Alons waarnemer in Leidse Schouwburg n Avondje cultuur in Leiden POPAGENDA Marsha Normans 'Nacht, Moeder...': een aangrijpende ervaring ■WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 KUNST PAGINA 27 Voormalig coördinator van het LAK LEIDEN - Carel Alons (35) is benoemd tot tydelyk ar tistiek manager van de Leidse schouwburg. Hij neemt in die functie de ta ken waar van Hans van Dam, die per 1 maart ar beidsongeschikt is ver klaard. Alons was tot 1978 artistiek en technisch coördinator van het LAK-theater en is sindsdien ad junct-directeur van de Arnhemse schouwburg. Tot eind mei, wan neer het theaterseizoen ten einde loopt, is hij voor twee dagen per week in Leiden werkzaam. Het ge meentebestuur heeft hem als waar nemer gevraagd. Onder zijn verantwoordelijkheid moet de programmering voor het komende seizoen worden voltooid. Die programmering moet geschie den in samenwerking met C. Hoo- geveen, bedrijfsleider en waarne mend directeur gedurende de ziek te van directeur Van Dam. Ook voor de publiciteit wordt hij tijde lijk de verantwoordelijke man. Die omvat het samenstellen van een jaarfolder en de verzorging van de abonnementenprogramma's. Bij de Arnhemse schouwburg houdt Alons zich vooral bezig met het organiseren van produkties, festivals en speciale projecten, zo als een toneelweek voor amateur toneel. Ook werkt hij daar aan het opzetten van een produktieplaats voor theater, de stichting In De pendance. Dat is een samenwer kingsverband van de Arnhemse schouwburg, toneelgroep Theater en de toneelopleiding in Arnhem. De problemen rond de Leidse schouwburg zegt hij nog enigszins te kennen uit zijn eigen 'Leidse' tijd. Hij vindt het nog te vroeg om in te gaan op vragen over publici- Vechtpartij om 'stuk' van de Lach UTRECHT (GPD) - Een aanvan kelijk vreedzame blokkade bij de Utrechtse Stadsschouwburg is gis teravond uitgelopen op vechtpar tijen tussen actievoerders, schouw burgbezoekers en de politie. Een man werd wegens verstoring van de voorstelling 'Hoe versier ik een stuk', van John Lantings Theater van de Lach, gearresteerd. Een ver hitte schouwburgbezoeker, die op de actievoerders insloeg, is even eens gearresteerd. Ongeveer 200 demonstranten van de Utrechtse actiegroepen 'Vrouwen tegen verkrachting', 'Vrouwen tegen seksueel geweld' en 'Mannen tegen seksueel ge weld', probeerden met een mense lijke blokkade de voorstelling 'Hoe versier ik een stuk' onmogelijk te maken. De verenigde actiegroepen uit ten grote bezwaren tegen de in houd van het toneelstuk. Via pam fletten en leuzen maakten ze dui delijk dat in de voorstelling het vooroordeel naar voren komt dat: „vrouwen het fijn zouden vinden om aangerand te worden en dat mannen pas 'echt' mannen zijn als ze vrouwen verkrachten én aanran den". Het stuk van het Theater van de Lach gaat een schlemielige kan toorklerk die wordt verdacht van een verkrachting, waarna de kan toordames hals over kop snioor- verliefd op hem worden. Vanaf half acht stroomde het pu bliek voor een 'avondje uit' naar de schouwburg aan het Lucas Bol werk. Het stuitte echter op de men selijke muur van demonstranten. Aanvankelijk trachtten politie mannen te paard de toegangdeur van de schouwburg te ontzetten. Dat lukte niet, waarna de agenten zich terugtrokken. Ongeduldig publiek begon ver volgens aan de demonstranten te trekken. Er volgden enkele vecht partijen. Een versterkte politie macht, ongeveer 30 man, probeer de opnieuw de demonstranten bij de deur weg te krijgen. Daarbij maakte de politie gebruik van de wapenstok en enkele politiehon den. Onder applaus van de schouwburgbezoekers sloegen de agenten in op de actievoerders. De voorstelling 'Hoe versier ik een stuk' kon met ruim een half uur vertraging alsnog doorgang vinden. Enkele 'netjes geklede' de monstranten die met een toegangs kaartje waren binnengekomen, verstoorden later met geschreeuw en een rookbom het toneelstuk. Hierbij verrichtte de politie de ar restatie. Manager JaCques Senf van het Theater van de Lach kon de opwin ding rond het toneelstuk moeilijk plaatsen. „Moet ik na vijfhonderd keer dit stuk gespeeld te hebben nog een reactie geven?", vroeg hij. LEIDEN - Na de nummer twee, Bad Bob, komt vrijdagavond de winnaar van de Grote Prijs van Ne derland in het Leids Vrijetijds Cen trum. Ga Ga zingt Hollandse tek sten op tropische ritmen. De drum mer van de band is afkomstig uit Spargo. teit en hoogte van de toegangsprij- - Er is vaak kritiek geuit op de programmering van de Schouw burg de laatste jaren. Betekent uw komst dat er voor het volgend sei zoen ingrijpende wijzigingen kun nen worden verwacht? "Dat lijkt me niet verstandig. Het uitzetten van beleidslijnen laat ik aan de werkelijke opvolger over. Aan de andere kant is het niet goed er van uit te gaan dat er niets ver anderd zou mogen worden. Waar om zouden ze me anders aanne- - Wat is uw oordeel over de pro grammering van het lopende sei zoen? "Die is misschien wat oppervlak kig. Veel van de voorstellingen 2(jn duidelijk publieksgericht. Als je een aantal jaren op een dergelijke wijze programmeert, raakt een deel van het publiek toch zijn be langstelling kwijt. Vrije produkties en amusementsprogramma's ho ren uiteraard ook in de schouw burg thuis; ik zou er geen LAK van willen maken. Maar je moet een evenwicht vinden tussen een pu blieks- en een theatergerichte aanpak. Enerzijds wat populairde re produkties, waarbij je uiteraard wel de verantwoordelijkheid hebt voor de kwaliteit van het gebode- ne; anderzijds meer vernieuwende produkties, waarvan het niet zeker 'Nacht, Moeder....' van Marsha Nor man. Een produktie van Nederlands Theaterbureau/Jacques Senf. Verta ling: Judith Herzberg. Regie: Ton Lutz, Decor: Hans Christiaan. Spe lers: Linda van Dyck en Ann Hase- kamp. Gezien op 19 februari in de Leidse Schouwburg. Daar ook van avond nog. LEIDEN - Als iemand die je heel graag mag, iemand met wie je dagelijks omgaat en die je goed denkt te kennen, op een avond ineens tegen je zegt dat ze zich van kant gaat maken, wat doe je dan? Je maakt een grapje, je gelooft het niet, je wordt is of je er een volle zaal mee trekt, maar die wel een nieuw publiek kunnen trekken. Ik zal proberen ook dat laatste wat meer aan bod te laten komen". - Betekent dat ook een program mering op vaste dagen, bijvoor beeld niet op maandag en dinsdag, maar op dagen aan het einde van de week? "Ik vermoed dat een onregelma tige programmering niet te voorko men is. Gezien de financiële draag kracht van de schouwburg ben je toch afhankelijk van wat je wan neer kunt krijgen voor dat geld". - Zo'n baan als waarnemer zou een mooi opstapje kunnen zijn naar een vaste aanstelling als di recteur. Solliciteert u als er kandia ten worden opgeroepen? "Die baan wil ik absoluut niet. Mijn werk voor de produktieplaats voor theater laat ik voorgaan. De subsidieaanvragen daarvoor zijn de deur uit, het meeste Voorberei dende werk is gedaan. Juist daar door heb ik de tijd om voor twee dagen per week in Leiden waar te nemen". Belichter Waarnemend schouwburgdirec teur Kees Hoogeveen gevraagd om een reactie op de aanstelling van kwaad en je wordt doodsbang. Je probeert er haar koste wat het kost van af te brengen. En ook al dringt het langzaam tot je door, dat ze niet op andere gedachten is te brengen, je legt je er niet bij neer. Je vecht voor het leven van die ander, en je vecht wanhopig tegen je eigen nederlaag. In 'Nacht, Moeder....' van de Ameri kaanse schrijfster Marsha Nor man zijn we twee uur lang getui ge van het gevecht dat moeder Thelma voert met haar dochter Jessie. Jessie heeft aangekon digd zich met een revolver voor het hoofd te schieten. Als toe schouwer kun je niet anders dan De dichter bleek apezat. Ten minste, dat was de mening van de programma-maker van Vero nica. Deze cultuurdrager - wat je bij die omroep natuurlijk al bent als je een half (een half!) gedicht jezelf identificeren met de moe der en met haar dit hopeloze ge vecht leveren. Jessie heeft het niet makkelijk. Ze is gescheiden en woont sinds dien weer bij haar moeder op het platteland. Jessie's zoon groeit op voor galg en rad en het is nog maar een kwestie van tijd voor hij zijn eerste moord zal plegen om aan geld voor drugs te ko men. Met haar enige broer en schoonzus heeft ze nauwelijks contact, ze heeft geen verdere vrienden, ze komt zelden buiten. Bovendien lijkt ze aan epilepsie, een ziekte die velen door zijn on- kunt opzeggen - zei in de pauze tegen de organisator van de avonden: "Dit kan ik niet uitzen den hoor, dat gaat niet. Die jon gen is apezat". Het had er alle schijn van, want bekendheid beangstigt en die, zoals bijkt, de lijders vaak meer voor maatschappelijke dan ge zondheidsproblemen stelt. Jessie heeft veel redenen om het niet meer zo te zien zitten. Geen redenen om er dan maar een eind aan te maken. Althans niet voor haar. Ze ontdekt alleen dat ze geen reden heeft om het nfet te doen. Haar eigen leven is het enige waarover ze zelf kan beschikken. De beëindiging er van is geheel haar eigen verant woordelijkheid. Zelfdoding als recht van de mens: een zwaar onderwerp, waarop nog steeds een taboe niet één gedicht was verstaan baar. Dan weer stond de dichter te dicht bij de microfoon, dan weer verviel hij in gemompel. Zijn eigen werk larderend met uitspraken als: "Ja, ja... hè, wat rust. Daarmee is het voor een vrije produktie ook een onge bruikelijk onderwerp. Kenmerk van veel produkties in deze sfeer is een grote 'consumptiewaarde' en dat vraagt om lichtverteerba- re kost. 'Nacht, Moeder heeft slechts uiterlijk wat kenmerken gemeen met dit genre, zoals het super-realistische decor met werkelijk alles d'r op en d'r an. Het ver doorgevoerde realisme in het spel van Ann Hasekamp en Linda van Dyck (Jessie) is hier echter uiterst functioneel. Het voortdurende geloop en be zig zijn met huishoudelijke za- 25 (25) Rock 'n' roll - Status Quo 26 (26) I know him so well - E. Paige-B. Dickson 27 (29) No mercy - The Strang les 28 (37) The boys of summer - Don Henley 29 (20) The touch - Kim Wilde 30 (40) Am I losing you forever - Mai Tai 31 Nightshift - Commodo res 32 Yaki taki oowah - Gi- gantjes 33 Let's go crazy - Prince 34 (21) Like a virgin - Madon- 35 (32) Mijn opoe heeft een zadel - André van Duin 36 (38) Het feest kan beginnen - De Deurzakkers 37 Save a prayer - Duran Duran 38 (34) Fresh - Kool The Gang 39 Youre my heart-Youre my Soul - Modern Tal king 40 (39) We are family - Sister Sledge zeg ik nou weer... ahum". Organistor Valentgoed redde de situatie door pauze te roepen. Pauze? repliceerde de dichter. Pauze! "Wat ik heb", vroeg de dichter zich vervolgens af. "Ik weet het niet. Zelfs de titels van mijn ge dichten ben ik vergeten!" Terwijl hij nota bene zijn boekje in de hand had! "En dat verhaal dat ik net voorlas", vervolgde hij, "weet je, dat is eigenlijk hele maal geen verhaal". Hij zei het op een toon alsof hij net de relati viteitstheorie had uitgevonden. "Zal ik soms een dialoog met het publiek aangaan", vroeg hij na een korte pauze aan de organi sator. Deze antwoordde dat hem dat niet zo verstandig leek. "Ik ben je anders gewend, normaal gesproken komt het er flitsend "Ja, maar nu flitst het niet". Gerinkel van bierglazen deed de dichter vervolgens opschrikken uit zijn somber gepeins. "Nou beginnen ze ook nog een opstand tegen me", stelde hij moedeloos en tegelijkertijd humoristisch vast, waarna hij languit op het podium ging liggen. Bijna nie mand zag het, want de jongens en meisjes waren de Rotterdam mer al lang vergeten, bij wijze van spreken. Was het niet beter geweest als hij niet achter die microfoon was gaan staan? "Hoezo, wat bedoel je? Niet achter die microfoon gaan staan... wat is dat nou voor een onnozele opmerking". Tijd om de koude nacht in te gaan. WIM BRANDS ken als chocolademelk maken, ijskast schoonmaken of haken, is veeleer een versterking door contrast dan een verzwakking door overdaad van dit allesbehal ve huiselijke probleem. Een re gie die temidden van het geloop en de details juist de compositie van het drama weet vast te hou den en te verduidelijken, en twee actrices die beiden op geheel ei gen wijze met zeer natuurlijk spel de twee personages een gro te mate van echtheid en integri teit weten mee te geven, hebben 'Nacht, Moeder....' gemaakt tot een aangrijpende ervaring. MARC VAN DER VELDEN een tijdelijk artistiek manager hoopt op een prettige samenwer king met Carel Alons. 'Het eerste gesprek dat ik begin deze week met Alons heb gehad is in een vriendelijke sfeer verlopen'. Hij laat met enige nadruk en ten over vloede nog weten, dat de tijdelijke aanstelling van Alons te maken heeft met de programmering voor het seizoen 1985-'86. 'En voor dat seizoen heb ik in de afgelopen maanden al zevenenvijftig voor stellingen kunnen boeken', aldus Kees Hoogeveen. De waarnemend directeur deelt desgevraagd ook mee zich grote zorgen te maken over het feit, dat de belichter van iurg (foto Peter Drent) de schouwburg per 1 maart a.s. met pensioen gaat en er voor hem nog geen opvolger is gevonden. 1(2) Shout - Tears for Fears 2(1) Easy lover - P. Bailey-P. Collins 3(3) One night in Bangkok - Murray Head 4 5) Do what yodo Jermai- ne Jackson 5(4) Solid - Ashford Simp- 6(6) 1 want to know what love is - Foreigner 7(7) Loverboy - Billy Ocean 8 (10) Sussudio - Phil Collins 9 (14) This is not America David Bowie 10 (12) Let it all blow - Dazz Band 11 8) Gimme all your lovin ZZ Top 12 (13) Jungle love - The Time 13 (18) Just another night - Mick J agger 14 9) I should have known bet ter - Jim Diamond 15 (17) SOS fire in the sky - Deodato 16 (22) Watching you - Shaka- tak 17 (28) Ik meen't - André Ha- 18 (15) 19 (11) 20 (31) 21 (24) 22 (33) 23 (16) 24 (30) Brinkman min. Brink man - Vader Abraham I would die 4u- Prince Sharp dressed man - ZZ Top 't Grote reklamelied - Frans Peters Treat her like a lady - Temptations We all stand together - Paul MacCartney This is my night - Cha- ka Khan Cuby Blizzards in Pieterskerk LEIDEN - Cuby en de Blizzards spelen op 9 maart in de Pieterskerk in Leiden. Deze bluesgroep uit de prehistorie van de Nederlandse pop treedt op in een samenstelling, die bijna dezelfde is als in hun glo rietijd: Harry Muskee zingt, Eelco Gelling speelt gitaar, Hans Lafaille zit achter de drums. Wie bas speelt is nog niet bekend. In het voorpro- Het optreden wordt georgani seerd door Simon Platteel, die van plan is de Pieterskerk vaker voor popconcerten af te huren. Hij is in onderhandeling met Herman Brood en het Duitse zangeresje Ne- LEIDEN - Een conversatie die geen conversatie was. En een optreden van een apezatte Rotterdamse dichter die zelfs de titels van zijn gedichten niet meer wist en vreesde dat er een opstand tegen hem uitbrak. "Nou zul je het hebben". Met andere woorden: een avondje cul tuur in Leiden. Laten we beginnen in De Burcht en daarna Scarabee bezoeken, al waar kon worden gelachen, zij het dat het leedvermaak betrof. In het nieuwe culturele bolwerk dat Leiden rijk is, De Burcht, had gisteravond de tweede zoge naamde Conversatie plaats. Spraken eerder Boudewijn Büch en zijn vriend Peter van Zonne veld over de negentiende eeuw, gisteravond was er een ontmoe ting tussen schrijver/dichter Wil lem Jan Otten en schaker/colum nist Hans Ree. Willem Jan Otten was uitgeno digd door de organisatoren en mocht zelf een gesprekspartner uitkiezen. Hij koos geen vriend, zoals Büch deed, maar een onbe kende, dat wil zeggen: iemand die niet tot zijn kennissenkring behoort, maar die hij wel kent als schrijver van stukken in de krant en als schaker. Hans Ree dus. Luiheid en denken, dat was de titel die Otten had gekozen, maar dat thema had de schrijver waar schijnlijk alleen maar bedacht omdat de combinatie zo leuk klinkt. Het gesprek dat zou vol gen kon over van alles gaan, ver klaarde de schrijver in zijn inlei ding. "Want ik stel me voor dat we van onderwerp tot onder werp zullen veranderen, zoals een conversatie behoort te doen". Wat eigenlijk niet gebeurde, want er werd voornamelijk over schaken gepraat. En daarover kan Ree aardige dingen zeggen, wat je van een schaker ook mag verwachten. Zo zei Ree bijvoor beeld over het schakende won derkind: "Nee, op zo iemand ben ik niet jaloers. Ik heb meer iets van deernis als ik hem bezig zie. Zo klein, denk ik, en dan toch al bestemd om die weg te volgen. Je weet al wat hij op zijn dertig ste en veertigste zal doen". En: "Nee, jaloers ben ik dus niet op zo'n kind, maar ik kan me voorstellen dat iemand als Kar- pov dat wel is. Dat hij dat kind als het ware het liefst in de wieg nalaat als schaker, ant woordde de grootmeester: "Ja, een klein oeuvre. Twintig partij en of zo". Aardige weetjes, een woord dat ik gebruik omdat Ot ten zei dat hij niet op jacht was naar weetjes. Wat er aan deze ontmoeting schortte, laat zich raden: het is helemaal geen conversatie, zoals de titel doet vermoeden. Eerder een interview: de gastheer stelt de vragen, Otten in dit geval, en de gast beantwoordt ze. Maar dat, organisatoren, kan de bedoe ling toch niet zijn geweest van deze gesprekken? Trouwens, lang niet alle bezoekers waren gisteravond even tevreden over het gebodene. Hoe kan het an ders dat er in de pauze klachten kwamen over het feit dat er te veel over schaken werd gepraat? Ahum En nu naar Scarabee. In dit ca fé treden sinds enkele weken el ke avond dichters op. Die optre dens worden opgenomen en uit gezonden door Veronica. Gister avond was de Rotterdamse dich ter Casper v/d Berg aan de beurt. Zijn debuutbundel werd uitge geven door de Bezige Bij, toch geen onbekende uitgeverij. De culturele avond in Scara bee valt niet te vergelijken met die in De Burcht. Luistert men in laatstgenoemde gelegenheid be schaafd naar wat de heren achter de microfoon te vertellen heb ben, in Scarabee vervult de spre ker meer de rol die een hofnar in vroeger tijden had. Tenminste, als we gemakshlave even afgaan op de ambiance van gisteravond. Nu moet hieraan overigens wel direct worden toegevoegd dat tij dens zo'n hofnar-gebeurtenis grappige dingen kunnen gebeu ren en men zich flink amuseert, zoals zal blijken. Richten we de schijnwerpers op de markante verschijning van Casper v/d Berg. De dichter had een goedgevuld glas whisky voor zich staan toen de verslaggever het café betrad en dat had al een aanwijzing kunnen zijn. Want wat gebeurde er? 'Weetjes' over schaken en het gelal van een dichter

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27