Kuijers (WD) de nieuwe wethouder Groei aantal langdurig werklozen zorgwekkend Politie vindt gestolen Grieks beeldje dank zij museum oudheden Fractieleider volgt Schoute op IQ Zeer geringe daling werkloosheidcijfer WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 LEIDEN AMSTERDAM/LEIDEN - Dank zij een medewerker van het Leidse rijksmuseum van oudheden heeft de politie bij een expertisebureau in de binnenstad van Amsterdam een kostbaar beeldje in beslag ge nomen dat buit is gemaakt bij een grote kunstroof in 1976 uit een mu seum op het Griekse eiland Naxos. Tegen de Rotterdamse eigenaar van het 42 centimeter hoge beeldje is wegens heling proces-verbaal opgemaakt. De Amsterdamse poli tie heeft dit dinsdag bekend ge maakt. Het beeld stamt volgens het Leidse museum van van oudheden uit de periode van 2900 tot 2300 voor Christus. De waarde van het beeld is moeilik te schatten, maar bedraagt waarschijnlijk meer dan één ton. Aanleiding tot de inbeslagname van het beeldje vormde een scha declaim van de Rotterdammer. Hij verzond het kunstwerk enige tijd geleden naar Parijs om hét te laten veilen. Tijdens het transport brak echter de kop. Voor de Rotterdam mer reden om bü een verzekerings maatschappij een schadeclaim in te dienen van bijna een ton, aldus de politie. De assuradeur stelde de claim in handen van het Amsterdamse ex pertisebureau. Dit bureau bracht op zijn beurt het beeldje naar het museum van oudheden in Leiden, waar een medewerker, een kenner van de Griekse oudheid, zich over het beschadigde beeld boog en al ras positief antwoord kon geven op de vraag of het kunstwerk echt was. Foto's beeldje tot de kunstwerken be hoorde die destijds op Naxos wer den gestolen. Uit het Griekse mu seum werd indertijd voor enkele tientallen miljoenen guldens aan kunst gestolen. Toen hij eenmaal had vastgesteld dat het een gesto len kunstvoorwerp betrof, nam de medewerker van het Leidse mu seum contact op met de politie. "Ik ben blij dat het beeld weer terug is", vertelt de museummede werker die terecht trots is op zijn ontdekking, maar tegelijkertijd ook anoniem wenst te blijven. "De vraag is natuurlijk wel: komen ook de andere kunstwerken weer bo ven water? Dat zou mooi zijn, want vergeet niet dat het museum in Na xos vreselijk is gedupeerd door die diefstal". Hoe ontdekte hij dat het beeldje afkomstig was uit het museum van Naxos? "Ik werd opgebeld door het ex pertisebureau met de vraag of ik het beeld wilde beoordelen. Toen het eenmaal op mijn tafel stond, dacht ik gelijk: dit beeld is zo schit terend, het moet wel echt zijn. Bo vendien klopte de breuklijn. Te zelfdertijd ging er een lampje bran den". "Ik moest denken aan die dief stal op het eiland Naxos. En ik her innerde me dat ik een mapje foto's had van de kunstvoorwerpen die daar indertijd zijn gestolen. Die fo to's zijn jaren geleden verspreid door Interpol, zoals te doen gebrui kelijk is". "Ik heb het mapje tevoorschijn gehaald en de foto's vervolgens be keken. Op de derde foto stond het beeldje. Mijn voorgevoel bleek juist te zijn geweest". De Amsterdamse politie, die het bericht over de vondst van het kunstwerk de wereld instuurde, LEIDEN WD-fractievoorzitter Fred Kuijers (37) wordt de opvolger van wethouder Schoute. Gisteravond heeft de partij unaniem besloten Kuijers als verrassende kan didaat aan te wijzen voor de per 1 maart vrijkomende wethoudersstoel. Een politie-rechercheur toont het in beslag genomen beeldje. (foto anp) zal geen onderzoek instellen; dit wordt gedaan door de collega's uit Rotterdam, de woonplaats van de eigenaar van het beeldje. Op de vraag of er een spoor is gevonden dat leidt naar de andere kunstwer ken, wil een politievoorlichter uit de havenstad geen antwoord ge ven. "Ik kan u niets meer vertellen dan dat we een onderzoek hebben ingesteld". Naar verluidt is het Rotterdamse politiekorps niet zo gelukkig met de loslippigheid van het Amster damse team. Ook de medewerker van het Leidse museum zegt het te betreuren dat het niewys door de Amsterdamse politie wereldkun dig is gemaakt. "Ik vind dat eigen lijk onvoorstelbaar. Men had moe ten zwijgen en in alle stilte onder zoek doen". De kandidatuur van Kuijers is on verwacht omdat hij in het verleden al eens had bedankt voor een wet houdersfunctie. Binnen de Leidse politiek werden de raadsleden Ge rard Bakker en Michiel Zonnevylle eerder als kandidaten gezien. Deze worden nu respectievelijk fractie voorzitter en vice-fractievoorzitter zodat zij toch een graantje meepik ken. Kuijers zit sinds 1974 in de Leid se gemeenteraad. Sinds 1982 maakt hij deel uit van de raads commissies voor financiën en te- nazien der rekeningen. De wethou dersportefeuille die de WD'er overneemt van Schoute ligt meer in de 'zachte' sector: maatschappe lijke aangelegenheden, volksge zondheid, cultuur en sport. Van verschuivingen tussen de wethoudersportefeuilles zal echter geen sprake zijn. Kuijers vindt het geen bezwaar dat in deze raadspe riode ervaring in de sector hem ontbreekt. "Tijdens mijn vorige pe riode als raadslid heb ik wel in de ze portefuille rondgeneusd", zo gaf hij gisteravond aan er alle vertrou wen in te hebben. Kuijers werkt momenteel nog als hoofd algemene beleidszaken op het ministerie van landbouw, een functie waarin hij veel te maken LEIDEN - De groei van het aantal langdurig werklozen is zorgwek kend. In het gewest Leiden van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) zijn het er inmiddels meer dan 6200, bijna de helft van het totale aantal. In dè stad Leiden is het aan deel van de mensen die langer dan een jaar werkloos zijn meer dan de helft. Een groot deel van hen heeft weinig opleiding genoten en zal nauwelijks of niet meer aan de bak komen. Sinds december 1981 is het aan tal langdurig werkloze mannen verdrievoudigd. Het aantal vrou wen, dat langer dan een jaar geen baan heeft en bij het GAB staat in geschreven, is in deze periode ver vijfvoudigd. De totale werkloos heid nam echter gedurende deze jaren met 'slechts' 43 procent toe. "Aldus ontstaat een harde kern van langdurig werklozen, die zelfs nog blijft groeien bij dalende werk loosheidscijfers", constateert GAB-directeur Tibbe bezorgd. Omdat het GAB slechts kan uit gaan van het aantal geregistreerde werklozen wordt vermoed dat het probleem ernstiger is dan uit de cijfers blijkt. Er zijn factoren die het beeld in gunstige zin verteke- 57% jaar en Al meer dan 6200 in gewest Leiden ouder is de registratieplicht bij het GAB vervallen, mensen die slechts korte tijd aan het werk zijn ge weest worden wel even uitgeschre ven maar behoren in feite ook tot de probleemgroep, evenals men sen die hun inschrijving laten ver lopen en zich later opnieuw laten registreren. De verborgen werk loosheid onder niet ingeschreven i speelt ook een rol. Alleen bij de werklozen tot 22 jaar neemt het aantal langdurig in geschrevenen momenteel af, zij het in geringe mate. Ongeveer een kwart van hen (940 van de 3620) is langer dan een jaar werkloos. Eind 1981 bedroeg hun aandeel overi gens slechts zeven procent. In de andere leeftijdscategorieën is de situatie veel ernstiger. Van de werklozen tussen 22 en 39 jaar is de helft langer dan een jaar zonder baan, tegen een vijfde ruim drie jaar geleden. In de leeftijdsgroep van 40 tot 54 jaar is dat bijna zestig procent (tegen ruim een kwart drie jaar geleden). Van de werklozen van 55 tot 64 jaar is bijna driekwart langdurig werkloos. Ongeschoold die langer dan een jaar werkloos zijn hebben vooral gewerkt in de bouwnijverheid en de algemene dienst. Het gaat veelal om niet of nauwelijks geschool den, die ongeveer de helft van het aantal ingeschrevenen bij het GAB uitmaken. In de beroepsgroepen horeca en landbouw en visserij lijkt het aantal langdurig werklo zen kleiner, omdat tijdens sommi ge seizoenen de mensen tijdelijk aan de slag kunnen. Volgens cijfers van arbeids marktonderzoeker Roodzand is de situatie in het rayon Leiden en stuk zorgelijker dan in het rayon Lisse. In Leiden is meer dan de helft van het aantal mannelijke werklozen langer dan een jaar zon der baan. Van de vrouwen is het ruim 45 procent. In Lisse is het ruim 35 procent van de mannen en ruim een kwart van de werkloze De seizoeninvloeden van onder meer de bollencultuur doen zich hier gelden. Het arbeidsbureau kan voor de langdurig werklozen weinig doen, onder meer door hun gebrek aan scholing. Bovendien zijn de moge lijkheden om deze mensen een scholing aan te bieden die op hun opleiding aansluit en ook nog per spectieven op een baan biedt ui terst gering. "Deze groep kunnen we eigenlijk alleen ons informatie centrum aanbieden", onderstreept adjunct-directeur Den Brabander van het GAB dit. De ervaring leert dat mensen, als zij een half jaar werkloos zijn, voor de werkgevers minder aantrekke lijk zijn. "Dit gaat zelfs op voor schoolverlaters", voegt Den Bra bander hieraan toe. Het aantal mensen dat langer dan twee jaar bij het arbeidsbureau staat inge schreven schat Roodzand op twaalf- tot veertienhonderd, onge veer tien procent van het totale aantal ingeschreven werklozen. Het GAB verwacht dit jaar 21.000 inschrijvingen te verwerken, ter wijl er momenteel 13.500 werklo zen staan geregistreerd. De men sen die een baan vinden zijn meest al de slechts kort ingeschrevenen, zodat ook dit gegeven de langdurig werklozen weinig hoop biedt. Fred Kuijers. heeft met milieu, ruimtelijke orde ning, natuur en faunabeheer. Hij verwacht niet dat zijn wethouder schap slechts tot de raadsverkie zingen van volgend jaar zal duren. "Ik ben bereid de functie na de vol gende raadsverkiezingen te conti nueren". Hij wilde echter geen uit spraken doen over geopperde mo gelijkheid dat de PvdA na deze verkiezingen vijf van de zes wet houderszetels in het college zal op eisen. Mocht de huidige coalitie worden voortgezet dan betekent dat, voor de WD nog slechts één wethouder kan leveren. Overigens lijkt de verkiezing van Kuijers niet gladjes te zijn verlo pen. Hij zou voor een deel van de fractie de enige acceptabele kandi daat zijn. Het aanwijzen van Bak ker of Zonnevylle, die helemaal geen ervaring hebben in de 'zachte' sector, zou de raadsleden die er wel in thuis zijn passeren. Aan deze beide WD-raadsleden zijn derhal ve troostprijzen uitgereikt. Oude jas PvdA-fractievoorzitter Marietje van der Molen vindt Kuijers een prima kandidaat, mede vanwege diens lange voorgeschiedenis in de gemeenteraad. "Het verrast me wel. Ik had gedacht dat Bakker de kandidaat zou zijn. Beleidsmatig is de portefeuille niet iets dat Fred Kuijers past als een oude jas". Zij onderstreept de noodzaak voor de WD om een kandidaat uitsluitend voor de de vrijkomende wethou- dersportfeuille te vinden, omdat de PvdA niet happig is op verschui vingen van taken binnen het colle- "Fred Kuijers is een generalist: iemand die van alle beleidsonder delen in hoofdlijnen goed op de hoogte is. Dat hoeft geen pré te zijn, maar het kan een voordeel zijn dat hij afstandelijker en frisser te gen de beleidsonderdelen aankijkt. Dat hij een ervaren raadslid is, is mooi meegenomen, maar er is een aantal zaken, zoals volksgezond heid, die hij nog niet is tegengeko- men".Politiek gezien verwacht ze geen problemen. "Qua collegebe- leid zal het niet zo veel uitmaken. Wat dat betreft lijkt Kuijers me een prima keuze. Als leden van de WD-fractie geen moeite hebben met de coalitie dan is er politiek geen enkel bezwaar". "Daar kijk ik een beetje van op", reageert Joop Walenkamp, fractie leider van de grootste oppositie partij CDA, op de kandidatuur van Kuijers. "Ik heb nooit beter gewe ten dat Fred niet zo'n zin had om wethouder te worden". Hij karak teriseert Kuijers als iemand die in het verleden, qua politiek belang, altijd zijn mannetje heeft gestaan in zijn fractie. "In dat licht gezien is het eigenlijk geen verwonderlijke zaak". Oude rot De raadservaring van Kuijers vindt Walenkamp een hele goede zaak. "Ik geloof niet dat Leiden er mee is gediend als al te veel men sen in het zadel worden geholpen die weinig raadservaring hebben. Ik verwacht dat Kuijers wel zijn mannetje zal kunnen staan. Hij had zijn fractie altijd goed in de dres- "Kuijers is een oude rot in de Leidse politiek. Politiek en be stuurlijk gezien is hij een hele goe de keus. In hoeverre hij zijn porte feuille met beleid kan vullen zal de tijd moeten leren. Ik heb wel een wens met betrekking tot de inhou delijke aspecten daarvan. Hij moet zijn beleid wel goed en weloverwo gen beargumenteren. Toen Kuijers en ik in het verleden wel eens als fractievoorzitter tegenover elkaar stonden is dat niet altijd gebeurd". ADVERTENTIE I ZEG MAAR (a®1 TEGEN 'N^ KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions s ook voor kamsteeg zekerheidjj LEIDEN De werkloosheid in het gewest Leiden van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) is in de maand januari vrijwel.gelijk geble ven. Eind januari stonden er bij het GAB 25 werklozen minder dan eind december geregistreerd. De jeugdwerkloosheid nam naar ver houding sterker af. Het gewest Leiden telt 13.502 werklozen. De geringe daling kwam voor rekening van het rayon Leiden waar 84 mensen meer wer den uitgeschreven dan ingeschre ven. In het rayon Lisse steeg het aantal werklozen met 59. Het aan tal werkloze mannen steeg zowel in Leiden als Lisse, terwijl het aan tal vrouwen daalde. In het Leidse rayon tekende zich een redelijke afname van de jeugd werkloosheid af. Bijna 240 school verlaters, zonder werkervaring, kwamen aan de slag. Het GAB heeft nog ongeveer 3400 werklozen tot 22 jaar in de boeken staan, van wie ruim 1200 schoolverlaters, aan zienlijk minder dan vorig jaar ja- In de bouw groeide de werkloos heid flink (+191). Dit is voor een deel toe te schrijven aan de aan houdende vorst, waardpor de bouw vrijwel stilligt. Verwacht wordt dat de groei tijdelijk is en de bouwvakarbeiders weer aan het werk kunnen als de bouwactivitei ten weer beginnen. In de meeste andere beroepsgroepen naam het aantal werklozen af. In januari registreerde het GAB 467 vacatures, waarvan ongeveer eenderde in de sectoren handel, horeca en reparatiebedrijven. On geveer 30 procent kwam uit de za kelijke en overige dienstverlening en ongeveer 13 procent uit de in dustrie. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: dec. 1984 jan.1985 dec. 1984 jan. 1985 Alkemade 213 224 111 91 Katwijk 774 791 314 306 Leiden 4691 4704 2179 2121 Leiderdorp 420 408 215 203 Oegstgeest 248 238 176 172 Rijnsburg 135 135 69 65 Valkenburg 33 35 20 19 Voorschoten 406 419 216 214 Warmond - 95 90 40 38 Zoeterwoude 113 113 62 59 Overige 23 21 9 12 Rayon Leiden 7151 7178 3411 3300 Hillegom 378 402 240 213 Lisse 320 350 234 211 Noord wijk 561 588 293 295 Noord wij kerhout 279 295 148 158 Sassenheim 202 210 139 120 Voorhout 122 124 44 54 Overige 2 2 3 2 Rayon Lisse 1864 1971 1101 1053 Totaal Gewest 9015 9149 4512 4353 Bobby (1) Bobby, een tienjarig poedeltje, is de oorzaak van een fikse buren ruzie waar uiteindelijk de rechter aan te pas is gekomen. De presi dent van de Haagse rechtbank bepaalde in een kort geding dat eind januari diende: Bobby moet weg. De Dierenbescherming is daar boos over, de dierenarts Muurling niet minder en advo caat Kalkman van Bobby's eige naresse spreekt van een unieke uitspraak. De Leidse afdeling van de Die renbescherming wil het daarom per se op een hoger beroep laten aan komen: blijft deze uitspraak staan dan kan elke hondenhater er mee naar de rechter stappen. Goed, de zaak-Bobby dus. De hele Sumatrastraat lijkt er door van streek te zijn. Beide partijen wensen elkaar telefonisch wei nig goeds tot de vreselijkste ziek ten toe. Die zullen we hier maar onvermeld laten, zoals ook de na men van de betrokkenen niet ge noemd worden. Het opmerkelij ke van de zaak-Bobby is natuur lijk dat de rechter in dit burenge rucht is betrokken. Bobby is het eigendom van een oudere, alleenstaande vrouw in de Sumatrastraat. "Een heel klein, zielig vrouwtje", noemt dierenarts Muurling haar. Ze heeft nóg twee hondjes te weten Rakker en Robbie. Buren bekla gen zich er over dat Bobby en de zijnen voor geluidsoverlast zor gen. "Ze blaffen van 's morgens zeven uur tot 's avonds twaalf uur", zegt één buurvrouw. "Je wordt er hartstikke gek van", zegt de andere buurvrouw. De gezondheid van haar echtgenoot zou er duchtig onder lijden. De klagende buren schakelden de wijkagent in en die zou hen gelijk hebben gegeven: ondrage lijk geblaf van Bobby en zijn maatjes. De wijkagent is de wijk in, maar namens hem wil politie voorlichter Dick Graveland de zaak wel toelichten. "De onenig heid dateert daarover al van eind '83", weet hij. Drie blaffende hondjes, maar "Bobby voert het hoogste woord", aldus de politie voorlichter. "De wijkagent heeft niet tien tallen, maar vele tientallen keren geprobeerd de partijen samen te krijgen". Dat is dus duidelijk niet gelukt. Vond de wijkagent de overlast inderdaad ontoelaat baar? Graveland: "Ik heb begre pen dat hij de overlast zodanig vond dat naar zijn mening Bob by weg moest". De boze buren hebben om dat voor elkaar te krijgen contact op genomen met advocate Rueb— Braakman. Ze is op vakantie en kan dus de zaak niet toelichten. Haar pleidooi bij de rechtbank had in elk geval succes, Bobby moest ergens anders worden on dergebracht. De sfeer lijkt er niet beter op geworden in de Suma trastraat, maar één van de buren zegt: "De grootste blafferd is nou tenminste weg". Bobby is speciaal voor de fotograaf even uit Zoeterwoude opgehaald en rust uit op de tafel in de woonkamer. Terwijl vooral Rakker flink te keer gaat, houdt Bobby zich stil Voor de buren. (foto Holvast) Bobby (2) Als Bobby één ding niet is, dan is het een blafferd. Dat zeggen al thans dierendokter Muurling en zegsman Schouten van de Die renbescherming. "Hij is nu bij een gastgezin in Zoeterwoude ondergebracht en die hebben nergens last van", zegt de laatste. Een zuster van Bobby's eige naresse denkt te weten waar het de klagende buren om gaat: "Het is zuiver m'n zuster pesten. Ze gaat er aan kapot. Dat hondje is haar alles". Volgens haar zijn de buren bezig met een hetze tegen de hondjes en in het bijzonder de bazin. Anderzijds is er ook al een lijst met handtekeningen de straat rond gegaan waarin het juist voor Bobby wordt opgeno men en ook woningbouwvereni ging De Eendracht heeft dat in een brief gedaan. We leggen ons oor vervolgens te luisteren bij dierenarts Muur ling en horen hem spreken van "een intens trieste zaak". Muur ling denkt dat er een burenruzie via Bobby gewroken wordt. "Dat hondje is heel rustig. Er wordt gesproken van afgrijselijk ge blaf, maar dat kan ik me echt niet voorstellen. Het is geen drukte maker". De dierenarts vindt het "gek dat zoiets kan gebeuren". Hij zegt: "Er wordt hier toch een soort precedent geschapen. Ie dereen die last heeft van een hond kan nu naar een rechter stappen". Advocaat Kalkman bevestigt dat: "Het is een wonderlijke zaak". Hij weet dat "hondenlief hebbers er kapot van waren".. Kalkman heeft goede hoop dat in hoger beroep de zaak weer wordt rechtgezet. Bobby (3) De Dierenbescherming—verte genwoordiger Schouten vindt het met Muurling vooral verve lend voor de eigenaresse dat haar dit overkomt. "Het is een tra gisch hoopje mens. Ze lijdt er heel erg onder". Daarom ook dat de Dierenbescherming de kosten van Bobby's pension op zich heeft genomen. Schouten vindt bovendien dat het hoger beroep hoe dan ook moet doorgaan, "on geacht wat er verder gebeurt". De Dierenbescherming heeft zelfs een officieel persbericht aan de zaak-Bobby gewijd. Daarin wordt de zaak uit de doe ken gedaan met als conclusie: "Het sociaal zwakke vrouwtje begrijpt het niet U wel?". Die vraag wordt gevolgd door nog een vraag: "De vraag is hoe lang deze toestand moet blijven. Het vrouwtje en haar poedeltje Bobby verlangen zo naar elkaar en horen bij elkaar". Op die vraag denkt de Dieren bescherming ook een antwoord te weten: een ruil van woning. Bobby, Robbie, Rakker en bazin zouden het beste ergens anders ondergebracht kunnen worden. "Ik zou de hemel te rijk zün", zegt één van de klagende buur vrouwen. Van die kant zijn daar tegen dus geen bezwaren te ver wachten. De Dierenbescherming in haar schrijven: 'We doen een beroep op personen en instanties die de vrouw een soortgelijke woning in de Kooi kunnen aanbieden en liefst binnen een korte termijn. Voor opgave: 149398'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3