'Reis voor krachtvolle mannen' Van Pim Mulier tot Reinier Paping ERE-GALERU WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 19 De tocht van 1940 bracht niet één maar vijf winnaars. Hier de vijf die hetz.g. Pact van Dokkum sloten. V.l.n.r. Auke Adema, Van der Duim, Cees Jongert, Sjoert Westra en Piet Keyzer. Adema sprintte in de slotfase nog weg en eiste de overwinning voor zich op, maar de jury accepteerde na een jaar nadenken het pact en reikte vijf winnaarsmedailles uit. LEEUWARDEN (ANP) - De tocht langs de Alve Stêdden is in feite al eeuwenoud. Veel ouder dan de eerste erkende verrichting van Pim Mulier 21 december 1890. Sportpio nier Mulier was ook niet de enige die in de befaamde ijs- winter de rondgang binnen een etmaal voltooide. Aange nomen mag worden dat zeker 500 mannen en vrouwen in dat jaar een zelfde prestatie verichtten. Mulier echter gaf vooraf ruime bekendheid aan zijn plannen en stelde zich ten doel binnen veertien uur en dertig minuten in Leeu warden terug te zijn. Die tijd was namelijk eerder in de zelfde winter gemaakt door drie" mannen uit Rauwerd, Hobbe Baerdt van Slooten, Age en Sipke Bottema. Mulier gebruikte minder dan dertien uur en kon na afloop ook een blaadje overleggen met ge tekende verklaringen van inwo ners uit de elf steden, die hij was gepasseerd. In Friesland wordt veronder steld dat al ruim twee eeuwen eer der langs de elf steden is ge schaatst, maar pas in „De Tegen woordige Staat van Friesland" uit 1783 schrijft J.H. Koops: „Het is ook meer dan eens gebeurd, dat goede schaatserijders op eene win terse dag alle de XI steden van Friesland doorgereden en gezien hebben; dog dan moeten ze ner gens lang vertoeven en 't IJs moet goed en sterk wezen". De eerste Elfstedenrijders die met name bekend zijn gebleven, zijn de gebroeders Atze en Eelke Jans Jager te Oldeboorn, die in de winter van 1848 de tocht volbrach ten. Voor het eerst wijdde de pers aandacht aan dit feit, blijkens het volgende kranteverslag: „Op den 30 Januarij 1848, des morgens te 8 1/2 ure, zijn van Olde boorn op schaatsen vertrokken de beide broeders Atze en Eelke Jan Jager, ten einde een bezoek te brengen aan de elf steden onzer provincie. Niettegenstaande den dooi, het slechte ijs en den sterken zuidelijken en zuid-westelijken wind, hebben deze krachtvolle mannen hunne reis volbragt in 14 1/2 uren, en zijn des avonds ten 11 ure te Oldeboorn teruggekomen. Worstelen Wanneer men de zwarigheden in aanmerking neemt, dingsvermogen bewonderen mannen als zij, die bij hunne dorpsgenoten ten dien opzichte ook roemvol bekend zijn, en van wier verschillende togten, bij nacht zowel als bij dag, tot het ver voeren van zware lasten, men dik wijls met verbazing hoort verha len. Hun voornemen was des mor gens ten 5 ure te vertrekken en als dan van Stavoren bovendien nog een uitstapje naar Enkhuizen te doen, doch de dooi en het slechte weer bragten hun voornemen aan het wankelen en deden hen einde lijk besluiten alleen de elf steden te bezoeken. Volgens hunnen verkla ring zouden zij, indien zij 's mor gens eenige uren vroeger vertrok ken waren en alzo vóór het sterke insnijden een goed gedeelte hun ner reis hadden afgelegd, dezelve op hun gemak in 12 uren hebben kunnen doen, en zouden zij bij gunstig weder en goed ijs bijna denzelfden tijd, die zij nu hebben besteed, bovendien Enkhuizen hebben kunnen bezoeken". Mulier verkondigde in 1890 een recordtijd te hebben gemaakt. Daarmee raakte hij een gevoelige snaar bij de Friezen. Zeker vijfhon derd Friezen hebben geprobeerd Muiiers tijd van 12 uur en 55 minu ten te verbeteren, hetgeen niet luk te. Ook de daar op volgende stren ge winters niet. Het zou nog acht tien jaar duren voor een Elfsteden tocht in wedstrijdverband zou wor den gerealiseerd. Pim Mulier, de inspirator, stond als 43-jarige aan de wieg in de hoedanigheid van se cretaris van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Hij schreef met S.H. Hylkema, de voorzitter van de Frieschen Ijs bond, een "Elfsteden-schaatsen tocht" uit. Alom bekend Dit nieuws werd snel alom be kend, want binnen enkele weken meldden zich achtenveertig rijders uit alle delen van het land. Intus sen was de vorst ingevallen. De eerste Elfstedentocht zou op 5 ja nuari 1909 plaats hebben, maar omdat het zo hard vroor kon er al óp 2 januari gestart worden. Kort voor de jaarwisseling viel plotse ling de dooi in. Het regende afzeg gingen. Er bleven slechts tweeen twintig wedstrijdrijders over. Zij stonden erop, dat de tocht hoe dan ook zou doorgaan. De geschied schrijving van de Elfsteden meld de: ....'t Was een gedenkwaardige morgen, toen 22 kerelen, niettegen staande dooi en mist en gore duis ternis, hun aanmelding kwamen honoreeren op de meest eervolle manier, door den man en de daad zelf. De klok van de Beurs wees 5.20 aan... Dertien uur en 50 minuten later kwam theologiestudent Melle Hoekstra uit Warga, later dominee te Scherpenzaal, als winnaar van de eerste Elfstedentocht in wed- tweede met drie minuten achter stand. Slechts negen rijders vol brachten de tocht. Hoekstra kreeg aan de eindstreep een medaille en een zilveren schaats. Zij compen seerden het verlies van zijn lorgnet bij een val bij Dokkum. Alom werd de eerste Elfsteden tocht een succes gemoemd. Toch besloot de Friesche Ijsbond de tocht niet nog eens te organiseren. De bond was principieel tegen competitie. Binnen twee weken, op 15 januari 1909, was echter de nu nog bestaande Friesche Elfste- den-Vereeniging opgericht. Het was een oplossing van een conflict ....waarin eenigen tijd de Elfsteden tocht koel-gezinden en die van de warm-gezinden tegenover elkaar hadden gestaan.... De nieuwe organisatoren waren van plan elke winter een tocht te houden. Het moest wel vriezen en dat deed het twee winters niet. In 1912 gebeurde het wel. De tweede Elfstedentocht kreeg een winnaar met wereldnaam. Oud-we reldkampioen Coen de Koning (Arnhem) finishte in elf uur en Ook tijdens de toch van 1956 sloten vijf schaatsers een verbond. Hier komen Van der Hoorn (geheel rechtsDe Koning, Wijnhout, Verhoeven en Nauta gezamenlijk over de streep. De heren hielden elkaar tot het laatst goed in de gaten, want al te veel vertrouwen deed men elkaar niet. De wedstrijdleiding vond het dit keer geen werk en deelde de prijzen niet uit. DEN HAAG (ANP) - De uitslagen van de dertien tot nu toe gehouden Elfstedentochten zijn: 21 december 1890 W.J.H. Mulier (Haarlem) 12 uur 55 minuten (niet officieel) 2 januari 1909 1. M. Hoekstra (Warga) 13 uur 50 minuten, 2. G. van der Leij (Mar- rum) 13.53, 3. T. Rooseboom (Am sterdam) 13.56. 7 februari 1912 1. C. de Koning (Arnhem) 11 uur 40 minuten, 2. J. Ferwerda (Leeu warden) 11.55, 3. Sj. Swierstra (Of- fingawier) 12.11. 27 januari 1917 1. C. de Koning (Leur) 9 uur 53 minuten, 2. Sj. Swierstra (Offinga- wier) 10.21,3. G. v.d. Ley (Finkum) 11.04. 12 februari 1929 1. K. Leemburg (Leeuwarden) 11 uur 9 minuten, 2. C. Jongert (Ilpen- dam) 11.17, 3. S. Westra (Warmen- huizen) 11.48. De Elfstedentocht van 1963 was één der zwaarste uit de historie. Van de vele duizenden deelnemers bereikten slechts enkele tientallen de finish. veertig minuten als nieuwe record houder. De Koning zegevierde vijf jaar later, op 27 januari 1917, op nieuw en hij verbeterde zijn eigen record met een tijd van negen uur en 53 minuten. Er lag die dag schit terend ijs. Van de 45 wedstrijdrij ders haalden 37 de eindstreep, van de 108 toerrijders zelfs 83, onder wie vijf1 Legende De Elfstedentocht werd langza merhand een legende. Er volgden elf kwakkelwinters op De Konings tweede triomf. Pas in 1929 kon de vierde Elfstedentocht gehouden worden. Er heersten die winter de verschrikkelijkste toestanden in Nederlands noorden. De vierde Elfstedentocht werd uitgeschre ven voor dinsdag 12 februari. In de nacht van 10 op 11 vroor het in Leeuwarden negentien graden, op Schiermonnikoog daalde het kwik naar min 26 graden. Bij de start voor 103 wedstrijd en 200 toerrijders was het ook bit ter koud. Bij de eerste controlepost hadden er veel last van bevroren oren en tenen. In Leeuwarden werd de Fries Karst Leemburg ver welkomd door een uitzinnige me nigte landgenoten. Hij had er on der barbaarse omstandigheden elf uur en negen minuten over ge daan. De laatste toerrijder kwam 's nachts om half twee in Leeuwar den terug. Een aantal deelnemers werd in het ziekenhuis opgeno men, menigeen had wekenlang last van bevroren oren en tenen. Ook winnaar Leemburg moest betalen voor zijn doorzettingsvermogen met de amputatie van een halve teen. Het afgesneden en geconser veerde teenstuk kreeg een plaats in Leemburgs prijzenkast. De vijfde Elfstedentocht in 1933, die zeer vroeg op 16 december werd verreden, kreeg het record van 498 deelnemers. De wedstrijd was in allerijl in elkaar gezet, want het vroor pas drie dagen hard. Het was een mooiweertocht voor soe pele glijders. De twee snelsten be sloten de overwinning te delen. Abe de Vries en Sipke Castelijn kwamen hand in hand in de re cordtijd van negen uur en 5 minu ten bij de eindstreep van de tocht, die voor het eerst richting zuiden was aangevangen. Ruim negentig procent van de deelnemers vol bracht de volledige afstand. Bij de elf dames was de score zelfs hon derd procent. Record aantal Bij de volgende tocht, op 30 ja nuari 1940 met het record aantal van 3400 deelnemers, zouden er opnieuw afspraken worden ge maakt om gezamelijk te finishen. Piet Keizer, Auke Adema, Cor Jon gert, Sjouke Westra en Dirk van der Duim beloofden elkaar op handslag de eerste prijs te delen. De afspraak ging de geschiedenis in als 'het Pact van Dokkum', dat lang niet overal met geestdrift werd begroet, terwijl de rijders er achteraf ook niet gelukkig mee wa ren. Adema sprintte in het zich van het finishdoek van de andere vier weg en eiste de overwinning voor zich op. Het kreeg zijn zin niet, de wedstrijdleiding respecteerde het pact, al was het met tegenzin. Dat gebeurde overigens pas nadat de volgende Elfstedentocht al had plaatsgevonden. Auke Adema hoefde de uit spraak van het Elfstedencomité niet af te wachten. Hij werd de eni ge winnaar van de zevende Elfste dentocht op 6 februari 1941, waar voor Friesland niet bepaald warm liep door de grote brandstofnood. Het deelnemersrecord (2800) werd die oorlogsdag niet gebroken, wel dat van de uitryders: 1900. De winter van 1942 was de strengste sinds 1789. Toch kwam er een recordaantal deelnemers van 4522. Ze troffen een stralende winterdag. Het.aantal uitrijders was groter dan dat van alle zes voorgaande tochten samen: 4212 ofwel een percentage van 93. Ook het snelheidsrecord van het duo De Vries/Castelijn sneuvelde, Siet- ze de Groot uit Weidum zegevierde in acht uur en 44 minuten. Bij de negende Elfstedentocht, de eerste na-oorlogse op 8 februari 1947, werd de eerste rel geboren. Er waren voor het eerst geheime controleposten. Zij waren noodza kelijk geworden, nadat werd be weerd dat bij vorige tochten ver schillende deelnemers gedeelten van het parkoers per auto aflegden. In 1947, onder Siberische om standigheden, bleek er gefrau deerd te worden. Joop Bosman, Klaas Schipper, Jeen Nauta en Jaap Wynia hadden vrienden als gangmakers gebruikt, waren door toeschouwers gedragen en hadden zich op handkarren laten vervoe ren. Jan van der Hoorn uit Ter Aar, als vijfde bij de Finish, werd na veel en lang beraad tot winnaar uitge roepen. Een heroische tocht ein digde onbevredigend, met maan denlange beschuldigingen over en Op 3 februari 1954 bij de tiende Elfstedentocht, bij fraai zonnig vriezend weer, was er tot de slotki- lometer meer sprake van zuivere sport. Jeen van den Berg, op weg naar de titel Mister Elfstedentocht, knabbelde een uur en negen minu ten af van het record van Sietze de Groot. De omstandigheden waren zo ideaal, dat zelfs de 32ste aanko mende, de semi-profvoetballer De Graaf uit Krommenie, nog binnen de oude recordtijd bleef. Laatste meters De laatste meters van de eersten verliepen dramatisch. Verhoeven, samen voorop met Van den Berg, trok zijn rivaal aan de trui. Kort daarop dachten beiden te finishen, maar ze zagen niet dat op het aan duidingsbordje 'einde' ook nog '500 m' stond. Van den Berg her stelde zijn fout door kreten uit het publiek het eerst en sprintte naar de overwinning. Verhoeven werd nog voorbijgereden door drie an deren en eindigde als vijfde. Het 'Pact van Dokkum' uit 1940 kreeg in 1956 een vervolg met het 'Verbond van Vrouwbuurt'. Op nieuw beloofden vijf rijders de eer ste plaats te delen. Jan van der Hoorn, Aad de Koning, Jeen Nau ta, Anton Verhoeven en Maus Wijnhout kwamen hand in hand over de eindstreep, waar ze boos werden aangekeken door de Elf- stedenvereniging. Het bestuur be sloot de medailles niet uit te rei- 1 ken. De 4843 andere uitrijders kre gen de herinneringsmedaille wel. De twaalfde en voor tweeëntwin tig jaar de laatste Elfstedentocht vond met pijn en moeite doorgang onder druk van de publiciteit. Twee jaar eerder was alles klaar voor een Elfstedentocht rond de jaarwisseling. Ruim drieduizend deelnemers waren al in Leeuwar den, onder wie de in Noorwegen gedeserteerde kernploegleden Meeuwisse en Zee. Plotselinge dooi verhinderde doorgang. In 1963 kon de Elfstedenvereniging er niet onderuit. Reinier Paping zege vierde op 18 januari 1963 op een verschrikkelijk slechte ijspiste. Dat bleek uit het inmense aantal uitvallers. Van de tienduizend deelnemers Jiaalden slechts 58 wedstri tM de finis Twee triomfaters telde de tocht van 1933: De Vries en Castelein. Karst Leemburg ...winnaar in 1929... 16 december 1933 1/2. A. de Vries (Dronrijp) en S. Castelein (Warga) 9 uur 5 minuten, 3. IJ. Smid (Hindeloopen) 9.14. 30 januari 1940 1/5. Piet Keizer (De Lier), Auke Adema (Franeker), C. Jongert (Alk maar), S. Westra (Warmenhuizen), D. v.d. Duim (Warga) allen 11 uur 30 minuten. 6 februari 1941 1. A. Adema (Franeker) 9 uur 19 minuten, 2. J. Bosman (Breukelen) 9.22, 3. L. Geveke (Leeuwarden) 9.24, 4. Anne de Vries (Franeker) 9.24,5. A. de Vries (Giethoorn) 9.31. Auke Adema ...winnaar in 1941... 22 januari 1942 1. S. de Groot (Weidum) 8 uur 44 minuten, 2. D. de Jong (Huizum) 8.44, 3. J. v.d. Bij (Anna Paulowna) 8.45, 4. S. Beetstra (Terkaple) 8.53, 5. J. Bosch (Andyk) 8.53. 8 februari 1947 1. J. v.d. Hoorn (Ter Aar) 10 uur 51 minuten, 2. W. Wynia (Edens) 10.59, 3. H. Vermeulen (Ter Aar) 11.03, 4. A. Verhoeven (Dussen N.Br.) 11.04, 5. A. de Vries (Giet hoorn) 11.05. De vier eerst aankomenden in deze tocht (Joop Bosman kwam als eerste door de finish) werden ge diskwalificeerd wegens het aan vaarden van niet toegestane hulp. 3 februari 1954 1. J. v.d. Berg (Nijbeets) 7 uur 35 minuten, 2. A. de Koning (Z.O. Beemster) 7.35.3,8), 3. J. Charisius (Leeuwarden) 7.35.4,2, 4. J. Nauta (Wartena) 7.36.0, 5. A. Verhoeven (Dussen N.Br) 7.36.0. 14 februari 1956 1/5. J. v.d. Hoorn (Ter Aar), A. de Koning (Z.O. Beemster), M. Wijn hout (Haarlemmermeer), A. Ver hoeven (Dussen, N.Br.), J. Nauta (Wartena), allen gelijk over de fi nish in 8 uur, 46 min. en 2 sec. 18 januari 1963 1. Reinier Paping (Ommen) 10 uur en 59 min, 2. Jan Uitham (Noorderhogebrug) 11.21, 3. Jeen v.d. Berg (Heerenveen), 4. A. Bleys (Blakenham) 11.23.30. 5. H. Ottema (Tolbert) 11.33, 6. H. Arends (Goin- gahuizen) 11.33, 7. M. Uitham (Noorderhogebrug) 11.34,8. A.J. de Koning (Purmerend) 11.37,9. P.Ve- nema (Heerenveen) 11.38, 10. F. Veldstra (Henshuizen) 11.41.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19