Commercie rukt op Kruithof: de laatste kans NOS geeft video uit Vindingrijke sponsors laten niets aan het toeval over Man van 76 ziet toch maar van tocht af NZH zet 25 extra bussen in KANSHEBBERS WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 15 HILVERSUM (ANP) - De NOS gaat in samenwerking met uitge verij Strengholt BV een video cassette uitgeven van de Elfste dentocht. Hoewel het verkopen van de videoband in strijd is met de letter van de wet, zal het mi nisterie van WVC geen stappen ondernemen tegen de NOS. „In tegenstelling tot de oude omroepwet staat de nieuwe wet het commercieel werken van de NOS wel toe. Omdat we momen teel in een overgangsfase zitten, ziet de minister geen aanleiding tot vervolging over te gaan", al dus een woordvoerder van het ministerie. „We stellen ons soe pel op". Niet alleen in de 'koers' maar ook daarbuiten draait de commercie op volle toeren. Hier een fabriekje in Enschede waar dag en nacht petten en buttons worden gemaakt. (foto anp) LEEUWARDEN (GPD) - De com mercie heeft haar vingers tussen de deur gekregert bij de Elfsteden tocht. Hoewel de organisatoren zelf een ondoordringbaar pantser hebben opgetrokken voor het gre tige bedrijfsleven vinden wakkere reclamejongens altijd wel een gaatje om de firmanaam aan zo'n uniek evenement te koppelen. Veel vindingrijkheid is daar niet voor nodig, want via de rijders glij den de sponsors de huiskamer bin nen. Immers, het dragen van recla mes op kleding is toegestaan en dat is een opgelegde kans op gratis etherreclame nu de NOS urenlang de toppers op de voet zal volgen. Sponsoring in het lange-afstand- schaatsen zeker niet nieuw, maar vooral de twee belangrijkste ploe gen, Aegon met onder anderen Ruitenberg en Van Wij he, en La- bello met Kruithof, Westerveld en Kooiman, hebben kosten noch moeite gespaard om de begelei ding van hun rijders zo optimaal mogelijk te laten zijn. Hoewel pas morgen zal blijken of slimme slagers, bakkers of mis schien zelfs grotere bedrijven in al ler ijl met hun naam bedrukte kle ding voor goed geld hebben weten te slijten aan armlastige individue- len, die behalve een kruis ook munt uit hun Elfstedentocht wil len slaan, is wel duidelijk dat de grote ploegen de zaken groots aan zullen pakken. Klapper „Natuurlijk", zegt Kees Poel uit Ommen, manager van de Aegon- ploeg, „ziet een aantal bedrijven er een enorme klapper in, waar ze geld in willen stoppen. Wij zoeken het vooral in de organisatie rond de ploeg. Topsporters moeten niets aan hun hoofd hebben". De ploeg van Poel, die wel de Peter Post van het marathon-schaatsen wordt ge noemd, heeft de naam alles altijd tot in de puntjes te willen regelen. En naar die perfectie is ook nu "Op de dag zelf verzorgen veertig tot vijftig mensen de begeleiding onderweg. En gedurende de hele tocht worden de rijders direct met oorradiootjes op de hoogte gehou den van de situatie. De voorsprong van de kopgroep, wie er gelost zijn, enzovoorts. We hebben helmen be schikbaar voor degenen die zo'n bescherming in het begin van de tocht - als het nog donker is - wil hebben. Bovendien heeft de spon sor vijf auto's ter beschikking ge steld om ons te verplaatsen. Wat we nodig hebben, kunnen we krij gen", aldus Poel. Veel minder openhartig is Poels tegenspeler, Johan Franke. De ploegleider van kanshebbers als Kruithof, Westerveld en Kooiman, besloot twee dagen voor de wed strijd de informatiestroom te be- TT-nacht in Leeuwarden LEEUWARDEN (ANP) - Leeuwar den krijgt te maken met een TT- nacht. De komende nacht gaan de café's, hotels en restaurants in de binnenstad van de Friese hoofd stad niet dicht. De horeca mag met toestemming van de gemeente open zijn van woensdagochtend zes uur tot vrijdagmorgen twee vriezen. Wel deed hij het voorko men dat zijn ploeg beschikt over bijzondere middelen van vervoer, waardoor „we zoveel mogelijk mo biel zijn, wat met auto's niet kan". Perfectie Over de beschikbare mankracht liet hij zich niet uit, evenmin als over andere methoden. „We stre ven naar een perfecte organisatie en hoe we dat doen wil ik niet zeg gen. Het is niet het moment om nu onze strategie te onthullen. Wat ik wel kan zeggen is dat het de Elfste dentocht van de spitsvondigheden zal worden. Wie het beste weet te improviseren als een rijder bijvoor beeld zijn schaats breekt, heeft een groot voordeel op de rest", betoogt Franke. Na morgen telt er nog maar één naam: die van de winnaar. Dat kan uiterst lucratief zijn. Reinier Pa ping, de winnaar van de twaalfde editie in 1963, bouwde dank zij de historische zege een florerende sportzaak op en maakte al die jaren den per keer te vragen. Hij, de ken ner dus, verwacht dat de commer cie zich nog nadrukkelijker op de nieuwe winnaar zal storten. Bij Labello hebben ze dat al in het contract voorzien. Wil de Ko ning, product manager van die fir ma, denkt dat de zege een lid van zijn ploeg uit geld van de sponsor 25 mille zal opbrengen. „In het contract, dat twee jaar geleden is opgesteld, is ook opgenomen dat er telkens wanneer in de daarop volgende jaren de foto van de over winning ergens wordt geplaatst, wij hem daar voor betalen. Boven dien biedt het contract mogelijkhe den om reclame te maken voor an dere produkten dan dat van ons. Daarbij moet zo'n rijder misschien wel geholpen worden. Een stuk za kelijke begeleiding, die wij zeker zullen geven". LEEUWARDEN (GPD) - De 76-ja- rige Bert Henneman uit Bloemen- daal heeft gisteravond op het laat ste moment afgeziei\ van deelne ming aan de Elfstedentocht. Hen neman zou, als hij donderdag had meegedaan, de oudste deelnemer zijn geweest. „Ik heb mijn verstand boven mijn emoties laten prevaleren. Op mijn leeftijd moet je oppassen. Al les is niet meer zo stevig, de botten zijn nogal bros. Dus als ik ten val kom, kunnen de gevolgen ernstig zijn", legt hij uit. Vooral op aan dringen van zijn zoon, die gister nacht geen oog heeft dichtgedaan uit angst voor de deelneming van zijn vader, ziet Henneman af van de tocht. Zijn andere zoon, Paul, heeft hem gisteren in Leeuwarden inge schreven voor de 'tocht der toch ten'. „Paul drong er bij mij op aan toch mee te doen. Anders rijd je de tocht niet uit, maar slechts een ge deelte, zo stelde hij voor. De verlei ding is groot, maar ik denk dat als ik eenmaal op de schaatsen sta, niet meer aan stoppen denk en ge woon doorrijd. Dat kan op mijn leeftijd gevaarlijk zijn", aldus Hen neman, die ervan overtuigd is dat hij bij daglicht met gemak honderd kilometer op de schaats aflegt. De 76-jarige Bloemendaler ls al jaren een groot schaatsliefhebber. Hij heeft al zes keer aan de Elfste dentocht meegedaan. Vooral de laatste tocht van 1963 herinnert hij zich nog goed. „Ik kwam toen niet verder dan Harlingen. Nu had ik graag weer tot de deelnemers be hoord. Ik heb laatst nog twee toer tochten gereden en ook schaats ik dikwijls een uurtje op de kunstijs baan. De Elfstedenkoorts is de laatste dagen ook bij mij toegeno men. Ik doe het schaatsen nog zo graag, hè", vertelt hij spijtig. Zoon Paul doet nu in zijn plaats mee. Twee keer in één week.... LEEUWARDEN (GPD) - Als de Elfstedentocht morgen doorgaat, dan kan Sake Agricola uit Kubaard vermoedelijk zeggen dat hij één van de weinige Nederlanders is die de tocht twee keer binnen een week heeft gereden. Immers, maandag schaatste hij moederziel alleen langs de elf stempelplaat- sen. En Donderdag start hij weer. In de rij voor een startbewijs hoef de hij gisteren niet te staan, want hij is lid. ALKMAAR/LEEUWARDEN (ANP) - De NZH zet morgenoch tend 25 extra bussen in naar Fries land om de verwachte toeristische toeloop uit Zuid- en Noord-Hol land te kunnen verwerken. Uit Lei den vertrekken er bussen om 06.30 uur, uit Haarlem om 07.15 uur. De bussen rijden tot Harlingen in de buurt van de Zeedijk waar de door komst van de rijders kan worden aanschouwd. Het autoverkeer moet er reke ning mee houden dat Leeuwarden morgen niet of nauwelijks per auto bereikbaar zal zijn. De grootste knelpunten zijn het westen en het noorden van de stad, en de politie verzoekt automobilisten de rond weg op die punten zoveel mogelijk te vermijden. Bij de start is beperkt parkeren mogelijk op de volgende parkeer terreinen: het terrein achter de Frieslandhal, het Bodeterrein, het voormalige terrein van Benninga - nu van de Giro - aan de Tessel- schadestraat, het Jacob Catsplein, de oude Veemarkt. Ook bij de fi nish zullen maar weinig automobi listen hun wagen kwijt kunnen: op een aangewezen gedeelte van de Anne Vondelingweg en in de wijk Camminghaburen. Bestuurders die uit oostelijke richting komen, kunnen hun auto parkeren in het Groene Stergebied. Auto's die in dit gebied hinderlijk staan gepar keerd, zullen onverbiddelijk wor den weggesleept Ongeruste personen die familie leden missen, kunnen voor wat de drie Leeuwarder ziekenhuizen (sa men het Medisch Centrum Leeu warden) betreft terecht op één tele foonnummer: 058—153048. Haagse fanaat per taxi naar Leeuwarden LEEUWARDEN (GPD) - Een Haagse schaatsfanaat heeft op het laatste nippertje afgezien van zijn reis naar Polen om daar mee te doen aan de alternatieve Elfsteden tocht. Maandag reisde de man per taxi van zijn woonplaats naar Schiphol om daar op het vliegtuig naar Polen te stappen. Op Schip hol hoorde de Hagenaar dat ook de echte Elfstedentocht zou worden verreden. De man annuleerde zijn reis ogenblikkelijk, sprong weer in de nog gereedstaande taxi en gaf opdracht naar Leeuwarden te gaan. In de Frieslandhal slaagde hij er in een startkaart te bemachti gen, waarna de wachtende taxi hem terugbracht naar Den Haag. De kosten van de rit bedroegen 450 gulden. LEEUWARDEN/WINDSUM (ANP) - De winnaar van de der tiende Elfstedentocht moet niet alleen een voortreffelijke schaat senrijder zijn, hij moet ook nog kunnen lopen en klunen als de beste. Bij de start moet eerst 1200 meter worden gelopen en de kluunplaatsen op het parkoers zijn talrijk. „Ik denk, dat ik na mens het merendeel van de rij ders spreek als ik zeg, dat de eer ste 1200 meter erger zijn dan de 200 kilometer die daarna vol gen", aldus favoriet Jan-Roelof Kruithof. „De bovenbenen krijgen met een flinke klappen en iedereen raakt buiten adem. Het is een schaatstocht en geen loopwed- strijd". Tegen het klunen heeft hij minder bedenkingen. „Ijs meester Kroes adviseerde me om toch maar hoezen mee te nemen. Voor het geval dat. Maar ieder een vliegt toch op de ijzers over de matten. En als je een schaats breekt, ben je kansloos. Ook bij een perfecte verzorging als in on ze ploeg. Maar ik moet toegeven, dat het klunen me wel ligt. Al leen dat lopen is yerschrikke- lijk". De verzorging is de enige steun van buitenaf, waarop Kruithof kan rekenen. Voor de rest is hij helemaal aangewezen op zich zelf. „Als Kruithof op kop ligt en ik voel me goed, dan haal ik hem terug", liet Wim Westerveld, één van de drie ploeggenoten, niets aan duidelijkheid over. „Of het nu een rijder is met dezelfde naam op het pak of niet. We heb ben 22 jaar op deze dag gewacht. Je zou wel gek zijn als je die kans liet lopen". Westerveld was een van de velen, die reeds bevangen was door de Elfstedenkoorts. „Ik heb vannacht liggen zweten in m'n bed". Meer dan wie dan ook moet donderdag de dag van Kruithof worden. Jaren lang wacht hij reeds op die ene wedstrijd. „Dit moet de bekroning worden van mijn loopbaan", zegt de winnaar van negen reuzetochten in het buitenland. „Maar dat waren al ternatieven in de ware zin van het woord. Dit is pas echt. Nu moet het gebeuren. Het is de laatste kans. Een man van 48 jaar verwacht je niet meer in de top van het marathonschaatsen". In tegenstelling tot het meren deel van de tegenstrevers, heeft Kruithof de laatste week nauwe lijks wedstrijdkilometers ge maakt. „Een voordeel", vindt hij. „Ik heb alles gegokt. De Veluwe- meertocht en die op de Rotte Me ren laten schieten. Voor hetzelf de geld had ik niets. Nu ben ik blij en uitgerust. Bovendien voel ik me in vorm. Dat dateert van de laatste weken. Daarom ook de eenzame voorbereiding. Jos Niesten gelooft, dat hij na de zware inspanning op de Rotte Meren tijdig is hersteld. Ik denk, dat vier dagen daarvoor te kort is. Vooral als de wedstrijd met het velen klunen langer gaat du- Kruithof, die als verrassende kanshebber een betrekkelijke onbekende naar voren schuift in de persoon van Jan van der Meu- len uit Stiens, vindt dat het ijs er op sommige plaatsen niet al te best bij ligt. "Tijdens het inspec teren van de route tussen Harlin gen en Stiens heb ik veel slechte stukken gezien". Met de wind in de rug bereikte hij soms snelhe den van 45 km/u. "Maar een supersnelle tocht zal het zeker niet worden. De tijd van de winnaar zal zo'n 6Vfe uur bedragen. Misschien iets meer, maar dat is afhankelijk van het aantal kluunplaatsen". Dagje ouder Van wie Roethof weinig meer te vrezen heeft, is de de Heeren- veense onderwijzer Jeen v.d. Berg, mr. Elfstedentocht. Hy voelt zich een dagje ouder wor den. Aan het strakke lijf is het al leen te zien op de plek waar het hoofdhaar begint. Grijs tussen het blond. Hij, ijsman door en door, weet het en in weerwil van al zijn fanatisme wat het schaat sen betreft wil hij het toegeven ook. Hij heeft de laatste dagen meermalen gereden op het tra ject tussen Leeuwarden en Sneek, het eerste deel, dat don derdag eventueel in het donker zal moeten worden afgelegd. De winnaar van 1954,31 jaar geleden al in de recordtijd van zeven uur en 35 minuten, zesde in 1956, der de na Paping en Uitham in 1963, wil niet verrast worden. Ook niet nu hij niet meer mikt op de gou den medaille van de sterkste. ("Na een uur schaatsen lijkt het wel of het been volloopt. Je voelt stijfheid"). Ergens tussen 20 en 30 denkt hij te kunnen eindigen. Natuurlijk wel terugkeren in Leeuwarden, want als dat niet kan, word je echt oud. Deelnemen is nu voor hem, op 57-jarige leeftijd, belangrijker dan winnen. Op het moment dat De Tocht dichterbij komt, ver dwijnt bij hem de liefhebberij en de hobby. „Dan wordt het passie, hartstocht. Schaatsen door dat wijde Friese land is het mooiste dat er is. De Elfsteden zit altijd in mijn hoofd als ik met schaatsen bezig ben. Die aankomst van 1954 zal ik nooit meer vergeten". Het was het hoogtepunt van zijn schaatsloopbaan. Van der Berg verwacht dat hij zijn record uit 1954 (7 uur en 35 minuten) dit keer zal kwijtraken. "Het marathonschaatsen is enorm gegroeid. Dertig jaar gele den werd er tijdens een Elfste dentocht nog wel eens even ge rust, de gelegenheid genomen de schaatsen wat beter onder te bin den. De toppers van nu jagen aan één stuk door". Jan-Roelof Kruithof (midden), met rechts van hem Wim Westerveld en links Jan Kooiman. Op de achtergrond Andries Kasper en Ineke Kooiman. Jos Niesten JOS NIESTEN De 39-jarige tuinder uit Heems kerk is bij redelijk begaanbaar ijs ongetwijfeld de man, die het tempo in de Elfstedentocht gaat bepalen. Niesten is een strijdlustige mara thonrijder, die pas op zijn 28ste voor het eerst in wedstrijdverband de schaatsen onderbond. De laat bloeier bleek een sterke stayer en hield enige tijd het werelduurre cord. Niesten, met een persoonlijk re cord van 15.14,5 op de 10 km, won door dat gebrek aan sprintkracht slechts vijf marathons. Op de na tuurlijk gevormde ijsvlakten gaf de kracht van Niesten meer kans op succes. In de alternatieve Elfste dentochten, waaraan hij drie keer deelnam, lukte dat nog niet. In ei gen land wel. In '78 boekte hij bij zijn debuut op het natuurijs, op het IJsselmeer bij Schellinkhout, onmiddellijk succes. Zijn meest aansprekende zege stamt uit 1982, toen hij op de Rottemeren bij Zevenhuizen een door de KNSB geboycotte super marathon over 200 km won, waar in hij onder meer Kruithof klopte. Afgelopen zondag won hij de Rotte- meren-tocht opnieuw en ander maal met overmacht. Het is zijn laatste winter als wedstrijdrijder. HENK PORTENGEN De 36-jarige technisch instruc teur uit Nederhorst den Berg staat in het marathonpeloton vooral be kend om zijn eindschot. De uit Die- men afkomstige schaatser verkreeg die faam in dertien jaar van mara thons op kunstijs. Portengen, een rijder die op de langebaan net buiten de echt grote selecties bleef, rijdt sinds de start van de KNSB-competitie, in 1971, mee in de Cupwedstrijden. In '75 en '78 werd hij Nederlands kam pioen op kunstijs. In 1979 verraste hij op het natuurijs bij Loosdrecht de concurrentie in de nationale ti telstrijd over 100 km. In het seizoen 82/83 toonde hij zijn grote regel maat in de strijd om de KNSB-be ker. Pas in de laatste marathon van dat seizoen ging hij voor het eerst als dagwinnaar over de streep. Toen was hij al verzekerd van de Cup-winst. Henk Portengen JOS PRONK De 36-jarige campingbeheerder uit Oost-Graftdijk behoort tot de kopstukken van het nationale ma rathonschaatsen. Pronk toon op het kunstijs 26 wedstrijden, werd vier keer kampioen van het gewest Noord-Holland/Utrecht en verover de in 1983 de Gouden Schaats, de hoofdprijs van de zesdaagse. De grote titels, het nationaal kam pioenschap en de KNSB-beker, ont gingen de Noordhollander echter steeds. In de KNSB-competitie werd hij vier keer tweede en tweemaal der de. Vorig.eizoen leek hij kansvol, maar toen zat Hopman hem dwars. Nu is Ruitenberg de dwarsligger. Pronk startte zijn loopbaan in 1968 als langebaanrijder. In die hoeda nigheid haalde hij ooit nog de Jong-Oranjeselectie van Egbert van 't Oever en nam hij drie keer deel aan de nationale titelstrijd voor allrounders. CO GILING De 34-jarige sporthalbeheerder uit Warmenhuizen was jarenlang de ongekroonde koning van de ma rathon. Zijn glorieperiode op het kunstijs lag tussen 1975 en 1981. In zijn loopbaan won Co Giling, gebo ren in Jiet Westfriese gehucht De Hulk, 36 marathons. Die score, goed voor een positie aan de kop van het marathonklassement 'aller tijden', deelt hij met 'dolle' Dries van Wijhe. Giling, oud-kernploeglid, werd in zijn rijke carrière maar liefst drie keer kampioen van Neder land. De KNSB-beker, de hoofd prijs van de inspannende competi tie, kwam vier keer in zijn prijzen- kast terecht. De laatste jaren had Giling teveel concurrentie te dul den. Vorig seizoen kwam Giling, gebukt onder het juk van Hopman, zelfs niet tot één zege. Op het natuurijs is de inbreng van Giling geringer geweest. De al ternatieve elfstedentochten waren zijn werkterrein niet. In de aanloop naar de Elfsteden tocht kende de Noordhollander zijn beste dag op het Veluwemeer. In de vluchtgroep, in het gezelschap van Boon en Westerveld, werd hij, als beste sprinter, beschouwd als de fa voriet voor de zege. Giling, die het licht mist in het linkeroog, viel na 166 kilometers; zijn medevluchters wachtten niet. Slechts de derde plaats restte toen voor de technisch het best schaatsende lid van het marathon-peloton.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15