, de ander wil er ook een werkgemeenschap vormen, waar meer ruimte voor nodig is. Met behulp van een advocaat slaagde de tweede groep er in de bouwvergunning via een beroeps chrift op te houden. Een oude zwaar eiken trap en de kelderge welven van het monumentale pand zouden bij de verbouwing gevaar lopen, vermeldde het beroeps chrift. "Maar het enige wat de kra kers beogen met dit beroepschrift, is tijdwinst van een jaar of ander half', zei mr. Linkskens, raadsman van de stichting, gisteren in het kort geding. Zolang het beroeps chrift nog niet is afgehandeld, kan geen bouwvergunning worden ver leend. Volgens de architect die het ontwerp voor de verbouwing heeft gemaakt, blijft zowel de trap als de kelder intact. Het is de bedoeling dat het pand Rapenburg 33 voor het grootste ge deelte kantoorruimte voor de SLSH wordt. De begane grond wordt als kantoor verhuurd. Tijde lijk, wordt verwacht, omdat de SLSH door de verdergaande sa menwerking met de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, in de toekomst meer ruimte zelf zal nodig hebben. Het pand Doelen- gracht 4A zal worden verbouwd tot wooneenhede voor studerende echtparen, zo is de bedoeling. Lins- kens eiste namens de stichting dat de werkzaamheden waarvoor geen bouwvergunning nodig is, zoals de aanleg van centrale verwarming en het slopen van collegebanken e.d., spoedig kunnen beginnen. Dit be tekent dat de krakers voor 8 maart het gebouw aan het Rapenburg moeten verlaten. Mr. Visser, de raadsman van de krakers, stelde daar tegenover dat het spoedeisende karakter van de ontruiming is verdwenen, nu het beroepschrift loopt. Hij benadruk te dat gedaagden het een on rechtvaardige zaak vinden, dat stu denten eerder aan huisvesting wor den geholpen dan de (oorspronke lijke) Leidse jeugd. "Bovendien zijn mijn cliënten bevreesd dat de rigoureuze verbouwing het monu mentale gebouw zal worden aan tasten. Het pand leent zich uitste kend voor activiteiten als film, theater en fotografie voor deze, me rendeels werkloze, jongeren. Bo vendien willen zij het gebouw een sociaal karakter geven door het te laten dienen als opvangcentrum voor buitenlandse vrouwen die zich hier in Leiden komen laten aborteren". In 12 gevallen ging de 20-jarige Leidenaar alleen op pad, de overi ge inbraken had hij hulp van de 18—jarige man. Zeven maal werd op scholen in Leiden ingebroken. Bij een bedrijf aan de Willem Ba- rendszstraat pleegden zij zeven maal een inbraak. De totale buit bedroeg ruim 10.000 gulden. Ver der werden video— ert geluidsap paratuur en rekenmachines gesto len. Van het geld is niets overge bleven. De jongste verdachte is na ver hoor naar huis gestuurd. De andere man, die als het 'brein' achter de inbraken wordt beschouwd, zit in voorlopige hechtenis op het poli tiebureau. LEIDEN - Met de aanhouding van een 20-jarige Leidenaar in de nacht van zondag op maandag 10 februari, is de politie tot een oplos sing van in totaal 25 inbraken ge komen. De man werd die nacht op heter daad betrapt toen hij in de H.Hart- school aan de Lusthoflaan trachtte in te breken. Uit het verhoor daar na kwam naar voren dat er meer aan de hand was. Op 13 februari hield de politie naar aanleiding hiervan een 18-jarige Leidenaar aan. Na verhoor bleek het tweetal tussen september 1983 en februari van dit jaar 25 maal te hebben inge broken in scholen en bedrijfsruim ten. Voor informatie en tips tel. (071)-144941, toestel 216 Computercursus voor werklozen De Vrijwilligerscentrale Katwijk begint waarschijnlijk in septem ber met een computercursus voor werklozen. Of de cursus doorgaat hangt alleen nog af van de gemeente Katwijk. Aan de ge meente is door de Vrijwilligers centrale gevraagd om een subsi die van 40.000 gulden voor de cursus. Van dit geld worden 10 goede computers gekocht en een docent aangetrokken. Piet van Arkel, die namens de Stichting Club- en Buurthuis werk Katwijk het vrijwilligers werk begeleidt en Ron van Bee- len, medewerker en materiaalbe heerder bij de vrijwilligerscen trale zijn optimistisch dat de cur sus ook werkelijk van de grond komt. "Bij de gemeente Katwijk voelt men wel voor ons plan is onze indruk", aldus Piet van Ar kel. "Een ambtenaar van de ge meente werkt het plan uit en de eerste reacties uit die richting ge ven ons de indruk dat het wel goed zit en daarna moet de poli tiek er zijn oordeel over geven. Vandaar dat wij pas in septem ber kunnen beginnen.". Van Arkel en Van Beelen beo gen met de computercursus vooral de werkloze jongeren meer kans te geven op de ar beidsmarkt. Veel van de werklo zen misssen vrijwel alle kennis over de computer. Een deel is te lang van school om het te heb ben meegemaakt. Anderen dié sinds kort de lbo of mavo hebben verlaten, hebben iets dergelijks nooit in het vakkenpakket ge had. Het ontbreken van kennis over de computer beperkt volgens Van Arkel en Van Beelen zeker de mogelijkheden bij het zoeken naar een baan. "Doordat zij niets weten van nieuwe technieken kunnen zij het in de meeste ge vallen bij een sollicitatie wel ver geten", aldus Van Arkel. "Door dat zij bij ons die kennis kunnen opdoen, krijgen zij meer moge lijkheden bij het solliciteren". Werklozen die de cursus willen volgen betalen daarvoor een be drag van 30 gulden. Degenen die de cursus tot een goed einde brengen, krijgen daarna het geld weer terug. Zij die van de cu. r- sus afgaan zijn het geld kwijt. De computercursus bij de Vrij willigerscentrale Katwijk moet volgens het tweetal van een goed niveau zijn. "Geen cursus hoe je spelletjes kunt spelen, maar een die aansluit op de apparatuur die gebruikt wordt in het bedrijfsle ven. Op die manier biedt je de cursisten iets, wat ze ook werkelijk kunnen gebruiken. Dat is bij veel cursussen niet het geval", zegt Van Beelen. Volgens hem is er nu al een goede belang stelling. Twintig werklozen heb ben zich inmiddels opgeven. De initiatiefnemers willen ook anderen gelegenbheid geven de cursus te volgen. Zij denken hierbij in eerste instantie aan middenstanders, ambtenaren, onderwijzers en ouders van kin deren die op school computerles krijgen. "Zij betalen echter de volle prijs. Op die manier hopen wij het project kostendekkend te maken. Je moet er van uitgaan, dat de computers binnen een jaar of vijf moeten worden afge schreven. Dat kan als er vanuit die groepen voldoende interesse is", zegt Van Arkel. De computercursus is een van de activiteiten van de vrijwilli- gerscentrale in de badplaats. Na een aanvankelijk stroeve start wordt er, althans volgens Van Arkel en Van Beelen, steeds meer gebruik gemaakt van de mogelijkheden die het centrum aan de Haven in Katwijk biedt. Zo is er een goed lopende afde ling 'creatief en een zogenaamde klussenbank. "Er zit een stijgende lijn in de belangstellng", zegt Van Arkel. "De eerste tijd was er een drem pel voor de werklozen en ande ren die om de een of andere re den thuis zitten. Langzamerhand gaan we merken dat ons gebouw een functie gaat vervullen in Kat wijk. Er wordt over gepraat en dat is een goede zaak". Jammer vinden beiden dat er te weinig mensen zijn die klusjes voor de vrijwilligerscentrale wil len doen. "Er is ontzettend veel aanbod voor klusjes, die toch niet door de vakman kunnen worden gedaan. Die mensen worden dan door sociale zaken naart ons doorverwezen. Vaak moeten wij de mensen een tijdje laten wachten. Dat is wel eens jammer", aldus Van Beelen. De vrijwilligerscentrale in Katwijk. In september is het ook mogelijk te volgen. Staand links: Ron van Beelen en achter hem Piet van Arkel en Kamerleden weten weinig van aow De volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer zijn slecht op de hoogte van de aow-uitkerin- gen. Dat is gebleken uit een steekproef onder kamerleden. Ongeveer een kwart van de mensen die moeten rondkomen van een uitkering krijgt aow. Voor alleenstaande bejaarden betekent dat een maandinkomen van zo'n 1020 gulden. Echtparen ontvangen maandelijks onge veer 1550 gulden. Met vakantie geld en de eenmalige uitkering is geen rekening gehouden. Nu blijkt uit een steekproef, die het blad Nieuwe ReVu on langs hield en waarvan de resul taten ook zijn weergegeven in het blad Tribune van de Socialis tische Partij, dat een groot aantal kamerleden er geen flauw benul van heeft hoe hoog de aow-uitke- ring is. Zo roept D'66-er Erwin Nypels '1200 gulden' voordat hij toegeeft dat hij het gewoonweg niet weet. Cathy Ubels (EVP) gokt niet eens, maar erkent dat direct. WD-lid Len Rempt-Halm- mans de Jongh moet het ant woord eveneens schuldig blij ven, maar constateert tevens dat zij 'vrij ver van het volk staat'. Hans Kombrink (PvdA), die voor deze partij nog eens staatssecre taris van financiën is geweest, schat de aow voor een echtpaar 380 gulden te laag. De socialist Henk Knol daarentegen zegt te denken dat alleenstaande aow- ers 250 gulden per maand meer krijgen dan in werkelijkheid, daarin op de voet gevolgd door zijn partijgenoot Kees Zijlstra. Ook het CDA scoort niet best. Oud-kamerlid Sytze Faber schat de aow 300 gulden te laag en Van Iersel 400 gulden te hoog. Een klapper komt uit de koker van de christen-democraat Marten Bei- nema. Hij schat het inkomen van de alleenstaande aow-er op 2000 gulden per maand en dat van 65- plussers op maar liefst 3000 gul den, een misser van bijna 100 procent dus. Dat geeft toch wel te denken. Vrijwilligerswerk redelijk succes "Misschien dragen we de map nog eens over aan een andere or ganisatie, maar voorlopig hou den we 'm nog even. Tot nu toe is het resultaat helemaal niet tegen gevallen. Een kwart van de vaca tures is vervuld". De Zoeter- woudse wethouder H.S Gra- niewski-Wijnands is tevreden over de Vrijwilligers Vacature- map, die in de hal van het ge meentehuis staat. Iedere Zoeter- woudenaar die eens de handen uit de mouwen wil steken voor een vereniging of buurthuis, kan in de map snuffelen. n dit centrum een computercursus voorts enige vrijwilligers. (foto Dick Hogewoning) de gemeente Zoeterwoude be gon in mei met een nieuwe servi ce voor de dorpsbewoners. De Vrijwilligers Vacaturemap brengt vraag en aanbod van klus jes bij elkaar. "Vrijwillig, maar niet vrijblijvend", zegt E.C. Mi- chels, hoofd sociale zaken van de gemeente. "Zowel de vrijwilliger als de organisatie die hulp vraagt, tekenen een contract. Daarin staat wat er gedaan moet worden en hoe lang. Zo weten beide paftijen waar ze aan toe zijn". In de map die in de hal van het gemeentehuis ligt, zitten on geveer 40 'banen'. In Zoeterwoude richt de vrij- willigersmap zich, net als in de meeste andere gemeenten in de regio, op een algemeen publiek. Graniewski: "Wij maken alleen het contact tussen vrijwilliger en aanbieder makkelijker. De orga nisatie moet zelf weten wie het als kracht wil hebben. We be moeien ons niet met de keuze tussen bijvoorbeeld iemand die al 40 uur per week betaald werk doet en een werkloze". De vrijwilligersmap ligt nu on geveer negen maanden in het ge meentehuis. Inmiddels zijn elf mensen aan werk geholpen. De bibliotheek heeft er een kracht bij en de buurtbus kan dankzij enige vrijwilligers een goede ser vice bieden. Ook uit Voorscho ten komen tevreden geluiden. Ongeveer 70 mensen hebben in j de afgelopen jaren vrijwilligers werk gevonden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4