Feyenoord in mineur Zwakke start handbalteam Karpov wil nü verder spelen Varadi afgewezen SCOREBORD Jong Oranje haalt uit DDR twee maten te groot: 25rIl E-toernooi Quick Boys Profs kiezen zelf speler van het jaar WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 21 ROTTERDAM (GPD) Feyenoord heeft zwaar teleurge steld gereageerd op het besluit van het ministerie van so ciale zaken om geen werkvergunning af te geven voor Bela Varadi. Tegen het advies van de Stichting Arbeidszaken in werd gisteren besloten dat de 31-jarige oud-international uit Hongarije niet aan de slag mag in Rotterdam. Het mi nisterie vindt dat er in Nederland en in de EG gelijkwaar dige voetballers rondlopen en dat zij voorrang genieten boven de al van Tours overgenomen middenvelder. „Maar dan moeten ze me daar dan maar eens vertellen wie dat dan wel zijn", reageerde Feyenoord- voorzitter Gerard Kerkum. „Dat wil ik dan wel eens weten. Ik had dit zeker niet verwacht. Het is de eerste keer dat van een advies wordt afgeweken en ik wil weten waarom. Het eerste wat ik dan ook ga doen is aandringen op een ge sprek met een vertegenwoordiger van Sociale Zaken. Aan de hand van de uitkomst daarvan zullen we bekijken wat we er verder tegen kunnen doen". Feyenoord, dat in beroep kan gaan bij de minister en bij de Raad van State, is in elk geval niet van plan het negatieve besluit zomaar voor kennisgeving aan te nemen. Daarvoor spelen, volgens Kerkum, te veel andere factoren mee. Men selijke bijvoorbeeld. Nadat de Stichting Arbeidsza ken zich positief had uitgesproken over de komst van Varadi, heeft deze bij het Franse Tours zijn spul len gepakt en zich met zijn vrouw in Rotterdam gevestigd. „En daar zitten we nu geweldig mee", aldus Kerkum, die zich daarmee heel wat minder emotioneel uitdrukte dan bestuurslid Fred Blankemeijer. De laatste bestempelde de beslis sing van Sociale Zaken als schan dalig. „Een deceptie voor Varadi op het menselijke vlak en voor ons een sportieve tegenvaller. Het is ei genlijk een grof schandaal. In de Stichting Arbeidszaken zijn werk gevers en werknemers uit het be taalde voetbal vertegenwoordigd. En als die nu tot de conclusie ko men dat Varadi een aanwinst is voor het Nederlandse voetbal, hoe is het dan mogelijk dat een minis terie zo'n advies niet overneemt". Dat blijkt te zijn gebeurd op grond van het zogenaamde „priori teit genietende aanbod", legt een woordvoerder van Sociale Zaken uit. „Dat wil zeggen dat mensen uit Nederland en de EG voorrang ge nieten bij gelijkwaardigheid. En die is er volgens het ministerie in dit geval". Daarom werd voor het eerst afge weken van het advies van de Stich ting Arbeidszaken, die volgens Blankemeijer „op deze manier geen zin meer heeft en wel kan worden opgeheven als ze zo ontzet tend wordt gepasseerd. De stich ting zou er zelf achteraan moeten". Stichtingsvoorzitter Marsman is Dat shirt kan Bela Varadi dus wel vergeten, nu het ministerie hem geen werkvergunning wil verschaffen. (foto gpd> het daar in het geheel niet mee eens. „Wij kunnen er niets aan doen. Wij kunnen alleen maar ad vies geven. Dat was in deze zaak wel positief, maar de argumenten waren niet zo sterk. Binnen de stichting bestond al twijfel of die plaats niet op een andere manier kon worden opgevuld. Wij wisten best spelers die voor Feyenoord geschikt waren. Thijssen en Marij- nisse bijvoorbeeld, of Steur en Pe- tursson van Feyenoord zelf. Het gaat met Varadi tenslotte niet om een Johan Cruijff-figuur. Maar ZEIST - Het Nederlands elftal voor spelers onder de 21 jaar won giste ren in Zeist een oefenduel tegen zaterdageersteklasser Barendrecht met 7-0. Jong Oranje speelt volgende week in Leeuwarden de kwalifica tiewedstrijd voor het WK tegen Cyprus. Bakker (Willem II) en Bosman (Ajax) namen ieder drie treffers voor rekening. Bakker deed dat voor rust, Bosman scoorde zijn hattrick na de pauze. Eykelkamp van Go Ahead tekende voor de zevende treffer. Ajacied Rob de Wit begon, evenals PSVer Van den Boogaard, op de bank. Feyenoord was van oordeel dat Va radi je-van-het was voor de club en werd daarbij gesteund door de spe- lersraad. De werkgeversdelegatie en ik als onpartijdig voorzitter heb ben daarop voor het voordeel van de twijfel gekozen en vóór ge stemd. De werknemersdelegatie was tegen. De stemmenverhou ding was dus vier-drie en dat vond Sociale Zaken kennelijk onvol doende grond". Feyenoord vindt dat nog steeds niet. „We hebben gewichtige rede nen aangevoerd waarom we hem willen hebben. Niet alleen in het belang van ons, maar ook in het be lang van het Nederlandse voetbal in het algemeen", aldus Kerkum. „Hij zou bovendien gewoon belas ting betalen en niet van Sociale Za ken gaan lopen, dus begrijp ik dit niet helemaal. Maar ik wil eerst het gesprek afwachten voordat we ver der wat ondernemen". Blanke meijer: „Of we in hoger beroep gaan weten we nog niet, dat heeft alleen zin als er enige kans van sla gen is". PAUL DE TOMBE HILVERSUM (ANP) - De uitslagen van de op dinsdagavond in Hilversum gehouden koersen zijn: EERSTE KOERS. 2000 m: 1. Yard Boe- kelte (J.Pool) 2.47.7 1.23.9; 2. Zenith Dean; 3. Yce Belle. Toto: winnend 6.60; plaats 2.90. 1.80. 1.90; koppel 11.00; trio 418.30; niet gestart: Zardy Odilia. TWEEDE KOERS. 2000 m: 1. Your Pleasure (L.Schoonhoven) 1.42.2 1.21.1; 2. Werrol Hanover; 3. Yorgy Frank. To to: winnend ƒ3.30; plaats ƒ2.30, 1.20; koppel 26.10; trio 225.60; niet gestart: Ydo Wielinga. DERDE KOERS. 2440 m: 1. Zephyr Boshoeve (L.Dooper) 3.24.2 1.23.7; 2. Ymirames; 3. Yatha. Toto: winnend 3.60; plaats 1.20. 1.50. 1.20; koppel 9.70; trio 44.40; niet gestart: Yersin. VIERDE KOERS, 2000 m: 1. Ylonka Pluto (R.Pouw) 2.43.7 1.21.9; 2. Waikiki Fortuna; 3. Watch me Maro. Toto: win nend 4.30; plaats 1.40, 1.40, 2.40; koppel 3.20; trio 49.80; niet gestart: Wellino Terraise; Yeoman. VIJFDE KOERS, 2000 m: 1. Voodoo B (A.Mollema) 2.43.2 1.21.6; 2. Yko Gold; 3. Vico Wittestein. Toto: winnend 6.10; plaats ƒ4.20, ƒ1.80, ƒ2.00; koppel ƒ26.10; trio ƒ263.70; niet gestart: Yar mouth; Victory Spencer; Wyoming; Woody Hanover. ZESDE KOERS, 2000 m: 1. Wikje Last (Mej.De Jong) 2.42.4 1.21.6; 2. Winner B; 3. Yvere Westfrisia. Toto: winnend 2.10; plaats 1.60, 2.00, 1.90; koppel 10.60; trio 59.80; niet gestart: Wallant V. ZEVENDE KOERS. 1609 m: 1. Vera- lynn R (H.Hamming) 2.09.3 1.20.4; 2. Year of King; 3. Winston Dartel. Toto: winnend 2.60; plaats 1.50, 2.10, 2.00; koppel 6.40; trio 77.70; niet ge start: Valuta Norton. ACHTSTE KOERS. 2000 m: 1. Udet Ulandia (D.Blom) 2.41.7 1.20.9; 2. Sir van Hanegem; 3. Roland Morgan. Toto; win nend 20.20; plaats 6.60, 2.50; koppel 40.10; trio 307.50; niet gestart: Ukkie Supreme NEGENDE KOERS. 2000 m: 1. Wil van de Lente (C.de Leeuw) 2.44.2 1.22.1; 2. Varna Pluto; 3. Tilly Again. Toto: win nend 1.40; plaats 1.20, 1.60, 1.80; koppel 4.90; trio 67.40; niet gestart: Un Deux Trois. TIENDE KOERS. 2240 m: 1. Ulliano Lelystad (A.Mollema) 3.16.8 1.20.7; 2. Vuurpijl; 3. Vesper J. Toto: winnend 6.60; plaats 3.50, 2.60, 2.90; koppel 18.70; trio 246.10; niet gestart: Tama ra Ees Omzet totalisator: 265.333,00. HILVERSUM (ANP) - De uitslag van het W5-spel. dat dinsdag bij de koersen op de drafbaan van Hilversum is ge speeld, is: Derde koers. 1. nummer 8 (Zephyr Bos hoeve, L. Dooper). Niet gestart: 13. Vier de koers: 1. nummer 14 (Ylonka Pluto, R.J.G. Pouw). Niet gestart: 7-13. Vyfde koers: 1. nummer 11 (Voodoo B, A.J. Mollema). Niet gestart: 2-8-9-14. Zesde koers: 1. nummer 3 (Wikje Last, W. de DEN HAAG (ANP) - De uitslagen Van de gisteren op natuurijs gehouden wed strijden zijn: POLSBROEK (marathon): 1 Joeri Tak ken (Schellingwoude) 85 km in 2 uur 51 minuten; 2. André Verdonk (Molenpol der); 3. Joop van der Berg (Woerden); 4: Fred Fokker (Kockengen); 5. Theo van der Kroon (Vlist). /eralynn R, H. Hamming). Niet gestart. 11. De juiste volgorde van de winnaars is: 8 -14-11-3-8. De eerste prijs is ƒ764,60; de tweede ƒ4,90. De omzet is ƒ71.036,-. Zaalhandbal Sporttoto De uitslagen van de eerste dag zijn: Poule a (Kristiansand) Tsjechoslowa- kije-Italié 26-15 (12-5). Spanje-Noorwe- gen 17-16 (12-5). Poule B (Bergen) Frankrijk-Congo 34-16 (17-4). Sowjet-Unie-Finland 30-19 (18-5). Poule C (Oslo) Bulgarije-Kuweit 21-11 (12-8). DDR-Nederland 25-11 (13-7). Poule D (Trondheim) Hongarije-Ver- enigde Staten 19-13 (10-8). Polen-Israël 30-16(16-8). OSLO (ANP) - Nederland mag dit jaar weer eens op mon diaal B-niveau handballen en werd op de openingsdag van het toernooi in Noorwegen onmiddellijk opgescheept met de DDR als tegenstander. De Oostduitsers, die na de winst in het alternatieve olympische toernooi van vorig jaar een goeddeels nieuwe formatie rond oude troeven bouwde, wikkelde een vlekkeloze ouverture af: 25-11 na een rust stand van 13-7. De Nederlandse nederlaag deed denken aan de rampzalig verlopen openingsdag van het toernooi dat twee jaar geleden in eigen land werd afgewerkt. Toen kreeg de ploeg van Jan Kecskemethy met 8- 24 voor de handbalbroek. In twee jaar lijkt nauwelijks iets veran derd. Volgens Kecskemethy is zijn basisformatie gegroeid, maar daar van bleek gisteren niets. Een al Van Gennip weer ziek HAARLEM (GPD) Yvonne van Gennip is ziek terugge keerd uit Inzeil, waar ze zich met de andere leden van de da meskernploeg voorbereidde op het wereldkampioenschap sprint, dat het komende week einde in Heerenveen wordt ge houden. De Haarlemse rijdster lag gisteren met griep op bed en het is maar zeer de vraag of ze snel genoeg hersteld is om aan het WK te kunnen mee doen. Van Gennip is dit seizoen al tweemaal eerder ziek ge weest. Begin deze maand moest ze daardoor het natio naal kampioenschap in Alk maar laten schieten. Het afgelopen weekeinde maakte de nummer twee van het EK in Groningen een zeer vermoeide indruk, waardoor ze alleen zaterdag aan wedstrijden in Inzeil mee kon doen. Zondag trok ze zich terug. Het heeft er alle schijn van dat Van Gennip, evenals Ria Visser, die zich vlak voor het wereldtiteltoer- nooi in Ser^jewo vanwege een virusinfectie moest terugtrek ken, de tol moet betalen voor de zware trainingsinspannin gen in dit seizoen. Mocht Van Gennip zich moe ten afmelden voor het WK in Heerenveen, dan neemt Thea Limbach, die in Inzeil tijdens de selectiewedstrijden achter Alie Boorsma eindigde, haar plaats in. Aan het wereldkampioen schap sprint zullen 32 dames en 36 heren deelnemen. De 68 deelnemers en deelneemsters vertegenwoordigen vijftien na tionaliteiten. De organisatie heeft, gerekend over beide da gen, ruim 12.000 bezoekers no dig om de begroting van 120.000 gulden sluitend te krij gen. weinig overtuigende eerste helft werd gevolgd door een speldeel, waarin de Nederlandse produktie tot vier armzalige treffers beperkt bleef. De coach begon al in de eerste helft te morren. Op dat moment zag de Slowaak kennelijk reeds in dat zijn weddenschap met journa listen - hij gokte op een nederlaag met een verschil van negen doel punten - niet meer bereikbaar was. Binnen de Nederlandse ploeg, die in de voorbereiding tegen de Bondsrepubliek Duitsland en Noorwegen zo aardig voor de dag was gekomen, was het toen al hom meles. Woordenwisselingen in de verwijtende sfeer tussen Wil Ja cobs en Jan Willem Hamers had den geenszins een stimulerende in vloed op het Nederlandse spel. Op het rechter verdedigingsblok lie ten Paul Louwers en Henk Groe ner voldoende ruimte voor routi nier Ingolf Wiegert om een wed- strijdproduktie van acht treffers te laten aantekenen. De Duitse Democratische Repu bliek is Nederland twee maten te groot. De ploeg van trainer Paul Tiedemann is onder 's werelds elite te rangschikken en zal zich vrijwel zeker voor het A-toernooi van vol gend jaar plaatsen. Een positie bij de beste zes uit het zestien landen tellende deelnemersveld is vol doende. De Oosteuropese wegblij vers van Los Angeles lijken verze kerd van een onmiddellijke retour naar de eredivisie van het interna tionale handbal. Als Nederland zich bij de subtop schaart, is dat volgens trainer Kecskemethy al een succes. Eindigt Nederland als negende, dan wordt de vernede rende tocht naar de C-klasse voor komen. De ontmoetingen van gisteren in Oslo bieden niet meer dan een va ge indicatie van de krachtsverhou dingen. De zeker niet groots acte rende Duitse Democratische Re publiek is veruit het sterkste in de poule van vier landen, waarin Ne derland en Bulgarije elkaar weinig toegeven. De Bulgaren zijn van daag tegenstander van Nederland; in feite is dat treffen bepalend voor de Nederlandse handbaltoekomst. In het openingsduel had de Oost europese ploeg het onder Hongaar se leiding spelende Koeweit na één speelhelft onder controle: 21-11 na een ruststand van 12-8. De DDR-leiding meent dat de handballers in het jonge gezel schap nog niet van die kwaliteit zijn de Oosteuropese broeders naar de kroon te steken. Afgezien van doelman Wieland Schmidt, top schutter Frank-Michael Wahl en aanvoerder Wiegert, heeft de nieu we Oostduitse ploeg onvoldoende Eén van de weinige keren dat Nederland de defensie samen gespeeld om het op mathe matische systemen gebaseerde handbal volledig in de vingers te hebben. Tiedemann, zelf in de ja ren zestig een zeer speelse hand baller, zou wel anders willen, maar heeft geen handbalartiesten tot, zijn beschikking. Routinier Schmidt, die meer dan tweehonderd landenwedstrijden speelde, was niet meer dan twintig minuten nodig. Voordien en daar na werd het Oostduitse doelman- werk opgeknapt door de jongere Peter Hoffmann, die evenmin een kind aan de aanvallers van Kecske methy had. Zo schotloos was de Nederlandse ploeg, waarin Hamers faalde en Jacobs en Lambert Schuurs (ieder drie treffers) slechts bij vlagen hun kwaliteiten toon den. Lotto 7 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 3 deelnemers die elkbruto 100.000,00 ontvangen. Derde prijs: 104 deelnemers die elk bruto 2.386,70 ont vangen. Vierde prijs: 5.311 deelnemers die elk 46,70 ontvangen. Vijfde prijs: 82.131 deelnemers die elk 5,00 ontvan gen. Cijferspel 7 Zes cijfers goed: geen winnaar. Vijf cij fers goed: 2 deelnemers. Toto 7 Eerste prijs: 29 winnaars die elk 872,00 ontvangen. Tweede prijs: 465 deelne mers die elk 36,20 ontvangen. Derde prijs: 3.394 deelnemers die elk 12,40 ontvangen. Toto-gelijk 7 Eerste prijs: geen winnaaar. Tweede prijs: 9 deelnemers die elk 181,30 ont vangen. Derde prijs: 62 deelnemers die elk ƒ61,40 ontvangen. Vierde prijs: 1.350 deelnemers die elk 4,00 ontvan gen. Tafeltennis De loting Wereldkampioenschappen tafeltennis in Zweden: Mannen: Eerste categorie, poule A: China, Tsje- choslowakije, Hong Kong, Hongarije, Noord-Korea, Zuid-Korea, Polen, Ver enigde Staten poule B: Denemarken. Frankrijk, Zwe den, India, Italië, Engeland, Japan, Joe goslavië Tweede categorie, poule C: Nederland, Bondsrepubliek Duitsland, Noorwegen, Finland, Schotland, Pakistan, België, Zwitserland, Taiwan Vrouwen: Eerste categorie, poule A: Bondsrepu bliek Duitsland. Noord-Korea, Tsjecho- slowakije, Nederland, Japan, Roeme nië, Frankrijk en Hong Kong poule B: China, Sovjetunie, Hongarije, Zuid-Korea, Engeland, Zweden, Joego slavië, België 'Ik ben fit' MOSKOU (Reuter) - We reldkampioen Anatoli Kar pov heeft gisteren schrifte lijk een beroep gedaan op Florencio Campomanes, de voorzitter van de internatio nale schaakfederatie (FI DE), de gestaakte twee kamp tegen Gari Kasparov onmiddellijk te hervatten. Karpov onderstreepte de bewogenheid van zijn daad door een kopie van de brief persoonlijk naar het kan toor van het persbureau Reuter in Moskou te bren gen. „Ik ben fit en ben niet gelukkig met de onderbreking", zei de 33-ja- rige grootmeester. „Ik wil zo snel mogelijk weer spelen, zodat nie mand mij ervan kan beschuldigen, dat ik door de gong ben gered". In zijn brief beklaagt Karpov zich over de onreglementaire actie van de FIDE-voorzitter, die na 48 par tijen de tweekamp staakte bij een stand van 5-3 voor de wereldkam pioen. Campomanes veroorzaakte met zijn beslissing veel opschudding. Vooral bij Kasparov, de jonge uit dager die na een hopeloos lijkende achterstand (0-5) teruggekrabbeld was naar 3-5 en op punt leek zijn slag te slaan. De 21-jarige Armeniër raakte tijdens de persconferentie van Campomanes zichtbaar geë motioneerd, beschuldigde Karpov van machtsmisbruik en verliet in machteloze woede de zaal. Karpov, die tijdens de persconfe rentie ook protest aantekende, maar op minder overtuigende wij ze, werd alom aangewezen als de intrigant en regelaar op de achter grond. De Moskoviet zou al langer onder psychiatrische behandeling staan en geestelijk en fysiek nau welijks nog in staat zijn Kasparov tegenstand te bieden. Om aan die kwalijke geruchten stroom een einde te maken, be zocht Karpov gisteren in eigen per soon de Reuter-burelen in Moskou. De wereldkampioen zag er relatief gezond uit. Hij verklaarde, dat hij in zijn auto op de hoogte werd ge steld van het besluit van Campo manes. „Ik was op weg naar Hotel Sport. Tien minuten voor het begin van de persconferentie werd ik te lefonisch in mijn auto ingelicht over de inhoud van de toespraak van Campomanes". Karpov zei voorts, dat Campo manes door de Russische schaak- federatie opgeroepen was, omdat vrijwel iedereen van mening was, dat de tweekamp alle grenzen doorbroken had. „Iedereen had er genoeg van. Maar niemand kwam met de suggestie de match te stop pen. Dat moet van de Russische schaakbond uitgegaan zijn". De wereldkampioen meende, dat Campomanes met zijn besluit „veel prestige" verloren heeft. Zijn gezondheidstoestand omschreef hij als goed. „Zoals je ziet, ben ik volledig gezond. Beter in feite dan na mijn voorafgaande matches om de wereldtitel". Hij voegde er aan toe, dat hij in de vijf maanden du rende tweekamp tegen Kasparov 4,4 kilo aan gewicht was verloren. In Baguio Stad, in de match tegen Kortsjnoi in 1978, was hij daarente gen 6,6 kilo afgevallen, aldus Kar pov, die de klimatologische ver schillen tussen Moskou en de Phi- lipijnen niet aanroerde. KATWIJK - De voetbalvereni ging Quick Boys organiseert vrijdag in sporthal Cleijn Duin een groots zaalvoetbaltoernooi voor E-junioren. Het evene ment begint 's ochtends om 0.9.00 uur. De prijsuitreiking geschiedt 's middags om 16.15 uur door burgemeester Bos van Katwijk. Aan het toernooi - vijf spelers en een doelman per team - wordt deelgenomen door de jeugd van: Alphia, ARC, Kat wijk, Lisse, Lugdunum, Noord- wijk, RCL, Roodenburg, Rijns- burgse Boys, SJC, Valken, Ter Leede, UVS en Quick Boys. Het LD is mede-sponsor. de DDR kon uitspelen. Lambert Schuurs rondt af. (foto ANP) Als ervaren kracht bestond Ja cobs het bij een achterstand van 8- 21 doelman Schmidt met een lobje te willen verrassen. Daarmee spot te de Nederlandse middenopbou wer met een handbaltraditie. Een dergelijke actie onderneem je uit sluitend als je op een voordelige score van 21-8 kan bogen. Schmidt verliet dan ook onmiddellijk het veld. UTRECHT (ANP) - De profvoetballers uit de vaderlandse competitie kie zen volgende maand de beste speler van het kalenderjaar 1984. De Ver eniging van Contractspelers (WCS) maakte gisteren in Utrecht de nomi natie bekend, waarop onder anderen Johan Cruyff en Frans Thijssen staan. Met deze verkiezing wil de WCS het aanzien van het profvoetbal oppoetsen en de saamhorigheid tussen de spelers bevorderen. Secretaris Karei Jansen van de WCS wuifde alle bezwaren tegen het tydstip van het evenement - vrijdag 15 maart om 17.00 uur - weg. „We hebben de meeste trainers en spelers al geraadpleegd en hebben geen klachten gehoord", zei Jansen. Belangrijkste reden voor de datumkeuze is de televisie-uitzending van een sportprogramma, dat 's avonds een samenvatting uitzendt. „Je hebt nou eenmaal rekening te houden met de publiciteit", luidde de visie van Jansen. Oorspronkelijk was het de be doeling dat de betrokken omroep een rechtstreekse reportage zou verzor gen, maar de commissie, waarin alle omroepen zijn vertegenwoordigd, hield dit tegen. De titel 'beste speler', is namelijk beschermd. „Maar onze verkiezing is uniek", verkondigde Jansen. „Voor het eerst maken de spelers zelf uit wie de beste is. In Engeland gebeurt dat al jaren. Wij willen er ook een traditie van maken'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21